Veenendaals dagblad Nota aangeboden aan de Tweede Kamer Verkeerschaos door stakende douaniers Buiten Vertrek geëist van huurlingen NIEUW LIED OP DE KOFFIE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Steeds meer slachtoffers vragen V.S. begrip in Assemblee Franse hulp aan Quebec vertienvoudigd KRANS OP GRAFKELDER DER ORANJES VOLGENDE OAE-TOP IN ALGIERS BRUIDSJAPON VAN PAPIER STEUN AAN KONGO TOEGEZEGD ONRUSTSTOKERS99 ACTIEF WEER STRIJD US SIKKIM cteUée «ij explosies op werf tiental gewonden Olie-embargo opgeheven Langzaam tvat beter weer Minister Bakker wil strenger optreden tegen „rijden-onder-invloed" en periodieke keuring voor auto's Vogels uit mosselen HOEDEN voor elke leeftijd. RIJOPLEIDING K HES Tl E- VIËT 'JV A M STRIJDFRONT VALHELM Hartverlamming was doodsoorzaak geen schoppen OE THANT ALGIERS Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG I4 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG VERKEER MOET VEILIGER In minister Bakkers nota aan verkeersveiligheid wordt geconsta teerd, dat het overlijden als gevolg van een verkeersongeluk steeds be langrijker wordt in het totale beeld van doodsoorzaken. Het staat daar in op de vierde plaats; voor de leef tijdsgroep van vijftien tot 44 jaar in 1962 op de tweede en in 1961/ zelfs op de eerste plaats. Het wegverkeer in ons land eist negenmaal zoveel slachtoffers als rail-, lucht- en waterverkeer teza men. Sinds 1955 neemt het aantal ongelukken in ons land jaarlijks met gemiddeld negen procent toe. Het aantal slachtoffers onder automobi listen en bromfietsers stijgt zowel relatief als absoluut. Bij fietsers daalt het, bij voetgangers alleen in relatieve zin. Aangenomen mag wor den, dat de economische schade door ongelukken een bedrag van een miljard gulden per jaar nadert. Voor de voetganger is een zebra pad driemaal zo onveilig als een met verkeerslichten beveiligde over steekplaats. TJit een Engels onder zoek is gebleken, dat meer dan ze ventig procent van de automobilis ten geen voorrang aan voetgangers verleent. Een Amerikaans onder zoek toont aan dat na plaatsing van verkeerslichten het aantalverkeers ongevallen toeneemt met 78 procent op een eenvoudige kruispunten en kruispunten met een geringe ver keersdrukte en afneemt (met 47 pro cent) op ingewikkelde, drukke kruis punten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Tegen rijden onder invloed van alcohol moet veel sterker kunnen worden opgetreden, vindt mi nister Bakker (Verkeer en Waterstaat). De eerste maatre gelen kondigt hij aan in een verkeersnota aan de Tweede Kamer. De minister wil ook een verplichte periodieke keuring invoeren van auto's of het onderhoud ervan aan een stren gere keuring onderwerpen. De rij-opleiding zal beter moe ten worden. Minister Bakker voelt er veel voor bestuurders van mo torrijtuigen, die hebben gedronken, zonodig te dwingen 'n ademproef af te leggen. Van deze test kan dan afhangen of ook nog proeven moeten worden genomen met het bloed en de urine van de bestuurders. Hij wil deze maat regelen met alle betrokken instanties bespreken, zo zegt hij in zijn nota over de verkeersveiligheid. In de nota neemt de minister stelling tegen de naar zijn smaak al te eenvou dige opvatting dat de veiligheid op de weg in de eerste plaats is gediend met het opvoeden, selecteren en strenger straffen van verkeersdeelnemers. „Niet alle fouten zijn te vermijden", meent de minister. „Er zal in het ver keer steeds vaker een te zwaar beroep worden gedaan op het menselijk kun nen. Weg, voertuig en verkeersregeling moeten daarom worden aangepast aan de natuurlijke beperkingen en kenmer ken van de weggebruiker." Enkele concrete punten stipt minister Bakker in zijn beleid aan. Zo zullen de particuliere overwegen, die nog voor komen in enkele oudere autowegen, zo spoedig mogelijk worden opgeheven. Langs bestaande wegen zullen waar nodig kruipstroken worden aange legd voor het langzame verkeer. Langs meer wegen voor doorgaand verkeer moeten parkeerplaatsen, ben zinestations en wegrestaurants komen. De openbare verlichting zal uitgebreid worden. Minister Bakker wil een verplichte periodieke keuring invoeren voor BRUSSEL De staking onder het personeel van de Belgische douane is giste ren voortgezet. De stakers gaan door met hun pogingen om collega's van de be lastingdiensten bij hun actie te betrekken. Het ministerie van Financiën deelde in Brussel mee, dat administratieve en juridische richtlijnen zjjn uitgegeven om onmiddellijk te kunnen optreden tegen, wat genoemd wordt, onruststokers. NEW DELHI Chinese troepen heb ben vanochtend bij de Nathoehpas weer tegenover hen gelegen Indische militairen met granaatvuur bestookt. Het is de vierde achtereenvolgende dag dat er geschoten wordt aan de grens tussen Sikkim en Tibet. Dit maakte de Indiase minister van Defensie, Swaran Singh, bekend voor dat hij naar Moskou vertrok voor be sprekingen met de Sovjet-regering. XXet heeft lang geduurd, vóór de mens waarlijk ganzen in de vrije natuur zag broeden; men kende hen slechts van de trek en verzon allerlei rare verhaaltjes, o.m. dat ze uit een demosselen zouden voortkomen, die aan bomen groeiden en in het water moesten vallen, wilden ze uitkomen. Nog altoos heet de brandgans in het Engels „Barnacle goose"; de eende mossel (een schaaldier en geen mos sel) wordt door de Britten barnacle genoemd. Barentsz en zijn gezellen zagen op Spitsbergen voor hun lijfe lijke ogen, dat de zaak anders was, doch zij verwonderden zich niet over de onwetendheid in het vaderland, want aldus in zijn dagboek scheepsklerk Gerrit de Veer „nie mand heeft tot nog toe geweten, waar deze vogels hun eieren leggen, naar dien nooit mensche, dat men weet, op tachtig graden noorderbreedte is ge weest en dit land nooit bekend was". Onze schepelingen hadden het myste rie der ganzekuikens opgelost en kon den wat in hun ogen belangrijker zal zijn geweest de eentonige pot heerlijk aanvullen met eieren en oude vogels, die zich gemakkelijk lieten vangen, want ze kenden de mens hoogstens uit hun winterverblijf. De Veer schrijft o.m. dat ze er een met een steenworp doodden en hem braad den en opaten, evenals ongeveer 60 eieren, die ze naar het schip hadden gebracht. Dit was een der vele onder vindingen van de vermetele oude zee vaarders. Het is gezellig er over te lezen. 14-9-67 A. B. WIGMAN Aan de Nederlandse grens te Putte en Essen was de toestand wat norma ler, hoewel het aantal auto's, dat bij Ce controleposten wachtte, veel groter was dan normaal. Te Wuustwezel ston den gisterochtend circa 250 vrachtwa- gehs te wachten (normaal 25). Op verscheidene plaatsen hebben de stakers betogingen gehouden. In Ant werpen belemmerden circa 250 stakers de toegang tot de haven door op straat te gaan zitten. In Brussel trok 300 man langs de gebouwen van de fiscale dien sten, waar zij het personeel uitjouwden dat aan het werk was. Ook te Doornik werd betoogd. Daar hielden de stakers gedurende twee uur een goederentrein op. Ook aan de Frans-Belgische grens duurt de staking voort. Te Bettignies, op de weg van Parijs naar Brussel, stonden 200 vrachtwagens bij de tolbo men te wachten. Een aantal stakende beambten uit Antwerpen is gistermiddag naar de grenspost van Putte (op de weg naar Bergen op Zoom) getrokken, waar ze een grote verkeersopstopping veroor zaakten. In het station-Zuid te Brussel stape len zich pakketten uit het buitenland op die niet besteld worden. ADVERTENTIE voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL 0 De bouw van het chr. Lyceum aan de Kerkewijk te Veenendaal verloopt voorspoedig. Naar het zich thans laat aanzien is men ruimschoots op tijd klaar om volgend jaar augustus met ingang van het nieuwe schooljaar in het fraaie gebouw te starten. 0 In Rhenen zullen 840 woningwetwo ningen worden aangesloten op het centraal antennesysteem. Dit blijkt name lijk uit een kredietaanvrage die het col lege van B. en W. richt aan de raad. auto's, dan wel het onderhoud van auto's onderwerpen aan een strenge controle. In nieuwe auto's moeten vei ligheidsgordels aanwezig zijn. Deze nieuwe maatregel wil de minister nog niet direct ingevoerd zien voor oudere wagens, omdat bevestigingspunten, die achteraf worden aangebracht, wellicht onvoldoende sterk kunnen zijn. De rij-opleiding moet beter worden. Daartoe dient men grondig te weten wat de bestuurders terwille van een goed rijgedrag moet worden aange- Een exclusieve bruidsjapon geheel ge maakt van papier. Het is een ont werp van de heer Hashimoto uit Tokio. De japon kost ongeveer f 150, VER. NATIES, NEW YORK Ame rika zal volgende week in de Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties opnieuw begrip van de wereld voor zijn Viëtnam-beleid vragen. Gisteren werd bekendgemaakt dat de Amerikaanse gedelegeerde Arthur Goldberg voor 21 september het woord heeft gevraagd voor een belangrijke toespraak. Dat is de openingsdag van het algemene de bat, waarin de lidstaten voor het we reldforum hun politiek uiteenzetten. Of Goldberg met nieuwe voorstellen komt is niet bekend. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromi- ko, zal naar verwachting een dag na Goldberg spreken. In Saigon heeft de advocaat Troe- ong Dinh Dzoe, de boeddhist die als „vredeskandidaat" bij de op drie sep tember gehouden presidentsverkiezin gen werd verslagen, bekendgemaakt dat hij met drie andere ver slagen kandidaten 'n „strijdfront voor de democratie" zal oprichten. De ande re kandidaten zijn de oud-president Phan Chac Suu, Ngoejen Van Hiep en Voe Hong Chanh. Oud-premier Tran Van Hoeong en Ha Thoec Ky, die te zamen 800.000 stemmen kregen, doen niet mee. Intussen heeft Dzoe meegedeeld dat hij morgen voor een rechtbank moet verschijnen op een beschuldiging van verduistering. Hij sprak van „oude za ken" die om politieke redenen zouden zijn opgerakeld. leerd en volgens welke methoden. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid is bezig met het op stellen van een analyse van, wat de minister noemt, de rijtaak van een be stuurder. De regering heeft enkele werkgroe pen in het leven geroepen, die moeten zoeken naar een doeltreffend vervoer van verkeersslachtoffers naar zieken huizen. Ook moeten zij aangeven hoe het medisch speurwerk om kwetsuren te herkennen en te behandelen, zo goed mogelijk kan worden georganiseerd. De werkgroepen zullen nog dit jaar ad vies uitbrengen aan de regering. Minister Bakker zou graag zien dat bestuurders en passagiers van motoren en scooters verplicht worden een val helm te dragen. Om de weg veiliger te maken be staat dringend behoefte aan betrouw bare gegevens over de dichtheid, de in tensiteit en de samenstelling van het verkeer en de snelheidsverdeling. Op grote schaal zullen daarom regelmatig verkeerstellingen en -metingen moeten worden uitgevoerd, besluit de minister. Hij zal het wetenschappelijk onderzoek van het verkeer sterk stimuleren. QUEBEC De Franse minister van Onderwijs, Alain Peyrefitte, heeft gisteravond in Quebec bekendgemaakt, dat Frankrijk zijn hulp aan de gelijk namige, hoofdzakelijk Franstalige Ca nadese provincie in drie jaar tijd zal vertienvoudigen. Het aantal beurzen voor studenten uit Quebec, dat dit jaar op grond van de in 1965 getekende culturele akkoor den ongeveer 90 bedraagt, zal tot dui zend stijgen .Om Quebec te voorzien van voldoende onderwijskrachten, zul len er twee opleidingscentra komen, een in Quebec en de andere in Parijs. Voorts wil men een uitleencentrale voor onderwijsfilms oprichten en op de uni versiteiten in de twee landen groepen onderzoekers vormen op gespeciali seerde gebieden als de bosbouw. Minister Peyrefitte deed deze mede delingen op een persconferentie na af loop van een gesprek met de premier van Quebec, Daniel Johnson, in Mont real. Toen de Franse bewindsman maandag in Quebec arriveerde, zei hij te zijn gekomen voor de praktische uit werking van het bezoek van president De Gaulle in juli, dat zoveel stof heeft doen opwaaien. Gedachtig aan de reac ties op het optreden van het Franse staatshoofd verzekerde Peyrefitte, dat de samenwerking tussen Frankrijk en Quebec „tegen niemand is gericht en ook niemand in verlegenheid wil bren- De Congolese president Joseph Mo- boetoe tijdens zijn rede voor de le den van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. ALBLASSERDAM Bij twee lichte explosies op de scheepswerf Van der Giessen- De Noord N.V. in Alblasser- dam is vanmorgen een tiental perso nen gewond geraakt. De ontploffingen deden zich voor in de machinekamer van het motorschip „Tyro", een pal let van 1.500 ton, die op deze werf wordt gebouwd in opdracht van de N.V. „Maatschappij Zeevaart". Het schip zou eind deze maand gaan proefvaren Volgens de directie van de scheeps werf, hebben zich twee ontploffinkj es voorgedaan in de machinekamer van de „Tyro" Men wist om tien uur nog niet precies te vertellen hoeveel ge wonden per ziekenauto waren wegge bracht. Wel deelde men mee, dat geen van de gewonden er ernstig aan toe was. Het ging hoofdzakelijk om brand wonden. Enkelen van de gewonden zijn op de werf behandeld. De ziekenauto's zijn vertrokken naar ziekenhuizen in Alblasserdam en Rot terdam. ASSEN De 32-jarige woonwagen bewoner Wolters uit Hoogeveen blijkt dinsdagavond in Rolde niet vermoord te zijn, maar aan een hartverlamming te zijn overleden. Twee van zijn fami lieleden, die in verband met zijn dood waren opgesloten, te weten de 31-jari- ge J. W. en de 35-jarige F. W„ uit As sen, zijn weer op vrije voeten gesteld. Een en ander is het resultaat van de sectie op het stoffelijk overschot, die woensdag is verricht door dr. Makking, anatoom-patholoog van het ministerie van justitie. Deze heeft geconstateerd, dat de hartverlamming voortvloeide uit een overmatig alcoholgebruik, ge combineerd met de hevige opwinding van het ogenblik dat Wolters aan het vechten was met zijn familieleden. O CAIRO De voormalige Egyptische minister van Binnenlandse Zaken en vice-premier Abbas Radwan is aange houden wegens medeplichtigheid aan het komplot van een vijftigtal legerof ficieren om veldmaarschalk Hakim KINSJASA De topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) in Kinsjasa heeft gisteren besloten het onmiddellijke vertrek van de huurlingen uit Kongo te eisen. Het vertrek moet eventueel met behulp van bevoegde internationale orga nen plaatsvinden. De conferentie nodigt alle lidstaten uit om, in het geval dat de eis niet aanvaard wordt, alle mogelijke bij stand aan de Kongolese autoriteiten te verlenen om een eind te maken aan het optreden der huurlingen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is in de Kon golese hoofdstad Kinsjasa aangekomen ter bijwoning van de topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Het is de eerste maal dat de secre taris-generaal een bezoek brengt aan Kongo. Verwacht wordt dat hij de ver gadering zal toespreken. Op de confe rentie zijn 37 van de 38 OAE-leden ver tegenwoordigd. 18 door staats- of rege ringshoofden, de anderen door minis ters. Alleen Malawi heeft verstek la ten gaan. Op voorstel van Madagascar heeft de conferentie van staats- en rege ringshoofden van de Organisatie beslo ten dat de volgende bijeenkomst begin september volgend jaar in Algiers zal worden gehouden. ALGIERS Algerije heeft het olie embargo tegen Engeland opgeheven. Het ministerie van Industrie en Ener gie heeft de Algerijnse maatschappij voor vloeibaar methaan (Camel) te Arzew toestemming verleend de Britse methaantanker „Methane Progress" te laden, zo heeft de directie van Camel meegedeeld. De Methane Progress was gisteren in Arzew aangekomen. Groothertog Jan en groothertogin Joséphine-Charlotte van Luxemburg hebben gisermiddag in de Nieuwe Kerk in Delft een krans gelegd op de ingang tot de grafkelder der Oranjes. ADVERTENTIE (op de wijs van: Piet Hein) t c Neuteboom Dinee Koffie kost minder geld, maar verdient 'n kwaliteits-diploma en in deze tijd dat elke cent telt kies je voordeel, maar ook aromal vergelijk, vergelijk vergelijk en proef hoe rijkl voordelig en zo goed, voordelig en zo goed; 't Is Dinee Koffie die 't 'm doet 't Is Dinee Koffie, ja koffie van Neuteboom.... 't Is Dinee Koffie van Neuteboom! 500 grs. familiepakroodmerk ƒ3.42 250 grs.normaalpakroodmerk .75 (Van onze weerkundige medewerker) TYe huidige weerstoestand geeft aan- leiding tot commentaar vanwege het feit, dat Pluvius buiten zijn hoge- drukboekje" gaat. Van de Azoren strekt zich een hogedrukzone uit over de Britse eilanden en Scandina vië tot in Rusland. Deze zet oceaan depressies de voet dwars. In de mees te gevallen heeft Nederland in een dergelijke situatie vooral in het na jaar droog en zonnig weer. Deze keer is dat anders. Door processen in de bovenlucht komt het herhaaldelijk tot regen en plaatselijk zelfs tot onweer (aftappin gen over twaalf uur vanmorgen 2-5 mm). De regenstoringen ontstaan in de hogere lagen door het treffen van warme en vochtige lucht uit het Zui den met wat koudere en droge lucht, die in Schotland en Zuid-Scandinavië de zon lanceert. Ten aanzien van het weer in de rest van deze week zijn we niet bepaald pessimistLch gestemd. Er zal vermoe delijk een langzame stabilisering tot stand komen met geleidelijk afne mende kans op regen en neiging tot opklaringen. Wanneer de twee Amerikaanse tro pische cyclonen Cloé en Doriah, die van plan zijn een oceanische trek naar Europa te ondernemen, zo vriendelijk wilden zijn het Britse hogedrukgebied naar het oosten op te drukken, zou er voor ons een droge en zonnige zon dag zijn weggelegd met aangename septembertemperaturen. MINISTER BAKKER meer veiligheid

De Vallei | 1967 | | pagina 1