Yeenendaal kan trots zijn op nieuwe lyceumgebouw J. Boeve de sterkste bij DCE Veiling Septer Tiel Om nooit te vergeten Merino's jeugd genoot van spannende voetbalinterland Ook naar Schiphol en A'damse bosbaan Nieuwe Chr. U.L.O. in Barneveld geopend r Kosten f3.300.000.- Liftmonteur gewond na val van 15 111 AGENDA SKF1 dit weekend teqen Aurora Opkomst t.b.c.-onderzoek in Resteren nog matig Inbraak Ruimtegebrek op secretarie Dammen BURGERLIJKE STAND Naar ziekenhuis na botsing met loslopende hond Hoofdopzichter Jans meent: Ederveense muziek begeleidt Rode Kruis uit Veeneitdaal Korfbal Herhaling in 1970 n C^)nó tuinlouwhoeh AMERONGEN DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 VEENENDAAL ,,Ik mag het wel zeggen, want ik kom toch uit een klein dorpje, waar ze helemaal niets hebben, dit wordt een gebouw waar Yee nendaal trots op kan zijn en van die gebouwen heeft men er hier niet veel, aldus de heer H. Jans, hoofdopzichter bij de bouw van het nieuwe lyceum aan de Kerkewijk, doelend op het werk dat hij momenteel onder handen heeft. Het nieuwe lyceum, dat compleet met inrichting ongeveer f 3,5 miljoen zal gaan kosten, schiet aardig op. In augustus 1965 begon men met de bouw en nu is men zover, dat het gehele gebouw glasdicht is. De schilders zijn al bezig de buitenmuren 'n mooie witte kleur te geven en de bestrating rondom de school zal binnen enkele weken ter hand genomen worden. „Ik ben er zeker van dat het gebouw op tijd klaar komt", verzekert de heer Jans, die vanaf de eerste spade, die in de grond ging de bouw heeft gevolgd en er bij zal blijven tot het laatste schilderijtje in de klassen hangt. „We zijn iets op het tijdschema voor en niets zal meer kunnen verhinderen dat we volgend jaar keurig op tijd voor 't begin van het nieuwe schooljaar 't ge bouw opleveren. De centrale verwar ming is al gereed, dus het kan niet zo hard vriezen of het binnenwerk kan doorgaan. Het buitenwerk komt beslist nog voor de winter gereed, zodat ik me daar ook geen zorgen meer over behoef te maken." Het schoolgebouw zal naast de „dienst ruimten" en een kantine 33 les- en praktijklokalen en twee gymnastiekza len bevatten. Zal het er van buiten uit zien als een gebouw waar men trots op kan zijn, ook van binnen worden kosten noch moeite gespaard om het zo goed mogelijk naar de eisen van de tijd in te richten. De kleuren binnen het gebouw zullen rustig gehouden wor den, zonder saai te zijn. Hoewel bij voorbeeld rode vlakken voorkomen zul len dit altijd frisrode en nooit felrode kleuren zijn. De vloerbedekking wordt een fraaie marmoleumsoort. „Over en kele weken beginnen we aan de bestra ting rond het gebouw. Links en achter het gebouw komt een tegelplein, waar op achter de school ook een fietsenber ging gecreëerd zal worden. Door in de ze berging gedeeltelijk de rijwielklem- VEENENDAAL Woensdagmorgen waren twee werknemers van Evli be zig met de voorbereidingen voor de bouw van een lift in een flat in „De Engelenburg". Op de vierde verdie ping van die flat probeerde één van hen een zgn. „wicodrager" uit de schacht te halen. Hij zelf zat op een karretje waarop enkele plankei. lagen. Plotseling gleed de kar weg en tuimel de de arbeider, de heer J. van Harde- veld, 15 meter naar beneden. Gewond moest hij naar het Julianaziekenhuis overgebracht worden. Gisteren ver keerde hij echter niet in levensgevaar. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar het gebeurde. VEENENDAAL De 62-jarige me vrouw H. v.d. W.-.v D. van de Middel- buurtseweg reed dinsdag tegen de hond van de heer J. D. aan, toen het dier op de Parallelweg liep. Mevrouw Van de W. viel met haar fiets. Woensdag deed haar echtgenoot aan gifte bij de politie. Mevrouw Van de W. bleek een heupbeen en een arm gebroken te hebben en is in het zieken huis opgenomen. VEENENDAAL Vrijdag en zater dag zal Veenendaal in het teken van het 100-jarige Nederlandsche Roode Kruis staan. Vrijdagavond wordt het bestuur van de plaatselijke afdeling ontvangen door het gemeentebestuur in hotel Vonk. Zaterdagochtend om streeks 11 uur zal er een propagandis tische rondgang door Veenendaal ge maakt worden, terwijl zaterdagmiddag om 14.30 uur de reeds eerder aange kondigde demonstratieve oefening van de colonne begint. De rondgang wordt gemaakt met een stoet, die bestaat uit het muziekkorps van Ederveen, de ambulance-wagen en nog enkele wagens, waarop duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht, dat het Rode Kruis jubileert. Door leden van de colonne zullen folders uitge reikt worden aan de belangstellenden. Heden, donderdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Ik dr. Fu Man Chu". Morgen, vrijdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Ik dr. Fu Man Chu". WINKELCENTRUM VEENENDAAL 9 Winkels zijn tot 6 uur 'b avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel open en is op maandagmorgen ge sloten). Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 9 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. 9 VW-InlichtingenKantoor: Hoofd straat 84, tel. 08385—11607 en 11602. men weg te laten zal men ruimte heb ben voor het stallen van bromfietsen", vertelde de heer Jans. De aankleding van de school krijgt bijzondere aandacht. Het is de bedoelin om voor het gebouw een kunstwerk te plaatsen, in de vorm van een kubus op een voet, waarop de vier jaargetijden afgebeeld zullen worden. „Dat is nog niet officieel", zegt de heer Jans, „het ontwerp is nu wel klaar, maar de op dracht moet nog gegeven worden. Ik hoop echter dat het er komt, want het past er goed bij." Verder zullen ook in de school enkele kunstwerken komen te staan, waarvoor gebruik gemaakt wordt van de 1 pet. regeling. Voor dergelijke gebouwen mag namelijk 1 pet. van de „kale" aanneemsom gebruikt worden voor de aanschaf van kunstwerken. Bovendien heeft de heer H. Buis uit Veenendaal een opdracht ontvangen om „iets" te ontwerpen, dat aangeboden zal worden door de oud-leerlingen. „Wij zijn waar schijnlijk eind maart volgend jaar ge reed", aldus de heer Jans, „en dan kan men beginnen aan de inrichting. Dat zal natuurlijk ook nog wel enige tijd vergen, maar ik ben er zeker van dat men volgend jaar augustus met de lessen in dit gebouw kan beginnen". EDERVEEN In de onderlinge dam- competitie bij DCE werd weer een aan tal wedstrijden gespeeld. J. Boeve, die zich dit jaar clubkampioen bij DCE mag noemen, maakte dit waar door zijn partij tegen zijn grote rivaal St. Vier- winden in winst om te zetten. Er wer den nog enkele belangrijke partijen ge speeld. G. v. Heerdt won tegen de ver wachting in op gemakkelijke wijze van G. J. Dikkenberg, die een zwakke start heeft in het begin van het nieuwe sei zoen. De partij tussen Middelman en Veldhuizen was de spannendste. Veld huizen die in het eindspel duidelijk op winst stond, maakte een grote blunder, waardoor Middelman in een betere po sitie kwam en zich niet liet verrassen en beide punten op gelukkige wijze in de wacht sleepte. De verdere uitslagen waren: B. van BeekJ. Lagerwei 20, D. v. Heerdt A. v. Hunnik 02, G. VlastuinA. Hui- bers 20, H. HendriksH. v. Nieuw- amerongen 20. 0 Buitenwerks is men al bezig met de afwerking van het nieuwe schoolge bouw aan de Kerkewijk. VEENENDAAL De korfbalvereni ging SKF heeft zaterdag a.s. een kleine kans om de eerste overwinning van dit seizoen te boeken. Het twaalftal gaal op bezoek bij Aurora in Haarlem, lat thuis altijd een moeilijke tegenstander is. De Haarlemmers zijn echter niet on verslaanbaar en wanneer vooral het schieten van SKF beter wordt en de ploeg in een zeer hoog tempo blijft spe len is een positief resultaat niet uitge sloten. SKF 2 moet kunnen winnen van KVO, terwijl het derde Veenendaalse team moet aantreden tegen het uitstekend spelende twaalftal uit Doorn. SKF 5 gaat bij Avanti 1 op bezoek. De junioren 1 spelen thuis een wedstrijd tegen de leeftijdgenoten van Meeuwen. Deze match begint om 16.00 uur. Het jeugdprogramma luidt als volvt: SKF aAmersfoort a; Gelria aSKF b; SKF c—Amersfoort d; SKF d—Amers foort f; SKF e is vrij. KESTEREN'OPHEUSDEN Het opkomstresultaat van het onlangs gehouden röntgenonderzoek in de gemeente Resteren mag evenals in 1964 matig genoemd worden. Een en ander is de conclusie van de Stichting tot Bevordering van het Massa-onderzoek ten behoeve van de Tuberculosebestrijding in Gelderland. Tij dens het onderzoek zijn geen gevallen van longtuberculose gevonden, waarvoor behandeling nodig zou zijn. Bij een persoon werd een inactieve tuberculose vast gesteld. Hier behoeft echter geen behandeling te worden ingesteld, maar kan wor den volstaan met een periodieke controle op het consultatiebureau. Voorts werden een aantal andere aandoeningen gevonden, waarvoor in enkele gevallen nadere ziekenhuisobservatie noodzakelijk was. Het ligt in de bedoeling het onderzoek in 1970 te herhalen. Het onderzoek, bekend onder de naam STIMA, werd gehouden van 6 tot en met 11 april. In totaal kwamen in Kes- teren en Opheusden 4398 personen in aanmerking voor de keuring. 2206 in woners gaven gehoor aan de oproep, terwijl 2192 personen niet zijn opgeko men. Van de 2192 niet-verschenen per sonen hebben 987 inwoners de oproep- Opgave na klasse mm maat. Appelen x Bloemee k.l Cox Orange k.l Cox Orange k.2 Cox Orange k.l geel x James Grieve k.l x James Grieve k.2 Ingrid Marie k.l Ingrid Marie k.2 Lemoenappel k.2 Transparant de Cronsel k.2 Ellison Orange k.2 Wealthy k.l Wealthy k.2 Zuurkroet per 100 kg f 10.00—10.10, rood f 9.00, zoet f 5.10. Fabrieksfruit per 100 kg f 11.50 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 43—45 37—39 12—22 44—50 48—52 44—48 37—44 20—25 68—70 62—65 41—43 28—30 27—42 30—40 22—36 19—39 23—36 21—34 51—53 40—47 35—37 48—50 43—47 31—36 36—38 31—36 24—30 20—22 21—26 20—23 18—20 16—23 25—27 24—26 22—25 18—27 21—23 20—22 18—20 19—25 25—30 20—24 35—37 32—35 26—30 34—36 25—28 15—19 51—70 50—64 46—53 50—52 83—90 81—85 48—50 80—82 55—58 24—40 39—45 48—53 54—57 80—92 88—91 88—90 83—85 36—49 31—46 24—29 35—46 51—55 51—56 28—38 24—36 31—35 Peren: Clapps Favourite k.2 Franse Wijnperen Beurre de Mehrode k.2 Beurre Hardy k.l Conference k.2 Legiponts k.2 Sijsjes St. Remy Triomphe de Vienne k.l Triomphe de Vienne k.2 IJsbouten Giezewildeman Perenkroet per 100 kg f 7.30. Pruimen kwetsen 150200 110120. Aardbeien per doosje van 250 gram 4672 3452. x Bramen per doosje van 250 gram 2542 bloc 65 per kg. Frankenthalers 150170. Groenten: Andijvie 2426; augurken a 90100, b 4555, c 4050; x prinsessenbonen 4883 3747; x pronkbonen 29—51 2328; x snijbonen 82120 1752; x stokprinses- senbonen 56121 3854. Sla per 100 krop f 15.00—23.00, f 7.00—12.00. Rode kool 1416; prei 31—33 x Tomaten per kistje export a f 2.502.90, export b f 2.402.70, export c f 2.00— 2.10; x tomaten per kistje van 6 kg binnenland f 1.502.20, f 1.10—2.50. Uien 1921 1113; wortelen 1517 911. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. kaart ingeleverd onder vermelding van de reden van niet-deelneming. Door 1205 personen werd zonder opgaaf van rede nen niet aan het onderzoek deelgeno men. Van de 2206 onderzochten werden 30 personen voor nader onderzoek opge roepen op het consultatiebureau. Aan deze oproep werd door alle personen gehoor gegeven. De STIMA maakt bekend dat bij 2180 inwoners van Kesteren en Opheus den geen afwijkingen tijdens het onder zoek zijn geconstateerd. Bij 19 perso nen werden andere afwijkingen waar genomen, terwijl 6 personen met een genezen t.b.c. zich aan het onderzoek onderwierpen. Slechts bi;i een inwoner werd een inactieve en dus onschuldige longtuberculose vastgesteld. VEENENDAAL In de nacht van dinsdag op woensdag werd weer eens ingebroken in de kantine van bouwbe drijf Van Eist bij het Vijverplan. De buit, die de waarschijnlijk nog jonge inbrekers na het verbreken van een ruit bemachtigden, bestond uit wat pakjes kauwgom en rollen pepermunt. 0 Bij het vertrek zat de stemming er al aardig in. VEENENDAAL Elk jaar organiseert voetbalvereniging De Merino's een uit gaansdag voor de jeugd. Welpen, adspiranten en junioren van deze voetbalclub hebben het dit jaar wel byzonder goed getroffen, want gisteren hebben zeventig Merinoërs de voetbal-interland NederlandOost-Duitsland bijgewoond in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Daaraan vooraf gring de reis naar het nieuwe Schiphol en vandaar naar de Amsterdamse Bosbaan. 's Middags om twee uur vertrok het jeugdige gezelschap vanuit de Zand straat in de richting Amsterdam. Op het vliegveld Schiphol werden de A~ en B-pier spoedig in bezit genomen en vol bewondering keken de jongens naar het bedrijvige gedoe op Nederlands nieuwe luchthaven, waar juist op dat moment een groot aantal vliegtuigen binnenkwamen. Na het bezoek aan Schiphol werd de omgeving van de Bosbaan onveilig ge maakt door een „wilde" voelbalpartij, terwijl ook daar de nodige broodjes en "andere consumpties naar binnen wer den gewerkt. Al vrij vroeg vertrokken de jonge Me rino's naar het stadion, via een -toer door e: Amsterdamse binnenstad. En toen de elftallen van Nederland en O.- RHENEN B. en W. van Rhenen delen de raad mee, dat een reorganisa tie ter gemeentesecretarie zal worden doorgevoerd om de administratie van gemeentewerken op juridisch en admi nistratief gebied te versterken. In het planologisch team zullen de socioloog drs. Peet en de stedebouwkundige ir. Klokke zitting nemen. De werkzaamhe den zullen in eigen beheer worden uit gevoerd. Er zal een nieuwe afdeling algemene zaken worden ingesteld. De huidige af deling onder deze naam gaat functio neren als afdeling interne zaken. Aan de afdeling gemeentewerken zal voor de afdeling boekhouding een nieuwe kracht worden aangetrokken. Ook komt er plaats voor een leerling-tekenaar. Het personeel voor de nieuwe afdeling algemene zaken zal worden onttrokken aan de afdeling financiën, aangevuld met een boekhoudkundige kracht van de afdeling publieke werken. De nieu we afdeling algemene zaken wordt on dergebracht in de huidige commissie kamer. De uitbreiding van de secretariewerk zaamheden gaat langzamerhand ernsti ge huisvestingsmoeilijkheden opleveren. Enkele ruimten worden al gemeen schappelijk gebruikt, bijvoorbeeld de wethouderskamer. Voor dit probleem is volgens B. en W. een planning op lan gere termijn in voorbereiding. Dit zal moeten leiden tot de definitieve bouw van een nieuw stadhuis. De huidige reorganisatie brengt kos ten met zich mee. Aan verbouwing zal f 3.400,moeten worden besteed. Te vens zal er nieuw meubilair moeten worden gekocht. Ook ligt het in de be doeling dan tevens oude bureaus en stoelen op te ruimen en te vervangen. Hiermee zal een bedrag van rond de f 16.000,- gemoeid zijn. BARNEVELD Woensdagmiddag werd de hypermoderne nieuwe Chr. ULO school aan de Sav. Lohmanlaan te Barneveld officieel geopend. De school bestaat uit niet minder dan 15 lesloka len met de nodige outillage voor lera ren en leerlingen. Ds. P. P. J. Monster had de leiding van de bijeenkomst, die door talrijke personen werd bijgewoond. Hij heette in zijn openingswoord welkom burge meester K. van Diepeningen en de wet houders E. Zandbergen en D. Rebel, inspecteur M. M. Bos van het L.O., de ereleden ds. W. L. Korfker en A. J. Bok, die bij de oprichting bestuurslid waren, de heer G. van Raay, die ja renlang directeur van de school is ge weest, de verschillende hoofden van scholen en predikanten. In zijn openingswoord herdacht hij wijlen de heer B. v.d. Brink. Oud-wet houder v.d. Brink was als voorzitter van de bouwcommissie de stuwende kracht voor de bouw, waarvan hij jam mer genoeg de totstandkoming niet meer heeft beleefd. De heer M. M. Hoogland kreeg na mens de bouwcommissie, hierna de school over aan het bestuur. Hij deed dit door de sleutels aan ds. Monster te overhandigen, waarna deze op zijn beurt de sleutels overdroeg aan de di recteur der school, de heer J. Hagoort. Hij bracht dank aan de bouwcommissie voor het vele werk, dat is verricht en sprak de wens uit dat de heer Hagoort met zijn staf van personeel nog vele jaren van deze nieuwe school gebruik mag maken. Burgemeester Van Diepeningen was namens het gemeentebestuur de eerste spreker. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat deze school tot stand ge komen is door samenwerking van ver schillende kerkgenootschappen. „Men moet niet zoeken in hetgeen scheidt, maar in hetgeen bindt". Later haakte ds. Monster hierop in, door te zeggen dat het streven moet zijn alle scholen samen te binden in het Chr. Nationaal onderwijs. Duitsland het veld op kwamen zaten alle zeventig Veenendalers op de tribu ne gereed om de wedstrijd te volgen. Ze hebben er van genoten met volle teugen. Wat dat betreft kan het jeugd- bestuur van de Merino's met genoegen terugzien op een buitengewoon geslaag de uitgaansdag, die dank zij de doel- puntenactie ook dit jaar weer een groot succes is geworden. Corry Veer, een Merino-pupil, was er na afloop dan ook erg over te spre ken. „Ik vond alles heel mooi, maar de voetbalwedstrijd zal ik nooit verge ten. Dat was het fijnste wat ik gezien heb". Henk Remme, pas overgegaan naar de junioren B had kennelijk ook genoten. Met glinsterende ogen gaf hij toe dat de interlandwedstrijd 't hoog tepunt van deze uitgaansdag was ge weest. „Cruyffie was toch wel de bes speler die er bij liep", vond nij „Ik heb het doelpunt van hem goed ge zien, het was prachtig". Laat op de avond was het gezelschap weer terug op de plaats van vertrek. Nog dagen lang zullen de jeugdige Merino-spelers het aan hun vriendjes kunnen vertel len, hoe Eddy P.G. over de bal heen dook en Cruyffie dat ene doelpunt pre cies heeft gemaakt. Ze hebben het immers zelf gezien Voorlopig kunnen wij nog volop ge nieten van de bloemenpracht, al zijn er ióck 'vele tekenen die ér op wijzen, dat het najaar zijn i ntrede voorbereidt. Langzaam glijdt de zomer weg, of men wil of niet: we gaan met z'n allen te gen wil en dank de „nachtschuit'' in. Eerder wees ik al op de rijke vrucht- dracht van de diverse heesters en bo men, zoals alleen de herfst die geven kan. Ik maak u opmerkzaam op de He- lesia Carolina oftewel de „sneeuwklok jesboom". In het voorjaar gaf deze een zee van bloemen en thans staat zij te pronken met mooie eigenaardig ge vormde steenvruchten, die in de lengte gevleugeld zijn en wat zegt u van de ongemeen fraaie bessen van de struik- kamperfoelie f U zult het met mij eens zijn bijzonder schoon en mooi! Zelfs de eenvoudige vlierstruik (Sam- bucus racemosa) is een schone vrucht- draagster. De volgende fraaie besdra gers toil ik u nog aanwijzen: Aucuba rood en geel), Vuurdoorn roodoran je, rood-oranje). Bij de Coniferen fami lie wedijveren de Juniperis en Taxus (rood) met elkaar om de schoonheids prijs. Nog even geduld en bepaalde bo men en struiken laten hun bladereti de allerfraaiste kleuren aannemen. De herfsttinten geven binnenkort weer een kleurenspel te zien van de eerste rang, een allerfraaiste kleurensymfonie! En dat alles geheel gratis geschonken door moeder natuur. Er valt nog een tijd te genieten van RHENEN GEBOREN: Jacob, z.v. M. Vink en W. M. Boers, Veenendaal; Jacobus Bernard Herman, z.v. J. B. Lefers en P. Wisselo, Veenendaal; Teu- nis, z.v. T. Scholtus en J. H. de Vree; Marcel, z.v. A. van Dijk en G. van Dorland; Evert Antoon, z.v. H. .J de Vries en F. Wijkniet, Eist. GEHUWD: Andries van Laar en Rei- na Jenneke Doornebosch; Marinus Cor nells Janssen en Louise Vet. OVERLEDEN: Johannes Teunis Ver- vloet, 83 jr., gehuwd geweest met M. E. Hotke, Leersum; Catharina Maria Collignon, 70 jr., echtg. van H. Huis in 't Veld; Melis van de Vliert, 68 jr., echtg. van H. van Blankers. Ederveen. INGEKOMEN PERSONEN: M. T. Verhagen,g/m Zaaijer van Amerongen; Y. M. Honders, van Amsterdam; H. R. Juch met gezin, van Bunnik; L. Heij, van Driebergen - Rijsenburg. VERTROKKEN PERSONEN: R. van Beijnum, naar Gouda; Mohamed b. H. Seddik, naar Veenendaal; Omar Mo hamed Hamed, naar Zeist; El M. Ghzi- li, naar Zeist; Abdelkader Baza, naar Utrecht; Mohamed M. Temsamani, naar Wageningen; Ahmed Es-Saïdi, naar Utrecht; Mohamed Serghini, naar Utrecht; G. J. van den Hatert, g m Janssen naar Wageningen; W. de Rijke, wed. v. Van Groningen met gezin, naar Edam; G. H. B. Hulsebos, naar Rot terdam; G. M. Baars, naar Groningen; M. Roseboom, g/m De Penning, naar Middelharnis; C. M. Drost, naar Vee nendaal; M. Laros, g/'m Drost, naar Veenendaal; J. de Vries, naar Den Helder; W. Madern met gezin, naar Veenendaal; El H. M. L. Aijed, naar Utrecht; M. Glasbergen, naar Leiden; A. Verbeek, naar Bennekom. Vertrokken personen: G. Kars, Burg. Jhr. H. v.d. Bosch straat 39 naar Amsterdam; A. M. van Leur-Hannisse, Slaperdijk 3 naar Vee nendaal. A. Gideonse, Burg. Jhr. H. v. d. Boschstraat 37a naar Ravestein; Th. Nieuwhoff, Lek dijk 15 naar Doorn; E. J. van Lutter- velt- van Oeveren, De Del 9 naar Delft. ongemeen schone pracht. Hoevelen lo pen aan dit alles ,#ien<le-blind" voor bijSta er eens één ogenblik bij stil! De gevederde vrienden zijn momenteel druk bezig in blij vertier tussen de bes- dragende heesters. Hoe mooi past dat alles bij elkaar. Hoe fraai steken de propjes witte bessen bij de zich nu al reeds beginnende verkleurende blade ren af. Ik zou hier nog vele fraaie hees ters met een rijke vruchtdracht kunnen noemen, doch laat ik het ditmaal hierbij laten. Echter dit moet mij nog van het hart: door zeer velen wordt de lente zang om deze tijd van het jaar niet verstaan, voor hen is het altijd nog La tijn. Zelfs zijn er die elke dag met de schone natuur, met bloemen en plan ten samen zijn en nog de lentezang in de herfstmaand niet verstaan, ja zelfs niet eens het schone zien. Met snelle pas naderen wij dat ge deelte van het jaar, waarin wij naar het bos worden gelokt, waar dan het groen zich in een fraaie bonte kleurmenge- ling oplost. Wie voor dat schoons oog en hart heeft kan zich daar dankbaar in verdiepen. Slenter dan ook eens zon der een vast doel ,Jtris-kras" door het bos en langs opgaand kreupelhout, op het kompas van toeval en geluk. U zult het gewaar worden hoe fijn het is om op een mooie herfstdag 't oplos sen van de zomer (krachtig leven) in de herfst (insluimeren) op te merken. Gaat u eens op zo'n heldere herfstdag van een uitzicht genieten over het gol vende land, waarachter zich een loofbos verheft. In uw onmiddellijke nabijheid behoeft u naar bedoeld uitzicht niet lang te zoe ken. Onze omgeving, is rijk aan zulke mooie uitzichten, onmetelijk rijk.' Een groot voorrecht, dat te weinig gewaar deerd wordt. De Cyclame is een algemeen beken de kamerplant in allerlei kleuren en soorten. Zeer veel Cyclamen worden in Aalsmeer gekweekt. Velen heb ben weinig succes met deze plant doordat ze te veel rekt en het blad geel wordt. Ook hoort men vaak de klacht dat de bladeren met de steel in eenzakken en over de potgrond han gen. Over de behandeling van de Cy clamen ga ik het volgende vertellen. Volg mijn raad op en de klachten be horen tot de verleden tijd. Zij mag vooral niet te warm staan en moet voed zame grond hebben. Staat de plant te warm dan zal zij te veel rekken, met alle gevolgen van dien; en zal ook veel gele bladeren krijgen. De uitgebloeide bloemen mag men niet afknijpen, doch trekt de bloemsten gel tussen duim en vinger met een voorzichtig rukje uit de knol. Gieten op de potgrond kan geen kwaad; de bloe mist doet dat niet, doch een bloemen kas en -bak zijn ook veel vochtiger, een huiskamer is droog, voor planten vaak te droog. Ik weet wel dat gieten op het schoteltje misschien minder risi co geeft, doch dan moet het restant van het water na een kwartier ook ver wijderd worden en daar mankeert het nog wel eens aan. Onthoudt dit: Cycla men hebben een hekel aan koud toater. De plant moet beslist met water op ka mertemperatuur worden gegoten. Gie ten met koud leidingwater verdraagt zij niet, doe er dus een scheut warm wa ter doorheen. Na de bloei houdt u de plant nog wat aan de groei, tegen het voorjaar laat u haar afsterven en zet het hele geval droog weg. Begin mei de knol uit de pot halen en verse grond geven. Vraag de bloe mist naar Cyclamengrond, en dan kan de groei opnieuw beginnen. Men kan ze in de zomermaanden best met pot en al in de tuin plaatsen op een plek ivaar de felle zon niet komt.. Om deze tijd wordt de plant weer in huis gehaald, be handel haar zoals hierboven opgemerkt en u zult veel genoegen beleven aan de zelfopgekweekte Cyclamenplant.

De Vallei | 1967 | | pagina 3