Rhenen wil school voor middenstandsonde rwijs Groene Kruis Opheusden gaf onderscheiding Centraal antennesysteem voor 810 geineentewoningen Modeshow kenmerkte zich door draagbare modellen Kerkewijk weer blank B. en W. in nota aan de raad A oor u.l.o. coördinatie met het Wageningse Lyceum Stijlvol gebeuren Functie gemeente-ontvanger gaat in Rhenen verdwijnen Nieuwbouw raadhuis Bekendmaking MIST FABRIEKSBRAND IN DE KIEM GESMOORD Tijdelijke sluit in li Wilhelminastr. in Brand in auto door kortsluiting Raad vergadert op 19 september Benoeming in vacatures bij sportstichting Nieuwe drank- en liorecabelasting Demonstratie Rode Kruis Halve eeuw op zondagsschool Kerkdienst voor gehandicapten Prettig in 't dragen Jan van Schuppen Middenstands u uw dagblad DE VALLEI 10550 11079 Mevr. E. N. Jansen-Schuiling was veertig jaar bestuurslid 13 x 85 of 1 x 10,80 Dat is, precies 25 cent goedkoper Betaal per kwartaal DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 RHENEN In eén uitvoerige nota leggen burgemeester en wethouders de raad een uiteenzetting voor betreffende de invoering van de Mammoetwet en de daar mee gepaard gaande inpassing van de diverse schooltypen. In Rhenen gaat het om de openbare ulo, de streekschool voor de middenstand aan de Groeneweg en de gemeentelijke handelsavondschool. De openbare ulo aan de Wilhelmina- straat wordt met ingang van 1 augus tus 1968 een school voor middelbaar al gemeen vormend onderwijs met vier leerjaren. Het onderwijs in het eerste leerjaar wordt dan volgens de nieuwe voorschriften opgezet. De leerlingen \Tan de tweede, derde en vierde klas krijgen tot 1 augustus 1971 de gelegen heid het oude ulo-programma af *te werken. Tot zo lang blijft op deze leer jaren de lager-onderwijs wet 1920 van toepassing. Op deze datum is de open bare ulo volledig in een Mavo-school omgezet. De inrichting van het onderwijs vol gens de nieuwe Voorschriften betekent voor de Rhenense ulo-school de invoe ring van een zogenaamde brugklas per 1 augustus 1968. De leerlingen van deze klas moeiten zoveel mogelijk kansen krijgen na korte tijd of na een jaar naar andere schooltypen over te stap pen. *1 Daarvoor'is 'samenwèrking nodig met het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (gymnasium, athenaeum, ly ceum), het hoger algemeen vormend onderwijs- (havo), en het beroepsonder wijs. Behalve voor het beroepsonderwijs kunnen wij voor het overige onderwijs in eigen gemeente niet terecht. Er zijn te weinig leerlingen om die oprichting van dit onderwijs in de gemeente Rhe nen, te bepleiten aldus B. en W. De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen heeft het verzoek om aan de Rhenense ulo een havo-mavo scholengemeenschap te mogen vormen, niet ingewilligd. Daarom zal nu in sa menwerking met het hoofd van de school contact worden gelegd met Wa- geningen met het doel tussen de Rhe nense ulo en het openbaar Lyceum te Wageningen een zover mogelijk doorge voerde coördinatie tot stand te brengen ten aanzien van het leerplan, de lessen- tabels, de methoden, de studiebegelei- RHENEN Burgemeester en wet houders der gemeente Rhenen brengen ter openbare kennis dat het gedeelte van de Wilhelminastraat gelegen tus sen de Oude Dijksestraat en de Achter- bergsestraatweg vanaf 11 september 1967 tot 1 april 1968 of zoveel langer of korter als in verband met de werk zaamheden aan de woningbouw ter plaatse noodzakelijk zal zijn of moge lijk zal blijken te sluiten voor alle ver keer en de benodigde verkeersomleg- ging te doen geschieden via de Oude Dijksestraat en de Achterbergsestraat- weg. Rhenen, 11 september 1967. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester L. Bosch v. Ro senthal. ADVERTENTIE Correct en comfortabel - 'n Wilson Glenny kos tuum houdt zichzelf in vorm, geeft 100% leef ruimte, is gesneden uit de veerkrachtigste kamgarens van de Cheviot Hills Vol prettige draageigenschap- pen. Voor ieder die zich een goed kostuum permit teren kan. suits that suit your personality exclusief bjj herenkledingspecialisten Voor VEENENDAAL Hoofdstraat 90, Veenendaal Tel. 12163 ding en de toelating van leerlingen. Verder zal worden bezien op welke wijze samenwerking mogelijk is voor de streekschool aan de Groeneweg en met de landbouw voor de middenstand huishoudschool aan de Nieuwe Veenen- daalseweg, tegenwoordig genoemd Streekhuishoudschool. Deze nu nog vage plannen hoopt B. en W. spoedig te kunnen concretiseren. Als de nog bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen gemiddelde groepsbezetting respectievelijk klasse- splitsingsnormen dit toelaten komt er met ingang van het schooljaar 1969 1970 een driejarige opleiding aan de toekomstige Rhenense Mavo-school. Dit is van belang voor de leerlingen voor wie het vierjarige programma te zwaar is of die zo vlug mogelijk een middelbare beroepsopleiding willen vol gen De handelsavondscholen mogen tot 1 januari 1975 volgens het huidige pa troon gehandhaafd blijven. Men wil eerst de ontwikkeling van het economisch en administratief onderwijs af wachten. In dit opzicht willen ook B. en W. van Rhenen een afwachtende hou ding aannemen. Zij komen nu nog niet met bepaalde voorstellen met betrek king tot de huidige handelsavondschool in de gemeente. B. en W. zijn verder van mening, dat in de streek tussen Amersfoort en Arn hem nog plaats is voor en behoefte be staat aan een school voor lager mid- denstandsonderwijs. De Rhenense Mid denstands Centrale en de Kamer van Koophandel delen het standpunt van B. en W. dat het daarom voor de hand ligt de streekschool voor de middenstand aan de Groeneweg per 1 augustus 1968 om te zetten in een school voor lager mid- denstandsonderwijs. Dit vooral ook om dat deze school al sinds 1 augustus 1966 in deze richting werkt. Het aantal leer lingen vertoont al een stijgende lijn en bedraagt thans al 53. Het feit. dat de leerplicht wordt ver lengd en dat in de toekomst geen gele genheid meer zal bestaan het afzonder lijk middenstandsexamen af te leggen, zal het aantal leerlingen doen toenemen. Een belangrijk argument achten B. en W. verder, dat Rhenen aan de Groe neweg al over een goed geoutilleerd schoolgebouw beschikt. Over de omzet ting heeft de burgemeester een oriënte rende bespreking gevoerd met de be treffende inspecteur van het midden- standsonderwijs. B. en W. stellen de raad voor de omzetting per 1 augustus 1968 toe te passen en daarvoor goed keuring aan te vragen bij de minister. ADVERTENTIE Bel: tot 17.30 u. van 17.30— 19.30 Zaterdags 16.30—17.30 uur RHENEN Op de Zuidelijke Meent- steeg ontstond gisteren brand in een personenauto, bestuurd door de Benne- kommer J.C.R., de oorzaak was kort sluiting in de bedrading. De brandweer van Achterberg was snel ter plaatse, en bluste de brand met een droogpoe- derapparaat. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 19 september 1967 des namiddags 8 uur ten gemeen tehuize in openbare zitting bijeen komt. Hij maakt de ingezetenen erop attent, dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen in de openbare leeszaal- bibliotheek („Wilhelminaschool") op vrijdag 15 september 1967 van 13.00 - 15.00 uur en van 18.30 - 20.30 uur. Rhenen, 12 september 1967. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Roselthal. OPHEUSDEN Tijdens een speciale bestuursvergadering van de afde ling Opheusden van ,,Het Groene Kruis" is aan mevrouw E. N. Jansen-Schui ling de zilveren ere-penning uitgereikt in verband met haar 40-jarig bestuurs lidmaatschap. Mevrouw Jansen-Schuiling, de tevens afscheid nam van de Op- heusdense afdeling, ontving de onderscheiding uit handen van de heer J. L. Detmar, voorzitter van het afdelingsbestuur. V4 Tijdens de huldigingsrede greep de heer Detmar terug in de geschiedenis van het Opheusdense Groene Kruis. Toen mevrouw Jansen-Schuiling voor RHENEN Het bestuur van de ge meentelijke sportstichting is nog steeds niet compleet. Dit staat te lezen in een nota aan de gemeenteraad, waarin B. en W. voorstellen in twee vacatures te voorzien door een benoeming van dok ter G. E. Wijchers en de leraar voor lichamelijke opvoeding de heer H. van Schie, sinds enkele maanden in dienst van de gemeente. Zowel dokter Wijchers als de heer Van Schie heeft verklaard een even tuele benoeming te zullen aannemen. RHENEN In verband met de in werkingtreding van de nieuwe drank en horeca wet per 1 november 1967 zal er ook een nieuwe belastingverorde ning moeten komen ter vervanging van het vergunnings- en verlofsrecht onder de huidige drankwet. Tot nog toe werd het vergunningsrecht volgens een inge wikkeld systeem berekend. De verorde ning, die de gemeenteraad dinsdag krijgt aangeboden, gaat er van uit, dat er een belasting zal kunnen worden ge heven variërend van f 3,— tot f 7,50 per 50 liter sterke drank. Voorgesteld wordt het tarief voor de horeca- en kantinevergunningen te bepalen op f 7,per 50 liter omgezette sterke drank en voor de slijtvergunningen op f 4,per 50 liter sterke drank. De nieuwe wet kent horecavergunnin- gen, slijtvergunningen en zogenaamde kantinevergunningen. De bestaande ho reca- en slijtbedrijven blijven voorlopig vermoedelijk tot 1 mei 1969 vallen on der de werking van de thans geldende verordening. Gedurende de overgangstijd van 1 no vember 1967 tot genoemde datum krij gen de bestaande bedrijven de gelegen heid een nieuwe vergunning aan te vra gen op grond van de nieuwe wet. RHENEN Gistermiddag omstreeks half zes werd groot alarm gegeven voor een brand, uitgebroken in de Eer ste Zwitserse Metaalwarenfabriek aan de Acacialaan. Toen de brandweer met groot materieel arriveerde bleek de brand reeds te zijn geblust. Er was een motor doorgebrand van de ventilator in de spuitcabine. Met eigen middelen kon het vuur gedoofd worden. Het alarm bracht zoveel ver keer in de richting van de brand, dat het verkeer in de binnenstad volkomen vast kwam te zitten. het eerst in 1927 zitting nam in het bestuur van /de afdeling, was juist het achter de cug4 Be heer Detmar wees erop dat er in de afgelopen jaren heel wat veranderd is in de organisatie van „Het Groene Kruis". Een efficiënte werkwij*; ifrieft de organisatie tot een instelling ge maakt, die moeilijk meer valt weg te denken uit de huidige samenleving. Het werk van „Het Groene Kruis", omvat aanmerkelijk meer dan vroeger, waardoor ook de taak van een bestuurs lid tegenwoordig niet moet worden on derschat. Nadat de heer Detmar zijn gelukwensen aan het adres van de ju- bilaresse had uitgesproken overhandig de hij haar de zilveren penning en speld de hij haar de daarbij behorende draag- speld op. De plaquette vertoont aan de ene zij de een afbeelding van de barmhartige Samaritaan, terwijl de andere zijde *n inscriptie 1927-1967 en de naam van de houdster draagt. Na de plechtige en stijlvolle gebeurtenis bedankte de echt genoot van de jubilaresse, de heer G. H. Jansen-Schuiling het bestuur van de afdeling Opheusdëri voor het toekennen van de waardevolle én voofal eervolle onderscheiding aan zijn vrouw. Hij wees onder meer op de verantwoording welke een bestuurslid van een derge lijke vereniging tegenwoordig draagt. Mevrouw Jansen-Schuiling offerde veel vrije tijd op aan het Groene Kruis werk, waarbij wordt gestreefd om het lijden van de naaste zoveel mogelijk te verzachten. Het bestuur van de Opheusdense af deling beseft, dat het moeilijk zal zijn voor het scheidende bestuurslid 'n op volgster te vinden, die zich met even veel toewijding als zij van haar taak kwijt. RHENEN Er komt in de raadsver-1 traal antennesysteem voor 840 gemeen- gadering van dinsdag een voorstel van tewoningen onderhands aan te beste burgemeester en wethouders aan de or- den aan J. G. van Dodewaard te Wage- de om het aanbrengen van een cen-'ningen voor de prijs van f 123.430,27. VEENENDAAL Woensdag hield modehuis Hein van Schuppen, zowel 's middags als 's avonds in hotel La Motagne een najaarsshow. Beide shows mochten zich in een zeer grote belang stelling verheugen en het getoonde was deze belangstelling zeer zeker waard. De show opende met het tonen van een collectie mantels en tweedpakjes. Kenmerkend was dat vele mantels en pakjes uitgevoerd waren met bontkra gen, hetgeen vooral bij de fraaie des sins van de tweedpakjes zeer goed combineerde. Boventoon in kleur vormde o.a. beige en bruin geruite stof. De mantels waren over het alge meen van een wijd model, die zowel met als zonder ceintuur gedragen kun nen worden. Heel chic was o.a. een bruine mantel, aan twee kanten draag baar met mooie bijpassende japon, in de kleuren bruin en beige. ,Ook in de kleinere maten toonde Hein van Schuppen enige zeer fraaie modellen, vlot en zeer goed draagbaar. Een buitengewoon leuk model was een groene mantel in de z.g. tentlijn. Vol komen nieuw is de mantel in de electric look stijl. Een donkerblauwe mantel afgezet op kraag en op de mouwen met gele biezen en koperen knopen. Zeer origineel, hetgeen zeer in de smaak viel bij de jongere meisjes. Door jonge charmante mannejuins werden vervolgens wollen jurkjes ge toond. Opvallend was een donkerblauw jurkje met V-hals waarbij hals en mou wen afgezet waren met groen en rode biezen. Een zeer apart jurkje met col werd getoond in een fraaie wevenit stof. waarvan het bovenstukje van suède was. Heel leuk was een groene tinneroy overgooier, welke bij de jonge meisjes buitengewoon geapprecieerd werd en wat ook bijzonder goed staat. In de gro tere maten werden vele chice japon nen getoond. De vele aanwezige da mes genoten zeer van het gebodene in de sfeervolle zaal van La Montagne. Fantastisch goed waren ook de deux- pices getoond in lambswool, de een nog mooier dan de ander. Vooral de moderne kleurstellingen waren zeer aantrekkelijk. Bijzonder geslaagd was een turquoise cocktail japon in nylon crêpe, terwijl de andere cocktailjaponnen waren uitge voerd in lurex stof. De uitermate fraaie hoeden, eveneens van Hein van Schup pen, gedragen bij alle modellen waren bijzonder mooi en completeerden het geheel uitstekend. Traditiegetrouw bestond het sluitstuk van deze geslaagde show weer in het tonen van enkele bruidsjaponnen, waaronder een heel apart satijnen exemplaar met korte sluier en een cape van kant. Speaker de heer Schram kondigde op vlotte wijze de modellen aan, terwijl de heer Spaan voor een passende muzi kale omlijsting zorgde. Een bijzonder geslaagde show waar bij de dames ongetwijfeld genoten heb ben van de fraaie en bovenal zeer goed draagbare modellen. RHENEN De gemeenteraad van Rhnen besloot op 21 oktober 1958 de fupetie van gemeente-ontvanger Ingaan de i januari 1959 te combineren met die van ambtenaar op de afdeling fi nanciën, met dien verstande, dat het in de gemeentewet aan de ontvanger op gedragen kasbeheer, voor zover de in komsten en betalingen in contanten plaats vinden, aan een kassier werd ge laten. Het doel van deze combinatie was doublures in de financiële admi nistratie te voorkomen en een zo effi ciënt mogelijke werkwijze te verkrij gen. Deze modernere opzet van de ge meentelijke financiële administratie, welke veelal wordt aangeduid met „ont vanger nieuwe stijl", voldoet in de prak rijk uitstekend. Bij wet van 2 maart 1966 werd in de gemeentewet een nieuw artikel opge nomen, op grond waarvan de gemeen teraad eigen regelen kan vaststellen met betrekking tot de organisatie van de financiële administratie en van het kasbeheer van de gemeente. Nu kan zonder meer worden afgeweken van 't voorschrift, dat er in elke gemeente een gemeente-ontvanger moet zijn. Burgemeester en wethouders hebben deze gelegenheid onmiddellijk aange grepen om de zaak volgens deze nieu we bepalingen te regelen. De gemeen teraad krijgt ter vaststelling aangebo den een complex maatregelen die alles betrekking hebben op een herorganisa tie van de financiële administratie. In elk geval betekent het, dat de func- N3 VEENENDAAL Na een hevige stortbui stond gistermiddag een aantal wegen in Veenendaal weer eens blank. Daaronder was m hoe kan het haast anders het stuk Kerkewijk, juist ten zuiden van de Deiuienlaan, waar de weg over een afstand van ruim hon derd meter verborgen was onder meer dan een decimeter diep water. Ook op de Groeneveldselaan en 'n aantal an dere lanen, voornamelijk in de omge ving van de Patrimoniumlaan had men veel last van het overtollige water. tie V£n gemeente-ontvanger in het ver volg in Rhenen tot de verleden tijd be hoort. Er was tot nog tóe slechts een waarnemend-ontvanger, eigenlijk een functie op papier, die aan de chef van de afdeling financiën was toebedacht. Met betrekking tot de hoofdpunten van de nieuwe regeling valt op te mer ken dat de nieuwe opzet een comptabe le en een kassier kent. Het ligt in het voornemen de chef van de afdeling fi nanciën te benoemen tot comptabele en de huidige kassier in diens functie te handhaven als de lange arm van de afdeling financiën. B. en W. stellen de raad voor de nieuwe regeling 1 janua ri 1968 te laten ingaan. De buitenwacht zal van deze interne wijziging ter secretarie bijzonder wei nig merken. De loop was al vanaf 1958 naar de kassier en die zal zo blij ven. ADVERTENTIE Maar waarom zoudt u als week- abonnee op het dagblad De Vallei dan niet de meest praktische en goedkope weg volgen en voort aan per kwartaal betalen NU moet u elke week naar de deur, dan één keer per kwartaal. En zelfs dat behoeft niet, als u 14 dagen voor het eind van het kwar taal gireert (no. 1321600), of nog gemakkelijker: machtig ons, als u tóch een giro-rekening hebt, tot automatische afschrijving, het be spaart u incassokosten. Een desbetreffend machtigingsfor mulier zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Maak het U zelf gemakkelijk RHENEN Ter gelegenheid van 't honderdjarig bestaan van het Neder- landsche Roode Kruis is de afdeling Rhenen voornemens op zaterdag 23 sep tember met haar colonne (helpsters en helpers) een oefendemonstratie te hou den op de gemeenteweide, opdat ook de bevolking van Rhenen van nabij kan zien welke hulpverlening deze co lonne in tijd van nood kan bieden. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van een grote hospitaaltent, die on langs is aangeschaft. LIENDEN Op 16 september is het 50 jaar geleden, dat mej. H. van Kal keren te Lienden als assistente van de toenmalige leidster, wijlen mevr. S. P. van Ommeren-Pluim aan de hervorm de zondagsschool werd verbonden. On geveer 25 jaar is mej. Van Kalkeren leidster van deze zondagsschool. Op maandag 18 september wordt 's avonds om half zeven in de hervorm de kerk een herdenkingsdienst gehou den met de zondagsschoolkinderen, de oud-leerlingen, de kerkelijke colleges, bestuur van de Zondagsscholenbond en allen, die voor deze dienst belangstel ling hebben. Een zangkoortje van de Veenendaalse zondagsschool zal mede werking verlenen. Een van de modellen die gisteren in hotel La Montagne werden getoond tijdens de najaarsbeurs van modehuis Hein van Schuppen. mm Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Geachte redactie, Beleefd verzoek ik u onderstaande all ingezonden te willen opnemen. Als lezer van uw dagblad en als be lastingbetaler, ingezetene van deze ge meente zou ik gaarne, na het lezen van uw artikel over de vorderingen van de werkzaamheden aan het nieuwe raad huis, het volgende willen opmerken. Aan bijkomstigheden als a. aankoop kunstwerken, b. bijzondere tegelsoort voor het raadhuisplein, c. carillon, werd vlotweg enige „tonnen" uitgegeven. Nu ben ik van mening dat een goed en fraai raadhuis in deze gemeente op zijn plaats en noodzakelijk is. Maar ik ben ook van mening dat al deze pracht, niet verder gaat, dan het oog van de com missaris der Koningin, Mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, die straks het gebouw gaat openen, reikt. Want wat zal er gebeuren als deze edel achtbare heer slechts honderd meter verder gaat, en een kijkje zal nemen in onze nieuwe woonwijk? Waarschijnlijk zal hij er tot de enkels in de modder zakken. Hier houdt namelijk iedere be strating en verfraaiing op, ondanks het feit, dat er al geruime tijd enige honder den mensen wonen. Dit in schrille te genstelling tot 't voorafgaande en b.v. 't „salamanderplan" waar wel is gezorgd voor behoorlijke toegangswegen, of schoon hier, zegge en schrijve, één villa pas gereed is. Graag zou ik zien dat de bewoners van de nieuwe wijken zeer binnenkort, zullen delen in de vreugde van fraai aangelegde straten e.d., zodat ons nieuwe raadhuis wat dat betreft niet langer zal zijn als een oase in de woestijn. Dankend voor de plaatsruimte, C. Smit, Beatrixstraat 61, Veenendaal. Van de zijde van gemeentewerken kregen wij op het bovenstaande het vol gende commentaar: ^Natuurlijk is mo menteel alles geconcentreerd op de om geving van het Raadhuis, maar ook als dat niet zo zou zijn, dan zou het nog niet goed mogelijk zijn om overal de bestrating definitief gereed te ma ken. Er staan op de tracés nog loodsen van aannemers, er moeten nog leidin gen gelegd worden voor de centrale verwarming, PTT en gas. Het is na tuurlijk niet mogelijk om een straat aan te leggen en die na enkele weken weer op te laten breken. De situatie is dus zo, dat we bij de flats wel zouden willen, maar het niet kunnen. Bij de eengezinswoningen zoals in het Pootjes- goed is het een enigszins andere zaak. Daar wordt een huis opgeleverd, terwijl men ernaast nog aan het bouwen is. In dien we daar bijvoorbeeld trottoirs gaan aanleggen, worden ze weer stuk gere den voordat die andere huizen klaar zijn. Uit een oogpunt van zuinigheid wachten we daar liever even mee. We proberen echter alles zo snel mogelijk en in ieder geval voor de winter zover te hebben dat men de woningen met droge voeten kan bereiken," aldus de heer N. Th. v. d. Veen, technisch hoofd ambtenaar van gemeentewerken. VEENENDAAL Zondagmorgen zal er weer een kerkdienst voor geestelijk gehandicapten worden gehouden. De dienst, die wordt geleid door ds. G. C. Vijzelaar, vindt plaats in de Gerefor meerde kerk (Vaartbrug) en begint om 11.15 uur.

De Vallei | 1967 | | pagina 4