Twee verdachten van roofmoord gepakt NKSEBJ mm\ Koninklijk paar met gasten aan tafel Dag vol afwisseling voor Luxemburgse bezoekers Weert verliest derde bedrijf in 2 jaar Maak uw rentegevend! rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland Gezamenlijk speuren leidde in Antwerpen tot succes Wethouder te Vinkeveen moet functie neerleggen Zeeuwse Staten gereserveerd jegens Reimerswaalplan SMOKKELAARS HIELPEN POLITIE Nieuwsblad- en dagbladpers volledig eens Kussen in de rug Consternatie in trein Wellicht gunstig financieel perspectief voor de grote steden Regering erkent verdiensten van Loethoeli SNEL WERK COMPENSATIE LAGERE ADVERTENTIE-OMZET WORSTELING OVER DE GRENS MET SLUITING VAN LUCIFERFARRIEK VOOR 120 MAN GEEN WERK MEER KORTER WERKEN Fotografen pleegden op oneerlijke wijze concurrentie in een interieur dat past bij mijn gezin en mijn smaak. Ik praatte met vakmensen van DONDERDAG 14 SEPTEMBER 196/ ADVERTENTIE u ritst 't blik met 2 vingers open Ritsssssopen. Klaar Kant en klaar zelfs. Want dat schone aluminium blik is gevuld met 'n verse en geurige complete honden- of poezen- maaltijd Keus uit 7 soorten. Door diervoedings specialisten samengesteld. Helemaal nieuw, en voor uw hond en poes 't lekkerste en gezondste wat er is. Doe uw diertje dat pleziertje en haal zo'n fijn nieuw ritsblik. Felix-Bonzo garandeert de kwaliteit! Geef naastde andere Felix-Bonzo productennuook hetritsblik! Felix en Bonzo in ritsblik een nieuw product van Felix-Bonzo. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Dank zij een telefonische aanwijzing van de Nederlandse politie, heeft de Antwerpse recherche gisteren de twee mannen gearresteerd die worden verdacht van de moord op de 62-jarige weduwe C. Gijsbers te Berghem, op maandagavond j.l. Gisternacht werd de 26-jarige A. J. M. K. aangehouden in een hotelletje, waar hij onder zijn eigen naam was ingetrokken. Hij heeft inmiddels een be kentenis afgelegd. Gisteravond om half tien arresteerde de Antwerpse recherche de 29-jarige vermoedelijke hoofddader J. H. E. in de bar Norma in de Statie straat. E. ontkende iets met de overval te maken te hebben gehad. De twee verdachten werden gisteravond Iaat met elkaar geconfronteerd. K. hSd bij zijn arrestatie maar twaalfhonderd gulden op zak. Vermoed wordt dat de buit. die dertig- tot veer tigduizend gulden moet hebben bedra gen. ergens is ondergebracht. Hij had ook een recu van het bagagedepot van het station te Oss bij zich, waar de verdachten, kort voor zij naar Berghem gingen, een pak oude kleren en wat vuil goed in bewaring hadden gegeven. Oe politie heeft het pak inmiddels in Oss afgehaald. Mr. J. Booster, officier van justitie in Den Bosch, is gistermiddag met een paar rechercheurs van de Rijkspolitie naar Antwerpen gegaan om de uitleve ring van de verdachten te regelen. Gistermiddag had zich een groot aan tal Antwerpse rechercheurs rondom het Antwerpse ceptraal station geconcen treerd, omdat bekend was dat K. en E. elkaar daar omstreeks het middaguur zouden ontmoeten. E. verscheen even wel niet. De bijzondere opsporingsbrigade (BOB) van de Antwerpse politie onder leiding van adjuct-commissaris Kloots, heeft daarop gistermiddag en -avond het hele Statie- en Schipperskwartier uitgekamd. Om half tien werd de ope ratie met succes afgesloten. Al enkele uren na de moord maan dagavond meldde de gemeentepolitie van Oss, dat de twee daders die avond twee maal in Oss waren gesignaleerd. Bovendien kon de Osse politie als re sultaat van haar bliksemsnel ingestelde In de Trèveszaal aan het Haagse Binnenhof heeft de ministerraad woensdagmiddag een lunch aangebo den aan groothertog Jan en groother togin Joséphine Charlotte var Luxem burg. V.l.n.r.: Prins Bernhard, groothertogin Joséphine Charlotte, groothertog Jean en koningin Juliana. VINKEVEEN De timmerman J. .1. Turkenburg, een van de twee wet-' houders van de gemeente Vinkeveen en Waverveen, moet zijn functie neerleg gen. Dat besliste de gemeenteraad gis teravond met 7 tegen 5 stemmen. De voorstemmers zien wethouder Turkenburg als een van de schuldigen aan het minder geslaagd bouwbeleid, zoals dat in de jaren 1962 tot 1966 in de gemeente zou zijn gevoerd. Alle mogelijk bouwvoorschriften zou den in die tijd zijn overschreden. Dit had ertoe geleid dat de minister van Volkshuisvesting de gemeente de be voegdheid tot het verlenen van rijks goedkeuringen ontnam. Wethouder Turkenburg zou het terug krijgen van deze bevoegdheid in de weg staan. Over dit bouwschandaal is een rap port uitgebracht door de raadsleden F. M. L. Pörtzgen, die onlangs voor de KVP heeft bedankt. P. Koster (ch), J. W. H. D. Uiterdijk (bp) en mr. A. Spruit (lib.) Wethouder Turkenburg noemde dit in zijn geestig bedoeld ver weer ..een schofterig rapport". Andere schuldigen aan het bouw schandaal waren volgens dit rapport burgemeester A. C. Blom, tegen wie een gerechtelijk vooronderzoek wegens „verschrijvingen" in de gemeentereke ning loopt, gemeentesecretaris G. J. M. Berendsen, die B. W. had moeten waarschuwen en gemeente-architect P. R. Jellema. Groothertog Jan en groothertogin Jo sephine-Charlotte van Luxemburg heb ben gisteren in de Haagse Trèveszaal aangezeten aan een lunch, die werd aangeboden door de Nederlandse rege ring. De tweede dag van het Luxemburg se staatsbezoek was 's morgens begon nen met een bezoek van groothertog Jan en prins Bernhard aan de Fok kerfabrieken in Haarlemmermeer. Ko ningin Juliana en groothertogin José phine bezichtigden in die tijd de Aals- meerse bloemenveiling. In Den Haag gaf het Luxemburgse vorstenpaar een ontvangst in de Luxemburgse ambassade, waarna de regeringslunch in de Trèveszaal volg de. DEN HAAG Het bestuur van de Ned. Nieuwsbladpers (NNP) kan zich volledig verenigen met het voorstel van de Vereniging De Nederlandse Dag bladpers (NDP) aan minister dr. M. Klompé (c. r. en m.) over de verde ling van het geld, dat de kranten krij gen ter compensatie van gederfde in komsten door de invoering van recla me in de radio en televisie. In een brief aan minister Klompé wijst de NNP op het teruglopen van de advertentie-omzetten in de nieuwsblad- sector. Het advertentievolume van de Compascombinatie, waarin zeven van de belangrijkste nieuwsbladen zijn ver enigd, is in het afgelopen halfjaar met 16,5 procent teruggelopen in vergelij king met het eerste halfjaar van 1966. Gistermiddag gingen koningin Ju liana en prins Bernhard met hun gas ten naar de Grote Kerk in Delft, waar een krans werd gelegd voor de ingang van de grafkelder der Oranjes. In het Delftse Prinsenhof bood koningin Ju liana haar gasten een serie houtskool tekeningen van de Luxemburgse schil der Franz Heldenstein aan. Zij waren afkomstig uit het koninklijk huisar chief. Gisteravond woonde men in Am sterdam een concert van het Concert gebouworkest bij. In verband met de rugklachten van prins Bernhard was in de stoel, waarin hij plaats zou nemen voor de door de ministerraad aangeboden lunch in de Trèveszaal, een kussen gelegd. onderzoek de identiteit leveren van de tweede man, K., die als eerste in Ant werpen werd gearresteerd. De identiteit van de hoofdverdachte, de 29-jarige J. H. E., stond praktisch onmiddellijk vast. E. was gezien door de buurman van het slachtoffer, de heer Kuijk, een oud-politieman. Deze kon niet alleen een betrouwbaar signa lement opgeven, maar meende in E. zelfs een oude bekende te hebben her kend. Dat laatste bleek juist. Hoewel E. ge trouwd is en drie kinderen heeft, had hij enige tijd geleden relaties aange knoopt met de jongste dochter van me vrouw Gijsbers, die niet wist, dat hij was gehuwd. Daardoor wist E., dat mevrouw Gijs bers vaak alleen thuis was en ook dat de weduwe veel geld in huis had. Maan dagavond, enkele uren voor de roof moord, heeft E. het meisje opgebeld in Den Bosch, waar zij serveerster is in de restauratie van het autobusstation. In dat telefoongesprek vernam hij, dat het meisje die avond pas laat zou thuis komen. De twee mannen zijn daarop met de trein naar Oss en te voet naar Berghem gegaan. Van enige afstand moeten zij hebben gewacht tot de jongste zoon, van wie zij inmiddels hadden gehoord dat hij die dag voor de militaire keuring was ge weest, het huis verliet. Daarna zijn zij over een paadje, dat achter het erf langs de spoorbaan ligt, naar het huis gegaan. Mevrouw Gijsbers heeft tot ongeveer half acht aan de heg met buurman Kuijk staan praten. Toen deze om half acht naar de televisie ging kijken, is mevTouw Gijsbers haar woning binnen gegaan. Het is nog niet duidelijk of E. toen het erf is opgelopen en samen met mevrouw Gijsbers naar binnen is ge gaan, of dat hij kort daarna aan de deur is'verschenen. De politie houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat E. en K. het huis via de achterdeur zijn binnengegaan, terwijl mevrouw Gijsbers aan «Je voor zijde met haar buurman stond te pra ten. In ieder geval staat vast, dat de voordeur op slot was en de achterdeur open. Dat strookt niet met de gewoonte van mevrouw Gijsbers, die altijd alle deuren sloot als zij alleen thuis was. De vrouw Is in haar woonkamer over vallen. Zij heeft zich daarbij nog te weer gesteld. Er waren stoelen omge gooid en andere sporen bewezen over duidelijk dat er een worsteling is ge weest. Vermoedelijk is men al vechtend in de gang gekomen. Daar heeft de jong ste zoon later het slachtoffer gevonden met een prop in haar mond. Naast haar lag een handstoffer. Het is nog niet zeker of de vrouw daarmee is ge slagen, of dat zij zich met die stoffer heeft verdedigd. De twee overvallers zijn na hun daad weer naar Oss gelopen. De Osse poli tie had maandagavond al vastgesteld, dat zij daar in een café waren geweest, van waaruit zij om een taxi hadden ge beld. Met die taxi zouden zij naar Eindho ven gaan. Op die mededeling heeft de Eindhovense politie met man en macht maandagavond de hele binnenstad uit gekamd. Alle hotels en legementen werden ge controleerd en alle taxichauffeurs wer den ondervraagd. Dat onderzoek had geen succes. In de loop van dinsdag kreeg de dis- tricsrecherche in Den Bosch de beschik king over drie adressen in St. Wille- brord, waarmee E. voorheen in con tact had gestaan. Verder onderzoek wees uit dat de twee gezochten de nacht hadden doorgebracht in St. Wil- lebrord. Op een van de drie adressen vond de politie de kleding die de twee verdachten bij de overval hadden gedragen. In St. Willebrord hadden ze allebei nieuwe kleren gekocht. Mensen in deze grensplaats verklaar den zich, hoewel van hen bekend is dat zij het met de smokkel niet zo nauw nemen, terstond bereid de politie te helpen, toen zij hoorden dat E. en K. van de roofmoord in Berghem wer den verdacht. Van moord moeten de smokkelaars niets hebben. Uit die bron vernam de politie, dat E. en K. dinsdagmiddag om half twee naar Antwerpen waren vertrokken om daar op een schip te monsteren. Zij wa ren uit St. Willebrord vertokken in de auto van een hunner vrienden. K. was meegereden tot voorbij Roo sendaal. Daar was hij ongemerkt over de grens gelopen. In de Belgische grensplaats Essen nam hij de trein naar Antwerpen. E. had zich per auto naar Maastricht laten brengen. Op die mededeling heeft de gemeentepolitie van Maastricht een grootscheeps onderzoek uitgevoerd. Evenals in Eindhoven werden ook daar alle aanwezigen in logementen en ho tels gecontroleerd. Met het oog op de afspraak die E. en K. in Antwerpen hadden, werd dit onderzoek uitgebreid tot in de Belgi sche grensplaats Smeermaas. Intussen waarschuwde de rijkspolitie in Den Bosch de Antwerpse politie gisternacht dat E. en K. daarheen op weg waren. Onmiddellijk werden in Antwerpen alle monsterbureaus geblokkeerd. Ook wer den allerlei adressen uitgekamd. Het resultaat was, dat K. in een ho telletje kon worden gearresteerd. Hij lo geerde daar gewoon onder zijn eigen naam. Ook E. liep tenslotte te Antwer pen in de val. De politie heeft aanwijzingen, waaruit zij concludeert dat E. de feitelijke moord heeft gepleegd. K. zou intussen op de slaapkamers boven naar het geld hebben gezocht. Het plan voor de roofmoord hebben de twee in Amsterdam voorbereid, zo heeft de Amsterdamse politie inmid dels uitgezocht. Zij hebben daar in een hotelletje in de binnenstad gelogeerd, waar zij zondag 10 september zijn ver trokken. Nog niet bekend is waar zij in de nacht van zondag op maandag heb ben doorgebracht. E. heeft enkele jaren geleden in de Vughterstraat in Den Bosch eveneens een weduwe overvallen met het doel haar te beroven. Het hevige gillen van de vrouw joeg hem toen op de vlucht. Niettemin werd hij voor poging tot roof met geweld veroordeeld. In 1965 werd hi) voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Hij moest zich toen ip Eindhoven vestigen. Kort daarna werd hij weer gearres teerd voor een vermogensdelict. Van die veroordeling werd hij op 23 juli van dit jaar uit de gevangenis in Arn hem ontslageq nadat hij zijn straf vol ledig had uitgezeten. ENSCHEDE De mededeling, dat een van de daders van de roofmoord in Berghem in de trein Amsterdam- Enschede zou zitten, heeft woensdag avond heel wat consternatie teweeg ge bracht tussen de rails. Het begon allemaal met een tip. die de politie in Almelo kreeg. Volgens de ze tip zou de moordenaar in de trein zitten, die op weg was naar Ensche de. In Hengelo konden aldus nog net twee rechercheurs in de trein springen. Zij togen op onderzoek uit en ontdek ten snel de vermoedelijke dader. Wat zij niet wisten was, dat deze man (een langharig persoon) een bekende zonder ling was, met Enschede als domicilie. Er ontstond een woordenwisseling tus sen rechercheurs en vermeende dader, die resulteerde in een vechtpartij. Een van de rechercheurs werd daarbij ge beten en de ander kreeg een fikse tik op zijn hoofd. De Enschedeër kon tenslotte worden overmeesterd. Toen de trein het station van Enschede binnenrolde, had zich daar een ïorose politiemacht verzameld om de zogenaamde moordenaar gevan kelijk weg te voeren. Groot was de te leurstelling, toen niet de moordenaar, maar de zonderlinge Enschedeër tus sen de rechercheurs uit de trein stapte. De man, die als zachtaardig bekend staat, werd evenwel geverbaliseerd we gens het plegen van verzet. (Van onze correspondent) WEERT Voor de derde maal in nog geen twee jaar t||d sluit in Weert een fabriek de poorten. Na de Finnbrödfabrieken (eind 1963) en de tricotagefabrieken Beeren en Zoon (begin 1967) zal volgende maand een begin worden gemaakt met de sluiting van de Nationale Luciferfabrieken N.V. De werkgelegenheid voor 120 mensen valt daardoor weg. Het trieste nieuws werd in de kanti ne van de fabriek aan het personeel meegedeeld. Voor de meesten kwam de klap niet al te hard aan. De 76 mannen en 44 vrouwen hadden het wel zien aankomen. Het bedrijf maakte jaarlijks 125 miljoen doosjes lucifers, de laatste tijd echter zonder winst. De produktie van de Weerter lucifer- fabriek wordt overgeheveld naar de Verenigde Hollandse Luciferfabrieken in Eindhoven. Het machinepark uit Weert zal tussen 1 oktober en 1 januari naar Eindhoven worden overgebracht. Een klein gedeelte van het personeel zal in Eindhoven opnieuw aan de slag kunnen gaan. De luciferfabriek in Weert begon de produktie in 1935. In mei 1950 werd 'n nieuwe fabrieksvleugel in gebruik ge nomen. Op 31 mei 1965 kwam er een fusie tot stand met de Verenigde Hol landse Luciferfabrieken in Eindhoven. „Toen al zagen wij de mogelijkheid dat het tot een sluiting van de Weer- ter fabriek zou komen", zei gisteren districtsbestuurder A. de Vos van de r.k. houtbewerkersbond Sint Antonius van Padua. „Sindsdien is er regelma tig contact opgenomen met de directie van de fabriek. Over de nu op handen zijnde liquidatie van het bedrijf zijn we tijdig ingelicht. Juist in dit soort geval len is het jammer, dat de vakbonden niet mogen meespreken in het econo misch beleid van een bedrijf." De heer De Vos erkent overigens, dat juist de looneisen van de bonden dit bedrijf de voet hebben dwars gezet. Behalve dat en het verouderde machi nepark, heeft ook de toenemende im port uit Tsjecho-Slowakije, België, Rusland en vooral Zweden tot sluiting van de fabriek geleid. In de cocosfabriek N.V. de Lange in Genemuiden gaat het personeel van de spinnerij en cocosfabriek halve dagen werken. Bij de werktijdverkorting die voorlopig zes weken zal duren zijn 150 mensen betrokken. N.V. de Lange is de grootste van de achttien cocosfabrieken in Genemuiden. Deze bedrijven hebben de laatste ja ren een geduchte concurrent gekregen aan de industrieën die synthetische vloerbedekking maken. Daardoor zijn al veel kleine fabriekjes opgeheven. De Belgische zusteronderneming van de radiatorenfabriek Van Heijst en Zo nen in Den Haag zal waarschijnlijk blijven bestaan, ongeacht wat er in Den Haag gebeurt. Het bedrijf, Veha- Grobbendonk, heeft 340 man personeel in dienst en is juridisch een volledig zelfstandige onderneming. Het heeft GRONINGEN De president van de Groningse rechtbank, mr. C. C. J. W. van Groeningen, heeft vonnis gewe zen inzake 't kort geding, waarin de fo tograaf S. te Groningen oneerlijke con currentie verweet aan twee concurren ten, te weten de fotobedrijven H. en M., die zich evenals S. op het terrein van de huwelijksreportage bewegen. Blijkens de dagvaarding zouden de gedaagden rondverteld hebben, dat S. een goede zaak is geweest, maar nu niet meer. dat al zijn goede fotografen bij hem zijn weggelopen en dat hij nu jongens van 15 en 16 jaar in dienst heeft, die de reportages moeten ma ken. Gevraagd werd aan de rechter om aan deze praktijken een einde te ma ken, op straffe van een dwangsom van duizend gulden per overtreding. De pre sident was van mening, dat op grond van getuigenverklaringen is komen vast te staan, dat gedaagden zich daaraan schuldig hadden gemaakt. De president stelde de fotograaf S. in het gelijk en gelastte de gedaagden zich te onthou den van alle onware mededelingen be treffende bedrijf en bedrijfsvoering van eiser onder dwangsom van duizend gul den per overtreding. De eis van be klaagden in reconventie werd verwor pen. MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren een gere serveerde houding aangenomen tegen over de nota over het Reimerswaal plan, zoals die door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, samen met die van Noord-Brabant is opgesteld. In plaats van met de nota in te stemmen, beslo ten de Staten het stuk alleen voor „ken nisgeving aan te nemen". Het Reimerswaalplan omvat de aan leg van een vijfduizend hectaren groot haven- en industriecomplex in het oos telijke bekken van de Oosterschelde na afsluiting van deze zeearm omstreeks 1978. Gedeputeerde Staten hadden de Zeeuwse Staten gevraagd de nota aan te nemen, zodat het college verder met de regering zou kunnen overleggen over de medewerking van het Rijk in het te vormen havenschap voor Reimerswaal. De meeste statenleden bleken echter te gen dit verzoek ernstige bedenkingen te hebben, onder meer omdat zij het plan nog te vaag vonden. De heer C. F. van der Peijl (C.H.) vroeg zich of of het Reimerswaalplan al niet was achterhaald door het Belgi sche plan om van Antwerpen naar Baai- hoek in Zeeuws-Vlaanderen een kanaal te graven en in aansluiting daarop in het oostelijke Westerscheldebekken een nieuw industrie- en havencomplex te vestigen. De heer J. A. van Bennekom (a.r.) noemde het plan een sprong in het duister. De fractievoorzitters van de KVP en de PvdA betuigden, hoewel zij van enige terughoudendheid blijkgaven, hun instemming met de nota. deze week de prijzen kunnen verlagen, aangezien het niet meer hoeft bij te dragen in de zware kosten van het minder doelmatige Haagse bedrijf. Voor het voortbestaan moet nog een regeling worden getroffen: „Den Haag" heeft namelijk een vordering van 3.5 miljoen gulden. Als het Belgi sche bedrijf de tijd krijgt kan het die schuld betalen en daar zou iedereen mee gebaat zijn, aldus directeur J. van Bree. ADVERTENTIE KORTE UINBAAN 21 TEL C10/112355 ROTTERDAM GROTE VARKTSTR6 7EL.C70/116162 DEN HA.»3 MAR'APLAATS 2 TEL 030/18900 UTRECl-T BRINK 93 TEL 05700/12» 11 DEVENTE* ROTTERDAM Wethouder J. Ree horst, die in Rotterdam de financiën beheert, verwacht dat de Troonrede volgende week gunstige perspectieven zal openen voor de financiële positie van Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. „Het overleg met de regering is in een beter stadium gekomen", zei de heer Reehorst gisteren in een toelich ting op de Rotterdamse begroting, die voor 1968 een tekort vertoont van 112 miljoen gulden. Hij vertrouwde erop dat de regering „iets" zal doen voor het komende jaar en dat in 1969 kan worden begonnen met een sanering van de financiële huishouding. Daarbij valt te denken aan een rege ling, zoals de regering die ook met de KLM heeft getroffen. De regering zou dan tijdelijk tekorten op werken van algemeen belang voor haar rekening nemen. „Alleen komen we er niet uit, welke bezuinigingen we ook toepassen", al dus de wethouder. „De regering beseft nu dat er iets moet gebeuren en dat de financiën van de grote gemeenten op bijzondere wijze moeten worden ge saneerd." In de Tweede Kamer lichtte staats secretaris M. J. Keyzer (verkeer en waterstaat) gistermiddag alvast een tipje van de sluier op. Hij kondigde aan, dat op de begroting 1968 „een be hoorlijk bedrag" is uitgetrokken voor steun aan gemeenten die grote tekorten bij het openbaar vervoer hebben. DEN HAAG De afwezigheid van een Nederlandse vertegenwoordiger bjj de begrafenis van Albert Loethoeli houdt geen verband met de gevoelens van de regering ten aanzien van de heer Loethoeli en de door hem uitge dragen denkbeelden. Dit antwoordt minister Luns o.m. op nieuwe vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Voogd (PvdA) over het feit. dat er bij de begrafenis van Loe thoeli geen Nederlandse vertegenwoor diger aanwezig was. Minister Luns zegt in zijn antwoord er prijs op te stellen van deze gelegenheid gebruik te ma ken om te onderstrepen, dat de rege ring de grote verdiensten van de heer Loethoeli ten volle erkent. ADVERTENTIE 31/a% op een ;een girorekening met 3ya rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren.

De Vallei | 1967 | | pagina 5