Geneeskunde kan er al spoedig gebruik van maken MACHINE WIEGT PA TIËNT IN SLAAP GEBOUW IN BESLAG GENOMEN Surveyor-5 maakte een sprongetje De Gaulle vindt zijn bezoek aan Polen succes Over de grenzen Russen komen met plan controle kernwapens Geen succes LYNDA OP TUINFEESTJE In proeftijd akkoord met Euratom Overleg, met onderwijzers „Mijn hoed is van koper Paus misschien geopereerd Reuzentankers voor Israël Staking stuurt treinverkeer in de war Griekse regering zet arbeiders in Duitsland onder druk verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN Populariteit van Wilson dalende RUST HOUDES MET GRIEZELIG ONDERBEWUSTE STOF MET BEGREPEN OOSTENRIJK IN ENGELAND STAKING IN N.YORK Veertig miljoenste op Expo-"67 „ZELFINSPECTIE" TEGENSTANDERS Basis voor persoonlijk bezit DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 HYPNOTISEREN PER COMPUTER NAMEN Machinaal hypnotiseren is een van de nieuwe technieken, waar van men wellicht spoedig al gebruik kan maken in de geneeskunde en de psy chologie. HypnotiseeTapparatuur kan vooral van groot belang worden bij de voorbe reiding van patiënten voor hartoperaties en bijvoorbeeld, om overmatige gees telijke spanningen weg te nemen. Deze koperen hoeden zijn een ont werp van de beroemde Italiaanse hoedenontwerper Lino Cominetti. De hoed boven draagt de imponerende naam „Charles de Gaulle" en het mo del hieronder „Salvatore Dali". Of ze praktisch zijn betwijfelen we, maar stevig zijn ze in elk geval wel ROME Paus Paulus VI, die her stellende is van een blaas-ontsteking, zal wellicht een operatie moeten onder gaan. Dit hebben zijn dokters gisteren meegedeeld. In een verklaring die was ondertekend door de lijfarts van de paus, professor Mario Fontana en twee andere beken de Italiaanse artsen, werd gezegd dat de toestand van de paus merkbaar vooruitgaat. De huidige behandeling van zijn ziekte zal worden voortgezet, maar zo nodig zal operatief worden in gegrepen om de kwaal te verhelpen, aldus het medische communiqué. In Vaticaanstad verluidde dat de paus wellicht een prostaatoperatie zal moeten ondergaan. De vorige week vrij dag zei professor Fontana dat de paus voorlopig rust zal moeten houden. Het is daarom twijfelachtig of hij de ope ningszitting zal kunnen bijwonen van de conferentie van bisschoppen, die op 29 september in Rome begint. Paus Paulus wordt op 26 september 70 jaar. ADVERTENTIE GöTEBORG De Zweedse scheeps werf Eriksberg in Göteborg heeft als nieuwke en zeer welkome klant de Israëlische scheepvaartmaatschappij ZIM gekregen. Deze heeft een tanker van 113.000 ton besteld en bovendien is nog een andere order voor een 95^000 tonner voor een andere werf onderweg. Israël treedt daarmee in de naties met reuzentankers. Hypnotiseermachine werden giste ren in het vijfde internationale con gres over cybernetica (stuurkunde) in Namen beschreven door de jonge Ca nadese hoogleraar George Eric Lasker. De patiënt die „zich toevertrouwt" aan zo'n machine, wordt door middel van gedurig veranderende geluiden en beel den in een hypnotische slaap gebracht. De diepte van die hypnotische slaap, aldus professor Lasker, is veel nauw keuriger regelbaar door de machine dan door een hypnotiserende arts. De machine reageert haarfijn op zwakke elektrische stroompjes in de hersenen van de patiënt en ook op de geringste bewegingen van gelaatsspie ren. De gegevens daarover worden ver werkt in een computer, en die stemt de volgende fase van hypnose op de ze tussentijds verkregen gegevens af. De machinale hypnose kan op vele wij zen worden stilgezet of beëindigd. Voordat de machinale hypnose begint vertelde prof. Lasker, zijn zoveel mo gelijk gegevens over de patiënt in de geheugens van de computer gestopt. De computer „weet" dus ongeveer evenveel over de patiënt als de medi cus die toezicht houdt. In feite is dus de kennis van de medicus in het geheu gen van de computer gestopt. Aard en kracht van de geluiden en vorm en lichtsterkte van de beelden, die de patiënt tijdens deze machinale hypnotisering in slaap brengen, kun nen gedurig wisselen. Ook is het mo gelijk de plaats van de patiënt ten op zichte van de geluidsbronnen en de ge projecteerde beelden te veranderen. „Het lijkt voor een leek misschien een beetje griezelig", vertelde Lasker ons, „maar dat behoeft het beslist niet te zijn". De jonge onderzoeker, die do ceert in Winnipeg aan de universiteit van Minnetoba, wilde wel erkennen, dat hypnotiseermachines ook met min der fraaie bedoelingen gebruikt zouden kunnen worden, en dat de daarbij ge bruikte geluiden en beelden in theorie zouden kunnen dienen om via de tele visie massa-hypnose toe te passen. Hij bracht in herinnering dat iets wat daarop geleek enkele jaren gele den in de Verenigde Staten was toege past om bioscoopbezoekers en televisie kijkers onder de invloed van reclame boodschappen te brengen zonder dat zij het beseften. Dat waren reclameteksten die in heel kleine fracties van seconden wer den geprojecteerd en dan meteen weer verdwenen. Die boodschappen werden alleen in het onderbewuste van de kij kers geregistreerd. Zij 'bereikten zijn hersens zonder dat hij het wist. Deze manier van terluiks reclame-maken werd gelukkig al heel spoedig verbo den. Volgens prof. Lasker kan het wel zo ver komen dat beïnvloeding door gelui den en beelden via de televisie gebruikt zal worden in vrij onschuldige vorm en onder medisch toezicht om overspan nen mensen groepsgewijs te behande len. Hij zei dat de samenleving zich zeker tegen misbruik van dergelijke nieuwe methoden zal weten te bescher men. PASADENA (AP, AFP) De Sur veyor-5, de Amerikaanse ruimtesonde, die een zachte landing heeft gemaakt op de maan, heeft gisteren een spron getje gemaakt. Op „bevel" van het la boratorium voor ruimtevaart te Pasa dena, Californië 357.000 km van de maan begonnen drie stuwraketjes van de Surveyor te werken waardoor de ruimtesonde zich een stukje ver plaatste over de maanbodem. De proef duurde slechts een halve seconde. Door middel van de kleine verplaat sing van de Surveyor wilden de Ame rikaanse ruimtevaartdeskundigen de weerstand meten van de maanbodem tegen de druk die grote remraketten van bemande ruimtevaartuigen zullen gaan uitoefenen. Zo'n experiment was nog niet eerder genomen op de maan. Het laboratorium voor ruimtevaart te Pasadena deelde na afloop van de proef mee dat men „goed contact" had kunnen houden met de ruimtesonde. De Surveyor was niet beschadigd tij dens zijn sprongetje. De raketmotoren draaiden een halve seconde terwijl camera's het maanop pervlak onder de motorei. fotografeer den. Nooit eerder waren motoren van de aarde af op de maan in werking gesteld. In 'n verklaring die het laborato rium voor ruimtevaart gistermorgen uitgaf werd meegedeeld dat uit veertig foto's die de Surveyor h#d doorgezon den was gebleken dat door de stuw- straal van de raketmotoren stof was opgeworpen. Een deel ervan was te recht gekomen op 't instrument waar mee de chemische samenstelling van de maanbodem wordt onderzocht. IflMim - mm. jgp j v jf Mi Lynda Bird Johnson, de oudste dochter van de Amerikaanse president, die in december met een kapitein der mariniers zal trouwen, laat zich hier van een speelgoedbeer glijden tijdens een ouderwetse „country fair". Het feestje werd gehouden in de tuin van het Witte Huis voor kinderen en kleinkinderen van amb tenaren in Washington. Radio-Sjanghai heeft de inbeslag neming bekend gemaakt van het gebouw van de Britse diplomatieke missie (op de foto het tweede gebouw van rechts). Gisteren is tijdens een publieke plechtigheid" het gebouw aan het Chinese volk „overgedragen". PARIJS „De redevoeringen die president De Gaulle in Polen heeft ge houden waren noch gericht tegen de Sovjet-Unie, noch tegen West-Duits- Iand noch tegen de Verenigde Staten", heeft de Franse minister van voorlich ting, Georges Gorse, gisteren gezegd. Hij sprak na een bijeenkomst van 't kabinet onder leiding van de president. De Gaulle had zijn ministers verteld dat zijn bezoek aan Polen een groot succes was geweest. Gorse zei dat de woorden van de pre sident blijkbaar niet overal en door iedereen even goed waren begrepen. „Frankrijk doet van geen van zijn vriendschappen afstand. Het zal zijn vriendschap jegens Duitsland waarlijk niet verloochenen om daardoor de vriendschap van de Polen te winnen. Wij zijn ook de vrienden van de Ver enigde Staten en wanneer wij willen dat de Europeanen baas in eigen huis zijn of wanneer wij een einde willen zien aan de oorlog in Viëtnam, dan wil dat heus niet zeggen dat wij de vriend schap met Rmerika van de hand wij zen". Gisteren is de Franse premier Pom pidou voor een bezoek van vier dagen naar Oostenrijk vertrokken. Oostenrijk zal Frankrijk om steun vragenx voor zijn associatie met de Europese Eco nomische gemeenschap, iets waartegen de Sovjet-Unie zich verzet. Oostenrijk zal Frankrijk om steun vragen voor zijn associatie met de Europese Eco nomische gemeenschap, iets waarte gen de Sovjet-Unie zich verzet. Oos tenrijk is bij verdrag tot eeuwige neu traliteit gedoemd en volgens de Rus sen is aansluiting bij de EEG in strijd met die neutraliteit. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten voeren op het ogenblik besprekingen niet hun Atlantische bondgenoten over een Russisch voorstel in zake het toezicht op de naleving van een verdrag tot beperking van het aantal kernwapens. LONDEN Het treinverkeer in ver scheidene delen van Engeland is giste ren ernstig ontwricht door een staking van de conducteurs. Meer dan tweehonderdvijftig treinen bleven staan waardoor vooral in het noorden en het midden van het land de dienstregeling totaal in de war liep. Men verwacht dat de treinenloop tegen het weekeinde in een chaos zal veran deren omdat de kans niet is uitgeslo ten dat meer treinpersoneel het werk zal neerleggen uit solidariteit met de conducteurs. Tienduizenden Engelse conducteurs zijn in verzet. Van hen hadden giste ren ruim driehonderd het werk neerge legd. De anderen voerden een stipt heidsactie. De conducteurs zijn verbol gen over het feit dat hun werk werd opgedragen dat voorheen door ander personeel werd verricht. Ze willen nu voor elke extra-dienst een toeslag van ongeveer twee gulden vijfendertig. Het arbeidsconflict bij de genationa liseerde Britse spoorwegen was begon nen met een langzaam-aan-actie door tienduizend conducteurs van goederen treinen. De ontevredenheid sloeg over naar de personentreinen, waardoor vooral veel forensen werden gedupeerd. C7 NEW YORK In New York z(jn be sprekingen begonnen om te komen tot beëindiging van de boycotactie van de onderwijzers die hogere salarissen en betere leslokalen wensen. Toen het nieuwe schooljaar maandag begon, bleef ruim 80 procent van de 58.000 onderwijzers thuis. Officieel zyn zjj niet in staking, omdat hun dit als overheids personeel verboden is, maar zij drei gen massaal ontslag te nemen als hun eisen niet worden ingewilligd. Wat de salarissen betreft wil de bond de huidige schaal van 5.400 tot 9.900 dol lar (19.200 tot 35.300 gulden) optrekken tot 7.500 a 15.000 dollar (26.700 a 53.400 gulden). De rechter heeft al bepaald, dat de actie onwettig is en dat de bezwa ren tegen de leslokalen geen hout snij den. Vandaag moeten de voorzitter van de onderwijzersbond en twee van zijn naaste medewerkers voor de rechtbank verschijnen wegens „minachting voor de justitie", omdat de bond zich niet zou hebben gestoord aan een gerechte lijke uitspraak van zondag j.l., die werd gedaan om de actie van de onderwij zers te voorkomen. Als zij schuldig wor den bevonden, kan de bond tot een dwangsom van 1.000 dollar (ruim 35.000 gulden) per dag worden veroordeeld. MONTREAL De wereldtentoonstel ling in Montreal heeft woensdagavond haar veertig miljoenste bezoeker ont vangen, een industrieel tekenaar uit Montreal, Serge Amiot, die de Expo-67 voor de achtste maal bezocht. In het Zwitsers paviljoen werd hem een hor loge overhandigd, terwijl hem in hett Mexicaanse paviljoen een avondmaal wachtte. In een brandweerauto uit 1932 werd hij over het terrein rondgereden. Hij houdt nog een maaltijd tegoed in een restaurant van zijn keuze. Adrian Fisher, Amerikaans ontwape- ningsdeskundige, is naar Parijs ver trokken om het Russische voorstel in de Atlantische Raad te bespreken. Zoals gemeld hebben de Verenigde Staten en de. Sovjet Unie een ontwerp ingediend voor een verdrag dat verde re verspreiding van kernwapens onmo gelijk moet maken. Aan dat ontwerp ontbrak echter het artikel dat betrek king had op het toezicht op de naleving van dat verdrag. Sindsdien zijn Russi sche en Amerikaanse deskundigen aan het werk geweest om ook dat artikel zodanig te formuleren dat zoveel moge lijk landen ermee akkoord zouden kun nen gaan. De Sovjet Unie wenste naleving te doen controleren door het Internatio naal orgaan voor kernenergie in We nen. De Westeuropese landen daarente gen vonden dat zij in Euratom, de or ganisatie voor kernenergie van West- Duitsland, Italië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg, reeds een voor treffelijk controle-apparaat bezaten. 2 Rusland vond echter dat controle door Euratom zou neerkomen op „zelfin- spectie". Het nu besproken Russische voorstel zou inhouden dat er een soort proeftijd van twee jaar zou komen waarin Eura tom inderdaad toezicht zou mogen hou den op naleving van het verdrag. In die twee jaar zou een definitieve regeling moeten worden opgesteld. Na het over leg in de Atlantische raad zal de in houd van het Russische voorstel waar schijnlijk worden gepubliceerd. BONN Enkele Griekse arbeiders die in Duitsland werken en daar bijeen komsten van vakverenigingen hebben bijgewoond, zijn bij terugkeer in Grie kenland gearresteerd, aldus Günther Stephan, hoofdbestuurslid van 't West- duitse vakverbond. Geheime agenten die foto's van de bijeenkomsten hebben genomen, hebben deze arbeiders aange geven, zo zei hij. Stephan deelde mee dat het Duitse vakverbond heeft besloten de Griekse arbeiders in Duitsland tegen pressie, controle en intimidatie door het Griek se bewind te beschermen. Volgens Stephan werken 46.000 Grie ken op een voorlopig arbeidscontract in Duitsland, van wie een groot deel lid is van de vakbonden. Tachtig pro cent van deze arbeiders is tegen het nieuwe bewind in hun land. De Griekse ambassade houdt voorts een kaartsysteem bij van de Westduit- se journalisten en politici wat betreft hun houding tegenover de nieuwe Griek se regering, aldus Stephan. v En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. Doosevelt heeft eens gezegd, dat hij dat hij een man met een „St. Jean ne d'Ark-complex" was en Churchill heeft eens verzucht dat van alle krui sen die hij moest dragen, het „Lotha- ringse kruis een van de zwaarste was". Beide verzuchtingen werden in oor logstijd è^uit over de huidige Franse president, Generaal De Gaulle, groot maar eigenzinnig in oorlogstijd, eigen zinnig in de periode waarin hij alleen maar poogt, om Frankrijk zijn „gran deur", zijn vroegere historische groot heid terug te geven, ten koste van veel geld voor zijn eigen land en ten koste van onnoemelijk veel ergernis van de Europese politici. Teder land krijgt uiteindelijk de rege- ring die het wenst. De lichtelijk conservatieve en op zijn bezit ingestelde Fransman, moge uit een soort schaamtegevoel tegenover an dere Europeanen wat wrang spreken over „Le grand Charles", in zijn hart haakt hij toch nog wel even naar die grandeur, al gelooft hij er in zijn diepste wezen niet meer in. TAe Gaulle is nu terug van zijn reis naar Polen. Historisch zijn de banden tussen Po len en Frankrijk groot. De Franse cul tuur heeft en had sterke banden met Polen en zoiets gaat niet maar zo voor bij. In Polen had men wel sympathie voor het nogal domme gepraat over de Ame rikaanse politiek in Viëtnam en hoopte men dat het lonken van De Gaulle naar het oosten, de generaal misschien hele maal in het communistische straatje zou brengen. Onofficieel kwam daar de goedkeuring bij van de anti-Israël politiek van De Gaulle, die in Polen altijd historisch wel enigszins anti-semitisch wel weerklank heeft gevonden. TTe Gaulle had twee doeleinden op 't oog, toen hij de voor hem toch we! zeer vermoeiende zesdaagse reis begon. Allereerst wilde hij partijleider Go- moelka, die ondanks 't bestaan van een president, een premier en een minister van Buitenlandse Zaken, toch wel de belangrijkste man in Polen is gebleven, bewegen tot een soepeler politiek ten opzichte van West-Duitsland. Polen moest zich maar liever een beetje buiten de Duitse kwestie gaan houden en beide Duitslanden hun eigen boontjes laten doppen. Maar de Polen zijn hier niet op in gegaan. Niet dat zij Ulbricht en zijn regime nu zo sympathiek vinden. Maar omdat een verdeeld Duitsland altijd zijn eer ste ambitie op een hereniging zal rich ten en dan pas aan een wereldpolitiek zal gaan denken. En Duitse wereldpolitiek is vaak iden tiek met een „drang nach Osten" en ADVERTENTIE GOMOELKA dank U, liever niet daar hebben de Polen in de loop der eeuwen al narigheid genoeg van onder vonden. De Polen voelen er op het ogenblik niets voor een herenigd en dus ook sterk Duitsland aan de westgrens te hebben. Er zijn in het oosten al moei lijkheden genoeg. Een herenigd Duits land is voor Polen altijd een gevaar. TJet tweede doel van De Gaulle was, A Polen wat losser te maken van de band die het met Rusland heeft in de vorm van vriendschapsverdragen en het Pact van Warschau, de oostelijke tegenhanger van de NAVO.... Maar ook hier zijn de Polen niet op ingegaan. Als men de banden met Moskou te los zou maken, valt een deel van de ze kerheid en de veiligheid van Polen weg. Men heeft in Warschau zeker een ge rechtvaardigd wantrouwen tegenover de Russen. Men weet dat de heerszucht van Moskou groot is. Maar men weet er ook, dat als men deze bescherming laat vallen, er niets tegenover staat. Nu is men nog in staat Duitsland en het Warschau-pact tegen elkaar uit te spelen. Men leeft van een zeker even wicht. Maar Polen herinnert zich maar al te zeer de augustusdagen van 1939, toen het evenwicht wegviel en de „bruiloft der vijanden" in casu tussen Ribben- trop en Stalin plaats had. Polen herinnert zich ook, dat de di verse delingen in de loop der eeuwen altijd volgden als de tweede aartsvijan den het weer eens eens waren. Tn zijn ijver om de Poolse heersers ter wille te zijn, heeft De Gaulle ook echter in eigen land weer een veer moeten laten. Het feit dat hij de Poolse primaat kardinaal Wyszynski totaal heeft gene geerd in diens strijd tegen de staats- almacht, heeft in Frankrijk bij sommi gen kwaad bloed gezet. Niet alleen bij vele katholieken, maar misschien wel vreemd genoeg juist bij velen die ver van ,de kerk staan, maar die de staatsalmacht afkeuren en geestelijke vrijheid boven alles stellen. Nee, zo op het eerste gezicht is de tocht naar het oosten geen succes ge weest voor De Gaulle. LONDEN Het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph" heeft gemeld, dat biykens een onderzoek naar de openbare mening de populariteit van premier Wilson en zijn Labourrege- ring tot een zodanig laag peil is ge daald als sinds de tweede wereldoorlog nog geen regering was overkomen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7