Nederlands elftal versloeg Oost-Duitsland in twintig opwindende minuten Eddy Pieters Graafland bracht rust in verdediging Eddy s 1 wil ie eau sta I I kaas i h* i vuist] l Snelle treffer van Cruyff voor volle winst al voldoende Europa Cupduels Spelpeil zakte na goed begin naar bedenkelijk niveau af (Weinig) commentaar uit de kleedkamers DWS laat het niet bij zitten Engelse bekerstrijd met verrassingen Invalide totowinnaar ontving alsnog prijs Omnium-zege voor Post en Karstens Roemenië te sterk voor Israël FC Nürnberg leidt in Bundesliga Hongarije staat er erg goed voor Anquetil won Ronde van Catalonië Niet van formaat A Minder gevaarlijk Dames-hockeytoemooi gisteren begonnen Risico's Enthousiast Vreemd Bevredigend resultaat Buhrmann-T etterode DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 (Van ónze s AMSTERDAM Twintig a vijfentwintig sensationele en opwindende minuten, waarin het Oostduitse elftal naar een zware nederlaag leek te worden gespeeld en waarin het Oranjeteam ernstig wraak leek te gaan nemen voor de in Leipzig opgelopen 43 nederlaag, schenen gisteravond de toch nog zeer talrijke toeschouwers in het Olympisch Stadion een avond van puur voetbalgenot op te leveren. Twintig a vijfentwintig minuten, waarin slechts één doel punt tot stand kwam, werden evenwel gevolgd door een periode, waarin het spel snel naar een minder dan middel matig niveau afzakte. Een periode, die een gevoelige anti climax vormde na de prachtige start en die besloten werd met een joel- en fluitconcert van de toeschouwers, voor zover die al niet de weg naar huis hadden opgezocht. Elet Nederlands elftal heeft in zoverre wraak genomen voor de in Leipzig opgelopen, onnodige 43 nederlaag, dat de Oostduitsers met 10 tenonder gingen. Maar we kunnen bepaald niet zeggen, dat we er met deze formatie van Georg Kessler nu eindelijk zijn. Overigens, als we ook nog enige hoop hebben gehad de theoretische kans om alsnog de eindronde van de strijd om de Europa Cup te bereiken in vervulling te zien gaan, dan weten we nu wel zeker, dat daarvan niets kan komen. De Oostduitse ploeg namelijk viel wel bitter tegen en heeft naar onze smaak geen schijn van kans om het Hongarije nog werkelijk lastig te maken. En ze zou tweemaal van Hongarije moeten winnen om te helpen het puntentotaal gelijk te maken. dat weliswaar nu en dan tot aan het Oostduitse doel kwam, maar toch de voor verrassing nodige snelheid miste. Bennie Muller: vinnig als altijd AMSTERDAM Een fris gedouchet Nederlands elftal stond een half uur na de wedstrijd de pers te woord tegen een kille houten wand van de sociëteit van het Olympisch Stadion. Deze „kleedka mer nieuwe stijl", werd geen succes. In tegenstelling tot de uitspraken die nor maal worden gedaan in de dampige en rumoerige atmosfeer, waren bijna uit sluitend bondscoach Georg Kessler en aanvoerder Bennie Muller aan het woord. Kessler toonde zich uitermate tevreden met het resultaat: „We hebben het Oost duitse systeem ontregeld en daardoor verdiend gewonnen van een sterke te genstander. Dat is een positief resultaat in onze opbouw. De spelers hebben meer zelfvertrouwen gekregen en dat is voor de komende tijd van enorm belang. Aanvoerder Bennie Muller, die in de eer ste wedstrijd tegen Oost-Duitsland ove rigens niet was opgesteld, vond, dat de Oostduitsers veel minder hard speelden dan in Leipzig. Jan Kleinjan was best tevreden over zijn debuut in de nationale ploeg. „Het is wel een verschil met het militaire elf tal en jong oranje, maar ik heb heerlijk gespeeld tussen die Ajacieden. De Oostduitsers, die door de neder laag tegen Nederland bijna kansloos zijn voor de eerste plaats in groep vijf, hiel den hun kleedkamer hermetisch geslo ten. Coach Karoly Soos wilde alleen ver tellen, dat hij Johan Cruyff een magni fieke voetballer vond. Hij vond echter wel, dat de Ajacied zeker een doelpunt mèèr had moeten maken. AMSTERDAM Het bestuur van DWS heeft naar aanleiding van de uit spraak van de Haagse rechtbank in het kort geding, dat DWS tegen de KNVB had aangespannen, het volgen de commentaar gegeven: „DWS is van mening dat niet zij de verliezer is, maar de clubs van de ere divisie. Het aanvaarden van het forme le verweer van de KNVB door de pre sident betekent immers, dat alle com petitiewedstrijden op het laatste nip pertje naar willekeur door het sectie- bestuur betaald voetbal gewijzigd kun nen worden, zonder dat de betrokken clubs erin worden gekend, ja zelfs bui ten het verzoek van de andere club om en zonder dat de club haar zienswijze over een eventueel uitstel aan het sec- tiebestuur heeft kenbaar kunnen ma ken. DWS is niet de verliezer, omdat het tegen het uitstel op zichzelf nooit be zwaar heeft gehad, maar slechts ge vrijwaard wenst te zijn tegen eventue le financiële nadelen. Over dit punt heeft de president zich niet uitgelaten, dus dit voor DWS essentiële punt blijft nog openstaan. Ter voorbereiding van een actie tot schadeloosstelling zal DWS vandaag nog hoger beroep aante kenen tegen het vonnis van de presi dent. Van vele kanten is de vraag gesteld waarom DWS het geschil niet heeft voorgelegd aan de KNVB-arbiters. Het antwoord hierop is nogal eenvoudig: omdat het arbltragereglement van de KNVB geen arbitrage toelaat in ge schillen tussen de bond en clubs of spe lers. DWS is overigens gaarne bereid de rechtvaardigheid van zijn verlan gens op vrijwillige basis te onderwer pen aan het oordeel van de arbiters, maar hiervoor is uiteraard medewer king vereist van de KNVB". LONDEN West Bromwich Albion, vorig jaar in de finale door Tottenham Hotspur verslagen, ging woensdagavond in de tweede ronde van het toernooi om de Engelse League-cup roemloos met 1-3 tenonder tegen de derde-divisieclub Reading. Vier andere eerste-divisieclubs moesten vroegtijdig afscheid nemen van het toernooi: Chelsea, New Castle Uni ted, Sheffield United en Leicester Uni ted. Alleen laatstgenoemde werd uitge schakeld door een .klasgenoot', namelijk Manchester City (04). New Castle verloor met 12 van de vierde-divisieclub Lincoln City, Chelsea boog, eveneens met 12, voor tweede- divisieclub Middlesborough en Sheffield United zag zich door het een divisie la ger spelende Millwall de weg versperd 12—3). ROSSUM Toen de 60-jarige invali de Steven van Hemert uit Rossum 14 dagen geleden tot de ontdekking kwam dat hij zijn totoformulier foutloos had ingevuld, dacht hij aan „gouden ber gen". En niet ten onrechte. Na het verlopen van de aanmeldingstermijn bleek, dat hij ongeveer 16.000 gulden zou toucheren. Doch groot was de te leurstelling van Van Hemert en de zij nen, toen bleek dat de doorslag van het betrokken formulier niet op tijd in Den Haag was gearriveerd door een foutie ve adressering van de enveloppe. „To tobaas" Muilenburg kwam persoonlijk poolshoogte nemen en liet vaag door schemeren „er nog iets aan te zullen doen". Woensdag was hij wederom in Rossum aanwezig, waar hij een overge lukkige heer Van Hemert een cheque, groot 16.000 gulden minus 15 procent belasting, kon overhandigen. Het stichtingsbestuur van de Natio nale Sporttoto had een greep gedaan in het jaarlijkse exploitatie-overschot om dat men van mening was dat Van He mert de prijs normaliter verdiend had en het slachtoffer was geworden van een foutieve handeling van een van de 20.000 medewerkers, die in het land ac tief zijn voor de sporttoto. Men over weegt overigens in de toekomst retour enveloppen aan de clubs uit te reiken om fouten als deze te voorkomen. ADVERTENTIE VOEDZAAM MAKJ^ ■SMivw MTVZaaOA a* LUIK Het Nederlandse koppel Pe ter Post/Gerben Karstens heeft woensdag op de baan van Rocourt (Luik) een om nium voor ploegen gewonnen vóór we reldkampioen Eddy Merckx, die samen met zijn landgenoot Ferdinand Bracke een duo vormde. Nadat de sprint door Merckx was gewonnen, bleek Post de sterkste in een puntenrace. Een afval- wedstrijd moest de beslissing brengen. Weer bleek Peter Post de sterkste. Hij werd eerste vóór Merckx en Karstens, die op de tweede en derde plaats beslag legden. In het eindklassement kwamen Post en Karstens op de eerste plaats met 4 punten. Bracke en Merckx had den er vijf. BOEKAREST Het Roemeense voet balelftal heeft woensdag in Boekarest met 31 van Israël gewonnen. De Is raëliërs, die vorige week donderdag in Utrecht met 12 de Nederlandse ama teurs versloegen, hadden bij de rust nog de leiding door een doelpunt van Buroa in de 44ste minuut. In de tweede helft konden de Israëliërs het hoge tempo echter niet meer volhouden en in de laatste 20 minuten van de wedstrijd scoorden de Roemenen driemaal. FRANKFORT De uitslagen van de woensdagavond voor de Duitse Bundes liga gespeelde competitiewedstrijden luiden: Borussia DortmundFC Köln 20, Bayern MünchenKarlshuher SC 30; Werder Bremen1860 München 22, StuttgartSchalke 04 20, Han nover '96Borussia Neunkirchen 20, MSV DuisburgEintr. Frankfort 01, FC NürnbergBorussia Mönchenglad- bach 1—0, FC Kaiserslautern—Eintr, Braunschweig 2-2 en Alemania Aachen Hamburger SV 20. Na de vijfde speeldag van de compe titie voor de Duitse Bundesliga, die woensdagavond bij kunstlicht bijna '100 duizend toeschouwers in negen stadions trok, nam FC Nürnberg met negen pun ten uit vijf ontmoetingen alleen de lei ding. Het won zelf met 10 van Bo russia Mönchengladbach (voor 60.000 mensen) en de 01 nederlaag van het tot dan toe nog ongeslagen MSV Duis burg tegen Eintracht Frankfort kon FC Nürnberg op de zo begeerde koppositie brengen. Op de tweede plaats staat Bo russia Dortmund met acht punten. In de Nederlandse formatie beteken de de terugkeer van doelman Eddy Pie ters Graafland een geduchte verster king. De Feyenoord-goalie bracht rust en zelfvertrouwen in onze verdedi gingslinie door zijn rustige en zelfver zekerde optreden en door de wijze, waarop hij de spelers voor hem diri geerde. Met Pieters Graafland zou hoogstwaarschijnlijk de debacle van Leipzig nooit een feit zijn geworden, hoewel we er nog steeds bij blijven, dat daaraan niet alleen doelman Ton- ny van Leeuwen schuld had, maar evenzeer en zelfs voor het grootste deel de toen bijzonder zwakke achterste li nie. Israël en Eijkenbroek speelden gis teren in de achterste linie een betrouw bare en goede wedstrijd, maar Veld hoen had ook nu weer te lang nodig om in zijn spel te komen. Hij nam juist in de beginfase te veel onnodige risico's, waardoor de Oostduitsers toch nog enkele malen gevaarlijk konden worden. Groot en Muller deden, voor al in de eerste helft, op het midden veld goed werk en steunden aanvanke lijk onze aanvalslinie, waarin Nuninga onopvallend bijzonder nuttige arbeid verrichtte, heel sterk. Daardoor kon den vooral Keizer en Cruyff tot voor de Oostduitsers uiterst gevaarlijke acties komen. Acties, waarin Klijnjan zich goed aanpaste en waarin de DFC-er en- enkele malen grote verwarring stichtte in de defensie van de tegenstanders met onverwachte rushes en felle scho ten. Toen na die eerste opwindende en sensationele fase van de strijd de steun aan de voorhoede minder werd en het middenveld ten dele werd prijs gege- Klaas Nuninga: onopvallend nuttig werk O ven, toen er te veel gepingel- en brod delwerk voor de verrassende en open passes naar de vleugels voor in de plaats kwamen, werd de Nederlandse aanvalslinie plotseling veel minder ge vaarlijk. Keizer liep zich weer vast in langdurige solo's en zakte helemaal te rug, toen hij bovendien nog een blessu re opliep. Cruijff, die in het begin de ster van het veld was geweest met zijn wonderbaarlijke wendingen en so lo's, za ineens geen kans meer vrij te komen van de dubbele bewaking door Geisler en Wruck, die hem zonodig tot aan de zijlijn bleven volgen. De aanvankelijk gesmeerd lopende Nederlandse aanvalsmachine veran derde in een pruttelend 50 cc-motortje, De stand in groep vijf van het toer nooi om de Europese beker voor lan denteams luidt thans: 1. Hongarije 4 3 1 0 7 123 2. Nederland 5 2 1 2 5 9—8 3. Oost-Duitsland 3 1113 5—5 4. Denemarken 4 0 13 1 111 Zoals gezegd, het Oostduitse elftal vormde geen tegenstander van for maat. De ploeg telt weliswaar enkele knappe individualisten, maar ontwik kelde toch in feite weinig kracht. Blochwitz toonde zich een doelman van bijzonder grote klasse en aan hem danken de Oostduitsers het voor een zeer belangrijk deel, dat de Nederland se score tot een doelpunt beperkt bleef. De beste spelers in de Oostduitse ploeg waren o.i. links-verdediger Bransch, linksbinnen Erler en de buitenspelers Ducke en Vogel. Henning Frenzel, de gevreesde Oostduitse schutter, kwam in deze wedstrijd, behoudens in de be ginfase, niet aan gevaarlijke schoten toe. Het schieten was trouwens bij de Oostduitsers toch bijzonder slecht ver zorgd. Al met al gaf de 1-0 over winning van onze landgenoten de krachtsverhouding toch wel juist weer. Moeilijke situatie voor de Oostduitse verdediging, waarin doelman Bloch witz een vergeefse poging doet de bal te bemachtigen. De Oostduitsers moesten zich in die periode bepalen tot onverwachte uit vallen, die evenwel enkele malen toch wel gevaar inhielden, omdat zowel Veldhoen als Suurbier te veel risico's namen. Irmscher kreeg daardoor een onverwachte kans, maar joeg de bal via de buitenkant van de Nederlandse doelpaal over de lijn en een omhaal van Frenzel na een corner op rechts mislukte slechts, omdat de Oostduit ser zijn evenwicht verloor. Tóch hadden de Nederlanders in die periode de beste kansen en in de zes tiende minuut had de stand zonder meer naar 20 moeten springen. Op dat moment namelijk ontregelde Cruyff met een magistrale solo de gehele Duitse verdediging, om vervolgens de bal voor de voeten van de volkomen vrij staande Keizer te schuiven. Kei zer richtte echter veel te nonchalant en joeg de bal hard over de kruising van paal en lat. Nog in dezelfde minuut speelde de Ajacied de bal na een afgemeten pass van Eijkenbroek met veel effect door naar de naar links afgezwenkte Cruyff, die even doorliep en daarna uit een zeer moeilijke hoek een hard schot los te, waarbij de bal voorlangs het Duit se doel ging. Twee maal achtereen kwam de ijverige en snelle Klijnjan door de Oostduitse verdediging, maar de eerste maal speelde hij de bal iets te ver voor zich uit en de tweede maal smoorde zijn schot in een muurtje van Oostduitse verdedigers. De toeschouwers op de tribunes leef den enthousiast mee en verwachtten eigenlijk elk moment een tweede doel punt. Dat zou echter bijna aan de an dere kant zijn ontstaan toen de bal na een Oostduitse aanval niet voldoende werd weggewerkt en voor de voeten van Bransch sprong. Laatstgenoemde loste van ver buiten het Nederlandse strafschopgebied een hard schot en de iets te ver voor zijn doel staande Pie ters Graafland kon het slechts met een uiterste krachtsinspanning tot corner ombuigen. Direct daarna moest Eddy P.G. in zijn volle lengte naar de uiter ste linker benedenhoek bij een kogel CASTELLDEFELS De Fransman Jacques Anquetil, die heeft aangekon digd op 24 september in Milaan een aanval te zullen doen op het wereld uurrecord van zijn landgenoot Roger Rivière, heeft dinsdag de Ronde van Catalonië gewonnen. De Belg Van Rijckeghem won de achtste en laatste etappe van deze Spaanse rondrit. De Nederlander Jan Janssen, die in de laatste etappe achter Daniel van Rijckeghem op de tweede plaats eindig de, neemt in de algemene eindrang schikking de 28e plaats in. De uitslag van de Ronde van Catalonië luidt: 1. Jacques Anquetil (Fr.) 37 uur 6 min. en 25 sec.; 2. Gomez del Moral (Sp.) 37.07.02; 3. Hagmann (Zwits.) 37.07.41; 4. Gines Garcia (Sp.) 37.08.03; 5. Lasa (Sp.) 37.08.20; 28. Janssen (Ned.) 37.17.40 KOPENHAGEN Voor de Europese bekertoernooien en voor het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker zijn woensdag avond diverse wedstrijden gespeeld. De eerste uitslagen luiden: Jaarbeursstedenbeker, eerste ronde: Kopenhagen: Frem Kopenhagen (Dene marken)Atletico Bilbao (Spanje) 01, scoreverloop: 15, Arroyo 01, toeschou wers 6000. Wenen: Vienna (Oostenrijk)Atletico Madrid (Spanje) 25 (02), scorever loop: 23, Luis 01, 42, Garate 02, 54, Iglesias (eigen doel) 12, 68, Leitner 2-2, 70, Garage 23, 78, Garate 24, 89, Ga^- rate 25. Toeschouwers 17.000. Brugge: FC Brugge (België)Sporting Lissabon (Portugal) 00. Toeschouwers 22.000. Dublin: St. Patricks Athletic (Ierland) Les Girodins (Fr.) 13, (02). Doelpun tenmakers: Hennesey (St. Patrick) Chor da (strafschop), Masse, Couecou. Toe schouwers 10.000. Saloniki: Saloniki (Griekenland)FC Luik (België) 02 (02). Europese beker voor bekerwinnaars, le ronde, tweede wedstrijd: Reykjavik: Reykjavik (IJsland)Aber deen (Schotland) 14 (02). De eerste wedstrijd was door Aberdeen met 100 gewonnen, zodat de Schotten zich voor de tweede ronde hebben geplaatst. Europese beker voor landskampioenen eerste ronde: Glentoran: Glentoran (Noord-Ierland) Benfica (Portugal) 11 (10), scorever loop 10, Colrain (strafschop) 10, 86, Eusebio 11. Istanboel: Besiktas (Turkije)Rapid Wenen (Oostenrijk) 01 (01), score verloop: 22, Flogel (01), toeschouwers 45.000. AMSTERDAM De omzetten van de handels- en industriële bedrijven van Buhrmann-Tetterode N.V. zijn over de verstreken 8 maanden van dit jaar wedeFom gestegen, zo wordt van de zij de van dit bedrijf vernomen. De resul taten zijn bevredigend. De orderporte feuilles zijn goed, zodat de toekomst met vertrouwen tegemoet wordt gezien. Johan Cruyff: sterk in beginfase O Ook hier is Johan Cruyff zijn Oost duitse tegenstander weer eens te vlug af. LEVERKUSEN Woensdag is in de Westduitse stad Leverkusen een begin gemaakt met het internationale hockey- toernooi voor dames, waaraan ook Ne derland deelneemt. In de openingswed strijd kwam West-Duitsland uit tegen de Verenigde Staten. De ontmoeting eindigde in een doelpuntloos gelijk spel. Engeland bleek in de tweede wedstrijd sterker te zijn dan Zuid-Afrika: 31. der direct aanwijsbare oorzaak, zakte het tempo bij beide ploegen en vooral bij de Nederlanders. En dat tempo werd in de tweede helft nog aanzien lijk lager. De passes naar de vleugels werden niet meer gezien en in plaats daarvan werden de ballen gebracht. Slechts bij vlagen was er enige ver rassing in het Nederlandse aanvalsspel, maar Klijnjan, Cruyff en Groot had den weinig geluk met hun schoten. Het op balbezit spelen van de Nederlanders had bovendien tengevolge, dat er ha chelijke en verwarde situaties in het strafschopgebied van onze landgenoten ontstonden en het was alleen te dan ken aan de geringe doortastendheid en het gebrek aan schutterscapaciteiten bij de Oostduitsers, dat daaruit geen onheil voortkwam. Die tweede helft werd door dit alles een nogal saaie vertoning. Zo saai, dat vele toeschouwers al ver voor het ein de van de wedstrijd hun plaatsen ver lieten en de terugreis aanvaardden. Zij hebben dan ook niet gezien, hoe doel man Blochwitz enkele minuten voor 't einde met een fantastische reactie een daverend schot van Bennie Muller on schadelijk maakte. Ze hebben hoog stens vanuit de verte het afkeurende gejoel en gefluit van vele ontevreden Nederlanders kunnen horen. O Onvervaard wierp doelman Eddy Pie ters Graafland zich voor de bal toen de Oostduitser Frenzel zijn doel be dreigde. Links Israël, in het midden Eijkenbroek en op de achtergrond Suurbier. AMSTERDAM Er ging een orkaan van enthousiasme door de tribunes rond de hel verlichte grasmat van het Olympisch Stadion, toen het Nederlands elftal onmiddellijk na het beginsignaal van de Schotse scheidsrechter Wharton ten aan val trok en Keizer reeds by de eerste de beste aanval grote verwarring stichtte in de Oostduitse defensie, toen h\j met een hard en vlymend schot op slechts en kele centimeters na het doel miste. En die orkaan zwol aan, toen reeds in de tweede minuut van de wedstrijd de score op magnifieke wyze werd geopend. Het was weer Keizer, die met een onnavolgbare solo enkele Oostduitsers de ver keerde kant op stuurde. Johan Cruyff had onmiddellijk de opzet van zijn club- en teamgenoot begrepen en sprintte direct de vrije ruimte in, waar hij precies op maat de bal kreeg toegespeeld. Handig en zonder aarzelen nam hij de bal met de borst mee om vervolgens de vertwijfeld uit zyn doel komende Oostduitse keeper Blochwitz met een bekeken boogschot kansloos te maken. Stormachtig werd de jeugdige Ajacied toegejuicht en van de tribunes stegen spreekkoren van „Cruyffie, Cruyffie" op. De Oostduitsers waren door die snel le treffer duidelijk aangeslagen en zij leken ineen te krimpen onder het aan- valsgeweld, dat de Nederlanders ble ven ontketenen. Keizer werd na een prachtige pass van Cruyff in een kans rijke rush door Irmscher-in-nood on deruit gehaald en trof even later met een strak schot de buitenkant van de paal. Bij een vrije trap van Cruyff nam diezelfde Keizer de bal ineens op zijn schoen, waardoor een juist in die baan van het schot lopende Oostduit ser bijna groggy werd geschoten en even daarna verraste Cruyff de Oost duitse doelman bijna met een vinnige omhaal. van Ducke, die de bal na een corner in eens op zijn schoenen nam. Het spel golfde in die periode snel heen en weer en aan beide zijden werden nogal wat corners weggegeven. Vreemd was daarom de reactie op dit snelle en knappe spel. Ineens, zon-

De Vallei | 1967 | | pagina 9