Veenendaals - dagblad Indonesisch ambassadepersoneel teruggeroepen Diplomatiek contact niet verbroken Buiten Rijkswacht tegen douane ingezet Tankwagen sloeg om naast drukke markt 1 WIJ r»Jnde,^ i m i m I Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Mr. Th. H. Bot ambassadeur in Canada BESTE RINGRIJDER WERD GEJONAST Regering vergemakkelijkt kopen op albetaling Blikvanger in Frankfort BENZINELADING VEOOG NIET IN BRAND Heijst Hoogovens wil Van niet kopen D Westerse leiders misschien ook naar Moskou Tuinder dood na vergiftiging Vooral voor auto's verplichte eerste betaling geringer SPANNING IN ZELZATE Advocaat Dzoe veroordeeld tot 9 maanden cel Hoogvliet aan ramp ontsnapt WOLLANA'S Nederlander zou in Berlijn hij C.I.A.-activiteit betrokken zijn ACHTER DE MUZIEK AAN Arabische liga nodigt N.L.F. en Flosv uit Johnson hekelt extremisten Enkele buien Kleuter onder auto Stokroos GEVECHT RUZIE INGETROKKEN Wyszynski wellicht naar Rome VRIJE DOORVAART Sportieve elegance en kwaliteit r voor redactie en administratie: rins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine annonce# „Vraag en Aanbod" op di.f do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 15 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG CHINA WEIGERT UITREISVISA DJAKARTA De Indonesische regering heeft het gehele personeel van haar ambassade in Peking opdracht gegeven China te verlaten, zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adani Malik, vandaag be kendgemaakt. De Chinese autoriteiten hebben echter geweigerd uitreisvisa te verstrekken. Malik verklaarde dat Indonesië niet de diplomatieke betrekkin gen met China wil verbreken. DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. Th. H. Bot, laatstelijk minister zonder porte feuille, belast met aangelegenheden be treffende de hulp aan ontwikkelings landen. tot Harer Majesteits buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Ottawa. IJMUIDEN Het concern Hoog ovens in IJmuiden ziet af van overne ming van de in nood verkerende radia- torenfabriek Van Heijst en Zoon in Den Haag. De onderneming is namelijk leveran cier van verscheidene radiatorenfa- brieken in ons land. Door zelf deze ap paratuur te gaan maken zou zij een concurrent worden van haar eigen klanten. Als een der serieuze kandidaten voor overneming blijft nog de Nederland- sche Dok en Scheepsbouw Maatschap pij in Amsterdam. Vandaag zullen de bewindvoerders het personeel over de stand van zaken inlichten. HOOGEVEEN Donderdagmiddag om één uur is de 5-jarige Theo Ham uit Nieuwlande, toen hij vanuit de kleu terschool de weg overstak, door een auto aangereden. Het kind werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Hoogeveen gebracht, waar het na enkele uren is overleden. ze bekende tuinplant is helemaal geen roos, maar behoort tot de kaasjeskruidachtigen, de malvaceeën, waarvan \ye in onze borders allerlei vertegenwoordigers kunnen aantref fen. Geen echter streeft zo fier van juli tot september opwaarts wel tot 3 m als de stokroos met haar rose, kersrode of sneeuwwit gekleur de bloemen, omgonsd door hommels en bijen. Tegen een oude muur of een bakhuis komen ze even artistiek uit als de hen in grootte evenarende zon nebloemen. Het is geen wonder, dat men vanouds met deze sieraden van de hof in de weer is geweest; vermeld wordt zelfs de 13e eeuw, doch al veel eerder in de Oriënt. Onze fiere al thaea's we vinden hierin het woord althos geneesmiddel hebben in het wild een familielid, de heemst, die het wel tot 2 m hoogte brengt en zijn helder rode en witte bloemen trOsvormig in de bladoksel op vochtige plaatsen in het westen des lands ontplooit. Deze geniet sinds oer oude tijden een grote reputatie in de farmacie, die vooral de gedroogde wortels, (in ouderwetse apotheken be kend als „Radix althaeae") toegepast bij hoest-, maag- en darmkwalen. Kruidenzoekers graven ze in lente en herfst uit, doch ook de blóren, vóór de bloei van juni/sept. geplukt, kwa men de geneeskunde van pas. Heemst heet wetenschappelijk dus ook terecht „officialis", d.w.z. tot de apotheek behorend of als artsenij gebruikt. 15-9-67 A. B. WIGMAN De minister zei dat tot terugtrekking van het ambassadepersoneel was be sloten, omdat het zijn werk niet naar behoren kon doen en omdat het niet beschermd werd. Als gevolg van de „anti-Indonesische campagne" was schade ontstaan aan de zend installatie van de ambassade. Naar aanleiding hiervan was het de Chinese ambassade in Djakarta verboden van haar zender gebruik te maken. Gisteren werden twee Chinese diplo maten uitgewezen, omdat zij verant woordelijk werden gesteld voor het schieten op Indonesische betogers voor de Chinese ambassade in de Indonesi sche hoofdstad. 0 Bü een gewapende botsing tussen Indonesische para-commando's en Soe- karno-gezinde mariniers zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Djakarta drie gewonden gevallen. Kort na middernacht was een handgranaat ontploft in de nabijheid van een groep parachutisten, die patrouilleerde in de buurt van het hoofdkwartier van het fel tegen Soekarno gekante studenten actiefront Kami. De commando's openden direct het vuur op een groepje mariniers dat te rugschoot. De militaire politie zette de wijk daarop af en maakte een eind aan het vuurgevecht. Het incident volgde op een ruzie tus sen een para en mariniers die bij een bioscoop kaartjes kochten. Vorige maand kwam het in Oost-Java tot bloe dige gevechten tussen para's en mari niers nadstt uit troepen waren provincie van militaire aanhangers van Soekarno te helpen zuiveren. Het was echter de eerste maal dat de spanning tussen de twee groepen zich op deze wijze in de hoofdstad ontlaadde. MOSKOU De Russische regering onderzoekt de mogelijkheid om dit jaar aan de herdenking van de Okto berrevolutie een internationaal karak ter te geven door niet alleen de leiders van de communistische landen en par tijen naar Moskou uit te nodigen maar. voor het eerst in de geschiedenis ook staatshoofden en regeringsleiders van kapitalistische en niet-verbonden lan den, waarmee de Sovjet-Unie diploma tieke betrekkingen onderhoudt. Dit is van betrouwbare zijde in de Russische hoofdstad vernomen. De feestelijkhe den vinden begin volgende maand plaats. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De 29-jarige West- landse spuiter P. Bakker uit Waterin gen, die bij het ontsmetten van grond met methylbromide ademstoornissen had opgelopen en daarvoor in een zie kenhuis moest worden opgenomen, is gisteren overleden. .De behandeling in een ijzeren long heeft niet meer kun nen baten. De heer Bakker laat een vrouw en een kind achter. Nog vier andere spuiters werden bij het gebruik van methylbromide vergif tigd. Hun toestand was echter minder zorgwekkend. DEN HAAG De regering wil de kooplust van de Nederlandse bevolking Overgevlogenm"dm^de "5ert extra Prikkel geven. Met ingang van de komende week zal het kopen vooral van auto's op afbetaling heel wat gemakkelijker worden. De staatssecretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son, heeft daartoe de volgende maatregelen geno men: De verplichte aanbetaling op per sonenauto's wordt 35 procent. Deze mi nimumstorting is op het ogenblik, naar gelang de prijs van de auto's nog 45 tot 55 procent. Voor allé andere artikelen zal een eerste betaling gaan gelden van twin tig procent, het wettelijk minimum. Dit wordt thans nog met een zeker per centage, dat niet voor alle artikelen ge lijk is, verhoogd. De nieuwe maatregelen van de rege ring betekenen, dat de in 1964 ingestel de beperkingen op het verstrekken van persoonlijke leningen en afbetalings kredieten weer worden ingetrokken. De beperkingen werden ingesteld, omdat de conjunctuur oververhit dreigde te raken. De beperking van de persoonlijke le ningen had in 1964 tot doel de groei van het totaal dezer kredieten in te to men tot twaalf procent per jaar De staatssecretaris heeft dit alles meegedeeld in antwoord op een schrif telijke vraag van het socialistisch Tweede Kamerlid, drs. H. Peschar. Het Kamerlid had zijn vraag gesteld, om dat De Nederlandsch<v Bank de beper- VATICAANSTAD In het Vaticaan doen geruchten de ronde dat de Poolse regering kardinaal Wyszynski een uit reisvisum heeft verleend om de bis schoppelijke synode die op 19 september in Rome begint, bij te wonen. De kardinaal mag sinds januari 1966 het land niet uit omdat hij de belangen van de Poolse staat geschaad zou heb ben. Groothertog Jan en groothertogin Joséphine-Charlotte van Luxem burg hebben gisteren, samen met prin ses Beatrix en prins Claus, een be zoek gebracht aan enkele plaatsen in Zeeland. Te Middelburg werd een ringrijderij bijgewoond, aan het slot waarvan de winnaar door zijn mede dingers werd gejonast. Het staatsiebezoek van het groot hertogelijk paar is vanmorgen geëin digd; na in het paleis op de Dam te Amsterdam afscheid te hebben geno men van koningin Juliana en prins Bernhard, vertrokken de gasten per auto naar Luxemburg. ZELZATE De Belgische regering wil rigoureus een einde maken aan de douanestaking die gistermiddag in de grensplaats Zelzate in Vlaanderen een dramatisch hoogtepunt bereikte. De regering zette daar ongeveer 50 bewapende leden van de Rijks wacht in, tegen ongeveer 250 staken de douaniers. Verwacht wordt dat de regering de douaniers eenvoudig zal gelasten het werk te hervatten. Twee uur lang stonden beide groe pen op de havenkade dreigend tegen over elkaar. Zelzate hield de adem in, maar om kwart voor zes bereikte de burgemeester van het stadje met de stakers een compromis. Het syndicaat van de douaniers be loofde de ongeveer 150 in de haven wachtende binnenschepen vrije door vaart te geven als de Rijkswacht zou worden teruggetrokken. Is er echter voor maandag in Brus sel geen overeenstemming bereikt, dan zal het douanepersoneel van Zelzate opnieuw in staking gaan. Zelzate vormt waar het de binnenscheepvaart be treft de belangrijkste schakel tussen België en Nederland. Sinds de doua - niers daar maandag in staking gingen, hoopten de schepen zich in de haven op. Gisteren lagen er ongeveer 150 waar onder vele tientallen Nederlandse beurtvaartschepen. De douaniers klaren maar één schip per uur in of -uit. Alleen binnentan- kers met butaangas mogen meteen door. Zelfs schepen die geladen zijn met benzine of olie moeten wachten. Hierdoor is in Zelzate een uiterst ge vaarlijke situatie ontstaan. In Brussel demonstreerden gisteren ongeveer 2000 douaniers. Ze zetten hun eisen kracht bij met vuurwerk. Een onzer verslaggevers was er gis teren in Zelzate getuige van hoe doua niers en Rijkswachters bijna twee uur lang tegenover elkaar stonden. De sta kers hadden geweigerd drie declaran ten in het douanekantoor toe te laten. Voor de regering was dat aanleiding de gewapende Rijkswacht in te zetten. Zie daarvoor elders in dit blad. kingen voor de kredietverlening van de banken aan particulieren heeft op geheven. SAIGON Een rechtbank in Saigon heeft vandaag- de boeddhistische advo- caat Troeong Dinh Dzoe bij verstek tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ongedekte cheques zou hebben uitgegeven en il legaal deviezen zou hebben verhan- 1 deld. Hij kreeg bovendien een boete van ongeveer 100.000 gulden. Dzoe was bij de recente presidentsverkiezingen I als leider van de „Vredespartij" ver- slagen. Zijn verdedigers hebben een maand de tijd om beroep aan te teke- j nen. Als zij dat doen, moet Dzoe over zes maanden weer voor de rechter verschijnen. De normale procedure in een dergelijk geval duurt ongeveer een jaar. HOOGVLIET Het centrum van de Rotterdamse satellietstad Hoogvliet ont snapte gistermorgen aan een ramp, na dat om tien uur een met negenduizend liter autobenzine gevulde tankwagen was gekanteld. Ofschoon de benzine uit kranen en afsluiters lekte, ontstond er Op een rotonde in Hoogvliet bij Rotterdam heeft een gekantelde tankwagen gisteren hevige consternatie ver oorzaakt. Tot opluchting van brandweer en politie, bleek de wagen „slechts" 9000 liter benzine te bevatten. Zonder ongelukken werd de lading in een andere tankwagen over gepompt. geen brand. Een explosie zou dood en verderf hebben gezaaid op de drukbe zochte markt op nog geen honderd me ter afstand van de tankwagen. Alle verkeer in een wijde .straal om de rotonde bij de Aveling werd ijlings stilgelegd. De Rotterdamse brandweer en de bedrijfsbrandweer van Caltex eigenaar van de wagen stonden klaar met poederwagens en schuimblussers, terwijl voorzichtig werd begonnen met het overpompen van de benzine in een andere tankauto. Tevoren waren alle af- voerpunten dichtgestopt om te voorko men dat de benzine in de riolering zou vloeien. De politie meent, dat net als vorige week in het Limburgse Beek, het kante len werd veroorzaakt door 'n te bruus ke manoeuvre van de chauffeur, de 32- jarige Rotterdammer H. C. Peters. De chauffeur zei dat hij bij het ron den van het verkeersplein plots had moeten remmen voor een auto die van rechts het plein was opgereden. Deze auto reed door. ADVERTENTIE een kenmerk van HERFSTCOLLECTIE (Zie de advertentie op de advertentiepagina 0 Eén van de vele blikvangers op de grote automobieltentoonstelling in Frankfort is deze Lamborghini/Bertone Marzalcoupé. De auto heeft een 2- liter zes cilinder motor met een vermo gen van 185 pk. •XvX> 0 Voordat men het vandaag uit de krant vernam werden de leden van de Vee- nendaalse gemeenteraad gisteravond in besloten zitting op de hoogte gebracht van het plan om op een terrein aan de Munnikenweg een gemeentelijke kweke rij te stichten. Het ligt in de bedoeling hier mensen te werk te stellen uit de streekwerkplaats minder-validen. Het plan kwam donderdagmorgen onver wacht in de openbaarheid toen de feest vierende directie van de verwarmings maatschappij Gebr. Van Harn aan burge meester Hazenberg de complete verwar mingsinstallatie voor de kassen aanbood. 0 In de Veenendaalse raad die voor het laatst in hotel „De Korenbeurs" werd gehouden de eerstvolgende raadsver gadering vindt plaats in het nieuwe raad huis werd nogal aandacht besteed aan de verkiezing van de woonruimte-advies commissie. 0 In de gemeentelijke eierhal te Scher- penzeel werd de jaarlijkse floraliaten- toonstelling geopend door burgemeester mr. C. P. Hoytemü van Konijnenburg. In Kesteren kwant het als een ver rassing dat de Hervormde predikant ds. C. v.d. Berg het beroep naar de Gro ningse gemeente Noordhorn-Niezijl heeft aangenomen. BERLIJN Een woordvoerder van het Oostduitse ministerie voor Staats veiligheid, luitenant-kolonel Kehl, heeft op een persconferentie in Oost-Berlijn de namen genoemd van drie buitenlan ders, die eertijds door de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA) in West-Berlijn als agenten zouden zijn aangeworven. Dat waren, naar het pers bureau ADN meldde, de" Nederlander Willy Willems, de Spanjaard José Gon- zales-Guntin en de Oostenrijkse Gerda Handtke. Wat er van hen geworden is, werd er niet bij gezegd. De Oostduitse ingenieur Rolf Ebeling. die als „tipgever" is opgetreden, was in 1958 bij een bezoek aan familieleden in West-Berlijn door de CIA benaderd. Met medeweten van de veiligheidsor ganen van de DDR, was hij op het aan bod ingegaan. „Tot voor kort" had hij zich met de activiteit van de CIA ver trouwd kunnen maken. Ebeling sprak, volgens ADN op de persconferentie over opdrachten, methoden, schuilnamen en telefoonnummers. SAIGON Amerikaanse troepen maken gebruik van een muziekkorps bij pogingen de Viët Cong over te ha len zich te scharen aan de zijde van de regeringstroepen. Woensdag toen eenheden enkele gehuchten ten noord westen van Saigon omsingelden en doorzochten, trokken andere afdelin gen voorafgegaan door hun muziek korps van gehucht tot gehucht op de voet gevolgd door meer dan 1000 Zuid-Viëtnamezen, meest kinderen. Resultaat van de operatie: twee le den van de Viët Cong toonden zich bereid naar de kant van de regering over te lopen. J KAIRO De Arabische Liga heeft de nationalistische bewegingen in de Zuidarabische federatie, Flosy en NLF, uitgenodigd voor een bijeenkomst, die maandag in Kairo wordt gehouden. Bij deze besprekingen zullen vertegenwoor digers aanwezig zijn van Egypte. Saoe- di-Arabië, Koeweit, Tunesië en Jemen en de secretaris-generaal van de Liga. Abdel Khalek Hassoena. Het congres, dat een verlengstuk zal vormen van de woensdag afgesloten zitting van de raad van de Liga, heeft tot doel de Zuidarabische nationalisten te verenigen „op een moment, dat de strijd voor de vrijheid en de onafhanke lijkheid van het gebied een hoogtepunt hebben bereikt", zo deelde een woord voerder mee. KANSAS CITY (Missouri) In een toespraak tot de internationale vereni ging van hoofden van politie in Kansas City heeft president Johnson gisteren In kringen van het witte huis is ge- :gd dat de Amerikaanse president niet echts neger-extremisten bedoelde, President Johnson pleitte voor ge weldloosheid bij het oplossen van de grieven van de negers. De blanken dien den niet een dubbele maatstaf van rechtvaardigheid aan te leggen geba seerd op de huidskleur van de mens. (Van onze weerkundigé medewerker) tiet weer in onze omgeving wordt nog steeds beheerst door een hoe veelheid koude lucht in de hogere ni veaus boven Noord-Frankrijk. Hiér- omheen trekken storingen, afkomstig uit Zuid-Europa, via Duitsland naar het westen. Een ervan bracht in het afgelopen etmaal regen en regenbui en, waarvan sommige van onweer ver gezeld gingen. In het zuiden van ons land viel plaatselijk 10 mm, in België, Luxemburg en Noord-Frankrijk werd hier en daar meer dan 20 mm afge tapt. Voor de komende 24 uur kunnen we, naast enkele verspreide opklarin gen, opnieuw enige regen of regen buien verwachten. Tevens kan in de avond in opklarbigsgebieden mist ont staan. Verder zal in de noordoostelij ke stroming het temperatuurverloop maar weinig verandering.

De Vallei | 1967 | | pagina 1