T ussen erwtensoep en Foe Yong Hai NOURILAX Saoedi- Arabië zet pompen van olie naar Sidon stop AFRIKAANSE LEIDERS BOEKTEN SUCCES MASSA-ARRESTATIES IN EGYPTE Das Kapital Drinken een zeer is in Rusland ernstige zaak Uitvinder van S.S.-gaswagen veroordeeld Windhoos in Westfalen Ontsnapte moordenares gepakt Over de grenzen f DES NACHTS ZWIJGT PROPAGANDA Goed gemutste politieke-agente THEEDOEK???? Geen haast met lossen Yal overleefd uit 5e verdieping DE DOEK DIE DIRECT DROOGT Kade Primitief Voordcel Bedorcen bakpoeder naar ons land Breibreibrei Scheepjeswol werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen Geschil om prijzen Amerikaans blad meldt: O.A.E. M Zingende generaal gezocht ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 (door Link van Bruggen) SJANGHAI Voor mij was de Straat Soenda een vriendelijk tehuis geworden. Een stukje Nederland, een heel klein stukje maar, in het hart van China. Zuurkool, erwtensoep, tuinbo nen en gebakken spek naast Foe Yong Hai, Chop Soy en Bami Kwa. De oude, maar nog altijd voorname vrachtvaarder lag midstrooms op de boeien. Tussen de wal en het schip voer elk uur een bootje heen en weer, dat zijn komst met claxonstoten als van een auto aankondigde. Instappers, uitstappers en overstappers. Het wal- pasje met het erbij behorende zee mansboekje of paspoort werd elke keer opnieuw zorgvuldig gecontroleerd door de aan boord levende militairen van het Volksbevrijdingsleger. Voor de Straat Soenda was het een hele beproeving, dat bezoek aan Sjang hai. De rederij en de bemanning had den in een optimistische bui op drie dagen wachten op de rivier gerekend, maar toen er eindelijk mocht worden verstoomd, waren er vijftien dagen voorbij gegaan. De verliezen hadden zich opgesta peld. Een schip, dat stil ligt, of al thans geen produktie-uren maakt, kost geld. De oude reus, die na zoveel ja ren van trouwe dienst nog maar een paar maanden onder de Nederlandse vlag zou varen, nam kennelijk wraak door elke dag 5.000 gulden dieper het krijt in te gaan. Het rode staatsagentschap: de Chi na Ocean Shipping Company, kon over de datum van afhandeling geen zeker heid geven. De vage tijdlimieten, die met een glimlach en over een kop thee werden gesteld, klopten nooit. Van ie dereen werd verwacht de ziel in lijd zaamheid te bezitten. Naarmate de da gen van werkloosheid vorderden, werd dit moeilijker en moeilijker. Het gebrek aan kadefaciliteiten in Sjanghai verreweg de grootste han delshaven van het Chinese vasteland is een duidelijk aanwijsbare reden voor het lange wachten. Even duide lijk is ook dat er een twijfelachtig sys teem van prioriteit bestaat. Aan laders wordt meer belang ge hecht dan aan lossers. Eigen schepen en charters (veelal Grieken) gaan voor. Het winstoogmerk is niet te verdoe zelen. Een vreemd kapitalistisch trek je van de rode draak, die er prat op gaat het zuivere communisme in de praktijk te brengen. Eindelijk was het dan zo ver. Hoe wel het eerste definitieve bericht van verstomen de volgende dag werd inge trokken, bracht het tweede definitieve bericht de Straat Soenda langszij. Het was vier uur 's morgens. Slechts enkele uren later werden de eerste ba len met pluizig katoen, de eerste pak ken met blond sisal, de eerste bundels ritselend rotan en de eerste vaten met kleverige klapperolie aan wal gezet. Boven de gapende ruimen was het een wirwar van kabels, kettingen en netten. De laaddieren gromden; de scharnierende laadbomen staken stoer omhoog. Vijf gangen bootwerkers wa ren ingezet. Met hun rieten helmen, hun Adenauer-achtige gezichten, hun versleten gymnastiek-schoenen en hun slobberige kleren, die een en al ver- stelstuk waren, zagen ze er als gees ten uit. Hoewel licht gebouwd en schraal van gestalte bleken het oersterke ke rels te zijn. Als koordansers balan ceerden ze op binten en planken. De zwaaiende stroppen en de waggelende lasten wisten ze met lenige sprongen te ontwijken. Aan stuurboord lagen plompe, houten lichters voor de op slag van de ruwe katoen en de olieva ten. Aan bakboord, op de drijvende pontons, die via beweegbare bruggen met de kade verbonden waren, ston den driewielige elektrische autootjes en houten karretjes op luchtbanden. De slechts op één as rustende wagen tjes werden door koelies voortbewo gen en in bedwang gehouden. Ondanks de gewichten, die moesten worden getrokken, liepen de laatsten 't liefst in draf. Het zag er allemaal nogal primitief uit. Vorkheftrucks waren nergens te zien; pallets evenmin. Toch hadden de ze zwoegers en ploeteraars de be schikking over enkele apparaten, die slechts in een paar havens van de we reld te vinden zijn. Ventilatoreenheden bijvoorbeeld om in de hete ruimen voor wat koelte te zorgen. Ook werd er in dezelfde ruimen met kleine lie ren gewerkt, die met afstandsbedie ning waren uitgerust en welke het op stapelen gemakkelijker moesten ma ken. De Chinese bootwerker is weliswaar verbonden aan een continu-bedrijf, maar na acht uur wordt zijn plaats door een ander ingenomen. De gan gen lossen elkaar drie keer per etmaal af; overwerk en extra verdiensten be staan niet. Wel iets anders dan in Bangkok, waar de lossers en laders soms twee dagen en twee nachten op de benen staan en waar opwekkings middelen, die sterk de gezondheid schaden, worden toegediend. Uit het laag hangende wolkendek be gonnen plotseling regendroppels te val len. Weldra plensde het als in de tro pen. De bootwerkers hingen wigwam- vormige zeilen boven de ruimen en vluchtten als het ware de wal op. Een nieuw, nog veel duurder oponthoud zette in. Pas veertien uur later werd het lossen van de duizend ton, die voor China was bestemd, voortgezet. in de grote uren van de avond en in de kleine uren van de morgen, was kennelijk niet meer in de gelegenheid ook maar één Chinees de oren van het hoofd te gillen. Het op de hekken kletterende water gorgelde in de afvoerpijpen naar bene den. Toch was het opeens vredig stil aan boord. Op de kade was niemand meer te zien. De loodsen waren geslo ten en verlaten. Achter het scherm van regenwater konden de communistische muurleuzen nog nauwelijks ontdekt worden. De marconist zat somber in z'n hut. Hij was niet alleen drijfnat geworden, maar hij was ook nog een keer z'n du- duurdere tele- re camera en z n nog lenzen kwijtgeraakt. Als dia-enthousiasteling had hij in de Franse wijk wat foto's van lieve kin dertjes gemaakt. Dezelfde lieve kin dertjes hadden hem daarna in een particulier huis gedreven. Daar was de veiligheidsdienst verschenen. Het verhoor mondde uit in politiek gela den schrobberingen, die de goede man niet had verdiend. Zonder apparatuur was hij tenslotte in een taxi geladen en naar de Straat Soenda gedirigeerd. Zou hij nog iets van z'n eigendom men terugzien? Zou hij voor 't vertrek van het schip niet nog eens worden doorgezaagd of gedwongen worden z'n verontschuldigingen aan te bieden? STUTTGART In Stuttgart is de 54-jarige chemicus dr. Albert Widmann, die in het „Gaswapen"-proces heeft terechtgestaan wegens medeplichtig heid aan moord, tot zeseneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wid mann werd schuldig bevonden aan me deplichtigheid aan moord in meer dan 4.000 gevallen bij verschillende gelegen heden. Widmann is voornamelijk verant woordelijk voor de ontwikkeling van een rijdende gaskamer, een moord werktuig, en voor het uitkiezen er analyseren van het dodelijk gas, waar mee tallozen door de SS-troepen zijn vermoord. In de herfst van 1941 nam Widmann deel aan „proef" moorden bij Minsk en Mogilef, waarbij geesteszieken door ontploffingen of gas om het leven wer den gebracht. Tegen de voomalige SS-leider was tien jaar gevangenisstraf geëist. Hij verbleef van juni 1962 tot mei 1963 in voorarrest. Tegen een borgsom van 200.000 mark kwam hij daarna op vrije voeten. Het proces begon op 15 augustus. De verdediging voerde aan dat de beklaag de niet had kunnen weten, dat zijn meerderen met hun bevelen een mis dadig doel hadden en bepleitte vrij spraak. Verdachte was zelf van mening, dat de „genadedood" wettelijk geoor loofd was. FRANKFORT Ongeveer 140 ton bakpoeder uit Amerikaanse legervoor- raden, dat vermoedelijk al 15 jaar lang in een oude schuur in het dorp Langen- seldbold bij Hanau (Hessen) opgeslagen heeft gelegen, is in de nacht van woens dag op donderdag onder nog onduide lijke omstandigheden met acht Neder- lardse vrachtwagens naar Nederland vervoerd. Volgens deskundigen is het bakpoeder onbruikbaar. De politie verklaarde vrijdag, dat een douanebeambte enige dagen voor het transport de lading heeft onderzocht, het betrokken douanekantoor weet daar echter niets van af. Duitse en Ameri kaanse instanties pogen opheldering te verkrijgen omtrent de gang van zaken. Een Amerikaanse levensmiddelendes- kundige verzekerde, dat het bedorven bakpoeder nog minder waard is dan de transportkosten. Er zat slechts één voordeel in. Even onverwacht als de regen gekomen was, verstilden de schetterende luidsprekers aan de kant. De Mao-propaganda, die uit overwegingen van piëteit tegen over slaners alleen niet bedreven wordt MINDEN In de Westduitse plaats Minden (Westfalen) heeft een windhoos een schade van verscheidene miljoenen marken aangericht. Ondanks aanzien lijke verwoestingen werden in het stadje slechts twee mensen licht ge wond. Het zwaarst getroffen werd een glas fabriek op de rechter oever van de Weser. Delen van de dakconstructie vlogen 200 meter door de lucht en kwamen aan de overkant van de rivier op een jachthaven terecht. Van de 15 boten bleven er maar drie onbescha digd. SERAJEVO (Joego-Slavië) Het vierjarige jongetje krabbelde op, en vertelde een voorbijgangster wat ze juist in doodangst had gade geslagen: „Tante, ik ben uit dat raam gevallen." Hij wees op een raam op de vijfde ver dieping. Mario Kratohvil lag vredig te slapen toen zijn moeder Maria uitging. Bij zijn ontwaken trok hij een stoel voor het raam, klom erop en viel naar buiten. Mario kwam terecht op een gras veldje, enkele centimeters van een be tonnen stoep. Hij liep slechts uitwen dige verwondingen aan de borst op, en zal zeker herstellen. ADVERTENTIE Wie zich thuis voelt In onze moderne tUd, breltl B.v. deze fijne jongenstrot. Vroeg het petroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. to LU CL CO ADVERTENTIE BEIROET Naar uit betrouwbare oliekringen in Beiroet is vernomen, heeft Saoedi-Arabië het pompen van olie naar de uitvoerhaven Sidon in het zuiden van Libanon stopgezet, in ver band met een prijsgeschil met Arabian American Oil Company (ARAMCO)- Volgens dezelfde kringen wil Saoedi- Arabië hogere prijzen voor zijn olie. Na de opheffing van het Arabische olie-embargo tegen een aantal westelij ke landen, is in Sidon slechts 100.000 barrel olie geladen met bestemming Spanje. Daarna heeft de regering van Saoedi-Arabië het pompen van olie voor uitvoer stopgezet. Het zal pas her vat worden wanneer een oplossing voor het prijsconflict is gevonden. Volgens de kringen eist ook Lybië ho gere prijzen voor zijn olie. Naar verwacht wordt, zal de kwestie van hogere prijzen voor Arabische olie, die vanuit havens aan de Middellandse Zee worden uitgevoerd, aan de orde ko men op de buitengewone bijeenkomst van de acht leden-landen tellende orga nisatie voor olie uitvoerende landen (OPEC) in Rome, die gisteren zou be ginnen. De Arabische afgevaardigden naar de ze bijeenkomst hebben vandaag bespre kingen gevoerd achter de schermen. De officiële opening werd verschoven, daar een aantal afgevaardigden nog niet ge arriveerd was. Volgens waarnemers zal er op de bij eenkomst een botsing kunnen ontstaan tussen de Arabieren en Venezuela, dat heeft kunnen profiteren van het Arabi sche olie-embargo tegen de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland. De Venezolaanse minister van Mijn bouw en Energie, J. A. Mayobre, ver klaarde tegenover verslaggevers, dat hij de bijeenkomst slechts als waarne- BERN (Zwitserland) Een vrouw, die donderdag in Miami gearresteerd werd wegens smokkel van verdovende middelen, blijkt de mtsnapte Zwitserse moordenares Josette Bauer te zijn. Ze werd onder de naam Paulette Louisse Fallai (26) gearresteerd als medeplichtige van een Zwitserse mon teur, die 12 kilo ruwe heroine wilde smokkelen. Thans deelt de Zwitserse politie mee, dat vergelijking van vin gerafdrukken had uitgewezen, dat Pau lette in werkelijkheid de 31-jarige Joset te Bauer was, die in 1961 tot acht jaar werd veroordeeld wegens moord op haar vader. Josette's man, met wie ze de moord beraamde om haar vaders vermogen te erven, zit nog een straf van 15 jaar uit. Josette ontsnapte op 13 september 1964 uit een vrouwengevangenis in Bern. De Zwitserse regering zal waar schijnlijk een verzoek om uitlevering indienen. Misschien zal ze echter een lange straf in Amerika moeten uitzit ten, als ze schuldig wordt bevonden aan de aanklacht voor smokkel. mer zal bijwonen en dat hij niet van plan is grote debatten aan te gaan. Verwacht wordt dat Saoedi-Arabië, Ly bië en Koeweit voorstellen zullen in dienen voor verhoging van de olieprij zen en voor afschaffing van kortingen op royalty's. De extra inkomsten zou den worden gebruikt om een deel te dekken van de hoge kosten van de fi nanciële steun, die aan Egypte, Jorda nië en Syrië is verleend. A Norman Hartnell heeft het nieuwe uniform voor de Londense vrouwelijke poli tie ontworpen. De pet is van Simone Mirman. Er zijn 434 vrouwelijke agenten in dienst, maar het korps zal worden uitgebreid tot 528. Een van de middelen om de recrutering te bevorderen, is het nieuwe uniform. KINSJASA (Kongo) Dat de confe rentie doorging, werd al een victorie voor Joseph Moboetoe genoemd, en er was een groot aantal Afrikaanse lei ders naar de conferentie gekomen. Na verloop van een week bleek echter dat het allemaal nog veel beter was ge worden dan men had durven hopen. De besprekingen waren kort en ter zake, de resoluties over het algemeen redelijk. Afdoende beslissingen werden geno men met betrekking tot de huurtroe pen in Kongo, waarbij een elegante op lossing voor de moeilijke positie van het buurland Roeanda gevonden werd, door aan te bevelen, dat de huurtroe pen via internationale organisaties, een vrijgeleide zou worden gegeven. Steun werd toegezegd aan de federa le regering in Nigeria, zonder van de burgeroorlog een formeel punt te ma ken. De regeringsleiders waren allen voor terugtrekking van de Israëlische troe pen uit Egypte, zonder daarbij Israël met name te noemen. Ook dit punt werd niet officieel ter tafel gebracht. Buiten de openbare zittingen om, is een oplossing gevonden voor het bloe dige geschil tussen Kenya en Somali- land. Zij zullen op neutraal terrein sa men komen om een definitieve oplos sing van hun geschillen te bereiken. Achter de schermen zag Ethiopié kans diplomatieke vooruitgang te boe ken. Secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, vloog speciaal uit NEW YORK De New York Daily News bericht vrijdag, dat de agenten van de Egyptische president Gamal Abdel Nasser meer dan 70.000 perso nen hebben gearresteerd en honderden hebben gefusilleerd btf het oprollen van een samenzwering tegen Nasser. Volgens correspondent Fred Sparks duren de arrestaties voort in een tem po van 1000 per dag. Het bericht is af komstig uit Beiroet, waar Sparks heen vloog, om de Egyptische censuur te ontlopen, maar hij is zelf getuige ge weest van verscheidene arrestaties. In Cairo schijnt een angststemming te heersen. Al eerder werd bericht, dat de ge wezen vice-president en leger-comman- dant veldmaarschalk Abdel Hakim Amer met een vijftigtal andere officie ren was gearresteerd wegens samen spannen tegen Nasser. Sparks vervolgt: „Tot voor enkele dagen arresteerden Nasser's agenten vooral militairen, waarbij hele eenhe den naar de gevangenis moesten af marcheren. Nu is men overgegaan tot arrestatie van studenten en docenten, die geen blad voor de mond plegen te nemen. Arrestaties worden verricht zonder officiële aanklacht en de familie van de arrestanten heeft vaak geen idee wat er van geworden is". Onder de arrestanten bevinden zich volgens Sparks drie bloedverwanten van Nasser, vier oud-ministers, een veldmaarschalk, meer dan 3000 officie ren en een masseuse die nog in dienst van wijlen koning Faroek is geweest. In een gevangenis bij de Assoean- dam zouden mannen en vrouwen bij el kaar in cellen zijn gestopt die zo vol zijn, dat de gevangenen moeten blijven staan. Genietroepen leggen gevangeniskam pen aan in de westelijke woestijn bij El Alamein, die minstens 160 km van de dichtstbijzijnde oase of nederzetting liggen. New York over om met nadruk te wij zen op het belang van de Afrikaanse samenwerking en de mogelijkheid via de conferentie tot oplossing van han gende problemen te komen. Tientallen kleinere problemen, die al jaren op een oplossing hadden ge wacht, werden afdoende behandeld. De Afrikaanse leiders stelden de be groting voor de Organisatie van de Afrikaanse Eenheid (O.A.E.) vast op ongeveer 1,1 miljoen dollar (3,96 mil joen gulden), ongeveer 10 procent la ger dan het bedrag dat vorig jaar werd voorgesteld door de secretaris van de OAE, Diallo Telli. Sommigen spraken van een steek onder water voor Telli, anderen van bezuiniging. Ondanks deze bezuiniging werd het bedrag voor de Afrikaanse bevrijdings commissie verdubbeld, naar verluidt tot 2 miljoen dollar (7,2 miljoen gul den), hoewel deze commissie in het verleden altijd zware kritiek te verdu ren kreeg en verweten werd het geld over de balk te smijten. Nadruk vestigend op de bevrijdings beweging, hebben de leiders een 17- landen commissie ad hoe benoemd, die de guerilla oorlogsvoering onder militaire leiding moet brengen. Wat betreft samenwerkingsprojec ten sluiten de landen zich bij reeds bestaande instellingen zoals de econo mische commissie voor Afrika van de Verenigde Naties. Waarnemers, die hadden verwacht dat de conferentie alleen een betuiging zou gaan worden van de solidariteit met de Kongolese president, Moboe toe, zijn aangenaam verrast door de besluiten die werden genomen. De conferentie wordt door velen ge zien als een teken van meer volwas senheid en een zakelijke benadering van de werkelijkheid van een orga nisatie, die zich langzamerhand een enigszins frivole reputatie had verwor ven. ADVERTENTIE DDD DDIS HEDEMAN ALMELO Uonderd jaar geleden heeft een zie ke man, die er veel ouder uitzag dan zijn 49 jaar, een boek in het licht gegeven, welks invloed op de mens heid misschien alleen wordt overtrof fen door die van de Bijbel. Op 14 september 1867 publiceerde Karl Marx, die toen te Londen woon de, het eerste deel van „Das Kapital", de .bijbel" van het communisme en daarvoor van het socialisme. Dit eerste deel werd in slechts 1000 exemplaren gedrukt te Hamburg; de verschijning trok weinig aandacht. Marx schreef het fundamentele ma teriaal voor „Das Kapital" in een ha veloos huisje op no. 46 Grafton Ter race, dat voor zijn levensstandaard op een paleis leek. Dat huis bestaat nog, bijna even ano niem en onopgemerkt als de naburige huizen. jVTarx, die altijd in moeilijke econo mische omstandigheden heeft ge leefd, was naar Grafton Terrace ver huisd uit een achterbuurtwoning van twee kamers op de derde verdieping van een gebouw in de Londense wijk Soho, waar thans het elegante restau rant „Quo Vadis" is gevestigd. De bei de kamers, op de derde verdieping, waar Marx heeft gewoond, zijn aange duid met een blauwe en witte gedenk plaat. Na door verscheidene Europese rege ringen te zijn uitgewezen, o.a. uit Pa rijs, kwam Marx in 1849 te Londen, waar hij eerst met zijn gezin woonde op no. 4 in Anderson Street, Chelsea, destijds een bohemienachtige buurt, maar tegenwoordig erg deftig. Hij werd met vrouw en kinderen uit huis gezet, toen hij zijn huur niet kon betalen. Hij ging naar Soho en verhuisde ver volgens, nadat zijn moeder hem 150 pond sterling (toen 336 dollar maar in de tijd van Marx veel meer) had nage laten naar Grafton Terrace. Hij leed aan steenpuisten, negenogen, bronchitis, een leveraandoening, rotten de tanden en aambeien en was slecht van gezicht Hij stierf reeds op 65-jari ge leeftijd. He man, die het „recept" voor de oplossing van de economische problemen van de wereld schreef, was KARL MARX ...tot Mao toe... niettemin niet in staat zijn eigen finan ciële zaken te regelen. Hij stierf bijna straatarm en ligt begraven op het Lon dense Highgate-kerkhof. Behalve Britse en continentale communisten en pel grims uit de Sovjet-Unie werpen weinig mensen meer dan een vluchtige blik op no. 46 Grafton Terrace. arx werd op 2 (nee niet op 1 mei) geboren in de Duitse stad Trier. Hij stamde van vaders zijde uit een oud rabbijnengeslacht, dat echter tot het christendom was overgegaan. Van moe derszijde was hij Nederlands en nog verwant aan de Zaltbommelse ban kiersfamilie Philips, die naderhand in Eindhoven aan de fabricage van gloei lampen begon. In 1841 promoveerde hij aan de uni versiteit van Jena tot doctor in de filo sofie. De grondslag van zijn wijsgerig denken was de leer van Hegel. Marx analytische geest voelde niet veel voor geheimzinnigdoenerij, die zo vaak het begin van de arbeidsbewe- ging begeleidde. In 1847 ontwierp hij samen met Frie- derich Engels het „Communistisch ma nifest" dat eindigde met de nu befaamd geworden oproep: „Proletariërs, gij hebt niets te verliezen dan uw ketenen. Gij hebt een wereld te winnen: prole tariërs aller landen verenigt u!" Marx ging er van uit dat de produk- tiemiddelen in steeds minder handen zouden komen en de toestand der ar beiders steeds slechter zou worden. De ze wanverhouding tussen produktiever- mogen en koopkracht zou tot revolutie leiden. Grondslag van zijn filosofie was het historisch materialisme, de leer dat de „geestelijke bovenbouw" van de mens. bepaald wordt door de „materiële on derbouw". Marx hield zich meer met de theorie van zijn leer, dan met de praktijk van de op zijn theorieën gevestigde staat daarna op. De gevolgen daarvan kan men tot op de huidige dag in het be faamde rode boekje van Mao nog be speuren. DJAKARTA Het Indonesische le ger heeft de aanhouding gelast van 'n zingende generaal, die voordrachten voor president Soekarno placht te ge ven. Hij wordt ervan beschuldigd een communistische verzetsorganisatie in Oost-Borneo georganiseerd te hebben. Volgens het persbureau Antara is ge neraal Suharjo, voormalig comman dant van Oost-Borneo, in het geheim naar dit gebied teruggekeerd vanuit Moskou, waar president Soekarno hem na de mislukte staatsgreep in 1965 „voor studie" naar toe had gezonden. De generaal, die niet officieel uit het leger is ontslagen, zong dikwijls op culturele avonden in het paleis van de president. MOSKOU Niets is meer Russisch dan wodka. Maar deze koppige drank, die soms „een zonnestraaltje in de maag" wordt genoemd, is een van de onheilen van de Sovjet-Unie. Een waggelende dronkaard, die elk richtingsgevoel kw(jt is, behoort elke middag tot de gewone verschijnselen in de straten van Moskou en wie 's- nachts een auto bestuurt, moet voortdu rend dronken lieden trachten te ontwij ken. Maar de Russen z(jn trots op hun drinkvermogen, dat zij beschouwen als een van de grootste ter wereld. Zij vinden het heerlijk, zich in het drinken met buitenlanders te meten, omdat die bijna altijd verliezen. Terwijl een Rus al wodka drinkende luidruchtiger wordt en wat roder aan loopt, wordt de buitenlander gewoonlijk suffer en vaak misselijk. Als de buitenlander zich gewonnen heeft gegeven, geeft de Rus zich zelf ook over aan de dronkenschap. Russen vatten hun drinken op als een ernstige zaak. Ze drinken om dronken te worden. Dat is een geërfde eigen schap en kan geheel worden geweten aan het communistische stelsel. Het was al een probleem voor de bolsjewistische revolutie van 1917 en is nog steeds een voorwerp van ernstige bezorgdheid voor de sovjetregering. De jongste van een reeks pogingen van de regering om de drankzucht on der de knie te krijgen is een nieuwe wet, die vrijdag in werking getreden is en bepaalt, dat drinkers, „die systema tisch misbruik maken van sterke drank", kunnen worden veroordeeld om twee jaar door te brengen in een spe ciaal werkkamp voor drankzuchtigen. Dit kamp, een variatie van een ge vangenis, draagt de naam „prophylac- tisch arbeidscentrum voor verplichte (medische) behandeling en heropvoe ding door middel van arbeid." De wet is uitsluitend van toepassing op verstokte drinkers in de Russische republiek, maar de overige veertien Sovjetrepublieken gaan in de regel mee met belangrijke wijzigingen in de Rus sische strafwet. De nieuwe wet is de strengste, dia tot dusverre tegen de chronische drin kers in Rusland is uitgevaardigd. Zij is kennelijk een reactie op de grote toene ming van het alcoholverbruik in de laatste 16 jaar en het feit, dat bijna 75 procent van alle misdrijven, die in de Sovjet-Unie worden gepleegd, onder in vloed van alcohol worden gepleegd. Uit officiële cijfers van de Sovjets blijkt, dat de openbare verkoop van alcoholische dranken in de Sovjet-Unie tussen 1950 en 1966 tot het vijfvoudige is toegenomen. Wodka is niet de enige schurk in dit stuk. De Russen verbruiken ook grote hoeveelheden wijn en bier. Whiskey wordt in de Sovjet-Unie niet gefabri ceerd en ook niet voor algemeen ge bruik geïmporteerd maar is een fel be geerd artikel in de zwarte handel. Het communistische stelsel, dat niet wil worden belast met de schuld voor welke misstand in de Sovjetmaatschap pij ook, schijnt vastbesloten, deze ziek te, die zij heeft geërfd, maar niet gene zen, uit te roeien.

De Vallei | 1967 | | pagina 10