Veenendaals dagblad Buiten „Nu eerst denken aan vrouw en kinderen" Buit van sigarettenroof bijna geheel terecht Poging leven van geleerden te redden Hanoi zou thans bereid zijn tot vredesgesprek Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Haagse radiatoren fabriek wordt gesloten; N.D.S.M. neemt Wierdense vestiging over Overleg van KVP, ARP en CHU gaat gewoon verder Onfortuinlijke sleper (weer) geborgen Maarschalk Amer pleegt zelfmoord Rome bedreigd door bankroet EEN NIEUWE VOORZITTER Premie A.W.Z. toch niet ontkoombaar Kantoorhouder was niet bang voor rovers Vier arrestaties bij Breda Longen verbrand door een giftig gas Opklaringen ONDANKS ACTIE VAN RADICALEN Dorps-heelmeester Met racefiets tegen vrachtauto gereden „SCHANDALIG" ZELFSTANDIG HOEDEN voor elke leeftijd. Komplot tegen Nasser Proces Z.W.-Afrika gaat door Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden -1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 16 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG VAN HEIJST REDDELOOS De 22-jarige Sue Brown toont in Londen een kleine collectie van de nieuwe Zwitserse „Go-Go-polshorloges". De uurwerkjes worden geëxposeerd op de internationale beurs voor uurwerken en juwelen, die maandag in Earls Court begint. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Ondanks de actie van de radicalen in de K.V.P. gaat het offi ciële overleg tussen de drie confessio nele partijen K.V.P., A.R.P. en CJLU. gewoon door. Gisteren heeft de zgn. Groep van Achttien, die dit overleg voert, het adres van de Bogaers-radi- calen uitvoerig besproken, maar aan de opzet van het beraad bleek dit geen afbreuk te doen. De radicalen mr. Cals, drs. Aarden en mr. Jurgens blijven ook deel uitma ken van de groep. Zij zullen deelnemen tV zijn weinig mensen, die de leven- de werkelijkheid van het buiten leven, de familieverhoudingen in dorp en buurtschap, het wel en wee van een kleine samenleving zo van nabij meemaakten als de dorpsdokters van de jaren omtrent de eeuwwisseling. Zij reden in hun koetsje bij zon en maan door alle seizoenen en altoos kreeg hun praktijk iets genoeglijks als achtergrond. Overal op het plat teland leven hun verhalen nog en het is verheugend, dat een Achterhoekse arts dr. B. J. Westerbeek v. Eerten genaamd Mart Pil! aan zijn vele ontmoetingen gestalte heeft gegeven in het werkje „Herinneringen van een medicijnman", dat met ettelijke teke ningen bij Misset in Doetinchem is verschenen. Men zou wensen, dat op dit medische stramien vaker gebor duurd werd, want een bepaalde streek wordt door zulk een terugblik even uit de vergetelheid gerukt en daarom kunnen in de eerste plaats ouderen hier speciaal die van Hum- melo en omgeving er plezier aan beleven. Tal van personen en voor vallen zullen ze in dit originele boek je herkennen, van Hesje, het trouwe paard tot heksen, spoken en rovers toe, die in primitieve, gesloten ge meenschappen nog restten. Met bij zondere interesse heb ik gelezen, wat de schrijver alles weet te vertellen over de toenmalige feodale verhoudin gen, de invloed van de landheer op het dorpse voortvaren, de dikke baron van „Enghuizen" en de kleine Veen Loon, het slot en de heerlijkheid Kep- pel met wie er van hoog tot laag woonden, de hereboeren-grootgrond- bezitters in taaie traditie. Ge kunt dit boek naast dat van meester Heuvel op het schap zetten. 16-9-67, A. B. Wigman. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De bewindvoerders hebben het niet kunnen redden: de Haagse radiatorenfabriek Van Heijst en Zonen N.V. wordt gesloten, zoals wij gisteren in een deel van onze editie reeds meldden. Men heeft gisteren bijna alle negenhonderd werknemers naar huis gezonden de fabriek zal binnenkort failliet worden verklaard. Alleen de dochteronderneming in Wierden blijft bestaan, dank zij de hulp van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij, die zelf ook radiato ren maakt. Deze fabriek zal aan de invloed van de familie Van Heijst worden onttrokken. De bewindvoerders konden gisteren nog niet zeggen hoe. aan het opstellen van een aantal ge»- meenschappelijke programmapunten, zoals die inzake inkomens- en vermo gensverdeling, de functie van het gezag in de moderne samenleving en de vre despolitiek. Over de eerste twee punten liggen er reeds de rapporten van werkgroepen. Op 9 oktober komt de Groep van Acht tien weer bijeen om deze rapporten vast te stellen. Dan zal men ook de tekst vaststellen van een algemene principiële nota, waaruit moet blijken dat de inten tie van de drie partners onveranderd is gebleven. Gisteren is voorts besloten om nog een werkgroep in te stellen voor het opmaken van een gezamenlijk stand punt inzake de herziening van de struc tuur van de onderneming. De werkgroep die bezig is met de vredespolitiek, waarin ook de ontwik kelingshulp is begrepen, blijft nog bezig. Nu men toch al in het stadium van overleg over gemeenschappelijke pro grammapunten is gekomen, zullen ook de drie fractievoorzitters, drs. W. K N. Schmelzer (kath. v.), mr. B. W. Bies heuvel (a.r.) en J. T. Mellema (c.h.) aan de besprekingen gaan deelnemen. Nog in de loop van het najaar zullen de eerste programmastukken en de prin cipenota gereedgekomen. Wanneer het overleg zal eindigen, kon men gister avond nog bij lange na niet zeggen. De drie partijen zullen in de komende maanden ook nog hun congressen hou den en de partijvoorzitter, mr. P. J. M. Aalberse (kath. v.), dr. W. P. Berghuis (ax.) en drs. A. D. W. Tilanus (c.h.) ver heelden niet dat de uitkomsten van het werk van de groep van invloed zullen zijn op deze bijeenkomsten. HOGE en LAGE ZWALUWE Op de Kerkdyk in Hoge en Lage Zwaluwe is vrydagavond een 15-jarige jongen uit die plaats, H. A. J. M. Broeders, met zyn racefiets tegen een stilstaande vrachtwagen opgereden en ter plaatse overleden. 0 Op de provinciale weg in Maasbree is vrijdagavond de 18-jarige J. L. van Maris uit Helden met zijn bromfiets door een naar rechts afslaande bestel auto overreden, waarvan de bestuurder, volgens de politie, verzuimde voorrang te verlenen. 0 In Tegelen is vrijdagmiddag een drie jarig jongetje b(j het oversteken van de weg door een auto gegrepen en op slag gedood. Het ventje zat met zijn moeder, mevr. Weiter uit Bad Godesberg (Duits land) in een auto. Toen de moeder stopte en uitstapte om een winkel bin nen te gaan, liet ze haar twee zoontjes in de auto achter. Toen de jongste van het tweetal ook uitstapte om naar zijn moeder te gaan, kwam hij onder een auto. De afdeling stalen ramen van het Haagse bedryf zal worden overgedaan aan een grotere onderneming, waar een gezond beheer wordt gevoerd. Deze af deling heeft nog voor anderhalf jaar orders en kan 84 man een broodwin ning verschaffen. De afdeling radiatoren van Van Heyst in Den Haag heeft nog voor drie weken orders. Voorlopig kunnen 146 mensen hier nog werk vinden, maar de bewind voerders durven niemand te vragen aan de slag te biyven. „Nu is het moment aangebroken dat de werknemers eerst aan vrouw en kinderen moeten denken en niet meer aan het bedryf," aldus mr. M. P. Bloemsma, die samen met dr. ir. J. G. Schlingemann als bewindvoerder optreedt. „Ruim twintig werknemers hebben in de afgelopen tien dagen al elders em plooi gevonden. Als iemand weg wil gaan mag niemand hem tegenhouden." De pessimistische uitspraak van de Haagse directeur van het arbeidsbureau dat het moeilijk zal worden de werk nemers van Van Heijst weer onderdak te helpen, wordt niet gedeeld door de bewindvoerders. „Een functionaris van de radiatorenfabriek is al benaderd door personeelschefs van andere bedrijven met de vraag of zij mensen kunnen overnemen," aldus mr. Bloemsma. Alweer de N.D.S.M. heeft man en paard genoemd. In de eerste plaats wil dit bedrijf een groep van tachtig werk nemers ongezien overnemen en op eigen kosten heen en weer laten reizen tussen Den Haag en zijn radiatorenfabriek in Amsterdam. Maar ook anderen zijn wel kom. Alle werknemers behouden by di N.D.S.M. hun volle aantallen „dienst jaren-Van Heyst." „Het is meer dan schandalig dat dit in 1967 kon gebeuren", zeggen de be windvoerders over de ondergang van van Heijst. „We hebben sterk de indruk dat de heer Van Heyst sr. doelbewust heeft aangestuurd op het faillissement van zijn bedrijf in Den Haag. De persen in deze fabriek zyn volledig verouderd, vertonen zelfs scheuren. Deskundigen spreken over schroot als zy het hebben over de machines in de fabriek." Er zijn onlangs enkele nieuwe persen besteld op kosten van het bedrijf in Den Haag. Maar deze werden uiteindeiyk ge ïnstalleerd in de fabriek van Van Heyst in België. Omdat vernieuwen van het Haagse bedrijf te duur werd de kos ten worden geschat op zestien miljoen gulden heeft de N.V. alles gedaan om de vestigingen in het buitenland zo sterk mogelijk te maken", zo geloven de be windvoerders. Zij hebben bewezen dat de heer Van Heyst in 1960 al zijn bedrijf in België heeft losgemaakt van de moederonder neming in Den Haag. De aandelen van deze naamloze ven nootschap heeft hy overgeschreven op naam van een Belg, de heer J. van Bree. Aanvankeiyk was de fabriek daar tech nisch nog afhankelijk van de Haagse onderneming, maar sinds kort werd met man en macht gewerkt om haar ook in technisch opzicht zelfstandig te maken. De fabriek van Van Heijst in Ierland krijgt binnenkort met moeilijkheden te kampen, zo verwachten de bewindvoer ders. Ook dit bedrijf moet de grondstof voor zyn radiatoren, stalen platen, be trekken van de moederfabriek uit Den Haag. De transporteur die voor het ver voer van deze platen moet zorgen, heeft echter beslag laten leggen op de laatst verstuurde partij. Het Ierse bedrijf is nog niet zover dat het de platen elders zou kunnen kopen tegen een rendabele prijs. Bewindvoerder mr. Bloemsma was diepgeschokt door het feit, dat directeur Van Heijst sr. wel de pensioenpremie van zyn arbeiders in Den Haag heeft af getrokken van hun loon, maar dit geld nooit heeft afgedragen aan het pen- ROME (AP) Rome wordt bedreigd door bankroet. Wanneer de gemeente niet voor het einde van de maand 13.6 miljard lire (ruim 740 miljoen gulden) heeft gebeurt er een financiële ramp. Burgemeester Americo Petrucci heeft gisteren in een wanhopige brief aan de Italiaanse minister van financiën hulp gevraagd om dit te voorkomen. Springt de staat niet bij dan zal Rome het zon der bussen, politie, stadsreiniging en andere overheidsdiensten moeten stel len, tenzij deze mensen gratis willen werken voor het welzijn van de stad. sioenfonds. De Verzekeringskamer zal moeten beslissen of de heer Van Heijst sr. op dit punt wordt aangeklaagd. Het is niet ondenkbaar dat de Haagse offi cier van justitie zelf zal besluiten de heer Van Heqst te vervolgen wegen diefstal. De bewindvoerders hebben in de afge lopen dagen ook ontdekt, dat de heer Van Heijst zichzelf rijk heeft gerekend op papier. In de afgelopen jaren heeft hg zichzelf steeds winsten toegeschre ven door de waarden van de activa in het Haagse bedrijf op te voeen. Zo zou er, op papier, een reserve zijn van tien miljoen gulden. „Vergeet het maar rus tig", barstte mr. Bloemsma gisteren los. Over de afgelopen weken had de di rectie nog salaris tegoed van het Haag se bedrijf. „We hebben hun niets uitge keerd. Dat vonden wy echt niet nodig", zei mr. Bloemsma gisteren sarcastisch. Wat men nog aan geld heeft kunnen vinden is vastgezet op een speciale reke ning om de werknemers van de radia torenfabriek de komende twee tot drie weken nog aan salaris te helpen, als zy tenminste willen doorwerken. De reactie van de negenhonderd werk nemers van Van Heijst op de mededeling dat het bedrijf zou moeten worden ge sloten, was ontroerend :/p\ mr. Bloem sma. „De meest mensem kwamen ons met tranen in hun ogen de hand druk ken om te bedanken voor ons pogen het bedryf te redden." ADVERTENTIE voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL ^jtÊÉÊÊÊtj^ Anthony Barber, de nieuwe voor zitter van de Britse Conservatieve partij. Hij volgt Edward du Cann op. In de Rotterdamse haven heeft men het wrak gelicht van de on fortuinlijke sleepboot „Vikingbank", die als het ware tweemaal ten onder is gegaan: eerst in maart f.l. op de Noorderpier bij Hoek van Holland en vervolgens enkele weken geleden nog maals in het Rotterdamse havenge bied door een ongelukkige manoeu vre van de bergers. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Als op 1 januari de Algemene Wet Ziektekosten (a.w.z.) wordt ingevoerd, zal hiervoor een premie van 0,7 procent moeten worden betaald. Het ziet ernaar uit, dat deze vrij spoedig zal stygen tot 1,5 procent. Het bureau van de Ziekenfondsraad is tot deze berekening gekomen. Volgens de opzet van oud-minister Veldkamp, die destijds het wetsontwerp voor de a.w.z. indiende, zou de premie geheel uit de schatkist worden betaald. Minister Roolvink moest echter beknib belen en hij schrapte 75 miljoen gulden. Het gevolg is, dat een premie van 0,2 procent zal moeten worden betaald. Het bureau van de Ziekenfondsraad heeft nu een berekening gemaakt van de kosten die de a.wz zal opleveren, en het kwam tot de conclusie, dat deze in de aanloopperiode een premie van 0,7 procent zal eisen. Als minister Roolvink inderdaad moet besluiten om deze premie alsnog met een half procent te verhogen, wordt het loonoverleg in de herfst wel bijzonder moeiiyk. De stijging van de lasten voor de a.o.w., a.w.w., de kinderbijslagwetten en het ziekenfonds wordt volgens de laatste berekening 1,1 procent. Als hier- by 0,7 procent voor de a.w.z. komt moe ten de sociale premies met byna twee procent omhoog. Er biyft dan wel by- zonder weinig ruimte over voor werke lijke loonsverhogingen. f UTRECHT De heer W. C. Sas (58) uit Westbroek, kantoorhouder van het Sociaal Fonds voor het Bouwbedryf in Utrecht, was gisteren de held van de dag. Toen hy wilde gaan lunchen stond hy plotseling oog in oog met twee over vallers van wie een hem een pistool on der de neus duwde en hem toebeet: „Handen omhoog, en gauw". Twee an dere overvallers hielden Intussen de wacht by de ingang van het kantoor. Als in een flits reageerde de heer Sas. Hij gaf een klap tegen het pistool en een fikse boksstoot in het gezicht van de gewapende overvaller. Die was met een upit het veld geslagen. De ander gaf de heer Sas daarop een klap in het gezicht. De twee mannen aan de deur hadden de benen al genomen, vrijwel onmiddellijk gevolgd door de man met het pistool en zijn maat. De heer Sas gooide het viertal nog een asbak na, maar die miste doel. De overvallers zijn nog voortvluchtig. BREDA Nagenoeg de hele buit van de sigarettenroof, die eind augustus in Zundert plaats had en waarby ongeveer vyf miljoen sigaretten uit een vracht wagen van de Lexingtonfabrieken uit Luxemburg werden gestolen, is gister avond achterhaald. Samenwerking van de rykspolitie, de gemeentepolitie van Breda en de douanerecherche heeft ertoe geleid, dat de party kon worden ge vonden in een garage by een bungalow in het Brabantse dorp Rysbergen. Ook konden vier personen worden aangehouden, die zeer nauw by de affaire zyn betrokken. De gearresteerden zijn de 44-jarige bewoner van de bungalow in Rijsbergen C. van K., diens echtgenote en de 27-jarige V. L. uit Breda. Zij werden aangehou den, toen zy bezig waren een gedeelte van de buit over te laden in een busje om het in Breda te verhandelen. In Breda werd later op de avond, na een spectaculai re achtervolging, waarby gevochten werd en waarbij de politie waarschuwings schoten loste, de 29-jarige J. van A. uit Sint-Willebrord aangehouden. Hij zou een hoeveelheid sigaretten overnemen. De arrestanten zyn in Breda opgesloten. Het zyn allen goede bekenden van de politie. In hoeverre zy rechtstreeks by de diefstal betrokken zyn geweest, is nog niet bekend, omdat zij nog niet zyn verhoord. PARIJS (Reuter) Meer dan hon derd artsen voeren in Toulon, Frank rijk, een gevecht tegen de klok om het WASHINGTON Er circuleerden gisteren in Londen en Washington hardnekkige geruchten dat de Noord- viëtnamese regering belangstelling heeft voor vredesbesprekingen met de Verenigde Naties. De Amerikaanse regering toonde zich echter sceptisch tegenover deze optimis tische geluiden, zy geloofde niet in een veranderde houding van de Noordviët- namese regering. Die heeft zich tot dus ver onwillig getoond om met de Ame rikanen onderhandelingen te beginnen over einde van de oorlog in Viëtnam. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bestudeert op het ogenblik e entelegram van een Frans persbureau waarin „betrouwbare zegs lieden" in Hanoi worden aangehaald, die gezegd zouden hebben dat een on voorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Nrd.- Viëtnam zou kunnen leiden tot bespre kingen tussen Noord-Viëtnam en de Verenigde Staten „binnen drie of vier weken". Een Noordviëtnamees dagblad be richtte gisteren dat de Amerikanen by hun aanvallen op Noord-Viëtnam ge bruik maken van bommen, die door middel van televisie naar hun doel worden geleid. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken bewaart een strikt stilzwygen over dit wapen. In 1964 werd bekend dat de Amerika nen werkten aan torpedobommen, die met camera's waren uitgerust. De bom zocht het tevoren in een elektronisch brein vastgelegde doel zelf op. Een rechtbank in Saigon heeft giste ren de boeddhistische advocaat Troeong Dinh Dzoe by verstek tot negen maan den gevangenisstraf veroordeeld. Hy zou ongedekte cheques hebben uitgegeven en illegaal deviezen hebben verhandeld. Hij kreeg bovendien een boete van 3,2 miljoen piaster (ongeveer honderd duizend gulden). Dzoe was by de jongste presidents verkiezingen de zogenaamde „vredes kandidaat", omdat hy had gepleit voor onderhandelingen met Hanoi. De verdedigers van Dzoe hebben een maand de tyd om beroep aan te teke nen. Als zy dat doen, moet Dzoe over zes maanden weer voor de rechter ver- schynen. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 leven te redden van drie wetenschaps mensen wier longen zijn verbrand bij het werk aan een geheime chemische stof. Een van de drie mannen, de 47-jarige Noel Medard, zal waarschijnlijk ster ven. De twee anderen verkeren nog in levensgevaar, maar er bestaat hoop dat ze zullen herstellen. De drie mannen werkten in Salindres, Zuid-Frankrijk, aan een nieuw che misch produkt van onbekende samen stelling ten behoeve van een fabriek van kunstmest en insektendodende mid delen. Nadat bij proeven met deze produkten gas was vrij gekomen klaagden de mannen over ernstige ademhalings moeilijkheden en een zeer pynlyk bran dend gevoel in de longen. In allerijl werden ze daarom over gebracht naar het St. Anne ziekenhuis te Toulon dat is gespecialiseerd in de behandeling van mensen die zyn veron gelukt by het duiken. De mannen wer den in een lage-drukkamer gelegd, waar ze dag en nacht door meer dan hon derd artsen worden behandeld. KAIRO Maarschalk Abdel Hakim Amer, de gewezen plaatsvervangend opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, heeft zelfmoord ge pleegd door het innemen van vergif. Dat deelde Radio-Kairo gisteren mee. Amer was onlangs gearresteerd op beschuldiging van de organisatie van een komplot tegen de Egyptische presi dent, Nasser, een van zyn beste vrien den. Hy was in ongenade gevallen na de oorlog tegen Israël, waarin de Egyp tische strijdkrachten een verpletteren de nederlaag leden. PRETORIA De rechter in het pro ces in Pretoria tegen zevenendertig ne gers uit Zuidwest-Afrika die van ter reurdaden worden beschuldigd, heeft de stelling van de verdediging afgewe zen dat de rechtbank niet bevoegd is. De verdediging beriep zich erop, dat de VN vorig jaar het mandaat van Zuid-Afrika over Zuidwest-Afrika heb ben ingetrokken. De 37 worden eveneens beschuldigd van samenzwering tegen het bestuur van Zuidwest-Afrika. Zij zouden in an dere landen een opleiding in het voe ren van guerilla hebben gehad. (Van onze weerkundige medewerker) Het gebeurt zelden dat een lage drukgebied zo lang op dezelfde plaats ligt als de afgelopen week het geval was met een centrum boven Midden- Duitsland. Daardoor kon vochtige en vrij warme lucht uit het Middellandse Zeegebied tot onze streken doordrin gen met veel bewolking en nu en dan stortregen met onweer. De depressie lag gisteravond boven België en begon geleidelijk op te vullen. Daardoor zal het weer het komende weekend rustig zijn, met opnieuw neiging tot opkla ringen maar ook nog kans op perio dieke bewolking en een bui. Voor zondag zien wij het toch wel iets fleu riger in, nu. In Z.-Scandinavië en De nemarken is het overwegend zonnig met 20 graden Celsius, terwijl Z.- Frankrijk 25 meldt en Griekenland 30, (zeewater 22).

De Vallei | 1967 | | pagina 1