Veenendaals dagblad Blijkens toespraak Breznjef tot Viët Cong Koningin kuste de bruid Gearresteerde pyromaan geeft misdrijven toe Buiten \VYJ Jonge geleerde op eigen verzoek naar Sov j et-ambassad e Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hengelo blank na urenlange stortbuien V.S.-AANVAL DIGHT BIJ CHINESE GRENS inde LAATSTE REIS NAAR NEW YORK Aanbiedingen voor deel van Van Heijst- personeel Steenbergen herademt Atoomgeleerde Coekroft dood Britse 'generaal haalde in Ede herinneringen op China schiet spionagetoestel van V.S. neer Na weekend van diplomatiek geharrewar in Londen ATASSI wil unie Arabische staten vormen KOSYGIN ZIEK Tijdelijk opklaringen Vlooickruid BELONING BENZINEPLAS EERSTE MAAL BRUG GRENS Vissend jongetje verdronken 11e jaarbeurs van het oosten 20s27sept. ZUTPHEN Aardewerkfabriek Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 18 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG RUSSEN AKKOORD MET NEUTRAAL Z-VIETNAM Met een hartelijke omhelzing feliciteerde koningin Juliana zaterdagmiddag in Soest de dochter van de burgemeester, de 24-jarige Charlotte C. V. baronesse Bentinck, na haar huwelijk met de 29-jarige ir. M. P. W. Evelein uit Hilversum (midden op de foto). Prinses Margriet trad op als getuige voor de bruid, wat baronesse Bentinck voor haar gedaan, had, toen zij 10 januari jl. met mr. Pieter van Vollenhoven trouwde. De bruid heeft samen met de prinses een jaar in Montpellier gestudeerd en zij was later een van haar huisgenotes in Leiden. Op de receptie waren ook de prinsessen Irene en Christina aanwezig. (Van onze correspondent) STEENBERGEN De rijkspolitie in het district Breda heeft een lange reeks geheimzinnige brandstichtingen opgelost. De 23-jarige G. J. S. uit Kruisland, die dinsdag al werd aange houden, heeft zaterdag bekend sinds ok tober 1966 boerderijbranden in Steen bergen en omstreken te hebben ge sticht. S. verklaarde tegenover de politie daarbij steeds onder invloed van drank te zijn geweest. Hij kreeg dan een on- \fan de oprit der autosnelbaan, vlie gen in een luchtige, beweeglijke wolk enige dozijnen vogeltjes uit de berm op en fladderen in de elzen en lijsterbessen, om veilig af te wachten, tot ik voorbij zal wezen. Dat gaat niet gauw genoeg, want de weg stijgt en ook fiets ik niet meer zo hard als in vroeger jaren. Maar nauwelijks is de rust herstel l, of de vogels zitten alweer in het lage kruid. Het zijn huis mussen, die azen op de uit de onrijpe witte en bruine zaadjes voortgekomen zwarte vruchtjes der uitgebloeide aren van het Perzikkruid. Dit is wellicht ons meest voorkomende onkruid; waar we gaan of staan zien we de dichte, rolronde aren, rose en wit. Op ruigten en puinhopen langs akkers en sloten, in moestuinen en tussen de hakvrucht van het bouw land overal slaat het welgemoed op en laat zich moeilijk bestrijden. Vaak zien we het perzikkruid, o.m ook bloedblad, roodbeen en krodde ge heten, in het gezelschap van andere veelknopen, zoals het vlak tegen de grond groeiende lastige varkensgras overigens als „neederig gers" door niemand minder dan Guido Gezelle in een mooi gedicht vereeuwigd de duizendknoop en de wilde zuring. Trekkers en blijvers onder het gevo gelte vinden op deze onkruiden een niet gauw verdrogende voedselbron en ze zouden dat ook op onze boel weit doen want dit is een verwante soort), indien dit akkergewas nog werd verbouwd. Ouderwetse buitenlui bestreden de vlooien bij mens en vee wel met het bitter smakende perzik kruid, vandaar de volksnaam van de titel. 18-9-'67 A. B. WIGMAN bedwingbare neiging tot brandstichten. 1 De man heeft voor enkele tonnen scha de aangericht. Na de achtste boerderijbrand binnen korte tijd loofden drie verzekerings maatschappijen in februari van dit jaar een beloning van tweeduizend gulden uit voor degene, die inlichtingen kon geven, die tot aanhouding van de pyro maan konden leiden. Op die beloning kunnen waarschijnlijk enkele dames aanspraak maken. Zij zagen in de nacht van maandag op dinsdag vorige week de hooimijt van de landbouwer J. Geers in Steen bergen in vlammen opgaan. Tegelijker tijd zagen zij een auto wegrijden. Het kenteken gaven zij door aan de politie, die de volgende dag de eigenaar van de auto, S., aanhield. De man bleef de hele week ontkennen iets met de brand te maken te hebben, hoewel de bewijzen tegen hem zich op stapelden. Zaterdag werd hij nogmaals door de politie van Steenbergen ver hoord. Toen ging hij door de knieën. HAARLEM In de nacht van zater dag op zondag heeft de Haarlemse poli tie drie hulpvakarbeiders een van 27 jaar, en twee van 21 jaar op ver denking van brandstichting gearre steerd. Zaterdagavond was de 21-jarige militair H. S. op de hoek van de Jans- weg en de Parklaan bezig een brom fiets, die lekte, te repareren. De drie mannen gooiden een lucifer in een plas op straat, waaruit een anderhalve me ter hoge steekvlam opschoot. De brandweer heeft het vuur geblust. De bromfiets brandde uit en een gevel liep schade op. De militair heeft een shock opgelopen en kon zich later van het gebeuren weinig herinneren. HENGELO Als gevolg van hevige en langdurige regen, waardoor het ver keer reeds nagenoeg lam was gelegd, hebben zaterdagavond en in de daarop volgende nacht in vele delen van Hen gelo overstromingen plaats gehad. Toen de regen in de loop van de avond minderde en het verkeer plotse ling toenam .bleek dat men slechts met de grootste moeite Hengelo kon door kruisen. De rijkswegen naar Deventer, Almelo, Oldenzaal en Enschede ston den blank en waren, althans in het cen trum van de stad, niet berijdbaar. MOSKOU Leonid Brezjnef, de Russische partijleider, heeft gisteren laten doorschemeren dat de voorkeur van de Sovjet-Unie uitgaat naar een neutraal Zuid-Vietnam, mogelijk onafhankelijk van Noord-Viëtnam. In eerdere ver klaringen heeft de Sovjet-Unie er steeds de nadruk op gelegd, dat Vietnam één natie is, bewoond door één volk. Brezjnef nam zaterdag een kopie in ontvangst van het actieprogramma van het Nationale Bevrijdingsfront, de politieke arm van de Viëtcong. „Dit document", zo zegt Brezjnef, „zal zon der twijfel een belangrijke rol spelen in de strijd voor de opbouw van een onafhankelijk, democratisch, vreed zaam en neutraal Zuid-Viëtnam." Het Nationale Bevrijdingsfront heeft zich al enkele malen uitgesproken voor een onafhankelijk Zuid-Viëtnam, maar het is de eerste maal dat de Sovjet unie haar instemming betuigt met dit programmapunt. Tot dusver had de Sowjet-unie zich uitdrukkelijk uitge sproken voor de vier punten van het Noordviëtnamese vredesplan van pre mier Pham Van Dong. Een ervan pleit voor de hereniging van Viëtnam. 0 Amerikaanse jachtbommenwer pers hebben gisteren opnieuw een brug in het centrum van de Noordviëtname se havenstad Haiphong aangevallen, evenals twee andere doelen in deze stad die voor het eerst op 11 september zijn bestookt. De twee andere doelen waren pak huizen en een spoorweg-emplacement, resp. twee en 2,7 km uit het centrum van Haiphong gelegen. De aanval is uitgevoerd door vliegtuigen van het vliegdekschip Coral Sea met bommen van 500, 1000 en 2000 jfond. Vijftig km ten noordwesten van Sai gon heeft de Viët Cong zondagavond een Amerikaans legerkamp met mor tieren beschoten. Vierendertig Ameri kanen werden gewond. In een militaire club in Nhatrang, 300 km ten noordoosten van Saigon, is gisteravond een bom ontploft, waar door 29 Amerikaanse onderofficieren gewond werden. Een Viëtnamese bur ger verloor het leven. Amerikaanse vliegtuigen hebben zon dag ook een doel aangevallen dat op slechts 11 km van de grens met China lag. Op 150 km ten noordwesten van Ha noi is volgens een Amerikaanse woord voerder de middelste overspanning van een brug bij een bombardement ver nield. CAMBRDIG Engeland De be faamde Britse atoomgeleerde Sir John Coekroft is vandaag dood in zijn wo ning te Cambridge aangetroffen. Hij is 70 jaar geworden. Sir John Coekroft was in de jaren kort na de oorlog directeur van het Britse laboratorium voor kernonder zoek te Harwell. In 1951 werd hij on derscheiden met de Nobelprijs voor natuurkunde. 0 Nadat vrijdagavond een deputatie van bestuur, colonne en leden door het gemeentebestuur was ontvangen or ganiseerde de afdeling Veenendaal van het Nederlandsche Roode Kruis zaterdag een grote oefening ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan. Een tweetal verkeersrampen was zo natuurgetrouw in scène gezet, dat veel omstanders meenden met „echte" gewonden van doen te hebben. 0 Wel echt was een ernstig verkeers ongeval onderaan de Grebbeberg te Rhenen waar twee jeugdige Bennekom- mers met een huurauto uit de bocht vlogen. Wonder boven wonder brachten zij het er nog levend af. 0 In Scherpenzeel werd de floralia- tentoonstelling op traditionele wijze besloten met een bloemenverkoop door de heer A. Valkenburg. 0 In Leersum werden verschillende be langrijke archeologische vondsten gedaan. EDE In het kader van de Airbor- ne-herdenking heeft de Britse generaal Sir John Hacket dit weekeinde een be zoek gebracht aan de gezusters De Nocy in de Brouwersstraat te Ede. Tijdens de oorlog was Sir John com mandant van de vierde parachutisten brigade, die 18 september '44 landde op de Ginkelse hei. Door de familie De Nooy werd hij destijds gewond opgeno men en verpleegd. Later voegde hij zich weer via Slie- drecht en de Biesbosch bij zijn eigen troepen in Brabant In Ede heeft de ge neraal nog fietsen geleerd. STADSKANAAL Vrijdagmiddag is de zesjarige Roelof Jan Evert Buur- me uit Zuidveld verdronken in het Rui ten A-kanaal nabij Vlagtwedde. Het kind is vermoedelijk bij het vissen vangen in het water gegleden. Een broertje zag langs het kanaal zijn kleren liggen. De door de moeder gewaarschuwde politie heeft later het stoffelijk overschot van het kind opge- dregd. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft zaterdag op een persconferentie de hoop uitge sproken, dat tijdens de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering van de V.N. nieuwe vredesinitiatieven zullen worden ondernomen om een einde te maken aan de oorlog in Viëtnam. ADVERTENTIE Onze moderne Indus trie laat U zien wat zij presteert. Op 13.000 m2 expositie ruimte. Wees verstandig, re serveer een dag Open: 14-22 uur,zater dag 10-18 uur, zondag gesloten. HONGKONG Boven het zuiden van China is zondag een Amerikaans onbemand verkenningsvliegtuig neer geschoten. Dergelijke toestellen ple gen op zeer grote hoogte te vliegen. Het persbureau „Nieuw China", dat dit bekendmaakte, zei dat dit de tiende maal was, dat een Amerikaans „pira- tenvliegtuig" boven China is neerge haald. Op 8 september schoten de Chinezen een van Formosa afkomstig Ameri kaans U-2 verkenningsvliegtuig neer. LONDEN De Britse regering heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat de jonge Russische geleerde, dr. Katsjenko, die zaterdag uit een voor Moskou bestemd vliegtuig werd gehaald, aan de Sovjet-ambassade zal worden over geleverd. Met vlaggen gesierd en nagewuifd door velen vertrekt hier de „Queen Mary" uit Southampton voor haar laatste reis met passagiers naar New komst dienst York. Het schip is verkocht aan de museum, stad Long Beach en zal in de toe doen als drijvend DEN HAAG In verscheidene be drijven in Den Haag en omgeving kun- nennen mensen worden geplaatst die ontslagen zijn bij Van Heijst. In Delft zijn drie bedrijven, die plaats hebben voor de ontslagenen. Op de afdeling stalen ramen van Van Heijst, die blijft produceren, is het werk vandaag nor maal voortgezet. Onder de bedrijven, die mensen van Van Heijst kunnen gebruiken, is ook de N.V. Koninklijke Fabriek F. W. Braat te Delft, waarvan de directie heeft la ten weten, dat de poorten wijd open staan voor werknemers uit het Haagse bedrijf. Dezer dagen zal het bedrijf be sprekingen voeren over het overnemen van een aantal mensen van de radia- torenfabriek. Drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, heeft op een vergade ring in Veendam gezegd, dat de gang van zaken bij Van Heijst een stukje onvervalst kapitalisme is, dat vlug uit de samenleving moet worden gesneden. Hij vond, dat de ondernemingsraden ook inspraak moeten krijgen bij benoe ming en ontslag van directeuren. In het bedrijf van de Koninklijke Delftsch Aardewerkfabriek „De porce- leyne fles" in Delft worden 20 novem ber ongeveer 35 mensen voor zes we ken naar huis gestuurd. Deze mensen worden tijdelijk uitgeschakeld omdat het bedrijf zit met een sterk opgelopen voorraad bouwmaterialen. De tijdelijke stopzetting van deze af deling wordt geregeld in nauw overleg met de vakbonden. DAMASCUS. Het Syrische staats hoofd Noureddin Atassi heeft zondag voorgesteld een grote Arabische staat te vormen uit Egypte, Algerije, Irak en Syrië teneinde de strijd tegen Israël met succes te kunnen voortzetten. KAIRO (Reuter) De Egyptische regering heeft gisteravond officieel ontkend, dat president Nasser zou zijn afgetreden. Geruchten hierover circu leerden in hoofdsteden in het Midden- Oosten en in v erscheidene Europese hoofdsteden enkele uren nadat Kairo had bekendgemaakt dat oud-veldmaar schalk Abdel Hakim zelfmoord had ge pleegd. De Egyptische krant Al Ahram, de spreekbuis van de regering, schreef za terdag dat veldmaarschalk Amer was gestorven na het innemen van vergif. In eén verklaring van het ministe rie van Binnenlandse Zaken wordt ge zegd: „Overeenkomstig een medisch advies en overeenkomstig zijn eigen vrijelijk geuite wens gaat dr. Wladi- mir Katsjenko naar de Sovjet-ambassa de". Verder staat in deze verklaring: „Dr. Katsjenko is zondag, zoals hij had ver zocht, de gehele dag met Britse auto riteiten in contact geweest en opn ieuw werd hij door een arts en door een voor aanstaande psychiater onderzocht". De geleerde die in Engeland heeft gestudeerd is het middelpunt geweest van een internationaal incident. Kort voordat zaterdagmiddag een Russisch verkeersvliegtuig naar Moskou zou ver trekken, kwamen Katsjenko en zijn vrouw, vergezeld van mannen van de Britse geheime dienst en een politieman in uniform, uit het toestel. Onder pro test van ledeen van d Sovjet-ambassade, werd hij van het toestel weggeleid. De Rus, die tien maanden aan de universiteit van Birmingham heeft ge studeerd in het kader van een Brits- Russisch uitwisselingsprogramma, werd zaterdagochtend in Londen op straat door vier mannen een auto van de Russische ambassade ingesleept. Hij is meteen naar de Russische ambassade gebracht. Ruim een uur later werd hij op Lon don Airport door de Britse politie uit het vliegtuig gehaald waarmee de Russen hem naar Moskou wilden brengen. Dat gebeurde na veel geschreeuw, duwen en trekken en dreigementen over en weer. Volgens de Russen is dr. Katsjenko geestesziek de natuurkundige moest snel naar Moskou worden overgebracht om daar te worden behajideld, zei de Russische ambassade gisteravond in een lange verklaring over de vreemde ZdR k 0 Zie ook elders in dit blad. MOSKOU. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bevestigd, dat Sovjetpremier Alexei N. Kosygin door een lichte ongesteldheid is getroffen. De Turkse ambassade had hiervan al eerder melding gemaakt en meege deeld, dat hierdoor een bezoek van de Turkse premier, Soeleyman Demirel, aan Moskou, dat vandaag zou begin nen, moest worden uitgesteld. gedurende het weekeinde stond het weer in ons land nog onder in vloed van een lagedrukgebied in de hogere luchtlagen. De hierdoor ver oorzaakte buien vielen vooral in het westen van het land en brachten plaatselijk 15 tot 20 mm neerslag. Het lagedrukgebied is nu weggetrok ken, maar geleidelijk beginnen oceaan depressies hun invloed uit te breiden tot onze omgeving. Vanmiddag en -avond passeert een oceaanfront ons land. In de nacht en morgenochtend zullen enkele opklaringen voorkomen, maar later op de dag zal de bewol king weer toenemen op de nadering van een volgend oceaanfront. Uit deze bewolking zal enige regen vallen, ter wijl de wind overwegend matig en zuidwestelijk zal zijn. In het tempera- tuurverloop komt daarbij weinig ver andering.

De Vallei | 1967 | | pagina 1