de appelc bloeien TELEGRAMMEN NAAR V.P.R.O.-BESTUUR Jeroen Bosch-expositie geopend Meity en Hoagy VANAVOND MORGEN Emissie Elmar op Aruba Marketing van effecten FINANCIËLE NOTITIES Engeland krijgt grote order van Ver. Staten Goedaardige epidemie in Gronings dorp Minister Bakker maakt haast met V erkeersbeleid PILOOT STORM PECHTER TIE TEKKO TAKS Berghemse moord geheel „rond" TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 lil Neef Barend wilde zich verdedi gen, en poogde hem te overstemmen. Maar Coen wendde zich naar hem en zei: „Stil, ik praat". En hij sprak door. En wat daar door die jonge stem gezegd werd, was niet mild, en zeker niet vriendelijk te noemen, al was de klank ook nog zo glad en nor maal. De tantes hijgden naar adem, toen zij hoorden van zwarte landprijzen, en sloegen hun ogen neer, terwijl Coen hun zonder mededogen meter voor meter het verlies aan bezit voor ogen bracht. Het was 't verschrikkelijkste uur van hun leven. Chrisje zat met geel witte wangblazen voor zich uit te sta ren, en knikte alsof ze alles zelf mis daan had. Tante Lientje keek Coen aan met wijd geopende ogen; haar handen lagen samengekrampt in haar schoot. „Ik hoop, dat je geloven wilt, dat wij veel van deze zaken niet geweten hebben, Coen", zei ze strak. „Dat neem ik van u direct aan", antwoordde Coen. „Maar weet je zeker, dat alles, wat je zegt, waar is?" sneed tante Ag- neta verdere hoffelijkheden af. „Ach", bitste Lientje onverwachts, „hij komt toch niet hier helemaal naartoe, om ons voor de grap derge lijke ellèndige dingen te vertellen, die hij uit z'n duim gezogen kon heb ben" Agneta wendde een even mes scherp profiel naar Barend Peun. „Dan is nu het woord aan jou, neef Barend", zei ze. „Dat hoeft niet", wimpelde Coen af. „Ik vertrouw geen woord van de ze man meer. Als hij vanavond nog thuis mocht komen, zal hij daar wel een oproep vinden". Hij stond over eind. Hun gezichten gingen alle mee de hoogte in. Hij keek de kring rond, zoals hem nooit tevoren vergund was geweest. Agneta, onveranderd. Chris je, in elkaar gezakt. Lientje, tot schreiens toe geschok.. Nicht Ida, koel-spottend. Barend Peun, bleek met rode vlekken, zweet afwissend, zoekend naar woorden, die eindelijk kwamen: „Ik eh ik neem geen genoegen met deze beledigende ge zegden, Coen. Je zult ze inderdaad geheel waar moeten maken, anders zul je nog héél vreemd „Hou je mond", zei Coen bijtend. „Wat heb ik van u geleden Wat hebt u een weerloos kind durven aan te den. En hoe dacht u me weg te du wen met een baantje op een ministe rie, of ergens op een gezantschap buiten de grenzen. De enige, die ik achting toedraag, van deze kring, is tante Lientje. Ik ben gekomen, om u dat te zeggen, en hier in mijn huis" Agneta stond ook op, even recht als Coen. „Is dat een bedreiging?" vroeg zij strak. „Het is de oogst van wat er ge zaaid is", antwoordde hij, haar recht in de ogen ziende: „een terechtwij zing. waarvoor u te oud moest zijn". „Wij hebben slechts paraat willen staan voor de adel van onze naam", zei Agneta afgemeten. „En was dat de enige manier om die adel glorie te verlenen?" vroeg Coen. „Een vreemde adel, die zo er barmelijk weinig geeft om de mens Hoe hebben uw pachters geleefd?" Haar gelaat was een masker van hooghartigheid, toen ze hem toevoeg de: „Wat moet je vurig gehoopt heb ben op het ogenblik, dat je ons èl de ze grieven naar 't hoofd kon slinge ren" „De meeste kende ik een paar weken geleden nog niet", antwoordde Coen. Hij begaf zich naar de deur. „Is er iemand onder dit dak, die mij het huis kan laten zien?" vroeg hij nog. De stilte na deze woorden was een vacuüm. „Braam", zei Lientje eindelijk. „Is die niet te oud, voor zo'n uitge strekte wandeling?" vroeg Coen. „Ik zal zelf meegaan", antwoordde Agneta. „Ik voel mij nergens te oud voor, Coenraad". Dat werd een lange tocht. Eigen lijk had Coen medelijden met Agneta. Hij had vroeger zelfs niet gereali seerd, dat het Huis, zoals hij het ken de, twee keukens had, een wijnkel der, een appelkelder en een brand stofkelder. Volmaakt kalm, met een rechte rug, ging de oude vrouw hem voor naar de Groene Salon; de tuin kamer, waar reddeloos dt geur van vermolmd hout en schimmel hing; naar de Herenkamer, donker en ver laten, omdat in deze woning sedert bijna vijftig jaar geen man geregeerd had. Daar was de Sael, met neerge laten gordijnen en meubels in hoe zen; de muren nog altijd prachtig, in hun paneelbespanningen van goud geel brokaat. Daarboven betrad Coen voor het eerst van zijn leven de Receptiezaal en de Wapenkamer. Zijn hart bonsde alsof het naar buiten wilde vliegen, en hij wist niet of het van vreugde was om alle verrukkelijke traditie, welke hier opgetast lag, of uit mede lijden met de vale verlatenheid van beschimmeld leerbehang en roestige zwaarden. Hij begreep niet, waarom hij als jongen hier nimmer een voet had mogen- zetten. De deuren had hij zelfs nooit geopend gezien. Maar hij zweeg. Het leek hem minderwaardig, nu nog woorden te spreken, die irri teren zouden. „Veertien vertrekken, een badka mer, twee keukens, twee zolders, drie kelders, acht bedienden-kamers", 'stelde hij voor zichzelf vast. Agneta toonde geen tekenen van vermoeidheid. Zij liet het huis zien met de onpersoonlijkheid van een rondleidster. „Die oude mensen moeten een ge weldige staat gevoerd hebben", zei Coen nadenkend. „Zij hadden verspreide bezittingen, die veel opbrachten", antwoordde Freule Agneta. Ze hoefde de jonge man niet aan te zien, om zijn ge dachten te kennen. Maar hij zweeg weer. Beneden aan de trap zei hij: „U zoudt eventueel dus de linkervleugel kunnen nemen, met uw eigen ka mers erin, en de Rode Salon, de Groene Salon en de Tuinkamer..." Zij moest haar hoofd in de nek bui gen, om hem zo vlak aan te zien als ze deed; doch dat misstond haar niet. „Eventueel...", herhaalde ze, „zullen wij verhuizen, Coen". Hij dacht een ogenblik na. „Tante Agneta", zei hij dan, „als u deze rol precies zo op het toneel speelde, zoudt u een slecht actrice zijn. U bent te star". Ze haalde de schouders op. „Ik kan die situaties niet beoordelen", gaf ze ten antwoord. In de Rode Salon herhaalde Coen zijn aanbod. De tantes konden de lin kervleugel behouden, met de in ge bruik zijnde vertrekken. Tante Lien tje beet zich op de lippen. Chrisje glimlachte spottend. Bij de deur stond Coen stil, en be zag de groep, die hij achterliet, zo als hij haar anderhalf uur daarvoor gevonden had. Hij voelde zich bitter en verdrietig, omdat hem nu pas dui delijk bleek, hoeveel hij als kind ge mist had. „Wat maakt u het mij gemakkelijk te beslissen", zei hij; en sloot zacht de deur. (Wordt vervolgd) 3611. Sedert het moment waarop Piloot Storm aan kondigde, dat hij en Sandra een kijkje in het onder aardse gewelf gingen nemen, hadden de twee achter blijvers aan boord van de Naald niets meer vernomen. Er was geruime tijd verstreken en zij waren al ongerust toen de professor via de radio-verbinding geluiden op ving, die niet bepaald tot gevolg hadden, dat die on gerustheid verdween. Integendeel, want het bleek de moeizame ademhaling van het meisje te zijn. Zij hijg de en snikte soms, doch deed geen enkele poging om de Naald op te roepen. Ongelukkigerwijs moest Dubois afwachten tot zij haar helm-ontvanger inschakelde, wil de hij een radiogesprek kunnen beginnen. Hij rukte ongeduldig de kop-telefoon van zijn hoofd en riep uit: „Er is iets met Arend gebeurd". Buck liep al in de rich ting van de luchtsluis terwijl hij uitriep: „Natuurlijk, kom mee! Waar wachten we nog op?" In record-tijd hadden de twee mannen hun drukhelmen en zuurstof cilinders vastgegespt en stonden zij buiten. 18. Rechter Tie's ontdekking dat er een kras zit op de schacht van de pijl, maakt niet veel indruk op com mandant Fang en zijn kolonels. „Ik moet de hele zaak eens rustig overdenken", zegt Rechter Tie. „Maar voor ik afscheid neem zou ik graag de verdachte willen spre ken. Misschien kan luitenant Kao mij naar hem toe brengen, dan heb ik alle personen ontmoet die bij dit drama betrokken zijn". Luitenant Kao wordt ontboden en even later volgt Rechter Tie de knappe jonge lui tenant, onberispelijk gekleed in zijn nauwsluitende ma liënkolder, naar de gewelven. „U was toch een vriend van Tsjeng, nietwaar?" informeert de Rechter vriende lijk. „Ging het u niet aan het hart om tegen hem te getuigen?" „Het was vreselijk, Edelachtbare", geeft de luitenant toe, „maar kolonel Mow ondervroeg mij zo handig dat ik alles verteld had voor ik wist wat ik deed. Het was overigens zinloos geweest om te verzwij gen dat Tsjeng in de oefenzaal was, want zelf heeft hij er geen seconde aan gedacht om het te ontkennen. Daarom ben ik er ook zeker van dat Tsjeng de waar heid spreekt en onschuldig is". Ze bereiken de kerker, waarbij een cipier op wacht staat. Rechter Tie ziet vaag een forsgebouwde man achter de tralies staan, die rustig zegt: „Prettig je weer eens te zien, Kao. Is er nieuws?" „De Rechter is hier om je te spreken", ant woordt Kao. 4. Het was een stralende dag en Tekko had dan ook helemaal geen spijt dat hij zo plotseling vakantie ge nomen had. „Hè, heerlijk zo'n tochtje! Als mens in de vrije natuur!" babbelde onze vriend vergenoegd in zichzelf en hij trapte lustig voort. ,Er zit romantiek in zo'n onderneming. Zie de don zen wolken langs het zwerk glijden en luister eens naar het gekwinkeleer van de kleine gevederde zan gers! Welk een lust voor oog en oor. En welk een me dicijn voor een gemartelde ziel. Oh wat ben ik blij dat er op uit getrokken ben, want het was een marte ling op al die nieuwsgierige vragen antwoord te moe ten geven! Wat een genot nu, hier frank en vrij, langs de bedauwde landauwen te glijden!" Tekko fietste op gewekt verder tot zijn maag begon te rommelen. Hij zocht een mooi plekje in het vrije veld op en stilde zijn honger met een reeks kadetten uit zijn welvoor ziene knapzak. „Nu moet ik eens even kijken waar ik de nacht zal doorbrengen!" overlegde onze vriend na dat hij zich behoorlijk te goed gedaan had. „Wacht het toeval zal beslissen!" en terwijl hij schuin omhoog blikte, liet hij de hand met het potlood zo maar er gens op de kaart neerkomen. En de plaats die de punt van het potlood aanwees hette St. Ilpendonk. HILVERSUM De VPRO-leiding heeft het afgelopen weekend diverse telegrammen van eigen leden en van vooraanstaande figuren uit de Neder landse kunst- en televisiewereld ont vangen naar aanleiding van het besluit het komend seizoen geen satirisch pro gramma uit te zenden en Arie Kley- wegt, hoofd van de televisie-sectie van de omroep, te schorsen. Een aantal VPRO-leden heeft in een telegram om een buitengewone verga dering van het algemeen bestuur ge vraagd. Zij zijn van mening, dat het bestuur de schijn heeft gewekt de ver antwoordelijkheid voor het beleid op het personeel af te wentelen en dat de zaak eleganter intern had kunnen wor den geregeld. Het telegram is ondertekend door: Ad den Besten, Hella S. Haase, Hen- nie Michaelis, Nel Noordzij, J. Nijen- huis, O. Dijk, O. Boer, A. Bouman, Renate Rubinstein, H. de Ruyter, A. C. Schnieders, Gijs Stappershoef, Hen- ny de Swaan, Peter de Vos en Fred van der Vlugt. Verscheidene van hen zijn medewerkers aan radio- en televi sieprogramma's van de V.P.R.O. Het bestuur van de beroepsvereni ging van creatieve televisiemedewer kers „groep 73" heeft eveneens een te legram verzonden, gericht aan ir. K. Kooy, voorzitter van het algemeen en dagelijks bestuur van de VPRO, te Geldermalsen. In dit telegram wordt gesteld dat het bestuur van deze ver eniging van creatieve televisiemede werkers kennis heeft genomen van een recent perscommuniqué van de direc tie van de VPRO met betrekking tot het stopzetten van de voorbereiding van een televisieprogramma. „Door dit communiqué wordt de bekwaam heid van een aantal uwer voornaam ste stafmedewerkers eenzijdig discu tabel gesteld. Wanneer het voor alle programmaschepping onvoorwaardelijk nodige vertrouwen tussen directie en staf geschaad wordt, is zulks be treurenswaardig genoeg, maar door het publiekelijk desavoueren van me dewerkers komt het algemeen vertrou wen in de televisiemakers in het ge ding. Tegen een dergelijke actie en de daaruit blijkende mentaliteit tekenen wij protest aan, daar zij afbreuk doen aan de belangen van de Nederlandse televisie en het creatieve werkkli maat". Het telegram was ondertekend door mr. L. Janson, secretaris van het bestuur van „Groep 73". Ook heeft zich een groep andere per sonen in een telegram tot het bestuur van de VPRO gewend, waarin zij ver klaren hun verontrusting te uiten over het beleid van de directie van de VPRO. Het telegram dat onder meer werd ondertekend door oud-staatsse cretaris C. Egas en enkele kamerle den, onder wie de heer L. Ringnalda (D-'66) en de heer J. Voogd (PvdA), droeg voorts de namen van de volgen de personen: Han Bentz Van den Berg, Annie M. G. Schmidt, Simon van Col- lem, Gied Jaspers, prof. H. Daudt, Jan Wolkers, Simon Vinkenoog, Joan van der Keuken, Roeland Kerbosch, Bert Haanstra, dr. J. M. de Jong, Peter Schat, Guus Vleugel, Hans Keller, Har ry Mulisch, Wim v. d. Linden, Wim Schipper, Hans Verhagen, John van de Rest, Aya Zikken, Ruud Kuyper, DEN BOSCH Na langdurige verho ren. heeft ook de 29-jarige J. E. bekend te hebben deelgenomen aan de moord op de weduwe Gysbers in Berghem. Zyn bekentenis klopte in grote lynen met het relaas, dat zijn eerder aange houden medeverdachte, de 26-jarige A. K. de politie had gedaan. Het motief voor de moord was roof. E. heeft de verhoren van de Antwerp se politie dagenlang doorstaan. Steeds bleef hij hardnekkig ontkennen samen met K. in de woning van de vrouw te zijn geweest. Maar toen het bewijsma teriaal tegen hem overstelpend werd, sloeg hij tenslotte door. Uit zijn beken tenis is intussen nog niet duidelijk ge worden wie van de twee mannen de fei telijke moordenaar is geweest. Met de bekentenis van E. is de moordzaak-Berghem binnen een week opgelost. Eric K. de Vries, Ger Smit, Eva Smit, Dore Smit, Harry Pot, Dimitri Fren- kel Frank, Jutka Rona, Yoka Beretty, Albert Mol, Pim Delaparra, Edo Spier, Corinne Rothschaeffer, Hedda van Gennep, Rob van Gennep, Han Lam- mers, Rob van Reijn, Wim lbo, Geor ge Lampe, Peter Lohr, I. R. Lohr, Wartena, Jasperina de Jong, Eric Herst, Han de Vries en Nikolai v. d. Heyde. Ari Kleywegt is persoonlijk tegen het satirische programma geweest, dat vrijdag door het bestuur van de VPRO is geannuleerd. Hij vreesde namelijk dat het programma wel eens in leden verlies voor de VPRO kon resulteren. Desondanks liet hij de voorbereidingen van het omstreden programma verder gaan en onttrok zich daardoor min of meer aan zijn verantwoordelijkheden. Dit laatste wordt hem vooral door het bestuur van de VPRO aangewreven. De voorzitter van de VPRO, ir. K. Kooy uit Geldermalsen, wilde dit gis teravond tegenover ons niet ontkennen. „Het is mij gebleken", aldus ir. Kooy, „dat de schorsing voor een week met behoud van salaris overigens inderdaad nodig was en dat het een verantwoorde maatregel is geweest. De beslissing om de voorbereidingen voor het cabaretprogramma te staken is geheel in overeenstemming met de algemene lijnen, die wij als bestuur hebben getrokken". HILVERSUM I. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Ik verbind U door..., praatje. 18.30 Ste reo: Lichte gr.muz. 19.40 Humanistisch Verbond: Is dat nu werkelijk nodig? Een toespraak door de heer I. van de Willik. NRU: 19.50 Openbaar Kunstbe zit. 20.00 Nws. 20.05 I. Deutsches Bach- fest 1967: Klavecimbelrecital: Klass. muz. II. Radiophilharmonisch orkest en solisten: klass. en moderne muz. 21.30 Het kanaal van Gent naar Ter- neuzen, klankbeeld. 22.00 Let the peo ples sing: internationale competitie voor amateurkoren. 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister: lichte gr.muz. en reportages. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Tienerama: lichte gr.muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Lichte gr.muz. 20.15 De London- Melbournerace, hoorspel. 20.30 Stereo: Lichte orkesten, koor en zangsolisten (opn.). 21.30 Muz. en dienst: een infor matief progr. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Literama: literair pro gramma. 23.00 Lichte gr.muz. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. CVK/ IKOR RKK: 19.00 Kenmerk: actualitei tenrubriek over kerk en samenleving. VARA: 19.30 VARA-RA-BOEM-TV: Korte baan-draverijen te Medemblik. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. VARA: Tik tak tor: spelprogramma. 20.50 Kent U Buster Keaton?: filmportret. 21.45 Achter het nieuws: gesprekken over ongehuwde moeders. NTS: 22.45- 22.50 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. Ster: 20.01 Reclame. VPRO: 20.05 Wie is Norman Mailer? Tv-film uit de serie Five Americans. 20.30 Apur Sansar, speelfilm uit India, (alle leeftijden). STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klankjuwelen (gr). (9.35-9.40 Water standen). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit.: pop. verzoekpl. pr. (11.00- 11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Lich te muz. uit Nieuw-Zeel. (opn). 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. NATIONAAL PROGRAM MA: plm. 12.55 Reportage van de ope ning van de nieuwe zitting der Staten- Generaal. plm. 13.15 Troonrede door H.M. de Koningin. AVRO: plm. 13.40 Commentaren op de troonrede, afge wisseld door gr. muz. 14.20 Stereo: Pia norecital (gr.): kl. muziek. 15.20 Nws, NATIONAAL PROGRAMMA: 15.30 De Miljardennota en de troonrede, discus sie. AVRO: 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Omroep kamerkoor: oude liederen. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte gr. muz. voor de teenagers. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gr. muz. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 10.00 Klass. gr. muz. NRU: 10.45 In terkerkelijke gebedssamenk. t.g.v. de opening van het parlementair jaar. KRO: 11.15 Voor de zieken. 12.00 Ste reo: Musette ork. 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de landb. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Boertjes van Buuten met zangsol. 13.30 Musiesta: licht mu- ziekpr. 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht ensemble. 15.00 Pizzicato: muz. middag magazine. 17.00 Overheids- voorl.: Het geestelijk leven op Aruba- II. Spreker: F. J. van Wel. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Aktua. 9.10 Li. platen. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink pop en cabaretpr. (11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Ekspres: Lichte pl. (13.00 Nws). 14.00 Nws. 14.02 Verz. pl. 15.00 Nws. 15.02 Mix: 120 min. rijp en gr. op alle toeren (16.00 Nws). 17.00 Nws. 17.02-18.00 555en en 666en. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal, (herha ling van gisteren). 10.20 Sportprogram ma. 10.50 Ein Platz für Tiere, program ma over dieren. 11.35 Nerven wie Drahtseile, TV-serie. 12.00-13.30 Actun- liteitenkroniek. 16.40 Nieuws. 16.45 Für Sie, uitzending niet alleen voor de vrouw. 17.35 Meine Bücher - meine Freunde, boekbespreking. 18.00-18.05 Nieuws (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sportjournaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Robin Scott, TV-serie. 19.59 Pro gramma-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 Sag' die Wahrheit, beroepen raden. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Dr. Bill Baxter, arts in Arizona. 19.40 Stippvisiten in Hinterindien, Tv-serie. 19.45 Programma-overzicht). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Report, filmreportage. 21.00 Sonja Ziemann presenteert: Der Garten, spel. 21.55 Discussie. 22.40 Journaal, weerbericht, aansluitend: commentaar. DUITSLAND II. 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Der Mann ohne Namen, Tv-film. 18.20 Actualiteiten en muziek. 18.55 In kleu ren: Sensationen zwischen Himmel und Erde: Circusprogramma (herh.). 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actualitei ten. 20.00 Dagboek uit de katholieke kerk. 20.15 Die Eroberung des Meeres. TV-serie. Aansluitend: Nieuws. 21.00 Grosse Freiheit nr. 7 duitse speelfilm. (Niet voor jeugdige kijkers). 22.35 Nws. weerbericht en actualiteiten. 'S-HERTOGENBOSCH In tegen woordigheid van prinses Beatrix en prins Claus heeft minister dr. M. A. M. Klompé zaterdagmiddag in de Stadsschouwburg Casino te 's-Herto- genbosch de Jeroen Bosch-tentoonstel ling, die daar tot 15 november gehou den zal worden, officieel geopend. De grote Casinozaal was voor een groot deel gevuld met genodigden, on der wie museumdirecteuren uit bin nen- en buitenland, die werken van Jeroen Bosch in bruikleen hebben af gestaan, voorts de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, leden van Gedeputeerde „Dat kind zingt zo lekker lazy", zei een collega onlangs, toen hij Meity Kneefel uit Utrecht op een aan Sanny Day (Miller Sextet anno 1947) herinne rende wijze „From out of nowhere" had horen zingen in de voorronde van „Rodeo". Dat vond ik ook, en daarom zaten hij en ik /er van elkaar ver wijderd en zonder dat we het wisten zaterdagavond tijdens de finale voor Meity te duimen. Onze collega's van de landelijke TV-kritiek bleken haar ook de beste te vinden en daarom kreeg zij na afloop de prijs. Er volgde geen babbeltje met Meity, maar de jazz liefhebber in ons hoopt, dat de NCRV zo radicaal zal zijn om mej. Kneefel nog vaker, voor de camera, te laten staan. In „Nieuw Cabaret" frappeer^ den vooral de originele teksten van het Leids Zoldercabaret en de muzikale kwaliteiten van „Harlekijn" uit Utrecht. De „last nights of the Proms" was weer als vanouds (dus mét Sir Malcolm Sargent er ook even bij) en hetzelfde gold voor de eerste Caterina Valente-show, met name voor de matige Duitse vertalingen van fraaie niet-Duitse liedjes, waardoor met name „Two sleepy people" van gast-componist Hoagy Carmichael gro tendeels de zondagavondmist in ging. Overigens maakten de ensemble-num mers, de filmfragmenten en de Bob Rooyens-achtige visuele effecten deze show voor het oog heel wat aantrekke lijker dan de serie van vorig seizoen. J. v.d. .K Staten, Brabantse burgemeesters en zeer veel Bosschenaren, die op een of andere wijze aan de totstandkoming van de tentoonstelling hebben bijge dragen. Zij werden verwelkomd door mr. J. A. de Roy van Zuydewijn, voorzitter van de Stichting Jeroen Bosch-ten toonstelling, die bijzondere dank bracht aan de bruikleengevers. Ook burgemeester mr. R. Lambooy sprak een welkomstwoord, waarin hij hulde bracht aan de organisator en stimula tor van de tentoonstelling, mr. T. Fren- ken. Een muzikaal intermezzo werd hier na verzorgd door het Dekanykwartet dat een strijkkwartet van J. Haydn uitvoerde. Prof. dr. J. Bruijn, hoogleraar in de algemene kunstgeschiedenis aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdam, hield een inleiding waarin hij een overzicht gaf van de ups en downs in de waardering voor het werk van Je roen Bosch in de loop der eeuwen en de motieven die daaraan ten grond slag hebben gelegen. „Ook op de dag van vandaag is het nog een open vraag of we in Bosch het meest de ge niale tekenaar en schilder, de mora list, de sceptins, de ketter, de fantast of de denker moeten zien", zo zei hij. Naar gelang de ontwikkeling van het denken in bepaalde tijdperken werd daarom het werk van Bosch geprezen of verguisd. „Het is aan onze tijd, die in haar stormachtige geestelijke ont wikkeling zoveel overeenkomst ver toont met het herfsttij der Middeleeu wen, voorbehouden om het werk van deze schilder weer de waardering te geven die het toekomt", zo zei prof. Bruijn. Minister Klompé zag deze tentoon stelling in een reeks van belangrijke exposities, die sinds 1954 in ons land hebben plaats gehad. Het bijzondere van deze tentoonstelling zag zij in het feit dat hier in een provinciestad, die op museumgebied tot dusver slechts een bescheiden plaats heeft ingenomen, een initiatief is ontplooid dat de aan- aanvankelijk aanwezige scepsis bij de experts in de randstad heeft weten om te buigen tot een royale medewerking van velen in binnen- en buitenland. De tentoonstelling is tevens aanlei ding geweest voor een ingrijpende ver nieuwing van het Centraal Noord Bra bants Museum. Minister Klompé achtte het van groot belang dat de hoofdstad van de grootste van de drie zuidelijke provincies voortaan over een behoor lijke expositieruimte beschikt. „Dit maakt het mogelijk een steeds groter deel van de bevolking tot museumbe- zoek te brengen en daarmee tot con frontatie met uiteenlopende uitingen van beeldende kunst". Over Jeroen Bosch zei minister Klompé dat deze „ongetwijfeld velen in zijn tijd heeft geschockeerd. Dat doet Je kunstenaar vandaag ook. Hij snuift daarmee in de toekomst en geeft ons een wekroep voor de kunst van de nieuwe tijd. Het is goed dit nog eens te bedenken", aldus dr. Klompé. „Het getuigt van moed een zo markante fi guur als Jeroen Bosch, wiens kunst nog lang niet geheel doorgrond is, voor het voetlicht te brengen en te trachten een deel te geven van zijn werk in het kader van de tijd waarin hij heeft geleefd. Juist ook omdat wij er consequenties uit kunnen trekken voor onze turbulente wereld van van daag". Met een woord van hulde aan allen die de tentoonstelling mee hebben tot stand gebracht, verklaarde de minis ter deze voor geopend. Hierna bega ven de koninklijke gasten en de ande re genodigden zich naar de tentoonstel ling. AMSTERDAM Het Nederlands centrum van directeuren en de Veree- niging voor den Effectenhandel zullen begin oktober 1967 een bijzondere stu diebijeenkomst organiseren voor com missionairs in effecten en functionaris sen uit het bank- en effectenbedrijf. Dit is de eerste maal dat in Nederland een conferentie wordt gehouden met als onderwerp de marketing van waardepapieren, zoals effecten. Deze tweedaagse bijeenkomst draagt als titel „concept for growth in the stockbrokerage industry" en wordt ge leid door prof. dr. Kenn Rogers, hoog leraar in marketing aan de City Colle ge van de City University of New York. ORANJESTAD. De N.V. Elektrici teit-maatschappij „Aruba" (Elmar), zal ter gedeeltelijke financiering van projecten die naar verwachting de be hoefte aan transportcapaciteit van elektriciteit op het westelijk deel van het eiland voor vele jaren zullen dek ken, binnen enkele maanden overgaan tot een emissie van aandelen B. zo blijkt uit een toelichting van de direc tie op het verslag 1966. Deze projecten, waarmee een inves tering is gemoeid van NA f 1,7 min, be staan in hoofdzaak uit de aanleg van een dubbele 60.000 volt kabelverbinding tussen de hoofdschakelinstallaties van het water- en energiebedrijf van het eilandgebied Aruba en een transforma tor- en verdeelstation bij Oranjestad, de bouw en inrichting van dit station en de aanleg van 12.000 volt transportka bel die vanuit het verdeelstation elek triciteit zullen voeren naar Oranjestad en het hotelgebied aan de Palm Beach. Eind 1967 wordt de realisatie hiervan verwacht. De bedrijfsresultaten in de verstre ken periode van 1967 wettigen de ver wachting dat over het lopende jaar op nieuw een dividend van 9 pet. op d* aandelen B zal kunnen worden uitge keerd. De elektriciteitsverkoop is in 1966 met 11,8 pet. gestegen tot 44.863.300 kwh tegenover een toene ming in 1965 van 7 pet. De gemiddeld* opbrengst per 100 verkocht kwh daal de echter als gevolg van de in juni '65 ingevoerde tariefsherziening. De ex ploitatie-inkomsten stegen tot NA f 4,05 min (f 3,97 min), terwijl de ex ploitatiekosten eveneens toenamen en wel tot NA f 2,5 min (f 2,3 min). Het netto-resultaat komt tenslotte wat la ger uit op NA f 784.000 (f 850.000). Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 9 pet. op de aandelen B plus een uitkering op de geplaatste aandelen B naar keuze uit de agio-reserve dan wel uit het onverdeeld winstsaldo per ultimo 1966. LONDEN Het Britse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat Engeland toch opdracht zal krijgen voor de bouw van twee oceaansleepbo ten voor 16.730.000 dollar en kan in schrijven voor de bouw van negen mij nenvegers. De fondsen waren door het Amerikaanse Congres al voor het jaar 1966-'67 uitgetrokken en waren dus niet betrokken bij het besluit dat het Con gres woensdag had genomen. Het Congres bepaalde toen dat alle marinevaartuigen voor het lopende be grotingsjaar door Amerikaanse scheepswerven gebouwd moesten wor den. De Britse minister van Defensie, Healey, schreef daarop aan zijn Ame rikaanse ambtgenoot, McNamara, wij zend op de overeenkomst tussen beide landen waaronder Engeland 50 F-lll- vliegtuigen en andere wapens tegen 2.5 miljard dollar zou kopen, waartegen over de Ver. Staten Britse militaire uitrusting zou aanschaffen. (Van onze correspondent) GRONINGEN Een op de 20 In woners van het Noordgroningse Eenrum lijdt op het ogenblik aan meningismus, een goedaardige vorm van meningitis of hersenvliesontsteking. Zeventig van de ongeveer veertienhonderd inwo ners moeten het bed houden. De pa tiënten zijn voor het merendeel kinde ren. Omdat er in het dorp ongerustheid heerst over de epidemie, heeft de ge meentearts J. O. Posthumus, samen met het gemeentebestuur, een circulaire op gesteld. Daarin staat onder meer, dat de ziekte wordt gekenmerkt door een stijve nek en zware hoofdpijn, maar bij goede (behandeling onschuldig van aard is. Grote inspanningen vermijden, vol doende rust nemen, niet met velen in een te warme en slecht geventileerde ruimte gaan zitten en een goede hy giëne, zijn de adviezen, die in de circu laire worden gegeven. Dokter Posthumus had gisteren geen dienst. Zijn waarnemer, dokter G. S. de Vries uit het nabijgelegen Wehe, zei ons gisteren: „Het hersenvlies ziet er bij meningismus rood en geïrriteerd uit, maar ettert niet zoals bij menin- gitus. De patiënt moet er een week tot tien dagen mee onder de wol blijven. Een groot deel van mijn eigen patiën ten was na een dag of drie al weer be ter. Ik heb de indruk, dat de epidemie al weer aan het afnemen is". DEN HAAG Minister drs. J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) is op timistisch over de uitvoering van de plannen, die staan genoemd in zijn vo rige week verschenen nota over de verkeersveiligheid. De betrokken afde ling van het ministerie is versterkt om de plannen zo snel mogelijk te kunnen uitwerken. Minister Bakker zei zaterdagmiddag in een radio-uitzending van de overheid over het verkeer dat er vergeleken met 1963 tweeëneenhalf maal zoveel geld wordt uitgegeven voor de aanleg van rijkswegen. Voor 1968 zal ongeveer vijfhonderd miljoen gulden beschikbaar zijn voor het Rijkswegenfonds en vier honderd miljoen voor subsidies en ver beteringen, samen dus negenhonderd miljoen gulden. Minister Bakker ver wachtte dat in 1969 het miljard zeker zal worden overschreden. Over de uitvoering van de in zijn no ta genoemde maatregelen zei hij dat 'n aantal zaken niet zoveel g ld hoeft te kosten. Hij gaf als voorbeeld het be strijden van het alcoholgebruik door automobilisten. Hij verwachtte dat er voldoende geld beschikbaar zal komen om de nota geheel uit te voeren.

De Vallei | 1967 | | pagina 2