Veenendaals dagblad HOOG BEGROTINGSTEKORT HANGT OOK SAMEN MET VERFLAUWING CONJUNCTUUR Slippartij eist drie levens Buiten HEFFEN OP INKOMEN „RIJKE" HUURDERS W.W.-WONINGEN Directeur J. C. Bottenheim in ongelijk gesteld Biltse politie nam grote partij hasjiesj in beslag Met beide benen op de grond Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hogere omzetbelasting op bromfietsen frisdranken bier en wijnchocolade- en suikerwerken; benzineprijs gaat niet omlaag weekend-systeem Koel iveer ERNSTIG ONGEVAL IN ZWARE BUI HOEDEN voor elke leeftijd. Bed van hei DEN HAAG Met het voorlezen van de Troonrede, hoogtepunt opnieuw in het altijd weer boeiend ceremo nieel van Prinsjesdag, heeft H.M. koningin Juliana van middag de zitting der Staten-Generaal geopend en daar mee is het kabinet-De Jong begonnen aan zijn eerste „ge wone" parlementaire jaar. Gezien de zorgelijke situatie in meer dan één opzicht, want zowel economisch als politiek is er op het ogenblik onrust in Nederland werd met spanning uitgekeken naar de Troonrede en de miljoenennota van minister Witteveen en vele geruchten over belastingverhoging enerzijds en stringente bezuini gingen anderzijds hadden al de ronde gedaan. Maatregelen Extra heffing Initiatieven 11e jaarbeurs van het oosten 20s27sept. Leverancier van nieu we ideeën en nieuwe relaties. Wees ver standig reserveer een dag! ZUTPHEN Open: 14-22 uur,zater dag 10-18 uur, zondag gesloten. MINISTER WIL DOORSTROMEN BEVORDEREN DRIE BUITENLANDERS GEARRESTEERD Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent. DINSDAG 19 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG WOE DE STAAT 1GUDEM 0VT¥\NGI KABINET: HERSTEL ECONOMIE IN '68 MUIDEN Maandagavond om streeks kwart over zeven is bij Muiden een auto komende uit de richting Naar- den en met als inzittenden de heren E. A. Boomgaard en P. L. Boomgaard uit Naarden, uit de bocht gevlogen. Vermoedelijk was de wagen geslipt door de zware regenbui, die toen was losgebarsten. De auto kwam op de derde rijbaan terecht, op het moment, dat uit de richting Amsterdam ver scheidene andere auto's naderden. Ach ter elkaar kwam de auto in botsing met vijf of zes auto's. De chaos was zeer groot. Vier auto's werden totaal vernield en enkele andere minder ern stig. De heer E. A. Boomgaard overleed ter plaatse en zijn neef P. L. Boom gaard werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Amsterdam overge bracht, waar hij bij aankomst over leed. In een van de auto's, die uit de rich ting Amsterdam kwam, zat de heer J. de Weerd (52), directeur van de N.V. Hesta uit Apeldoorn. Ook deze was op slag dood. Verder werd zwaar gewond zijn mede-directeur de heer J. U. A. Eggermont, eveneens uit Apel doorn. Het is nog niet bekend of deze in de auto van de heer De Weerd heeft gezeten. Verder werden nog vier personen minder zwaar gewond, van waar drie na behandeling naar huis konden gaan. Op dezelfde plaats heeft vorige maand eveneens een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie doden te betreuren waren. ADVERTENTIE voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL Tn dit bescheiden rubriekje heb ik al een paar keer verteld, dat de hei echt een manusje-van-alles is. De im ker, de bezembinder, de dakdekkeren de schaapherder weten haar evengoed te waarderen als de versierder van n feestelijke boog of huisdecor en dan hebben we nog het geluk, dat zij in haar velden aan velen tijdens de bloei verschaft. Doch dat men met dit kruid matrassen vulde, schijnt voorgoed van de baan. Het waren niet alleen de Schotten, die dat nog omtrent de 17e eeuw deden, maar ook de oude Velu- wenaren al prefereerden zij de in de zon gedroogde slaapmos kenden zulk een beddezak. Ongeveer 3/z eeuw geleden echter pleegden die Schotten „bedden of slaepsteden van Heijde te maeken, de wortelen on- derwaarts en de bladeren boven- waerts voeghende, dat sy sacht als pluymen schijnen te wesen, immers veel ghesonder syn dan de bedden, van pluymen ghemaeckt, omdat de Heijde door haeren eijghen aerd alle overvloedige vochtigheden verteert ende verdrooght ende de senuwen, die met sulcke vochtigheden verladen syn, versterckt ende kracht geeft, soodat degene, die 's avonds heel moede en mat waren, op dusdanige bedden ge slapen hebbende, des morgens heel wacker, sterck ende kloeck wederom opstaen Aldus leert ons de be roemde plantkundige Dodoneus 1600). Het is inderdaad wel verwon derlijk tot welk een veelverscheiden gebruik onze calluna werd benut en de mens dienstbaar was, dat zien we alweer aan dit oude bericht. 19-9-'67 A. B. WIGMAN Nu de geheimen van Prinsjesdag in de openbaarheid zijn getreden, blijkt dat het kabinet de moeilijkheden niet groter wil zien dan ze zijn. In de Troonrede wordt over de politieke drang tot vernieuwing met erkentelijkheid opgemerkt dat er „een groeiende behoefte bij ons volk blijkt te bestaan om mee te denken over de toekomst van ons land". En in de miljoenennota wenst minister Witte veen niet te spreken over een recessie in onze economie, maar slechts over een „verflauwing van de conjunctuur" die, als de voortekenen niet bedriegen, al in 1968 grotendeels overwonnen zal zijn. Maar dit alles wil niet zeggen dat men de moeilijkheden (zoals een tekort op de begroting voor 1968 van bijna f2,8 miljard!) onderschat. In de Troonrede en ook in het overzicht van het beleid dat de verschillende ministers denken te voeren, worden vele initiatieven aangekondigd en minister Witteveen heeft laten weten dat hij bezig is aan een opnieuw geheel doorlichten van heel het financiële doen en laten van de overheid en dat hij van plan is zijn beleid voor de komende vier jaren te richten op de uitkomst van dat onder zoek. In feite zal dat neerkomen op een „ombuigen van het beleid", zoals hij dat zelf noemt. De lastenverzwaringen waarmee het Nederlandse volk in de komende tijd geconfronteerd zal worden om de staatshuishouding draaiende te houden, zijn niet spectaculair maar wel vele en velerlei. In de „Hoofdpunten uit het regeringsbeleid" worden onder het hoofd financiën slechts twee maatrege len genoemd: Verlenging »van de tijdelijke verho ging van de benzine-accijns; verhoging met 20 opcenten van de omzetbelasting op goederen die onder het 10 procent-tarief vallen (Dit zijn: Frisdranken, bier en wijn, chocolade en suikerwerken en bromfietsen). Direct daarop blijkt echter dat er nog vele andere verhogingen in het vooruitzicht zijn. Uit deze zin: „Het ka binet is voorts van mening dat bijdra gen van gebruikers van bepaalde goe deren en diensten meer in overeen stemming moeten worden gebracht met de kosten. Zo zal een aantal tarieven worden verhoogd o.a. voor verrichtingen van het kadaster loodsgelden, octrooi rechten, onderzoek van meststoffen en veevoeder, onderzoek van bestrijdings middelen, tarieven schepenwet en scheepsmeting, verpleegtarieven, wa renwetrechten en biologischè ijkingen. Deze opsomming van zaken die rechtstreeks onder het ministerie van financiën vallen, kan worden uitge breid met tal van andere maatregelen die alle onder deze zelfde noemer van „voor wat hoort wat" gebracht kunnen worden. We geven hieronder een niet volledige opsomming: Bewoners van woningwetwoningen wier (door de fiscus belastbaar) inko men groter is dan f 12.750, zullen voortaan 'n extra heffing moeten gaan betalen. Deze door oud-minister Bo- gaerts destijds gelanceerde gedachte, is door minister Schut in 'n wat aan vaardbaarder jasje gestoken. Het is zijn bedoeling dat die extra-heffing zal bestaan uit het verschil tussen 10 pet. van het belastbaar inkomen en de kale huur. Heeft men derhalve een fiscaal inkomen van f 15.000 en betaalt men voor zijn woningwetwo ning een jaarlijks huurbedrag van f 1.200,dan krijgt men een extra heffing opgelegd van f 300,per jaar. Die extra-heffing zal nooit groter kun nen zijn dan de huursom en voor ieder kind krijgt men een aftrek van 10 pet. Voor kinderen die de kleuterschool bezoeken zal het maandelijks te be talen schoolgeld niet meer twee gul den maar vijf gulden gaan bedragen. Verder gevorderden zullen voor hun studie èn voor het kunnen afleggen van examens hogere bedragen moe ten betalen dan nu het geval is. De dienstplichtige die gehoopt had op verhoging van zijn soldij, grijpt er naast. Alleen voor degenen die lan ger dan 16 maanden in dienst zijn wordt een toelage in het vooruitzicht gesteld. Het kijk- en luistergeld gaat omhoog. Wel zal de mogelijkheid geopend wor den om deze beide bedragen tot één geheel te combineren maar dat doet aan de verhoging niets af of toe. Behalve op dit financiële terrein zijn de ministers uit dit kabinet-De Jong van plan met spoed vele initiatieven te ont plooien de Troonrede heeft dan ook weer iets terug van de opsomming die ook in vroeger jaren dit staatsstuk ken merkte. Hieronder stippen we nog enke le van deze nieuwe initiatieven aan. El ders in dit blad drukken we de volle dige tekst van de Troonrede af plus een uitgebreid uittreksel uit de miljoenenno ta en het overzicht van de hoofdpunten van het regeringsbeleid. Interessante plannen zijn o.a.: De aanslaggrens voor de inkomsten belasting zal worden' verhoogd van 12.000 tot 15.000 gulden. Daardoor zullen ongeveer 400.000 belasting plichtigen niet meer onder de inkom stenbelasting vallen. Deze maatregel zal de schatkist jaarlijks circa f30.000.000 kosten. De dienstplichtige militairen die na 1 januari in werkelijke dienst wor den opgeroepen hebben een goede kans dat ze korter zullen hoeven te dienen dan hun voorgangers. De ontwikkelingshulp zal worden verhoogd met f 75,- tot f 525 miljoen. De nationale industrie zal in de ge legenheid worden gesteld specifieke kennis en ervaring voor het ruimte onderzoek te verwerven door het plaatsen van ontwikkelingsopdrach- tne bij daartoe geschikte industrieën. Gestreefd zal worden naar een prio riteitenbehandeling in het parlement van de wet op de luchtverontreini ging. In 1968 zal de rijksoverheid 'n gecoördineerd plan op dit gebied la ten uitvoeren. Voor het Nederlandse wegennet zal f 900 miljoen beschikbaar worden ge steld. ADVERTENTIE Om de doorstroming van woningwetwoningen te bevorderen wil het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening huurders van dergelijke wo ningen, wier belastbaar inkomen de f 12.750 te boven gaat, met een heffing belasten. Deze zal in Fieginsel worden bepaald op het verschil tussen 10 procent van het belastbare inkomen en de „kale" huur. Daarbij zal de heffing niet meer bedragen dan de betaalde huur, terwijl per kind een aftrek op de heffing zal worden toegepast van tien procent. Voor de gebieden waar de wettelijke huurprijsvoorschriften niet worden afge schaft, wordt een wijziging van de Huurwet overwogen. In die gebieden zullen jaarlijkse huuraanpassingen worden toegelaten voor woningen die geen subsidie genieten. Die aanpassingen zullen dan gelijk mogen zijn aan de jaarlijkse huur aanpassingen van vier procent, die thans gelden voor de woningen met jaarlijkse bijdragen. ARNHEM De directeur van de n.v. Veenendaalsche Stoomspinnerij en We verij, de heer J. C. Bottenheim, mag nog steeds niet in zijn fabriek komen. Dit besliste vanmorgen het Arnhemse Gerechtshof in het hoger beroep dat de directeur instelde tegen de uitspraak van de Arnhemse rechtbank in het eerste geding dat over de affaire werd aangespannen. Het ging erom dat de commissarissen de heer Bottenheim, mede op grond van medische rapporten, niet geschikt achtten voor zijn taak, terwijl de heer Bottenheim zelf aan de hand van door hem ingewonnen rap porten wel geschikt meende te zijn. Vanmiddag dient er weer een kort geding, waarbij de heer Bottenheim be zwaar maakt tegen een transactie van de commissarissen. Voor 1968 zal gestreefd worden naar een produktieniveau van 125.000 wonin gen. Het bouwprogramma 1968 voorziet in eerste instantie in de bouw van 100.000 gesubsidieerde woningen waarvan 50.000 in de woningwetsec tor en 50.000 in de particuliere sector en van 25.000 ongesubsidieerde wonin gen. Aan de „Raad voor de Volkshuisves ting" is advies gevraagd over de hoofd lijnen van het in de toekomst te voe ren huur- en subsidiebeleid. Dit beleid zal in grote lijnen het volgende inhou den: 1. Invoering van een uniform subsi- diesysteem nl. uitsluitend in de vorm van jaarlijkse bijdragen voor de gehele gesubsidieerde woningbouw met ingang van 1 januari 1968. De hoog te van de subsidie blijft gelijk. In het nieuwe systeem komen de rentefacili teiten, verbonden aan de woningwetle ningen, te vervallen. De rente voor de ze leningen zal dan worden afgestemd op de geldende marktrente. Hiervoor zal compensatie gegeven worden in de jaarlijkse bijdragen. 2. Verhoging van het percentage van de jaarlijkse huuraanpassingen voor woningen welke nog subsidie genieten van 4 pet tot 6 pet met ingang van 1 januari 1969. Dit om de geldelijke steun ook in de categorie met de hoogste steun in ongeveer tien jaar via huur verhogingen te kunnen afbreken. 3. Via wijziging van de huurwet de mogelijkheid scheppen tot jaarlijkse huuraanpassing voor woningen, die niet of niet meer gesubsidieerd worden overeenkomstig de huuraanpassing voor gesubsidieerde woningen (4 pet c.q. 6 pet), met ingang van 1 januari 1968 c.q. 1 januari 1969. Deze verhogingen zou den afhankelijk moeten zijn van wils overeenstemming tussen partijen. 4. In verband met de geleidelijke af schaffing van de bouwregulering en mede met het oog op het voornemen te komen tot een uniform subsidiesysteem, zal de vraag onder ogen worden gezien, of het aanbeveling verdient de toe te kennen woningcontingenten niet uit te drukken in aantallen woningen, doch in geldbedragen. O De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft ter afsluiting van haar buitengewone zitting over het Midden-Oosten besloten deze kwestie „met hoge voorrang" over te brengen naar de agenda van de gewone zitting die vandaag is begonnen. DE BILT In De Bilt heeft de politie maandagmiddag een grote partij verdo vende middelen in beslag genomen. Het was een partij van 45 kilo hasjiesj, die zou worden verkocht aan de journalisten E. de B. en C. S. Drie buitenlanders zijn gearresteerd, namelijk de 24-jarige Marokkaan M. C. B. V., de 27-jarige Marokkaan H. D. M. Z. en de 41-jarige Spanjaard R. R. Twee van hen waren in Algerije ter dood veroordeeld. De waarde van de in beslag genomen partij wordt geschat op anderhalf tot twee ton. De Biltse politie heeft de partij ver dovende middelen in beslag genomen bij een razzia. Zij was getipt door een anonieme Nederlander, in samenwer king met beide journalisten. Deze per sonen zouden als kopers fungeren. In het pannekoekenhuis „De Biltse Boer" te Bilthoven zou de koop worden geslo ten. De politie zette het restaurant rondom af met 23 man en drie politie honden. Het liep anders dan was verwacht. De verkoper verscheen niet met de au to, zoals was afgesproken, maar met een taxi, zonder verdovende middelen bij zich. Een eventuele ontsnapping was al voorzien door de politie, maar ging niet door. De man de Marokkaan Z. werd gearresteerd. De geheimzinnige mr. X. gaf de boodschap aan de politie, dat de auto, waarmee de mannen zouden komen, bij het restaurant „De Biltse Hoek" stond. Deze auto werd onder bewaking gesteld. Een van de politiemannen ging naar binnen en zonder verzet gaven de beide mannen de Marokkaan H. en de Spanjaard R., zich over. In de auto werd onder de bekleding een grote partij hasjiesj gevonden. De waarde van deze partij wordt geschat op f 150.000 tot f 200.000. In „De Biltse Hoek" werden ook drie Nederlanders gearresteerd, maar la ter weer vrijgelaten. Zij hadden hun spelletje gespeeld. Twee meisjes, die eveneens in „De Biltse Hoek" werden gearresteerd, bleken niets met de zaak uitstaande te hebben. Zij werden di rect weer vrijgelaten. De beide Marokanen blijken in Alge rije na de val van Ben Bella ter dood te zijn veroordeeld. De partij verdo vende middelen, die via Spanje en Bel gië naar Nederland kwam, was be doeld voor doorverkoop naar Zweden. IV"adat gistermiddag en -avond een oud oceaanfront met regen- en onweersbuien ons land passeerde, staat het weer vandaag onder invloed van een volgend front. Dit behoort bij een oceaandepressie, die zich thans tussen IJsland en Schotland be vindt. Na de passage van het front in de loop van vandaag zal morgen van de oceaan afkomstige lucht ons land binnenstromen. Deze stroming, die in stand wordt gehouden door de depressie bij Schotland en een hoge- drukgebied tussen Spanje en de Azoren, voert koele onstabiele lucht naar ons land. Hierin komen op en kele plaatsen buien tot ontwikkeling. De wind zal daarbij overwegend matig zijn uit zuidwestelijke richting. Na een tamelijk koude nacht zal mor gen de temperatuur oplopen tot on geveer dezelfde waarden als vandaag. Meest boeiende zin uit de (niet bijster boeiende) Troonrede: Slechts een eensgezinde en in financieel-econo- misch opzicht gezonde samenleving kan een vruchtbare bijdrage leveren tot het welzijn van de wereld". Meest boeiende zin uit de miljoenennota (ook nooit een stuk dat zich als een roman laat lezen): ,.Het kabinet is voorts van mening dat bijdragen van gebruikers van bepaalde goederen en diensten meer in overeenstemming moeten worden gebracht met de kos ten". In deze twee zinnen namelijk vindt men het credo, de geestelijke instelling van premier De Jong en zijn minis tersploeg weergegeven. En het ver schil met vorig jaar is wel groot. Op Prinsjesdag 1967 riep de toenmalige minister van Financiën dr. Vondeling namens het kabinet Cals ons volk op tot offerbereidheid offers ter wille van de toekomst. De mens van straks moet kunnen wonen, moet zich kun nen ontwikkelen tot op 't allerhoogste wetenschappelijke niveau, moet zich kunnen ontspannen ook. Offers ook om de nood van de wereld te kunnen lenigen: meestrijden tegen 't sociale onrecht van honger en armoede, mede hulp brengen aan nog niet ontwikkel de landen. Het was een stuk idealis tisch beleid maar het strandde in de nacht-van-Schmelzer op de heel prozaïsche vraag of er wel voldoende geld was om dat alles te betalen. Op deze eerste Prinsjesdag met het ka binet-De Jong vindt men van dat idealisme niet veel meer terug. Zor gen voor morgen? Zorgen voor het welzijn van de wereld? Best maar eerste eis is dat we onze eigen zaken op orde stellen. Daar hebben we al de handen vol aan ook al is er dan een gegronde hoop, dat de verflau wing in de conjunctuur binnen niet al te lange tijd tot het verleden zal be horen en dat dan ook het leed van de werkloosheid weer gelenigd zal zijn. En hoe stellen we het best orde op zaken? Door het goed-vaderlandse ge zegde in praktijk te brengen: „Voor wat hoort wat". Niet de staat voor alles laten opdraaien maar heel ge woon betalen voor de diensten die de staat ons als particulieren verleent. Niet met een hoog inkomen een wo ningwetwoning bezet houden die dank zij het geld van de gemeenschap goed koop gehouden is. Niet vragen om be tere radio- en (kleurige) televisiepro gramma's als we niet bereid zijn daarvoor ook meer te betalen. Het klinkt allemaal heel pr >zaïsch sommige mensen zullen het „klein burgerlijk" noemen, zullen dit kabi net gebrek aan visie, aan verbeel dingskracht verwijten. Andere men sen zullen praten over een „trap naar de kleine man" omdat er minder wo ningwetwoningen zullen worden ge bouwd. En weer anderen zullen het een „aantasting van de democratie" noemen dat het studiegeld omhoog gaat. Kritiek zal er zijn op allerlei onder delen niet eens helemaal ten onrechte. Wij hadden ook wel graag wat meer vaart en visie willen zien in de aan pak van de werkloosheid. Natuurlijk, we hebben alle begrip voor het argu ment dat deze werkloosheid waar schijnlijk van voorbijgaande aard is en dat het dus gevaarlijk is om een groots program van openbare werken aan te pakken de kans op overver hitting van de arbeidsmarkt als de conjunctuur opnieuw aantrekt, is er dan levensgroot. Maar... dat geldt beslist niet voor alle delen van ons land. Er bestaat regionale werkloos heid (niet in de laatste plaats in Gel derland), die méér vereist dan de wat afwachtende houding die de re gering nu aanneemt. Voor het noor den van het land is op korte termijn een nota in het vooruitzicht gesteld, die meer zal omvatten dan alleen de facetten van industrialisatie voor het oosten van het land zou een der gelijke nota ook welkom zijn, vooral als daarin ook aandacht zou worden besteed aan de recreatieve functie die onze provincie heeft. Misschien zou blijken dat er meer mogelijkhe den zijn dan op het ogenlik worden benut. Misschien komt dat nog als het kabinet eerst dit moeilijke jaar achter de rug heeft. Want de opmerking is juist: wie van de critici ziet kans het gat tussen inkomsten en uitgaven (twee komma acht miljard gulden!) te overbruggen zonder met beide benen op de harde grond te gaan staan? Met idealistische kreten doet men na melijk weinig als het geld ontbreekt en dat is op dit ogenblik het geval. De (niet eens zo ernstige) conjunc tuur-terugloop heeft het laten zien: de winsten zyn gedaald, de investe ringen zyn gedaald, de voorraadvor- ming bij de bedrijven is gedaald, de inkomsten van ten minste 90.000 Ne derlanders zijn gedaald omdat ze werkloos zijn. Dat alles kost de staat zo'n driekwart- miljard gulden aan verminderde belasti. gopbrengsten en die driekwart miljard zyn er op geen andere manier uit te halen dan door zuinigheid by de staat zelf en door toepassing van de „voor wat hoort wat"-regeL Het is prozaïsch we ge ven het toe. Maar de omstandigheden zyn nu eenmaal niet anders. En daar om kunnen we op dit moment alle vrede hebben met dit kabinet-De Jong. S3 ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 1