Britten geven toe dat Rus geestelijk ernstig ziek is Geleerde zou politiek asiel willen vragen Vijftig in een dagen boom Douane-staking loopt ten einde Aandelen van V eenendaalsche door Staflex verdubbeld ..Botten heini" verliest nu meerderheid Nooit meer geloof ik propaganda en politici BANK VOOR MIDDELLANG KREDIT VAN START Geheimzinnig gedrag van Sovjet-ambassade Koets voor Iran's sjah Wat doe je met trek 's avonds laat? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Een moeder geeft Davitamon 10. Elke dag. Meningsverschil over terugkeer vluchtelingen Kort geding over uitgifte aandelen Palestijnse vluchteling keek zijn ogen uit tijdens zijn bezoek uit Israël 59/ LONDENREIZEN OFFSEASON PRIJZEN Westduits blad „Mittag" wordt opgeheven VREEMDE SITUATIE VERWAND ASIEL DRAMATIEK Israëli's 99 gedragen zich heel correct Streng arrest niet altijd in de cel Hoek van Holland-Harwich DINSDAG 19 SEPiEMBcR 1967 (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft gisteren na een grondig medisch en psychiatrisch onderzoek, moeten toegeven dat de 25-jarige Russische natuur kundige dr. Wladimir Katsjenko inderdaad geestelijk niet in orde is. Hij is zoals wij gisteren reeds meldden, intussen in half bewusteloze toestand en zwaar ziek overgebracht naar de Russische ambassade. Hij zal zo spoedig mogelijk naar de Sovjet-Unie worden vervoerd. Hoewel Katsjenko zaterdag tegenover de Britse politie zei, dat hij niet naar huis wilde worden teruggestuurd, zoals de Russen wilden, nadat zij hem op straat hadden opgepikt en met geweld een auto hadden ingesleept, vroeg hij gisteren: „Laat me teruggaan naar de ambassade". V: De Britten konden niets anders doen dan dit verzoek inwilligen, het was uit vrije wil gedaan. Een bekende Britse arts en een uiterst kundige psychiater, die de Rus in opdracht van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heb ben onderzocht, konden tot geen andere conclusie komen dan dat Katsjenko ernstig ziek is. Blijft dus het buitengewoon onbehoor lijke en vreemde, geheimzinnige ge drag van functionarissen van de Rus sische ambasstde, die Katsjenko za terdag eerst op straat hebben ont voerd, hem in het ambassade-gebouw zwaar hebben bedwelmd en hem ver volgens in ware gangsterstijl een Rus- sich vliegtuig hebben ingewerkt, met de bedoeling hem, zonder dat de Brit se autoriteiten het zouden merken, het land uit te smokkelen. Zij wilden kennelijk verhinderen dat Katsjenko door de Britten zou worden ondervraagd en onderzocht. Waarom dit alles, als deze man werkelijk alleen maar geestelijk gestoord is Wie heeft hier een blunder begaan, de Britten of de Russen? Voor zover de zaken er gisteravond uit de doeken waren gedaan, kan er geen andere con clusie zijn dan deze: de Russen heb ben zich op grove wijze met het geval- Katsjenko misdragen. De minister van Buitenlandse Zaken, Brown, hoopt er later deze week in New York nog een hartig woordje over te kunnen spreken met zijn Russische ambtgenoot Gro- myko, die hij dan zal ontmoeten. Het Britse standpunt komt hierop neer: je kunt hier niet zo maar ie mand van straat oppikken en het land uitsmokkelen. Zoals gemeld, hebben de Russen van meet af aan verklaard, dat Katsjenko zaterdag in alle vroegte bij hun am bassade in Londen kwam, daar een uiterst verward verhaal deed en weer wegging. „Wy hebben hem toen gevolgd en hebben hem met hulp van zün vrouw overgehaald om met ons mee te gaan. Van geweld dus geen sprake", zeggen de Russen. Hiertegenover staat wat enkele Lon- denaren hebben gezien, toen Katsjenko door de Russen in de auto werd ge sleurd. De Rus schreeuwde daarbij om hulp. De Russen zeggen: „De man was toen en is nu, zoals de Britten toe- ADVERTENTIE geven, niet normaal. Hij is geestelijk gestoord, hij moet thuis, dus onder zijn eigen mensen worden behandeld". Katsjenko, die op de universiteit van Birmingham enige maanden bij de na tuurkundige faculteit heeft gewerkt, zou deze herfst weer naar huis terug keren. Niemand heeft er daar ooit iets van gemerkt dat hij geestelijke moei lijkheden had. Zijn collega's niet, zijn hospita evenmin. Onlangs kreeg hij er bezoek van zijn knappe jonge vrouw Galina. Hij ging enkele weken met haar met vakantie. Galina Katsjenko moest dezer dagen terug naar de Sov jet-unie. Sommigen menen dat haar man haar heeft proberen over te halen om sa men met hem in Engeland politiek asiel te vragen, maar dat zij dat niet durfde of niet wilde. Anderen beweren, dat zij helemaal zijn vrouw niet is, maar iemand die door de Russen was uitgestuurd, om te helpen hem terug te krijgen naar de Sovjet-unie. Zij zou zijn uitgezonden, nadat de Russen zouden hebben gemerkt, dat Katsjenko plannen had om in Enge land te blijven. Hij was in Birmingham voor een studieperiode in het raam van een uitwisselingsprogramma. Engelse hoogleraren en collega's van Katsjenko in Birmingham zijn er even wel van overtuigd, dat Galina wel de gelijk de vrouw is van Katsjenko. De Russen hebben het geval-Kats- jenko gisteren natuurlijk met veel op hef en dramatiek behandeld. Hij zou er nu volgens hen veel erger aan toe zijn dan voor hij door de Britse politie uit het vliegtuig was gehaald. De Russi sche zaakgelastigde heeft de kwestie- Katsjenko op het Schotse vliegveld Prestwick besproken met minister Gro- myko, toen die daar gisteren een tus senlanding maakte. Gromyko zei bij zijn vertrek naar New York, dat de zaak wat hem betreft is afgedaan. De pers heeft Katsjenko gisteren niet meer te zien gekregen, nadat hij door drie Russen het ambassadegebouw in Londen was binnengedragen. Lopen kon hij blijkbaar niet. Eerst leek het er op dat hij niet eens de auto, waar de Britten hem in hadden vervoerd, uit wilde of kon komen. Man bang voor dorpelinge MANILLA Al vijftig dagen lang zit Quirino Berja (48), een boer uit een dorpje honderd kilometer ten noorden van Manilla, in een kokospalm. Hij durft niet naar beneden te komen om dat hij bang is dat zijn dorpsgenoten hem zullen lynchen. Hij was de boom ingeklommen na een heftige ruzie met een aantal dor pelingen. Pas als er meer politieman nen onder de boom staan dan er boze dorpelingen zijn wil hij naar beneden komen. Een van zijn zoons is gisteren naar boven geklommen om met zijn vader te praten, maar Berja weigert perti nent zijn noodverblijf een houten plank en daar overheen een plastic tentzeil te verlaten. Eten krijgt hij yan een vrouw in het dorp de enige die hij durft te vertrouwen. Onder de boom staan een paar poli tiemannen op wacht. Alle argumenten die zij hebben gebruikt om Berja te overreden naar beneden te komen zijn tot dusver vergeefs geweest. SS Y« ■n De kroningskoets van de sjah van Iran is aan de Perzische ambassade te Wenen afgeleverd. Het fraaie rijtuig, dat nu naar Iran zal worden getranspor teerd, is vervaardigd door de Weense koetsbouwer Josef Klicmann. Nog steeds versuft wordt de Russische jonge geleerde Wladimir Katsjenko het Sovjet-ambassadegebouw binnengedragen. Jordanië ontkent verzoek om uitstel AMMAN Jordanië heeft gisteren ontkend dat de terugkeer van vluchte lingen van de westelijke oever van de Jordaan zou zyn uitgesteld op Jordaans verzoek. Het oponthoud in de repatri ëring, zei men in Amman, werd ver oorzaakt doordat Israël de vereiste pa pieren nog niet had gestuurd. Drie dagen geleden deelde Israël mee dat Jordanië via het Internationale Ro de Kruis had laten weten dat de repa triëring was uitgesteld. Er werd geen reden voor de vertraging opgegeven, aldus Israël. Maar Jordaanse autoriteiten beweer den gisteren dat de schuld van de ver traging bij Israël lag. Vorige week kwa men de twee landen overeen dat drie dagen per week (zondag, dinsdag en donderdag) vluchtelingen via de Allen- by-brug naar hqn huizen mogen terug keren. Elke dag ten hoogste vijfhon derd. BRUSSEL In de meeste Belgische grensplaatsen heeft de douane gisteren het werk hervat. Ofschoon de eenheids vakbond van de Belgische douane- en belastingdiensten zijn leden had opge roepen de staking deze week voort te zetten, was de staking in veel plaatsen feitelijk al geëindigd. In Antwerpen verrichtten de douane mannen zowel in het entrepot als in de verschillende kantoren in de haven weer vrijwel normaal hun werk. De staking bij de douanekantoren aan de Belgisch-Franse grens was eveneens zo goed als geëindigd te Moeskroen, Wer- vik, Menen en Komen. In veel gevallen hielden de beambten eerst een stem ming, waarbij de meerderheid zich uit sprak voor hetvatting van het werk. Te Putte en Essen, aan de Neder lands-Belgische grens, was de toestand gistermorgen normaal. Maar in Wuust- wezel stond om halfelf gisterochtend nog een rij van tweehonderd vrachtwa gens als gevolg van de stiptheidsactie van de douane daar. Het Belgische ministerie van Finan ciën maakte bekend dat in het gehele land het werk op grote schaal was her vat. Alleen bij de directe belastingen staakten gistermorgen nog honderd man tegen acht- a negenhonderd eind vorige week. (Van onze redactie financiën) VEENENDAAL De raad van commissarissen van de Koninklijke Veenen- daalsche Stoomspinnerij en Weverij heeft een nieuw wapen in de strijd gewor pen tegen de rebellerende directeur, de heer J. C. Bottenheim. De commissa rissen hebben daarvoor de hulp gekregen van een van de Engelse partners van de Koninklijke VSW, Staflex International Ltd., in Londen. Dit concern, dat op de hele wereld in hoog aanzien staat, heeft er op aangedrongen f 2.095.000 nominaal aandelen Veenendaalsche over te nemen tegen een voor alle betrokkenen acceptabele koers, aldus directie en commissarissen van de VSW. De transactie betekent, dat het aandelenkapitaal van de Veenendaalsche, op het ogenblik f2.205.000, nagenoeg wordt verdubbeld. Zij betekent ook, dat de meerderheid van de aandelen Koninklijke VSW niet meer in handen is van de groep-Bottenheim. (Van onze redactie financiën) AMSTERDAM. „Wij zijn erg ont daan, om het nu maar zo netjes moge lijk te zeggen. Daarom zullen wij de president van de rechtbank in Arnhem in kort geding vragen het besluit tot uitgifte van de aandelen nietig te ver klaren". Aldus reageerde mr. R. van de Vijver, advocaat van de heer Bot tenheim, op de nauwere samenwerking tussen de Koninklijke VSW en Staflex International. Het nieuwe en zoveelste kort geding in de paleisrevolutie van de Veenen daalsche zal vanmiddag dienen voor de president van de Arnhemse rechtbank. De president zal worden gevraagd reeds morgen of donderdag, de dag voor de aandeelhoudersvergadering, uitspraak te doen of de nieuwe aande len al of niet in deze vergadering mo gen worden toegelaten. Voldongen feil De .raadsman van de heer Bottenheim zei ons bevestiging te hebben gekregen, dat de nieuwe aandelen gisteren reeds bij de bank zijn gedeponeerd voor de vergadering van 22 september. De ter mijn, waarbinnen de aandelen moeten worden gedeponeerd, sluit vandaag. De heer Van de Vijver: „Wij zijn thans voor een voldongen feit gesteld. Eerst stellen de commissarissen in juli voor de aandeelhoudersvergadering we gens de vakanties pas over twee maan den te houden waarmee wij, zij het onder protest, akkoord zijn gegaan en thans komen zij, een dag voordat de deponering van de aandelen sluit, met een verdubbeling van het aandelenka pitaal". GAZA „De Jehoedi's (joden) zijn betere mensen dan ik me had voorge steld. Onze leiders hadden ons wijsge maakt dat de jehoedi's alle Arabische mannen zonder pardon zouden neer knallen. Dat is niet gebeurd. De Israë lische bezettingstroepen gedragen zich correct in Gaza". De 21-jarige Palestijnse vluchteling Joessef Mohammed kijkt me voor het arbeidsbureau in Gaza doordringend aan. „Nooit meer hecht ik geloof aan radio en politici. Ik voel me door de Arabische propaganda verraden. Ik wil niet langer in het vluchtelingen kamp hier blijven. Ik wil naar Canada of Holland. Ik wil een menswaardig be staan leiden". Toch rekende Joessef zich tot de be voorrechte Palestijnse vluchtelingen. Hij had de middelbare school doorlo pen, sprak goed Engels en had als em ployé bij de Canadese vredesmacht van de UNO in Gaza 240 gulden per maand verdiend. „Dat was veel voor de Gazastrook", zegt hij. Zonder werk Maar sedert de Canadezen het Mid den-Oosten op verzoek van president Nasser hadden verlaten en .de oorlog over Gaza was gekomen was hij zon der werk. Iedere dag stond hij tever geefs uren in de rij voor het arbeidsbu reau in Gaza. Joessef werd door de oorlog een vluchteling zonder hoop. In hem gloeide nog slechts het verlangen aan het miserabele bestaan in de vluchtelingenkampen te ontsnappen. In Canada of Holland wilde hij geld verdienen om zijn moeder, vier zusjes twee broertjes en oom te voeden. Na de dood van zijn vader, drie jaar gele den was hij aan het hoofd van zijn fa milie komen te staan. Zijn hoop om in Kairo te studeren moest hij toen opge ven. Toen wij Joessef ontmoetten was hij in het bezit van een door de Israëlische bezettingsautoriteiten verstrekte ver gunning om een vijfdaags bezoek aan Tel-Aviv te brengen. Hij wilde graag 's avonds met ons meerijden. Het zou zijn eerste bezoek zijn aan Israël, waar hij toen het nog Palestina heette werd geboren. Hij werd als ba by door zijn vluchtende ouders in 1948 meegenomen naar Gaza. Meisjes In Tel-Aviv wilde hij op de Canade se ambassade een emigratievergunning aanvragen voor Canada. 's Avonds reden we naar Tel-Aviv waar de zegevierende Arabische legers elkaar volgens de Arabische oorlogs propaganda in de eerste dagen van ju ni zouden ontmoeten. Joessef keek zijn ogen uit. Naar de lichten, de brede we gen. de flats en de Israëlische meisjes in korte rokken. „Mijn zuster zou het niet moeten wa gen zich zo aan te kleden", zei hij. „Ik kijk er naar omdat ik mijn ogen toch niet in mijn zak kan houden". Een koekje wilde hij zelfs niet aan nemen. „Ik wil naar ons land kijken". Al kijkende praatte hij. En al pratend verstrikte hij zich in de Arabische pro paganda, die jarenlang als zoutzuur op ijzer op hem had ingewerkt. „Wij willen in vrede met de joden leven. Wij willen ons land terug". Rijdend door Tel-Aviv zei hij niet veel meer. „Zijn die winkels en hui zen allemaal van de staat?" wilde hij weten. Vuil en arm De in Gaza zo spraakzame Palestijn se vluchteling klapte in Tel-Aviv dicht. „Ik dacht dat Tel-Aviv net zo vuil en arm was als Gaza", zei hij. „Dat zei den onze leiders altijd". Hij nog maar één verlangen. Hij wil de naar Jaffo, de voorstad van Tel- Aviv waar nog veel Arabieren wonen. „Ik vind mijn weg wel", zei hij. Met honderdveertig gulden op zak ver dween hij in de nauwe straatjes van Jaffo. Invloed Voordat hij Tel-Aviv had gezien was hij nog sterk onder de invloed van de Arabische propaganda. In Gaza weet hij de nederlaag van het Egyptische le ger aan het verraad van de Egyptische gouverneur van Gaza, generaal Moe- nam Abdoel Hoesaini, die zich door de Amerikaanse geheime dienst had laten omkopen. „Israël heeft geen beter leger dan wij", zei hij. „Als de soldaten van het Palestijnse bevrijdingsfront de wapens en de posities van de Egyptenaren zouden hebben gehad, zouden wij de oorlog niet zo snel of helemaal niet hebben verloren. De Palestijnen vech ten voor een zaak. Wij vechten voor de herovering van Palestina. „Daarop liet hij volgen, dat ook de „jehoedi's" voor een goede zaak hadden gevochten. Zei f behoud De Joden vochten voor hun zelfbe houd", zei hy. Maar hy ontkende dat de Arabieren de joden allemaal in zee zouden hebben gedreven, of allemaal zou hebben vermoord, als ze hadden gewonnen. „Dat heeft Shoekeiry alleen maar gezegd om Israël bang te maken. Hy kan toch niet alle joden eigenhan dig vermoorden", zei Joessef Moham med overtuigd. (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG Het ziet er naar uit dat militairen, die streng arrest krij gen opgelegd straks niet meer per se in de cel hoeven te zitten. Minister Den Toom (defensie) be reidt een wetsontwerp voor waarin aan de straf van streng arrest het voorgeschreven cellulair karakter wordt ontnomen, zo blijkt uit zijn ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid drs. E. C. Visser (D'66). ADVERTENTIE van 28 september 1967 - 30 april 1968 biedt British Rail vanuit Hoek van Holland Weekendreizen naar LONDEN per nachtboot vanaf 2 dagen Londen met logies en ontbijt voor f.110,- mogelijkheid tot verlenging tot 5 dagen: Inlichtingen en folders bij uw reisbureau BRUSSEL Gisteren is in Brussel officieel de Europese Bank voor Kre diet op Middellang Tërmijn opgericht. Dit is een gezamenlijk belang van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Deutsche Bank, Midland Bank, de Belgische Ge nerale Bankmaatschappij en Samuel Montagne and Co. Dr. C. F. Karsten, die voorzitter is van de raad van com missarissen, deelde mee dat met twee Franse en een Italiaanse bank onder handelingen gaande zijn over deelne ming aan de nieuwe bank. De bank, waarvan de officiële naam luidt: Banque Européenne de Crédit a Moyen Terme, wil tegemoet komen aan de behoefte aan leningen, voorna melijk in dollars, op middellange ter mijn drie tot zeven jaar. Deze be hoefte groeit vooral bij industriële on dernemingen die in twee of meer Euro pese landen werken. De operaties van de nieuwe bank zul len worden gefinancierd door kredieten van de deelnemende banken en uitgiften van dollarobligaties door een zuster maatschappij die in Amsterdam wordt gevestigd. Deze zustermaatschappij, die in oprichting is, krijgt een kapitaal van f 50 miljoen, waarvan f 10 miljoen wordt uitgegeven en f 1 miljoen gestort. De moederbank heeft een gestort kapi taal van vijftien miljoen dollar. De Europese bank zal haar werkter rein voorlopig beperken tot de EEG en Engeland. De leningen die men denkt te verstrekken zullen tussen een en vijf a zeven miljoen dollar liggen. De rente voet val afhangen van de algemene ont wikkeling op de kapitaalmarkt. Direc teur van de Europese bank is mr. K. H. Beven, voorheen directeur van de Amro-Bank in Rotterdam. ADVERTENTIE Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. „Dit is een defensieve maatregel van Staflex International, die moet worden gezien als een assurantiepremie voor de voortzetting van het beleid", aldus de heer G. H. Kist, die thans met de heer L. M. Bonnike de directie van de Veenendaalsche voert. Het Engelse be drijf is er alles aan gelegen de samen werking met de VSW in de gezamenlij ke dochteronderneming Staflex Neder land in Veenendaal voort te zetten en nu dus te verstevigen, omdat de zaken volgens de heer Kist een stormachtige ontwikkeling doormaken. Staflex International heeft fabrieken en verkooporganisaties in alle hoofdin dustrielanden, waarin de confectie een voorname plaats inneemt, van de we reld. „Op het ogenblik draait het be drijf, dat plakbare tussenvoeringen maakt, ondanks de teruggang in de tex tielnijverheid bevredigend", aldus de heer Kist. De winsten zijn niet noe menswaard teruggelopen. Er is alleen sprake van een afremming van de te verwachten groei". De directeur deelde ons mee, dat Staflex International nu nog niet de meerderheid van de aande len Veenendaalsche heeft. Geen notering Op verzoek van het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs werd giste ren geen notering in de aandelen en 5 3/4 pet. converteerbare obligaties op gemaakt in afwachting van een commu niqué van de Veenendaalsche, waarin de nauwere samenwerking met Staflex zou worden aangekondigd. Vrijdag no teerden de aandelen (op grond van een vaste kooporder) 185, de converteerbare obligaties 94 pet. De nieuwe aandelen voor Staflex delen voor de helft in de resultaten van de VSW over het boek jaar 1967. Volgens het communiqué heeft de uit gifte van de aandelen allereerst ten doel de voortzetting en uitbreiding van de reeds jaren bestaande samenwer king met Staflex International te verze keren. Het met een van de leden van de directie (de heer Bottenheim, red.) gerezen geschil had het voortbestaan van de samenwerking met de Staflex- organisatie die voor de Veenendaal sche van vitale betekenis is zeer ern stig in gevaar gebracht. Er ontstond een situatie, die langer uitstel niet ge doogde, aldus het communiqué. J 'oor allen Ook in dit opzicht menen directie en commissarissen te hebben gehandeld in het belang van de aandeelhouders en in dat van allen, die aan de vennoot schap zijn verbonden. Het communiqué besluit: „Uiteraard zal in de buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders op 22 september (waarin over de affaire-Bottenheim uitvoerig zal worden gesproken, red.) nog een nadere toelichting worden gegeven". Van onze correspondent BONN Een van de grootste West- duitse kranten, de „Mittag" In DüSsel- dorf, staakt overmorgen haar verschij ning. Het blad blijkt niet rendabel te exploiteren. De Mittag, die sinds 1964 grotendeels in handen is van het Springer concern, heeft in de afgelopen drie jaar haar op lage vergroot van 45.000 tot 350.000 exemplaren. Naar oplaag is zij daar door de zesde krant van de Bondsrepu bliek. Dertig vaste redacteuren zijn op korte termijn ontslagen, maar velen van hen zullen waarschijnlijk een plaats vinden in andere ondernemingen van dezelfde eigenaren. In 1927 was de krant opgericht door de Düsseldorfer uitgeverij Droste. Drie jaar geleden werd de krant overgeno men door een combinatie van Springer (60 pet. van de aandelen) en de Rhei- nisch-Bergische Veriagsgesellschaft in Düsseldorf, die ook de Rheinische Post uitgeeft De uitgeverij Droste bleef het blad drukken. De nieuwe eigenaren maakten van Mittag een gematigd boulevardblad, be stemd voor de dichtbevolkte deelstaat Noordrijnland-Westfalen. Ondanks de snel stijgende oplaag en sensationele propagandacampagnes bleef het blad echter werken met ver lies. Het lezerspubliek van Mittag zal waarschijnlijk voor een deel toevallen aan Springers Bildzeitung en aan het Keulse boulevardblad Express. De. Manfred Droste, de leider van de oorspronkelijke uitgeverij, ziet echter nog kansen om de Mittag nieuw leven in te blazen en wil daarover met de huidige eigenaars praten.

De Vallei | 1967 | | pagina 6