„Reële visie op de grote problemen ontbreekt Beslag op vijf pond opium tl! kijk, zuiver scheerwol BUSSEN VAN POLYESTER VOOR DE 17 DOCHTERS DER NS „Lacunes in het beleid t.a.v. werkloosheid" Allerlei tinten I groen en blauw j anonieme Onderzoek naar brief bijna voltooid Vakcentrales teleurgesteld over Troonrede en Miljoenennota sssssss DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 DE TROONREDE J^EDEN DER STATEN-GENERAAL, Met dankbaarheid denken mijn familie en ik te rug aan de belangstelling en de gelukwensen die wij van velen in het Koninkrijk, meer in het bijzon der van u, mochten ontvangen bij de geboorte en de doop van onze Willem-Alexander. jQe wereld waarin wij leven, wordt door tegenstrijdig heden gekenmerkt. Velen, zo niet allen, verlangen en streven naar vrede. Desondanks wordt in vele stre ken bitter gestreden. Velen, zo niet allen, verlangen voor een ieder in deze wereld een volwaardig menselijk bestaan. Desondanks moet op vele plaatsen een onop houdelijke strijd tegen honger, ziekte en onderdrukking worden geleverd. Het is deze situatie, waarin de idealen van vrede, gezondheid en vrijheid nog lang niet voor allen in vervulling zijn gegaan, die ons dwingt niet al leen de ontwikkeling van onze eigen samenleving te bevorderen, maar ons ook in te spannen op die gebieden waar wij iets voor anderen kunnen betekenen. De rege ring ziet haar opdracht dan ook mede bepaald door de gedachte, dat slechts een eensgezinde en in financieel- economisch opzicht gezonde samenleving een vrucht bare bijdrage kan leveren tot het welzijn van de wereld. De regering is diep verontrust over de in Viëtnam voortdurende en in hevigheid toenemende strijd, die een ontstellend menselijk leed veroorzaakt. Zij grijpt elke mogelijkheid aan om het tot stand komen van vredesonderhandelingen te bevorderen. De gevechtshandelingen in het Nabije Oosten hebben andermaal aangetoond, hoezeer het nodig is aldaar te komen tot een blijvende regeling die alle partijen aan vaarden. Daarbij zal het uitgangspunt moeten zijn het bestaansrecht van alle soevereine naties in dat gebied en de mogelijkheid van een menswaardig bestaan voor allen die daar wonen. De regering acht voortgang inzake wapenbeperking en wapenbeheersing van het grootste belang. Zij blijft dan ook krachtige steun geven aan het spoedig tot stand komen van een verdrag ter voorkoming van verdere verspreiding van kernwapenen. De Nederlandse defensie vormt een wezenlijk deel van de geïntegreerde verdediging van de NAVO-landen. Een aan de omstandigheden aangepast Atlantisch Bondgenootschap is ook na 1969 noodzakelijk voor de veiligheid en voorwaarde voor een verdere ontspan ning tussen oost en west. Het overleg met de landen van Oost-Europa wordt voortgezet en verdiept. /~\ns land geeft aan de voltooiing van de gemeen schappelijke markt en aan de opbouw van de Europese Economische Unie zijn volle medewerking. Van centrale betekenis acht de regering intussen de be handeling van de verzoeken om aansluiting bij de EEG van Groot-Brittannië, Ierland en de Scandinavische landen. Een wederom beletten van deze aansluiting, waardoor de splitsing in West-Europa zou worden ge handhaafd, zou de regering zeer verontrusten en on getwijfeld een ongunstige weerslag hebben op de voort gang van de Europese integratie. De regering verwacht, dat de komende Benelux-rege- ringsconferentie zal leiden tot nog nauwere samenwer king. De positie van de ontwikkelingslanden vraagt bij de bepaling van het beleid steeds grotere aandacht van de regering. Zij stelt voor de bijdrage voor ontwikkelings hulp in 1968 aanzienlijk te verhogen. Bovendien wil de regering de in ons volk bestaande krachten meer dan te voren tot werkzaamheid brengen. De hulpverlening zal doeltreffender worden gemaakt door deze te richten op een kleiner aantal landen. Ook in internationaal verband, zoals op de aanstaande tweede wereldconferentie voor handel en ontwikkeling, zal de regering ijveren voor maatregelen ter versnel ling van de sociaal-economische groei in de ontwikke lingslanden. De regering hecht bijzondere waarde aan het handha ven van de hartelijke betrekkingen tussen de landen van het Koninkrijk. Zij zal aan de ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen bijstand blijven verlenen. /"Ongeveer een jaar geleden begon de conjunctuur een aarzeling te vertonen. De aanvankelijk snelle toe neming van de werkloosheid die vooral regionaal een belangrijke omvang aannam baarde de regering grote zorg. Zij voelt zich nauw betrokken bij het leed dat uit deze werkloosheid voor de werknemer en zijn gezin voortvloeit Inmiddels zijn verschillende maat regelen genomen om aan de problemen tegemoet te komen. De vertraging in de ontwikkeling van produktie en investeringen is beperkt gebleven. Thans wordt in het buitenland een geleidelijk herstel verwacht De regering beoogt door haar beleid ertoe bij te dragen, dat ook in ons land een verbetering zal optreden. Ten einde dit herstel niet te verstoren door de overgang op het nieuwe Europese systeem voor de omzetbelasting, waartoe zeer binnenkort een wetsvoorstel zal worden ingediend, wordt de investeringsaftrek voor gebouwen heden hersteld. Mocht de werkgelegenheid in 't bij zonder voor de jeugd zich toch niet bevredigend ont wikkelen, dan zal de regering verdere maatregelen treffen. Ondanks de ontspanning op de arbeidsmarkt blijft het zorgwekkend, dat de betalingsbalans zich nog onvol doende heeft hersteld en dat kostenstijgingen hun in vloed op de prijzen blijven uitoefenen. Dit houdt een ernstige waarschuwing in. Om in de toekomst een be vredigende groei van werkgelegenheid en welvaart te bereiken is in de eerste plaats een toeneming van de nationale besparing nodig. Verbetering van de finan ciële positie van de overheid zal daartoe een bijdrage kunnen leveren. Daarnaast is een grote terughoudend heid geboden bij de loon- en salarisontwikkeling. Een verdere kostenstijging moet in het belang van de con currentiepositie worden vermeden. Deze doelstellingen drukken ook hun stempel op het begrotingsbeleid. In de regeringsverklaring is reeds de overtuiging uit gesproken, dat een aanvaardbare begrotingsontwikke ling alleen kan worden bereikt door herziening van het uitgavenbeleid. Bij het opstellen van de begroting 1968 is duidelijk bevestigd, dat zonder een verdere belang rijke verzwaring van de belastingdruk slechts dan vol doende ruimte voor essentiële voorzieningen beschik baar kan komen, indien op tal van andere onderdelen beperkingen worden aangebracht. Zo zijn er een aantal beslissingen tot herziening van het uitgavenbeleid ge nomen. Deze vinden hun weerslag in de rijksbegroting die u heden wordt aangeboden; voor een deel zullen zij pas in de volgende begrotingen doorwerken. Hoewel door de voorgestelde maatregelen de uitgaven stijging die bij ongewijzigd beleid zou zijn ontstaan, belangrijk kan worden beperkt, noopt de resterende stijging in 1968 toch tot enkele belastingmaatregelen. De regering stelt voor de verhoging van de benzine accijns die voor 1967 geldt, te handhaven en de omzet belasting op enkele artikelen van 10% tot 12% te ver hogen. De verder benodigde middelen zullen worden verkregen uit maatregelen die reeds ter verbetering van de belastingstructuur noodzakelijk zijn. Daartegen over zal een lastenverlichting voortvloeien uit een ver hoging van de aanslaggrens voor de inkomstenbelas ting. Niet alleen de rijksfinanciën, doch ook de positie van het gemeentefonds en de financiën van een aantal vooral grote gemeenten, geven aanleiding tot zorg. De regering hoopt, dat door een samenstel van maat regelen binnen afzienbare tijd een belangrijke verbete ring kan worden bereikt. Daartoe kan ook worden ge rekend een verruiming van het gemeentelijke belas tinggebied, waardoor de verantwoordelijkheid van de gemeentebesturen voor het eigen uitgavenbeleid beter tot haar recht kan komen. snelle ontwikkeling van de techniek, de voort schrijdende economische integratie en de gewijzigde kostenverhoudingen vergen vele veranderingen in de bestaande produktiestructuur van land- en tuinbouw, visserij, handel en industrie. Of de mogelijkheden, die Ar> van b»t ppmapnschappelijke Europese landbouwbeleid voortvloeien, in voldoende mate zullen worden benut, is vooral afhankelijk van het tempo, waarin de structurele aanpassingen in het agrarische bedrijfsleven zich voltrekken. De begroting verzekert de voortzetting van het beleid, dat deze aanpassing beoogt te ondersteunen. Ook de veranderingen, die zich in het midden- en kleinbedrijf voltrekken, wil de regering helpen ten goede te richten. De versterking van de industriële structuur van ons land is zeer belangrijk. De regering hecht veel bete kenis aan het doen van onderzoekingen die een beter inzicht verschaffen in de ontwikkeling per bedrijfstak. Verder zal de regering de uitvoering aanmoedigen van industriële projecten, die van veel waarde zijn voor ons land en met name voor regionale gebieden met een nog zwakke economische structuur. Grote inspanning van industrie en wetenschap op het gebied van speurwerk en technische ontwikkeling blijft geboden. De uitvoering van belangrijke ontwik kelingsprojecten bij de industrie zal de regering bevor deren. Met betrekking tot de woningbouw, is het streven erop gericht in 1968 het bereikte niveau der jaarproduktie van 125.000 te handhaven. Ten gevolge van deze hoog opgevoerde produktie is in grote delen van het land een situatie ontstaan, die het verantwoord maakt het systeem van strakke regulering van de huren te ver laten. De regering zal de uitwerking daarvan nauw lettend volgen. Voorstellen tot wijziging van de Huur wet en van de desbetreffende bepalingen van het Burgerlijk Wetboek zullen u in de loop van dit zittings jaar bereiken. De regering wil komen tot het vaststellen van een geheel van maatregelen, nodig om de eerste fase van het beleid betreffende de ruimtelijke ordening te kunnen uitvoeren. De wegenaanleg zal met kracht worden voortgezet, mede ter versterking van onze economische positie. Ook de verbetering van de vaargeul naar de Nieuwe Waterweg zal in dit verband een gunstige invloed hebben. Bijzondere aandacht vraagt de moeilijke situatie, waarin de spoorwegen, de openbare vervoer bedrijven in de grote steden en de binnenscheepvaart zich bevinden. Ten behoeve van de zeescheepvaart zal de regering de totstandkoming bevorderen van een wet, die verweer tegen ernstige vormen van vlag- discriminatie mogelijk maakt. 'jper uitbreiding van de sociale zekerheid hoopt de regering, dat de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten, waarvan het ontwerp bij u aanhangig is, spoe dig tot stand komt. Voor de welzijnszorg acht zij deze wet, naast hetgeen in de afgelopen jaren is bereikt, van grote betekenis. De regering is voornemens u in de loop van dit parlementaire jaar een ontwerp van wet inzake het minimumloon aan te bieden. Voorts zal u een wetsontwerp bereiken ter bestrijding van de luchtverontreiniging. Ook op andere terreinen ziet de regering erop toe, dat de rechtsontwikkeling niet ten achter blijft bij de snelle maatschappelijke veranderingen. Zo zijn voorstellen van wet te verwachten op het gebied van het onder nemingsrecht, en wel betreffende de jaarrekening en de herziening van het enquêterecht bij de onderneming. Ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer zal een wet aanhangig worden gemaakt om het afluisteren tegen te gaan. Een voorontwerp van wet tot uitbreiding van de ver antwoordingsplicht jegens de gemeenteraad zowel van de burgemeester als van het college van burgemeester en wethouders, is gereed. De instelling van de staatscommissie van advies inzake de Grondwet en de Kieswet wettigt de verwachting, dat de bezinning op deze staatswetten belangrijke vorderingen zal maken. "IVaarmate de maatschappij zich sneller wijzigt en wijzigingen dieper ingrijpen in het leven van de enkeling, worden aan onderwijs, wetenschapsbeoefe ning, culturele en maatschappelijke ontwikkeling an dere en zwaardere eisen gesteld. De regering wil de mogelijkheden blijven bieden om de problemen, die hieruit voortvloeien, tot een oplos sing te brengen. Zij acht hierbij de invoering van de Wet op het Voortgezet Onderwijs en van de Wet op het Leerlingenwezen van veel belang. Bijzondere aan dacht zal zij schenken aan her- en bijscholing. Zo mogelijk nog in de loop van dit zittingsjaar zal zij u een nota aanbieden betreffende de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs en de verkorting van de studieduur. Ons land kent vele waardevolle culturele en maat schappelijke voorzieningen, die echter nog niet in voldoende mate gebruikt worden. De regering zal nagaan of de oorzaken hiervan liggen in onbekendheid of ongewoonte dan wel in gebrek aan middelen bij hen die zich tot nu toe afzijdig hielden. Het beleid dat de regering voert ter verbetering van de culturele en maatschappelijke levensomstandig heden van de gehele bevolking, heeft naar haar mening slechts kans van slagen, als ook algemeen de bereid heid leeft om medeverantwoordelijkheid te dragen voor de opzet en de uitvoering van de nodige voor zieningen. Dit geldt in het bijzonder ook voor de jonge generatie. De regering stelt zich voor deze zoveel mogelijk te betrekken bij de vormgeving van het beleid inzake onderwijs, vorming, ontwikkeling en ontspan ning. Zij is bereid deze activiteiten naar vermogen te steunen. LEDEN DER STATEN-GENERAAL, De regering zal in de toekomst haar beleid steeds meer baseren op meerjarenplannen. Zij hoopt daar door bij te dragen tot een evenwichtige groei en veelzijdige ontwikkeling van onze samenleving. Zij verwacht, dat de drang naar vernieuwing, die in de laatste jaren alom valt waar te nemen en die ge paard gaat met een groeiende behoefte bij ons volk om mee te denken over de toekomst van ons land, aan deze ontwikkeling ten goede zal komen. Onder deze omstandigheden is een nauw overleg tussen overheidsinstanties en vertegenwoordigende lichamen meer dan ooit noodzakelijk. Veel heil kan tot heil van het koninkrijk en ons volk tot stand worden gebracht bij een vruchtbare samenwerking tussen regering en Staten-Generaal. Met de bede, dat Gods zegen op onze gezamen lijke arbeid moge rusten, verklaar ik deze nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend. UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales is teleurgesteld dat het zowel in de troonrede als in de Miljoennota ontbreekt aan een wer kelijke visie van de regering op de aanpak van de grote problemen, die om een oplossing vragen. „Met name de Troonrede is een pover stuk, dat zich, evenais de regeringsverklaring van april van dit jaar tot vaagheden beperkt." Hoewel het overlegorgaan het streven naar een geleidelijk evenwichtsherstel kan onderschrijven, is het van mening, dat de regering ook ditmaal weer te veel voorrang geeft aan het herstel van de betalingsbalans en aan het even wicht in het overheidsbudget. Het voor het tweede achtereenvolgen de jaar te verwachten aantal werklo zen van gemiddeld 90.000 veroorzaakt een sociale en morele schade en een produktieverlies, waartegen op de meest krachtdadige wijze behoort te worden opgetreden. Ondanks het feit, dat de Nederlandse vakbeweging al herhaaldelijk heeft aangedrongen op een programma van gerichte maatre gelen ter bestrijding van de werkloos heid, wordt een dergelijk programma ook nu weer pijnlijk gemist, aldus het overlegorgaan van de drie vakcentra les. Temeer is dit het geval, nu de rege ring haar verwachtingen baseert op de wankele basis van de opleving in Duitsland, waarvan nog lang niet vast staat dat deze zich inderdaad zal voor doen. De regering had op zijn minst de mogelijkheid moeten open houden van een alternatief beleid door een al gemene inspuiting in geval de verwach te conjuncturele herleving in het bui tenland uitblijft. Een gericht programma, met name van de investeringen in de probleemge bieden, zou niet alleen de directe nood BERGEN OP ZOOM Een uit Rot terdam afkomstige partij van twee en een halve kilo opium waarde zesdui zend gulden is gevonden in de wo ning van het echtpaar D. S. uit Huij- bergen, aan de Nederlands-Belgische grens. Het echtpaar is opgesloten. De Roosendaalse recherche, die het onderzoek in deze zaak leidt, houdt ook de 27-jarige J. G. M. T. uit Etten vast in wiens huis een partij morfine is aan getroffen. De recherche gelooft een om vangrijke handel- in verdovende midde len op het spoor te zijn. De bekentenissen van twee mannen die onlangs zijn gearresteerd wegens de verkoop van gestolen auto's met vervalste kentekenbewijzen, hebben de zaak aan het rollen gebracht. Zij ver telden de Roosendaalse recherche dat zij samen met het echtpaar S. de par tij opium in een Rotterdams café had den verhandeld. Het echtpaar werd direct gearres teerd. Bij huiszoeking trof de politie de hele partij aan. Niettemin blijven man en vrouw ontkennen. Schoon schip De twee van de autozwendel verdach te mannen, de 22-jarige Nederlander J. de M. uit Essen in België, en de 39- jarige A. W. uit Roosendaal, maakten na deze onthulling nog verder schoon schip en vertelden dat de 27-jarige T. uit Etten eind december 1965 een in braak had gepleegd in een militair mo bilisatiegebouw te Zevenaar. Daarbij had hij een kist met geneesmiddelen buitgemaakt, waarin morfineampullen en pijnstillende middelen zaten. De re cherche heeft aanwijzingen dat behal ve T. nog andere bij de inbraak waren betrokken. De Marechaussee nam in de woning van T. het grootste deel van de partij ampullen in beslag. De Roosendaalse recherche zoekt nog naar een man, wiens identiteit haar bekend is en die bij de opium- handel in het Rotterdamse café als tussenpersoon zou zijn opgetreden. De fabriek van remvoeringen en fric tiemateriaal, Porter Company Neder land, in Klazienaveen, gaat uitbreiden. Er zal een fabriekshal van 8200 vier kante meter bij komen. Na voltooiing zal het bedrijf werk bieden aan 150 mensen. verlichten, maar bovendien de basis scheppen voor een meer gezonde ont wikkeling in de toekomst. De vermindering van het aantal wo ningwetwoningen schept integendeel juist risico's voor de bouwbedrijvig- heid, die het zwaarst door de werkloos heid wordt getroffen. Deze maatregel noemt het overlegorgaan der drie vak centrales onaanvaardbaar, omdat geen enkele zekerheid bestaat dat tijdig zal kunnen worden gereageerd op een ach terblijven van de particuliere bouw. Bovendien is bij beperking van de wo- ningwetbouw en uitbreiding van de par ticuliere bouw het gevaar groot, dat het aantal woningen met sociaal aan vaardbare huren nog kleiner wordt. Het begrotingsbeleid wil de inflatoire impulsen van de overheid beperken, maar door de daarbij gehanteerde me thode wordt het gevaar van een nieuwe prijs- en loonspiraal opgeroepen. In dit verband wijst het overlegor gaan op de premieheffing voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten, die in de miljoenennota op 0,2 procent wordt gesteld, maar volgens de laatste bekende gegevens een half procent hoger wordt geraamd. Voorts zullen de kosten van levensonderhoud in 1968 alleen al door overheidsmaat regelen met meer dan 2 procent stij gen. Dit zal de komende loononder handelingen onder zware opwaartse druk plaatsen. Het overlegorgaan heeft met genoe gen kennis genomen van het voornemen van de regering om het minimuminko men wettelijk te regelen. Dit zal snel moeten gebeuren om te voorkomen, dat er 1 januari 1968 een vacuum ontstaat. Dure studie De verhogingen van de bijdragen voor het onderwijs, van kleuterschool tot universiteit, leggen de zwaarste las ten op de minst draagkrachtigen. Het overlegorgaan vreest, dat de hogere lesgelden remmend zullen werken op de groei van het beroepsonderwijs en de leerlingstelsels, waaraan juist in een tijd van toenemende specialisatie in het bedrijfsleven grote behoefte be staat. Ook wordt een remmende wer king gevreesd op de democratisering van het onderwijs, die, gezien bijv. de verwachte toeneming van het aantal studenten, eindelijk op gang lijkt te zul len komen. Het overlegorgaan onderschrijft het regeringsstandpunt om te komen tot een toeneming van de nationale bespa ringen. Deze kan, naar zijn mening evenwel alleen op aanvaardbare wijze tot stand komen, indien deze toeneming gepaard gaat met een betere verdeling van het vermogensbezit onder de be volking. Het overlegorgaan dringt er op aan, dat het bedrijfsleven de gele genheid krijgt om in samenwerking met de aangekondigde planning van de over heidsfinanciën, te komen tot een plan ning van de kosten van de sociale ver zekering, inclusief die van de volksge zondheid. Ondernemingen De eerste stap, die de regering heeft gezet in de richting van de herziening van het ondernemingsrecht, stemt het overlegorgaan van de drie vakcentra les tot voldoening. Het overlegorgaan merkt hier echter in verband met re cente gebeurtenissen op, dat in een regeling van de verslaggeving en het enquêterecht ook de grotere besloten naamloze vennootschappen moeten wor den betrokken. Teleurgesteld acht het overlegorgaan de verhoging van de ontwikkelingshulp, die minder dan de helft bedraagt van het minimum, dat de nationale advies raad heeft aanbevolen. De aarzelende aanpak van deze en andere structure le problemen steekt wel schril af te gen het vaste voornemen van dit kabi net om nog in deze kabinetsperiode te komen tot de correctie van de loon- en inkomstenbelasting. Daarmee wordt een bron van financiering voor noodzake lijke uitgaven bij voorbaat afgesloten. Bovendien wordt kennelijk niet gedacht aan andere bronnen, die gevonden kun nen worden door invoering van onder meer vermogenswinstbelasting en ver hoging van successierechten, zoals in het gezamenlijk program van actie van de drie vakcentrales wordt bepleit. ADVERTENTIE Sw8wWw888S'' GOUDEN KOETSLEPEL i i ECHT ZILVER f 30.50 VERZILVERD f 9.75 Zie etalages 7 en 8 HOFLEVERANCIER van «Ier HOOFDSTRAAT BIJ HET RAADHUIS - APELDOORN De zeventien dochters van de N.S. exploitanten van regionale autobusdiensten gaan hun wagenpark vernieuwen. Dat betekent, dat er tweeduizend nieuwe autobussen moeten komen, ongeveer de helft van alle bussen in Nederland. Zij zullen zjjn aangepast aan de eisen van de moderne mens en van het steeds veel eisender verkeer. Hier ziet u er een op het Haagse Binnenhof. De verjongingskuur begint met een serie van 130 autobussen. Het gros daarvan gaat naar de W.S.M., de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij en de Citosa, alle in het wes ten van het land. De eerste bus was gistermiddag in Den Haag een opval lende verschijning, met zijn overwe gend „warm fel-gele" kleur. Die kleur imiiiiiilimrtiiiiiiiiilllillinu unnummum mumum. s TJare Majesteit de Koningin was •*1 vanmiddag bij de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal ge nieuwe zitting der Staten-Generaal gekleed in een japon van smaragd groene velours chiffon met een noot- kleurige hoed met bijpassende hand schoenen. Prins Bernhard droeg het ceremo nieel tenue van generaal der Mari niers. Prinses Beatrix droeg een turquoise japon met korte mouwen met een aan de zoom breed geborduurde rand van kraaltjes. De Prinses droeg een bij passende hoed en turquoise lange handschoenen. Prins Claus had een jacquet aan met, zoals gebruikelijk bij dit kostuum, de rozet van het groot kruis der orde van de Nederlandse Leeuw i« het knoopsgat der revers. Prinses Margriet was gekleed in een japon van zachtgroene crêpe, ge borduurd met lichtgroene uitgeknipte blaadjes. Mr. P. van Vollenhoven droeg het geklede tenue van vaandrig van de Koninklijke Luchtmacht met batons. Prinses Christina droeg een appel groen toilet met blauive accessoires. De bloemversiering in de Ridder saal bestond uit gemengde dahlia's en gele en bronskleurige chrysanten. Naast de troon stonden twee bloem stukken, waarin o.a. vogelkers en oranje tulpen verwerkt waren. Hooglerarenconflicl AMSTERDAM De rector magnifi cus van de Universiteit van Amsterdam prof. mr. J. van der Hoeven, heeft gis teren bij de opening «van het nieuwe academische jaar het uit eind 1964 da terende conflict tussen de hoogleraren dr. J. Colpa en dr. G. Hoijtink weer ter sprake gebracht. Aanleiding tot dit conflict was een anonieme brief aan de Amsterdamse scheikundige dr. J. van Dranen, waar in prof. Hoijtink ervan werd beschul digd misbruik te maken van zijn functie aan de universiteit door gegevens aan het laboratorium van de Shell te verko pen. Prof. Hoijtink nam in april vorig jaar ontslag en ging doceren aan de univer siteit van Sheffield in Engeland. De Amsterdamse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, gaf daarna de rijks recherche opdracht een onderzoek in te stellen naar de herkomst van de brief. Prof. Van der Hoeven zei gistermid dag dat het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak nog voortduurt, onder ande re omdat het zo moeilijk is een wettig en overtuigend bewijs te vinden betref fende het auteurschap van een anonie me brief. Mr. Hartsuiker zei gistermid dag dat het vooronderzoek zinnenkort zal worden afgesloten. Dr. J. van Dranen, de man die de ano nieme brief heeft ontvangen, schrijft de brief toe aan prof. Colpa. is gekozen vanwege het psychologische trekje: de mensen kunnen zo'n bus al uit de verte zien aankomen. Niet zichtbaar, maar wel van groot belang is, dat de Auto-industrie Verheul de bussen bijna geheel van gewapend polyester maakt. De vijand roest is daarmee definitief verslagen. Een an dere verbetering: de bussen zijn met een dermate sterke motor uitgerust, dat zij vlotter dan tot nu toe met het verkeer mee kunnen komen. Voor de reiziger prettig zijn de lage in- en uitstap, een betere isolatie tegen lawaai, warmte en kou, grotere ramen met een beter uitzicht ook voor de men sen die moeten staan en een vergroting van het aantal zitplaatsen met vier tot 49. Met hun lengte van 11,85 meter zijn de bussen de langste van de N.S. Ieder exemplaar weegt bijna tienduizend ki lo en kost rond 75.000 gulden. In die prijs zitten ook een betere vering, ven tilatie en verwarming dan tot dusver. Over anderhalf jaar zal de serie van 130 stuks zijn afgeleverd. De groot-afnemers zullen hun hele wagenpark intussen eenzelfde geel jas je hebben aangebieten. De andere streekvervoersbedrijven kunnen zelf hun kleur bepalen. Het gezamenlijke besluit, voortaan één type te gaan rij den, betekent een stap verder op de weg naar standaardisatie. Door de gro te orders kon ook een voordeliger prijs worden bedongen en worden de kosten van onderhoud gedrukt. ADVERTENTIE Dit is zo'n sterke, warme meis jes- en jongenstrui met col uit de grote keuzecollectie van Dela- na. Fully fashioned. Zuiver Tas- manie scheerwol, krimpwerend - vervilt niet Maat 116-164, prijs vanaf 18,50. kindermode, tricotmode •V—*---

De Vallei | 1967 | | pagina 7