Veenendaals dagblad Buiten BOMAANSLAG IN SAIGON Werkgeversverbond betreurt affaire- Van Heyst zeer Londen tegen raketafweer van Amerika WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei KN.-O VEREENKOMST WERD GESCHONDEN Studenten na „vlagincident" bij Von Kielmansegg Toejuichingen voor koninklijk gezin Twee Duitse deserteurs aangehouden Breda120.000 Overlast door inwoning van gastarbeiders Lord Clialfont naar Den Haag BELGISCHE VESTIGING SLOKTE VEEL GELD VAN HAAGS BEDRIJF OP Hotelier dronk zich dood inde ISRAËLISCHE EENHEDEN OPENDEN VUUR OP TROEPENTRANSPORTSCHEPEN Zij kwamen van ver... Hoessein naar Sovjet-Unie Tijdelijk wat zonniger TEL AVIV Israëlische eenheden hebben het vuur geopend op zes Egyptische troepentransportschepen, die voeren in het zuidelijke deel van het Suez-kanaal. Twee boten zijn tot zinken gebracht, aldus een woord voerder van het Israëlische leger. AKKOORD OVERLEG GRAP WERD SPORTIEF OPGENOMEN Even nadenken Blader-inkt VEROORDELING AANSLAG OP ZWERFTOCHT ÏN HOUTEN GESTRAND Andere koers Geen reserve IN OVERWEGING 11e jaarbeurs van het oosten 20H27sept ZUTPHEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEB Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 20 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG TWEE EGYPTISCHE BOTEN GEZONKEN i t t L Langs de Westhavenweg bij Am- terdam heeft een groep Koerden haar tenten opgeslagen. De noma den zijn via Duitsland naar ons landgekomen. Het zijn vooral de lieve kindertjes, die de aandacht trekken. De Egyptische poging troepen via het kanaal te vervoeren werd door de woordvoerder 'n duidelijke schending van de VN-overeenkomst genoemd, waarbij is afgesproken dat beide zijden zich zullen onthouden van scheepvaart door het kanaal. Het incident vond om 6.15 uur plaats bij Port Taufiq. De Israëlische eenhe den die op de oostelijke oever van het kanaal gelegerd zijn, hebben onmiddel lijk het vuur geopend. Van welk type de gezonken schepen waren is niet bekend gemaakt. Het was het eerste incident sedert 4 september waarbij schepen betrokken waren. Op 4 september hebben de Is raëli's in dit gebied een Egyptische tor pedoboot tot zinken gebracht. Zowel Egypte als Israël hebben in gestemd met een VN-voorstel niet van het Suez-Kanaal gebruik te maken. Deze overeenkomst is tot stand geko men nadat Israëlische pogingen sche pen in 't kanaal te doen varen tot nieu we gevechtshandelingen hadden geleid. Op het ogenblik worden besprekingen (Van onze correspondent) BRUNSSUM .Jullie hebben strategisch goed gebruik gemaakt van de zwakste plek in onze driedubbele bewakingsgordel", zei gisterochtend de op perbevelhebber van de NAVO in Midden-Europa, gen. J. von Kielmansegg, tegen de vier Utrechtse studenten die zondagmorgen de NAVO-vlag van het hoofdkwartier van de AFCENT in Brunssum hadden gekaapt. Zij boden hem een stratego spel in luxe-uitvoering aan. Dat vond de opper bevelhebber „bij zonder humoristisch". Breed lachend gaf hij de studenten de vlag van hun vereniging Veritas terug, die zij in de plaats van de NAVO-vlag hadden ge- gehangen. Hij deed er een vlaggetje van de AFCENT bij. De generaal liet zich uitvoerig uit leggen hoe de studenten alle vier in militaire dienst geweest hun ont groeningsopdracht tot een goed einde hadden gebracht. Het slagen van de operatie schreef hij toe aan een on- bezetting van de wacht. Hij drukte de studenten op het hart, zich in het vervolg bij de voorbereiding van zulke stunts eerst te bezinnen op de gevaren. „Een nerveuze wacht had kunnen schieten" zei hij. De vier groenen: Henk van Driel (21) uit Eindhoven, Piet Nooren (22) ^XJanneer we met de kinderen of kleinkinderen bij de herfstwan- deling op bladeren van de esdoorn stuitten, die zwarte inktvlekken ver toonden, zei ik, dat de kabouters die besmeurd hadden en dit geloofden ze grif. Later heb ik er ook Windekind in „de Kleine Johannes" van Fred, van Eeden weieens bijgehaald, doch na tuurlijk heeft deze vlekziekte, die vrij algemeen voorkomt een andere oor zaak. Eerst waren het geelachtig, ron de plekjes, doch tegen augustus nam het lover een pikzwarte kleur aan, als van Chinese inkt. Deze bladeren, die moeilijker assimileren dan gezon de, vallen vroeger af dan normaal en vormen op de grond sporen, die het volgend jaar op haar beurt de es doorns besmetten en zo komt ge er niet gauw af, zelfs al harkt ge al het loof zorgvuldig weg. Overigens is de schade niet groot, temeer, daar deze acer in het bos nauwelijks wordt aan gewend en slechts als laan of park boom in tel is. We bemerken al rond kijkend op de herfstwandeling, nog meer van zulke of verwante aantas tingen en komen tot de conclusie, dat niet alleen mens en dier van kwalen en ziekten heeft te lijden. Denk maar aan roest, schimmel en meeldauw sommige met, andere zonder nasleep doch alle de frisse glorie van de plan tenwereld schadend. 20-9-67 A. B. WIGMAN uit Emmeloord, Jan Brunia (21) uit Bodegraven en Paul Geldrop (21) uit Weert, verontschuldigden zich voor „de ietwat ondoordachte grap". De basiscommandant van de AFCENT, majoor Henry, stond er wat nors bij. „Ik ben er nog van onderste boven dat dit kon gebeuren. Er wordt nu hard gewerkt om de afsluiting her metisch te maken", zei hij grimmig. BREDA De gemeente Breda heeft 120.000 inwoners. De baby, die dit ronde getal volmaakte, was Alexander Heij- nen. Burgemeester ir. W. Merkx en zijn vrouw deden de ouders van Alexander gisteravond mededeling van deze feestelijke gebeurtenis en over handigden hen, namens het gemeente bestuur, een reuzemand vol delicates sen. Breda telde in 1900 nog slechts 26.000 inwoners, in 1940 bedroeg dit aantal 52.300 en in 1960 bleek dit getal de 108.000 te hebben overschreden. gevoerd tussen de Israëlische bevelheb ber in het door Israël bezette Syrische Golangebergte en vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis over overschrijding van de bestandslinie door Syrische vluchtelingen, die van hun families zjjn gescheiden. Dit is het eerste indirecte contact tus sen Israëliërs en Syriërs sinds de uit wisseling van krijgsgevangenen. Negen Arabieren van de plaats Oem El Fahm zijn door een Israëlische krijgsraad veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van anderhalf tot ne gen jaar wegens spionage voor Jorda nië. De bewijzen van de spionage zijn door de Israëliërs eerst ontdekt toen zij, na de oorlog in juni, dossiers in beslag na men van de Jordaanse geheime dienst in Nabloes. Acht Arabieren uit de oude stad Je ruzalem zijn gearresteerd en worden verhoord in verband met een gister avond gepleegde aanslag op de drukke rij van een Joods religieus blad in het oude deel van Jeruzalem. Door de ontploffing werden 7 mensen licht gewond. De installatie van de drukkerij is geheel vernield. Dit is de eerste aanslag sinds de „hereniging" van Jeruzalem. UTRECHT De politie in Houten heeft twee gedeserteerde Duitse militai ren aangehouden: de 21-jarige Klaus Dieter uit Hamminkeln en de 19-jarige Holge Steffen uit Mülheim aan de Ruhr. Het tweetal is al enige tijd geleden gedeserteerd. Met 'n auto reden z(J naar Parijs, maar daar kregen ze pech met de wagen. Geld om hem te laten repa reren hadden zij niet. Vandaar dat zij maar gingen liften. Zo kwamen zij via België in ons land. Bij een landbouwer in Houten, de heer B. Nifterik die aan de Lodderdijk woont, probeerden zij werk te krijgen. De boer had echter geen werk voor het duo. De jongemannen gingen daarop de boerderij binnen en stalen een porte monnee, waarin niet meer dan f7 zat en een stuk brood. Aldus kwam de po litie eraan te pas. De twee deserteurs zijn vandaag voor de officier van Justitie geleid. Daarna zullen zij waarschijnlijk aan leden van de Bundeswehr in Budel worden over gedragen. ABBENES De gemeente Haar lemmermeer heeft maatregelen aan gekondigd tegen onderverhuurders in Abbenes, in verband met de omstan digheid. dat in dit Haarlemmermeerse dorp momenteel een groot aantal Turkse arbeiders bij particulieren is ondergebracht. Vooral in de gemeentelijke duplex- woningen komt het voor, dat gezinnen een aantal Turken in huis hebben. Om wonenden hebben al regelmatig ge klaagd over de hinder, die "buitenlandse arbeiders veroorzaken. In een schrijven aan de hoofdbewo ners van de duplexwoningen zeggen B. en W. van Haarlemmermeer, dat het niet is toegestaan, dat buitenlandse arbeiders in huis worden genomen. In het uiterste geval zal de gemeente er toe overgaan de hut ^ontracten met de hoofdbewoners ^vanVie -duplex-wo- ningen te verbreken. J Na in het paleis Lange Voor hout te zijn teruggekeerd, na t de plechtige opening der Staten-Ge- J neraal, verscheen de koninklijke familie gistermiddag op het balkon om de toejuichingen van een tal- rijk publiek in ontvangst te nemen. Van links naar rechts: prins Bern- hard, prinses Beatrix, prins Claus, J koningin Juliana, mr. Pieter van j Vollenhoven, prinses Christina en i prinses Margriet. LONDEN Lord Chalfont, Engelands minister voor onderhandelingen met de EEG, zal volgende week woensdag in Den Haag arriveren. Hij komt dan uit Straatsburg waar hij in de raadgeven de vergadering van de Raad van Euro pa een rede uitspreekt. Lord Chalfont, die al besprekingen in Parijs en Bonn heeft gevoerd, gaat volgende maand naar Luxemburg en Rome. DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Werkgevers betreurt het, dat honderden werknemers b(j het Haagse bedrijf van J. P. van Heijst en Zn. N.V. de dupe z(jn geworden van een falend directiebeleid. Het verbond vindt het onpret tig, dat zulke incidenten de gehele Nederlandse ondernemerswereld in een on gunstig daglicht stellen. De interne accountant van Van Heijst heeft gezegd, dat met de ondergang van het bedrijf van Van Heijst in Den Haag geprobeerd werd het Belgische bedrijf te redden. Op de vergadering van het algemeen bestuur van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers, die gisteren werd gehouden, is gezegd, dat met het oog op gevallen van falend beleid, zoals zich bij Van Heijst heeft voorgedaan, het verbond van het begin af positief heeft gestaan tegenover de voorstellen in het rapport-Verdam, die betrekking hebben op uitbreiding van het recht van enquête. „Tijdens de verkooponderhandelingen met een financiële instelling is plotse ling gebleken, dat de eigenaar van Van Heijst N.V., tlj heer J. B. van Heijst, gesteund door een Belgische commissa ris de oplossing in een andere richting zocht. Zij gaven de voorkeur aan een redding van alleen het Belgische be drijf". Dit heeft gisteren de interne ac countant van Van Heijst de heer J. Coebergh, gezegd in een uitzending van de actualiteitenrubriek „Echo" van de K.R.O. Het Belgische bedrijf kreeg indertijd sterke financiële steun van het Haagse bedrijf. Daarvan wordt nu misbruik ge maakt, zei de accountant. Het Belgi sche bedrijf heeft bijna geen schtólden aan derden, maar wel een grote schuld aan Van Heijst Nederland. Wat de schuld van 800.000 gulden van Van Heijst aan het bedrijfspensioen be treft, zei de accountant, dat de inhou dingen van het personeel op het salaris wel zijn overgedragen maar de bijdra ge van de werkgever niet. Voor een waarde van 200.000 gulden is er zeker heid voor de vordering door de over dracht van de rechten op het wagenpark van de N.V. De heer Coebergh gaf toe, dat er gro te royale en luxe uitgaven zijn gedaan, maar die konden er, volgens hem in de goede jaren 1964 en 1965 wel af. De vorming van reserve was echter onmo gelijk door deze uitgaven. Voorts zei de accountant, dat de vroe gere verkoopdirecteur half 1966 een verkeerde, veel te optimistische prog nose aangaande het bedrijf gaf. Dat was goed te merken in het twee de kwartaal van dit jaaj\ Toen de ver koopdirecteur om bepaalde redenen in juni op staande voet werd ontslagen, was het bedrijf, volgens de heer Coe bergh, alleen nog maar te redden door aansluiting bij een financieel krachtig bedrijf. Hevig bloedend worden hier de ver bijsterde leden van de ambassade van nationalistisch China weggeleid, na dat gisteren in Saigon een bomaan slag op het gebouw had plaatsgevon den. Een Viëtnamees kwam om het leven, tien mensen werden gewond. In de omgeving werden twee jonge Chi nezen aangehouden, van wie de een twee handgranaten bij zich had en de andere een revolver. Anderhalf uur na de aanslag schoot een jonge Chinese vrouw twee kogels af op de persattaché van de nationalistisch Chinese ambassade, kolonel Sjoeng. De diplomaat werd slechts licht ge wond. De vrouw werd gearresteerd. De Viëtnamees die om het leven kwam viel bij een vuurgevecht dat kort na de ontplofffing in de nabij heid van het ambassadegebouw plaats vond. Het was niet duidelijk wie de man neerschoot. Bij de explosies heb ben volgens een nader bericht 27 mensen verwondingen opgelopen. Vol gens de politie staat nog niet vast of de aanslag door de Viët Cong was georganiseerd dan wel door de plaat selijke Chinese communisten. AMMAN - Koning Hoessein van Jor danië zal op 5 oktober voor een officieel bezoek naar Moskou vertrekken, zo is in Amman meegedeeld. Hij zal acht da gen in de Sovjetrussische hoofdstad blijven. LONDEN/WASHINGTON Engeland heeft zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie laten weten van mening te zijn, dat ook het opzetten van een be perkt anti-raketsysteem een nieuwe dimensie aan de bewapeningswedloop zou toevoegen en gevaarlijke repercussies zou kunnen hebben. Dit heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen meege deeld. Hij voegde er aan toe dat Engeland de achtergronden van het Amerikaan se besluit om in navolging van de Sovjet-Unie zo'n systeem op te zetten, begreep, maar de beslissing niettemin betreurde. 4 De Verenigde Stateh hopen met de bouw van een raketafweersysteem de Sovjet-Unie te stimuleren „zinvolle dis cussies" te beginnen over stopzetting van de bewapeningswedloop. Dit zei de woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie, Robert Mcclos- key, gisteren op een persconferentie. Hij legde er de nadruk op dat de Verenigde Staten zouden blijven stre ven naar een dergelijk gesprek. Uit zijn betoog kwam de sterke indruk naar voren dat minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, dit onder werp zal aansnijden tijdens de te ver wachten ontmoeting volgende week met zijn Russische ambtgenoot Gromyko, die op het ogenblik in P^w York is. Volgens welingelichte bronnen in Ot tawa is Canada niet van te voren door de VS over het te nemen besluit ge raadpleegd, maar wel ingelicht voor dat het werd openbaar gemaakt. Als commentaar op een bericht uit Wash ington, volgens hetwelk Canada toe stemming had gegeven op Canadees grondgebied een radarinstallatie te bouwen voor het onderscheppen van ra ketten, zeiden de woordvoerders dat er aanwijzingen zijn dat Canada niet di rect in het anti-raketsysteem wordt be trokken. De secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, heeft in Parijs gezegd dat de NAVO de bouw van een anti raketsysteem in Europa overweegt. Hij wilde hier niet nader op ingaan; „wij bestuderen dit, maar het is nog te vroeg voor commentaar", zei hij. Brosio zei dit in een afscheidstoe spraak ter gelegenheid van de verhui zing van de NAVO van Parijs naar Brussel volgende maand. Hij zei erop te vertrouwen dat de NAVO een bond genootschap van 15 landen zal blijven na 1969, wanneer de leden zich na een jaar kunnen terugtrekken. EPE De 37-jarige hotelier Cor den H. werd dinsdagmiddag dood in de slaapkamer van zijn landhuis aan de Vijverlaan in Epe aangetroffen. Hij lag naast het bed temidden van een on beschrijfelijke chaos. Op het bed lag de 34-jarige echtgenote. Uit alles bleek, dat de echtelieden zich te buiten waren gegaan aan over matig alcoholgebruik. Aangezien er om standigheden waren, die wezen op een misdrijf, werd dr. J. Zeldenrust ge waarschuwd, die sectie verrichtte op het stoffelijk overschot. Tijdens een nachtelijke persconferen tie, die gehouden werd om allerlei ge ruchten de kop in te drukken, deelde hoofdinspecteur J. C. Osseweyer mee, dat in geen geval geweldpleging is geconstateerd. Waarschijnlijk is de dood ingetreden door zeer overvloedig alcoholgebruik. Zowel beneden als boven werd een groot aantal lege flessen aangetroffen. Een kelner van Ten H., die veertien dagen niets van zijn werkgever had ge hoord, ging dinsdagmiddag in Epe op onderzoek uit. Samen met een van de buren, ging hij een kijkje nemen in het landhuis. Een blik in de woonkamer maakte hun duidelijk, dat er iets aan de hand was. De politie werd gewaar schuwd, die boven de ontdekking deed. Mevr. Ten H. werd ter ontnuchtering opgesloten in het politiebureau te Epe. Zij kon als kroongetuige in deze zaak nog niet worden gehoord. Zij wordt be slist niet als verdachte gezien. miss 0 Er zijn gisteren in Arnhem weer harde woorden gevallen in het zo lang zamerhand berucht geworden geschil tussen de heer J. C. Bottenheim en de directie en commissarissen van de Kon. V.S.W. 0 Het gokken in Rhenen is er sinds het ingrijpen van de overheid eerder erger dan beter op geworden, zo verklaarde gisteravond een lid van de gemeente raad. In Scherpenzeel namen de burgemees ter en wethouders van Woudenberg en Scherpenzeel plaats in de schoolban ken tijdens de officiële opening van de chr. nat. u.l.o. ADVERTENTIE Onze moderne indus trie laat U zien wat zij presteert. Op 13.000 ma expositie ruimte. Wees verstandig, re serveer een dag! Open: 14-22 uur.zater- dag 10-18 uur, zondag gesloten. (Van onze weerkundige medewerker) liet weer in september valt dit jaar ronduit tegen. Alleen op de tweede dag van de maand is het op de Veluwe 20 graden geweest. Vorig jaar kwam het kwik op 21 september en zelfs 7 oktober nog boven 20 graden uit en in 1965 noteerde de waarnemer in Apeldoorn 25 septem ber 24 graden en 7 oktober 20 graden. Een depressie ten oosten van Schot land heeft vannacht en vanmorgen met sterke buien de herfst ingeluid. Amsterdam meldde 32 mm neerslag. Er volgt nu echter tijdelijk wat droger weer met zonnige perioden, maar in grote trekken bezien blijft het weer type veranderlijk. In de loop van morgen komt er opnieuw regen. De maximum-temperaturen in Gelderland wordt niet hoger dan 15 16 graden. i

De Vallei | 1967 | | pagina 1