Schaarste-economie beheerst China BOOTZ ChEL Bonn" wil steun aan pers geven THANT IS SOMBER OYER SITUATIE IN DE WERELD Engeland door Moskou met verwijten overladen Twijfel aan luxe schip Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! STAKERS VERDEELD IN ENGELAND Voorzitter Manescu TSJECHISCHE JONGEN MAG NAAR OUDERS n Jonge geleerde in versufte toestand naar Sovjet-Unie NADER BESCHOUWD HOOFDPIJN? i\ NAAR ZIJN OUDERS Tweede keer zegt de Fransman M zeggen wij Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn cognac, wij van BOOTZ BRANDY SPÉCIAL. Een „Hollandse", door Bootz gemaakt. Vraag er naar, waar dan ook. [Brandy! uw goede keus Kloven Kaal Hard Malta wil nauwere banden met E.E.G. GEEN SUBSIDIE MIDDEN -OOS TEN VIJF PUNTEN IVESTIRIAN Mevr. Katsjenko schrijft hoze brief aan Wilson „ONMENSFXIJK STILZWIJGEND VERZOEK De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Haven Manchester lag lam Wècfpijn fiin;j x Als u WITTE KRUIS poeders kiest! Jon! per meter2 Half oktober verhuist NAVO naar Brussel WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 Voddenrapers uit Wangpo (Door Link van Bruggen) SJANGHAI Armzaligen kunnen gelukzaligen zijn. (bezien in het licht van tijd en eeuwigheid, is een geringe bedeling even aantrekkelijk als een goede bedoening. Over de spanten van de einders heen wordt steeds opnieuw bewezen dat kleine, flakkerende kaarsjes van meer betekenis voor het leven en de mens heid kunnen zijn dan grote, stramme en helder brandende. Het rijk van Mao is beslist geen paradijs. Voor de Westerling, die in en bij de democratische vrijheden is opgegroeid, zou het geestelijk korset een benau wende kwelling zijn. En wat de materiële inbedding betreft: de minst tevrede ne, de grootste klager, zou aan één blik over de Chinese muur voldoende heb ben om het eigen bestaan te loven en te prijzen. door de eeuwen hei f en bekwaam en tot aOOCO2fO«O»085aff«©c 1 die. het Confucius-i De gele en de zwarte vuist doen de imperialisten alle kanten uitvliegen. WENEN De communistische over heid in Tsjecho-Slowakije heeft gisteren een 12-jarige jongen toestemming ver leend naar het Westen te reizen om zich bij zijn ouders te voegen, die de vorige maand naar Oostenrijk zijn gevlucht. De jongen was bij deze ontsnappings poging door de Tsjechische grenswach ten teruggesleurd. De jongen, Tibor Sibdar, vertrok gis termorgen per vliegtuig uit Praag naar Zürich, waar hij werd opgevangen door vertegenwoordigers van het Rode Kruis. Het acht leden tellende gezin rende op 13 aug. van de Tsjechische grens post Gmünd naar de Oostenrijkse kant van de grens. De Tsjechische grens wachten openden het vuur, waardoor 3 gezinsleden werden gewond. De 12-ja- rige Tibor werd gegrepen voor hij de grens over was. Voor de 43-jarige vader van het ge zin was het de tweede keer dat hij naar het Westen vluchtte. In 1950 was hij ook al ontsnapt. Hij had toen geruime tijd in het buitenland doorgebracht. In 1961 keerde hij naar Tsjecho-Slowakije te rug. ADVERTENTIE proost BOOTZ - BESTE„KONJAK" NEDERLANDS FABRIKAAT r 10.45 PER HELE LITER jf u»'»T A VIEUX SPÉCIAL J Al oriënterende, vraagt men zich af hoe de 800 miljoen Chinezen het com munistische systeem en het dictatoriale regime ondergaan. Zouden ze geloven dat de verabsoluteerde staat inderdaad vereenzelvigd dient te worden met de massa, met het proletariaat? Zou dit grootste volk van de wereld, dat ook nog eens de oudste cultuur bezit, dat heen wijs gebleken is het uiterste gedul dig, het Confucius-achtige standbeeld, dat Mao voor zichzelf heeft opgericht, niet op een kwade dag kunnen vergrui zelen? Men wroet in deze materie zolang men in Rood China is. Men tracht de raadselachtige situaties, waarvoor men wordt geplaatst, te doorgronden zonder daar ook maar een moment in te slagen. In elke gemeenschap, waar uitslui tend de lof wordt bezongen van arbei ders, boeren en soldaten moeten onpeil bare kloven geslagen worden. De in tellectuelen, de handelaars, de midden standers het zijn maar enkele van de vele groeperingen kunnen niet anders dan zich tekort gedaan voelen. Toch kan men een intellectueel horen beweren, dat er maar één God is: het communisme, en maar één profeet: Mao. Toch kan men een (voormalig) han delaar horen zeggen: „Particulier ini tiatief is uit den boze. Het verrijkt de een, verarmt de ander en doet onover brugbare tegenstellingen ontstaan. Als belichaming van het volk is de staat de enige rechtspersoon, die zich naar alle kanten mag en moet ontplooi en". Een een ex-middenstander zei: „Men dient het hoofd te buigen voor de wil van de massa". Bekeerlingen? Huichelaars? Wezels? Al deze kwalificaties kunnen van toe passing op deze zegslieden zijn. De vraag blijft alleen hoe en waar de op positie zich doet horen. Ze moet er zijn, anders zouden Mao's keurtroepen, de rode gardisten, zich niet roeren. Als waarnemer, als „onbetrouwbare vreem deling" vooral, die slechts op „de ver guizing van land en volk" uit is, merkt men er echter niets van. Het zal best zo zijn dat er in het rode rijk grote vooruitgang is geboekt sinds dit in 1949 tot stand kwam. En het zal even waar wezen er hele volkscharen vooral on der de allerarmsten zijn die 't onder Mao beter hebben dan onder Tsjang Kai-sjek of onder de keizer en diens corrupte, voor geen uitpersmethode te rugschrikkende mandarijnen. In de verveloze, verkrotte wijken op de oevers van de Wangpo vraagt men zich echter af of het marginale be staan, dat daar wordt geleid, nóg bene pender zou kunnen zijn. Aan de heersende klasse, het proleta riaat, worden in het rode rijk lonen uit betaald. welke te laag zijn om te leven en te hoog om te sterven. De huizenl of beter: kamers, waar de kinderrijke gezinnen van fabrieksarbei ders en bootwerkers in samenhokken, zijn haast net zo kaal als leegstaande woningen. Het enige meubilair bestaat dikwijls uit enkele slaapmatjes en wat zelfgetimmerde bankjes. Jongetjes en meisjes zwerven verwil derd rond met smerige kleren en soms wel lompen aan het lijf. De eenden en kippen, waar men bijna over struikelt, zien er, ondanks stof op hun veren pakjes, heel wat frisser uit. De textielnood is groot. De werkpak ken van mannen en vrouwen lijken op lappendekens. Uit het water wordt ge bruikt en van schepen afkomstig poets katoen opgevist, dat door benige moe dertjes wordt schoon gewassen. De lap jes, de vodden, zijn een welkom ge schenk, evenals het met de vloed aan spoelende kolengruis. Het leven moet hard zijn voor de pau pers van Sjanghai. Ook de vrouwen zijn verplicht te wer ken om de schamele kost voor het ge zin te kunnen verdienen. Hoewel er op papier schoolplicht bestaat, merkt men hier in de havenbuurten weinig van. „Die kinderen daar", zei een Chinees, die op de zwervertjes wees, „behoren op zo'n leeftijd in de klas te zitten. Er zijn echter geen onderwijzers genoeg. We zijn nog steeds doende het leer krachtenkorps op peil te brengen". „Zijn er wel voldoende scholen?" De man aarzelde even. Meer omzei lend dan antwoordend bracht hij naar voren: „Toen voorzitter Mao de macht over nam, moest er een enorme achterstand worden ingehaald. Negentig procent van het Chinese volk was analfabeet. Er zijn duizenden scholen bijgebouwd. Zelfs de machtigste communisten zijn niet in staat in nog geen twee decen nia voldoende leslokalen voor de hele bevolking uit de grond te stampen". De meest opvallend geklede figuur, die men in de havenwijken ontmoeten kan, is een oude, magere rishawberij- der. Als 't regent, heeft hij een jas aan, die ook in originaliteit alles slaat. Het is een vierkante mantel met een rond uitgesneden hals, die geheel van op el kaar geplakte repen autobinnenband is gemaakt. Omdat het kledingstuk nogal somber is en ook waarschijnlijk om de Grote Proletarische Culturele Revolutie en de BRUSSEL Malta wenst nauwere banden met de Europese Economische Gemeenschap. Het heeft de minister raad om spoedige onderhandelingen ver zocht, teneinde wederzijdse betrekkin gen tot stand te brengen „in de vorm en op de wijze die het meest geschikt zul len worden geacht". jeugdige uitvoerders ervan te eren, zijn door dit Chinese Michelinmannetje oranje-rode sierstippen op de kraag en het rupand aangebracht. Uiteraard zijn deze ook van rubber, zij 't dat het ma teriaal van verknipte fietsbinnenbanden afkomstig is. De economie in Mao's rijk toont dui delijke kenmerken van schaarste. Be kend is dat degenen, die de strikt dog matische koers verwerpen en de zoge naamde kapitalistische weg zijn inge slagen, op het ter beschikking stellen van meer gebruiksgoederen aandringen Het pauperdom, voor hetwelk de com munistische gelijke-monniken-en-kap- pen-theorie slechts een frase is, zou hier alleen maar wel bij kunnen varen. |TMAKA ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort ▼an een zachte! ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! HAMBURG De Westduitse rege ring zal snel ingrijpen om kranten die het niet langer kunnen volhouden te helpen. Dit zei gisteren Bondskanselier Kiesinger op de jaarvergadering van de Westduitse uitgevers in Hamburg. De bondskanselier zei dat de crisis die de pers in West-Duitsland door maakt, zonder voorbeeld is. Hoewel er in het land 1500 dagbladen verschijnen en een groot aantal onafhankelijke tijd schriften, zijn er slechts 170 grote redac tiekantoren. Na 1954 moesten vijftig hun deuren sluiten. De voorzitter van de uitgeversbond Hellmut Girardet zei, dat de uitgevers geen subsidie van de staat willen. Wel wensen zij hulp van en samenwerking met parlement en regering voor steun aan de pers, zolang de persvrijheid en de vrijheid van onderneming niet wor den aangetast. De Westduitse persbaron Axel Sprin ger maakte dinsdag bekend dat Der Mittag, een van zijn meest succesvolle kranten, niet langer kon verschijnen. Sinds het blad vier jaar geleden werd overgenomen steeg het aantal abonne menten van 25.000 tot 350.000. Het blad kon zakelijk geen succes worden zonder plaatselijke advertenties. NEW YORK Oe Thant, de secretaris-generaal van de UNO, heeft zich gisteren in de Assemblee zeer pessimistisch uitgelaten over de toestand in de wereld. In zijn somber gestemd jaarverslag constateerde hij dat men bij conflicten steeds vaker zijn toevlucht neemt tot geweld. Dat kan leiden tot dezelfde chaos waaruit al twee wereldoorlogen zijn voortgekomen, aldus Oe hant. Zo achtte hij het niet uitgesloten, dat er binen enkele jaren een nieuwe oor log in het Midden-Oosten zou uitbre ken. Deze was volgens hem niet te voorkomen als de orzaken van de zes daagse oorlog in juni niet uit de wereld worden geholpen. Oe Thant sprak zijn inleiding uit bij het begin van de tweeëntwintigste ge wone zitting van de Assemblee van de UNO. De toestand in het Midden-Oos ten is het belangrijkste punt van de agentia, die voor het eerst zal worden behandeld onder voorzitterschap van een communistische voorzitter, de Roe meense minister van Buitenlandse Za ken, Corneliu Manescu. Andere belangrijke onderwerpen op de agenda zijn de toelating van com munistisch China tot de UNO de rege ling van het bestuur over Zuid-West- Afrika en de ontwapening. De oorlog in Viëtnam komt niet voor op de agen da, maar vele sprekers zullen het on derwerp ongetwijfeld ter sprake bren gen. Oe Thant legde gisteren in zijn inlei ding vijf punten neer die zouden kun nen leiden tot de oplossing van het con flict in het Midden-Oosten: 1.) eerbiediging van de territoriale onschendbaarheid van elke staat en veroordeling van de bezetting door ge weld van een staat door een andere; 2.) het bestaansrecht van elke staat dient door alle staten erkend te wor den; 3.) elke staat heeft recht op vei ligheid binnen eigen grenzen; 4.) alle mensen, met inbegrip van de Palestijn se vluchtelingen, hebben het natuurlijk recht in hun vaderland te wonen en 5.) de scheepvaart door internationale waterwegen staat volgens internationa le conventies aan ieder vrij. Verder stelde Thant voor onmiddel lijk een speciale afgevaardigde van de UNO naar het Midden-Oosten te zen den. Via deze afgevaardigde zouden Israël en de Arabische landen met el kaar kunnen praten. Thant zei dat de pogingen van de UNO om Zuid-Afrika te bewegen tot afschaffing van de apartheio geen in vloed van betekenis op de toestand had den gehad. Hij spoorde de permanente leden van de Veiligheidsraad en de be langrijkste handelspartners van Zuid- frika aan een doeltreffende.' standpunt in te nemen om de Zuidafrikaanse re gering te bewegen haar huidige beleid te wijzigen. Tenslotte deelde hij mee dat Indone sië hem had verzekerd dat het volk van West-Irian in 1969 over zijn toekomst zal kunnen beslissen. Een vertegen woordiger van de UNO zal de Indone sische regering „bijstaan en advise ren" bij de uitvoering van het referen dum. (Van onze correspondent) LONDEN Ook gisteren is Enge land van Russische zijde met de bit terste verwijten overladen in de zaak- Vladimir Katsjenko, de 25-jarige Rus sische natuurkundige die de Russen uit Engeland hebben willen smokkelen nadat ze hem op klaarlichte dag in Londen hadden ontvoerd. Gisteren vertrok hij samen met zijn vrouw in half bewusteloze toestand per vlieg tuig uit Londen naar de Sovjet-Unie. Ditmaal lieten de Britten hem gaan. Voor hun vertrek heeft mevrouw Galina Katsjenko in een persconferen tie op de Russische ambassade, waar alleen zij aan het woord kwam, ge zegd hoe verontwaardigd zij is over de behandeling die haar man in Enge land heeft ondergaan. Ze heeft er ook een brief over geschreven aan premier Wilson. Die had al een nota op zijn bureau liggen waarin het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, in termen die doen denken aan de bitter ste dagen van de koude oorlog, Enge land de mantel uitveegt. ril De knappe zwartharige Galina had het over het „onmenselijk gedrag" van de Britse autoriteiten „als gevolg waarvan haar man er nu veel erger aan toe is dan voor ze hem uit het vliegtuig haalden". Galina was ook al verontwaardigd omdat de Britten haar politiek asiel hadden aangeboden, in een land. zo als ze zei, „waar dit soort onmense lijke dingen kunnen voorkomen". Het officiële Russiche protest over de zaak-Katsjenko maakt het nog bon ter: Katsjenko is in de tien maanden dat hij in Engeland heeft gestudeerd, geïntimideerd en gechanteerd door de Britse geheime dienst. Ze hebben hem voortdurend gevolgd. Doel hiervan was hem over te halen om voor deze dienst te werken en om niet naar de Sovjet unie te gaan. enz. enz. Natuurlijk spreken de Russen met geen woord over de manier waarop Katsjenko zaterdag in Londen op straat werd vastgegrepen door vier mannen van de Russische ambassade, die hem een auto insleurden en naar De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond voor de eerste keer in haar geschiedenis een vertegenwoordiger van een com munistisch land tot voorzitter gekozen. Met vrijwel algemene stemmen werd de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Manescu voor deze hoge post gekozen. Hij is hier in gesprek met de Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg (links). "Vandaag wordt het grote geheim ont huld waarover Engelana zich de afgelopen maanden het hoofd heeft ge broken. Koningin Elizabeth maakt in Glasgow de naam bekend van wat nu nog Q4 wordt genoemd, het grote pas sagiersschip voor de Cunardlijn, de op volger van de beide grote Queens, de Queen Mary en de Queen Elizabeth. De Queen Mary is juist bezig aan haar laatste reis naar New York. Een roem rucht tijdperk wordt afgesloten wan neer in de herfst van '68 ook de Queen Elizabeth uit de vaart wordt genomen. Behalve wat betreft de naam van de Q4 (Britannia, Winston Churchill en Princess Ann zijn favoriet) hangen er nog heel wat meer vraagtekens boven het gevaarte van 58.000 ton, dat van middag van de helling van John Brown de Clyde in gegleden is. Men vraagt zich in Engeland namelijk be zorgd af of dit peperdure, super de lu xe passagiersschip wel lonend zal blij ken. TVie jaar geleden dacht men dat de Q4 25,6 min. pond zou kosten, dat is meer dan 256 miljoen gulden. Wan neer het schip in november 1968 wordt opgeleverd zal John Brown evenwel een rekening presenteren met een eindbe drag van zeker 290 miljoen gulden. In 1964 kreeg Cunard al een lening van de Britse regering van 176 min. gulden voor 80 pet. van de bouwkosten van het casco en de machines, tegen 4,5 pet. rente. De beide bestaande Queens de Ma ry van ruim 81.000 ton en de Elizabeth van bijna 83.000 ton gaan de vaart uit omdat ze te duur zijn in de exploi tatie en veel te groot voor het tegen woordige transatlantische passagiers- verkeer. Zoals ook zoveel buitenlandse maatschappijen ondervindt Cunard in steeds sterkere mate de concurrentie van de luchtvaart. Voor kruisreizen zijn deze reuzen lang niet zo geschikt als hun opvolgster, die daarvoor speciaal is gebouwd en ingericht. In de winter maanden hoopt Cunard de Q4 speciaal daarvoor te gebruiken. Daarom is het schip smal genoeg om door het Suez- kanaal en het Panamakanaal te kunnen varen. jyjaar er moet heel wat geld worden verdiend wil Cunard de zware sla gen van de laatste jaren te boven ko men: de reserves van de maatschappij ondervinden nu jaarlijks een aderlating van dertig miljoen gulden; de zeelieden staking van vorig jaar kostte de maat schappij nog eens 40 miljoen. Vandaar dat Cunard alles op alles zet om de Q4 zo luxueus mogelijk in te richten. Alle hutten krijgen een eigen toilet, bad of douche, teneinde zoveel moge lijk liefhebbers te lokken die in steeds toenemende mate hun vakanties door brengen op dure kruisreizen. Een dure gok, waar de Britse belastingbetalers, gezien de kredieten van de regering voor Cunard, met argusogen op letten. De Q4 heeft een lengte van 288 me ter, krijgt een kruissnelheid van 28,5 knopen, zal per dag 520 ton brandstof gebruiken, zal plaats bieden aan 2.025 passagiers, heeft een hoogte (van kiel tot topje van de mast) van ruim 60 me ter en heeft 13 dekken. De Britse werven en toeleveringsbe drijven staan er niet om bekend dat zij altijd op tijd afleveren. Desondanks is de Q4 een voor bijna 100 pet. Brits schip. Waarschijnlijk zal voor niet meer dan 2,5 miljoen gulden voor de inrich ting van de Q4 naar 't buitenland gaan De scheepstelegraaf bijvoorbeeld komt uit Nederland, het roer en toebehoren uit Noorwegen. Geen enkel Brits bedrijf kon prijs en levertijd van de betrokken buitenlanders slaan lYe Q4 krijgt een computer aan boord, die een miljoen gulden kost, van Britse makelij. Computers hebben al een grote rol gespeeld bij de bouw tot nu toe. Door middel daarvan kon men de kosten, die natuurlijk voortdurend een neiging vertoonden tot stijgen, in de hand houden. Ondersteund door zijn echtgenote en personeelsleden van de Russische am bassade in Londen verlaat de jonge Sovjet-geleerde Katsjenko het ambassade gebouw om naar de Sovjet-Unie terug te keren. hun ambassade brachten. Met geen woord reppen ze er verder van dat ze hem zwaar hebben bedwelmd en dat ze hem zonder dat de Britten er iets van zouden merken, het land wilden uitbrengen. Had de Russische ambassade de Britten behoorlijk op de hoogte ge bracht van de toestand van Katsjenko, dan had hij zaterdag met Britse mede werking zonder enige moeilijkheid naar Moskou kunnen vertrekken. Er blijft trouwens nog iets heel an ders: hij heeft zaterdag zelf tegenover de Britse politie de wens te kennen ge geven om niet naar Rusland te wor den gestuurd. Dat kan een opmerking zijn geweest die hij heeft gemaakt als gevolg van zijn overspannen geestelij ke toestand, maar ze bracht voor de Britten de plicht mee om hem in de gelegenheid te stellen in Engeland te blijven. Later vroeg hij uit vrije wil om te worden teruggebracht naar de Russische ambassade. Er zijn nog andere duistere punten. Toen Katsjenko vorige week vrijdag uit Birmingham' vertrok, waar hij op de universiteit heeft gewerkt, was hij volkomen normaal. Dat i§, bevestigd door zijn hospita en door de mensen met wie hij in Birmingham heeft ge werkt. Van spanningen, laat staan van geestelijke gestoordheid was niets ge bleken. Zaterdag in alle vroegte wel. Wat is er in de tussentijd gebeurd? ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen l (Van onze correspondent) LONDEN Het aantal stakers in de haven van Londen bedroeg gisteravond zevenduizend. Op 51 schepen lag het werk stil, op 41 werd het laden en lossen normaal voortgezet. In Liverpool duurde de wilde staking van 8500 havenar beiders dinsdag onverminderd voort: daar zijn 89 grote schepen en tien kust vaarders getroffen door het conflict. In Manchester lagen gisteravond 19 schepen te wachten om te worden be handeld. Geen enkele havenarbeider was er aan het werk. In Huil heeft men gisteren weer normaal gewerkt. Zo was de toestand na de 2e dag van de wilde staking, uitgelokt door niet-er- kende organisaties die ageren tegen de nieuwe werkregeling die deze week in de Britse havens van kracht is gewor den. Daarbij is onder meer het stelsel afgeschaft waarbij alle werknemers in de havens losse arbeiders waren, dus zonder dienstverband. Twaalfduizend arbeiders in de haven van Londen hebben zich gisterochtend op het werk gemeld. In Tilbury duurt de staking evenwel voort maar er zijn daar, net als in Lon den zelf, aanwijzingen dat het stakings front deuken begint te krijgen. Dat is vooral te danken aan de voortdurende aandrang van de bond van transport arbeiders, die zich fel tegen de staking heeft gekeerd. Het bestuur van deze vakbond riep de stakers gisteravond op om weer aan het werk te gaan. Het beloofde dat er on verminderd zal worden aangedrongen op. 'n verhoging van 't minimum-garan tieloon (waarmee de stakers geen ge noegen nemen), voor hogere pensioenen en meer ziekengeld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. POSTBUS 39 - HILVERSUM BRUSSEL De Noordatlantische Verdragsorganisatie (Navo) zal op 16 oktober van Parijs naar Brussel verhui zen. Dat hebben zegslieden die nauw zijn betrokken bij de Navo en bij de Belgische regering, gisteren verteld. Het nieuwe hoofdkwartier van de Na vo bestaat uit een aantal geprefabriceer de betonnen gebouwen, die zijn opge trokken vlak bij het Brusselse vliegveld. Het is bedoeld als een tijdelijk onderko men. Het definitieve hoofdkwartier van de Navo in België zal worden gebouwd bij het zogenaamde atomium te Brussel.

De Vallei | 1967 | | pagina 7