„Den Haag" keek soms rijen dik naar de koninklijke stoet Tienduizenden keerden televisie de rug toe Nuances van „juichend" tot „teleurgesteld Vele fractieleiders in eerste reacties niet ontevreden Marathon VIJF TOEHOORDERS NAAST DE TROON 'Bijzonder ongeïnspireerd', meent drs. Den Uyl (PvdA) Voor het eerst sinds jaren Prinsjesdag in de regen TWINTIGSTE TROONREDE Bedrijfsleven reageerde verschillend Zuidtiroolse actie tegen Italianen Rusland nodigt China uit Naast kritische geluiden over de Troonrede s Senaat heeft n rustig jaar achter de rug Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten menko T&denka 99 Werkgevers Niet gelukkig „Geen luxe99 Bouw is blij Onderwijs Bekende japonnen Grapjes Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. TOXOPEVS„GOED EIS TSUTTIG STUK Voorzichtig Uurtje vrij? Brei! Vervelend9 Orde op zaken Nieuwe schoefas voor acht jagers WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor het eerst sinds vier jaar regende het pijpestelen op Prinsjesdag. Voor het eerst was het buiten kil en guur. Toch heeft de televi sie het gisteren in Den Haag helemaal verloren. Tienduizenden mensen, vrou wen en kinderen draaiden de beeldbuis resoluut de rug toe, dromden de nat te straat op en stelden zich vier, soms zes rijen dik op achter de dranghek ken. Omdat de verhoging in de Ridderzaal te klein is ge worden om er voor alle tot de troon gerechtigde prin sessen en hun echtgenoten een zetel op te kunnen zetten, hadden prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet, mr. Pieter van Voüenhoven (voor het eerst „officieel" aan wezig) en prinses Christina gistermiddag in de Ridderzaal plaats genomen op een rij zetels naast de troon. Het bedrijfsleven heeft zeer verschillend gereageerd op de Troonrede en de Miljoenennota, die de regering gisteren in de Tweede Kamer aanbood. JUICHEND was de Raad van Bestuur Bouwbedrijf over het herstel van de investeringsaftrek voor gebouwen. WAARDEREND lieten de werkgevers, De Rotterdamse haven, de vervoer ders, de binnenvaart en de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond zich uit over het streven naar beperking der overheidsuitgaven, de meerjarenplan nen en de steun aan verschillende bedrijfstakken met name het openbaar ver voer. Gereserveerd waren de wegenbou wers en de katholieke middenstanders. De eersten menen dat de regering zich te zeer in het vage heeft gehouden over de aanpak van de wegenbouw; de tweede groep vraagt zich af of de ge raamde prijsstijging van drie procent wel reëel is. Teleurgesteld zijn de vakverbonden, de RAI, de olieconcerns, de fabrikan ten en handelaren van bier, frisdran ken, chocolade, bromfietsen en de han delaren in wijnen. De vakbeweging spreekt over de troonrede van een „vaag en pover stuk", de anderen be treuren de handhaving van de benzine accijns en de verhoging van de omzet belasting. De verbonden van werkgevers zijn niet ontevreden over de inhoud van de troonrede en de miljoenennota. Dat zij niet op alle punten met het beleid van de regering kunnen instemmen, neemt niet weg, dat op belangrijke onderdelen grote waardering bestaat. Met name het voornemen van de regering haar beleid in de toekomst steeds meer te baseren op meerjarenplannen wordt met vreugde begroet, vooral door het Verbond van Nederlandse Werkgevers, vers. Gelukkig is men met het herstel van de investeringsaftrek voor bedrijfsge bouwen. Ook de middenstandsbonden zijn hierover verheugd. Toch vraagt de Federatie van katholieke en protes tants-christelijke werkgeversbonden zich af of de regering wel voldoende oog heeft voor de moeilijke positie van vele ondernemingen. De werkgevers hadden toch wel ver wacht dat ook de schorsing van de ver vroegde afschrijving zou worden opge heven. Zowel de Federatie als het Verbond is blij met het voornemen van de re gering het particuliere bedrijfsleven meer in te schakelen bij de ontwikke lingshulp. „Het kan alleen maar bijdra gen tot een meer doeltreffend beleid", zegt het Verbond. De confessionele werkgevers en de vakbonden zijn het over één ding zeker eens: Zij zijn verheugd over de eerste stappen die de regering wil zetten in de richting van een herziening van het ondernemingsrecht. De 'vakcentralen zijn overigens al lerminst gelukkig met troonrede en miljoenennota, zoals wij gisteren al schreven. „Het ontbreekt de regering aan visie op de aanpak van de grote problemen" zeggen de drie verbonden. Dat het minimuminkomen wettelijk wordt geregeld stemt de vakbeweging tot genoegen, maar wekt zorg bij de heer P. G. van der Weele, de voorzit ter van de Koninklijke Middenstands bond. Hij meent dat het karakter van de c.a.o. hierdoor kan worden gewij zigd. De miljoenennota noemt de heer Van der Weele overigens „gedurfd met zor gelijke facetten". Instemming ener zijds met de beperking der uitgaven, de kostenbewaking en de investeringsaf trek voor gebouwen, zorg anderzijds over de premies voor ziektenkostenver- zekering die niet meer aftrekbaar zullen zijn, de verhoging van de omzetbelas ting. De middenstandsbonden, maar ook het Verbond van Nederlandse werkge vers betreuren het toespitsen van de discriminatie door de keuze die de re gering heeft gedaan bij de verhoging van de omzetbelasting. Shell betreurt het samen met de vervoersorganisaties dat de accijns op benzine op het ver hoogde peil gehandhaafd blijft. De fabrikanten en handelaren van frisdranken, bier, bromfietsen en cho colade zijn wel heel teleurgesteld. „Be spottelijk" noemt de heer B. Well- mann, secretaris van de vereniging van suikerverwerkende en chocolade- verwerkende industrie, het feit dat de regering suiker en chocolade als luxe artikelen beschouwt. Voor bonbons kan hij dat nog wel begrijpen, maar voor repen zeker niet. Bier en frisdranken zijn volksdran ken en geen semi-luxe artikelen menen de fabrikanten en handelaren van deze produkten. Een achteruitgang van de omzet vrezen zij, zoals de handelaren in wijn dat ook in hun bedrijfstak ver wachten. De RAI verbaast er zich over dat voor de tweede maal in twee jaar de omzetbelasting op bromfietsen wordt verhoogd. „Het begrotingstekort wordt opnieuw gedeeltelijk verhaald op een beperkte groep belastingbetalers", zegt de RAI. „Waarom moet dat alledaagse en noodzakelijke vervoermiddel verder worden belast?" Blijder zijn de stemmen wanneer het gaat om de stimulering van de bouw. Hiertoe rekent de Raad van Be stuur Bouwbedrijf ook een verbetering van de financiële positie van de ge meenten, waardoor bijvoorbeeld de noodzakelijke stadssanering kan wor den aangepakt. Dat er wel over het wegennet wordt gesproken, maar geen woord wordt ge rept over een wegenfonds betreuren de Vereniging van Wegenbouwers en de Algemene Verladers en Eigen Vervoer ders Organisatie. Meer ingenomenheid bestaat-er bij personenvervoerders. De KNVTO hoopt dat de dertig miljoen gulden voor het stadsvervoer het be gin zal zijn voor verdere bijdragen met name aan het streekvervoer, waar men niet zo gemakkelijk uit een ge meentelijke pot kan putten. Voor de Studenten Vakbeweging en het Nederlandse Studenten Akkoord gaf de Miljoenennota door de aankondiging van de verhoging van inschrijf- en ten- tamengeld, weinig aanleiding tot vreug de. Namens de SVB zei P. Brill dat het regeringsbeleid er duidelijk op is ge richt het aantal studenten te verlagen en de drempel naar universitaire stu die te verhogen. De heer R. de Jonge zei namens het NSA dat men zich wel met de maatre gelen zou kunnen verzoenen, wanneer de extra opbrengsten werden gebruikt voor nieuwe centrale studentenvoorzie ningen. Wanneer de lasten evenwel al leen maar zouden worden verzwaard om budgettaire redenen, dan achtte de NSA ze onaanvaardbaar. De Haagse politie had 850 man op de been gebracht en nam geen enkel risi co. Een peloton forse agenten liep door een strook „niemandsland" achter de militaire afzetting met de stoet mee. „Er is niets gebeurd, we hebben heel gezellig kunnen wandelen", zei een agent. Dit jaar zette de Marinierskapel van de Koninklijke Marine op het Binnen hof het Wilhelmus al in bij aankomst van het rijtuig, waarin prinses Mar griet, mr. P. van Vollenhoven en prin ses Christina zaten. Toen de Gouden Koets met koningin Juliana, prins Bern- hard, prinses Beatrix en prins Claus bij de Ridderzaal arriveerde, was de ka pel net aan de laatste noten van het volkslied toe. Dat voorkwam, dat de koninklijke gasten te lang in de regen zouden moeten wachten op het slot. Bij het vrouwelijke publiek heerste nogal wat teleurstelling over de kleding van de Koningin en de Prinsessen. „Wij kennen die japonnen al", merkten de kritische dames achter de kijkhekken op. „De Koningin had bij het huwelijk van prinses Margriet ook die smaragd groene japjn van velours chiffon aan. En prinses Margriet verscheen op het regeringsbanket in het gemeentemu seum De Lakenhal in Leiden ter ere van haar huwelijk eveneens in dezelfde zachtgroene creatie met groene uitge knipte blaadjes om de hals". Over het appelgroene toilet van prin ses Christina en het turquoise van prin ses Beatrix waren de scherp kijkende dames niet zeker. Om kwart over een, toen de Koningin naast de voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. F. J. F. M. van Thiel, en prins Bernhard met het Eerste Kamer lid Broeksz de Ridderzaal binnenkwa men, werd het daar eindelijk stil. Natuurlijk minde vooral de VVD weer het ambtskostuum Geertsema, Zege- ring-Hadders, Portheine, Berkhouwer. Joekes daarentegen was in een doodge woon zwart kostuum, zoals hij altijd draagt. De jonge socialist drs. Ed van Thijn zat keurig in jacquet, maar de Rotterdamse burgemeester Thomassen tevens Eerste Kamerlid had het ook maar bij een gewone jas, broek en vest gehouden. Ambtskostuum ook bij de leden van de Raad van State: Romme bijvoor beeld in dat van oud-minister. Het hele kabinet, inclusief alle staatssecretaris sen, was in jacquet. Premier De Jong, die voor het eerst als aanvoerder van de ploeg de opening van de Staten-Ge- neraal meemaakte, was er niet van on der de indruk. Tot het laatste moment maakte hij grapjes. De D'66-er mr. dr. Imkamp was te laat. Hij kon nog net een weg gedrukt stoeltje in een hoek van de Ridderzaal krijgen. Zijn partijvoorzit ter Van Mierlo bleek voor deze speci ale gelegenheid naar de kapper te zijn geweest. Evenals verleden jaar zaten alleen de Koningin en prins Bernhard op het podium. Op vijf speciale stoelen, rechts van de troon, zaten prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet, de heer Van Vollenhoven en prinses Christina. De PSP is nog steeds tegen de tradi tionele opening door de Koningin. Het Eerste Kamerlid Boetes had een brief gestuurd, waarin stond dat zijn hele fractie en ook de heer Van der Spek de Tweede Kamer om principiële rede nen zouden wegblijven. Lankhorst was er echter wel. Het was droog toen de koninklijke stoet even na tweeën weer bij het paleisje aan het Lange Voorhout aankwam. Nog geen twee minuten later ver scheen de vorstelijke familie op het ADVERTENTIE bordes. Vooraan de Koningin met haar drie dochters en prins Bernhard, daar achter nog net zichtbaar de twee schoonzoons. Duizenden armen gingen zwaaiend omhoog. Opgroeiende jonge ren zongen uit volle borst: ,,'t Is Oran je, 't blijft Oranje, 't is Oranje boven". Weer is een nieuw parlementair jaar geopend. Voor de twintigste maal sinds haar inhuldiging op 6 september 1948, las koningin Juliana gister middag in de Haagse Ridderzaal de Troonrede voor. ROME Een organisatie die zich Comité voor de bevrijding van Zuid-Ti- rool noemt, heeft aangekondigd, dat de campagne van geweldpleging tegen Ita lië met ingang van vandaag heviger zal worden. De bevolking van het overwegend Duitstalige Italiaanse gebied Alto Adi- ge (het vroegere Zuid-Tirool) kreeg de raad weg te blijven bij gebouwen van de Italiaanse overheid, winkels, spoor wegen, hotels, bruggen en andere plaatsen. MOSKOU De Russische regering heeft communistisch China uitgenodigd een delegatie te zenden naar de viering van de vijftigste verjaardag van de Ok- tober-revolutie. De uitnodiging was ge richt tot het centrale comité van de Chi nese communistische partij en werd verzonden via de Chinese ambassade in Moskou. Het staat wel vast dat China de uitno diging zal afwijzen. De Sovjet-Unie heeft de afgelopen jaren in weerwil van de steeds slechter wordende betrekkin gen met Chine voor het bijwonen van de plechtigheden ter gelegenheid van de herdenking van de Russische revolutie uitgenodigd, maar al jaren lang zijn de Chinezen niet gekomen. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijzonder ongeïnspireerd, zo vond de socialistische oppositielei der, drs. J. M. den Uyl, de Troonrede: „Als je een vervelende boodschap hebt te brengen, kan dat ook op een andere manier. Elk perspectief ontbreekt". Met de sociaal-economische paragraaf was drs. Den Uyl het in grote trekken wel eens. Htf constateerde echter een compleet tekortschieten in het ernstig nemen van de werkloosheid. Voor het noorden is dit een klap in het gezicht. Het woningbouwbeleid betekent een duidelijke knak ten ongunste van het be- leid-Bogaers. De 125.000 woningen worden niet gehaald, meende drs. Den Uyl. De ontwikkelingshulp stjjgt van 0.62 naar 0.66*/» van het nationaal inkomen en op zo'n manier halen we pas in het jaar 2000 de één procent. De liberale fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. E. H. Toxopeus, vond de Troonrede een goed en nuttig stuk, waarin geen „overdreven verha len staan. „Ik heb heel wat minder concrete Troonredes meegemaakt", zei hij. De Miljoenennota vond hij, gezien de economische omstandigheden van dit moment, zonder meer goed. Toch wa ren er ook voorstellen waarover mr. Toxopeus nog zwaar wilde denken. Hij noemde het voornemen om de premies voor de ziektekostenverzekering niet meer in aanmerking te nemen bij de berekening van de extra lasten voor de inkomstenbelasting. De AR-fractievoorzitter mr. B. W. Biesheuvel was voorzichtig in zijn eer ste reactie. „Het kabinet speelt op „zwaar terrein" en dat moet onze kri tiek matigen. De begroting biedt goede kans om met het parlement tot een ak koord te komen. Ik hoop dat het kabi net zal luisteren als er in de Kamer bepaalde wensen naar voren zullen ko men". Mr. Biesheuvel vond het wel nodig, dat er op korte termijn voorstellen ko men om de werkloosheid verder te bestrijden. Hij vond ook, dat er zowel in de Troonrede als in de Miljoenen nota te weinig visie tot uiting komt op de grote politieke en maatschap pelijke ontwikkelingen van deze tijd. De fractievoorzitter van de CHU, J. Mellema, vond niet dat de Troonre de en de Miljoenennota aanleiding gaven tot overdreven gejuich. Dat neemt niet weg dat er toch wel een evenwichtig uitgekiend beleid kan worden gevoerd. .Hij was er tevreden over dat er voor ontwikkelingshulp 0,75 procent van het nationale inkomen is uitgetrokken. Daarmee zijn wij een goed eind op weg naar de norm van één procent. Maar hij was er verbaasd over, dat de regering niet was gekomen met een speciale nota voor de industriële ont wikkeling van het Noorden. met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Crylor. Goed wasbeer, blijft ela nieuw. Vraag het patroon blj'uw winkelier of stuur onderstaande bon op. CO LU cc w E Z O O doende doet om de werkloosheid te be strijden. Volgens drs. Schmelzer zal de discus sie tijdens de algemene politieke be schouwingen niet gaan over de vraag of er meer geld kan worden uitgege ven, maar wel of er bepaalde verschui vingen mogelijk zullen zijn. Hij wil het kabinet vertrouwen geven. De communist M. Bakker zag een groot verschil tussen de Troonrede en de toespraak van minister Witteveen gistermiddag in de Tweede Kamer bij de aanbieding van de begroting. De Troonrede was volgens hem een ver haal voor het grote publiek, maar de bewindsman toonde aan dat het alle maal niet zo „hadsekidee" gaat. DEN HAAG „Het afgelopen parle mentaire jaar week in vele opzichten af van het normale beeld. Om het begin te nemen: dat kenmerkte zich door een zo zeldzame en onverwachte gebeurte nis dat deze met een donderslag kan worden vergeleken. Als men wil kan men de vergelijking nog doortrekken en stellen dat een onweer dikwijls bij draagt tot zuivering van de lucht". De herbenoemde voorzitter van de Eerste Kamer, dr. ir. J. P. Mazure, zei dat gisteren bij het begin van de eerste vergadering van de senaat. Hij vond dat met name door het optreden van drie kabinetten de omvang het werk van de Eerste Kamer „duidelijk bene den normaal" is gebleven. Het aantal bladzijden van de Handelingen de no tulen bij het parlement bedroeg dit zittingsjaar maar 73 pet. van het gemid delde aantal over de beide voorafgaan de jaren. De D '66'er, mr. H. van Mierlo, vond de Troonrede een vervelend stuk. „Moeten wij nog doorgaan met het pro duceren van dergelijke stukken?" De passage over Viëtnam vond hij een overschrijding van het fatsoen, ge zien het laatste debat over deze zaak. Het beleid dat het kabinet inzake de werkgelegenheid wil voeren was voor hem een groot vraagteken. Mr. Van Mierlo begreep ook niet hoe het kabinet kan praten over een aanzienlijke opvoering van het voor ontwikkelingshulp uitgetrokken bedrag. Over de verhoging van de omzetbe lasting op bier grijnsde hij alleen. „Ik zal het toch wel graag betalen". De heer H. J. Lankhorst (PSP) on derschreef mr. Van Mierlo's kritiek op de Troonrede, er op wijzend, dat het „instituut" Troonrede aan een bezin ning moet worden onderworpen. De heer Lankhorst noemde de inhoud van de Troonrede een verzameling van wensen, waarvan het de vraag is of zij ooit zullen worden vervuld. Volgens de heer Jongeling (GPV), was de Troonrede „lang en nogal vrij blijvend", een staatsstuk waarin hij een krachtige, bezielde aanpak mist. Het geheel is als het weer vandaag, wat motregenachtig, aldus de heer Jon geling. Het ontbreken daarin van de be strijding van de toenemende zedenver wildering en van een Nieuw-Guinea- passage was hem opgevallen. De fractievoorzitter van de KVP, drs. W. K. N. Schmelzer, vond dat de Mil joenennota orde op zaken stelt. De KVP heeft met haar pessimistische verwachtingen voor dit jaar en voor 1968 gelijk gekregen. Hij wil nog niet beoordelen of het kabinet De Jong vol- ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn üeumatische pijnen, spit. zenuwpij nen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Alge- sal diep op de weefsels in tot aan da haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reu matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektl Zorgt dat U thuis altijd een tuba Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ADVERTENTlb Stoer en modieus is dit warmgevoerde winterjack. De sterke stof is van en creëerde het model. DEN HAAG Er is weer pech met de jagers van de Koninklijke Marine. Zij zijn nauwelijks gerepareerd van scheurtjes in het dek. Nu zijn opper vlaktescheurtjes geconstateerd in een van de twee schroefassen van de jager Rotterdam. De marinel siding heeft besloten bij alle acht jagers van de klasse Friesland de schroefassen te laten vervangen als zij voor onderhoud op de Rijkswerf in De Helder liggen. Daarmee is anderhalf miljoen gulden gemoeid. Tot de schepen voor de behandeling aan de beurt komen zullen zij met een beperkte snelheid varen.

De Vallei | 1967 | | pagina 8