GEEN EXTRA KIJKGELD voor kijken naar kleur prijzen nog geheim GEL UIDS jagers halen nu ook het beeld erbij Philips drong aan op 1 januari as n Behoedzaam kleurenbeleid Hoe wordt een t.v.-program gemaakt? Nog geen kleur bij de reclame POSTMUSEUM OPENT DE OUDE DOOS'' Krachttoer voor Eurovisie Kleuren-t.v.: duurder, groter en heel wat gewichtiger 1 Zonder overleg Ander argument T* 111 Investeringen Zelf bijleggen Alles duurder Ook verzekering van kleuren-t.v mogelijk Kneedbaar hout in 9 kleuren CElalsUüMT Gupa Unieke expositie PIANO'S EN ORGELS De Olympische Spelen in Mexico (1968) ELECTRONISCHE voorheen Haarbrink ,s< W; Firato 67 Deze pagina is gewijd aan de Firato '67: de vijftiende tentoonstelling van elektronica. Zij wordt ge houden van donderdag 21 september tot en met zondag 1 oktober in de nieuwe RAI aan het Europa plein te Amsterdam. Deze radio- en televisie-expositie kan men bezoeken van 's morgens tien uur tot 's middags vijf uurof 's avonds tussen zeven uur en half elf, behalve op de beide zondagen. De toegangsprijs werd bepaald op drie gulden per persoon. De bezoeker kan een kijkje nemen op 52 stands met een gezamenlijk vloeroppervlak van meer dan tienduizend vierkante meter. In vier hallen worden produkten getoond uit 22 landen, waaronder Is raël en India, Hongkong, Korea, Turkije, Japan en de Sovjet-Unie. Minister mr. L. de Block van Economische Zaken zal de Firato '67 morgen openen. De NTS zal deze opening fin kleurenI uitzenden. Enthousiast, maar ook gekweld, begint Hilversum aan de kleur in de nu zeventien jaar oude Nederlandse televisie. Als het aan de meer derheid der omroepbestuurders had gelegen, had Nederland niet on middellijk na Duitsland en nog voor Engeland kleur in de program ma's willen doen. Hilversum is in feite nog niet klaar en het heeft geen geld. Het is op verzoek van Philips dat de regering heeft bepaald dat Nederland per 1 januari a.s.. officieel kleur zou krijgen. De regering hanteerde bij haar beslissing het argument van de werkgelegenheid. Bovendien: als Philips kleur ent oestellen en kleurenapparatuur wil verkopen in Engeland, Duitsland en Frankrijk, dan kan het Philips- moederland, Nederland, toch niet achterblijven met kleuren-t.v. De door de regering overgenomen Phi- lips-argumentatie heeft VAR A-voorzitter Broeksz inmiddels in het openbaar de vraag doen stellen hoe het dan komt dat de Nederlandse kleurenontvangers 3000 gulden moeten kosten. Er blijft, vergele ken met Duitsland, altijd de hogere prijs door de hogere belastingen (25 tegen 4 procent), maar enkele honderden guldens minder moet mogelijk zijn. Als de prijs van 3000 gulden gehandhaafd blijft, dan zou men bijna wensen dat toestellen van buitenlandse fabrikaat in groten getale in Nederland zouden worden geïmporteerd. Maar dat is stellig niet in het belang van de Nederlandse industrie en het was juist dit belang, dat de doorslag gaf bij het be sluit om gelijk met Engeland, Frankrijk en Duitsland met kleurentelevisie te be ginnen", constateerde hij. Hilversum ontving enkele maanden gele den van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk bij ver rassing een telefoontje met de mededeling dat het ministerie van Economische Za ken de Nederlandse industrie schriftelijk had doen weten dat Nederland per 1 ja nuari kleur zou krijgen. Enig overleg met Hilversum was niet gepleegd. „Een communicatiestoornis, die type rend is voor het contact Den Haag-Hilver- sum", aldus Hilversum, waarbij „Hilver sum" niet alleen gelezen moet worden voor de groep van de omroepverenigingen, doch ook voor de meerderheid der bestuur ders van het gezamenlijke bestel, die op hun Dlaats zijn gekomen door benoemin gen van de overheid zelf of van de over koepelende culturele en maatschappelijke organisaties in Nederland. Juist het plot selinge telefoontje is een van de punten geweest van het grote „boosheidsgesprek" dat de besturen van de gezamenlijkheid, de NRU en NTS, met minister Klompé ge had hebben. dat verzoek nog niet officieel geantwoord. Onofficieel heeft zij inmiddels al laten blijken dat zij, en ook de PTT, er niet voor voelen. Het incasseren van een bij zonder kijkgeld kost, bij een voorlopig nog gering aantal kleurenkijkers, meer dan het opbrengt. rentelevisie, en van de kleurentraining van regisseurs en technisch personeel. Het ge noemde bedrag zit in de reportagetreln voor kleuren, die is aangeschaft en in de filmaftastapparatuur, die in Studio Con cordia te Hilversum staat opgesteld. Vele miljoenen zijn nodig. In het om- roepkwartier te Hilversum verrijst een complex van zes ultra-moderne tv-stu- dio's. Studio 1 en 2, de grootste, zijn al in gebruik. Ze zijn, ook in de toekomst, voor produkties in zwart-wit bestemd. De overi ge studio's worden ingericht op kleur. Studio 3 en 4 moeten in de loop van vol gend jaar in gebruik worden genomen. De NTS wil van zeven uur kleurentelevi sie per week nu, naar ongeveer 22 uur per week in 1970. Piet te Nuyl, de baas van de VARA-tv, heeft in de bureaus van zijn bedrijf een bord laten ophangen waarop staat: „Denk aan de zwart-wit-kijkers. Ze blijven voorlopig het belangrijkst." um hoopt dat het standpunt van 1 We€ Hier keil hoildeil Hilversum hoopt dat het standpunt van de minister weer zo'n communicatiestoor nis Den Haag-Hilversum zal blijken te zijn en dat het standpunt nog wordt gewijzigd, namelijk als zij bereid is geloof te hech ten aan de Hilversumse uiteenzettingen over de financiële consequenties van de invoering van kleur in de televisie. In En geland moeten de bezitters van kleuren- toestellen met ingang van 1 januari a.s. honderd gulden per jaar gaan betalen, in clusief luistergeld. Het gewone kijk-luis- tertarief is de helft. In Engeland is het ad ministratief blijkbaar wèl mogelijk in ver band met de kleurentelevisie met een apart tarief te komen. Den Haag stelt daar tegenover: „Eens wordt kleur een gewoon aspect van de televisie. Het is be ter de financiering van de kleurentelevisie te betrekken in een algemene verhoging van het kijkgeld." Inmiddels heeft de NTS 3,5 miljoen gul den in kleurentelevisie geïnvesteerd. Dat bedrag is exclusief de kosten van de di verse commissies, die al twee jaar doen de zijn met de voorbereiding van de kleu- Er komen zeventien merken toestellen voor kleurentelevisie op de Firato. Op twee na hebben alle fabrikanten en impor teurs hun prijzen reeds vastgesteld. Even als in Duitsland bij de Berlijnse Funkaus- telling vorige maand, houden deze twee waarschijnlijk nog verrassingen achter de hand, te weten: het Duitse merk Graetz en Kuba-Imperial van het Amerikaanse concern General Electric. Beide zullen vermoedelijk proberen het goedkoopst te zijn. Ze zullen dan bereid moeten zijn ta melijk diep te duiken. -Het Duitse merk Metz presenteert te Amsterdam een tafelmodel, dat. slechts 2475 gulden moet kosten ruim 500 gul den minder dan vrijwel alle andere types. Voor de meeste merken zijn de prijzen be paald rondom meestal net iets beneden de drie mille. Grundig komt nog met een stunt apart: Het gesprek heeft verhelderend ge werkt. Minister Klompé heeft meer con tact beloofd. Maar het heeft de financiële problemen die de plotselinge regerings beslissing voor Hilversum heeft opgewor pen, nog bij lange na niet doen verdwij nen. Een uur programma in zwart-wit mag, exclusief de technische kosten van studio en bijbehorend technisch personeel, 9250 gulden kosten. Meer geld is er uit de pot van het kijkgeld, met daarbij 60 procent van Je opbrengst van de reclame-tv, niet beschikbaar. De omroepverenigingen moe ten uit eigen middelen (ledencontributie en abonnementsgeld) enkele tonnen bijleg gen willen zij van al hun uitzendingen meer dan de helft zelf maken en willen zij met grote produkties komen. Een omroep als de VPRO, die geen ver enigingsreserves heeft, moet de eigen pro dukties zoeken in kleine programma's. De TROS, die nog minder geld achter de hand heeft en alleen maar een schuld van bijna een miljoen aan „De Telegraaf" omdat het „Tros-Kompas" nog steeds ver liesgevend is, die TROS moet haar pro gramma volstoppen met veel, goedkope, buitenlandse filmseries. En dan komt nu de kleur! Voor de eerst komende drie experimentele maanden krijgen de omroepen (de grote tweemaal, de kleine één keer) uit de gewone midde len, dus ten koste van de zwart-wit-pro- gramma's, voer een uur kleurenprogram- ma 1500 gulden meer dan voor een uur programma in zwart-wit. Het is niet eens voldoende. De kosten van kleurenprogram- ma's ligt in de praktijk 25 procent hoger dan die van uitzendingen in zwart-wit. Het komt doordat er, in verband met de licht- instellingen, langer moet worden gerepe teerd in de studio dan bij zwart-wit-pro- dukties. Artiesten moeten dus meer be taald krijgen. Decors en kostuums, vroe ger goed als zij in gradaties van grijs wa ren gemaakt, gaan meer kosten. Leveran ciers van buitenlandse filmseries of losse produkties vragen meer als de program ma's, behalve in zwart-wit, ook in kleur uitgaan. De NTS heeft minister Klompé ter finan ciering van de meer-kosten van de kleu rentelevisie maanden geleden gevraagd om een hoger kijkgeld voor bezitters van kleurenontvangers. De minister heeft op deze fabrikant lanceert als enige een kleu- renontvanger met 48 cm beeldbuis, tegen alle andere toestellen met 63 cm. Deze „manoeuvre" staat een prijsstelling toe van 2398 gulden. Kuba-Imperial is van plan ook in ons land als eerste een kleu- ren-portable te presenteren, die vermoede lijk voor minder dan twee mille verkrijg baar zal zijn. In Duitsland bedroeg de prijs 1500 mark d.w.z. 1350 gulden. In ons land ligt zoals bekend de weelde belasting veel hoger, namelijk 25 procent tegen daar slechts 4,25 procent. Een vraagteken staat nog achter de pro dukten uit Japan. Sony is wel met kleur aanwezig en toont zelfs een miniatuur ontvanger maar deze produkten zijn niet geschikt voor het hier gekozen sys teem (PAL). Pas volgend jaar kunnen aangepaste toestellen worden geleverd aan Europa. Voorlopig concentreert Japan zich op de Amerikaanse markt, met het NTSC-systeem. De meeste industrieën leveren wel vier of vijf verschillende modellen, al dan niet ingebouwd of gecombineerd met radio en pick-up. De volledige lijst van merken en prijzen voor de tafeltoestellen luidt aldus: Aristona (Nederland) f 2950, Bang Olufsen (Denemarken)f 4000, Barco (België) f 3500, Blaupunkt (Duitsland) f 2998, Erres (Nederland) f 2998, Graetz (Duitsland) nog niet vastgesteld Ook de geluidsjagers geven weer acte de présence op de komende Firato. Kortge leden werd het werkterrein van deze ver eniging uitgebreid tot beeldregistratie. In de stand zal men dan ook kunnen zien wat amateurs zonder technische knob bel en met beperkte middelen op dit vlak van vrijetijdsbesteding kunnen berei ken. Het zwaartepunt komt hierbij te lig gen op de combinatie van beeld en geluid, waardoor ook de foto-enthousiast nieuwe wegen kan bewandelen. Zijn dia's krijgen meer uitdrukkingskracht. Twee zogenoemde carrousel-projectoren zullen dit duidelijk maken in stand 11 in de Zuidhal. Het spreekt vanzelf dat ook aandacht wordt besteed aan de nog vrij jeugdige „video-recording": het opnemen van televisieprogramma's. Grundig (Duitsland) Grundig (Duitsl.) 48 cm Kuba-Imperial (USA) Loewe Opta (Duitsland) Metz (Duitsland) Nordmende (Duitsland) Philips (Nederland) Saba (Duitsland) Schaub-Lorenz (Duitsland) Siemens (Duitsland) Telefunken (Duitsland) Wega (Duitsland) f 2998,— f 2398,— nog niet vastgesteld f 2985,— 2475,— 2950,— 2950,— 3150,— 3078,— 2998,— 2950,— 2995,— Niet alleen het vastleggen en overbren gen van muziek, ook de produktie werd „ge- elektroniseerd". Eeuwenlang was de piano hét huiselijke muziekinstrument, tegenwoor dig vaak verheven tot statussymbool. Veel kinderen moeten daarom ook nu nog leren spelen, waarbij wordt vergeten dat een der gelijke dwang nimmer tot geestdrift kan lei den. Hoewel de verkoop van piano's zich hand haaft, brak er toch een nieuwe markt open voor 't elektronische orgel, zodra de prijs hiervan (dank zij transistoren) binnen 't be reik van grotere groepen kwam. De bekla genswaardige groep van moeizame „pinge laars" kan op deze wijze met twee vingers en de rest registers tot mooi blufwerk komen, compleet met hoorn, klarinet of hobo. Nederlandse pijporgelbouwers hebben het in vroeger eeuwen tot wereldfaam gebracht. Merkwaardigerwijs gooien enkele Neder landse fabrikanten van pijploze, dus elek tronische orgels ook nu internationaal hoge ogen. Met name Philips te Eindhoven en Eminent te Bodegraven hebben in heel Euro pa een forse omzet. Wat de „thuismarkt" betreftveel succes wordt ook bereikt bij een grote groep con-- fessionelen, de liefhebbers van kerkmuziek. Vele honderden „harmoniums" worden ein delijk vervangen. Op de Firato 67 zal men een uitgebreide collectie van deze en ook andere elektroni sche muziekinstrumten kunnen zien en ho ren. Verder wordt ook een fenomeen op dit gebied gepresenteerd door de pioniersfirma Hammond uit Amerika. Speciaal voor de Firato liet men de nieuwe aanwinst over vliegen naar Amsterdam. Deze X 66 kan al le orkestinstrumenten weergeven. Een mee gekomen virtuoos zal dat ook dagelijks de monstreren op het klavier, dat 50.000 gulden kost. ■iimniflitiiiiininiflmMni inl|ggg Dank zij de transistorisatie kunnen draagbare televisie-ontvangers niet al leen kleiner worden, ze zijn ook minder kwetsbaar. De omzetten sijgen dan ook snel. Men gebruikt deze mini-apparaten op rei», tijdens weekend of vakantie, maar ook als tweede toestel thuis, bijvoorbeeld wanneer iemand een speciaal programma wil zien dat de rest van het gezin niet interesseert. Het duurt waarschijnlijk nog wel enige tijd eer ook in de uitzendingen van de tv- reclame kleur zal verschijnen. Technisch is er geen moeilijkheid, alleen wat last. De STER, die het programmabeleid van de reclame-uitzendingen heeft, moet ech ter rekening houden met de reclamewe reld. En die staat niet te dringen. Er zijn nog slechts enkele honderden kleurenontvangers in Nederland uitgezet. Weliswaar kunnen uitzendingen in kleur ook gewoon in zwart-wit worden bekeken, maar het loont bij zo weinig kleurenont vangers voorlopig de moeite niet op grote schaal reclamespots in kleur te maken. Het procédé is vele malen duurder dan het toch al dure filmen in zwart-wit. Bovendien moeten de Nederlandse ma kers van reclamespots nog leren denken in kleur. Het effect van kleur vergt anders geschreven verhaaltjes. Nieuw voor Nederland is niet alleen de kleurentelevisie, maar ook de mogelijk heid de kostbare ontvanger te verzekeren tegen alle reparatiekosten, brand en in braak, diefstal, breuk en beschadiging door welke oorzaak ook. De Verzekeringsmaatschappij Navo uit Leiden biedt een polis aan voor tenminste drie jaar, waarvan het eerste premievrij is (in verband met de garantietermijn). De kosten: f 13,75 per maand. Dezelfde maatschappij heeft al een soortgelijke gekoppeld aan een zogenaamd restitutie systeem, waarbij tweederde van de pre mie in de vorm van koopbonnen wordt ge restitueerd als geen schade of reparaties zijn voorgekomen. Naast draagbare radio's zijn er ook por table pick-ups, die vooral tieners de ge legenheid geven waar dan ook hun geliefde hits te gaan draaien: onafhankelijk van het lichtnet, op batterijen dus. Evenals vier jaar geleden heeft de NTS op de Firato een tijdelijke televisiestudio ingericht opdat per keer 600 bezoekers vanachter een glazen wand kunnen zien hoe zo'n programma wordt gemaakt. De ze keer zullen in de studio zelfs program ma's in kleur tot stand komen. Een twee de verschil is, dat de programma's bin nenshuis blijven. Zij zullen alleen te zien zijn op de kleurenontvangers, die in de stands worden gedemonstreerd. De programma's gaan derhalve niet via Bussum en het tv-zenderpark de lucht in. Dat is voorzichtigheidshalve. De Hilver sumse regisseurs en technici moeten nog leren omgaan met kleur. Van de vele honderden technici hebben een honderdtal de afgelopen weken een cursus gevolgd in het onderhoud en de be diening van kleurenapparatuur. Voor zo ver de regisseurs hebben kunnen oefenen, is dat gebeurd bij de maandelijkse uitzen dingen, die de omroepverenigingen de af gelopen drie jaar bij toerbeurt hebben mo gen maken in de experimentele studio van Philips te W a aire. De meest gelukkigen zijn daar één keer geweest. Voor de rest hebben zij hun ken nis moeten bijspijkeren op cursussen, die de afgelopen weken in opleidingsstudio Santbergen zijn gegeven. Dat waren bij eenkomsten in de theorie van de kleuren televisie. De kleurenstudio op de Firato heeft een studiovloer van vijftien bij twaalf meter. Tijdens de uitzendingen geschiedt de regie vanuit de trein voor kleurenreportage (kosten 2,5 miljoen, ruim een miljoen méér dan een gewone reportagetreln), die naast de studio wordt opgesteld. In een van de wagens van de trein zitten de re gisseur met zijn assistente, plus de scha keltechnicus (beeldwisselaar), de geluids technicus, enz. De demonstraties worden dagelijks ge geven om half twaalf, drie, vier, acht en negen uur. Men zal, afwisselend, de vol gende regisseurs in actie zien: Fred Os- ter van de AVRO, Ruud Keers van de NCRV en Ger Roos van de NTS. ADVERTENTIE Dit jaar is of wordt kleurentelevisie in gevoerd door vijf Europese landen. West- Duitsland had de primeur. Daarna volgde Groot-Brittannië. Nederland is het eerste der kleine naties ter wereld, nog voor Frankrijk en de Sowjet-Unie. Ondanks het verschil in onderlinge systemen kunnen toch, dank zij gecompliceerde cmvormers, programma's via Eurovisie worden uitge wisseld. Volgend jaar zullen de technici van de kleurentelevisie voor een overweldigende krachtproef komen te staan. De Olympi sche Spelen in Mexico zullen zoals het zich nu laat aanzien voor zeker de helft in kleuren worden uitgezonden, groten deels via een reeds bestaande of misschien zelfs wel een nog te lanceren communi catiesatelliet. Het kleurensignaal vergt zo veel capaciteit, dat men van plan is het bijbehorende geluid „apart" te versturen, per transatlantische kabel. Dat schept weer nieuwe problemen, aangezien beide onderdelen met verschillende snelheid „reizen". Nederland bezit geen eigen grondstation en is dus wat dergelijke uitzendingen be treft nog volstrekt afhankelijk van Euro visie. Dit betreft alleen de rechtstreekse reportages. Maar het tijdsverschil tussen Mexico en Europa zal het noodzakelijk maken vele gebeurtenissen „in te blik ken". Er zal ook veel met films worden gewerkt. Medio 1968 zal de wereld naar schatting zo'n 3000 miljoen televisietoestellen tellen, doch daarvan zal nog geen drie procent geschikt zijn voor de ontvangst van kleur. Nederland nu: hooguit enkele honderden. Volgend jaar wellicht enige duizenden. Het Nederlands Postmuseum zorgt voor een onthutsend contrast op de Firato 67. Na de kennismaking met de technische perfectie van kleurentelevisie, kan men op een speciale antiquiteitenshow de verwen de ogen ook even richten op het allereer ste „grofrasterbeeld", dat omstreeks 1928 door John L. Baird tot stand werd ge bracht. Zijn „televisor" staat opgesteld in een exclusieve „galerij der prominenten", stuk voor stuk nog volledig werkende toe stellen uit de begintijd der draadloze transmissie. De collectie omvat, om te beginnen, een toestel zoals Marconi dat gebruikte toen hij in 1901 de eerste radio-telegrafische verbinding tot stand bracht tussen Enge land en Amerika. Zelfs de Coherer (detec tor met afklopper) wordt in de RAI weer tot leven gebracht. In totaal zullen 23 pioniers worden be licht, onder anderen Edison, Fleming en Lee de Forest. De eerste in Nederland vervaardigde versterkerlampen worden getoond, zowel de kopieën van Duitse ty pen uit 1917 als de door Philips te Eind hoven in 1918 geproduceerde typen, die voor f 12,50 in de handel werden gebracht door Stering Idzerda. Deze expositie is uniek. Het Nederlands Postmuseum toont namelijk tal van toe stellen, die vanwege ruimtegebrek nog niet eerder aan het publiek konden wor den voortgezet. Zo krijgt men een glij- spoeiontvanger met kristaldetector, date rend uit 1920, in werking te zien. Ook aan de ontwikkeling van kleurente levisie wordt aandacht besteed. Men zal hier kunnen zien hoe het witte licht wordt ontleed, waarna ook wordt getoond hoe uit de hoofdkleuren rood, groen en blauw bij verschillende sterkten en de juiste do sering alle denkbare tussentinten worden verkregen. Studenten van de Technische Hogeschool te Delft zullen elk half uur met al deze ap paratuur demonstreren, vanaf 10.30 uur. Men verwacht veel belangstelling, vooral van technische scholen. ADVERTENTIE MERKEN MET WERELDREPUTATIE PIANO - EN ORGELHANDEL Deventer Kleine Overate 45. Tel 14815 Almelo Ootmarsumsestr 32. rel 3219- Kleurentelevisie kost niet alleen veel door de hoge aanschafprijs van de ont vanger, ook 't repareren zal duur zyn: 30 meer dan by zwart-wit. Er zitten in een kleurenapparaat dubbel zoveel onderdelen, namelyk ruim duizend. Het aantal weerstanden steeg van 172 by zwart-wit tot 442 voor kleur, evenzeer steeg het aantal condensatoren (van 178 tot 316), halfgeleiders (23-92), buizen (9- 14), Hierdoor moest tevens de omvang groter worden het volume nam toe van 90 liter tot 100 liter. En denk erom: het gewicht liep op van 20 tot 50 kilo.

De Vallei | 1967 | | pagina 9