Vlag van Zuid-Afrika op weg om politiek twistpunt te worden Griekse kwestie groot probleem voor E.E.G. flmtoua Introductie kleuren-t.v. van belang voor economie Vrouw in N.-Viëtnam doet mannenwerk GEWELDIG NIEUWS! Ontcijfering code onthult verblijf van Vikingen in Amerika TOM A DO TOMADO Na veertig jaar sudderen Sovjet-taxi best, maar hij bestaat niet Neanderthalers bi] Nazareth Burgemeester Samkalden schreef brief aan ambtenaren Ongeluk kwam uit de lucht Politie nog bezig juwelenvangst te inventariseren f 32,95 UNION JACK ALS STRUIKELBLOK Zuid-Afrika Geschil Ernstig Fascist Imperium Overwinning voor stakende schippers Benelux FIRATOSTAND 102/103 Vrouwen Illustratief De precieze Tornado personenweegschalen nu in prijs verlaagd! ...en nu ook nog grotere keus door nieuwe types! DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 JOHANNESBURG Veertig jaar lang heeft het wankele comprimis inzake de Zuidafrikaanse vlag onder de oppervlakte van de politiek gesudderd. Van ttfd tot tijd brachten onverzettelijke nationalisten het ter sprake op politieke bijeenkomsten, maar de reactie was in de regel zo fel, dat geen enkele partij be reid was steun te verlenen aan het eisen van een nieuwe vlag. Thans echter heeft premier Balthazar J. Vorster er zijn goedkeuring aan gegeven en daardoor misschien een wespennest in beroering gebracht. „Als het volk een nieuwe vlag wil, zal het een nieuwe vlag hebben", zei hij kort geleden op het jaarlijkse congres van zijn racistische Nationale Partij in de provincie Natal. De kern van de strijdvraag is de kleine Britse vlag, die tezamen met de vlaggen van de oude boerenrepublieken is afgebeeld in de middelste baan van de huidige Zuidf frikaanse vlag. Overeenkomstig de huidige politieke verhoudingen, wordt de strijd thans gevoerd tussen de grotendeels anti-re geringsgezinde Engels-sprekende bur gers van Engelse afkomst, die ongeveer 40 procent van de blanke bevolking uit maken en de voor het grootste gedeel te regeringsgezinden Afrikaans spre kende „boeren" van Nederlandse of Duitse afkomst, die de rest van de blanke bevolking vormen. Het geschil is ontstaan, toen Zuid- Afrika in 1910 na de verbitterde boe renoorlog tegen de Engelsen tot een unie binnen het Britse Gemenebest werd gemaakt en de Engelse vlag de officiële vlag werd, die het lidmaat schap der Unie, van het Britse impe rium verzinnebeeldde. Het Afrikaans sprekende deel van de Unie, dat zich nog levendig de Britse wreedheden uit de oorlogstijd herinnerde, eiste een nieuwe vlag. Men hoopte het moeilijke en emotionele vraagstuk te hebben op gelost door de vlaggewet van 1927. De standaarden van de oude Zuid afrikaanse republiek (thans de provin cie Transvaal) en de oude Oranje-Vrij staat (thans de provincie Oranje-Vrij staat) en de Britse vlag voor de oude Britse kolonies, de Kaap en Natal, thans de beide overige provincies, wer den in miniatuur in de witte baan van oranje-witte-blauwe vlag geplaatst. De meesten meenden, dat thans een zkere mate van eenheid was bereikt tussen de Engelse en Afrikaanse volks- BALTHAZAR VORSTER verdedigde Hitier delen, die beide sterk gebonden zijn aan hun vroegere geschiedenis, maar de onverzettelijke Engelandhaters het* ben nooit de Britse imperialistische plannen in Zuid-Afrika vergeten, die reeds in 1838 hun voorvaderen nood zaakten tot de „grote trek" met hun ossewagens naar het onbekende en voor het grootste gedeelte onbewoonde bin nenland. Zij hebben nooit afgelaten van het aanwakkeren van de vlammen van het Afrikaanse nationalisme door te herin neren aan de Britse gouverneurs van de Kaapkolonie, die hun voor 't groot ste gedeelte Nederlandse voorvaderen met geweld trachtten te verengelsen. Voor vele Afrikaanders in het noor den was de Engelse vlag een herinne ring aan de in 1895 door de door Enge land benoemde bestuurder van Rhode- sië, Sir Leander Starr Jameson, onder nomen mislukte poging om de aan goud rijke Zuidafrikaanse republiek voor Engeland te veroveren. MOSKOU. De nieuwe Russische taxi heeft niets van een gewone au to. De chauffeur zit in een eigen „cockpit", de ramen zijn ongewoon groot, van voren ontbreekt de motor kap en van achteren de kofferruim te. De vloer is vlak, zonder uitstekende as. De bergruimte bevindt zich daar in de vorm van grote laden. De taxi wordt betrouwbaar en zuinig ge noemd, en schijfit gemakkelijk te hanteren zijn. Er is maar een bezwaar: hij wordt niet gemaakt. Tien jaar geleden besloten de Russi sche geleerden dat aan een taxi an dere eisen gesteld worden dan aan een gewone auto. Vijf jaar later werd na afhandeling van de nodige formaliteiten hun toestemming voor de ontwikkeling van een nieuw model gegeven. Een ontwerp werd goedgekeurd. Een proefmodel werd vervaardigd, dat de gouden medaille won op de tentoon stelling van economische verworven heden in Moskou. Sindsdien is nooit meer iets van de taxi gehoord. „Het gaat hier om een speciale auto waarvan iedereen de noodzaak inziet. Maar gedurende de laatste twee en een half jaar, is er niets gedaan aan de produktie". Dit schrijft de Prav- da, het orgaan van de Russische communistische partij. Verantwoordelijk voor de gang van za ken is volgens de Pravda het minis terie van Auto-Produktie, dat met eindeloze formaliteiten en nieuwe ei sen steeds redenen heeft te kunnen vinden om niets te doen. De verontwaardigde aanval van de Pravda, die verklaarde dat „het tijd was dat er orde in deze chaos wordt geschapen en een beslissing genomen over het lot van dat nuttige voer tuig", zal waarschijnlijk zijn uitwer king niet misgen. De vlaggenkwestie nam opnieuw ernstige afmetingen aan, toen Zuid- Afrika in 1963 besloot een onafhankelij ke republiek zonder bindingen met het gemenebest te worden. Pas nadat de toenmalige Zuidafrikaanse premier, Hendrik Verwoerd, had gedreigd, alle drie de standaarden uit de hoofdvlag te verwijderen, slaagde hij erin de Afri kaanders, die de oude republikeinse standaarden nog altijd vereerden, van een nieuwe vlag te doen afzien. Het is van betekenis, dat het voorstel ditmaal kwam van de provincie Natal, ofschoon deze de enige provincie is, waar de Nationale Partij in de minder heid is en zij altijd is beschouwd als het laatste overgebleven bolwerk van de Engelsgezinden of jingo's. Premier Vorster heeft in het Congres verklaard, dat hij als afkomstig uit de Kaapprovincie „niet getrouwd" is met de Engelse vlag in die van Zuid- Afrika. Hij voegde hieraan toe, dat hij deze niet beschouwde als een Engels embleem, maar als de provinciale vlag van de Kaap en Natal. Slechts een nationalistisch lid van de provinciale raad had een afwijkende mening. Oert Claassen betoogde, dat de bestaande vlag de strijd voor natio nale eenheid symboliseerde en een in tegrerend deel van het Zuidafrikaanse volk was geworden. Een Engelssprekende afgevaardigde wees er op, dat het land, nu het een republiek is, geen Britse kolonisten meer vertegenwoordigt en hij liet hierop vol gen, dat Canada kort geleden, de Union Jack uit zijn vlag heeft genomen, om de eenheid van dat land te doen uitko men. De leider van de tot oppositie beho rende verenigde partij, Sir De Villiers- Graeff, wees de stap van Vorster af en zei, dat de zaak niet op deze wijze be handeld verdiende te worden. Een medestander van de oppositie betoogde, dat de reden voor het voor stel was, dat Vorster en zijn partij te gen deelneming aan de tweede wereld oorlog hebben gestemd. „Zij willen de verandering, omdat zij niet onder deze vlag voor him land hebben gevochten", zei hij. Vorster is gedurende de tweede we reldoorlog geïnteresseerd geweest we gens zjjn pro-Duitse gezindheid. Hjj verdedigde openlijk Hitier en de Nazi's en was lid van de openlijke fascistische bende de Ossewa Brandwag. Tot dusver heeft de gewone man wei nig gereageerd. De premier heeft te kennen gegeven, dat hij, indien de drie provinciale con gressen van zijn partij en het federale congres het eens zijn met Natal, ver plicht zal zijn, het streven in een wets ontwerp te belichamen. Waarnemers hier zijn bezorgd om wat zou kunnen gebeuren als de kwestie in dat stadium komt. Een van hen zei, JERUZALEM Drie menselijke ge raamtes van meer dan 40.000 jaar zijn door een Franse archeologische expedi tie ontdekt in een grot bij Nazareth in Galilea. Een woordvoerder van het Israëlische departement voor oudheden verklaarde dat de vondst nieuwe gegevens zal op leveren over de mens in het Heilige Land in de tijd dat Europa bewoond werd door de Neanderthalers. Deskun digen menen dat de geraamtes uitwij zen dat de Galileïsche mens kenmerken bezat, die de kenmerken van de mo derne mens nabij komen. De opgravingen werden verricht in de grotten van Kedumim door een ex peditie voor het paleontologisch labo ratorium voor wetenschappelijk onder zoek. Het eerste geraamte werd twee jaar geleden gevonden, terwijl dit jaar nog twee anderen werden gevonden. dat dan de verbitterde twisten tussen de Engelsen en Afrikaanse nationalis ten uit het verleden zouden herleven en de gedurende de laatste tien jaar zo zorgvuldig gekweekte „eenheid van de blanken" zou worden verscheurd. Als de Union Jack uit de Afrikaanse vlag wordt verwijderd, zal het laatste spoor van het eens zo grote Afrikaan se imperium van Engeland zijn, dat zijn vlag nog wappert in het kleine Zwaziland en Rhodesië. Aan Zwaziland is onafhankelijkheid beloofd tegen 1970 en de opstandige ko lonie Rhodesië, die op het ogenblik door sancties van de VN is getroffen, over weegt ,zich zelf tot republiek uit te roe pen. Van onze correspondent. PANHEEL De 24-uursstaking heeft gisteren ruim honderd schippers een verhoging van tien procent van de vrachtprijs voor zand en grind opge leverd. De schippers, die werden opge houden door het uitvallen van de sluis in het kanaal Wessem-Nederweert bij Panheel, hadden deze gelegenheid aan gegrepen de Stichting Binnenschippers Zuid-Willemsvaart in het leven te roe pen. Gistermiddag onderhandelde het voorlopige bestuur met vertegenwoor digers van de Brabantse groothandel in zand en grind in Eindhoven. De tien procent was het resultaat van deze eerste bespreking. Er heerste al lang ontevredenheid onder de schippers, die sinds 1965 de afnemers in Brabant regelmatig eens gezind de vrachtprijs zagen verlagen. STRAATSBURG Denemarken, Noorwegen en Zweden hebben giste ren officieel een klacht ingediend bij de Europese Commissie voor de rech ten van de mens. De drie Scandina vische landen beschuldigen het Griek se militaire bewind ervan de Europe se conventie van de rechten van de mens te hebben geschonden. Inmiddels heeft Jean Rey, de voor zitter van de Commissie van de Euro pese gemeenschappen, gezegd dat de Griekse kwestie het college voor ge weldige gewetensproblemen stelt. In het Europese parlement vroeg hij zich af of men niet verder moest gaan dan alleen de associatie tussen Grieken land en de E.E.G. „op een laag pitje te zetten". De commissie komt op 2 oktober bij een om te beslissen welke stappen on dernomen moeten worden. Het is nog niet zeker of dan ook de drie landen van de Benelux hun klacht hebben in gediend tegen Griekenland. De Nederlandse regering pleegt nog overleg met de Belgische en Luxem burgse ministers over een gezamenlijke stap, zo heeft minister Luns de Tweede Kamer meegedeeld. AMSTERDAM „We hebben het al len voor een stukje in de hand ertoe bij te dragen, dat men met vertrouwen de gemeentelijke overheid tegemoet treedt". Dit schrijft Amsterdams nieu we burgemeester, dr. I. Samkalden, in een brief aan het gemeenteperso- neel. De brief wordt afgedrukt in alle personeelsbladen die door gemeentelij ke diensten en instellingen worden uit gegeven. „Onze taak bestaat in de eerste plaats in het behartigen van de belan gen van de stad en van haar burgerij," zo schrijft de burgemeester. „Ieder van ons, die mensen te woord staat, verzoeken of klachten behandelt, draagt door de manier waarop hij dat door de manier waarop hij dat doet, daadwerkelijk bij tot het beeld dat duizenden zich verwerven van de over heid, van het gezag. Ik roep graag aller medewerking in". ADVERTENTIE Op stand 102/103 presenteert Aristona het grote Firato-nieuws van 1967: de kleuren-TV. U bent van harte welkom in de speciale demonstratieruimte. Maar... er is méér! Tenslotte is die kleuren-TV maar één staaltje van de progressieve techniek die het kenmerk is van da machtige Aristona collectie 1968. Een collectie die veel nieuws brengt op het gebied van zwart/wit TV, radio's, bandrecorders, portables, grammofoons en vooral ook Hi-fi/stereo-apparatuur. Mensen die het goed bekijken brengen zeker een bezoek aan Mr. De Block bij opening Firato AMSTERDAM De minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, heeft vanochtend in het RAI-gebouw te Amsterdam de Firato '67, de 15e internationale tentoonstelling van elektronica geopend en daarmee tegelijk de kleurentelevisie in ons land geïntroduceerd. De opening, die geschiedde in de NTS kleuren-t.v.-studio op de RAI, werd via Nederland I in kleuren en zwart-wit uitgezonden. „Men kan de vraag stellen of het voor de overheid nu wel pas geeft om in deze tijd, waarin zo ontzettend veel geld nodig is voor zaken als onderwijs, woningbouw, wegenaanleg enz. de stoot te geven tot kleuren-t.v.-uitzendingen", aldus de minister die er aan herinner de dat de vorige regering had besloten om per 1 januari 1968 de tv regelma tig in kleuren te laten uitzenden. „Zou de beslissing niet genomen zijn en zou de introductie van de kleuren-tv op de lange baan zijn geschoven, dan zouden daarmee de groeiperspectieven van een NAM HA (Noord-Viëtnam) Geen enkele brug langs de Route Nationale num mer 1 en route 2 de hoofdwegen In deze provincie ten zuiden van Hanoi is vrijgebleven van de Amerikaanse bombardementen. Hetzelfde geldt voor Nam Binh, dat we een tiental dagen geleden hebben bezocht. De enige bruggen die nog over zjjn, zjjn de kleine over beken en bevloeiingskanalen, maar ook deze worden gebombardeerd, hoewel ze nauwelyks enige militaire betekenis schjjnen te hebben. De verwoesting van bruggen en we gen heeft het vervoer van voorraden en goederen vertraagd, maar niet ver lamd. Onder normale omstandigheden duurt de reis van Hanoi naar Nam Dinh twee uur, maar door alle omwe gen als gevolg van het bombarderen moet men op zijn minst op vijf uur re kenen. Hoe dicht de verwoesting Hanoi is genaderd, kan men afleiden uit het feit dat men reeds op nauwelijks 15 km van de hoofdstad beschadigde wegen en spoorlijnen ziet. Phoe Ly, een stad in deze provincie, die 56 km van Hanoi ligt, is letterlijk voor 100 procent verwoest. Grote bomkraters rond en in de stad, en ook op de wegen en spoorlijnen, geven het gebied het aanzien van een maanland schap. Is een weg of een brug eenmaal ge bombardeerd, dan verschijnen arbeids- colonnes als bevers om de schade te herstellen, waarbij zij materiaal ge bruiken dat langs de wegen is opgesla- ge Tussen Poe Ly en Nam Dinh heb ik een honderdtal Viëtnamese vrouwen gezien, gekleed in typische zwarte py jamajasjes en chocolade-rbuine broe ken, die met hun handen, zonder de hulp van zwaar materiaal voor wegen aanleg, omleidingen uitgroeven. Het werk gaat tot laat in de avond voort, waarbij de vrouwen geduldig grint en steentjes op de wegbedding leggen, als kinderen die een legpuzzle in elkaar zetten. Van Noordviëtnamesc autoriteiten heb ik vernomen, dat 70 procent van de arbeidskrachten in de landbouw uit vrouwen bestaat. Blijkbaar is dit ook zo bij het herstel van wegen en spoor lijnen. Dit betekent, dat de meerderheid van de lichamelijk geschikte mannen militaire dienst verricht of in de defen sie-Industrie werkt. Het resultaat van het herstelwerk is grof, maar voldoende om zwaar ver voer te dragen. Er is soms zelfs geen tijd om de herstelde stukken met teer te begieten, zodat men dikwijls wegen ziet gebruiken die maar aan een kant zijn geasfalteerd. Vrouwen regelen het verkeer, ge woonlijk dragen zij geen wapens. Voor elke kilometer weg die is ver woest, worden er vijf kilometer omlei dingen aangelegd. Bruggen op hoofdwe- Geweer-instructie in het oerwoud voor een groep meisjes van de Viët- cong. (Amando Doronila, corres- \K)ndent van de Times in Manila, brengt thans een be- zoek aan Noord-Viëtnam, vanwaar hij zijn berichten rechtstreeks aan zijn krant doorgeeft. Hieronder volgt een van zijn verhalen, welke de Times, krachtens een spe- ciale regeling ter verspreiding aan Associated Press heeft af- gestaan). gen worden niet hersteld, maar vervan gen door noodbruggen van houten plan ken, aaneengebonden met bamboe, voor vrachtauto's en houten veerboten op bamboevlotten voor voetgangers. Overdag worden de veerboten en pon tons zwaar gecamoufleerd langs de oevers verborgen. Het zijn deze hardnekkigheid en vin dingrijkheid van de Noord-Viëtnamezen waardoor de Amerikanen er niet in zijn geslaagd om de toevoer van voor raden naar het zuiden stop te zetten ,of zelfs maar in belangrijke mate te verminderen. van onze voornaamste industrieën in ernstig gevaar zijn gebracht." „Men kan de beslissing ook nog stel len tegenover de nood der ontwikke lingslanden. Is het wel verantwoord om de Nederlandse bevolking te prikkelen tot uitgaven voor luxe goederen als kleuren-tv-ontvangers, terwijl de hulp verlening aan deze landen een gewe tensplicht behoort te zijn?" Als antwoord op deze vraag zei de bewindsman dat met deze beslissing naast het principe van de vrije consumptie waarbij de consument beslist waaraan hij zijn koopkracht be steedt, een belangrijk stuk van onze in dustriële toekomst gemoeid is en daar mede ook de groei van de middelen waaruit op langere termijn gezien voor de genoemde urgente taken zal moeten worden geput, prijzen, zovervolgde sprek .We mogen ons gelukkig prijzen, zo vervolgde spreker, dat in ons land een industrie tot wasdom is gekomen, die de research heeft kunnen verrichten, die nodig is voor het ontwikkelen van zulke hoogwaardige industrieprodukten als kleuren-tv-apparaten. Wij moeten, evenals de andere hoog ontwikkelde landen, onze expansie in bijzondere ma te zoeken bij de produktie van die type goederen, die hoge eisen stellen aan de technische kennis en aan de organisa tie van de industrie, alsmede aan de beschikbaarheid van geschoolde krach ten en waarvan de voortbrenging veel al ook zeer kapitaalintensief is. Er is dan ook alle reden voor de overheid, zo voegde de minister er aan toe, om voor dit soort produkten ruim baan te ma ken en zo bij te dragen tot het schep pen van een klimaat waarin hoog ge kwalificeerde produktieprocessen kun nen gedijen. Eerder in zijn openingsrede had mi nister De Block opgemerkt dat de vor deringen der techniek in voorname ma te debet zijn aan de snelle economische expansie gedurende de laatste 20 jaar en het illustratief genoemd dat alleen al in de jaren 1959-1966 het reële inko men per hoofd der bevolking in ons land met 30 pet slechts Weinig minder is toegenomen dan in het gehele tijd vak 1900-1939. Sprekende over marktverzadiging stipte hij aan dat het tempo van de toe neming van het aantal zwart-wit-tv- ontvangers vorig jaar ca. 7 lager was dan in '66 en in de eerste helft van '67 ten opzichte van de eerste helft van'66 zelfs ruim 25 pet lager. Op de Firato, die tot en met 1 okto ber duurt, staat naar schatting voor 'n waarde van 25 miljoen gulden, 10 mil joen aan handelsprodukten en 15 min. aan professionele apparatuur. Aan de tentoonstelling nemen 152 exposanten deel, die produkten uit 22 landen to nen, er zijn niet minder dan 17 merken kleuren-tv-toestellen te zien. AMSTERDAM Op Rijksweg 2 van Amsterdam naar Utrecht is tijdens 't spitsuur woensdagavond een merk waardig ongeluk gebeurd. Een auto, die over de provinciale weg uit de richting Diemen kwam en op de boven de Rijksweg gelegen rotonde wilde afslaan naar Utrecht, is daar in botsing gekomen met een auto, die uit Amstelveen kwam. Door deze botsing verloor de bestuurder van de wagen uit Diemen de macht over zijn auto, waar door hij tegen de afrastering van het viaduct reed. Hier knapte een deel van de brugleuning af en stortte naar beneden. Op dat moment passeerde juist op de Rijksweg een auto uit de richting Am sterdam. Deze kreeg het stuk brug leuning op zijn dak. Het gevolg was, dat deze auto driemaal over de kop sloeg en dat de bestuurder zeer ernstig gewond werd. Ook de bestuurder uit de auto uit Diemen liep lelijke verwon dingen op. Beiden zijn naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis in Amsterdam vervoerd. nmwMWM LOS ANGELES. Twee Ameri kaanse onderzoekers zijn er na vijf jaar arbeid in geslaagd het runen schrift te ontcijferen van stenen die her en der verspreid in de Ver. Sta ten zijn gevonden. Uit de tekst blijkt dat de Vikingen enige honderden ja ren voor Columbus in Amerika wa ren. De onderzoekers zijn de voormali ge militaire cryptograaf Alf Monge, die in de tweede wereldoorlog be langrijk werk heeft verricht bij het ontcijferen van Japanse codes, en dr. O. G. Landsverg, een autoriteit op het gebied van de Noordse ge schiedvorsing. Volgens hen waren sommige schijnbare spelfouten en inconse quenties in de tekst, waardoor de autenticiteit van de inscripties in twijfel werd getrokken, in werkelijk heid cryptogrammen die data van de Rooms-Katholieke kerkkalender verhulden. Zo bleek op een bij Byfield-Massa- chusetts gevonden steen de datum 24 november 1009 voor te komen 483 jaar voordat Columbus voet aan wal zette in de nieuwe wereld. Op drie stenen die in de staat Oklahoma 2400 km van Byfield verwijderd werden gevonden, kwamen de datum 11 november 1012 en de jaren 1015 en 1022 voor. Het jaar 1009 is zes jaar na de aankomst van Leif Eriksson in „Vin- land", dat zeker in Nieuw-Engeland en vermoedelijk in Massachusetts lag. Dr. Landsverg verklaarde op een persconferentie in Los Angeles dat Eriksson en zijn gezelschap, waar onder enige Benedictijner klooster lingen, vermoedelijk na hun aan komst in „Vinland" naar het zuiden rond Florida en daarna noordwaarts de Mississippi op zijn gevaren tot in het hart van het Amerikaanse vaste land. Als uitleg voor het gebruik van de cryptogrammen in de teksten van de stenen veronderstellen Monge en dr. Lansverg dat de Vikingen niet be kend waren met het tientallig stelsel en cijfers weergaven met symbolen van het runenschrift. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Nog deze week zal de 38-jarige Hamburgse antiquair F. S., in wiens auto maandag een kapita le partij antieke sieraden werd gevon den, als ongewenste vreemdeling over de grens met Duitsland worden gezet. De man liep maandag op de Haag- weg aan de rand van Amsterdam in een val, die was uitgezet met het oog op een intensieve controle op Duitse auto's. De man zegt de sieraden waarde ongeveer drie ton in consignatie te hebben; hij wel echter niet zeggen van wie. De Amsterdamse recherche heeft evenwel goede reden om aan te nemen dat de sieraden afkomstig zijn uit München, waar ze bij een overval op een juwelier zouden zijn buitgemaakt. In Amsterdam is men nog steeds be zig met een inventarisatie. Onderwijl wacht men op reacties van de Duitse en met name van de Münchense poli tie. Zij zal zekerheid over de herkomst van de sieraden moeten verschaffen. Van het contact met de Duitse politie en justitie hangt het ook af wat er straks met de kostbaarheden zal gebeu ren. Als de Duitser het land wordt uit gezet, zal de Duitse politie hem wel op wachten. De partij komt, wat samenstelling en aard betreft, overeen met de lijst van de buitgemaakte sieraden, die de poli tie had verspreid na een overval die op 3 augustus werd gepleegd. Daar werd de vrouw van een juwelier neergesla gen, gebonden en mishandeld totdat zij de sleutel van de kluis aan de rovers afstond. ADVERTENTIE Elke Tornado personenweegschaal vertelt u héél precies hoeveel u weegt. Eén blik op de sterk ver grotende lens en u weet: moet ei iets.af, of mag er wat bij? Voortaan heeft u al een echte Tornado Saltei weegschaal voor 124,93 NIEUWi Modern model. Voorzien van verende kunststof bekleding. Rood, geel of zwart f 29,95 NIEUW! Zelfde model, voorzien van handvat. Blauwe bekleding met wit handvat of zwarte bekleding met zwart handvat t 32,95 Op elke Tornado weegschaal 5 jaar garantie. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de ulüoektolder "Hartewensen"- Ot schrijt aan Tornado. Tomadohuis. atdeling K., Dordrecht.

De Vallei | 1967 | | pagina 11