Veenendaals dagblad Nederland start nationaal ruimtevaartprogramma Israëli's bij Kantara gedood Buiten Export van sinds 1966 bromfietsen verdubbeld SNELLE FEDERALE ACTIE Benin slechts enige uren onafhanleelijk Amer gedwongen tot zelfmoord WIJ Proefkonijn van minister Overleg tussen E.E.G. en Spanje Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Keuze tussen projecten van Philips en Fokker inde PLANNEN VOOR EXPERIMENTEEL GRONDSTATION EN VOOR ASTRONOMISCHE KUNSTMAAN Drie Fellowships voor Ver. Staten Gesloten wegens inbraak PYJAMA VAN PAPIER Bromfietser door onbekende vrachtwagen overreden Iers vliegtuig verongelukt WOLLANA 11e jaarbeurs van het oosten 20m27sept. Leverancier van nieu we ideeën en nieuwe relaties. Wees ver standig reserveer een dag! ZUTPHEN Open: 14-22 uur,zater dag 10-18 uur, zondag gesloten. Eik Op korte termijn Jubileum Onvoldoende Guinea laat burgers Ivoorkust vrij Esjkol roept op tot geboortestijging Britse kranten: Leuke vlotte modellen HOEDEN voor elke leeftijd. Okonkwo Gevlucht Eerste iase van zes jaar Wisselvallig Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- Dureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 21 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG DEN HAAG Nederland gaat beginnen met de uitvoering van een nationaal niimtevaartprograninia. Binnenkort zal de minister van Economische Zaken zijn keuze doen uit een van de twee projecten, waaruit dat ruimtevaartpro gramma zal moeten bestaan. Omdat de middelen thans nog beperkt zijn, ko men de twee projecten niet meteen allebei voor uitvoering in aanmerking. TEL AVIV Naar in Tel Aviv is vernomen, zijn vier Israëlische mili tairen vanmorgen om het leven geko men bij een beschieting van Egyptische artillerie in het gebied van het Suez- kanaal ter hoogte van El Kantara. Zes Israëlische militairen werden gewond. Een Israëlische militaire woordvoer der heeft te kennen gegeven, dat de Egyptenaren met schieten zijn doorge gaan ondanks het feit dat waarnemers van de VN hadden gelast het vuren te staken. Twee Egyptische pantserwagens zou den door Israëlisch vuur zijn vernie tigd. Het vuren werd kort na negen uur gestaakt. ADVERTENTIE W/ïe er een ogenblik de gedachten bij bepaalt, als de eerste eikels val len, vindt de stoere eik interessant van de kleine schimmels, aardvlooien en galwespen af, tot het wilde zwijn toe, dat met edelhert en ree naar de voedzame vruchten zoekt in de Gel derse bossen. Alles, wat daar zo te zeggen tussen in ligt, multum et mul- ta, is stuk voor stuk onze aandacht dubbel en dwars waard en mede om die veelvuldigheid waardeer ik de mooiste boom van het woud. Sinds be gin augustus zijn de kleine eikeis be gonnen uit de napjes te schuiven en van week tot week was de vordering merkbaar. Omtrent oktober gaan ze vallen tot vermaak van de school jeugd en ten gerieve van allerlei ge dierte, behaard of bevederd, 't Is aar dig om te zien, hoe de kleine, groen- glimmende eikeltjes buiten de doffer gekleurde onaanzienlijke dopjes be ginnen uit te steken. Langzaamaan groeien ze al verder uit, worden geler, dan bruinachtiger of chamois en zijn door een blauwgrijs waas licht be- donsd. Ketsend van tak op tak be reiken ze de grond. Voorts bemerken we aan de fraaie rood-met-gele gal- of inktappels, dat de galwespen, -muggen en -vliegen de eik tot hospes uitverkoren hebben. Die insekten leg den de eitjes in een knop, waardoor woekering ontstaat, die een larf voe den kan. Nog veel meer rupsen, lui zen, kevers en torren houden zich aan schors en blad op. Een Duitse kenner noemt er wel 'n vijftig, doch de eik kan echt tegen een stootje en groeit lustig voort. Misschien wel enkele eeuwen. 21-9-67 A. B. WIGMAN De mededelingen hierover in de me morie van toelichting bij de begroting van het ministerie van Economische Zaken hebben betrekking op het voor stel tot uitvoering van een nationaal ruimtevaartprogramma, dat Philips en Fokker het vorige jaar bij de Ne derlandse regering indienden. Het gaat daarbij om uitvoering van twee projec ten: de bouw van een experimenteel grondstation voor het onderhouden van berichtenverkeer via de we reldruimte, de bouw van een astronomische kunstmaan. Op een van deze twee projecten zal de minister van Economische Zaken op korte termijn zijn keuze laten val len. De memorie van toelichting houdt verder de mededeling in dat, ter be vordering van speurwerk en ontwikke lingswerk in de industrie en van de produktiviteit van de industrie, de rechtstreekse overheidssteun is ge bracht van een miljoen gulden op de begroting 1967 tot 9,5 miljoen op de be groting 1968, Uit industriële kringen vernamen wij dat vermoedelijk voor de financiering van het begin van uitvoering van een nationaal ruimtevaartproject ongeveer twee of drie miljoen gulden zou wor den uitgetrokken. Men had er in die kringen nog geen idee van welke van de twee ruimtevaartpiojccten voor uit voering in aanmerking zou komen. Het is duidelijk dat Philips, als onderneming die vooraan staat op het gebied van de telecommunicatie, het meest gebaat zal zijn bij een besluit tot de bouw van een experimenteel grond station. Daarop hebben ook de techni sche hogescholen van Delft en Eindho ven aangedrongen. Bij Fokker schijnt de voorkeur uit te gaan naar uitvoering van het andere project, omdat de daar mee te verkrijgen technische ervaring zou leiden tot vergroting van de kan sen op contracten met de Europese ruimteorganen ERSO, ELDO en CETS. De heer Frits Diepen, directeur van Fokker, deelde ons mede dat hij ver heugd was over het genomen besluit. „Dit is een principieel punt", zei hij, „ook al moeten wij wel beseffen dat wij bescheiden zullen moeten beginnen. Maar met dit eerste begin zijn wij bij zonder blij". De aanvaarding van een bescheiden nationaal ruimtevaartprogramma kwam op de dag van het veertigjarig jubileum van ir. Th. P. Tromp, de vice-president van Philips, die jaren lang had geijverd voor dat ruimte vaartprogramma en als voorzitter van de speurwerkcommissie van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, voor krachtiger stimulering door de overheid van industrieel speur- en ont wikkelingswerk. Het was wellicht voor hem het mooiste jubileumgeschenk, dat hij zich had kunnen wensen. De ruimere subsidiëring door de overheid van industrieel speur- en ont wikkelingswerk zal ook ten goede ko men aan de kernenergie-industrie en andere sectoren van het bedrijfsleven, waarin technisch bijblijven een levens noodzaak is. De minister van Economische Zaken betoogt in de memorie van toelichting dat „het huidige bestedingspatroon van de overheidsmiddelen, die voor onder- zoekdoeleihden bestemd zijn, naar zijn mening nog onvoldoende op de gewij zigde eisen en omstandigheden is afge stemd". De subsidiëring zal ook ten goede komen aan de uitvoering van pro jecten „die bij welslagen op betrekke lijk korte termijn van gunstige invloed op de werkgelegenheid zullen zijn". SCHIPHOL Fokker heeft de eer ste Amerikaanse orders binnen op de Fellowship, het nieuwe tweemotorige straalverkeersvliegtuig. De bestelling komt van de binnen landse luchtvaartmaatschappij West Coast Airlines. Het gaat voorlopig om drie exemplaren, die in licentie worden gebouwd door de Fairchild Hillerfabrie- ken. De maatschappij heeft een optie genomen op nog een aantal Fellow ships. Bij Fokker noemde men,deze eerste Amerikaanse order Europese maat schappijen hebben al zes toestellen be steld zeer bemoedigend. West Coast Airlines heeft kortgeleden plannen aan gekondigd voor een fusie met Bonanza Airlines en Pacific Airlines. De njeuwe maatschappij zou in grootte de vijfde van de Verenigde Staten worden. De drie toekomstige partners zijn trouwe gebruikers van de voorganger van de Fellowship, de F-27 Friendship. Binnenkort wordt in Parijs op groot se wijze de tachtigste verjaardag ge vierd van Maurice Chevalier. De fes tiviteiten rondom deze bijzondere ver jaardag zijn al heg n,*' met de aan bieding van een majorettenpopje door een vijfjarige majorette uit Nemours (foto). DEN HAAG Nu de Nederlandse bromfietsindustrie op de eigen binnen landse markt wordt geconfronteerd met sterke buitenlandse concurrentie is men met succes begonnen de verkoop in 't buitenland te bevorderen. Blijkens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is de uitvoer van bromfietsen in het eerste halfjaar 1967 verdubbeld vergeleken bij dezelfde periode van '66. Er werden dit jaar 8700 bromfietsen ge ëxporteerd tegen 4300 in 1966. West-Duitsland is thans de belang rijkste afnemer met ruim 3700 eenhe den, gevolgd door een traditioneel af zetgebied van de Nederlandse brom fietsleveranciers: België met bijna 2500. Op de derde plaats volgt Surina me, dat ruim 600 brommers in de ge noemde periode afnam, bijna evenveel als in het gehele jaar 1966. Met deze halfjaarlijkse bromfietsexport was een bedrag van ruim 3 miljoen gulden ge moeid. De RAI-tweewielertentoonstelling, die van 26 februari t/m maart 1968 in Amsterdam wordt gehouden, zal in het teken staan van de eenvoudige en goed kope bromfietsmodellen. Van de onge veer dertig bromfietsmerken, die voor deelneming zijn aangemeld, komen er twintig met lichte modellen voor het voetlicht, waaronder enkele geheel nieu we en nog niet eerder geëxposeerde ty pen. De tendentie naar de goedkope lichte brommer houdt aan: in de eerste zeven DAKAR President Sekoe Toere van Guinee heeft vanmorgen bekend gemaakt, dat de in Guinee vastgehou den burgers van Ivoorkust vandaag zijn vrijgelaten. TEL AVIV Premier Esjkol heeft een oproep gericht tot de bevolking van Israël het geboortecijfer op te voeren. Wij kunnen niet op immigratie op grote schaal rekenen, aldus de premier. maanden van 1967 had ruim 67 pet van de door de RAI bromfietsleveranciers afgeleverde eenheden een catalogus- waarde van nog geen f550,-. Dit per centage was in 1966 nog geen 60 en 'n jaar daarvoor nog geen 50. In het bij zonder de prijsklasse f 450,- - f 550,-, waaronder eenvoudige uitvoeringen met voorwielvering, wint snel aan popu lariteit. STOCKHOLM De Stockholmse S juwelier Hallberg kon gistermorgen zijn ogen niet geloven toen hij bij zijn winkel arri'veerde en een biljet aantrof met de woorden: „gesloten wegens inbraak". En hij moest ook sluiten, want de juwelier moest vaststellen, dat de inbrekers zeer 5 grondig zijn etalages van hun in- 5 houd hadden beroofd, alles bij elk- kaar een buit ter waarde van ruim 100.000 gulden. LAGOS Federale troepen van Nigeria hebben de stad Benin veroverd en melden tevens de val van vier andere steden in het Midden-Westen. Dit ge beurde enkele uren nadat het gebied zich tot onafhankelijke republiek had uitgeroepen. LONDEN Correspondenten van twee Britse bladen schrijven, dat veld maarschalk Abdel Hakim Amer, de voormalige plaatsvervanger van Nas ser, niet eigener beweging zelfmoord heeft gepleegd, maar ertoe is gedwon gen. Stephen Harper van de Daily Ex press schrijft dat niemand in Caïro ge loof hecht aan de officiële, lezing, dat Amer vrijwillig een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Men zou hebben ge vreesd dat Amer tijdens zijn proces het regime in verlegenheid zou bren gen. Amer moest terechtstaan wegens samenzwering tegen de regering. Een bijzondere correspondent van de Daily Telegraph schrijft uit Beiroet, dat ver tegenwoordigers van de generale staf Amer hebben gedwongen gifpillen in te nemen. ADVERTENTIE JAPONNEN TWINSETS VESTEN SPORTTRUIEN PULLOVERS - Kijk eerst bij Markt 7 - Veenendaal (Zie de advertentie op de adverten tiepagina). 0 Het nieuwe raadhuis in Veenendaal zal ook een functie krijgen als cul tureel centrum. Er zijn nu al afspraken gemaakt om op gezette tijden tentoon stellingen te organiseren. 0 In de Betuwe wordt zaterdag voor de eerste maal een wielerronde verreden waaraan tal van prominente renners zul len deelnemen. Het ligt in de bedoeling de „Tour de Betuwe" tot een jaarlijks terugkerend evenement te maken. 0 De Ned. Christen Vrouwenbond te Rhenen bestaat volgende week 25 jaar. Ter gelegenheid van dit feit vieren de dames dinsdag aanstaande de hele dag feest. 0 De gemeenteraad van Resteren gaat vrijdagavond achter gesloten deuren het vizier scherp stellen op het bejaar dencentrum ,,'t Anker", dat enige tijd geleden de voorpagina's van alle kran ten haalde door het televisieverbod. ADVERTENTIE voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL Politieman Tony Burton speelt hier voor „proefkonijn" van mevr. Castte, de Engelse minister van Verkeer. De regering heeft strenge maatregelen tegen automobilisten aangekondigd, die tijdens het chaufferen alcohol gebruiken. De politieman demon streert hier een methode om deze ver- keerszondaars snel door de mand te laten vallen. Benin, dat op 9 augustus werd inge nomen door troepen van het afgeschei den Biafra, viel eerst. De andere steden zijn Oeroma, en Ekpoma ten noordoos ten van Benin, en de rivierhavens Young Town en Koko ten zuidwesten ervan. De Britse hoge .'ommissie in Lagos heeft bericht, dat de buitenlan ders in Benin veilig zijn. De Biafraan se strijdkrachten hebben Benin kenne lijk verlaten zonder de federale troe pen veel tegenstand te' bieden. Volgens de plaatsvervangende Brit se hoge commissaris in Benin juichten veel mensen de binnentrekkende fede rale troepen toe. Majoor Albert Okonkwo, een in Ame rika opgeleide dokter, die tot militair bestuurder werd benoemd onder het Ibo-regime dat door de Biafranen ge ïnstalleerd werd, vprklaarde bij het aanbreken van de dag gisteren dat het Midden-Westen een gebied van 38.000 vierkante kilometer, de onafhankelijke staat Benin is. Dit werd per radio meegedeeld, de radio maakte geen melding van ge vechten in de stad hoewel de bewoners er voor gewaarschuwd werden niet in paniek te raken door de toegenomen troepenconcentraties in de oude hoofd stad. Sinds vanmorgen is er niets bekend over Okonkwo. Gemeld werd dat hij en andere leden van de regering zich naar het oosten teruggetrokken hebben, waar zich een concentratie van de Ibo's bevindt die in het Midden-Wes ten de minderheid vormden, maar overheersen in Oost-Nigeria, dat zich onafhankelijk heeft verklaard en nu Biafra heet. - De intocht van de federale troepen in Benin is een belangrijke vordering in de tien weken oude burgeroorlog. Gasten van het Hiltonhotel op het Parijse vliegveld Orly, die hun pyjama vergeten hebben hoeven zich daar nu niet meer druk over te maken. Voor een tientje kunnen zij in het hotel een papieren pyjama kopen, die na gebruik eenvoudig wordt weggegooid. Op de foto ziet men hoe dit nieuwtje bij de hotel bezoekers werd „geïntroduceerd". t BRUSSEL Te Brussel beginnen vandaag de eerste onderhandelingen tussen een Spaanse delegatie en een delegatie van de Europese Commissie. De EEG- delegatie baseert zich hierbtf op een besluit van de Europese ministerraad van juli om aan Spapje een akkoord aan te bieden voor een eerste fase van zes jaar, zonder dat de uiteindelijke vorm van de betrekkingen nu reeds zou wor den vastgesteld. RAALTE ^Liggend naast zijn brom fiets, is de 57-jarige J. G. Bouwman uit Heeten gistermorgen dood aange troffen in de Deventerstraat te Raalte. Vermoedelijk is hij overreden door een vrachtauto die van boven geel en van onderen rood is gelakt. Het ongeluk moet omstreeks half tien zijn gebeurd. KORTGENE De 57-jarige timmer man M. Boutens uit Goes is gistermor gen overleden aan verwondingen, die hij dinsdagavond opliep, toen hij op de kruising van de Provinciale weg en de Zuidlangseweg bij Kortgene tegen een vrachtauto botste. De vrachtauto had voorrang moeten krijgen. VRIES In een flauwe bocht onder de Drentse gemeente Vries is gisteren de 46-jarige vertegenwoordiger H. Monshouwer uit Zwolle met zijn auto op het natte wegdek geslipt en tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. EMMELOORD Plotseling overste kende op een kruising bij Emmeloord is de dertienjarige Jan Marinus van Nieuwenhuijzen uit Markenesse gister morgen onder een auto gekomen. Hij werd dodelijk gewond. BRISTOL (Engeland) Een Vis count passagiersvliegtuig van de Ierse luchtvaartmaatschappij Air Lingus is vandaag bij de landing op het vliegveld van Bristol verongelukt. Het toestel vloog niet in brand. Van twee inzittenden waren de verwondin gen zo ernstig, dat zij naar een zieken huis moesten worden overgebracht. Spanje heeft aanvankelijk een volle dige associatie bij de gemeenschap ge vraagd, doch zover heeft de EEG op dit ogenblik niet willen gaan. Na de eerste fase zouden nieuwe be sluiten over de verdere ontwikkeling genomen moeten worden. In de eerste zes jaar zou de EEG bereid zijn haar douanetarieven op industneprodukten ten aanzien van Spanje met zestig pro cent te verlagen, als Spanje zijn doua- anerechten op de EEG-produkten met veertig procent vermindert. Ook zou den in de eerste fase de contingenterin- gen moeten worden opgeheven. De Europese commissie zal de Spaan se regering bij de onderhandelingen o.m. moeten wijzen op problemen die in het handelsverkeer van de zes met Spanje bestaan, w.o. de voor Nederland belangrijke vervoersproblemen. Wat de landbouw betreft zou men van EEG-zijde in het algemeen willen af wachten wat van Spaanse zijde bij de onderhandelingen, die worden bijge woond door waarnemers uit de zes lid staten, ter tafel zal worden gebracht. VV\AAAAA^^AAAAAAAA/VVV\AAA^AA/»/VVVVV' T>oren de Noordzee bevindt zich het restant van een oude de pressie, die vooral gisteren in de noordelijke helft van het land veel buien waarvan sommige met onweer, veroorzaakte. Op sommige plaatsen viel daarbij zelfs meer dan 20 mm regen. Een nieuwe depressie, die oorspron kelijk als orkaan de naam Chloe had, is over de Oceaan in de Golf van Biscaje aangekomen. Deze depressie trekt het komende etmaal in oostelijke richting verder en zal samen met de oude depressie op de Noordzee het weer in West- Europa bepalen. Het blijft wisselvallig en tijdelijk zwaar bewolkt weer met regen of buien. De luch tdruk verschillen zullen echter klein blijven, zodat er in het algemeen weinig wind zal zijn, ter wijl in het temperatuursverloop nog weinig verandering zal komen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1