„Tour de Betuwe" wordt enorm wielerevenement „Opheusden" legt laatste hand aan cluhgehouw a Raad bespreekt ,'t Anker achter gesloten deuren „Nel" en „Lien" zijn wel aardig, maar „Ivette" is om in te bijten I.V.T. experimenteert met a assen Uniek parcours Giraffenhuis in dierenpark Sportda uitgesteld Rode Kruis oefent met autowrak Schoolraad geïnstalleerd Zeventien briefjes in broekzak Renner scar avaan door Opheusden en Kesteren Dolfinarium" schenkt zeeleeuw BURGERLIJKE STAND AGENDA Rede ds. Kuus over leven van christelijk gezin MARKTEN „Gouden Liesje nog favoriet Tien jaar Selectie De tijden veranderen Betaal per kwartaal Jan van Schuppen DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 KESTEREN Zaterdag vindt voor de eerste maal in de Betuwe een wieler evenement plaats van nationale betekenis. Ruim 150 renners gaan zaterdagmid dag in Tiel van start voor de 175 kilometer lange „Vier Stromenland Wieler ronde", die inmiddels de naam „Tour de Betuwe" heeft gekregen. Het is de bedoeling van de organisatoren om deze wegwedstrijd voor amateurs jaarlijks te herhalen. Men koestert zelfs de hoop dat de „Tour de Betuwe" over enkele jaren tot de klassiekers zal gaan behoren. De route, die ruim 120 kilometer over dijken voert, leidt door de hele Betuwe. Men verwacht dat de rennerscaravaan zater dagmiddag tussen kwart voor drie en kwart over drie Opheusden en Kesteren zal passeren. lende cracks deel, waaronder Cees Zoontjes (winnaar van Olympia's Tour), Matje Gerritsen (winnaar Ron de van Gelderland), J. Schepers (deel nemer aan de Tour de L'avenir), Jan van Katwijk (militair kampioen 1967). In wielerkringen wordt de „Tour de Betuwe" een zware course genoemd, die door de enorme afstand dijk, uniek is ter wereld. Men heeft dan ook de gerechtvaardigde hoop, dat volgende jaren een groot aantal buitenlandse wielrenners zich voor de Betuwse wiel- lerronde zal aanmelden. De oogstfee 1967, de 20-jarige Janny Key uit Tricht, zal als laatste officiële daad de winnaar van de „Tour de Be tuwe" de prijs uitreiken, hetgeen ge paard zal gaan met de in wielerkrin gen zo befaamde kus. De organisato ren verwachten dat de finish omstreeks half vijf zal plaatsvinden op de Teis- terbantlaan in Tiel. De renners naderen Opheusden van uit de richting Randwijk en rijden ver volgens via Tielsestraat, Spoorstraat, Waldeck Pyrmontplein, Oude Rh^ien- seweg en Marsdijk in de richting In- gen. Bij de Recticel NV te Kesteren wordt een verzorgingsplaats voor de renners ingericht. Aan de wielerronde nemen verschil- RHENEN Ouwehands Dierenpark op de Grebbenberg gaat weer onder dak geven aan giraffen. Direct schuin achter de hoofdingagn van het park is al een complex bomen gerooid om plaats te maken voor een gigantisch gebouw, waarin straks de wonderlijke dieren met hun lange halzen zullen wor den ondergebracht. Er wordt niet al leen gerekend op giraffen, maar ook op antilopen, zebra's, struisvogels en nog verschillende andere bijbehorende soor ten. Het belooft een echte gemengde Afrikaanse steppe te worden. De giraf fen zal men straks al vanaf de hoofd verkeersweg over de Grebbeberg kun nen zien. Dit besluit van de directie is niet van vandaag of gisteren. Bij Ouwehand had men al giraffen tot in 1940. Toen de oorlog uitbrak kwamen deze dieren om en werd ook het toenmalige verblijf volkomen verwoest. Er is hoogbouw voor nodig vanwege de lange nekken. Men heeft al enkele malen besloten weer giraffen aan te trekken, maar er moesten zoveel andere en urgentere zaken worden hersteld na de oorlog, dat mn het giraffenplan steeds weer heeft opgeschoven. Het wordt nu einde lijk werkelijkheid. De rijksgoedkeu ring is binnen, het wachten is op de bouwvergunning van de gemeente Rhe- nen. Het bouwplan voor het dikhuidenver- blijf is op het tweede plan gekomen. Eén olifant moest naar Boedapest ver huizen omdat hij nukken kreeg en niet met zijn zusje kon opschieten. Zus stierf even later. Nu zijn er baby's voor in de plaats gekomen, zodat het ruimtege brek voorlopig van de baan is. Met de bouw en inrichting van het giraffenhuis zijn ongeveer tweehonderdduizend gul den gemoeid. Ja, zo is het Duizenden abonnees op het dagblad De Vallei, die vroeger per week of maand be taalden, doen dat nu per kwar taal. Misschien ook een idee voor u als u week- of maandabonnee bent. Betaling per kwartaalgemakke lijk, praktisch en modern Zeker als u gireert op onze post rekening nr. 1321600 10,80 per kwartaal). Of nog beter machtigt ons het abonnementsgeld automatisch van uw girorekening af te schrijven. Een desbetreffend formulier zen den wij u gaarne toe. Het bespaart u incassokosten. Maak het U zelf gemakkelijk RHENEN Enkele weken geleden is in Ouwehands Dierenpark een zeeleeuw gestorven doordat het dier een blad binnenkreeg van een Amerikaanse eik. Het tweetal dat achterbleef krijgt er weer een vriendje bij. Het Dolfinarium in Harderwijk heeft een grote zeeleeuw aan Ouwehands Dierenpark ten ge schenke aangeboden. Het cadeautje werd dankbaar geaccepteerd. RHENEN'. Geboren: Teunisje, d.v. C. Ruisch en T. Willemsen; Jan, z.v. G. J. Rijksen en J. van den Broek; Willemijntje, d.v. E. Wisgerhof en H. H. van Dijk (Eist); Cornelis André, z.v. G. van de Grift en J. van der Heijden (Amerongen); Sija Anna, d.v. A. W. van Nieuwenhuijsen en G. van Laar. Ondertrouwd: H. van den Berg en A. van Swetselaar; B. Blankestijn (Vee- nendaal) en J. C. Otte. Getrouwd: R. Lodder en A. van Wijk. Overleden: Albert Haalboom, 13 jr. (Veenendaal); Margaretha Egberdina Timmer, 55 jr., geh. gew. m. T. T. Es- bra. Ingekomen personen: W. Robbertsen, w.v. Meurs, van Doorn; G. F. Prang, van Zoetermeer; E. van den Berg, van Noordwijk; K. E. Aalberts, van Epe; C. J. Goud, g.m. Van Zalingen, van Nieuw-Lekkerland; G. J. van Zalingen, van Wageningen; H. Verhoeks, met ge zin, van Wageningen; J. H. te Velde, g.m. De Jong, van Avereest; M. C. Bronder, g.m. Prang, van Rotterdam; F. C. Dupker, met gezin, van Bloemen- daal; H. Kappers, van Aalten; A. P. Lotterjouk, g.m. Van Mil, van Tiel; G. H. Eshuis, van Epe; A. Huitenga, van Deventer; C. Th. Klaver, van Anna Paulowna; G. H. Gijsberts, van Drie- bergen-Rijsenburg; J. D. Harteman, van Lienden; J. G. Wiersma, van Avereest. Vertrokken personen: A. van Enge lenburg, met gezin, naar Emmen; H. Kloosterman, met gezin, naar Alkmaar N. Houtriet, met gezin, naar Veenen daal; E. B. van Zetten, met gezin, naar Veenendaal; J. Vervat, naar Ameron gen; T. N. Lie, w.v. Tjoa, met gezin, naar Arnhem; G. Groot, naar Zeist; T. A. E. Everaert, naar Zeist; M. P. Kij- ne, naar Haren (Gr.); H. Teyn, naar Amersfoort; R. Versteeg, naar Arn hem; H. J. M. Mom, naar Utrecht; A. van de Scheur, met gezin, naar Vee nendaal; C. C. F. E. Woudenberg, naar Duitsland; C. Visch, naar Utrecht; J. B. Smeenge, g.m. Speelman, naar Wa geningen; W. E. Pleijler, naar Amster dam; P. Kooistra, naar Roermond; A. Kimmels, met gezin, naar Hoogeveen; A. van der Stelt, naar Roermond; Y. Jansen, naar Tiel; M. J. Jansen, naar Amersfoort; L. Vet, g.m. Janssen, naar Capelle aan den IJssel. OPHEUSDEN Het nieuwe clubgebouw van de voetbalvereniging „Opheusden" op het sportveld aan de Parallelweg is büna gereed. „Dank zy de grote zelfwerk zaamheid van onze leden en de enorme medewerking van het gemeentebestuur is de lang gekoesterde wens plotseling met enorme snelheid in vervulling ge gaan", merkte voorzitter H. v. Heun op. Het nieuwe, dubbelwandige houten gebouw bevat kleedgelegenheden, kantine en vergaderlokaal en heeft de afmetingen 11.50x8.75 meter. Op het ogenblik wordt door de leden de laatste hand gelegd aan de afwerkingen. Het bestuur verwacht het clubgebouw over enkele weken in gebruik te kunnen nemen. De officiële ope ning zal waarschijnlijk worden vèrricht door burgemeester D. J. Pott. Aan de sportlokaliteit is door het gemeentebestuur welwillend verlof A toegekend, zo dat tijdens voetbalwedstrijden en vergaderingen bier mag worden verkocht. „We willen ons clubgebouw zo volledig mogelijk inrichten.Op die manier kunnen we het publiek dat de wedstrijden bezoekt ook een zekere mate van service verle nen", aldus voorzitter Van Heun. RHENEN Gisteren zou de jaar lijkse schoolsportdag op het gemeente lijk sportpark „Candia" worden ge houden. Op het laatste moment werd door de organisatoren besloten dit eve nement uit te stellen tot 28 mei van het volgend jaar. De oorzaak moet worden gezocht in het slechte weer van de laatste dagen en de vele regen die is gevallen, waardoor het vertoe ven voor de schooljeugd op de berg minder aantrekkelijk wordt. Heden, donderdag ELST Pniël, 20 uur: Bijeenkomst lidmaten, rede „Hoe leeft ons christelijk gezin in deze tijd" door ds. Kuus uit Voort- huizen. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Alvarez Kelly". Morgen, vrijdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Alvarez Kelly". WINKELCENTRUM VEENENDAAL 0 Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. 0 Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel open en is op maandagmorgen ge sloten). 0 Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 0 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. 0 VW-InlichtingenKantoor: Hoofd straat 84. tel. 08385—11607 en 11602 KESTEREN De gemeenteraad van Kesteren komt vrijdagavond voor een geheime informatieve bespreking bijeen. De raadsleden zijn gisteren in kennis gesteld van deze onverwachte bijeenkomst, die betrekking heeft op de ontstane moeilijkheden in bejaardencentrum „Het Anker". Vorige wedt is in het nieuwe tehuis opnieuw een ernstige situatie ontstaan naar aanleiding van de verkiezing voor een bewonerscommissie. De verkiezing zou oorspronkelijk vrijdagavond hebben plaatsgevonden, doch is uitgesteld door tussenkomst van burgemeester D. J. Pott. De vergadering van het algemeen bestuur, die mor gen zou plaatsvinden, is eveneens uitgesteld. De agenda voor deze bijeenkomst vermeldde onder meer de bespreking van de officiële opening, die tevens ge paard zal gaan met de overdracht van het bejaardencentrum aan het stich tingsbestuur. Het uitstel van de vergadering van het algemeen bestuur vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat eerst de gemeenteraad zich over de situatie in „Het Anker" moet kunnen uitspreken. In het schrijven aan de raadsleden omtrent de besloten zitting zeggen B. en W. „Wij stellen ons voor tijdens de ze besloten bijeenkomst te spreken over de bepaling van de huurovereen komst, welke eventueel dient te worden gesloten met de Stichting Bejaarden zorg Neder-Betuwe Oost". Hieruit wordt in raadskringen afgeleid, dat 't college voornemens is deze huurover eenkomst te wijzigen, hetgeen een eventuele overdracht onzeker zou kun nen maken. Uit gesprekken met raadsleden mag worden afgeleid, dat aan een eventue le overdracht scherpe eisen zullen wor den gesteld. De meerderheid van de raad zal hoogstwaarschijnlijk aandrin gen op een grote mate van medezeg genschap in het bestuur van het be jaardencentrum. De mening van een RHENEN De aangekondigde Ro de Kruis-oefening vindt komende zater dagmiddag plaats om twee uur. Behal ve de colonne van de eigen afdeling verleent ook de Veenendaalse colonne medewerking. Padvinders zullen funge ren als patiënten. De algehele leiding is in handen van dr. B. Stegeman, co lonne-commandant. Bij het WV-informatiekantoor op het Fred. v.d. Paltshof wordt een autowrak geplaatst. De patiënten worden van daar vervoerd naar de onlangs in ge bruik genomen Rode Kruis-tent, die zal worden opgezet in de gelneentewei- de nabij de gemeentelijke loswal. De afdeling Rhenen, die deze groots opge zette oefening organiseert ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis, rekent op grote belangstelling van de zijde van de ingezetenen. RHENEN Burgemeester Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal heeft de onlangs in het leven geroepen school raad geïnstalleerd. Het voorzitterschap wordt voorlopig bekleed door de heer H. v.d. Spoel, lid van de gemeente raad. Ook het raadslid G. van Gesink, oud-wethouder van onderwijs maakt er deel van uit. Als secretaris fungeert de heer J. Litz, hoofd van de openbare school aan de Lijsterberg en als penningmeester de heer Kriek. Verder zitten in de raad verschillende vertegenwoordigers van oudercommissies. Het doel van de schoolraad is het openbaar onderwijs in de gemeente Rhenen op een hoger plan te brengen. ELST Vanavond zal in gebouw „Pniël" ds. Kuus uit Voorthuizen ko men spreken voor de lidmaten van de hervormde kerk in Eist over het onder werp „Hoe leeft ons christelijk gezin in deze tijd". Ds. Kuus komt op initia tief van een gespreksgroep, die het vo- ige winterseizoen op uitnodiging van de kerkeraad problemen als „kerk", „wereld" en „naaste" onder de loep ge nomen heeft. Na aflooo van de inleiding van ds. Kuus zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen over het onderwerp. groot aantal raadsleden sluit echter ook niet uit, dat het bejaardencentrum voorlopig niet zal worden overgedra gen. Sommige raadsleden gaven te kennen hiertoe wel bereid te zijn mits het bestuur en de directie van „Het Anker" gewijzffed zouden worden. VEENENDAAL „Laat ik mijn broek eens laten stomen", dacht een café houder uit een plaatsje in de om geving en hij bracht hem bij een van de depots van stomerij Van Hardeveld in Veenendaal. In Veenendaal zocht men naar het briefje, dat aangeeft wie de eigenaar van het kledingstuk is. Tot grote verbazing kwamen er verscheidene briefjes uit bankbiljetten, tot een totaal bedrag van f 1700, De caféhouder werd gebeld en kwam spoorslags naar Veenendaal om het geld op te halen. „Ik had afgerekend na een trouwerij en toen het geld in mijn broekzak gedaan", vertelde hij. Het geld had hij nog niet gemist. De eerlijke vinder kreeg voor zijn moeite als beloning een tientje ADVERTENTIE Pluimveemarkt Barneveld 20 sept. Aanvoer ca. 20.000 stuks. Handel: zeer traag. Prijzen (in f per kg); slachtkip- pen lichte 1,001,15; zware 1,201,55; slachtkuikens 1,501,60. exclusief bjj herenkledingspecialisten Voor VEENENDAAL HOOFDSTRAAT 90 - VEENENDAAL TELEFOON 12163 KESTEREN Men kan zich natuurlijk afvragen waar het goed voor is de boomgaarde te verrijken niet weer nieuwe appelrassen, om dat het bestaande assortiment be kend bij kweker, handelaar en voor een deel dik bij het kopers publiek, ruimschoots lijkt te voorzien in de vraag. De bekendste soorten zoals Golden Delicious, James Grieve, Cox Orange Pippin, Jonathan, goud rei net beslaan bovendien zo ongeveer het hele ,,smaak-scala" va/1 de gemiddelde Nederlandse ap peleters. Wat die smaak betreft: na de oorlog is er geleidelijk een ver andering gekomen in de voorkeur van het publiek. Heel zure en heel zoete appels lusten we niet meer, en als ze erg hard zijn lopen de kopers de kisten ook liever voorbij. Dat laatste heeft waarschijnlijk veel te maken met de verslechtering van onze door te veel zoetigheid ge plaagde gebitten... De meest ge kweekte en gegeten appel van het ogenblik is de Golden Delicious, of tewel „de gouden Uesjes" zoals de groenteman ze hardnekkig blijft noemen. Meer da/i de helft van on ze vaderlandse boomgaarden is vol- gepla/U met Golden Delicious en dat is ook helemaal geen wonder want het is een smakelijke zoetzure appel met een hoge opbrengst. Nu is een van de voornaamste re denen waarom ze bij het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwge- wassen voortdurend bezig zijn met 't maken van kruisingen (al meer dan twintig jaar) het gevaar dat op kan treden bij een monocultuur (het te veel kweken van één appelras). Hoe meer bomen van één soort er zijn, hoe meer kans er bestaat dat ze op een kwade dag aangetast worden door een of andere onbekende virus ziekte. Bovendien hebben de be staande rassen limieten wat de op brengst betreft. Om de produkties dus te laten stijgen is het gewenst dat er eens wat nieuws tevoorschijn komt uit de kwekerijen van het IVT. Dat is het instituut dan ook heel aardig gelukt: de fruitwereld is dit jaar verrijkt met een serie gloed nieuwe appelrassen. Uit een kruising tussen Cox's Oranje Pippin en Golden Delicious kwam tenslotte het ras Ivette voort, een kruising van Golden Delicious en Ingrid Marie leverde het ras Odin en ter aanvulling van de zoete appels verschenen Sweet Cornelly en Sweet Caroline (door ir. Visser hoofd van de afdeling grootfruit van het IVT, populair aangeduid als zoe te Nel en zoete Lien). Mocht men denken dat achter de naam Ivette iets romantisch schuilgaat, dan slaat men de plank mis. Ivette werd ge creëerd uit de drie letter I.V.T... De meest waardevolle eigenschap pen van Ivette zijn: vroege en goe de produktiviteit, fraaie kleur, regel matige vorm. goede vruchtgrootte, goede smaak (friszuur met Cox's- aroma), middelmatige sterke groei, geschikt voor huidige spilvorm zo als dat technisch heet en de boom vormt zich makkelijk. Ook kan Ivet te goed bewaard worden in het koel huis (beter dan Golden Delicious) en wat heel belangrijk is: voorzover be kend is het voortkwekingsmateriaal nog virusvrij. Odin heeft in grote trekken dezelf de goede eigenschappen als Ivette, alleen de smaak is anders: zachtzuur met aroma, meer een wijnsmaak. De produktie is goed en bijzonder vroeg. Nu moet men niet meteen naar de fruithandelaar draven om een kilo Ivette of Odin te gaan halen, want voordat de appels op de markt ver schijnen duurt nog wel een jaar of tien... Dr. ir. T. Visser (links) en de heer A. A. Schaap met een al rijke oogst dragende appelboom van het ras Ivette. Het IVT heeft de appelrassen ge kweekt en de jonge plantjes tegen een schappelijk prijsje verkocht aan een vijftigtal kwekers in ons land. Bij kwekers kunnen de fruittelers dan weer jonge boompjes bestellen. Een teler zal overigens echt niet om dat hij gehoord heeft dat er 'n nieu we appel te koop is, met een bijl op zijn schouder de bongerd in draven om alle oude bomen ondersteboven te gaan hakken. Nee, die kijkt goed de kat uit de boom en zal hoogstens bereid zijn het eerst eens te proberen met een paar rijtjes van de nieuwelingen. Dan komt er ook nog het risico bij dat niemand de nieuwe appel, ondanks all aanorijzingen van bevoegde zij de, wil kopen en dan zou al het werk achteraf voor niets geweest zijn. Voorzover het echter nu al te be oordelen is, lijkt vooral Ivette wel 'n succes te worden. Dat is dan het re sultaat van minstens 15 jaar wer ken, experimenteren en zoeken. Hoe het kweken van een nieuw ap pelras precies in zijn werk gaat ver telde ir. Visseri die, als hij over z'n werk begint makkelijk en snel praat. Hij houdt kennelijk veel van z'n vak, te oordelen althans naar de boeiende manier waarop hij ook vertelt van de lange weg die de onderzoekers en praktijkmensen van het IVT afge legd hebben voordat de nieuwe ap pel er eindelijk definitief was. Het begint allemaal met de bloe sem: de veredelaar brengt stuifmeel van Golden Delicious op de stamper van Cox' Orange Pippin om ons tot de geschiedenis van Ivette te bepa len. De vrucht van dit huwelijk is dan nog steeds een Cox's Orange Pippin, want het gaat tenslotte om de pitten, niet om de vruchten. Uiterlijk is er dus nog niets aan de appel te mer ken. Dat is maar goed ook, anders zou elke bij op z'n eigen houtje als fabrikant van nieuwe rassen kunnen gaan optreden! De pitten van de behandelde vrucht wordt uitgezaaid en blijven een jaar of twee in de proeftuin „De Goor" achter het IVT om voor geselecteerd te worden op vatbaarheid voor ziek ten en ongewenste groeitypes. De keuze van het „ouderpaar" is niet zo maar gebeurd: Cox's heeft een heel lekkere smaak maar een minder goede opbrengst. Golden De licious (smaakt overigens ook lek ker heeft een bijzonder goede op brengst en de bedoeling van de kwe ker is dus die goede eigenschappen te verenigen. Van vruchten is aan de zaailingen na twee jaar nog geen sprake, of het experiment kans van slagen heeft is dan nog niet te zeggen. Nadat de zaailingen waarvan al met vrij gro te zekerheid gezegd kan worden daj er toch niets van terecht komt op de mestvaalt zijn beland, gaan de twee jarige boompjes naar Eist om daar in de boomgaard van de Santacker uitgeplant te worden. De heer A. ASchaap, hoofd assistent van het I.V.T., bezig met het bepalen van het suikergehalte van appels. Ze staan dan nog altijd op eigen wortels. Weer wachten de kwekers een jaar of vijf, zes eer ze appels aan de zaailingen zien verschijnen en dan begint de eigenlijke selectie. Het is een moeizaam proces en 't aantal „uitvallers" onder de zaailin gen wordt steeds groter. Ziet de kwe ker wel wat in de zaailing, dan wor den loten van de jonge boom geënt op onderstammen, een wonderlijk proces, maar wanneer het vakkun dig gebeurt en dat is bij het IVT uiteraard het geval, lukt het in 99 van de honderd gevallen. Als alles nog altijd volgens wens verloopt wor den nog meer loten geënt en op ver schillende plaatsen in het land uitge zet, waar ze worden getest op de ge bruikswaarde, dat duurt allemaal bij elkaar dan weer een jaar of zeven. Daarna overweegt men dan einde lijk of er op praktijkschaal getoetst kan worden en verdwijnen de jonge boompjes naar de boomkwekers. Het hele proces kost een aardige duit en wanneer een kweker dat zou moeten betalen kostte zo'n nieuwe appel hem zeker een half miljoen. Dat betaalt natuurlijk niemand, maar om (be grijpelijke) psychologische redenen geeft het IVT de nieuwe produkten ook niet cadeau, men vraagt dus een redelijke prijs voor de nieuwe pro dukten. Behalve ons eigen IVT houden zich maar een paar instituten in Europa bezig met het veredelingswerk, de Fransen doen het, evenals de Duit sers en de Engelsen (de laatsten le veren ook het merendeel van de on derstammen). Voordat het onderzoek en de kweekmethoden meer gericht wer den, ontstonden de nieuwe appelras sen vaak bij toeval. Iedereen die zich ervoor interesseerde kon in zijn ach tertuin met wat geluk wel eens een nieuwe appel kweken, of het dan ook een succes werd, was nog maar de vraag! Een heel oude dame is de Schone van Boskoop, beter bekend onder de naam Goudreinet. Het ras is al meer dan vierhonderd jaar oud en nog even lekker als in zestienhonderd. Daarbij vergeleken is de Cox's Oran ge Pippin met zijn ruim honderd jaar nog maar een broekje om van de Golden Delicious (tachtig jaar), maar helemaal te zwijgen. Bij het IVT doen ze trouwens nog veel meer dan het kweken van nieu we appelrassen. De onderzoekers houden zich ook bezig met groenten en andere tuinbouwgewassen. Om dat er in de privé-sector veel zaad handels zijn die zich intensief bezig houden met veredelingswerk en het IVT liever niet in concurrentie wil gaan met de verschillende firma's, beperkt men zich aan de Mansholt- laan in Wageningen wat de groente zaden betreft meer tot 't leveren van „halffabrikaten" en het geven van adviezen. Maar dat is weer een heel ander verhaal...

De Vallei | 1967 | | pagina 5