Indonesië hoopt in 1968 op f 90 min. van ons land Bitter artikel in metaalblad Aan buitenlandse hulp f 1260 miljoen nodig Voor betere Oost-West rijkswegen f 100 miljoen waarom is Pontiac liet meest verkochte Zwitserse horloge in nederland? Pontiac tijd juiste tijd N.S. zal dit jaar f 140 miljoen meer uitgeven dan ontvangen Kamer hoedt zich voor overbodig geleuter Kritiek van apothekers op artsen met apotheek aan huis keuze uit spaarvormen met Onbestuurbare benzinewagen de sloot in Meer steun van Rijk voor industrie ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN In 1968 voor E8 f 25 miljoen Directie noemt financiële crisis ernstig C K 126 99 9? NADER BESCHOUWD D'66 wil debat werkgelegenheid NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Suharto liet verlanglijstjeindienen OVER VAN HEIJST ANDER WERK Regionaal EXPORT TSIEVWE REGELS VRIJ BEROEP 1. Een Pontiac geeft feilloos de tijd 2. Een Pontiac is mooi, welk model ook 3. Een Pontiac heeft een bescheiden prijs 4. Een Pontiac: geen kosten, wat er ook in de garantietijd mee gebeurt. En om nog vele andere redenen, die uw Pontiac-dealer u graag zal vertellen. Rotterdam kreeg joods monument IJsselbrug anno 1B15... reeds 130jaar natuurkwaliteit35ct Buiten de rail De bank waar u zich thuis voelt! DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 DEN HAAG Het is een misstand dat de leiding van een onderneming straffeloos kan omspringen met de be langen van de werknemers. Er zou een vorm gevonden moeten worden om het bestuur 'van een onderneming persoon lijk aansprakelijk te stellen. Dit wordt gezegd in het orgaan van de Christelijke bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektronische in dustrie. „Het Metaalbedrijf' over de gang van zaken bij Van Heijst. Er zijn intussen van zestig bedrijven aanvra gen gekomen, om personeel van het failliete bedrijf over te nemen. De bitterheid bij de werknemers over het drama Van Heijst wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door Wet besef van machteloosheid tegenover wanbeleid en onrechtmatige handelin gen van de leiding van de onderneming schrijft het blad. Het mag dan waar gen van de leiding van de onderneming, niet elke dag voorkomt, een Davo of Van Heijst-affaire per jaar is ons te veel. De eerste vaklieden onder het ontsla gen personeel van Van Heijst zijn al door bemiddeling van het arbeidsbu reau aan ander werk geholpen. De plaatsing van de ongeschoolde krachten zou volgens de directeur van het ar beidsbureau, de heer H. J. de Jong, niet zo vlot gaan. De bedrijven die belang stelling hebben voor het personeel van Van Heijst hebben aanvragen voor meer dan duizend mensen ingediend. Het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor werkt op het arbeidsbureau met een ploeg van vijf man, om de ge dupeerde werknemers zo spoedig mo gelijk een voorschot te geven op hun werkloosheidsuitkering. Het personeel dat als ongeschoold in het bedrijf kwam en een speciaal op de produktie van radiatoren afgestemde kreeg, kan worden omgeschoold. Het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid geeft een bijdrage, als de geoefenden in een ander bedrijf wor den omgeschoold. Voor de bedrijven, die ontslagenen in dienst willen nemen blijkt de leeftijd van de mensen geen of geen overwe gende rol te spelen. De aanvragen ko men ook niet alleen uit Den Haag en omgeving maar. zelfs uit Helmond en Deventer. Ook het administratieve per soneel van Van Heijst loopt een goede kans weer vlug aan de slag te kunnen gaan in een ander bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK Een stuurloos gewor den benzinetankauto schoot gisteravond in de sloot langs de rijksweg Breda- Dordrecht, ruim een kilometer voor de zuidelijke oprit van de Moerdijkbrug. De chauffeur had de macht over het stuur van het twintig ton wegende ge vaarte verloren door een defect aan de stuurinrichting en gedeeltelijk haperen de remmen. Ofschoon de wagen zijn lading had gelost, had een ernstige ontploffing kunnen volgen als de kolos de midden bermbeveiliging zou hebben geramd. Op de andere rijbaan reden enkele auto's op het ogenblik dat de tankauto naar rechts zwenkte en in een sloot bleef steken. DEN HAAG De regering in Djakarta hoopt dat Nederland volgend jaar zeker negentig miljoen gulden ter beschikking zal stellen voor hulp aan Indo nesië. Dat verlangen is vervat in een brief die de Indonesische minister van Landbouw, F. Seda, gistermiddag heeft overhandigd aan de eerste vice-premier minister Witteveen. De brief, afkomstig van de Indonesi sche waarnemend president Suharto, was eigenlijk gericht aan premier De Jong, maar deze is op vakantie. In de brief wordt een uiteenzetting gegeven over de Indonesische economische si tuatie. Daaruit blijkt dat Indonesië voor de financiering van zijn behoeften vol gend jaar 1260 miljoen gulden aan bui tenlandse hulp nodig heeft. Dat bedrag maakt 23 procent uit van de inkomsten van de (op deze manier sluitende) be- groting-1968 van Indonesië. Voor het lopende jaar heeft Indonesië hulp uit het buitenland tot een bedrag van ruim 750 miljoen gulden toegezegd gekregen. Nederland droeg daaraan een bedrag van 54 miljoen bij. Indone sië hoopt dat voor het komende jaar de hulp (van Japan, de Verenigde Staten (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) wil de overheid iets meer steun laten geven bij de ves tiging van nieuwe industrieën. Het gaat er niet om, zo zegt hij in de me morie van toelichting op zijn begro ting, dat het Rijk een directe inspraak krijgt. Hij wil activiteiten, die de in dustriële ontwikkeling van ons land ten goede komen, beter begeleiden. Juist hierom zijn op de begroting hogere bedragen uitgetrokken voor steun aan onderzoek- en ontwikkelings plannen bij het bedrijfsleven. De pogin gen om uit de Verenigde Staten nieuwe industrieën aan te trekken, zijn ook een voorbeeld van de steun, die de minis ter voor ogen staat. Mr. De Block wil een directe deelne ming door het Rijk in bepaalde plan nen overwegen, als deze zeer belang rijk zijn voor onze economie en als ze zonder die deelneming niet zouden kun nen worden verwerkelijkt. Om die gro tere steun tot uiting te brengen wil mr. De Block in het vervolg niet meer pra ten over industrialisatiepolitiek, maar over industriepolitiek. De minister waarschuwt verder dat de winsten in het bedrijfsleven niet te zeer moeten worden gedrukt. Het loon-, prijs- en het belastingbeleid zullen hier mee rekening moeten houden. De win sten zijn namelijk nodig om geld te krijgen voor nieuwe investeringen. Minister De Block meent dat het re gionale industrialisatiebeleid ook na 1968 moet worden voortgezet. Dan zal speciale aandacht aan het noorden van het land moeten worden gegeven. Ove rigens wil hij de financiële tegemoetko mingen, die gelden voor nieuwe fabrie ken in de ontwikkelingsgebieden ook geven voor uitbreiding van reeds be staande bedrijven. De omschakeling in Zuid-Limburg komt op gang. Vijftien bedrijven profi teren al van de „stimulering voor in dustriële omschakeling in Limburg". Dit betekent dat straks achtduizend mannen aan de slag kunnen. Over een aantal andere gevallen wordt nog ge praat. Als het een beetje wil, komt er nog extra werkgelegenheid voor drie- tot vierduizend mensen. ADVERTENTIE Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijkl Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. Basis voor persoonlijk bezit en een aantal Europese landen) pro centueel zal worden verhoogd. Wat Ne derland betreft dus tot een bedrag van ongeveer negentig miljoen gulden. De landen, die voor het lopende jaar steun aan Indonesië hebben gegeven, zullen begin november in Amsterdam spreken over voortzetting van die hulp voor het komende jaar. Minister Seda zei ons gisteravond dat hij had aangevoeld dat de ministers Witteveen (Financiën) en Udink (Ont wikkelingshulp), die het gesprek had bijgewoond, „begrip voor het Indonesi sche programma" hadden gehad. In de Miljoenennota is gemeld, dat Nederland voor het volgend jaar 392 miljoen gul den aan buitenlandse hulp (buiten 't Koninkrijk) ter beschikking heeft en dat een belangrijk deel daarvan zal worden geconcentreerd op Indonesië. Minister Seda geloofde, dat de Neder landse regering nog niet aan een speci ficatie van die hulp toe was. Intussen zijn tussen de Indonesische Overzeese Bank en de Nederlandsche Overzeesche Financieringsmaatschap pij besprekingen gaande over de op richting van een joint venture (gemeen schappelijke onderneming) die zich vooral zal bezighouden met de bevorde ring van exportprojecten, die voor In donesië snel opbrengsten zal opleveren. Daarmee is een bedrag van vijf mil joen gulden gemoeid. Minister Seda bevestigde, dat Rus land bereid is reserve-onderdelen voor indertijd geleverde militaire goederen te leveren, maar dan tegen contante betaling. Hij verzekerde dat die beta ling zal geschieden uit eigen inkomsten en niet uit hulp die van andere landen wordt verkregen. Minister Seda die eergisteren in ons land aankwam hij wordt in tegen stelling tot de grote delegaties die voor heen Nederland wel eens bezochten, al leen vergezeld van zijn secretaris zou vandaag via Duitsland naar Ame rika vertrekken. Gisteravond woonde hij de voetbal wedstrijd Ajax-Real Madrid bij. Op de vraag wie hij als winnaar tipte, zei hij: „Ajax natuurlijk, die is bovendien onze gastheer". DEVENTER „Het doet bijzon der vreemd aan, dat een belangrijk deel van onze bevolking voor zijn geneesmiddelenvoorziening is aange wezen op een apotheekhoudend arts. Z(jn typisch farmaceutische oplei ding duurt minder weken dan de on ze jaren telt." Dit heeft gisteren dr. J. H. M. Winters gezegd als voor zitter van de Koninklijke Nederland se Maatschappij ter bevordering der farmacie tijdens het landelijk con gres in Deventer. Intussen komen er in de betrokken gebieden bijna geen nieuwe apothe ken bij. Al meer dan een jaar is er geen enkel gebied meer apotheek- rijp verklaard. Toch hebben de orga nisaties van apothekers en artsen gezamenlijk verklaard, dat farma ceutische verzorging door de apothe ker de voorkeur verdient boven die door de apotheekhoudende arts. „Wij hebben", aldus dr. Winters, „de apotheekhoudende huisarts al ruim een eeuw gezien als de persoon die in vele plaatsen de apotheker heeft belet of belemmerd om zijn beroep daar uit te oefenen, De laat ste weken ziet het er naar uit, dat er regels zullen komen voor het over nemen van doktersapotheken door apothekers." Een ander punt van zorg is de om zetting van apotheken in een naam loze vennootschap. Dat gebeurt uit sluitend op financiële en fiscale gronden. „Apotheken," zei dr. Winters, „behoren bij voorkeur eigendom van apothekers te zijn." Een naamloze vennootschap past niet bij het begrip „vrij beroep". „Onze bezwaren liggen in de sfeer van de beroepsmoraal en in de ge varen die steeds optreden als een beroep in zijn uiterlijke verschij ningsvorm geheel het gezicht van e^n bedrijf krijgt. Het beroep van apotheker moet in een zo groot mo gelijke onafhankelijkheid worden uitgeoefend." Er klinken steeds meer stemmen die pleiten voor grotere eenheden, groepspraktijken of hoe men ze wil noemen. Langs de weg der evolutie is in Nederland al een duidelijke concentratie tot stand gekomen.' In 1843 verzorgde één apotheker twaalfhonderd mensen, nu negen duizend. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Voor de bouw van snelle autowegen in de omtrek van de drie grote steden, stelt minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) volgend jaar 172 miljoen gulden beschikbaar. Hij haalt dat geld uit het Rijkswegenfonds, waar in volgend jaar ongeveer vijfhonderd miljoen gulden zal worden gestort zo blijkt uit de begroting van het fonds. ADVERTENTIE Hydraulic*, het horloge, dat verkelyk 100% eondeneproef is. ROTTERDAM Rotterdams burge meester W. Thomassen heeft gister middag een monument onthuld ter na gedachtenis aan de twaalfduizend jood se Rotterdammers, die tijdens de Twee de Wereldoorlog in Duitse vernietigings kampen omkwamen. Het monument drie reliëfs van de beelhouwster Loekie Metz is aangebracht op de buiten muur van de synagoge in Rotterdam. De plechtigheid werd bijgewoond door de Israëlische ambassadeur in ons land de heer M. Lewin, de opperrabijn Pe- reira en mevr. E. Davids-Feuchtwang, de weduwe van opperrabijn A. B. N. Davids, die in de oorlogsjaren de jood se gemeenschap heeft gediend. Het monument is aangeboden door 't comité Ereschuld aan omgekomen jood se stadgenoten en gemaakt in opdracht van de Rotterdase Kunststichting. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Mr. M. G. de Bruin, directielid van de N.S. heeft gisteren de crisis in 't bedrijf zeer ernstig genoemd. De N.S. zullen dit jaar 140 miljoen guldens minder ontvangen dan uitgeven. Van het Rijk is inmiddels 35 miljoen gulden „in dank" ontvangen. Daar ko men financieringsmoeilijkheden bij: de verliezen naderen het bedrag der af schrijvingen; er moeten leningen uit het verleden worden afgelost. „Wij zijn niet als de P.T.T. een staatsbedrijf, maar een naamloze vennootschap", zei mr. De Bruin. „Het is goed dat het bestuur tijdig waarschuwt dat het kapi taal bijna op is". Met een staatsgarantie voor door de NS aan te gane leningen tot maximaal 315 miljoen gulden acht de directie het spoorwegvraagstuk niet opgelost. Mr. De Bruin noemde dat „in feite een maatregel tot boedelredding". Een op lossing is alleen mogelijk door de oor zaken van de verliezen weg te nemen De regering ziet als zodanig: verla ging van de kosten en vergroting van de opbrengsten. De heer De Bruin: „Daaraan hebben wij al veel gedaan, dank zij ook revolutionair denken. Ge- Dertig miljoen gulden zal worden ge ïnvesteerd in de oost-west-verbinding van Utrecht via Hoevelaken naar Ol- denzaal en zeventig miljoen in de oost west-route van Ridderkerk via Babbe- rich naar Doetinchem. Alleen voor de (verbetering van de weg tussen Hoeve laken en Deventer zal, met inbegrip van de bouw van een brug over de IJs- sel, 25 miljoen worden uitgegeven. Voor de verbetering van de route Vlissingen-Eindhoven en de weg van de Belgische grens bij Turnhout via Eind hoven en Venlo naar de Duitse grens, is in totaal 25 miljoen gulden uitgetrok ken. Het grootste deel van dit geld tien miljoen gulden wordt gestoken in Rijksweg 58, de „dodenweg" Vlissin- gen-Bergen op Zoom. In de nabijheid van Utrecht zullen werken worden uitgevoerd tot een som van ca. 29 miljoen gulden. Daaronder vallen natuurlijk de uitbreiding van het verkeersplein Oudenrijn en het bouwen van een betere weg tussen Utrecht en Hilversum. Ook wordt voortgegaan met het leggen van zes rijstroken tus sen Linschoten en Rijksweg 22 (Utrecht-Amersfoort) en de bouw van nieuwe bruggen over het Amsterdam- Rijnkanaal en het Merwedekanaal. Minister Bakker wil dertig miljoen gulden besteden aan de verbinding van de noordelijke provincies met het cen trum van het land. Daarvan zal zestien miljoen gulden worden gebruikt voor een nieuwe brug over de IJssel bij Ka- terveer, zes miljoen voor de weg van de Overijsselse Vecht naar Meppel en de weg van Assen naar Groningen en tenslotte acht miljoen gulden voor de wegen Groningen-Hoogezand en Win- schoten-Nieuweschans. Veertig miljoen gulden mag worden uitgegeven voor de zogenaamde noord- zuid-route, gevormd door de E-9, die van Amsterdam naar Maastricht loopt. Het meeste geld zal worden opgeslokt door de noordelijke rondweg om Den Bosch en de bouw van een brug over de Maas bij Empel. Ook zal worden ge werkt aan het stuk zuidelijke randweg tussen Rosmalen en Vught, verdubbe ling van de rijbanen tussen Eindhoven en Weert, verlegging van de weg bij Boxtel en aanleg van een nieuwe ver binding tussen Maastricht en loeder- weert. Voor de noord-zu'i-verbinding van Vianen naar Breda mag zes miljoen gulden worden uitgegeven en voor de weg Moerdijk-Roosendaal vijf miljoen. ADVERTENTIE JQe Tweede Kamer gaat de hand in eigen boezem steken en proberen orde op zaken te stellen. Zelfkritiek is op haar plaats, zei gistermiddag de voor de achtste maal tot voorzitter be noemde mr. F. J. F. M. van Thiel. Hij waarschuwde zijn medeleden, dat „ook in de buitenwereld de laatste tijd in minder prijzende zin wordt gesproken en geschreven over het werk en het werken van onze Kamer." Wat er gaat gebeuren onthulde mr. Van Thiel nog niet, maar wel gaf hij de Kamer de verzekering, dat hij alles zou doen om de zaak zo doeltreffend en waardig mo gelijk te laten functioneren. Voor de zoveelste maal drong mr. Van Thiel aan op „wijze zelfbeperking" bij de debatten in de komende maan den. De begroting moet nu toch voor Kerstmis zijn afgehandeld. Alle begro tingshoofdstukken komen thans eerst in openbare commissievergaderingen en het zit er dik in, dat daarbij de spreek tijd zal worden gerantsoeneerd. Er zijn commissies die berucht zijn geworden door hun wijdlopigheid. Mr. Van Thiel herinnerde niet voor niets aan de schier eindeloze besprekingen over de ruimtelijke ordening. Alsje blieft geen overbodig geleuter meer, zo kan men zijn parlementaire vermaning vertalen: „Het is uiterst moeilijk de juiste verhouding te vinden tussen de belangrijkheid van het onderwerp en een aanvaardbare omvang van de par lementaire discussie in verband met het nuttig effect daarvan." Met elf frac ties is beperking vereist. De spreektijd wordt daardoor nog meer een distribu tie-artikel, aldus mr. Van Thiel. In de weken na de grote politieke de batten over Troonrede en Miljoenen nota op 11, 12 en 13 oktober zul- len telkens twee openbare commissie vergaderingen tegelijk worden gehou den. Daarmee zijn zes weken gemoeid. In die tijd komt de Kamer op dinsdag in plenaire vergadering bijeen voor het afhandelen van allerlei wetsontwerpen. Een nieuwigheid is, dat nu ook de al gemene begrotingscommissie aan het werk gaat. Deze moet alle wensen die in de commissievergaderingen door een meerderheid op tafel zijn gelegd, bij el kaar vegen en vergelijken om op deze manier te kunnen beoordelen of de Ka mermeerderheid ermee bij de regering kan aankloppen. Dit wordt dus een zaak van uitkammen. Als een minister een bepaalde eis heeft afgewezen, omdat er geen geld algemen bgroings-commissi oo voor is, kan d algmn beeet voor is, kan de algemene begrotings commissie ook voorstellen ergens an ders een bezuiniging toe te passen. Deze commissie is dus een soort sluis. Als de meerderheid van de commissie ten slotte met een begrotingswijziging die geld gaat kosten, voor de dag komt, dan heeft de regering althans de ze kerheid dat dit voorstel behoorlijk is af gewogen. Pas als de commissie alle be grotingshoofdstukken heeft bekeken, komen die in plenaire behandeling, in 'n intieme Kamervergadering, van 6 tot en met 21 december. i Dan zal ook blijken dat de commis sie niet volstrekt oppermachtig is, want ook als zij in meerderheid afwijzend zou hebben beschikt, is bijvoorbeeld de oppositie vrij een eigen voorstel in te dienen. Als de onderwijscommissie, om iets te noemen, de verhoging van het kleu- tergeld niet zo gemakkelijk zou kunnen verteren, maar de algemene begro tingscommissie beslist dat er toch niet aan moet worden getornd, dan kan een fractie er best een voorstel over indie nen in de plenaire vergadering van de Kamer. Gisteren zijn er nog een paar vaste, commissies afgeschaft, onder andere die van algemene zaken, p.b.o. en be zitsvorming en scheepvaart. De visse rijcommissie blijft op voorstel van de a.r-fractievoorzitter, mr. Biesheuvel, bestaan. lukkig kan ook ons personeel de wil en de fantasie opbrengen voor een vereen voudigde exploitatie. Een chef langs een een te moderniseren lijn vond: „Het is beter dat ik overbodig word dan dat de lijn moet verdwijnen". De regering zal de concurrentievoor waarden voor de N.S. en andere vor men van vervoer gelijk moeten maken. „Ik heb daar groot vertrouwen in", liet mr. De Bruin weten. De regering heeft verder gesproken over een rege ling, waarbij de NS een tegemoetko ming krijgen voor activiteiten die be drijfseconomisch niet gerechtvaardigd zijn, maar waarbij het algemeen be lang wel is gebaat. „De spoorwegen zouden dan een soort aangenomen werk voor de regering gaan uitvoeren". Ten slotte is voorgesteld „het aanpakken van nieuw werk, ook buiten dé rail, mits rendementverhogend". Mr. De Bruin herinnerde aan de ern stige crisis in de jaren dertig, „die door de toenmalige regering lnet grote vooruitziendheid is opgelost". De spoorwegen kregen toen een grotere commerciële vrijheid: Zo staan ook nu de regering en de bedrijfsleiding voor een tweeledige taak: de situatie herzien op de manier als boven omschreven en het bedrijf voorbereiden op de belangrijke taak, die in de toekomst van het railvervoer zal worden gevraagd. „De rail is nodig", zei de heer De Bruin, „om de planologie van de toekomst te doen slagen. Een belangrijke pijler hiervoor zal de studie zijn, die het Nederlands Economisch Instituut in opdracht van de regering uitvoert". DEN HAAG Vandaag beslist dr Tweede Kamer over een voorstel va» drs. E. Nypels (D'66) om een week n; de algemene politieke en financiële be schouwingen een afzonderlijk debat t houden over de werkgelegenheid. Di zou betekenen dat dit onderwerp, van de grootste krenten in de politie! taart, niet ter sprake kan worden g( bracht in het grote debat over het regt ringsbeleid. Zoals het zich gisteren liet aanzie- bestond er in de Kamer weinig insten ming met dit voorstel. ADVERTED 4%tot 6

De Vallei | 1967 | | pagina 7