Geestelijke terreur op Nederlands schip Fictieve werknemer als bijverdienste QUEEN ELIZABETH II99 aarzelde i Luxe schip te water gelaten Maak uw salaris rentegevend! 31/2% op een rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland Voorzitter Moeilijke tijd voor Wilson OLGA Nog zeventig uur varen naar de vrijheid Vuisten op voor Mao Over de grenzen BELEDIGEND OPTREDEN VANMAO-CHINEZEN Onderwijzers weer aan het werk Franco benoemt parlementsleden „Smeer" bepalend Vrijheid Wervelstorm Angstig s U zag het op TV Koop vandaag nog eenVll 6(]d zeem v.a. f3.95 9^spons STLWGOLF TWIJFELEN Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten? Van Timtur wel. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen, verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid den in de mode zijn, best lekker mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten in uw omgeving: Kiezers beginnen te twijfelen aan socialisten TE VEEL WEINIG REDEN RESULTATEN MATRASSEN DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 A Door Link van Bruggen SJANGHAI Het laatste, dat ik van China zag, waren de fanatieke gezich ten van de jonge straatcontroleurs, die niijn schip van onder tot boven door zochten. En het laatste, dat ik van China hoorde, waren het gekwaak en ge- kel van de propagandisten, wier stemmen me overigens m'n leven lang bij zullen blijven. Toen de Nederlandse vrachtvaarder dan eindelijk na 17 dagen mocht ver trekken voor het lossen van de voor Sjanghai bestemde lading had men nog geen 36 uur nodig gehad kwam er een legertje groen en grijs- gejakte Chinezen aan boord, dat zich als een soort opperbevel in de eetsalon nestelde. De gezichten hadden niet hautainer kunnen zijn. Ze traden op met het stil zwijgend machtsvertoon van de Gesta po of van de Kempetai. Blaffend ga ven ze hun bevelen, die in eerste in stantie hierop neerkwamen, dat alle opvarenden persoonlijk hun papieren aan hen moesten overhandigen. De officieren en ik als enige passagier zaten zonder een woord te zeggen in de zelfde salon. Het was net of we voor rechtbank waren gedaagd als verdach te of tenminste als getuige. De communistische functionarissen trokken zich er niets van aan dat ze zich op Nederlands grondgebied bevon den. Dat ze de gast van de kapitein waren, bleek evenmin tot hen door te dringen. Zolang ze aan boord bleven, waren zij de baas en niet de gezagvoer der. De laatste liet alles gelaten over zich heen gaan. Hij bood zelfs nog limonade en sigaretten aan. Waar handelsbetrek kingen op het spel staan, waar de wil eenzijdig wordt opgelegd, is de smeer bepalend voor het aantal beledigingen, dat men bereid is te slikken. De grootste impertinentie kreeg in de dwarsgang voor de eetsalon gestalte. De Chinese schepelingen, van wie sommigen meenden door het dragen van een Mao-speldje een goede beurt te maken, werden daar gedwongen op de grond te gaan zitten. Evenals bij aan komst stelde zich een met een pistool gewapende politieke commissaris voor hen op, die met hoge, overslaande stem uit het bekende rode boekje ging reci teren. De man had een lange adem en veel tijd. Toen hij het zegje van de partij voorzitter had gedaan, vouwde hij een krant open en ging daar nog een tijdje uit voorlezen. dhisme, het Taoïsme en desnoods de Islam kunnen wij, communisten, nog wel leven. Met het Christendom echter niet. Wie is God? Waar is God? Wat is God? Het enige, dat ik van hem heb gemerkt, is dat hij een tegenstander moet zijn van de Grote Proletarische Culturele Revolutie. In Sjanghai hebben we een paar maanden geleden de bewijzen in han den gekregen dat de christenen zich in het kamp van de volksvijanden hebben geschaard. Zij zijn de grootste voor standers van het volgen van de kapita listische en reactionaire koers". Het was nog 70 uur varen naar de vrijheid, die aan boord met Japan ver eenzelvigd werd. De Wangpo, de Jang- tsekiang, de Gele en de Oostchinese Zee, tenslotte een stukje van de Stille Oceaan. Wegens het lange oponthoud in Sjang hai had de rederij Osaka uit het vaar- plan geschrapt. De eerstvolgende ha ven zou Nagoya zijn, dat in 1960 Werd geteisterd door de zwaarste tyfoon, die ooit in het Land van de Rijzende Zon is geregistreerd. In een wijde omge ving braken alle dijken door. De „Straat Soenda" raakte in de staart van zo'n wervelstorm waarvan er in de nazomer vele kunnen worden geteld. Het centrum van de uit Philip- pijns gebied afkomstige tornado lag bij Okinawa. De noordkoers werd daar om gebogen tot een oostkoers, wat beteken de dat het schip er achter langs kon varen. De zee was woest en hoog; alles wat aan dek lag, was extra vastgesjord. Door het gestamp en het geslinger was 't me nog nauwelijks mogelijk mijn schrijfmachine te gebruiken. Na die zware deining, die witte kop pen en die diepe dalen tenslotte de rust van de baai. De snelste trein van de wereld 225 kilometer per uur! bracht me binnen enkele uren van Na goya naar Tokio. Vandaar wipte een straalvliegtuig me over de datumlijn en de ijzige Pool. Reeds de morgen na de avond van vertrek zag ik Amsterdam weer. Meer uit angst dan uit overtuiging klonk een daverend applaus op, toen de geestelijke terrorist na een half uur meende dat zijn gehoor nu wel genoeg van het goede gekregen had. De kame raden in de salon glimlachten goedkeu rend en keken de Nederlanders aan met een mengeling van spot en triomf in de ogen. De laatsten vertrokken geen spier van het gezicht. Ze hadden de blikken echter goed begrepen. Twee systemen botsten met een onhoorbare slag tegen elkaar. Het was alsof de communisten zeggen wilden dat op nieuw overduidelijk bewezen was dat de zo gehate kapitalisten, die men ove rigens wel hard nodig heeft, op den lange duur aan het korste eind zullen trekken. Terwijl de deels zakelijke, deels poli tieke zitting opgebroken werd, rommel den de „zoekploegen" nog in het bin nenste van de vrachtvaarder. Alles ging open: kisten, kasten, sloepen, rui men en laden; met zaklantaarns werd onder bedden en in luchtkokers ge speurd. Tevergeefs werd gezocht riaar diep weggedoken verstekelingen, die de brutaliteit bezaten het rode paradijs on gevraagd te verlaten. 's Nachts om twee uur voeren we dan. We stoomden opnieuw door het centrum van Sjanghai, langs de plaats, waar de „Straat Soenda", mijn schip, vijftien dagen op de boeien gelegen had. Het rode neon.icht, dat Mao's wijs heden uitkraamde, was gedoofd; de grote boulevard lag verlaten. Even leek het of ik in het nachtelijk duister op de Westminsterbrug in Lon den stond. Het Big Ben-achtige geluid van de grote stadsklok, die drie slagen deed horen, brachten mijn gedachten naar de andere kant van het noorde lijk halfrond. Achter die toren, in de vroeger zo fraaie Europese wijken, staan nog en kele kerken. Als bedehuis zijn ze echter niet meer in gebruik. Wat is er nog over van de drie miljoen rooms-katho- lieken en de 700.000 protestanten sinds Mao in het begin van de vijftiger ja ren missionarissen en zendelingen ver volgde en hen het land uitjoegl Ik her innerde me wat een rode gardist over de godsdienst zei: „Met het Confucianisme, het Boed- NEW YORK. De onderwijzerssta king in New York is geëindigd, nadat het gemeentebestuur en de vakbond gisteravond na een marathonzitting van 20 uur tot een akkoord waren gekomen. Dit hebben de voorzitter van de vak bond, Albert Shanker, en burgemeester John Lindsay meegedeeld. Bij de sta king, die tien dagen heeft geduurd, wa ren 49.000 onderwijzers en leraren be trokken. Zy eisten meer salaris en bete re arbeidsvoorwaarden. Bijzonderhe den over het bereikte akkoord werden niet meegedeeld. Drie Chinese vluchtelingen uit Indonesië zweren in Peking trouw aan de doelstellingen van voorzitter Mao. ADVERTENTIE BONN - Enthousiast keek de accoun tant op uit de loonadministratie: „De ze man is uw beste werknemer: mon teur Schulze! Drie jaar lang heeft hy de meeste overuren gemaakt en niet één dag heeft hy zich ziek gemeld. En laat hy maandag vyftig jaar zyn ge worden!" „Geweldig!" vond de Stuttgarter aannemer Ludwig Z. (58), die tweehon derd arbeiders in dienst heeft. „Einde- lyk nog eens een plichtsgetrouw wer ker van de oude stempel. Die man ga ik verrassen met ztfn verjaardag!" Met een fles cognac en een kist siga ren ging de opgetogen patroon op weg. Maar de hoofdopzichter kon hem niet vertellen waar monteur Schulze zat. Mismoedig heeft de aannemer toen zelf een glaasje van de cognac geno men, want Schulze bestond helemaal niet. De boekhoudster Ida II. (28) had hem verzonnen en in drie jaren dertig duizend mark „loon" opgestreken. Het geld had zy verbrast aan een dure sportwagen en ritten met vriendjes. Van onze correspondent LONDEN Eén minuut en tien se conden heeft Engelands nieuwste grote passagiersschip gisteren geaarzeld, toen gleed het sierlijk en vlot het water in, op een wijze een koningin waardig. De naam die dit nieuwe schip van de Cunard Line bij zijn tewaterlating heeft gekregen luidt dan ook Queen Eliza beth II. Pas even voordat koningin Elizabeth gisteren op de knop drukte om de te waterlating te doen geschieden, onthul de zij het grote geneim: de naam van dit nieuwe schip voor de vaart op Atlan tische Oceaan, opvolgster van de beide roemruchte Queens, de Queen Mary en de Queen Elizabeth. Tot dat ogenblik werd het schip van 58.000 ton Q 4 ge noemd, of zakelijker, bouwnummer 736. De traditionele fles champagne vloog naar behoren te pletter tegen de boeg van het enorme schip, dat op de helling van John Brown te Glasgow in Schot land hoog boven de dertigduizend men sen uittorende, die waren uitverkoren om de tewaterlating op de werf mee te maken. Zeker twee honderdduizend an deren stonden langs de oevers van de Clyde naar het imposante schouwspel te kijken. Het weer was bijzonder gunstig voor de operatie, die extra ingewikkeld was als gevolg van de geringe breedte van de Clyde ter hoogte van de werf van John Brown, dezelfde die de beide an dere Queens heeft gebouwd. Er was een speciale vaargeul uitgebaggerd in de richting van de Cart, die schuin tegen over de helling in de Clyde uitmondt. Het eigenlijke te water laten duurde maar twee en een halve minuut; veer tienhonderd ton aan dikke kettingen zorgden ervoor, dat het schip niet te hard van stapel ging. Die lagen in enor- me bergen aan weerskanten van de romp op de helling. Er was een stuw- golf van 25000 ton, toen de nieuwe Queen onder luid gejuich en het gebruikelijke concert van scheepsfluiten en sirenes de Clyde inging. De spanningen waaraan de romp en vooral de steven op dat moment onder hevig waren, waren groter dan 't schip ooit op zee krijgt te doorstaan. Een ak ker tegenover de werf van John Brown liep voor een deel onder water door de golf die door het schip werd voortge stuwd. Tenslotte kon zij dan toch de naam onthullen niet dus Brittannia, Win ston Churchill of Prinses Margaret (die laatste naam was op het laatste ogen blik favoriet) maar wel traditioneel Queen Elizabeth II. „Moge God haar zegenen en allen die op haar zullen va ren", was de wens van de Britse vor stin. De aandeelhouders van Cunard heb ben nog een andere wens en wel dat het schip, dat zeker 290 miljoen gulden zal kosten, winstgevend mag blijken. Aan de mogelijkheid daarvan wordt in Engeland sterk getwijfeld. Men is er dan ook van overtuigd, dat deze nieuwe Queen, die in november 1968 klaar moet zijn, het laatste zeer grote passagiers schip is, dat in Engeland wordt ge bouwd. ADVERTENTIE (een girorekening met 3y2% rente) Koningin Elizabeth II van Engeland en haar zuster prinses Margaret wuiven enthousiast als de „Queen Elizabeth II", het nieuwe vlaggeschip van de Cunard Line, in Glasgow te water glijdt. Fa. ta Hennepe Brouwer, Stuyvenburchstraat 36. Eerbeek - Fa. de Mandt, Talingweg 51. Apeldoorn - Fa. Huf. Hoofdstraat 101. Apeldoorn - Fa. Nijenhuis, Deventerstraat 40. Vaassen Gld. - Fa. Vriezelaar, Hamburgerstraat 30. Doetinchem - Fa. Versteeg, Hoofdstraat 54. Veenendaal. M wdm /^ornelioe Manescoe, die gisteren ge- kozen is tot president van de ge wone algemene vergadering van de Verenigde Naties, is de eerste commu nist die op die post gekozen werd. Tennisspeler in zijn vrije tijd en iets van herrieschopper in de communisti sche wereld, is Manescoe (51), een van de architecten van de houding van zijn regering, die zich verre houdt van haar medereizigers in Oost-Europa. Roemenië begon zijn pogingen zich aan de Sovjet-overheersing te onttrek ken, kort nadat Manescoe in 1961 aan de regering kwam. Die onafhankelijke koers van zijn re gering leidde eerder dit jaar tot erken ning van West-Duitsland, tot grote con sternatie van de Oostduitsers en ande re regeringen van Oost-Europa. Roemenië is het enige land in het Sovjet-blok dat vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt met communis tisch China op een ogenblik van bittere vervreemding tussen Moskou en Pe king. Het wil bewust geen keuze doen in deze diepe controverse. Het bracht Roemenië er ook toe tot een breuk te komen met de Sovjet-Unie (Van onze correspondent) LONDEN Dit is geen prettige tijd voor Harold Wilson en zijn socialis tische regering. Vandaag krijgt hij weer een zware klap: het verlies van een Lagerhuiszetel bij een tussentijdse verkiezing. Dat verlies staat al vast. Er wordt vandaag gestemd in de universiteitsstad Cambridge en in het Londense district Walthamstow-West. Beide districten om welke vandaag wordt gevochten, waren in handen van Labour: in Cambridge kwamen de so cialisten in 1966 met de hakken over Je sloot, hun meerderheid bedroeg toen 991 stemmen. In Walthamstow kregen zy er een van 8725. Daarover behoeft Wilson zich geen zorgen te maken, hoe wel een sterke daling van die meerder heid ook niet prettig is. Zy zal echter niet uitblijven. Een uiterst kleine meerderheid, zo als in Cambridge, betekent in het hui dige politieke klimaat in Engeland een zeker verlies voor de socialisten. De opinie-onderzoeken tonen aan, dat La bour er slecht voor staat en voor het eerst sinds Wilson aan de macht kwam is ook het vertrouwen in hem persoon lijk aanzienlijk gedaald. Hoeveel tegen slagen de socialisten tot nu toe kregen te slikken, Wilson kwam altijd onge schonden uit de strijd tevoorschijn. Nu is dat anders. Meer dan 550.000 werklozen plus de zekerheid, dat er de komende maanden nog veel meer zullen bijkomen, zijn zelfs voor vele trouwe aanhangers van Wilson te veel. De vakbonden hebben hem dat on langs op hun jaarcongres ook duidelijk te verstaan gegeven, toen zij een motie aannamen, waarin het economisch beleid van de regering krachtig werd veroordeeld. Er heerst alom ontevredenheid over het regeringsbeleid: over de stijgende prijzen (elektriciteit bijv. met gemid deld vijftien procent), over de loonbe- heersing, over allerlei andere zaken, waar Wilson wel veel over heeft be loofd, maar waar hij geen resultaten in kan tonen. Dat geldt zowel binnenlandse kwes ties als vraagstukken overzee, zoals Rhodesië dat hij, ondanks voortdurend herhaalde verzekeringen, nog steeds niet op de knieën heeft kunnen dwin gen. De conservatieven en de liberalen hebben ook al weinig reden tot juichen. Natuurlijk zullen de Tories een over winning in Cambridge tot op de bodem uitbuiten, maar dat zal eerder het ge volg zijn van apathie en ontevredenheid van de socialisten dan een werkelijk radicale omslag van rood naar conser vatief blauw. Bovendien kampt de conservatieve leider Edward Heath nog altijd met een duidelijk gebrek aan vertrouwen in zijn eigen gelederen. Wilson, die sinds kort zelf de leiding in handen heeft van economische za ken, stelt al zijn vertrouwen op de eco nomische verbetering en vooruitgang op lange termijn, waarvoor hij al aan wijzingen meent te kunnen waarnemen. De kiezers in Engeland beschikken niet over een dergelijk fijn afgestemd waar- nemingsgevoel, die willen nu concrete resultaten zien. ADVERTENTIE CORNELIOE MANESCOE eigen weg O tijdens de crisis in het Midden-Oosten. In plaats zich aan te sluiten bij de veroordeling van Israël en steun aar. de Arabieren, heeft Roemenië gepro beerd een middenkoers te varen en Is- raël's beroep voor rechtstreekse be sprekingen tussen de Arabieren en Is raël ter oplossing van de vraagstukken van het Midden-Oosten gesteund. Vfanescoe werd geboren in de olie- stad Oloesti op 8 februari 1916. Hij was de zoon van een regeringsautoriteit. Een biografie, uitgegeven door de Roe meense missie bij de Verenigde Staten, vermeldt, dat hij de lagere school in Ploesti doorliep en rechten en econo mie studeerde aan de universiteit van Boekarest. Hij promoveerde in 1940. In 1936 sloot hij zich aan bij de com munistische partij, die toen onder gronds was. „Hij werkte hard in het „democrati sche studentenfront" en droeg bij aan de antifascistische pers". Hoewel dus van bourgois-afkomst maakte hij snel carrière. rTV)tdat de communisten in 1948 de macht in handen namen, werkte Manescoe als journalist. In de nieuwe regering werd hij eerst hoofd van de politieke afdeling van het leger en later onderminister van de strijdkrachten, met de rang van luite nant-generaal. Van 1955-'60 was hij vice-voorzitter van de staatsplancommissie. Na korte tijd hoofd te zijn geweest van de politieke afdeling van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en am bassadeur bij Hongarije, werd hij in 1961 minister van Buitenlandse Zaken. Sedert 1961 had hij de leiding van de Roemeense delegaties bij de Verenigde Naties. Hij vertegenwoordigde zijn land ook op de ontwapeningsbesprekin gen van Genève en op andere interna tionale conferenties. Naast zijn moedertaal spreekt hij vloeiend Frans en draaglijk Engels. De vrouw van Manescoe, Dana, met wie hij in 1950 trouwde, is een aantrek kelijke blondine met een jeugdig uiter lijk. Zij hebben een dochter van 17 jaar, Alexandra. ADVERTENTIE MADRIDHet Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft gisteren 24 af gevaardigden benoemd voor het 564 ze tels tellende parlement. De meesten van deze 24 waren al lid, de overige leden zullen gekozen worden in een «verkie zingsperiode die op 28 september be gint. Honderd afgevaardigden zullen voor de eerste maal door volksstemming ge kozen worden, vijftig in indirecte pro vinciale verkiezingen, en 150 door de officiële syndicaten, waarin werkgevers en werknemers tezamen zijn verenigd. Franco benoemde bovendien 40 leden in de nationale raad van zijn groten deels Falangistische Nationale Bewe ging, de enige wettig erkende politieke organisatie in Spanje.

De Vallei | 1967 | | pagina 9