Veenendaals dagblad Bij tussentijdse verkiezingen in Engeland Ontevredenheid over versoberingsactie Bulten YERWISSELINCSBOD GAAT NIET DOOR Ministers in een moeilijk parket Staking in treft Expo Montreal '67 Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Agent in kin geschoten met windbuks Biafra meldt samenzwering Philips levert V. en D. weer Rusk's dochter gehuwd Faciliteiten bepleit voor streekvervoer r (assette MINISTER BESTUDEERDE WONEN OP WIELEN" E.M.S.-C. A.M.-af faire Gezin met auto tegen boom Oud-minister in Zuid-Viëtnam gearresteerd Actrice maakt solovlucht naar Sovjet-Unie „Huurbelasting" gebruiken t.b.v. krotbewoners Brandstichter arrest gesteld Koude nacht LONDEN Minister-president Wilson heeft in de eerste krachtproef voor zijn economische versoberings programma een zware nederlaag geleden. Twee tussentijdse vekiezingen eindigden gisteren met conservatieve overwinningen, waarvan er één werd be haald in een district, dat sinds 1929 als een Labourbol- werk werd beschouwd. VERSCHIL 11e jaarbeurs van het oosten 20 27 sept. ZUTPHEN Hartader OPKOMST RISICO BEPERKEN MAN WOEDEND OVER PARKEERBON GERUCHTMAKENDE PUBLIKATIES OVER GEMEENSCHAPPELIJKE ADVISEUR JAARVERGADERING van K.N.V.T.O. Oud-kamerlid Bommer doet suggestie Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 22 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG VERLIES VOOR LABOUR De tussentijdse verkiezingen waren nodig geworden door het overlijden van twee Labourleden van het Lagerhuis. Labour heeft in het Tagerhuis thans nog een meerderheid van 86 zetels, zodat Wilson hoegenaamd geen moeilijkheden heeft te duchten. De Britse premier rekent kennelijk op een ommekeer van de huidige trend voor het einde van zijn ambtstermijn, die thans voor de helft is verstreken. Hoewel de werkloosheid thans hoger .dan ooit is in de na-oorlogse periode, schijnt hij niet voornemens te zijn een einde te maken aan de loonstop en de inkomenspolitiek. De zwaarste neder laag leed Wilson in het Londense dis trict Walthamstow West, waar Labour de laatste 38 jaar steeds met een flinke marge won en dat eens oud-premier Clement Attlee naar het Lagerhuis af vaardigde. De Conservatieven veroverden daar de zetel met een verschil van 62 stem men. Bij de verkiezingen in 1966 won Labour daar met niet minder dan 9.000 stemmen verschil. Len Williams, alge meen secretaris van de Labourpartij, zei dat de zetel met een goede kandidaat en een goede organisatie niet te redden was. „Uit de uitslag valt de mate van impopulariteit af te lezen van de rege ringsmaatregelen om de Britse econo mie in juiste banen te brengen. De re gering riskeert een tijdelijke impopu lariteit om de belangen van het land op lange termijn te dienen". In de universiteitsstad Cambridge, waar de Conservatieven in 1966 met een verschil van 991 stemmen van La bour verloren, werd de 45-jarige Tory David Lane, thans met een verschil vai. bijna 6.000 stemmen gekozen. HAROLD WILSON tegenslag ADVERTENTIE Onze moderne indus trie laat U zien wat zij presteert. Op 13.000 m2 expositie ruimte. Wees verstandig, re serveer een dag! Open: 14-22 uur,zater dag 10-18 uur, zondag gesloten. NEW DELHI Tengevolge van over stromingen in de Noordindiase staat Bi- har zijn tot dusver 15 mensen om het leven gekomen en duizenden woningen vernield. Tn het inspirerende boek „Achter Rijn en IJssel" heeft J. G. Vos al tien jaar geleden de romantiek, folklore, planten- en dierenwereld, volkscul tuur en bodemgesteldheid van Ach terhoek-Zuid en Liemers met verve beschreven. We ondergaan daarin sfeer, kleur en geur van dit deel van ons Gelderse gewest, doch moeten de ogen niet sluiten voor de vele veran deringen der laatste decennia. Voorai de rol, die de hartader ervan, de Oude IJssel, er veelzijdig bij speelt, dienen we bij het lezen van Vos' notities niet uit het oog te verliezen en daar om vormt het boek van ir. Ver Loren van Themaat, verschenen bij Misset te Doetinchem er een welkome aanvul ling op. Het heet gewoon „De Oude IJssel" en geeft de lezer een dui delijk inzicht, hoe rivier en stroomge bied geworden zijn tot het moderne, geïndustrialiseerde en landbouwkun dig vooraanstaande landsdeel, dat het nu is. Alle verbeteringen ten spijt gaat het mij toch aan het hart, dat de oude bochten met hun afgekalfde verwilderde oevers, waar nog plaats was voor de visotter en waar oever zwaluw en ijsvogel nestelde, rijker en schilderachtiger waren en landschap pelijk een grote attractie voor de vriend der natuur vormden ge moet mij dit in mijn eenzijdigheid naar ver geven. Als ik de foto's van overstro mingen en hoog water zie, kan ik toch ook wel grote waardering en be grip opbrengen voor de waterstaat kundige arbeid van de schrijver met zijn helpers. Wie alles weten wil over afwatering, stuwen, zwaaikommen, aarizandingen en uitschuring, sluizen, duiken, dijken, watergraven en heem raden enz. en er tot in finessen in wil doordringen, vindt in dit boek met zijn vele kaarten alles van zijn gading. 22-9-'67 A. B. WIGMAN In Walthamstow West werd de 34- jarige reclamedeskundige Fred Silves ter gekozen met iets meer stemmen dan de Torykandidaat daar in 1966 kreeg. De 34-jarige Labourman, Eric Deakins, zag het aantal Labourstem- men met de helft achteruitgaan. Deakins veronderstelt dat de kiezers in Walthamstow West door stemonthou- ding uiting hebben willen geven aan hun ontstemming over de economische maatregelen van de regering. De op komst bedroeg 54 procent van de stem gerechtigden. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan vier woon wagens, die op het parkeerterrein aan de Hofweg in Den Haag stonden opgesteld. De woonwagens waren naar Den Haag gebracht i.v.m. de be handeling van de Woonwagenwet in de Tweede Kamer,, waarover u elders in deze editie meer leest. Op de foto de bewindsvrouwe op het trapje van een van de wagens. Naast haar Kamervoorzitter mr. Van Thiel. DEN HAAG Het bod tot verwisse ling van aandelen Exploitatie Maat schappij Scheveningen (E.M.S.) in obligaties Centrale Administratie Maatschappij (C.A.M.) gaat niet door. Bovendien is het kort geding dat van daag voor de president van de Haagse rechtbank zou worden voortgezet, en waarin de C.A.M. opheffing zou vragen voor het beslag op haar onroerende goederen, ingetrokken. Een van de aandeelhouders van de E.M.S., mr. R. J. Polak, had dit beslag laten leggen o.m. op het woonhuis van de heer R. Zwolsman omdat het bod naar zijn mening te lang uitbleef. Van zijn kant heeft de heer Polak het beslag la ten opheffen. Over het bod zeggen de C.A.M. en mr. Polak in een gezamenlijke mede deling: „Op verzoek van de vennoot schap hebben enkele personen zich be raden over de mogelijkheden tot ver wezenlijking van het voorstel tot ver wisseling. Na diepgaand beraad zijn zij tot.de conclusie gekomen, dat noch de belangen van de aandeelhouders, noch die van de werknemers bij het concern zouden zijn gediend met de realisering van het bod". De groep, die dit advies heeft gege ven, bestaat uit de heren dr. W. H. van den Berge, oud staatssecretaris van financiën, A. Jiskoot, firmant van het bankiershuis Pierson, W. A. de Jonge, vice-president van Philips en dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minister van sociale zaken. Zij hebben zich, na overleg met de Vereeniging voor den Effectenhandel, bereid verklaard om zich te beraden over de toekomstige ontwikkeling en sturctuur van het concern. Zij zullen tevens nagaan of en op welke wijze de aandeelhouders desgewenst hun ri sico kunnen beperken. Zij hebben De Nederlandsche Bank van hun op te ne men taak op de hoogte gesteld. „Bij overeenstemming zijn zij ook bereid zich positief tegenover het con cern op te stellen en, ieder voor zich, passende verantwoordelijkheid te aan vaarden". aldus de gezamenlijke me dedeling. Daarbij wordt gedacht aan commissariaten. Men is van plan aan de advocaat van de heer Zwolsman, mr. A. E. J. Nysingh, te vragen of hij tot de groep wil toetreden. HOLTEN. Donderdagmorgen is een personenauto tijdens een inhaalma noeuvre op de Deventerweg te Holten tegen een boom gebotst. Een van de in zittenden, de 34-jarige mevrouw J. H. van RiemsdijkIsraels uit Almelo, kwam hierbij om het leven. Haar echt genoot, die de auto bestuurde, en een driejarig dochtertje zijn met verwon dingen naar het Prinses Irene-zieken- huis te Almelo vervoerd. Op de Rijksweg-Noord in de Lim burgse gemeente Echt is donderdag middag omstreeks half zes de 76-jarige mevr. M. T. Brouwers bij het overste ken verongelukt. De vrouw stak achter een haar juist gepasseerde tankauto de weg over en werd gegrepen door een uit de andere richting komende perso nenauto. Op een kruispunt in Amstelveen is donderdagmiddag de 71-jarige brom fietser G. Bres uit Amsterdam dodelijk gewond geraakt, toen hij werd aangere den door een bestelauto, waaraan hij geen voorrang had verleend. SAIGON. De Zuidviëtnamese vei ligheidsdienst heeft vandaag de voor malige Zuidviëtnamese minister van Economische Zaken Au Troeong Thanh gearresteerd, aldus Is uit welingelichte kringen vernomen. Thanh werd vanmorgen geboeid in een auto, die voor zijn kantoor stond, geduwd en voor een verhoor wegge voerd. In Zuidviëtnamese politiekringen is eerder gezegd, dat Thanh verhoord zal worden over betrekkingen die hij zou hebben onderhouden met de Viët-Cong. Gistermiddag werd de sinds enige weken al in gebruik zijnde nieuwe kleuterschool „De Springplank" te Vee nendaal officieel in gebruik gesteld door de wethouder van Onderwijs, de heer R. Koppenberg. 0 De bejaarden uit Ederveen hebben gisteren hun jaarlijkse uitstapje be leefd. Ze werden wel niet verwend met zon, maar het plezier was er niet min der om. 0 Veenendaals oudste vereniging de Schietvereniging „Prins Hendrik" nam gisteravond een eigen schietbaan in gebruik In Scherpenzeel nam de Gereformeer de predikant ds. P. W. van der Veen afscheid van zijn gemeentenaren. (Van onze Amsterdamse radactie) AMSTERDAM Woedend over een parkeerbon, heeft de 23-parige café houder H. K. drie keer met een wind buks op een Amsterdamse politieman geschoten. Eén van de schoten was raak: het kogeltje trof hoofdagent Van Schaik in de kin. Hij moest in een zie kenhuis worden verwijderd. K. is ge arresteerd. De caféhouder had van de hoofdagent een bekeuring gekregen, omdat hij zijn auto had laten staan op een plaats waar dat niet mocht. Wit van kwaadheid ging hij naar zijn huis aan het Singel om daar met zijn windbuks achter een raam de gelegenheid om wraak te ne men af te wachten. Toen hoofdagent Van Schaik op het kruispunt Singel-Nieuwendijk het ver keer stond te regelen, loste K. het eerste schot, 't Schampte een mouw van het uniform. Het volgende rake schot viel toen de politieman een paar mensen hielp oversteken. K. schoot nog een derde keer. Die kogel trof geen doel. ENOEGOE „De stem van Biafra" heeft vandaag gemeld dat een staats greep is verijdeld, die een eind moest maken aan de republiek Biafra. De samenzweerders zijn volgens de Bia- fraanse radio gearresteerd. Kolonel Ojoekwoe heeft het Biafraanse volk dringend verzocht dubbel waakzaam te zijn teneine samenzweringen te ver ijdelen die het bestaan van Biafra in gevaar brengen, aldus de „Stem van Biafra". Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Als premier De Jong over veertien dagen van vakantie zal zijn teruggekeerd, wordt in de ministerraad gepraat over de positie van de Haagse public-relationsadviseur, de heer B. Korsten. Deze geeft reeds ve le jaren adviezen aan ministers van verscheidene politieke richting. Tot zijn cliënten behoren, behalve pre mier De Jong, de minister Veringa (On- derwijk en Wetenschappen), Den Toom (Defensie) en Udink (Ontwikkelings hulp). Ook de vorige minister van On derwijs en Wetenschappen, prof. Die penhorst, heeft hij geadviseerd. Voor oud-minister Veldkamp reorganiseerde hij de afdeling Voorlichting van het de partement van Sociale Zaken en Volks gezondheid. In Den Haag bestond reeds lang een zekere verbazing over het feit, dat de heer Korsten politici van diverse plui mage van advies diende. Hier komt nog bij, dat hij ook goede relaties heeft in het particuliere bedrijfsleven, onder meer met de heer Zwolsman van de EMS. Hoewel tot nu toe nooit is gebleken, dat de heer Korsten misbruik heeft ge maakt van de wetenschap die hij door zijn goede relaties met bewindslieden heeft gekregen, heeft de Haagse Post vorige week een onbehoorlijke aanval op hem gedaan. De heer Korsten werd in een artikel de „mannetjesmaker" van ministers ge noemd. Er werd gesuggereerd, dat hij directe invloed op het beleid van de overheid zou hebben, o.m. omdat hij in zage zou krijgen in regeringsstuken en deze zelfs zou herschrijven. Aanleiding tot de rel tegen de heer Korsten is de benoeming geweest van de heer D. W. Dettmeijer tot chef van de afdeling voorlichting voor minister Udink. Deze benoeming heeft in Den MONTREAL De inwoners van Montreal baanden zich gisteren met moeite een weg naar hun werk ten ge volge van een plotselinge staking van het personeel van de bussen en de on- NEW YORK De Amerikaanse ac trice Susan Oliver, die zoWel op het toneel als in films en voor de televisie optreedt, is gisteren met haar eenmo- torige vliegtuig van het type Aero Com- mander-200 van het New Yorkse vlieg veld La Guardia vertrokken voor een solovlucht naar Moskou.. Zij hoopt on haar reis - via Labrador, Groenland, IJsland, Schotland en Denemarken - enige records te verbeteren. AMSTERDAM Philips gaat weer leveren aan Vroom en Dreesmann. Het warenhuis werd in augustus uitgesloten omdat het zich schuldig had gemaakt aan z.g. prijsvergelijkende reclame. Dit is het vergelijken van de eigen prijs met de richtprijs van Philips, wat in strjjd is met de verkoopvoorwaarden van het concern. V d heeft beloofd zich voortaan van dit soort reclame te zullen onthou den. Wel zaij zij de sterk verlaagde prijzen voor de artikelen handhaven. Bij afwe zigheid van verticale prijsbinding kan Philips daartegen ook geen bezwaar maken: Iedere verkoper is vrij zelfstan dig de prijzen vast te stellen, zo beaamt Philips. Margaret Rusk, de 18-jarige dochter van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, is vandaag in Stanford in het huwelijk ge treden met de 22-jarige neger Guy Smith. Op de foto het gelukkige paar na de huwelijksvoltrekking. dergrondse, maar de staking verge zeld van regen en harde wind, snijdt diep in het aantal bezoekers van de EXPO '67. De tweede staking in het openbaar vervoerbedrijf in twee jaar veroorzaak te in deze stad met een miljoen inwo ners een chaos. Verscheidene mensen die dachten dat zij 35 minuten van hun werk woonden vertelden zij dat zij twee uur nodig hadden om er te komen. Hoewel speciale bussen en veerboten ingelegd werden om de bezoekers naar de EXPO in de St. Lawrence rivier te vervoeren, zeiden de EXPO-autoriteiter dat er gisterochtend minder dan 12.000 bezoekers waren tegen 34.000 de vorige dag op dezelfde tijd. Philippe de Gaspe Beaubien, de di recteur van de EXPO, zei dat de ten toonstelling zelf 2 miljoen dollar per week zal verliezen als de staking aan houdt en mogelijk 300 mensen zal moe ten ontslaan. Hij zei dat de concessio narissen 5 miljoen dollar per week zul len verliezen. Ongeveer 2000 bussen en 41 treinen liggen stil door de staking. De geruch ten over een staking deden al weken lang de ronde, maar er werd geen sta king verwacht voor het weekeinde. Het vervoerpersoneel heeft het werk neer gelegd om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hogere lonen. HAARLEM Op de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Vere niging van Transportondernemingen in Haarlem, heeft de voorzitter van deze organisatie, mr. D. van Setten, er van morgen met klem op gewezen, dat de overheid bij planning en maatregelen, de verschillende vormen van openbaar vervoer moet zien in onderling verband. Hij zei dit, reagerend op het feit, dat de regering voor het komende begro tingsjaar bedragen heeft uitgetrokken voor steun aan enkele stedelijke ver voerbedrijven en aan de Nederlandse Spoorwegen. In het bijzonder wees hij er nog op, dat men voor 't komende jaar kenne lijk geen enkele maatregel tot steun aan het streekvervoer gaat geven, hoewel dit op het ogenblik, vooral financieel, in een bijzonder moeilijke positie verkeert. Dit achtte hij een van de gevolgen van het feit, dat men nog teveel denkt in seaparate plannen en maatregel voor het railvervoer, het stedelijk vervoer en het streekvervoer. De momenteel zo moeilijke financiële positie van de streekvervoerbedrijven achtte hij vooral veroorzaakt door de verdubbeling van de som van lonen en sociale lasten, die sinds de invoering van de vrijere loonpolitiek bij de streekver voerbedrijven thans 65 procent van de totale exploitatiekosten uitmaken. Aangezien deze lasten niet beperkt kunnen worden, maar integendeel mo gelijk nog zwaarder worden, achtte hij het dringend noodzakelijk, dat de rege ring op korte termijn maatregelen neemt om ook de streekvervoerders te gemoet te komen, enerzijds door lasten verlaging, anderzijds door bijdragen in de kosten voor onrendabele activiteiten. Hij vreesde, dat anders de kwaliteit van het streekvervoer drastisch omlaag zal gaan. Haag inderdaad opzien gebaard, omdat de heer Dettmeijer weliswaar de public relations voor de Noordoostpolder heeft gedaan, maar daarentegen zelf ver klaarde weinig verstand te hebben van ontwikkelinghulp. Hij staat bovendien bekend als een rechtse liberaal, hetgeen voor „Den Haag" een moeilijke com binatie met ontwikkelingshulp vormt. Het verwijt tegen de heer Korsten is nu, dat hij uit politieke overwegingen deze benoeming zou hebben aangemoe digd. Het zou een bewijs temeer zijn, dat deze public relations-adviseur daad werkelijk invloed heeft op het politieke beleid van bepaalde ministers. Het is begrijpelijk, dat de betrokken bewindslieden niet gelukig zijn met de onthullingen over de heer Korsten, die zijn werk nu eenmaal niet in het'licht van de publiciteit kan verrichten. Des alniettemin is de algemene opinie in politieke kringen, dat voortreffelijk ad viezen geeft. Zijn cliënten zouden anders niet zo groot in aantal en niet van zo'n ver schillende politieke richting zijn. ROTTERDAM. Het aantal krot woningen in ons land kan worden ge schat op 300.000 a 350.000. Met dit aan tal voor ogen, is het huidige tempo van krotopruiming, waarbij jaarlijks nau welijks 10.000 krotten vervallen, vol strekt ontoereikend. Dit verklaarde het oud P. v. d. A.-lid J. Bommer, lid van het dagelijks be stuur van de Nationale Woningraad, vanmorgen op het congres van deze raad in Rotterdam. De heer Bommer zei verder o.m., dat de wettelijke regelingen in het alge meen toereikend zijn voor 'n krach tige politiek van krotopruiming. De rijksbijdragen voor 1967 ruim f 54 miljoen moeten z.i. echter „zeer aanzienlijk" worden verhoogd. Het valt te be treuren, aldus de heer Bommer, dat men nimmer het idee van de Nationale Woningraad heeft overgenomen om een deel van de huur verhogingen te gebruiken voor de krot opruiming. Hij meent, dat een even tuele huurbelasting voor allen, die extra voordelig wonen, gebruikt moet worder ten bate van hen die nu nog in krotter wonen. De woningbouwvereniginger moeten z.i. hun volle steun geven aar een invoering van een dergelijke huur belasting. Vanmiddag zou het congres discus siëren over de stellingen, die de her Bommer in zijn inleiding heeft gepc neerd. J. BOMMER VENLO De gemeentepolitie t» Venlo heeft de 43-jarige A. van R aan gehouden, verdacht van opzettelijke brandstichting in zijn woning te Venlo Bij onderzoek bleek hij zondag jj. de brand te hebben gesticht in samenwer king met de 22-jarige W. C. uit Affer- den. Door snel ingrijpen van de brand weer brandde echter alleen de slaap kamer uit, waarin de brand was ont staan. ADVERTENTIE alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN T"ke afgelopen 24 uur trok een de- pressie van de Golf van Biscaje over Frankrijk en Duitsland naar de Oostzee. Vooral in het zuiden en oos ten van ons land vie' daarbij veel regen, op sommige plaatsen zelfs meer dan 20 mm. Deze depressie trekt ge leidelijk verder in noordoostelijke richting, terwijl een rug van hoge luchtdruk zich over Spanje en Frank rijk naar het noordoosten uitbreidt. De lucht, die met westelijke wind naar ons land wordt aangevoerd, is onstabiel van opbouw, zodat er buien tot ontwikkeling komen. Met de nadering van de rug van hoge luchtdruk zal echter, vooral in het zuiden van ons land, de buiigheid ge leidelijk afnemen. Ook de drukver schillen zullen hierbij minder worden, zodat de wind matig of zwak wordt. Vannacht kan hierbij de temperatuur tijdens opklaringen dalen tot lagere waarden dan de afgelopen dagen. De middagtemperaturen zullen niet veel verschillen van die van vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1