Strakkere regels voor bewoners „Eén sterfgeval in Auschwitz" 1 - rijp, vitaal, echt... Langharige soldaat door de knieën Politietoezicht op „dodenweg" bij Muiden Britten leveren René L. aan uit Gekortwiekt op vrije voeten na drie maanden celstraf Ter aanpassing bij samenleving en ter bevordering om meer definitieve vestiging Billiton-fabriek in Sloe open Drie jaar voor drie inbrekers Verzekerings bank fors opgelicht PROF. DR. L. DE JONG AANVAARDDE AMBT Ongelooflijk Absurd Te ver Man vrijgesproken van brandstichting Lid van beatband Kijk, hoe keurig Stroef verloop Vlaardingeii heeft 75.000 inwoners VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Voor de woonwagenbewoners in ons land komt er een strak kere regeling. De bedoeling daarvan is om na verloop van langere tijd deze mensen wat meer aan te passen aan onze samenleving en hen ertoe te bren gen gewoon in een huis te gaan wonen. Dit moet uiteraard geleidelijk gebeuren. Met deze opzet is de meerderheid van de Tweede Kamer gisteren wel akkoord gegaan. In ons land zijn meer dan negenduizend woonwagens, maar slechts iets meer dan een derde ervan wordt bewoond door' „echte" woonwagenbewoners, die „reizigers" worden genoemd. Daarnaast zijn er echter ook nog bijna vier duizend zogenaamde burgers, mensen die door de woningnood of andere om standigheden tot het leven in een woonwagen zijn gekomen. ROTTERDAM „Eén sterfgeval in Auschwitz", was de titel van de open bare les, waarmee prof. dr. L. de Jong gistermiddag aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool het bijzonder hoogleraarschap in de geschiedenis van de jongste tijd aanvaardde. Deze titel is de tekst van een agen dapunt, dat de Joodse Raad tijdens zijn vergadering van 18 september 1942 be handelde. Er waren toen al in regel matige transporten 11.172 joodse Ne derlanders naar Polen gedeporteerd. In de Joodse Raad was men zich gaan afvragen of men de Duitsers nog lan ger administratieve medewerking 'kon blijven geven. De Joodse Raad besloot tijdens de vergadering in functie te Prof. dr. L. de inaugurele rede. Jong tijdens zijn blijven omdat men meende, dat de op gejaagde joodse Nederlanders de bij stand van de Joodse Raad node zouden missen. Men verantwoordde dit besluit door er op te wijzen, dat er enkele brieven van joodse Nederlanders in Polen wa ren ontvangen, die geruststellend kon den worden uitgelegd en dat er slechts één bericht van overlijden van een joodse Nederlander in Auschwitz was binnengekomen. Zoals later bleek, wa ren er op 18 september 1942 van de 11.172 gedeporteerden al zeker tiendui zend op de een of andere manier in Auschwitz vermoord. Prof. De Jong nam in zijn openbare les de houding van de Joodse Raad als deel van de algemene houding over de hele wereld jegens de massamoord: zelfs ooggetuigen werden niet geloofd. Door Hochhuths toneelstuk „De Plaatsvervanger" is het tragische ge tuigenis van de Duitser Kurt Gerstein zeer bekend geworden. Deze Duitser, die S.S.-officier werd om de nazi-gru welen te onderzoeken, bezocht twee vernietigingskampen. Vervuld van ont zetting keerde hij uit Polen naar West- Europa terug en hij begon een vergeef se kruistocht om de wereld te alarme ren. Ook een Nederlander heeft van Kurt Gerstein het monsterlijke verhaal gehoord er werd zelfs een artikel ge schreven voor het toen illegale blad Trouw, maar dat werd niet afgedrukt, omdat men de feiten te onwaarschijnlijk achtte. Uit de vernietigingskampen zijn tij dens de oorlog mensen ontsnapt, maar hun verhalen vonden nergens geloof. De waarheid was té krankzinnig en kele vrouwelijke Jehovagetuigen, die in Auschwitz naast de gaskamers gevan gen hadden gezeten, getuigden later: „De ene dag geloofde je het wel, de andere dag niet". De vernietiging in deze omvang en op deze wijze was zo concludeerde prof. De Jong in zijn openbare les een novum. De tijdgenoot kon er niet in geloven omdat de werkelijkheid van de absurde misdaad niet te dragen was. „De vernietigingskampen van het Na zisysteem", aldus prof. De Jong, „zijn voor de meeste mensen en dan nog maar tot op zekere hoogte, eerst psy chische realiteit geworden, nadat en doordat zij in de feitelijke realiteit niet meer bestonden". ADVERTENTIE Tot de „burgers" worden ook gere kend de ruim vijfhonderd kermisex ploitanten en de b(jna zestienhonderd weg- en dijkwerkers, die in wagens bij hun werk wonen. Het vergunningenstel sel, zoals dit wordt voorgesteld, maakt nu een onderscheid voor de beide laat ste groepen. Deze kunnen ontheffing krijgen. Voor de „reizigers" geldt dat zij in behoorlijk ingerichte kampen een plaats voor hun wagens moeten kunnen vin den. De gemeenten moeten voor deze kampen zorgen. In 1970 zullen er vijf regionale kampen moeten zijn, met ruimte voor gemiddeld zeventig wa gens. die aan bepaalde eisen moeten voldoen. Het Rijk zal er in de komende jaren ongeveer elf miljoen aan uitgeven en bovendien nog jaarlijks een subsidie geven. In zo'n kamp moeten licht en water zijn, ook een schooltje en een ge bouwtje voor ontspanning. Uiteraard zijn ook toiletten noodzakelijk. Het kernpunt is nu dat de vergun ningen voor vijf jaar gelden en dat er daarna uitsluitend een vergunning voor de bewoning van een woonwagen wordt verstrekt aan degenen die van oor sprong in dat leven thuis zijn. Voor de PSP'er dr. Van der Lek en de woord voerder van D'66, drs. Visser, ging dit mi te ver. Zij vonden dat als iemand beslist in een woonwagen wilde gaan rondtrekken, de wet zoiets niet behoort te verbieden. „Sociale verheffing is best", aldus dr. Van der Lek, „maar dat doe je niet bij de wet". Drs. Vis ser wees erop, dat gepensioneerden in Amerika voor hun plezier een woonwa gen aanschaffen. De rest van de Kamer was het daar mee toch niet eens. De liberaal Von- hoff was na een reis langs allerlei kam pen en gesprekken met woonwagenbe woners tot de slotsom gekomen, dat voor de meesten „het gewone leven", toch wel het ideaal is en hij meende, dat met de voorgestelde regeling een stap in die richting kan worden gezet. Eenstemmigheid was er over de noodzaak om de mensen zelf inspradk t$ geven bij hét opstellen van allerlei uitvoeringsvoorschriften. Het voorstel van de afgevaardigde mejuffrouw Kok (KVP) om vertegenwoordigers van de woonwagenbewoners op te nemen in de commissie van advies vond steun bij alle fracties. Over het algemeen bestond er verder bij de Kamer veel instemming met het voorstel. Minister mej. dr. Klompé zal volgende week dinsdag antwoorden en dan komen ook de ingediende amende menten in behandeling. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 28-jarige lompensorteerder Jaap R. vrijgespro ken van brandstichting in zijn woning in de Buiten Brouwerstraat op 1 mei 1960. De lompensorteerder was tijdens de behandeling van de zaak, twee weken geleden, al voorlopig op vrije voeten gesteld nadat de officier van Justtie vrijspraak had geëist, omdat noch het aansteken van de brand, noch het be lemmeren van de blussing door Jaap waren bewezen. Jaap had toen ruim drie maanden op die beschuldigingen in voorarrest gezeten. Daarom over weegt de raadsman van de lompensor teerder, mr. A. J. van de Marei, de rechtbank schadevergoeding te vragen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN Prins Claus heeft gistermiddag de eerste fabriek, die in het Sloe bij Vlissingen is gebouwd, met de gebruikelijke druk op de knop geopend. De fabriek maakt voorna melijk uit tin grondstoffen die in heel Europa worden gebruikt bij de fa bricage van een reeks produkten die variëren van landbouwvergiften tot de pU. Het bedrijf Billiton en M T., is een dochter van de Nederlandse tinmaat schappij Billiton en het Amerikaanse chemische concern M. en T. Met de investering was rond de twaalf miljoen gulden gemoeid, de waarde van de jaarlijkse produktie wordt straks op 21 miljoen gulden geschat, waarvan tachtig procent voor de export is bestemd. Er werken tachtig mensen. Prins Claus zei dat de ontwikkeling van de Westerschelde tot zeehavenge bied een belangrijk element in de ruimtelijke ordening van Nederland is geworden. Het tweede bedrijf dat zich in het Sloe heeft gevestigd, de vesti ging van het Duitse concerij, zal in maart of april in bedrijf worden ge steld. De werf De Schelde in Vlissin gen had haar terreinen al zonder uiter lijk vertoon tot in het Sloegebied uitge breid. Billiton en M. en T. heeft reeds een toonaangevende plaats veroverd in West-Europa met haar chemische pro dukten die niet kunnen worden gemist bij de fabricage van schuimplastic, die zorgen dat plasticfolie doorzichtig en helder is, waaruit landbouwvergiften kunnen worden bereid en die rotting- werende eigenschappen geven aan tex tiel en verf. Zij is inmiddels ook begon nen met de produktie van verbindingen die ook andere metalen dan tin als ba sis hebben, en die in de farmaceutische en cosmetische industrie goede aftrek vinden. Prins Claus kreeg als geschenk een tinnen vaas uit 1700. ADVERTENTIE de beste tabak is NORTON tabak NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak—de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag 1 Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet wasgemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! 1 1 mannen die alles weten van tabak lilitlliliMii volle weelderige tabak rijp, vitaal, echt World Copyright (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Arie K. is op vrije voeten. De negentienjarige dienstplichtige soldaat uit Haarlem hoorde gistermiddag, gekortwiekt, maar wel met een im posante snor, het vonnis aan. Hij had de hele dag op de uitslag moeten wach ten. 's Morgens was hij in hoger beroep verschenen voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, dat pas in de namiddag uitspraak deed. De bereidheid van Arie zich te schik ken in het militaire leven had de door slag gegeven. Het vonnis luidde drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, een straf van drie maanden voorwaardelijk en een proef tijd van anderhalf jaar, die afloopt zo dra Arie met groot verlof gaat. Omdat de soldaat vanaf 14 juni in voorarrest had gezeten betekent de uitspraak vrij heid voor hem. De krijsgraad had Arie op 3 augustus veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Dat gebeurde omdat de sol daat zich niet van zijn lange haar had willen ontdoen en omdat hij dertien da gen zonder verlos van zijn onderdeel was weggebleven. Aries blonde, indertijd lange, lokken hadden alle narigheden veroorzaakt. Hij koesterde dit kapsel als waardig lid van een beatband, maar de heren su perieuren van de soldaat waren er minder gelukkig mee. Sterker nog: de lokken moesten er af. De Beatle-fan Arie weigerde, ondanks waarschuwin gen van adjudanten, kapiteins en zelfs van zijn meisje. „En och", vertelde hij de president van het H.M.G. mr. E. A. M. Lamers, „als de kapitein het nou maar normaal had gevraagd. Maar ja, hij begon met bedreigingen." „Je was ook dertien dagen zonder meer weggebleven", bracht de presi dent Arie in herinnering. Een ongeoor loofd verlof, dat de jonge Haarlemmer zich al eens eerder had gepermitteerd. De president wist het precies: op 12 de cember een paar uur, op 3 januari zes uur en op 2 maart zelfs 64 uur. „De dienst groeide me boven mijn pet", bekende de soldaat. Het belette hem niet het hof mee te delen geen be zwaar tegen militaire dienst te hebben. „Dat is dan een herziening van je verklaring voor de krijgsraad", bracht mr. Lamers hem bij. Arie was er maar al te graag toe bereid. ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft gisterochtend de 29-ja- rige constructieschilder Johnny G., de 31-jarige zandstraler Ludovicus G. en de 26-jarige gritstraler Henk D. ver oordeeld tot elk drie jaar gevangenis straf met aftrek. Veertien dagen gele den had de officier van justitie tegen elk vier jaar geëist. De drie Rotterdammers pleegden het afgelopen jaar 44 inbraken in kanto ren en fabrieken, waarbij zij ruim 130.000 gulden aan geld en goederen buitmaakten. In dertien gevallen werd gebruikgemaakt van een snijbrander om brandkasten en kluizen te forceren. „Verklaringen worden vaak aange past aan het belang vn de verdachte" sneerde de advocaat-fiscaal mr. J. Zaaijer. „Arie heeft nu zeven maanden dienst gedaan en die waren niet om te juichen. Hij heeft zich consequent aan zijn plan om zich uit dienst te laten ont slaan, gehouden. Hij was obstinaat en onhandelbaar". Mr. Zaaijer gaf daarom de krijgsraad die anderhalf jaar voor Arie had geno teerd gelijk. „Zachte heelmeesters ma ken stinkende wonden", rie*, hij. Maar met Arie's gefatsoeneerde pruik voor zich kwam de advocaat-fis caal tot de eis van drie maanden mili taire detentie met aftrek van voorarrest en vier maanden strafklasse", want daar hoor je opperbest in thuis. Je hebt je zeer ernstig misdragen." Arie's verdediger, mr. Ph. van der Ven, vond een vrijheidsberoving van drie en een halve maand, voor een jon gen van negentien jaar wel erg veel. „Hij heeft zijn standpunt nu gewijzigd. Kijk, hoe keurig zijn haar is geknipt". Mr. Van der Ven vroeg onmiddellijke invrijheidstelling. De president troostte Arie tenslotte. „Je mag blij zjn met het rapport van de psychiater: wat onrijp, niet geheel evenwichtig, maar je bent een eigen tijdse jongen, die voor de dienst een goede stabiliteit toont." AMSTERDAM In burgerkleren en in auto's, die niet als politiewagens her kenbaar zijn, gaat de Rijkspolitie inten sief patrouilleren op Rijksweg 1, de ra cebaan tussen Amsterdam en Het Gooi. Daar zijn dit jaar bij ongelukken al 13 mensen omgekomen. Intussen wordt onderzocht hoe de weg veiliger kan wor den gemaakt. Het gaat voornamelijk om een stuk van anderhalve kilometer, aan de Gooi- se kant even over de brug over de Vecht bij Muiden. Tussen de kilometerpalen 9,6 en 11,1 vielen dit jaar de dertien doden. Vooral sinds het asfalterings- werk op dat stuk eind mei gereed kwam, liep het ongevallen cijfer op. De snelheid vertragende staketsels en an dere belemmeringen verdwenen en men had weer vrij baan. De weg wordt, ko mend van Het Gooi, echter juist smal ler. Hij maakt een bocht en mist elke beveiliging tussen de rijbanen die slechts met strepen van elkaar zijn ge scheiden. De meeste ongelukken werden ver oorzaakt door mensen die in de rich ting van Amsterdam reden. „Men telt het gevaar kennelijk niet", meent de districtscommandant van de Rijkspoli tie in Amsterdam, majoor D. Honcoop. „En toch kenden al deze mensen de si tuatie ter plaatse heel goed. Ze reden het stuk waarschijnlijk dagelijks." Door scherp op het verkeersgedrag en vooral op overtredingen van de ma ximumsnelheid 30 km per uur te letten denkt de politie al een heel eind op de goede weg te komen. „We we ten allemaal dat die weg nu een race baan is, waar maar weinigen zich aan de maximum snelheid houden". (Van onze correspondent) LONDEN René José André L., die in 1965 de Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam heeft opgelicht voor 350.000 gulden, wordt aan Nederland uit geleverd. Dat heeft het hoofd van de Londense politierechters in Bow Street gisteren beslist na een zitting van anderhalf uur. L., die eind augustus in Londen werd gearresteerd wegens een zedendelict (hij kreeg een boete van tweehonderd gulden) heeft nu nog veertien dagen de tijd om in beroep te gaan tegen deze beslissing. Dan wordt het uitleveringsbevel onherroepelijk. Omdat hij heeft gevraagd zo spoedig mogelijk naar Nederland te worden teruggestuurd, is het niet te verwachten dat hij bezwaar zal maken. L. had, toen hij in dienst was van de Sociale Verzekeringsbank, formulieren voor uitbetaling van sociale uitkeringen met gefingeerde namen naar een aan tal postkantoren gestuurd. Hij had het geld 350.000 gulden geïncasseerd. Voordat hij kon worden gearresteerd, was hij met een vals paspoort uit Ne derland verdwenen. Hij bleef twee jaar zoek, maar bleek geruime tijd in Lon den te hebben gewoond en gewerkt als fotograaf. Dat deed hij onder de naam Koop Strijker, de naam die in zijn pas poort stond. Gisteren onthulde een getuige, een re chercheur van Scotland Yard, dat L. in de gevangenis heeft bekend, dat hij on der een valse naam leefde. Het pas poort van Koop Strijker had hij in 1965 gekocht in een café in Amsterdam van iemand die daar, net als hij, zat te drinken. „Ik heb mijn eigen foto in het paspoort geplakt", aldus L., „om het land uit te kunnen". Er was gisteren nogal wat geharre war om de juiste fotokopieën te vinden van de verschillende bewijsstukken, die de Nederlandse justitie naar Londen ge- De soldaat Arie K., die zijn verknochtheid aan zijn lange haarlokken met een veroordeling tot anderhalf jaar detentie had moeten bekopen, heeft zich geschikt. Gisteren stond hij keurig geknipt voor het Hoog Militair Gerechts hof in Den Haag, waar de zaak in appel werd behandeld. stuurd had ter staving van haar uitle veringsverzoek. De Engelse advocaat die voor de Nederlandse ambassade op trad, en zijn medewerkers die in de rechtszaal waren, hadden de grootste moeite om de juiste stukken te vinden, die de politierechter nodig had om er van overtuigd te worden dat het Neder landse verzoek ook naar Engelse rechts normen kon worden ingewilligd. Uit Den Haag was speciaal voor deze zaak overgekomen mr. M. C. Hofman, hoofd van» de onderafdeling internatio nale rechtshulp van het ministerie van justitie. Een functionaris van de consu laire afdeling van de Nederlandse am bassade in Londen bevestigde onder ede, dat alle vertalingen van de stapel documenten juist waren. Alles verliep extra stroef, omdat dit de eerste uitleveringszaak was die rech ter Frank Milton behandelde: hij is pas onlangs benoemd tot hoofdmagistraat van Londen. „Voor mij is het ook de eerste keer", bekende de raadsman van de Neder landse ambassade onder gelach. Ook voor de 29-jarige L., een vrij lange, slanke man, met donkerbruin haar en een grijs jasje, die voortdurend tegen zijn Amerikaanse vrouw zat te lachen, was dit aanleiding tot hilariteit. Nadat de verklaringen van de vier getuigen waren voorgelezen, die de of ficier van Justitie in Amsterdam had gebruikt bij het formuleren van de be schuldigingen tegen L., en nadat alle bijbehorende stukken nauwkeurig wa ren bekeken kwam de magistraat tot de conclusie: uitlevering is gewettigd. Hij deed dat, nadat hem was verze kerd dat er vingerafdrukken voorhan den waren om te bewijzen dat L. inder daad L. is. „Hij heeft dat nu wel toe gegeven" aldus de bezorgde politie rechter, „maar wie garandeert mij dat hij die bekentenis niet weer intrekt voor hij is uitgeleverd". L. heeft ook al bekend, dat wat hem door de Neder landse justitie wordt telastgelegd, in grote lijnen juist is. „Ik hoop, dat ze een volgende keer hun huiswerk beter doen", zei rechter Milton met een wijze glimlach aan het adres van de juridische raadsman van de Nederlandse ambassade. Die kamp te met de moeilijkheid, dat een deel van de kopieën der bewijsstukken pas gis terochtend in Londen was gearriveerd. VLAARDINGEN Vlaardingen heeft gisteren zijn 75.000ste inwoner in geschreven. Het was Leendert Voogd, 't derde kind van het gezin L. Voogd. De gemeente bood de ouders een spaar bankboekje met 250 gulden aan, waar bij het bestuur van de Vlaardingse spaarbank nog honderd gulden voeg de.

De Vallei | 1967 | | pagina 7