Laat ernstig zieke bejaarden maar doodgaan IGLO SOEPGROENTEN VN MOETEN HELPEN IN KWESTIE-VIËTN AM WEER TANKAUTO GEKANTELD MYSTERIEUZE MOORDZAAK OPGERAKELD Engelsen geschokt door „medisch advies" VIËT CONG AAN EEN TOUW Britse duikers vinden schat Nu lekker goedkoop! Krijgszuchtige Amerikaan Orkaan Beulah is uitgewoed; dertig doden Canadese vrouw stukje ingekort Miljonairs bij moord op Kennedey betrokken Vriend van spion Blake wil weer naar Engeland Zaak-Lettenbaaer na twintig jaar weer vervolgd &uwso [iglo] ■m m* Enorme schade OOGST VERNIELD Babylijkjes uit jaren twintig ontdekt Amerikaanse regering: Bombarderen Overleg VERKLARING JEUGDKAMER CELGENOOT Man met baard wordt in verzegelde trein Rusland binnengesmokkeld. Bloedige bur geroorlog breekt uit. Vijftig jaar later openen Russen geheime archieven. PANORAMA krijgt primeur voor Nederland. Deze week schokkende foto's en feiten van Russische revolutie JIM GARRISON TOT DE ENKELS IN HET GOUD KANON ALS NIEUW VERZEKERING MEER LIJDEN „SCHANDELIJK" Baby weegt ruim halve kilo Alpinisten overvallen door lawine VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 5? 8 zomerverse groenten VTlv p. fill VAN V00R een paar bekertjes mee. Ob Tijdelijk maar 35 centl Een Amerikaanse marinier leidt in Da Nang een Viët Cong-verdachte aan een touw door het veld. De man werd uit zijn schuilplaats ge haald en vervolgens weggevoerd voor ondervraging. M Tijdens de gevechten in de buurt van Da Nang in Zuid-Viëtnam droeg deze Amerikaanse marinier de spreuk Mak war, no-love" op zijn helm, een wrange variatie op de bekende slogan van de hippie's „Make love, not war". NEW YORK De orkaan Beulah is gisteren bedaard na een verwoestende tocht over Texas, Amerika, die in to taal aan dertig mensen het leven heeft gekost. Alleen al in het zuidwesten van Texas richtte Beulah voor miljoen gul dens schade aan. In Port Isabel werd 85 procent van alle huizen vernietigd en ook in het na bij gelegen Brownsville, aan de grens met Mexico, was de schade enorm. Citrusplanters in de streek schatten de schade aan gewassen en gebouwen op bijna tweehonderd miljoen dollar. Negentig procent van de oogst werd vernield door de slagregens en de felle wind, die soms een snelheid bereikte van tweehonderdvijftig kilometer per uur. Toen de orkaan Beulah eergisteren landinwaarts trok, scheidden zich meer dan twintig tornado's van de orkaan af. Deze tornado's hielden vooral huis in het midden en het zuiden van Texas. Duizenden mensen vluchtten uit hun huizen en alleen al in Corpus Christi waren vijfendertigduizend mensen aan gewezen op provisorische onderkomens die waren ingericht door het Rode Kruis. Ofschoon de orkaan gisteren snel in kracht afnam, bleef het gevaar voor overstroming bestaan wegens de aan houdende regen. NEW YORK De gemummificeerde lijken van drie baby's zijn gisteren ge vonden in de kelder van een flatge bouw te New York, waar ze klaarblij kelijk meer dan veertig jaar in een tnffor hadden eelegen. NEW YORK De Amerikaanse re gering hoopt dat alle leden van de Ver enigde Naties hun invloed zullen aan wenden om te bereiken dat het con flict in Viëtnam op vreedzame wyze kan eindigen. Zij gelooft dat er zo spoedig mogeljjk een politieke oplos sing van dat conflict moet komen. Een militaire oplossing is volgens haar niet de juiste en zy zoekt die dan ook niet, maar evenmin zal zij gedogen dat Noord-Viëtnam een militaire oplossing aan Zuid-Viëtnam zal opdringen. De Amerikaanse gedelegeerde Ar thur Goldberg zei dit gisteren in de Algemene Vergadering van de V.N. op de eerste dag van de algemene beschou wingen over de wereldpolitiek. Gold berg zei dat de Verenigde Staten be reid zijn op elk gewenst moment in Genève of waar elders ook te gaan confereren over de Viëtnamese kwestie. Indien het houden van zo'n conferen tie afhankelijk was van een verminde ring van de militaire activiteiten aan weerszijden of wellicht van een sta ken van het vuren, dan was Amerika ook daartoe bereid, zei Goldberg. Die maatregelen moesten dan wel weder zijds worden genomen. Goldberg reageerde ook op verkla ringen volgens welke er onderhande lingen zouden kunnen beginnen indien de Amerikaanse bombardementen van doelen in Noord-Viëtnam ophielden. Hij zei dat Noord-Viëtnam dat nooit on omwonden had verklaard en dat Noord- Viëtnam het antwoord op Amerikaan se verzoeken om een duidelijke uit spraak hierover schuldig was gebleven. TORONTO Femmie Smith, een 26- jarige uit Nederland afkomstige Cana dese, mag weer aan het werk. Zij heeft acht maanden in een ziekenhuis in To ronto gelegen, waar dr. James E. Bate- man haar tien centimeter korter heeft gemaakt. De beste grondslagen voor een op lossing van het conflict bleven volgens Goldberg de Geneefse overeenkomsten van 1954 en 1962. Hij drong aan op een nieuwe Geneefse conferentie waaraan alle betrokken partijen deel zouden kunnen nemen. Het secretariaat van de V.N. deelde gisteren mede dat de secretaris-gene raal, Oe Thant, dinsdag informeel over leg zal plegen met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Engelapd én Frankrijk. Ook de permanente verte genwoordigers van die vier landen' bij de V.N. zouden die bespreking kunnen bijwonen. Vermoedelijk zouden het con flict tussen Israël en de omliggende Arabische landen, en andere belangrij ke politieke kwesties aan de orde ko men. Pas twee jaar geleden bleek dat hij on schuldig was. De inmiddels hoogbe jaarde man werd vrijgelaten. De man die de dubbele moord in werkelijkheid op zijn geweten zou hebben werd vo rig jaar vrijgesproken, maar staat nu in Augsburg voor de tweede maal voor zijn rechters: de 40-jarige chauf feur Manfred Jung uit de buurt van Siegburg. De nu 85-jarige Johaun Lettenbauer heeft na jarenlang onverkwikkelijk touwtrekken uiteindelijk voor de acht tien jaar onschuldige gevangenschap in totaal 110.000 mark schadevergoedingen gekregen. Pas in 1965 had de Westduitse justi tie een verklaring in handen gekregen dat de moord zou zijn gepleegd door Manfred Jung die destijds door Zuid- Duitsland zwierf. Jung zou bij de fami lie Lettenbauer hebben aangeklopt om wat te drinken. Hij zou de vrouw heb ben gedood om een horloge en wat spek en brood te bemachtigen en daarna ook het kind, omdat het begon te schreeu wen. Jung legde aanvankelijk een bekente nis af, maar tijdens het proces, vorig jaar in de Beierse stad Kempten, her riep hij deze bekentenis en beweerde uit noodweer te hebben gehandeld. De vrouw zou hem bij een ruzie heb ben bedreigd met een bijl, daarna zou hij zich hebben verdedigd met een fles en ook de vrouw de bijlsteel tegen het hoofd hebben gestoten. Jung beweerde het kind niet te hebben aangeraakt. De rechtbank in Kempten kwam toen tot de uitspraak dat de ten laste geleg de moord, die boosaardige opzet veron derstelt, niet was bewezen en sprak Jung vrij. Een veroordeling wegens doodslag was niet meer mogelijk omdat het misdrijf intussen was verjaard. Het fédérale gerechtshof in Karlsruhe gelastte echter, eind vorig jaar een nieuw proces, omdat de rechtbank in dempten niet voldoende rekening zou hebben gehouden met Jungs aanvanke lijke bekentenis. De zaak dient nu ten tweede male voor het gerechtshof in Augsburg, en wel voor de jeugdkamer, omdat Jung ten tijde van de tragedie pas negentien jaar oud waar De lange atletisch gebouwde Jung heeft na 1947 dienst gedaan in het Fran- «e Vreemdelingenlegioen, vocht daar mee in Indo-China en kreeg er de repu tatie v«n een gevaarlijke vechtersbaas. Later kwam hij tot een normaal en vrijwel onberispelijk bestaan. Hij kreeg een baan als chauffeur in Siegburg, trouwde en werd vader van een kind. Zelfbewust staat hij nu in de verdach- t-'nbank en op de vragen van zijn rech- ers geeft hij heldere, kennelijk wel doordachte antwoorden. Hy handhaaft dezelfde lezing van het gebeurde en be roept zich opnieuw op noodweer. Op de tafel van het gerechtshof ligt de schedel van de vermoorde, waarin vier gaten zijn geslagen. Jung houdt echter vol dat hij de vrouw maar twee keer kan hebben getroffen: éénmaal met de fles, die hij van een tafel pakte, en de tweede maal met de bijlsteel. Waar de andere Kwetsuren vandaan komen, weet hij niet. De rol van een zwerfmakker van Jung en van een onbekende Pool die destijds ook bij Lettenbauer hadden aangeklopt, is nog steeds niet helemaal opgehelderd. De officier van justitie staaft zijn aanklacht nu met de verklaring van 'n man die met Jung een cel heeft ge deeld tijdens diens voorarrest, ander half jaar geleden. Aan deze celgenoot zou Jung hebben bekend dat hij beiden wel degelijk had vermoord. De verde diging wil echter aantonen dat deze cel makker ter wille van een persoonlijke wraakneming meineed heeft gepleegd. De hoogbejaarde Lettenbauer zal bij dit rechtsgeding nog een korte rol spe len wanneer het gerechtshof nog een maal het huis van de moord zal bezoe ken. Daarna ziet het ernaar uit dat 't proces zal uitlopen op een juridisch touwtrekken, dat nog ingewikkelder ge maakt wordt door de vraag, of de des tijds negentienjarige Jung al dan niet als strafrechtelijk meerderjarige moet worden beschouwd. Misschien wordt aan het proces nog een sensationele wending gegeven door een anonieme brief uit Freiburg, die bij het gerechtshof is binnengekomen. Daarin wordt beweerd dat de oude Let tenbauer de tweejarige Arthur zelf zou hebben vermoord, omdat het kind zou zijn ontsproten aan een bloedschande van de oude man met zijn eigen doch ter. ADVERTENTIE In het centrum van Houffailize, op de weg Luik-Luxemburg, heeft men angstige uren doorgemaakt, nadat een tank auto met benzine in de hoofdstraat was omgeslagen. Urenlang heeft de benzine uit de wagen gestroomd. De brandweer heeft ongelukken kunnen voorkomen. Duizenden vissen in de rivier de Ourthe. waarin de benzine werd geloosd, stik ten in het verontreinigde water. NEW YORK Jim Garrison, officier van justitie van New Orleans die een nieuw onderzoek instelt naar de moord op president Kennedy, heeft gisteren in New York gezegd dat een „handjevol steenrijke psychotische miljonairs op dracht hadden gegeven voor de moord op president John F. Kennedy en daar voor hebben betaald". Volgens Garrison waren leden van het politiekorps van Dallas nauw bij de moord betrokken en speelden sommige leden van de Witrus- sische gemeenschap in Dallas een rol in de samenzwering. De officier van justitie van New Or leans zei dit in een op de band opgeno men vraaggesprek voor de „Columbia Broadcasting System", dat dinsdag avond zal worden uitgezonden. Hij zei dat de miljonairs leden zijn van de John Birch Society, een uiterst rechtse anti communistische organisatie. Tot de moord op Kennedy was besloten, om dat de groepen geloofden dat de pre sident „Uitverkoop hield voor de com munisten". Eerder beweerde Garrison dat leden in dienst van de Amerikaanse inlich tingendienst verantwoordelijk waren voor Kennedy's dood. SCHANDAAL ROND ZIEKENHUIS (Van onze correspondent) ÏX)NDEN Een nieuw ziekenhuis schandaal in Engeland, dat aan 't licht is gekomen door een televisie-uitzen ding van de heeft voor veel beroering gezorgd. Het gaat oni de vraag of nien moet proberen bepaalde categorieën bejaarde patiënten die al zijn opgegeven, weer tot leven te bren gen of dat men deze mensen in vrede moet laten sterven. De B B.C. onthulde, dat in een Van onze correspondent I.ONDEN In oktober 1707 verging een groot deel van het Britse Mid- dellandse-Zeeëskader op een rig bij de Scilly Eilanden, voor de zuid westpunt van Engeland. Aan boord bevond zich een goedgevulde krijgs- kas, -versterkt met de buit van en kele voorspoedig verlopen zeeslagen. Bij elkaar voor een waarde van om streeks drie miljoen pond sterling (dertig miljoen gulden). Eergisteren heeft de duiker Douglas Rowe de eerste vijftienhonderd gou den en zilveren munten uit die schat laten zien. opgedoken uit een diep te van dertig meter. Zijn buit, een pril eerste begin, komt uit het admiraalsschip van het eska der, dat werd gecommandeerd door admiraal Sir Clowdisley Shovell. De duiker is al maanden aan het werk geweest, maar heeft om begrijpelijke redenen zijn vondst geheim gehou den. Zijn jacht op de schatten van het es kader begon toen een groepje ama teurduikers in het voorjaar van dit jaar een zwaar bronzen kanon von den op de zeebodem. Rowe zocht in de archieven van de marine en van de Kustwacht tot hij bijna zeker wist dat het kanon van een schip afkom stig was, dat in oktober 1707 op de riffen was vergaan. Het was bekend dat Shovells eskader een vermogen aan boord had. Rowe begon dus te zoeken en op een dag trapte hij met zijn voet een gat in de zeebodem. Het gat werd vanzelf groter en de wanden ervan bleken van hout te zijn. Hij stond boven op het wrak. Na lang aarzelen daalde hij met een paar vrienden, goed voorzien van touwen en lampen, in het gat af. „Daar stonden wij tot onze enkels in zuiver goud en zilver", vertelde hij gisteren. „Het goud zag eruit als nieuw, maar het zilver was aange groeid en vele munten waren sa- mengekoekt. De jongste munt was van 1706.'; Er zullen vele maanden verlopen eer de schat is geborgen. De hele buit gaat naar de strandvonder, die, over eenkomstig de Engelse wet, de schat een jaar zal bewaren. In die tijd kan iedereen die er recht op meent te hebben, zijn aanspraken indienen. Komt er niemand, dan wordt de schat ten behoeve van het rijk geveild. De vinder krijgt dan „een passende be loning". In dit geval zal dat ongeveer een derde van de waarde zijn, zo heeft het ministerie van Handel al la ten weten. groot ziekenhuis in Neasden in Noord- west-Londen, geruime tijd een instruc tie aan geneeskundige staf en verple gend personeel op het mededelingen bord heeft gehangen: „Patiënten boven de 65, wier hart komt stil te staan en die kwaadaardi ge gezwellen hebben of een chronische borst- (hart-) of nierkwaal hebben, moeten niet tot leven worden gebracht. Deze mensen moet men laten sterven zonder verder medische ingreep". Deze opdracht heeft tot vorige week vrijdag op het bord in 't betrokken zie kenhuis gehangen. De minister van Ge zondheid die daar niets van af wist, heeft onmiddellijk een onderzoek gelast en bevolen dat de instructie onverwijld wordt ingetrokken. De minister is diep geschokt, aldus zijn ministerie. Alom in Engeland heeft deze zaak grote opschudding teweeggebracht, vooral ook in de medische wereld en de organisaties van ouden van dagen. Het ministerie van Gezondheid heeft intussen van het ziekenhuis in Neasden de verzekering gekregen dat tijdens de periode van de instructie geen enkele patiënt de middelen heeft ontbeerd die worden gebruikt bij tot leven brengen.. Toch hadden de patiënten van de ge noemde groepen een gele kaart in hun dossier met de letters TBR, de afkor ting van de Engelse woorden voor „moet niet tot leven worden gebracht". Lord Platt, hoogleraar in de medicij nen aan de Universiteit van Manches ter en oud-voorzitter van het Koninklijk medisch genootschap, zei gisteren: „Ik vind het veel beter om een patiënt vreedzaam te laten overlijden". Een andere hoogleraar, die voorzit ter is, van de vereniging voor euthana sie (het met opzet beëindigen van het leven van iemand die ongeneeslijk ziek is) vond dat het in de eerste plaats een zaak is van wat de betrokken pa tiënt wil, vooral van zijn wil om te blij ven ie ven. Een verpleegster van een Londens ziekenhuis heeft voor de radio een ge val vertelt van een oude patiënt die zij heeft meegemaakt, die meer in het be lang van zijn dokter in leven werd ge houden dan van hemzelf. De patiënt was omstreeks 60 jaar, had een ernstige infectie aan de borst, had een buis in de luchtpijp om te kunnen ademhalen en was stervende. Een der gelijke patiënt, die er verschrikkelijk aan toe is, weer tot leven brengen wan neer zijn hart stilstaat, zou voor hem al leen maar meer lijden betekenen, vond de verpleegster. Alleen de artsen zijn daarbij gebaat. De medische raadgever van de lande lijke organisatie die toeziet op de me dische zorg voor ouden van dagen vond het schandelijk om een verschil te ma ken in de medische behandeling van mensen naarmate ze ouder worden.Wat is het verschil tussen iemand van 45 en van 65, vroeg hij zich af. Heel dikwijls komen oude mensen die zijn opgegeven er weer goed bovenop. De minister van Gezondheid heeft on langs al 'n onafhankelijk onderzoek ge last naar aanleiding van een aantal op zienbarende klachten over mishandeling van oude patiënten in sommige Engel se ziekenhuizen. NEW YORK Artsen in een zieken huis in St Petersburg, Florida, vechten voor het leven van een baby, een meisje, dat drie maanden te vroeg werd ge boren. Bij de geboorte woog het kind onge veer een halve kilo. Het gewicht werd geschat, want men durfde de baby niet te wegen. Inmiddels weegt het meisje ongeveer 750 gram. Volgens de artsen heeft het meisje, Michelle, slechts één kans op tien om in leven te blijven. De komende twee maanden blijft haar toestand kritiek. CHAMONIX Een groep van twin tig Franse en Duitse alpinisten is in de Franse Alpen meegesleurd door een la wine. Zij bevonden zich op een hoogte van 3400 meter. Hefschroefvliegtuigen hebben de groep kunnen bereiken in weerwil van het slechte weer. Het bleek, dat er tien zwaar gewonden waren, die per heli kopter naar ziekenhuizen te Chamonix en Sallanches zijn gebracht. (Van onze correspondent) BONN Op 16 juli 1947 werden in het dorpje Oberreitnau bij het meer van Constanz, in het huis van de 64-jarige Johann Lettenbauer, twee mensen ver moord: Lettenbauers dochter Maria (24) en haar zoontje Arthur (2). Dit misdrijf was het begin van de tragische zaak-Lettenbauer. Grootvader Let tenbauer, een gepensioneerd spoorwegman, werd aangezien voor de moorde naar en zat achttien jaren lang opgesloten in gevangenissen en een psychia trische inrichting. ADVERTENTIE I.ONDEN Een Ier, Sean Bourke, die de tot 42 jaar gevangenisstraf ver oordeelde spion George Blake elf maan den geleden hielp ontsnappen uit een Lo dense gevangenis, heeft contact ge zocht met de Britse ambassade in Moskou. Hij vertelde dat hij samen met Blake in Moskou was. Er loopt tegen Bourke een arrestatiebevel in Engeland, dat buiten Engeland echter geen waarde heeft. Algemeen werd al sinds maanden aangenomen dat Bourke, samen met de ontsnapte Blake, naar Moskou was gevlucht. Bourke kwam op 4 september op de Brise ambassade te Moskou om te vra gen hoe hij naar Engeland zou kunnen terugkeren. Hij had geen papieren bij zich en heeft zich niet opnieuw bij de ambassade gemeld.

De Vallei | 1967 | | pagina 9