Veenendaals dagblad Prijsverlaging voor olie en benzine Strand door olievlek bedreigd Buiten CORTINA 1200 f 5995,- grote ravage door „beulah" Om de vrije ruimte FRAUDULEUZE VERKIEZINGEN Butler probeerde kostbare inboedel aan faillissement te onttrekken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Exclusieve hoedjes Geen aparte accijns op frisdranken Sovjet-voorstel over verbod kernwapens Voorraden hebben door snelle aanvoer weer een redelijke omvang bereikt Thanh weer vrij 2.000.000 Vanavond op deT.V. 2e net om 22.10 uur 11e jaarbeurs van het oosten 20m27sept. Leverancier van nieu we ideeën en nieuwe relaties. Wees ver standig reserveer een dag! ZUTPHEN Open: 14-22 uur,zater dag 10-18 uur, zondag gesloten. Twee van drie waarnemers in Zuid-Viëtnam MISBRUIK OVERBODIG Onderzoek gang van zaken bij Van Heijst GEWICHTIG Adviseur Korsten uit genootschap Tijdelijk beter Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine "annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 23 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND „Het is niet te verwachten dat deze olievlek binnen 24 uur aanspoelt", meldde gis termiddag het K.N.M.I. in De Bilt, na dat 's middags om twaalf uur ongeveer zes kilometer uit de kust een groot olieveld was gesignaleerd. Het is niet bekend waar de olie vandaan komt. De vlek, vijf kilometer lang en ander halve kilometer breed, werd het eerst gezien door de bemanning van het lichtschip Goeree, dat zes kilometer uit de kust voor Oostvoorne ligt. Ogen blikkelijk werd het Loodswezen in Hoek van Holland ingelicht, dat er met een boot op uit ging om een mon ster van de olie te nemen. De vlek bleek na onderzoek te bestaan uit sa mengeklonterde stukken olievuil. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de oliemassa, voortgestuwd door een straffe zuidwester, gisteravond al zou aanspoelen, temeer daar erop werd ge rekend, dat de opkomende vloed de olie op de stranden zou kunnen wer pen. Het K.N.M.I. berekende echter dat deze vrees ongegrond was. Rijkswaterstaat gaf gistermiddag te kennen dat het er niets voor voelde de olievlek op zee te gaan bestrijden. Men vindt dit te kostbaar, terwijl het ook gevaren zou inhouden voor de visstand voor de kust. „Wij hoeven het niet zo erg te vin den wanneer de olie op het strand komt. Er zijn toch geen toeristen meer. Niemand heeft er last van in deze tijd van het jaar", zo werd ons bij het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat gezegd. Dit weekeinde zal het Loodswezen in Hoek van Holland de bewegingen van de olievlek in de gaten houden. SAIGON De voormalige minister van Economische Zaken in Zuid-Viët- nam, Au Troeong Thanh is vanmorgen vroeg vrijgelaten door de politie die hem 18 uur vasthield. Vrijdagochtend was hij gearresteerd en met de handboeien aan naar het hoofd bureau van politie gebracht waar hij de hele dag ondervraagd werd over de beweerde verbindingen met de commu nisten. TVTa de Battle of Britain zei Churchill in een rede: .J^ooit in de geschie denis zijn zovelen zoveel verschuldigd geweest aan zo weingen". Als ik dit bezie in het werk van „N atuurmo- numente n", kan daarin eveneens en bij herhaling worden onder streept, dat zovelen zo veel te danken hebben aan zo weinigen! Reeds in 1909 werd een vermaarde Texelse broed plaats door enkele vrienden aan deze vereniging geschonken, in '33 ver kreeg zij het mooiste deel van Voor ne's Duin (715 ha) dank zij het edel moedig aanbod van J. v. Hoey Smit en 't Hulshor ster zand verwierf men voor een fancy-prijs. De fam. v. Heek volg de groothartig met 't Buurserzand, de Rheder- en Worth-Rheder Heide; voorts dienen de prachtige Gooise landgoederen, effectenkapitaal en boerderij van mevr. Blaauw-Six te worden genoemd e.a. aanzienlijke erf latingen, die de geldelijke lasten van „Natuurmonumenten" belangrijk ver lichtten. Het is mooi, dat zo weinigen dit bewerkten, doch ook inzamelin gen en obligatieleningen gaven reden tot erkentelijkheid, wijl de bedragen kwamen uit alle lagen onzer bevol king. Thans komt men van de 8 mil joen voor de verwerving van het Dee- lerwoud (onmisbare schakel in een reeks Neder-Veluwse natuurgebieden) 2 miljoen tekort en doet daartoe on bekommerd een beroep op het Ne derlandse volk, dus nu niet de „few" maar de „many". Ik ben ervan over tuigd, dat dit hoge bedrag er zal ko men want onze samenlev'ng weet zoetjes-aan wel, dat we aan natuurlij ke landschappen moeten houden, wat we hebben. Dit is eenvoudige werke lijkheidszin en lyriek of romantiek behoeven er niet meer zoals eer tijds aan te pas te komen De laat ste loodjes van het Deelerwcud we gen zwaar, doch elke overschrijving op postgiro 9933 van Natuurmonu menten, Amsterdam, maakt ze lich ter. 23-9-'67 A. B. WIGMAN DEN HAAG Als eerste van de Westeuropese landen, heeft Nederland van daag over de hele linie de prijzen van olie en benzine verlaagd. De ruime aan voer uit het gebied rondom de Middellandse Zee, die sneller op gang is ge komen dan kon worden verwacht, maakt de prijsverlaging mogelijk. Gisteren hebben handel en industrie overleg gepleegd met minister De Block (Economische Zaken). Het resultaat is het volgende lijstje van prijsverla gingen. STOOKOLIE: tien gulden per ton. BITUMEN: tien gulden per ton. VLIEGTUIGBRANDSTOFFEN: ander halve cent per liter. AUTOBENZINE: halve cent per liter. PETROLEUM en TRACTORPETRO- LEUM: een cent per liter. AUTOGASOLIE, gasolie, huisbrand olie I en II en dunne stookolie: een cent per liter. Verdere prijsverlagingen zitten niet m de lucht. De toestand in Nigeria is nog onzeker en de sluiting van het Suez- kanaal duurt nog voort. De voorraden in Nederland hebben evenwel een redelijke omvang bereikt, die dank zij de snelle' aanvoer op peil kunnen worden gehouden, ook al staat het winterseizoen voor de deur. Stookolie, bitumen en vliegtuigben- zines zien nu de helft van de extra lasten, die de Suez-crisis in het Midden- Oosten veroorzaakte, verdwijnen. Tuinders blij Het ministerie van Economische Za ken heeft de prijsverlaging, die moge lijk was, vooral ten goede willen doen komen aan de verbruikers van stook olie. Zowel het ministerie van Land bouw als de tuindersorganisaties tonen zich hierover verheugd. Met name in het Westland brachten de gestegen stookkosten de rentabiliteit van vele be drijven in gevaar. Het gevolg is wel, dat de automobi list slechts een prijsverlaging van een halve cent per liter mac 'passeren. Hij betaalt nu nog 2,5 cent Ir.eer dan voor het uitbreken van de strijd tussen Is raël en de Arabische landen. Zorg minder Maandag stroomt weer Arabische olie door de pijpleidingen naar de Middel landse Zee, waar de olieconcerns zoveel mogelyk tankers hebben samengetrok ken. Ook de pijpleiding die door Is raëlisch gebied loopt, komt weer in ge bruik. Deze ontwikkeling heeft de zor gen verlicht van allen, die met de ener gievoorziening in de wereld belast zijn. Niet alleen de stroom olie uit de landen, die in de strijd met Israël gewikkeld waren, is de oorzaak van de prijsverla gingen, die vandaag van kracht zijn ge worden: 1. De produktie van de Verenigde Staten en Venezuela is snel opge voerd. 2. Iran en de kleine Arabische vorsten dommen hebben hun olieleveranties vergroot. 3. Er zijn meer tankers voor olietrans port vrijgekomen dan men had dur ven hopen. Tankers, die aanvanke lijk vooral ertsen en granen vervoer den, transporteren nu olie. 4. Het olieverbruik in West-Europa is in de afgelopen maanden gedaald, ten dele door een omschakeling op aardgas, ten dele op kolen. Boven dien bleken hier en daar de voor raden bij particulieren groter te zijn, dan men eigenlijk wist. 5. De grote oliestroom uit Lybië com penseerde het-uitvallen van Nigeria. Meegevallen De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (Oeso) in Parijs kon daarom de sombere voor spelling van een tekort aan olie in West-Europa ter grootte van twaalf miljoen ton, intrekken. Met alle voorzichtigheid, die men in acht moet nemen bij alle onzekerheden van de politiek, durven nationale cijfe raars nu te voorspellen, dat vraag en aanbod in evenwicht zullen zijn en ook wel blijven, zolang de olieconcerns ge bruik kunnen maken van de korte aan voerlijnen via de Middellandse Zee. ADVERTENTIE 'Adviesprijs af fabriek Amsterdam m' ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er komt geen accjjns op frisdranken ten behoeve van de ont wikkelingshulp. Het invoeren van een dergelijke belastingverhoging zou lij ken op een bestemmingsheffing. Daar tegen heeft minister Witteveen (finan ciën) ernstige bezwaren, zo blykt uit de memorie van toelichting op zyn begro ting. De minister meent, dat „het offer van de ontwikkelingshulp, die uit de belas tingen wordt gefinancierd, langs nor male weg via alle belastingen zo breed mogelijk over alle burgers moet wor den verspreid". Accijns op frisdranken zou sterke ongelijkheden scheppen in de belastingheffing. Een inwoner van het door de orkaan Beulah getroffen stadje Fulton in de Verenigde Staten kijkt met zijn vrouw naar de ravage, die er van zijn winkel is overgebleven. Negen tien huizen werden hier verwoest. NEW YORK De Sovjet-Unie heeft gisteren bij de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend over het verbod van het gebruiken van atoom wapens. Het ontwerp bindt de landen die het onderschrijven „geen atoomwa pens te gebruiken, niet met het gebruik er van te dreigen of andere staten er toe aan te zetten ze te gebruiken". 'advertentie voor HOEDEN voor elke leeftijd. HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL SCHIPHOL Fokker heeft gisteren een opmerkelijk record geboekt: de F-27 Friendship is het meest verkoch te Europese verkeersvliegtuig aller tij den geworden. Twee hoeden uit de collectie van de Britse ontwerper Vernier. Links een witte toque, die opvalt door de bijzonder lange struisveer; rechts een tul band van bruine en witte jersey. DEN HAAG Twee van de drie Nederlandse journalisten die als waarnemers op verzoek van de Nederlandse regering de presidentsverkiezingen in Zuid-Viët- nam hebben bijgewoond, zyn van oordeel dat de verkiezingen hebben bijgedra gen tot democratisering van het Zuidviëtnamese bewind. Dit blijkt uit de verslagen die Henk Neuman (KRO, „De Tijd") en Paul van 't Veer („Het Vrije Volk") bij de Ne derlandse ambassade in Saigon hebben ingediend, en die thans door het minis terie van Buitenlandse Zaken in de vorm van een brief van minister Luns aan de voorzitter van de Tweede Ka mer, zijn gepubliceerd. De derde waarnemer, mr. G. B. J. Hilterman („De Haagse Post"), die ook aan de Nederlandse ambassade in Saigon heeft gerapporteerd, is van oor deel dat bij de verkiezingen niet op gro te schaal, of opzettelijk, is gefraudeerd, en dat zelfs gebrekkige verkiezingen be ter zijn dan geen verkiezingen. Mr. Hilterman meent dat niet op grote schaal is gefraudeerd o.a. omdat dit onverstandig, onmogelijk en overbo dig zou zijn geweest: onverstandig van- wefe het grote aantal diplomaten, jour nalisten en waarnemers, onmogelijk vanwege de gebrekkige infrastructuur van Zuid-Viëtnam en overbodig omdat beïnvloeding van de kiezers zeer ge makkelijk is. Henk Neuman daarentegen meent dat de aanwezigheid van buitenlandse waar nemers geen enkele garantie tegen mis bruik heeft kunnen vormen. Ruim hon derd waarnemers hebben op de verkie zingsdag georganiseerde bezoeken ge bracht aan drie steden, doch slechts in Saigon waren zij in staat tot het eind toe de telling mee te maken. Paul van 't Veer noemt de presidents- en senaatsverkiezingen van 3 septem ber een stap achteruit vergeleken met de verkiezingen voor de grondwetgeven de vergadering van september 1966. „Persoonlijk heb ik een aantal ontoe laatbare onregelmatigheden op de ver kiezingsdag geconstateerd die niet alle als 'n gevolg van het ongelooflijk inge wikkelde kiessysteem beschouwd kun nen worden". Mr. Hilterman heeft geconstateerd dat velen beschuldigingen van onregel matigheden niet konden waarmaken, of dat deze waren te wijten aan de hoogst primitieve infrastructuur. Als gevolg van de onvolkomen bevolkingsregisters, ongetrainde ambtenaren en onvoldoen de communicaties was fraude onmoge lijk: „even onzorgvuldig als de verkie zingen zouden de fraudes zijn". Het ma ken van een keuze uit elf tweetallen voor het presidentschap en vice-presi- dentschap en uit 48 tientallen voor de senaat was voor „de primitieve, veelal analfabetische en politiek ongeschoolde" bevolking een zware opgave. Henk Neuman, die er van uitgaat dat men niet bij voorbaat mag twijfelen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De butler van de di recteur van de failliet verklaarde N.V. •J. B. van Heijst en Zonen in Den Haag, is gistermorgen aangehouden. Hjj wordt ervan verdacht medewerking te hebben verleend by het wegvoeren van meubi lair en andere goederen uit een ont vangstcentrum van de radiatorenfa- briek. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, heeft de Haagse politie op dracht gegeven de gang van zaken bij Van Heijst te onderzoeken. Het ontvangstcentrum van het be drijf was gevestigd in een luxe flat aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag. De rijke inboedel van de flat verdween al voordat aan Van Heijst uitstel van betaling was verleend. De meeste stoe len, tafels en kasten zijn inmiddels te ruggevonden. De recherche van de Rijkspolitie vond een deel van de inboe del op de luxe woonboot van de heer Van Heijst in de Westeinderplas bij Aalsmeer. De rest werd bij de Belgi sche grens in beslag genomen. De goederen liggen nu opgeslagen in 't bedrijf van van Heijst. De butler, die bekend staat als „Leo" en door de po litie wordt beschouwd als bedrijfsleider, wordt begin volgende week aan de of ficier van justitie voorgeleid. aan de goede bedoelingen van de mili taire regering die de verkiezingen heeft georganiseerd, merkt wel op dat deze regering voor de verkiezingen het veld van kandidaten voor het presidentschap heeft beperkt tot een enkele militaire lijst die van henzelf en tien bur gerlijke lijsten. Op deze lijsten kwam geen kandidaat van formaat voor, of die fundamenteel andere doelstellingen dan de generaals nastreefde, aldus Henk Neuman. Integenstelling tot mr. Hilterman, die vindt dat zelfs gebrekkige verkiezingen leiden tot een door het volk gekozen vertegenwoordiging, en dat een gewich tig precedent is geschapen, komt Paul ♦van 't Veer tot de conclusie dat de ver kiezingen „van uitermate geringe bete kenis zijn als peiling van de publieke opinie in Zuid-Viëtnam over de belang rijkste politieke, economische en socia le vraagstukken van het land". DEN HAAG De Haagse public re- lationsadviseur B. Korsten heeft be dankt als lid van het Nederlands Ge nootschap voor Public Relations. De heer Korsten, die al jarenlang ministers van adviezen dient, is er door het weekblad De Haagse Post van be schuldigd directe invloed te hebben op het regeringsbeleid, onder meer doordat hij inzage zou krijgen in regeringsstuk ken en deze zelfs zou herschrijven. Het genootschap zal onderzoeken of deze publiciteit wordt veroorzaakt door „onzorgvuldig optreden". De heer Kor sten vindt deze mededeling van het ge nootschap „een onzorgvuldige hande ling". (Van onze weerkundige medewerker) TVa het wegtrekken van een depres sie uit Frankrijk naar Zuid-Zwe den (gemiddelde snelheid 90 km per uur) knapt het weer dit weekeinde, op. Onder een vlak gebied van hoge- druk zullen in Gelderland vandaag zonnige perioden de dienst uit maken bij een zwakke en veranderlijke wind. De temperatuur bereikt middagwaar den van ca. 16 graden. De vooruit zichten voor zondag zijn wat minder zeker door het opdringen in N.O. rich ting van een nieuwe Biscaje-storing met regen. Het kan overigens best zijn dat wij hiervan niet voor zondag in de namiddag of avond iets van zul len merken. Vanavond 18.38 uur begint officieel de herfst. onder een vlak gebied van hogedruk nationaal belang, dat het „Natuurmo numenten goed gaat. Er zullen in de komende jaren onge twijfeld nog meer landgoederen moe ten worden verkocht. Er zijn teke nen die in die richting wijzen. De ac tiviteiten van een vereniging, die streeft naar natuurbehoud in het al gemeen belang, mogen door finan ciële zorgen niet lam komen te lig gen. Wij stellen dat probleem. Speciaal voor onze lezers, die vlakbij huis kunnen genieten van overvloedige natuurrijk- dommen buiten de congestie van verstedelijkte gebieden. Omdat de problematiek van de ruimtelijke or dening niet alleen de volle randste den aangaat, maar juist en vooral ons, in dit mooie gewest. |7en van de mooiste natuurgebieden van Nederland, het Deelerwoud tussen Apeldoorn en Arnhem, is on langs als particulier bezit opgeheven en overgegaan in handen van de Ver eniging tot behoud van Natuurmonu menten. Dat zal tot gevolg hebben dat dit stuk van de Veluwe samen met het eveneens door Natuurmonu menten aangekochte aangrenzende terrein (de Kop van Deelen) na meer dan honderd jaar gesloten te zijn geweest nu vrijkomt voor de re creatie. Men kan zo'n ontwikkeling toejuichen. Het past in het streven naar ordening van de ruimte. De aankoop van het Deelerwoud is een stuk praktische ruimtelijke ordening van de boven ste plank. De grote natuurgebieden van de Veluwe reeds onder de be schermende mantel van het Facet streekplan zijn met aankopen als deze dubbel gediend. De transactie heeft ook een andere kant. Steeds meer landgoederen zijn na de oorlog onder de hamer geko men. Het beheer van een landgoed is 'n onrendabele onderneming. De uit komsten zijn al jarenlang negatief. Vele bezittingen worden nog ten kos te van grote offers in stand gehou den; andere zijn reeds noodgedwon gen afgestoten. Daar schuilt tragiek in. De particulie re bosbezitter is van oudsher de bes te beheerder en beschermer van ons natuurgebied. Zorg en toewijding hebben hun stempel gedrukt op de bezittingen die van geslacht op ge slacht ongeschonden bleven. De ne gatieve rentabiliteit tengevolge van dalende houtprijzen, hogere lonen, gestegen materiële investeringen en tenslotte een reeks fiscale maatrege len, zullen er toe bijdragen dat van de ruim 12.000 boseigenaren, die sa- ruim 260.000 hectare beheren, er in de toekomst maar heel weinig zullen overblijven. Hun bezittingen zullen in handen van nieuwe eigenaren over gaan. De problemen zijn daarmee niet opge lost, integendeel, ze zyn er groter ter door geworden. Want hoe schaar ser de natuurgebieden in Nederland worden onder de toenemende druk van de verstedelijking enerzijds en de snelle ontwikkeling naar „vrije- tijdstoekomst" anderzijds, hoe gro ter de kans is, dat de beschikbare vrije ruimte terecht komt in de spe culatieve sfeer. Enkele Veluwse ge meenten weten daarover mee te pra ten en zijn door schade en schande wijs geworden. jQe aankoop van het Deelerwoud heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten, die streeft naar aankoop van mooie gebieden ten ba te van een ieder, heeft geen midde len. Van de 20.000 hectare in haar bezit moesten in de loop van zestig jaar vele stukjes bij elkaar gebe deld worden. Het Deelerwoud werd het vorig jaar aangeboden aan de vereniging, maar de koopsom ging uiteraard zélfs met een subsidie van 50 en 25 pro cent respectievelijk door Rijk en Provincie ver boven de begroting. Nadat het landgoed eerst nog aan de staat was aangeboden, heeft Natuur monumenten de knoop doorgehakt en daarmee een schuld van twee mil joen op zich geladen. Het was een spectaculaire koop. Twee miljoen schuld voor een vereniging met een uitsluitend ideëel doel. is geen kleinigheid „We hebben ons hoofd in de strop gelegd", heeft de voorzitter van Natuurmonumenten gezegd. Maar hij is er van overtuigd dat met een beroep op het Nederland se volk het geld er wel zal komen. Daar zal ook niemand aan twijfelen. De overwegingen om ondanks het grote financiële risico toch tot aankoop van het Deelerwoud over te gaan, waren gezond. Het Deelerwoud is voor de recreatie strategisch gezien een uniek ge bied. Het ligt tussen de Nationale parken „De Hoge Veluwe" en „Ve- luwezoom" en wordt verder be grensd door het grote bezit van de gemeente Apeldoorn, de Loenermark en het Loenense bos. „Natuurmonumenten" heeft in haar besluitvorming terecht het enige al ternatief zwaar laten wegen. Dat was de verkoop in gedeelten aan ver schillende particulieren. Een ver snipperd Deelerwoud zou dan voor het algemene belang Van recreatie en natuurbehoud verloren zijn ge gaan. Het is ons bekend dat al enkele jaren verschillende kopers voor het Dee lerwoud op de uitkijk hebben gele gen. Een van de stukken die Natuur monumenten samen met het Deeler woud verworven heeft de kop van Deelen of wel de Deelerheide werd onlangs per advertentie aangeboden. Een Duitse jachtcombinatie behoor de onder meer tot de gegadigden van het nu aangekochte gebied. Natuurmonumenten heeft een wijs be sluit genomen. Het risico van twee miljoen staat niet in verhouding tot het risico dat meer dan duizend hec tare aan de Veluwezoom zou worden versnipperd tot kleine particuliere lapjes bos en heide, die gezien de te verwachten bedoelingen van de nieuwe eigenaren en hun bosbouw kundige en natuurwetenschappelijke achtergrond waarschijnlijk spoe dig het landschap oneer zouden aan doen. A~u oeten die twee miljoen er ko men. De ongeveer 70.000 leden van „Natuurmonumenten" kunnen die last niet alleen dragen. Er komt een actie gesteund door een af fiche met een burlend edelhert en de slogan: Behoud het Deelerwoud. Er is een nieuw gironummer: 9933 Na tuurmonumenten Amsterdam. Wie de bedoelingen van Natuurmonu menten deelt, en zich stelt achter de overwegingen van de vereniging, die tenslotte hebben geleid tot het be houd van een prachtig stuk natuur gebied, heeft geen keuze. Het is een

De Vallei | 1967 | | pagina 1