„Gepraat over ontspanning tussen Oost e m auto Oost-Gelderland teleurgesteld in houding regering en West benauwt me soms Salarisverhoging.. 3 '/2°/o rente AMRO BANK ...dankzij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden) THEEDOEK???? Wanbeheer behoort strafbaar te zijn DE DOEK DIE DIRECT DROOGT *HS Droog zitten op motorfiets NIEUWE BEVELHEBBER ZEESTRIJDKRACHTEN VICE-ADMIRAAL VAN DEN W ALL BAKE: GEEN STIMULERINGSMAATREGELEN TER BEVORDERING WERKGELEGENHEID Verolme ivil schepen van bijna miljoen ton bouwen „HEF-GIGANT" SAMENWERKING Eenentwintigduizend man staan onder zijn PROEVEN INTERESSANT SUPERFREGATTEN PROTEST TEGEN HOGERE KLEUTERGELDEN Haagse rechtbank: VOOR DEMONSTRATIE GEEN VERGUNNING B. EN W. NODIG Prof. Fiedler geeft in Amsterdam maar twee colleges Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente,, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris- rekening voor u klaar. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK MATRASSEN Goud voor prins MENING VOORZITTER ST. WILLIBRORDUS: .99 DRIE PROCENT HANDHAVING ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 „Ik ben soms een beetje bang en het benauwt me af en toe als ik hoor praten over de ontspanning tussen Oost en West. Als. ik dan kijk naar de expansie van de Russische vloot, niet alleen de marine maar ook de koop vaardij en de visserij, dan is die lijnrecht in tegenspraak met ontspanning. Onder een dictatoriaal bewind kunnen de bedoelingen van de ene op de an dere dag veranderen. We hebben toch allemaal gezien hoe snel de Russische marineschepen in het Suezkanaal waren toen daar in juni moeilijkheden waren". DEN HAAG Hoewel blijkens de memorie van toelichting op de begro ting 1968 voor Economische Zaken de regering van oordeel is, dat in Twente en de Achterhoek rekening moet worden gehouden met een verlaagd niveau van werkgelegenheid in de textielindustrie, worden geen stimuleringsmaatre gelen in het vooruitzicht gesteld. In het juist verschenen nummer van „SSOG- nieuws" spreekt de Stichting Streekbeiangen Oostelijk Gelderland haar teleur stelling uit over de houding van de regering tijdens de aan de werkgelegenheid in Oost-Nederland en de tweede nota ruimtelijke ordening gewijde debatten in de Tweede Kamer. ROTTERDAM Scheepsbou wer C. Verolme gaat aan de Nieu we Waterweg in Rotterdam twee dokken en een helling bouwen, geschikt voor de bouw van sche pen tot 850.000 ton. Verolme meent dat Nederland als enig land dan de concurrentie tegen de Japanse werven kan voeren. Hij is overigens van plan om met de Japanners tot overeenstem ming te komen en zal zo spoedig mogelyk een bezoek aan Japan brengen. Het is de bedoeling de helling gelyktydig te bouwen met het schip, zo zei Verolme naar aanleiding van de bouw van de 240.000 ton metende Esso-tankers. Over de financiering van dit grote project zei de heer Verolme: „Tot dusver hebben wjj zelf de financiering van onze bedreven kunnen verzorgen. De financie ring van deze nieuwe helling is voor ons niet bezwaarlijk. Toch hebben wy een beroep gedaan op de Nederlandse regering, maar het gaat hier alleen om een ga rantie". Volgens de heer Verolme begrip getoond. Dit bedrijf kan „Ik durf het haast te zeggen" het grootste ter wereld worden. In totaal zul len 15.000 mensen werk kunnen vinden. De plannen van de heer Verol me zijn geprojecteerd op een ter rein van 70 hectare bij de be staande werf. Onderzoekingen van het Havenbedrijf van Rotter dam en van Rijkswaterstaat heb ben aangetoond dat ook de groot ste schepen tot 800.000 ton aan de Rotterdamse Nieuwe Waterweg kunnen worden gebouwd. Een gunstige omstandigheid is dat er overdag tussen 10 uur 's morgens en 4 uur 's middags weinig scheepvaart op de Nieuwe Water weg is. Het plan voorziet in een brede helling van 80 meter met een lengte van 460 meter, geschikt voor schepen tot 950.000 ton. Over deze helling komt een kraan met een hefvermogen van 800 ton. De kraan zal plusminus 100 meter hoog worden en daarmee een der grootste ter wereld. Recht op de ze helling is 'n gebouw geprojec teerd waar de schepen in secties kunnen worden gebouwd. Deze secties zullen door een schuifdak naar de helling worden gebracht. Verder komen er twee dokken, een van 600 meter lengte met een breedte van 85 meter. Het ande re dok wordt gesplitst in een deel van 360 voor reparatie van schepen en in het achterste ge deelte zullen de achterschepen van mammoettankers ca andere gigantische schepen worden ge bouwd. Later zal dan het voor schip dat van de helling komt in het dok worden gevaren, waar de beide delen aaneen worden gelast. Het bouwen van achterschepen in een scheepsdok is volgens de heer Verolme de meest goedkope methode. De heer Verolme sprak nog over de samenwerking met een grote Britse en een Duitse scheepswerf in de zogenaamde „Dorchester club". Hjj zei dat het de bedoeling is om de Japanners ook in deze club te krijgen. Ver olme heeft op het ogenblik bouw opdrachten voor 35 schepen in portefeuille met een capaciteit van in totaal 1.25 miljoen ton. Met deze opdrachten is een be drag gemoeid van 1.25 miljard gulden. Het Verolme-concern heeft tot nu toe in totaal 3.25 mil jard ton scheepsruimte gebouwd, waarmee 3 tot 3.5 miljard gulden is gemoeid. De bouw van de nieuwe dok en helling-capaciteit ten behoeve van de constructie van de aller grootste schepen zal volgens de scheepsbouwer een investering van 100 miljoen gulden vergen. De man die dit met zijn blozende gezicht zegt, is overigens helemaal niet bang uitgevallen. Hij kan wel met rustige stem diep in belangrijke zaken door dringen. Aan het woord is de nieuwe baas van 21.000 Nederlandse marinemen sen. Officieel is het vice-admiraal Hugo Maurice van den Wall Bake (54), sinds enkele dagen de nieuwe bevelhebber der zeestrijdkrachten, tevens chef van de marinestaf. Als de technische tegenslagen met verscheidene marineschepen ter sprake komen, zegt hij ronduit: „We hebben een pechjaar gehad, maar geen ramp jaar". Na het ontdekken van scheur tjes in de dekken van twee jagers bleek uit het onderzoek bij de overige zes jagers dat bij één schip ook een begin van een scheur aanwezig was. Men be sloot alle jagers op de kwetsbare pun ten te versterken. „Het is mogelijk dat we bij drie van deze schepen op een afwijkende manier te werk gaan. Dit hangt af van de proeven die nu in Delft met spannings concentraties, worden genomen. Het lijkt namelijk mogelijk deze spannin gen te ontlasten door in de buurt van de concentraties gaten te maken in plaats van er een verstevigingsplaat aan te brengen". Admiraal Van den Wall Bake is te Washington marine-attaché geweest en hij was ook permanent vertegenwoordi ger van ons land in het Militair Comité van de Navo. Hij kent derhalve het di plomatieke mileu. Daarom kan hij hoewel misschien wat teleurgesteld glimlachen bij de herinnering dat het hem nooit is gelukt persoonlijk in con tact te komen met de Amerikaanse schout bij nacht Rickover „vader van de reactoronderzeeboten". Nederland wil graag ook zulke sche pen hebben („Ze staan bovenaan ons verlanglijstje"), maar het weet niet wanneer dit verlangen werkelijkheid zal worden. „We zijn helemaal afhan kelijk van de Verenigde Staten en Rickover is ontzettend bang dat de geheimen zullen uitlekken. Als het al leen aan hem had gelegen, had Enge land ze ook niet gekregen. Frankrijk probeert het op eigen houtje. Het heeft onlangs de Redoutable als eerste re actoronderzeeër te water gelaten, maar het zal nog wel een paar jaartjes du ren voordat zij in de vaart komt". De Nederlandse marine ontwikkelt zich steeds meer tot een technisch be drijf. Zij biedt aan velen interessant werk. Het is niet zeker of om die re den alleen (misschien ook door econo mische teruggang) het aantal beroeps mensen in alle lagen allengs stijgt. Er zijn nu meer dan zestienduizend, een vijfhonderd meer dan een jaar geleden. „Ons streven is nog steeds gericht op achttienduizend man beroeps en drie duizend man militie". De nieuwe „b.z.k." is een groot voor stander yan de spoedige vorming van een permanent smaldeel van de Navo met deelneming van zoveel mogelijk marines. Admiraal Van den Wall Ba ke vindt dat 't idee ervoor eigenlijk van zelf is gegroeid uit de ervaringen met „Matchmaker", een internationaal es kader dat een half jaar lang oefent. Sinds 1963 was dit steeds een succes. „Ik zie het permanente smaldeel als een soort brandweer. Tot de voordelen van Matchmaker behoorde dat bepaal de doctrines en technieken konden worden uitgevoerd. Een kleine parate groep van marineschepen is direct be schikbaar voor machtsvertoon, om eventueel een begin van brand te kun nen blussen". Het is de bedoeling dat volgend jaar voor de Koninklijke Marine twee zoge naamde super-fregatten van elk onge veer vierduizend ton zullen worden aan besteed. Men studeert er nog op welke taken deze schepen moeten gaan ver vullen. Er zijn gedachten om ze zowel voor luchtverdediging als voor onder- zeebootbestrijding geschikt te maken. Deze schepen krijgen gasturbines als voortstuwingsinstallaties. „Ik beschouw de overgang van stoom naar gas wel als een revolutionaire ontwikkeling". De omstandigheid dat de Verenigde Staten sinds kort pas één schip met een gasturbine (als een soort proef- schip bij de kustwacht) in dienst heb ben, verklaart de admiraal: „De Ame rikanen hebben het in een andere rich ting gezocht. Zij perfectioneerden de stoomketels steeds verder met hogere drukken. Zij zijn daar heel ver mee ge gaan, maar zij hebben er ook nogal moeilijkheden mee". De bevelhebber der zeestrijdkrachten denkt met weemoed terug aan zijn eigenlijke zeejaren: „Naar mijn smaak heb ik veel te weinig gevaren". Hij voer in de Tweede Wereldoorlog vijf jaar lang op de kruiser Jacob van Heemskerck. Zijn eerste commando kreeg hij over de jager Evertsen. Zijn voeten voelden ook het dek van de kruiser. De Zeven Provinciën (als com mandant) en eerder van de kruiser De Ruyter (als eerste officier). Dit laatste schip ligt nu wegens een bedieningsfout („Het proces-verbaal van het onderzoek is nog niet ontvangen op het ministerie") met een kapotte ketel. „Het vernieuwen van de water pijpen zal wel een half miljoen gulden kosten, maar we weten niet of ook de stoomhouder moet worden afgekeurd. Dan komt er nog een ton bij". De ad miraal staat er helemaal achter dat sinds enkele jaren in onze marine, waar ook de mechanisering en automatise ring steeds sterker hun plaatsen op eisen, pientere jonge sergeants en kor poraals de kans krijgen op te klimmen tot officier speciale diensten. Die ver anderingen waardoor op diverse plaat sen minder mensen nodig worden, bren gen zijn opvatting over het marineleven niet aan het wankelen. Die luidt: „Fas cinerend". UTRECHT De Ouderraad Open bare Kleuterscholen in Utrecht heeft met verontrusting kennis genomen van het besluit van de regering het school geld te verhogen van f 12.tot f 48,— per jaar. Hij heeft zich tot het bestuur van de Nederlandse Ouderraad in Den Haag gericht en verzocht bij de bevoegde in stanties hiertegen met klem te prote steren. DE HAAG Omdat een bepaling van de algemene politieverordening (APV) van Den Haag in strijd wordt geacht met de Grondwet zijn gisteren in hoger beroep door de Haagse recht bank de PSJW-ers mej. Nel I. en de heer Wim de J. uit Den Haag ontslagen van rechtsvervolging. De in beslag ge nomen sandwichborden, die beide op 3 december van het vorige jaar met leuzen over het Spui droegen, werden teruggegeven. Op de borden stond o.m.: „Wat doet Franco in Spanje? Moord". Daar>-r mee werd geprotesteerd tegen politie ke moorden in Spanje. Voor deze de monstratie was geen vergunning ge vraagd. De kantonrechter veroordeel de PSJW'ers tot geldboeten van vijftig gulden. In hoger beroep was de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, het eens met verdachten, dat artikel elf van de Haagse APV in strijd is met artikel zeven van de Grondwet. Hierin staat, dat niemand vooraf verlof nodig heeft om door drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. Mr. Van 't Veer had daarom ont slag van rechtsvervolging gevorderd. ,Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank liet de president, prof. mr. W. F. C. van Hattum, blij ken, dat hij het daarmee eens was. Verdachten hadden gewezen op een be paling in de APV van Rotterdam, waar in het evenals in Den Haag wordt ver boden met borden op de openbare weg reclame te maken of propaganda te voeren zonder vergunning van B. en W. De bepaling in de Rotterdamse APV werd door de Hoge Raad strijdig met de Grondwet verklaard. B. en W. van Rotterdam hebben besloten om de raad voor te stellen dit artikel uit de politieverordening te schrappen. AMSTERDAM Vrijdag vloog in Am sterdam een auto in brand doordat de slang van een gasfles achterin het voer tuig lossprong. De gasfles diende name lijk om een kacheltje in het voertuig te stoken. De bestuurder van het voertuig sprong met brandende kleren in het wa ter van de Prins Hendrikkade. Hij moest later gewond naar een ziekenhuis worden vervoerd. De auto brandde geheel uit. ADVERTENTIE DDD DDIS AMSTERDAM De Amerikaanse schryver en criticus Leslie A. Fied ler, professor in de Engelse taal aan de Universiteit van Buffalo, heeft be sloten geen volledige termijn als gast hoogleraar aan de Universiteit van Am sterdam te aanvaarden. Hy wil trach ten een of twee colleges aan deze uni versiteit te geven wanneer dat moge lyk is in verband met zyn werk aan de universiteit van Sussex in de Britse plaats Brighton. De universiteit van Amsterdam had hem het gasthoogleraarschap voor een jaar aangeboden, maar dit aanbod la ter ingetrokken toen bekend werd dat dr. Friedler in april in Buffalo (New York) was gearresteerd op een be schuldiging van „manipulaties met verdovende middelen". Later veran derde de universiteit van gedachten, nadat vollediger inlichtingen waren in gewonnen, en deelde mede dat de pro fessor toch welkom zou zijn. TOKIO Enorme veelvraten, glas- verslinders, vuurvreters of ieder die on gewoon stérk of kundig is, kan met in gang van november een vrije reis naar Japan maken. De Fuji televisiemaat schappij zoekt over de hele wereld naar mensen met speciale talenten, die kun nen optreden in een wekelijks program ma dat onder de naam „Wereldverras- singsshow" zal worden uitgezonden ADVERTENTIE De regering blijft kennelijk volhar den in haar afwijzing van specifieke maatregelen voor dit gebied ondanks de gesignaleerde structurele proble men in een zo belangrijke bedrijfstak als de textielindutrie voor Twente en Oost-Achterhoek vormt. Men moet zich afvragen, aldus de SSOG, hoe ernstig de situatie in deze streken dan nog moet worden, vooral eer de regering overstag zal gaan. De besturen van de belangengemeen schap Twente - Oost-Gelderland en de Stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland blijven nadrukkelijk van oordeel, dat een doelgericht beleid, ge richt op stimulering, c.q. herstructure ring van de economische activiteiten in dit deel van ons Jand onverwijld ter hand moet worden genomen. De Stichting Streekbelangen Ooste lijk Gelderland, waarin zijn verenigd de 32 Gelderse gemeenten en het geor ganiseerd bedrijfsleven ten oosten van de IJssel, zegt verder zeer teleur gesteld te zijn over het verder uitstel van de voltooiing van de rijksweg 15 (Rotterdam - Zevenaar - Twente). Uit de begroting 1968 van het rijkswegen fonds blijkt dat 't uitvoeringsprogram ma vrijwel ongewijzigd met een jaar is verlengd en dat de voltooiing van het nog ontbrekende deel van Rijks weg 15 het traject van Valburg in de Betuwe tot Zevenaar zodoende is verschoven tot een tijdstip na 1972. De SSOG herinnert eraan, dat het tracé van Rijksweg 15 een van de grote west-oostverbindingen, naast de E-36 van Den Haag naar Arnhem thans precies veertig jaar op het rijks wegenplan voorkomt. De bouw is thans gevorderd tot in het Gelders rivieren gebied, waar gewerkt wordt aan ver dubbeling van de rijbaan. Anderzijds zijn in de begroting 1968 wel gelden uitgetrokken voor de aanleg van het gedeelte Babberich-Doetinchem door de Provinciale Waterstaat van Gelderland. Doch het gat in de geplan de verbinding van Oostelijk Nederland naar Rotterdam blijft, volgens de jong ste plannen van de Rijkswaterstaat, nog vele jaren bestaan. Het doortrekken van Rijksweg 15 is o.m. van grote betekenis voor de econo mische ontwikkeling en ontsluiting van Oostelijk Gelderland. De stichting zal zich daarom, tezamen met anclere in stanties, die een groot belang hebben bij het gereedkomen Van deze hoofd verbinding, beraden over de stappen, die zij nog denkt te nemen. ADVERTENTIE 0LGA LONDEN In de Engelse hoofd stad was dezer dagen deze motor fiets met dak te zien. Behalve de luxe van het „droog zitten" biedt deze Su zuki de berijder ook nog het genot van een ingebouwde radio. DEN HAAG Prins Bernhard ont vangt 25 september tijdens het 83 ste gala jaardiner van de Holland Society te New York de gouden eremedaille (Distinguished achievement medal of the Holland Society 1967). Deze is in 1922 ingesteld door de Holland Socie ty in New York en wordt jaarlijks toegekend aan een Amerikaans inge zetene van Nederlandse afstamming, die zich op bijzondere wijze verdien stelijk heeft gemaakt. Zo hebben onder meer president Her- bert Hoover, Henry Ford, general Lucien D.Clay en admiraal Richover deze onderscheiding ontvangen. Het is voor de eerste keer, bij wijze van hoge uitzondering, dat deze onder scheiding aan een Nederlander is toe gekend. UTRECHT Wanbeheer en het ver waarlozen van belangen van anderen onder wie de werknemers, dienen naar het oordeel van de heer H. M. ade Groot, voorzitter van de katholie ke bond van werknemers in de in dustriële bedrijven St. Willibrordus, strafrechtelijk te kunnen worden ver volgd. Iemand, die niet rechts houdt in het verkeer krijgt een bekeuring. Wan neer de totaliteit van de werknemers in een onderneming om zeer gegron de motieven en volgens hun rechts overtuiging de produktie tydelyk wil len onderbreken met een staking, wor den ze veroordeeld. Maar wanneer een ondernemer door wanbeheer een goed renderend bedrijf naar de kel der werkt, honderden werknemers met hun gezinnen materieel en mo reel een enorme schade berokkent en bovendien leveranciers benadeelt, dan gaat hij vrij uit. Dan is er zelfs geen sprake van onrechtmatige daad. On ze wetgeving loopt hier toch wel enorm achter by de maatschappelijke ontwikkeling en heersende rechts overtuiging. De heer De Groodt constateerde zulks tijdens de gisteren in Utrecht gehou den bondsraadsvergadering van St.- Willibrordus. Hij maakte deze kant tekeningen naar aanleiding van de affaire Van Heijst en andere bedrijfs- debécles. De heer De Groodt vindt dat het vennootschapsrecht spoedig moet worden herzien. Een zo groot moge lijke verantwoordingsplicht is ver eist, niet alleen voor de grote onder nemingen, maar ook voor de familie bedrijven, want juist in deze kring spelen zich de meeste schandalen af. De heer De Groodt meent dat bedrij ven een sociale functie hebben. Het welzijn van vele mensen is ermee verbonden en zij mogen daarom geen voorwerp blijven van louter particu lier belang. Sprekende over de loonpolitiek merk te de heer De Groodt op, dat de door het Centraal Planbureau geraamde loonstijging van drie procent slechts een veronderstelling is en geen norm voor het beleid van de vakbeweging in de loonsfeer. Uitgangspunt voor haar blijven de eco nomische mogelijkheden per bedrijfs tak en onderneming. Overigens meent de heer De Groodt wel, dat de pot voor 1968 niet vet is. Hij ver weet het kabinet ten aanzien van de werkloosheid teveel een afwachtende houding aan te nemen en in verge lijking met het kabinet Cals, dat te veel hooi op de vork nam, te ver naar de andere kant te zijn door ge slagen. De heer De Groodt acht opvoering van de nationale besparingen noodzake lijk, maar men bedoelt er tegenwoor dig kennelijk ook mee dat de werk nemers daaraan moeten deelnemen. Hij wenst de toeneming van de be sparingen wel te zien in het licht van betere vermogensverhoudingen, maar als men een deel van de loonsverho ging wil blokkeren drukt men daar mee de consumptie, komt er meer werkloosheid en daar is de heer De Groodt vierkant tegen. Hij vindt het jammer dat in de tijd van de hoogconjunctuur de boot is af gehouden ten aanzien van het verlan gen van de vakbeweging naar spaar regelingen en geblokkeerde winstde- lingsregelingen op grote schaal. Ze hadden toen met gemak verwezen lijkt kunnen worden, terwijl het thans zelfs moeilijk zal zijn de reële inko menspositie van de werknemers op peil te houden. Voor het beleid van St.-Willibrordus In het komende jaar zal handhaving van de inkomenspositie de minimum basis zijn. Voorts wenst St.-Willibror dus (betrokken bij 300 CAO's) een goede regeling van de laagstbetaal den, die in geen geval het slachtoffer mogen worden van de omstandighe den. Zijn de mogelijkheden voor 1968 zoda nig beperkt, dat slechts opvang van de prijsstijgingen mogelijk is, dan zal St.-Willibrordus ernstig overwe gen of een percentuele loonsverho ging wel verantwoord is en of een nominale verhoging (dus een mini mum en maximum bedrag) niet ge wenst is. -Willibrordus is gekant tegen een systeem van vrijere loonpolitiek, waarvan thans „in de wandelgan gen" sprake is en waarbij de vrijheid is beperkt tot een norm, weliswaar met daarboven de vrijheid in geblok keerde vorm.

De Vallei | 1967 | | pagina 5