i GAT VAN 2,4 KM IN IJS VAN ZUIDPOOL Politieke consultaties nog geen politieke unie Zware vrachtwagens van Duitse weg Britse linkse liberalen leiden nederlaag De Noren gaan morgen naar de stembus Sterkte Scotland Yard zoekt naar moordenaar Jong geleerd Guevara is in Bolivia Over de grenzen Alternatief Inzameling Voor wandelaars natuurmonumenten amsterdam Nasser bedankt De Gaulle Gromyko blijft bij „nee" Maatregelen voor gevaarlijk deel Rijksweg 1 Rey wil praten met Britten Infiltranten in Israël gepakt Drakenmeisje aangehouden AMERIKANEN SPEUREN NAAR GEGEVENS Predikant ondanks rietje toch populair GEHEIMEN HAKKERUP IS STRAATSBVRG Vice-president in Spanje Sneltrein reed op koeien in Berucht moordenares Fotograaf gewond Gevecht aan grens van Rhodesië ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 Deelerwoud werd gered uit handen van speculanten y •.v.v; behoud eler LONDEN. De dominee van St. Mark's in Londen is een aardige man, maar als een van de leerlingen van zijn zondagsschool zich misdraagt, ziet hij er niet tegen op, de stok te hanteren. Hij is er trots op, bekend te staan als misschien de enige dominee van de kerk van Engeland, die stoksla gen uitdeelt. Zijn populariteit bij de jongens en hun ouders heeft er niet onder geleden. Hij heeft 220 kinderen in zijn zondags school in het Londense East End en hij zegt, dat in elf jaar slechts een is weggebleven ondanks het feit, dat hij gemiddeld een dozijn keren per jaar de stok hanteert. „Het lijkt tuchtschoolachtig, als je jon gens een pak slaag geeft, maar het is de enige manier", schreef hij in zijn parochieblad. Hij wijst er op, dat veel ouders hun jongens naar zijn pastorie brengen met de boodschap: „Geeft u hem als 't u blieft een goed pak slaag, domi nee". Dat komt gemiddeld twee do zijn maal per jaar voor. LONDEN Rechercheurs die de moor denaar van de 18 jaar oude Claudie Del- barre zoeken, hebben honderden Lon dense Hippies gehoord om te proberen een beeld te krijgen van de laatste 30 uur van haar leven. Dinsdag werd zij gewurgd aanget-cf- fen op haar kamer in Chelsea, dat door de hippies en anderen uitverkoren is om als bohémiens te leven. Claudie, een slanke en knappe blon dine uit Tourcoing (Frankrijk) werd zondagnacht om 3.30 uur het laatst le vend gezien in een club bij Oxford Street. Hoofdinspecteur Fred Lambert van Scotland Yard, die het onderzoek leidt heeft verklaard dat aangenomen wordt dat het meisje maandag vermoord is zodat een periode van 30 uur moet wor den nagegaan. De politie houdt bij het onderzoek rekening met de mogelijk heid dat Claudie vermoord is door een ander meisje dat jaloers was dat Clau die zoveel vriendjes had. PARIJS President Nasser heeft aan president De Gaulle een boodschap doen toekomen, waarin hij hem dank zegt voor de houding van het Franse staatshoofd tijdens de Israëlisch-Ara bische strijd. De boodschap werd over handigd door de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mahmoed- Riad. Deze verklaarde na afloop van het onderhoud met de president, dat Egypte hoopt op een vreedzame rege ling van het conflict door bemiddeling van de Verenigde Naties. WASHINGTON. Geleerden van het Amerikaanse leger zullen deze winter proberen een gat van 2,4 km diepte te boren in het ijsplateau van de. Zuidpool om gegevens te verkrijgen over het klimaat van de aarde gedurende de af gelopen 30.000 jaar. Als het gelukt zal men dieper dan ooit in een gletsjer zijn doorgedrongen en zal men ijskemen ontmoeten, die op dezelfde wijze gegevens over vervlogen eeuwen zullen verschaffen als de boom- ringen aangeven hoe oud een boom is. De Amerikaanse National Science Foundation en het ministerie van Landsverdediging hebben het project gisteren bekend gemaakt. Het zal een van de hoogtepunten zijn van het programma voor K)67-'68 van het Amerikaanse wetenschappelijk Zuidpoolonderzoek, waarvoor binnen kort 150 Amerikaanse geleerden naar het grote witte continent zullen reizen, om van oktober tot maart ongeveer 60 verschillende projecten te ondernemen, waarvan enkele buitengewoon gevaar lijk zijn. De genoemde periode is de „Zuidpool- zomer", ofschoon de temperaturen op plaatsen in het binnenland, in het bij zonder aan de Zuidpool, tot 47 graden onder nul kunnen dalen. Het boren zal worden uitgevoerd op Byrd Station, op ongeveer 1290 km af stand van de Zuidpool. De vorige zo mer is ongeveer 210 meter van het gat geboord, maar de met het werk belas te ploeg verwacht, tegen februari 1968 een diepte van ongeveer 2400 meter te bereiken. Men meent dat dit het peil van het vaste gesteente onder het ijs- plateau is. De geleerden hopen gegevens te ver krijgen over de geheimen uit de grote ijstijden van de aarde, over de tempe ratuurwisselingen in de seizoenen en de gemiddelde jaartemperatuur, welke misschien aanwijzingen zullen opleve ren voor de klimatologische geschiede nis van de aarde, over de concentratie van „ruimtestof" (meteoordeeltjes) in het ijs in de loop van duizenden ver streken jaren, welke wellicht gegevens kan opleveren, die van waarde zijn voor de ruimtevaart, over de fysische toestand van het ijs en het vaste ge steente daaronder, die wellicht aanwij zingen zal opleveren betreffende de be weging van de ijsvlakte en het mogelij ke bestaan van overblijfselen, afgezet door oude gletsjers en tenslotte over de samenstelling van de atmosfeer van de aarde ter plaatse van Byrd Station sinds oude tijden, te verkrijgen door analyse van in het ijs gevangen lucht. NEW YORK De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko heeft vrijdag de beschuldi ging uitgesproken dat de Verenigde Sta ten de wereld met praten over vrede willen misleiden, terwijl «U terzelfder- tijd offensieven inzetten die elk ogen blik nieuwe landen bij het Viëtnamese conflict kunnen betrekken. In een rede voor de algemene verga dering van de Verenigde Naties ant woordde Gromyko scherp op de woor den van de Amerikaanse ambassadeur Goldberg voor de assemblee. De Ame rikaan vroeg om de garantie dat Hanoi vredesbesprekingen zal aanknopen als de Verenigde Staten hun bombardemen ten op Noord-Viëtnam staken. „We hebben ons hoofd in de strop gestoken," zei de directeur van de Vereniging tot Behoud van Natuur- monumenten, mr. H. P. Gorter, toen hij dezer dagen vertelde hoe zijn ver eniging moest overgaan tot aankoop van 't prachtige, 1150 ha grote Veluw- se natuurgebied Het Deelenvoud. De vereniging, die zich ten doel stelt na tuurgebieden aan te kopen en te be schermen ten bate va* een ieder die er van genieten wil, heeft nu onge veer 68.000 leden en 20.000 hectare bezit, waaronder het nationale park de Veluwezoom bij Arnhem, het Naar- dermeer en grote stukken in Drente en op de Waddeneilanden. In totaal is door de vereniging in haar zestigjarig bestaan voor 17 miljoen gulden aan gekocht. Het Deelerwoud is de grootste aan koop geworden. Het landgoed moest 8 miljoen kosten. Het rijk nam 50 procent voor haar rekening en de Gel derse Staten voteerden 25 procent. Na tuurmonumenten kwam voor een schuld van twee miljoen te staan. De knoop werd doorgehakt en vandaar de uitlating van mr. Gorter. Naast een jaarlijks tekort ook nog een gro te schuld. De overwegingen van Natuurmonu menten om het financiële risico toch te nemen waren vooral gericht op het eni ge alternatief, namelijk een verkoop van dit strategische gebied tussen „De Hoge Veluwe" en de „Veluwezoom" aan verschillende particulieren. Dat zou betekend hebben, dat het Deelerwoud in stukjes versnipperd voor altijd voor de recreatie en het natuurbehoud verloren zou zijn leweest. De beslissing, vertelde de heer Gor ter, moest snel genomen worden. Men overwoog voor het benodigde bedrag 'n beroep te doen op het Nederlandse volk, maar het was niet mogelijk eerst een inzamelingsactie op touw te zetten en dan een keuze te doen. Het beroep moest na de koop komen. Vandaag zal een landelijke actie star ten om twee miljoen bij elkaar te krij gen. Er zal bij de leden van Natuurmo numenten worden aangeklopt; de ver eniging verwacht van het bedrijfsleven flinke steun en uiteraard van iedere particulier die instemt met het behoud en de bescherming van natuurgebieden. Het Deelerwoud is een omrasterd na tuurgebied met een mooi wildbestand en ligt, recreatief gezien, zeer strate gisch tussen het Nationale Park De Ho ge Veluwe en de Veluwezoom. Even ten noorden van het vliegveld Deelen bij de weg die ook aan De Ho ge Veluwe grenst, zal een groot par keerterrein worden ingericht op de 150 ha van een apart door Natuurmonumen ten aangekocht stuk, dat onder de naam Kop van Deelen onlangs nog per advertentie werd aangeboden. Er zijn inmiddels enkele wandelrou tes uitgestippeld met een tijdsduur van 20 minuten, anderhalf uur, tweeëneen half uur en drie uur. DEN HAAG Het gedeelte van Rijks weg 1, waarop zich sedert 1 januari dertien ongelukken hebben voorgedaan, resulterend in dertien doden en elT ge wonden, heeft alle aandacht van Rijks waterstaat. Op korte termijn zullen ter plaatse knipperlichten worden geplaatst, zal het aantal borden, dat o.m. de ma ximumsnelheid aangeeft, worden uitge breid, en kan daarnaast een strenger optreden van de politie (ook door agen ten in burger) tegen overtreders van de maximumsnelheid en tegen het zich onbetamelijk in het verkeer gedragen verwacht worden. Daarnaast bestuderen de deskundigen van Rijkswaterstaat de mogelijkheden om te komen tot andere maatregelen, die de toestand ter plaatse zouden kun nen verbeteren. Aldus vernemen wij van de afdeling voorlichting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Men wijst er op, dat het niet goed mogelijk is ter plaatse te komen tot 'n middenbermbeveiliging. De ongelukken geschieden over het algemeen door te hard rijden. Zou men de maximumsnel heid ter plaatse verlagen van de toe gestane 90 km per uur tot bijv. 70, dan zouden er, gezien het drukke verkeer op deze weg, lange files ontstaan. Ook heeft men reeds een onderzoek naar 't wegdek ingesteld. Gebleken is dat bij sneller rijden dan de maximumsnel heid de meeste ongelukken ontstaan doordat de auto's gaan slippen. Rijks weg 1 is evenwel beslist niet gladder dan andere degelijke wegen, zo heeft net ministerie geconstateerd. Dit is de 18-jarige Harry M. Fried man, hoogleraar in de logica aan de Standford Universiteit te Palo Alto (VS), die de jongste professor in de Verenigde Staten is. Friedman heeft de universiteit in drie jaar doorlopen; ook voordien sloeg hij op school herhaaldelijk klassen over. STRAATSBURG Als de Franse regering politieke consultaties voorstelt tus sen regeringen van de aes EEG-landen, dan betekent dat nog steeds nationalisme en bepaald geen politieke unie. Politieke samenwerking en politieke unie zffn verschillende zaken. Men moet dan ook niet denken dat politieke samenwerking bU w(jze van evolutie kan leiden tot politieke unie, zo waarschuwde in Straats burg de vroegere Deense minister van Buitenlandse Zaken, Hakkerup, tegen de voorstellen welke generaal de Gaulle op de EEG-topconferentie in Rome heeft gedaan. STRAATSBURG Jean Rey, voor zitter van de Europese Commissie, heeft vrijdag in Straatsburg onverkort zijn standpunt gehandhaafd, zoals hij dat twee dagen eerder in een verklaring voor het Europees parlement had neer gelegd. In de gezamenlijke vergadering van het Europees parlement en de as semblee van de Raad van Europa stelde hij opnieuw, dat de studie van zijn com missie over de details van de interne moeilijkheden die de Britse toetreding tot de gemeenschap kan opleveren, po sitief is uitgevallen. De tijd van unilate rale studies is beëindigd. Het is nu tijd om rond de tafel te gaan zitten en on derhandelingen te beginnen, zo ver klaarde hij, daarmee replicerend ove rigens zonder die te noemen op de kritiek welke Inmiddels in Parijs op zijn verklaring van woensdag is gele verd. BONN Zware vrachtwagens zul len zoveel mogelijk van de „Auto bahnen" en de wegen van West-Duits- land moeten verdwijnen om de ver keersstroom te verbeteren en de Duit se Spoorwegen rendabeler te maken door het vervoer van massagoederen naar de spoorwegen over te hevelen. Dit is een van de belangrijkste punten van een vijfjarenprogramma waarmee de Bondsregering in de periode van 1968 tot en met 1972 de vervoermid delen en de verkeerswegen wil aan passen aan alle internationale eisen. Het programma, dat vrijdag door de minister van Verkeer, Georg Leber, in Bonn is voorgelegd, behelst verder plannen voor de sanering van de Duit- TEL AVIV Van betrouwbare mi litaire zijde wordt vernomen dat op de westelijke oever van de Jordaan zeker 150 Arabische infiltranten zijn gearres teerd die in het bezit bleken van grote hoeveelheden wapens en munitie. Het Israëlische kabinet zal de terreur en sabotage in het bezette Jordaanse gebied zondag bespreken. Verwacht wordt dat scherpe maatregelen geno men zullen worden om een einde aan de terreur en sabotage te maken. De meeste saboteurs steken 's nachts de Jordaan over naar de westelijke oe ver. Ofschoon zij uit Jordanië komen, zouden de meesten van hen in Syrië zijn opgeleid en ook door Syrië worden betaald. MADRID Admiraal Luis Carero Blanco, een conservatieve zwijgzame 64 jaar oude zeeman, schrijver en poli ticus, is in het Prado paleis beëdigd als vice-president van Spanje. In deze functie volgt hij kapitein-generaal Agu- stin Munoz-Grandes op (oud chef van de fascistische Blauwe Brigade), die krachtens de nieuwe grondwet niet als lid van de nationale raad ook vice-pre sident kan zijn. FRANKFORT De sneltrein Kopen hagen-Rome is in de nacht van donder dag op vrijdag in de buurt van Frank fort op een aantal op de spoorbaan lig gende koeien ingereden. Volgens de Westduitse spoorwegen hebben de rei zigers evenwel nauwelijks iets van het incident gemerkt. De elektische locomotief werd wel zwaar beschadigd en moest in Frank fort vervangen worden. De vijf of zes aangereden koeien zijn door de locomotief gedood. se spoorwegen, de uitbreiding van de zes grote luchthavens en een betere bescherming van de Westduitse zee scheepvaart tegen vlagprotectionisme. Om de wegen van het zware ver keer en het vervoer van massagoede ren te ontlasten zal met ingang van 1 januari 1968 een extra vervoersbelas- ting worden geheven. Zij bedraagt vol gens de plannen voor vrachtwagens van industriële en handelsondernemin gen al naar gelang hun grootte drie tot vijf pfenning per ton/kilometer en voor vrachtwagens van het beroeps- goederenvervoer met een nuttig laad vermogen van meer dan vier ton één pfennig per ton/kilometer. Vrachtwa gens van minder dan vier ton nuttig laadvermogen behoeven in geen geval de nieuwe belasting te betalen. Boven dien zal met ingang van 1 juli 1970 het vervoer over de weg van massagoede ren, zoals graan, hout, stenen, kolen, ijzer en staal, voor onbepaalde tijd ge heel worden verboden. Óp het vervoer van die goederen het gaat naar schatting om 31 miljoerr ton per jaar zullen de Duitse Spoorwegen zich in de tussentijd moeten voorbereiden door de aansluitingen op het spoorweg net uit te breiden, het containerver voer te vergroten, het wagenpark te moderniseren en de overslaginstalla ties aan te passen. De minister van Verkeer, Georg Le ber (SPD), die zijn programma vrij dag aan de openbaarheid heeft prijs gegeven, deelde mede dat de extra be lastingen en het vervoersverbod voor massagoederen over de wegen van West-Duitsland ook zullen gelden voor buitenlandse ondernemingen en voor het transitoverkeer. De minister legde zeer sterk de nadruk op het tijdelijke karakter van de maatregelen, vooral van die betreffende het vervoer van de weg, maar hij noemde geen nauw keurige termijn. Van de vervoersbelasting wordt een toeneming van de staatsinkomsten met ongeveer 270 miljoen DM per jaar ver wacht. De minister gaat ervan uit dat zijn programma van 1971 af volledige uitwerking zal hebben en zal leiden tot een beslissende verbetering van de verkeersituatie in de Bondsrepubliek. Tegelijkertijd zal het reizen per spoor aantrekkelijker worden gemaakt door het comfort te vergroten, de dienstverlening uit te breiden en meer mogelijkheden van aansluiting op loka le diensten te scheppen. Als sanerings maatregel zullen 82.000 van de 410.000 personeelsleden worden ontslagen. Verder zullen onrendabele lijnen bui ten gebruik worden gesteld. De Duitse spoorwegen hebben op het ogenblik een net van ongeveer 30.000 kilometer, waarvan circa een kwart is geëlektri ficeerd. De thans gedane mededelingen noemt NOB-Wegtransport, de grootste organisatie van beroepsvervoerders in ons land, bijzonder vaag, zodat het nog niet mogelijk is daarop commentaar te geven. Wel zegt deze organisatie ernstige bezwaren te hebben tegen el ke kunstmatige ingreep. BLACKPOOL Op het congres van de Britse liberalen, dat in Blackpool wordt gehouden, is vrijdag een resolutie van de jeugdafdeling verworpen, waarin van de partij werd geëist op te roepen tot het beëindigen van het Atlantisch bondge nootschap. Gerechtvaardigd is, om de Europese eenheid te handhaven, totdat een veiligheidsovereenkomst tussen Oost-West wordt besloten, waaronder de te rugtrekking van zowel Sovjetrussische als Amerikaanse strijdkrachten wordt voor zien. Deze resolutie was ingediend door Lord Gladwyn, oud-ambassadeur te Pa rijs. Er wordt tevens een nieuwe poging tot toetreding tot de EEG in goedgekeurd. De nederlaag van de overwegend linkse vleugel van de partij is de tweede bin nen 24 uur, donderdag werd een serie extreme voorstellen van de jonge liberalen inzake Rhodesië afgewezen, waarin ook een marine-blokkade van Zuid-Afrika werd geëist en een gematigder motie aangenomen. OSLO Ongeveer 2.472.000 Noren gaan morgen en maandag naar de stembus om 13.510 leden van 451 ge meenteraden in het gehele land te kie zen. De verkiezingscampagnes draaiden om binnenlandse vraagstukken als lo nen en prijzen, tekortkomingen in de woningbouw, ontwikkeling van land bouwgebieden en de groeiende tekorten ep handels- en betalingsbalans. De uitslag zal leren hoe Noorwegen denkt over de niet-socialistische coali tieregering van premier Per Borten, die de socialist Einar Gerhardsen bij de al gemene verkiezingen van twee jaar ge leden verloeg. Borten, die de centrumpartij leidt, voert een coalitie aan bestaande uit conservatieven, liberalen, de christelij ke volkspartij en zijn eigen agrarische partij. Volgens de jongste opiniepeilin gen is in de populariteit van de partij en sinds de verkiezingen van septem ber 1965 nauwelijks verandering geko men. De socialisten hebben de meerderheid in de drie grootste steden, Oslo, Ber gen en Trondheim. Deskundigen ver wachten een spannende strijd in deze drie steden. De eerste uitslagen worden maandag avond verwacht, terwijl de uitslag dins dagavond compleet moet zijn. Hakkerup, die sprak in de gezamen lijke vergadering van het Europese parlement en de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa, stelde overigens dat de ontwikkeling van de gemeenschap van de zes in het econo mische veld, thans een punt bereikt heeft waarop de noodzaak van politie ke eenheid een feit is. Zonder dat zal de gemeenschap nooit haar economische relaties met de Oosteuropese landen kunnen normaliseren en zonder dat kan ze ook niet haar verantwoordelijk heid ten opzicht van de ontwikkelings landen waar maken. De gemeenschap zal nooit techniek en wetenschappen kunnen samensmelten zonder onderling vertrouwen en zonder versmelting van techniek en weten schappen is het niet mogelijk een econo mische basis te scheppen voor een on afhankelijk Europa dat een importante rol op het wereldtoneel speelt. De vroegere Deense minister (auteur van een rapport, dat met een rapport van de Italiaan Pedini donderdag en vrijdag als basis diende van de discussie in de gezamenlijke vergadering) sprak vrij kritisch over de in het Europa van de zes bereikte resultaten. Wel is er voor de daarvoor gestelde data een douaneunie en een gemeenschappelijk landbouwbeleid verwezenlijkt, zo zei hij maar laten we niet vergeten dat de lan den van de Europese vrijhandelszone in zelfs nog kortere termijn een industriële vrijhandelszone tot stand brachten. Wat de zes nog niet bereikten is een ge meenschappelijke energie- en vervoers- politiek. Voorts bestaan nog slechts na tionale industrieën in de EEG en er is bepaald nog geen sprake van geïnte greerde industrie. Ook is er nog geen geïntegreerde kapitaalmarkt. De conclu sie luidt, aldus Hakkerup, dat de ge meenschap nog een lange weg heeft af te leggen naar een volledige Europe se unie. Hakkerup concludeerde ook dat nu het moment gekomen is om de Euro pese cirkel wijder te maken, om het Europa van de zes uit te breiden. Over die uitbreiding van de gemeenschap sprak ook de Italiaan Pedini, die na mens het Europese parlement een rap port had uitgebracht. Pedini stelde, dat niet over toetreding van andere landen tot de gemeenschap gesproken kan worden, als niet tevens Europa's veiligheid in beschouwing wordt genomen. Europa kan geen macht vormen als het geen kernwapen heeft Als we over toetreding gaan spre ken dan moeten we precies weten hoe onze Engelse vrienden over dit onder werp denken, zo zei hij. SAIGON Het gevreesde „draken- meisje", dat vanaf de duozitter van een motorrijwiel mensen neerschiet, is wel licht aangehouden. De nationale politie vermoedt, dat de 24-jarige Phoeng Ngoc Anh een Viëtna mese van Chinese afkomst, dit „draken- meisje" is. Zij werd aangehouden na het neerschieten van een inlichtingen- ambtenaar van de nationalistisch-Chi- nese ambassade op 20 september. Mejuffrouw Anh droeg b(j haar arres tatie een revolver, die b(j ballistische proeven het wapen bleek te zijn, waar mede vijf personen zijn vermoord. Het „drakenmeisje" droeg volgens de beschrijvingen kort of lang haar en een blauwe of rode sjaal. Bij een huiszoe king in haar flat. kwamen een rode en een blauwe sjaal en twee pruiken te voorschijn. De politie wil nog niet definitef ver klaren dat mejuffrouw Anh het „dra kenmeisje" is, dat haar slachtoffers neerschiet vanaf de duo-zitting van een motorrijwiel, dat door een mannelijke medeplichtige wordt bestuurd. Mejuffrouw Anh heeft echter bekend de hand te hebben gehad" in drie aan slagen. Zij heeft volgens haar verkla ringen op 'n geheime Viët-Congbasis te Cu Chi met een revolver leren schieten. Zij schiet met beide handen, aldus de politie. SAIGON Henri Huet, fotograaf van Associated Press in Viëtnam is gewond door een granaatscherf. Hij kreeg een vleeswond in het linkerbeen. Huet, die prijzen heeft gewonnen voor zijn Viët namese foto's, was aan het werk bij Amerikaanse mariniers in Con Thien bij de gedemilitairiseerde zone. De laat ste 24 uur zijn op de mariniersposten in Con Thien en Gio Linh bijna 1000 granaten neergekomen. De mariniers verloren zeven doden en 135 gewonden. De 40-jarige Huet heeft in het begin van de 50-er jaren met de Fransen in Viëtnam gevochten. De laatste 5 jaar heeft hij als fotograaf in de Viëtname se oorlog gewerkt. WASHINGTON Ernesto „Che" Guavara, de lang vermiste Cubaanse leider, bevindt zich bfl de guerillastr(j- ders in het Boliviaanse oerwoud. Deze verrassende mededeling werd door de Boliviaanse minister van Buitenlandse Zaken Walter Guevara Arze gedaan bjj de opening van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het westelijk halfrond over de dreiging van het Castro-bewind voor Zuid-Ame- rika. Arze zei dat hij zijn ambtgenoten fo to's en andere buitgemaakte documen ten zou laten zien, welke er op wijzen dat Guevara, de vroegere naaste mede werker van de Cubaanse premier Fidel Castro, een rol speelt bij de opstand in de bergstreek van Bolivia. De driedaagse conferentie van 21 lan den die aangesloten zijn bij de organi satie van Amerikaanse staten is bijeen geroepen door Venezuela, dat een plan heeft om de communistische infiltratie uit Cuba tegen te gaan. Guevara is het laatst ongeveer twee- en-een-half jaar geleden in het open baar op Cuba gezien. TJet aantal intercontinentale Russi sche raketten is het afgelopen jaar met 50 procent gestegen, de Sov jet-Unie heeft een, zij het beperkt anti-raketstelsel opgezet, de Ameri kaanse troepensterkte is de grootste ter wereld. China dat over een der tigtal kernbommen zou beschikken besteedt een vijfde deel van 't defensie budget aan de ontwikkeling van derge lijke wapens. Dit zijn de belangrijkste conclusies van het „instituut voor stra tegische studies" te Londen, zoals die zijn neergelegd in zijn jaarrapport „The Military Balance 1967-'68". Volgens het rapport vermindert de Amerikaanse superioriteit ten opzichte van de Sovjet-Unie op het gebied van intercontinentale kemraketten (ICBM's) steeds verder. Was de ver houding in 1965 nog vier tegen een, in 1966/'67 bedroeg dat nog maar iets meer dan drie tegen één en dit jaar minder dan drie tegen één. De Ameri kanen beschikken over 1054 „Minute- man"- en „Titan"-raketten en 656 „Po- laris"-raketten die vanaf schepen kun nen worden afgevuurd. De Sovjet-Unie heeft 520 raketten die vanaf bases op het land kunnen worden afgevuurd en 130 voor de vloot. Het rapport zegt voorts, dat de Russische raketten van grotere vernietigende kracht zijn ter wijl de Amerikaanse nauwkeuriger zijn. "y7oor de eerste maal wordt in „The Military Balance" de aanwezig heid in de Sovjet-Unie van een anti- raketstelsel gesignaleerd. Het is geba seerd op anti - raketraketten, die in het oosten „Galotsje" worden ge noemd en die door middel van vaste brandstof worden aangedreven. De „Galotsje" heeft een bereik van ver scheidene honderden kilometers en is voorzien van een kernkop met een kracht van een tot twee megaton. Zij vormt echter geen „waterdichte" ver dediging tegen de „Minuteman" of de „Polaris". Nog niet zeker is of een dergelijk stelsel ook rond Leningrad is opge trokken of dat de „Tallin-linie" die zich langs de Oostzeekust uitstrekt, iets anders is dan een systeem voor snelle waarschuwing waarbij „Griffon"-lucht- doelraketten worden gebruikt. TYe Verenigde Staten beschikken, volgens het rapport van het „in stituut voor strategische studies", over de grootste geregelde troepenmacht ter wereld. Zij staan vooraan met 3.400.000 man, onmiddellijk gevolgd door de Sovjet-Unie met 3.220.000 militairen en China als derde met 2.700.000 leden van het revolutionaire bevrijdingsleger. Bij de sterkten van MACNAMARA minder over de laatstgenoemde twee landen moeten nog worden gevoegd de paramilitaire veiligheidstroepen die bij China zelfs verscheidene miljoenen manschappen zouden kunnen omvatten. "Volgens het rapport schijnt de „cul turele revolutie" het Chinese le ger eerder geschaad dan gebaat te heb ben. Het „volksleger" zit thans in alle takken van de economische en politieke structuur waardoor zijn invloed is ver groot. De taak van het leger is daar door echter zeer veel groter geworden waardoor de opleidingsprogramma's ontwricht zouden zijn en de gevechts gereedheid te lijden zou hebben ge had. Vooral de luchtstrijdkrachten in de 13 militaire gebieden zouden getroffen zijn waar vijf bevelhebbers en negen eerste politieke commissarissen zijn ontslagen. Hoewel aan beide zijden van de Chi nees-Russische grens de patrouilleacti viteit geïntensiveerd zou zijn, wijst niets erop dat de politieke twist tussen de twee landen heeft geleid tot opvoe ring van de militaire sterkten aan bei de zijden van de grens. /^hina en Frankrijk, welke landen werken aan uitbreiding van hun kernstrijdmacht, besteden het hoogste percentage van hun militaire budget aan onderzoek, namelijk respectieve lijk 20 en 14. De landen in het Midden-Oosten be steden het grootste deel van hun bruto nationale produkt aan defensie, name lijk ongeveer 12 procent in Israël, Jor danië, Egypte, Saoedi-Arabië en an dere. In China en Zuid-Viëtnam be draagt dat 10 procent. „The Military Balance" maakt voorts melding van vier oorlogen en 28 gewa pende incidenten in de periode juli 1966 - juli 1967. Het „internationale instituut voor strategische studies" is een niet-officië- le instelling waarin militaire en politie ke deskundgen zitting hebben. SALISBURY Rhodesische troepen hebben schoten gewisseld met Afrika nen die deze week gepoogd hebben van uit Zambia over de rivier de Zambe- sie, Rhodesië binnen te gaan, aldus is in de Rhodesische hoofdstad officieel bekendgemaakt. Een Rhodesiër werd gewond. De Afrikanen, die als terroristen wor den bestempeld, waren bezig in een boot de Zambesie over te steken, toen zij onderschept werden. De Afrikanen vluchtten, onder bescherming der duis ternis terug naar Zambia, aldus het communiqué.

De Vallei | 1967 | | pagina 6