Vultink, Wijnen en Scholte leden nog geen enkele nederlaag Vijfmaal goud voor Nederland Cor Veldhoen speelt niet mee tegen Denemarken Prognose betaald voetbal Manager bij een voetbalclub in Engeland is riskante baan ZELFS ZWARTE KIWI WORDT TEGENWOORDIG GEORGANISEERD Met minirok van school gestuurd Zeehondenbont geboycot Honds gedoe Nieuwe nederlaag voor Nederland Davis Cup-zege van Spanje op Ecuador De Kleine verslagen door Roodenburg Nederlands kampioenschap 47/1 Sporttoto Tafeltennisteams naar internationaal toernooi Okker en Buding zegevierden Toevluchtsoord voor Beatniks en Hippies Baby's in V.S. hebben betere kansen Elke maand krijgt er een ontslag Veel geld Vakvereniging van medicijnmannen Motorzesdaagse Waterpolo BLOED ONDERZOEK MILJONAIR DUIVEL ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 DEN HAAG De cijfers van sport toto 7 luidden: Aantal deelnemers: 624.008, bruto in leg: 788.213 gld. Eerste prijs 23.830 gld bruto, zeven meldingen; tweede prijs: 380 gld, 235 meldingen; derde prijs: 182 gld, 245 meldingen. Voor de extra prijs zijn ca. 200 meldingen, die echter nog niet zijn gecontroleerd. De cijfers van toto 8 zijn: Aantal deelnemers: 654.955, bruto in leg: 527.680 gld. Eerste prijs: 31.925 gld bruto, drie meldingen; tweede prijs: 1024 gld, 51 meldingen; derde prijs: 1375 gld, 19 meldingen. Extra prijs: 12.500 gld, twee meldingen. ZAKOPANE Op de laatste dag van de internationale motorzesdaagse, die in de omgeving van het Poolse Zakopa ne werd gehouden, hadden de 206 over gebleven rijders het vrij gemakkelijk. Dat kwam doordat het af te leggen tra ject asfaltwegen en een stukje ter rein bijzonder kort was (ongeveer 84 km) in vergelijking tot de vorige da gen zodat de deelnemers weinig moei lijkheden op het lichte parcours onder vonden. Er was maar één uitvaller op de laatste dag. Dreezen, een van de zes Nederlan ders, die 's ochtends zonder strafpunten waren vertrokken en daardoor, gezien de lichte laatste dag, bijna zeker wa ren van goud, werd op het laatst nog door pech geplaagd. Hij reed de 84 km wel uit, maar moest na zestien km van een snelheidsproef over 24 km door de straten van Zakopane het sluitstuk van de zesdaagse, afstappen omdat zijn motor eenvoudig weigerde. Dat kostte hem enkele strafpunten, waardoor het verwachte goud voor hem slechts zil ver werd. De overige vijf liepen geen strafpunten op en konden na afloop het zo fel begeerde goud in ontvangst ne men. Voor Van der Sluis was het al bij na een traditie, maar hij zal er even tevreden mee zijn als Boom (aanvan kelijk reserve in het B-Vaasteam) Zij demans, Schenk en Lammers, die het vijftal completeren. Van Olst was de tweede Nedérlander die voor zilver zorgde. Brons behaalden Van der Meulen, De Vos en Van Dob- ben. De laatste ontging het brons bij na nog door een vastgelopen motor aan het slot van het terreingedeelte. Hij haalde de finish echter nog. De Trophy, de prijs waarvoor alleen ploegen mogen inschrijven van landen die een eigen motorindustrie hebben, werd voor het vijfde achtereenvolgende jaar door Oost-Duitsland gewonnen, dat als enige zonder strafpunten bleef. De zilveren Vaas ging naar de con stante ploeg van Tsjecho Slowakije. DUBROVNIK Ook de vierde wed strijd van de Nederlandse waterpolo- ploeg in het landentoernooi te Dubrov- nik is geëindigd in een nederlaag. De Hongaren toonden zich duidelijk de meerdere van de Nederlanders en won nen met 72. De uitslagen luiden verder: Zuid- Sla viëRusland 52; Oost-Duitsland Roemenië 43. Stand na de vijfde ronde: 1. Zuid- Slavië 4 gesp. 7 pnt.; 2. Rusland 5 gesp. 7 pnt.; 3. Hongarije 4 gesp. 6 pnt.; 4. Oost-Duitsland 4 gesp. 6 pnt.; 5. Italië 4 gesp. 2 pnt.; 6« Roemenië 4 gesp. 2 p.; 7. Nederland 4 gesp. 0 pnt. DEN HAAG Het Nederlands tafel- tennisteam, dat op 7 en 8 oktober te Brussel zal deelnemen aan de interna tionale kampioenschappen van België, bestaat uit: Ellen Kort, Mary van Rui ten, Bert van der Helm, Bert Schoofs, Peter Joëls en Ed van den Berg. BARCELONA Het Spaanse tennis- team heeft zich geplaatst voor de inter- zone-finale van het toernooi om de Da- vis Cup. Spanje, dat donderdag in Bar celona tegen Ecuador de eerste twee enkelspelen had gewonnen, haalde vrij dag ook winst uit het dubbelspel en kwam daardoor op een beslissende 30 voorsprong. Manuel Santana en Luis Arilla versloegen Francesco Guzman en Miguel Olvera met 75, 68, 36, 9—7, 6—1. Op de tweede dag van de halve finale heeft Spanje het toch nog onverwacht moeilijk gehad. De combinatie Guz- man-Olvera sloot beter dan Sahtana- Arilla, van wie Santana het grootste deel van de winnende slagen bijdroeg. De „hard-hitters" Olvera en Guzman vonden echter herhaaldelijk openingen in het Spaanse veld en kwamen na een verloren eerste set (57) tot aantrekke lijke vooruitzichten door winst in de tweede (86) en derde (63) set. Na de rustpauze hielden de Ecuado- rianen, die de Verenigde Staten in de Amerikaanse zone hadden uitgescha keld, de goede lijn nog even vast. Op de service van Olvera kwam het Zuid- amerikaanse dubbel op één slag van de overwinning: 76 en 4030. Die laatste slag was een gemakkelijke smashkans na een goede service voor Olvera. De Ecuadoriaan miste, de zekerheid ver dween meteen uit het Amerikaanse spel en de slimme en ervaren Santana maakte daar nu beter gesteund door Arilla dankbaar gebruik van. De Spanjaarden grepen de vierde set met 97 en de vijfde en beslissende met 6—1. NUNEN De reeds bestaande schei ding in het deelnemersveld van het kampioenschap 47/1 groeide vrijdag middag uit tot een zeer diepe kloof. Wijnen, Vultink, Scholte en De Kleine maakten opnieuw geen fout. Integen deel. Zij slachtten hun respectievelijke tegenstanders zonder pardon af. Van het leidende kwartet ondervond alleen Henk de Kleine enige tegenstand van betekenis in het begin van zyn partij. Jacobs nam namelijk in de vierde beurt met een serie van 75 de leiding (151 76), maar het antwoord van De Kleine, een reeks van 119, bracht de omme keer. De partij was in vijftien beurten beslist, maar duurde ontstellend lang, doordat beiden in de slotfase zeer veel moeite hadden om tot scoren te komen. De Kleine bleef niet de enige met een serie van 119. Wijnen en Vultink kwa men in hun ontmoetingen tegen Van Leur en Roodenburg tot eenzelfde hoog ste produktie. Wijnen had verder kun nen gaan, maar corrigeerde de arbiter, die over het hoofd had gezien, dat de ballen na 119 resté dedans waren blij ven liggen. Dat was in de derde beurt van Wijnen na twee poedels. Daarna liep de Ossenaar met series van 73, 48 en 44 snel weg van plaatsgenoot Van Leur. Hans Vultinks serie van 119 werd in de zesde beurt gemaakt. De Aaltenaar besloot de partij vier beurten verder met een slotserie van 77 en toen kwam een eind aan het lijden van Joop Roodenburg, die met zijn gedachten in de buurt van Parijs, .bij het renpaard Jolly Jinks, vertoeft. Roodenburg is namelijk een echte paardenliefhebber en bezit zelf een jaarling, Honda D. W., die naar hij hoopt een toekomstige kampioen zal zijn. De caféhouder uit Voorhout was dit keer zo ver weg met zijn gedachten, dat hij in tien beurten niet meer dan dertien punten verza melde. Ook Henk Scholte ondervond weinig oppositie in zijn partij tegen Van Nij- natten. Maar de Eindhovenaar speelt nog wat stroef en haalde in deze partij geen enkele reeks van drie cijfers. De eerste verrassing kwam sneller dan was verwacht. Roodenburg, die zijn afdwaling tegen Vultink erg betreurde, speelde namelijk tegen De Kleine des avonds zeer gedegen en won in achttien beurten. Op de andere tafel zegevierde Wijnen in dertien beurten over Jacobs (300-173) ondanks het uitvallen van de verwar ming, waardoor de ballen bepaald niet gunstig liepen. De uitslagen van de eerste partijen uit de vierde ronde zijn: BELGRADO Tom Okker, donder dag uitgeschakeld in het enkelspel heeft vrijdag in Belgrado samen met de West duitser Buding de halve finales heren dubbelspel van de internationale kam pioenschappen van Zuid-Slavië bereikt. In de kwart eindstrijden versloegen Ok ker en Buding het Roemeense dubbel DïfriitrescuDronsever met 64, 60. In de voorlaatste ronde ontmoet de Ne derlands-Duitse combinatie de Tsje chen Kubal en Hutka. Roodenburg 300 "i 18 63 16,66 De Kleine 264 18 42 14,66 Wijnen 300 13 89 23,07 Jacobs 173 13 46 13,30 Wijnen 300 8 119 37,50 Van Leur 57 8 21 7,12 De Kleine 300 15 119 20,00 Jacobs 196 16 75 13,06 Roodenburg 13 10 5 1,30 Vultink 300 10 119 30,00 Van Nijnatten 57 12 17 4,75 Scholte 300 12 83 25,00 MODERNE HOEBEWONERS IN GROTTEN OP KRETA 0 De Britse profrenner Hugh Porter heeft tijdens de zesdaagse op de volgens kenners gevaarlijke baan van Earls Court zijn sleutelbeen gebroken. Hier wordt de onfortuinlijke renner, met zijn arm provisorisch in een mitella verpakt, weggeeleid. Cor Veldhoen: te druk DEN HAAG Cor Veldhoen van Feijenoord heeft bondscoach Georg Kessler gevraagd, hem niet te selecte ren voor de wedstrijd Denemarken - Nederland (Europese beker landen teams), die op 4 oktober in Kopenhagen wordt gespeeld. Veldhoen heeft dit ver zoek gedaan in verband met drukke werkzaamheden. In vergelijking tot de wedstrijd tegen Oost-Duitsland zijn de wijzigingen in de selectie van de bondscoach, dat Wim Jansen van Feijenoord is toegevoegd aan de groep, waaruit Veldhoen en de geblesseerde Peter Kemper voor deze wedstrijd zijn verdwenen. De vijftien spelers, die werden gese lecteerd, zijn: Johan Cruijff, Henk Groot, Ben Müller, Piet Keizer, Klaas Nuninga, Ton Pronk en Wim Suurbier WASHINGTON. De Amerikaanse gezondheidsdienst heeft meegedeeld, dat een groter percentage Amerikaan se baby's in leven biyft dan ooit tevo ren. De gezondheidsdienst verklaarde dat het kindersterfte-cijfer in Amerika (het aantal sterfgevallen onder de leeftijd van 1 jaar, per 1000 levend-geboren ba by's) in de eerste helft van dit jaar, met een getal van 22,9 lager is ge weest dan ooit tevoren. Het cijfer voor 1966 was 23,4, een te ruggang van 13,7 sinds 1958, het laatste jaar waarin het percentage van de kin dersterfte niet verminderde. Wilbur J. Cohen, van het ministerie van Gezondheid, Onderwijs en Maat schappelijk Werk, deelde mee, dat de zuigelingensterfte ten gevolge van griep en longontsteking in de eerste helft van 1967 merkbaar was afgenomen. Het af nemen van de sterfte tengevolge van alle andere oorzaken was echter ge ring. Hij wees er ook op, dat ondanks het nieuwe record voor de Verenigde Sta ten, de kindersterfte in Amerika toch nog hoger was dan in veertien andere landen, waaronder Zweden met 12,4 sterfgevallen per 1000 geboorten, Ne derland met 14,4 en Noorwegen met 16,8. (Ajax), Eddy Pieters Graafland, Wim Jansen en Rinus Israël (Feijenoord), Jan Klijnjan (DFC), Bert Theunissen (Fortuna '54), Pim Doesburg en Willy van der Kuylen (PSV) en Hans Eyken- broek (Sparta). De spelers zullen op 27 oktober trai nen in het sportcentrum van de KNVB te Zeist. Op 2 oktober vertrekt de groep van Schiphol naar Kopenhagen om op 5 oktober terug te keren. LUNTEREN In het Streekzieken huis is gisteren de 77-jarige heer J. W. van den Brink overleden aan de gevolgen van het verkeersongeluk, waarvan hij vorige week het slachtof fer werd. De heer v.d. Brink liep ach ter een stilstaande auto de weg op, waarby hy door een vrachtauto werd aangereden. MATALA, (Kreta) Een verweerde gele klip vol holen, gelegen aan de zan dige oever van een kreek, is het toe vluchtsoord geworden van drommen Europese en Amerikaanse beatniks en hippies die willen leven zoals hun voorouders uit het stenen tijdperk. Voor tientallen gebaarde lifters en meisjes met piekharen is Matala de eindbestemming. De glinsterende Mid dellandse Zee en de gloeiende zon van dit Griekse eiland verlokken hen, zo lang te blijven als zij kunnen. Door te leven van tomaten, eieren en brood kan de Matalaanse holbewoner toe met tien drachmen (30 dollars cents) per dag en het verblijf in de sinds voorhistorische tijden gebruikte grotten kost niets. „Neptune" een Duitser met een blon de baard, die geen andere naam wilde opgeven, heeft de laatste zes maanden de leiding van de kolonie. Tot zijn taak behoort zowel borden wassen als het goedkeuren van de toelating van een nieuweling. Hij is ook de verbindingspersoon met het dorp Matala, bestaande uit vijftien vissershutten en een paar kroegen. De omvang van de buitenlandse be volking varieert. In het begin van deze zomer waren er bijna 100 beatniks, voor het grootste gedeelte uit de VS, Engeland en Duitsland, die de holen be volkten, welke in de Romeinse tijd en tijdens de Duitse bezetting in de twee de wereldoorlog werden gebruikt voor het opslaan van wapens. Thans is ongeveer de helft tijdelijk vertrokken om 100 drachmen (drie dol lar) per dag te verdienen met het pluk ken van de zoete sultanadruiven. Anderen weten minder vermoeiende middelen van bestaan te vinden. „Het is veel gemakkelijker, bloed te geven", zegt Margaret, een Schots meisje, dat het afgelopen jaar door Europa heeft gereisd. „We krijgen 250 drachmen (750 dollar) per pint (0.568 liter) en daar kunnen we weken van leven." Het café „De Gouden Vis" aan de voet van de grotten, dient de kolonie tot hoofdkwartier. Kleine groepen jongelui in gerafelde badkostuums, zien uit naar de inham, waar de Griekse god Zeus, vermomd als een stier, Europa, de door hem ge schaakte dochter van de Phoenicische koning Agenor, aan land zou hebben ge bracht. „Van alle lezingen over de grotten hechten wij het meeste geloof aan die volgens welke ze vroeger een melaats- senkolonie zijn geweest", zegt Barbara, een zwaar gebouwd Engels meisje. Enkele van de openingen zijn holen, waarin nauwelijks enkele mensen schuilplaats kunnen vinden, andere zijn normale kamers compleet met uit de wanden gehouwen banken, waarvan men met 'n slaapzak 'n bed kan maken. Enkele bevatten hele appartementen met trappen, vestibules, deuren, ramen en stookplaatsen. Elke middag tokkelt Arthur Roberts uit New York op zijn gehavende gitaar onder het neuriën van volksliedjes voor degenen, die zich niet overgeven aan EREDIVISIE Telstar—GVAV 3 Go AheadDOS 1 0 ADOFeyenoord 2 0 Fortuna '54Volendam 3 NAC—DWS 2 AjaxSittardia 1 NEC—MW 1 0 SpartaFC Twente 3 0 Xerxes/DHC—PSV 2 EERSTE DIVISIE EindhovenHolland Sport 1 Heracles—FC WV 1 0 FC Den BoschVitesse 3 SVVDe Volewijckers 1 SC CambuurRBC 1 0 Blauw Wit—Willem II 3 0 HVCAlkmaar/Zaanstreek 1 0 DFC—Haarlem 1 0 Velox—Elinkwijk 2 TWEEDE DIVISIE ZFC—Hermes DVS 1 EDOHelmond Sport 3 Zwolse BoysWageningen 3 NO ADDe Baronie 1 Roda JCHeerenveen 3 HilversumSC Gooiland 2 VeendamLimburgia 1 De GraafschapPEC 3 SC Drente—AGOW 1 0 ExcelsiorFortuna VI2 De wedstrijden met 0 ervoor zijn de wedstrijden voor sporttoto nummer Die met ervoor fungeren als reservewedstrijden op de toto. LONDEN Wie zekerheid wil, moet geen manager worden van een Engelse voetbalclub. Het is een van de riskantste banen die er bestaan. Ge middeld een keer per maand verliest een van de 92 clubs die in de Engelse league spelen zijn leider. Sinds de Tweede Wereldoorlog heb ben 642 managers hun baan verlaten. In bijna alle gevallen werden zij ont slagen of gevraagd ontslag te nemen, omdat hun club niet won. Het recentste voorbeeld is Bob Sto- koe, manager van de tweede divisie club Charlton Athletic. Hij werd ontsla gen nadat Charlton het nieuwe seizoen was begonnen met 5 wedstrijden zon der een enkele overwinning. Voorziter Michael Gliksten geeft toe dat Stokoe pech heeft gehad. „Ik heb grote waar dering voor Bob", zegt Gliksten, maar hij is het slachtoffer van gebrek aan succes. De resultaten van dit seizoen zijn een voortzetting van wat ze het vo rig seizoen en het seizoen daarvoor ge weest zijn. Ik bleef hopen dat het be ter zou gaan en dat we die stap niet behoefden te doen rriaar wehebben nog geen enkele wedstrijd gewonnen." Zo gaat het in beroeps voet bal. Ver liest een ploeg, dan is de manager de zondebok. Vorig seizoen heeft Charlton 13 van zijn 42 wedstrijden gewonnen en eindigde op de derde plaats van onde ren ternauwernood aan degradatie ontsnappend. Het vorige seizoen eindig de Charlton op de zevende plaats van onderen. Stokoe is nu al 20 jaar in het voetbal en nooit eerder ontslagen. Maar hij was toch van plan geweest om in okto ber met de voorzitter te gaan praten als de resultaten niet beter werden. Het gaat om veel geld in het beroeps voetbal en daarom kan een manager zich niet veroorloven dat zijn club ver liest. In Stokoe's twee jaar als mana ger heeft Charlton 134.500 pond Sterling aan nieuwe spelers besteed. Maar de ploeg bleef het slecht doen. Charlton, een club uit" de Londense havenwijk, is de laatste tien jaar gelei delijk uit de gratie geraakt. Zij heeft 10 jaar in de eerste divisie gespeeld en in 1947 de Engelse beker gewonnen. Van de managers, die 6 jaar geleden de leiding hadden van Engelse clubs, zijn er nog maar een paar die hun baan hebben behouden. Die weinigen hebben grote namen mannen als Matt Busby van Manchester United, Bill Nicvholson van Tottenham Hotspur en Bill Shankly van Liverpool. Zij wor den dik betaald en konden zich hand haven omdat hun elftallen steeds in de prijzen vielen. Een van de managers die op het top punt van hun succes heengingen was Jimmy Hill van Coventry City. Hij is een van de meest succesrijke managers in Engeland van alle tijden geweest en bracht in ruim vijf jaar Coventry van de derde naar de earste divisie. Hij is een dynamische persoonlijkheid met originele gedachten. Maar een week na het begin van het nieuwe seizoen, juist toen Covntry aan zijn nieuwe loop baan in de eerste divisie was gebonnen nam hij ontslag voor een baan bij de televisie. Hill formuleerde de onzekerheid van het leven van een voetbalmanager als volgt: „Ik denk dat ruim 5 jaar lang genoeg is voor het leiden van een voet balclub. De moeilijkheid is, dat je leeft bij de prestaties van anderen. Geen en kele manager kan zijn leven verlengen door het volgen van de verrichtingen van zijn spelers". een langdurig middagslaapje. Dagen achtereen, op deze eenvoudige wijze doorgebracht, doen de beatniks van Matala alle begrip van tijd verlie zen. „Al wat ik weet is, dat ik binnenkort weg moet over een week of mis schien twee", zei Jean, een gebaarde schoolmeester. „Hoe lang ik hier ben weet ik niet. We hebben nergens last van, behalve van de vliegen en de oude schedels, die je hier vindt. Die doods hoofden brengen je aan het denken. MAANBERGEN (Oeganda) Een legende wil, dat de Pygmeeën (dwergen) in deze afgelegen hoek van Oost-Afrika in hun groei zyn gestuit, omdat zij een plaatseiyke toverdokter hadden bespot. Over de grens, in de onrustige Kongo, wordt een beetje vet geacht opstandige guerrillastryders onsterfeiyk te maken. Kogels zullen in water veranderen, zegt de plaatseiyke tovenaar. In heel Afrika verhaalt het volksgeloof van mensen, die op geheimzinnige wyze verdwynen, in zoogdieren, vogels of slangen worden veranderd, nadat zy zich het misnoegen van een toverdokter op de hals hebben gehaald. Het heeft kennelijk geen zin, om de zwarte kunst van de toverdokter te lachen. Zwarte kunst en de hocus-po- cus van de dokter van de wildernis spelen nog altijd een belangrijke rol in de levens van de miljoenen van Afri ka. Maar sommige toverdokters worden geleidelijk moderner. Zij laten zich nu liever „Moeti-mannen" (medicijnman nen) noemen, maar hun eeuwenoude kwakzalverij is niet veel veranderd. Er worden nog altijd geneesmiddelen gebrouwen voor elke kwaal uit kruiden gemalen beenderen van dieren, slange huid, vleermuisvleugels en leeuwevet. Het enige verschil is, dat het spul nu wordt geleverd in aantrekkelijke fles jes en doosjes. In Zuid-Zafrika bestaat zelfs een on officiële toverdokters-vakvereniging, die ten doel heeft, de prijzen en de werk uren te stabiliseren en recepten uit te wisselen. De minister voor de Volksgezondheid van Zambia, Ditton M'Wiinga, heeft de medicijnmannen gevraagd, de gehei men van hun middelen uit de rimboe te openbaren en er wordt een weten schappelijk onderzoek ingesteld om vast te stellen, of sommige brouwsels uit de rimboe kunnen worden gebruikt om de moderne geneeskunde «vooruit te brengen, zegt de minister. Een van de voornaamste deskundi gen inzake de Moeti-geneesmiddelen in Afrika is een blanke Zuidafrikaan- der, Louis Alter, die te Johannesburg een bloeiend postorderbedrijf heeft, dat Moeti-geneesmiddelen verkoopt aan zwarte toverdokters. In de steden is de concurrentie zwaar. De toverdokter van de moderne tijd heeft afstand gedaan van zijn tra ditionele dracht, bestaande uit dieren huiden en rammelende beenderen. Hij draagt een goed gesneden kostuum, ad verteert in plaatselijke bladen, houdt er een kantoor op na, geeft een schrif telijke cursus voor Moeti-studenten en rijdt, als het hem goed gaat, in een mooie wagen. Er zijn Afrikaanse toverdokters, die fortuin hebben gemaakt. Een van hen is Khotso Sethoentsa, die miljonair is. Hij woont in een paleis in Zuid-Afrika, bezit een dozijn vrouwen en naar eigen zeggen een fortuin aan diamanten. Tweehonderd verkopers brengen in geheel Zuid-Afrika zijn waren aan de man. Zij tarieven zijn hoog. Ze lopen van 30 tot 200 pond sterling, maar toch heeft hij een lange wachtlijst. Sethoent sa biedt het geheim van het eeuwige leven aan voor wat hij „een armzalig miljoentje" noemt, maar hij heeft moeilijkheden, waartegen zelfs zijn zwarte kunst niets vermag. Kortgele den eiste de fiscus 9.000' pond aan ach terstallige belasting van hem. Sara Masjele is de rijkste Sangoma (toverdokteres) van Afrika. Zij draagt kleren van Dior, een kapsel k la Pom padour en kostbare juwelen. Zij stelt menige mannequin in de schaduw. Sara's specialiteit zijn verbroken lief- TUSTINN, (Californië) Van drie middelbare scholen in het district Tus- tinn zijn 500 meisjes naar huis gestuurd omdat hun kleding niet behoorlijk werd gevonden. Op de eerste schooldag werden afge keurd rokken met splitten opzij, mid- denrifbloezen, zonnekostuums van vo ren of van achteren laag uitgesneden en vele vormen van broeken. De directeuren van de scholen heb ben bekend gemaakt, dat de aanvaard bare roklengte even boven de knie is. De korte rokken vormen een probleem in de klas, speciaal voor jonge leraren. Een der directeuren, Robert Dahlberg, zei: „Het is moeilijk, vooral als de meis jes hun knieën over elkaar doen." desverhoudingen en die zijn er meer dan genoeg onder de moderne Afri kaanse tieners. Zij is ook bekwaam in het aanwijzen van de winnende paarden in de rennen en zal tegen een passend honorarium klanten adviseren over de beste ma nier om zich binnen het kader van de wet van een lastige schoonmoeder te ontdoen. Vele Afrikanen, die naar de steden zijn getrokken, houden vast aan het gebruik van hun stam en vragen de raad van toverdokters als ze werk wil len hebben, of willen trouwen en om volledig beschermd te worden tegen heksen én demonen. Zwarte kunst baart kennelijk zorgen aan sommige Afrikaanse politici. „Iemand" zo zei de president van Tanzania, Julius Nyerere, heeft in Afrika een duivel losgelaten en die ver oorzaakt heel wat politieke moeilijk heden". En het revolutionaire staatshoofd van Zanzibar, Abeid Karoemo, zei kort geleden op een politieke bijeenkomst, waar ook een aantal toverdokters aan wezig was: „Houdt op met jullie zwarte kunsten. Tovenaars zijn niet gewenst in Zanzibar. Wat jullie doen heeft geen nut voor onze maatschappij". NEW YORK Het nieuwste snufje van de dierenwinkel „Dogs of Distinction, Incd" in Manhattan, bestaat uit bij passende papieren jurken voor een hond en zijn bazin. De prijzen variëren van 3.98 tot 18 dol lar voor de mensenjurk en 1.69 tot 3.95 dollar voor de hondenjurk. De verkoop van de acht verschillende modellen, loopt goed, en vooral ge nopte, gestreepte, effen en zilver- en goudlamé creaties zijn erg in trek. In de Verenigde Staten worden naar schatting 25 miljoen honden gehouden en aan honden-accessoires werd vorig jaar ongeveer 550 miljoen dollar uit gegeven. Voor de vrouw die haar huisdier vol gens de laatste mode wil uitdossen bestaan er ook hondenpruiken. Deze zijn verkrijgbaar in verschillende kleuren en kosten tussen de 5,95 tot 14,95 dollar, al naar gelang de pruik van menselijk of kunsthaar is ge maakt. „Je kan geen dierenhaar gebruiken", zegt Esdne Del Rio, de gewezen dan seres en actrice die de winkel in Manhattan drijft. „De honden zouden voelen dat het haar van een dood dier afkomstig was, en dat zou ze van streek brengen". De bazin die niet tevreden is met een pruik of een jurk voor haar huisdier, ziet misschien iets in een roze ge nopt mutsje voor 3,50 dollar een vuur rood sneeuwpak met muts voor 12.95 dollar, of een zonnebril voor 1.98 dol lar. Voor 250 dollar heb je al een honden mantel van mink. „Bij vele vrouwen neemt dé hond d« plaats van een kind in", zegt mej. Del Rio. „Ze geven de hond evenveel liefde en aandacht als ze aan een kind zouden geven". TORONTO De boycot van zeehon denbont in Europa heeft een funeste in vloed op de Canadese bontindustrie, zo heeft een functionaris van het departe ment van Visserij verklaard. Dr. W. M. Sprules deelde mee dat de prijs voor een huid door de boycot van 20 tot 2,50 dollars is gedaald. De econo mie van de eskimo's in het noorden van Canada ondervindt hierdoor ernsti ge schade. Hij zei dat de „extremistische groe pen die bang zijn dat een zeehond pijn lijdt bij het villen, en die niet de tijd hebben genomen voor een onderzoek van de situatie", in Europa veel aan hang hebben. Volgens Sprules hebben functionarissen van humane organisa ties tot hun tevredenheid een onderzoe! naar de zeehonden jacht ingesteld.

De Vallei | 1967 | | pagina 7