w behoud het deelerwoud 9933 H H m$ L K E H E Ik doe mee en word lid V olgend jaar, in april, gaat het Deelerwoud dus officieel open. Enkele maan den geleden hebben we het bericht gelezen dat het Deelerwoud verkocht was aan de Vereniging tot behoud van Natuurmonumen ten. Misschien is de strekking van deze me dedeling niet tot iedereen doorgedrongen. Er zijn misschien mensen geweest, die het van zelfsprekend hebben gevonden dat eindelijk een stuk particulier bezit ten nutte komt van de gemeenschap. DEELERWOUD: belegging van gemeenschapsgeld een degelijke I ussen het hoge, goudgele bunt gras, omkranst door immense heidevlakten die hier en daar nog donkerpaars tegen de herfstlucht gloeien, staat een roedel herten stokstijf tegen de bosrand. Vier kolossale ge weidragers heffen de hoofden op, kijken ter loops zijdelings naar het vrouwvolk, maar hebben toch de meeste aandacht voor ons. Het moet voor deze prachtige edelherten van het Deelerwoud toch een merkwaardige ont dekking zijn mensen te zien. In hun hele le ven heeft, behalve de eigenaar van het land goed en een enkele jachtopziener, geen mens een voet gezet in deze oase van rust. Meer dan honderd jaar lang is het Deelerwoud ge sloten geweest voor het publiek. In deze dagen gaat het roodwild op vrijers voeten. Nog even, en de machtige roep van het burlend hert gaat over dit kleine para dijsje. Het was dus eigenlijk niet netjes daar nu aan te komen, maar ja, het Deelerwoud is in het nieuws gekomen en dan gaan er mensen kijken. Dit jaar zal het de laatste bronst zijn van het hert in de tot nu toe on toegankelijke wildbaan. Na de bronst - einde oktober, begin-november worden in het Deelerwoud de eerste weekend-wandelin gen georganiseerd voor leden van de Vereni ging tot behoud van Natuurmonumenten, van welke vereniging het landgoed nu eigen dom is geworden. En volgend voorjaar mag iedereen er komen wandelen. lopen in de ongereptheid van een uniek stuk Veluwe. Wét een oord, dat Deelerwoud. Wie er oog voor heeft, ziet die ongereptheid onmiddellijk- proeft en ruikt als het ware de afwezigheid gedurende jaren van mensen. Urenlang hebben we "dit gebied doorkruist. Dat is een ontdekking. Ja, hoe is 't mogelijk, nergens een papiertje, nergens een kroon- kurkje of een plastic zakje. Hier, even be neden het hart van de Veluwe tussen Apel doorn en Arnhem, kan men zich nauwelijks voorstellen waarover we ons in dit landje eigenlijk druk maken. Hier is het leven in balans. Ons gedoe over de problemen van de ruimtelijke ordening, onze angst voor de ruim tebelagers als de verstedelijking, de indus trialisatie, het verkeer, de water-, lucht- en bodemverontreiniging, de oefenende soldaat en de grondspeculant, lijkt hier een onwezen lijke zaak. Het Deelerwoud - zo volmaakt is dèèr de rust. Ons pad werd gekruist door een wereldje van dieren, zoals men die in zo'n verschei denheid niet meer in Nederland ziet. Waar springt de vos de passant voor de po ten? Waar gluurt de das naar de wandelaar in het avondlicht? Donkere dammetjes, som mige ge-appeld in de vachi, trekken langs de bosrand. Groene en bonte spechten sche ren als straaljagers over de bemoste, vrijwel onbetreden paden, waar het haas nog even afwacht of dat vreemde bezoek nu werkelijk doorgaat. natuur in dit aparte, maar toch wel ty pisch Veluwse levensmilieu, waar temidden van de wat schaarse beplantingen heel oude bomen staan de overlevenden op deze be trekkelijk schrale Veluwse grond. wel wat opgelopen. Van de 1500 hectare is nu dus 1150 hectare voor acht miljoen van eigenaar verwisseld. let Deelerwoud is verkocht. Dui zend hectare bos en heide, geconserveerd achter raster door een particuliere eigenaar, die zijn hart aan de natuur heeft verpand, gaat open. Alleen voor wandelaars - voor mensen, die het de moeite waard vinden hun auto te parkeren en een paar uur te gaan Ziezo kenners van het Deelerwoud ver tellen ons, dat er de buizerd broedt, nog zelfs de eend en de snip; dat er veel uilen zijn en nachtzwaluwen en dat een enkel brutaal zwijn wel eens van buitenaf door het raster breekt om er een kijkje te nemen. Er leven in het Deelerwoud ongeveer 150 damherten, honderd edelherten en enkele tientallen reeën. Het type hert schijnt er iets kleiner te zijn dan in andere Veluwse wild banen, omdat er lange tijd voor de biotoop te veel hebben gelopen en de mogelijkheden voor de dieren bij het ontbreken van land bouwgebieden binnen het raster wat beperk ter zijn gebleven dan elders. Wie de gedragingen van het wild kent - het is de moeite waard daar eens een studie tje aan te wijden! wie met een goede in tentie komt en vooral tiehoedzaam blijft, kan ze allemaal zien in het Deelerwoud. Op een tocht door het landgoed vallen in ieder geval de grote kudden schapen op. Het zijn wilde schapen vrijwel allemaal familie van drie ooien en een ram die een jaar of tien gele den in het Deelerwoud werden losgelaten. Ze gedijden goed, deze Drentse heideschapen ze leefden van de heide en de heide kwam tot goed leven door de schapen. Men zegt dat het aantal tweelingen van deze kudde zeer groot is. Samen vormen de wilde schapen van het Deelerwoud de grootste wilde kudde in Ne derland. Ja, werkelijk wild, want geen herder kijkt naar ze om - geen hond drijft ze des avonds naar de kooi. Ze mogen leven van de ,angs de lange, kaarsrechte paden die het Deelerwoud doorsnijden en waarvan de namen nog herinneren aan tijden van wel eer de Lebretshoeveweg, de Brinkhorster- weg en de Mientje Meu's weg - liggen gro te partijen hout eik en grove den, op maat gezaagd. Ze illustreren duidelijk, dat het slecht gaat in de bosbouw. Een belangrijke bron van in komsten voor de beheerders van landgoede ren is vrijwel droog komen te liggen, doordat de vraag naar mijnhout sterk is teruggelo pen. Dat zal een van de oorzaken zijn, dat straks nog méér bosbezittingen te koop zullen worden aangeboden. Jammer eigenlijk, want niet altijd komt ons natuurbezit, nadat de eigenaar er het bijltje bij neergelegd heeft, in goede handen. Daarom is de aankoop van het Deelerwoud door Natuurmonumenten een belangrijk be sluit geweest. Natuurlijk zal er wat verloren gaan in dit mooie landschap. De openstelling van een landgoed dat zo lang gesloten is ge weest, zal de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten beslist nog wel voor proble men stellen. Er duikt onmiddellijk een com plex van vraagstukken op. Wildbeheer, recrea tie, bosexploitatie zijn nu eenmaal zaken die elkaar niet altijd even goed verdragen. De ont sluiting zal voorzichtig moeten gaan en daar om heeft Natuurmonumenten het Deelerwoud voorbehouden voor de wandelaar, voor wie er heel wat td ontdekken en te genieten valt. Voor het wild zullen natuurlijk enkele vrij plaatsen komen waarin het zich kan terug trekken. Er zal een evenwicht moeten komen en dat is geen eenvoudige taak voor Natuur monumenten. Ue geschiedenis van het Deeler woud dateert uit het midden van de vorige eeuw. Tenminste, vanaf dié tijd weten we er nog iets van. Dat was een romantische tijd heel boeiend, maar ruig. In de vorige eeuw hebben de eigenaren van het Deeler woud er wel raar in omgehakt. Onze natuur historische medewerker, de heer A. B. Wig man, zal onze lezers daar binnenkort eens iets over vertellen. Wie in de oude folianten van de Veluwe duikt, komt er nog wel eens een aardige ge schiedenis tegen. Ook wel wat cijfertjes, waar van men toch staat te kijken. Ja, dat was precies zevenduizend gulden, waarvoor in 1841 het hele landgoed met een oppervlakte van 1500 hectare van de hand ging. De eer ste eigenaar was voorzover is nagegaan een landbouwer-schaapherder. Hij werd nogal achter de broek gezeten door de fiscus en verkocht toen het Deelerwoud maar aan ba ron van Heeckeren van Enghuizen. Nog geen vijf gulden per hectareDe waarde van bos- en heidegrond is in honderdtwintig jaar let was een ruige tijd - zo'n hon derd jaar geleden in dit deel van de Veluwe. Vlak bij de Woeste Hoeve van oudsher pleisterplaats voor reizigers over de Veluwe ligt nog het zogenoemde Moordgat. Uit overleveringen is bekend dat men het op de eenzame paden die de bewoonde wereld van de Veluwe met eikaar verbonden, niet zo nauw nam met het „mijn" en „dijn". Er moeten nogal wat gasten van de Woeste Hoe ve op doorreis langs het Deelerwoud van goed en bloed beroofd zijn. Een grote kuil in het Deelerwoud, waarin zij hun laat ste rustplaats vonden, staat nu nog bekend als het Moordgat. De stroperij van wild had in die jaren na tuurlijk een goed kans. In Hoenderloo kon men in vroeger tijden een hert bestellen en er zelfs op wachten. Deze onofficiële jacht zal wel niet zijn opgevallen, want de officië le jachten waren nauwelijks minder dan mis drijven. Nee, onze voorvaderen kenden de weidelijkheid niet. Na de landbouwer-schaapherder en baron van Heeckeren kwam het Deelerwoud in be zit van de heer N. M. Lebret die in 1908 toch al een flink bedrag moest betalen. De prijs was namelijk inmiddels opgelopen tot f 130.000.—. Tot in de dertiger jaren, toen de vader van de laatste eigenaar, de heer Peletier, het Deelerwoud kocht, was de jacht op het land goed primair. Er werden weliswaar pogingen gedaan tot ontginning en bebossing, maar veel succes hebben die pogingen niet opgele verd. De laatste bebossingsperiode dateert van na de tweede wereldoorlog een herbe bossing van kapvlakten die ontstaan waren door houtvorderingen van de Duitse bezetter. Nu bestaat het Deelerwoud voor ongeveer 500 hectare uit heidegebied de heide bloeit daar als nergens in Nederland en onge veer 500 hectare uit bos. Slechts ongeveer 50 hectare, de strook langs de weg van Apeldoorn naar Arnhem van de Woeste Hoeve tot Groenendaal is met loofhout bezet. Het is wel bijzonder jammer, dat juist de ze loofbossen straks voor een goed deel moe ten worden gekapt voor de aanleg van de nieuwe rijksweg 50 (van Helmond over Arn hem en Apeldoorn naar het noorden). Maar zo vanzelfsprekend is dat niet. ,r zaten, toen de eigenaar van het Deelerwoud besloten had tot verkoop van 1000 hectare van de totaal ongeveer 1500 hec tare Deelerwoud, meer kopers op het vinke- touw. En daar waren vreemde vogels bij mensen die in de schaarste aan recreatie- grond de schone kans van een zoete winst zagen. De Veluwe kent het probleem van de snipper-verkaveling maar al te goed. Het was een gelukkige omstandigheid, dat de laatste eigenaar, de heer Peletier te Hoen derloo, andere bedoelingen had met zijn land goed. Hoewel hij genoopt was tot verkoop, wilde hij zijn prachtige natuurgebied zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat verder beheerd zien. Mede dank zij de heer W. J. Schuitema ker, oud-directeur van Faunabeheer, die de problematiek van de moeilijke situatie van onze landgoederen kent als geen ander en onvermoeid ijvert voor het veilig stellen van voor de algemene recreatie belangrijke ge bieden, werd het eerste aanbod tot de ver koop van het Deelerwoud gedaan aan na tuurmonumenten. Deze vereniging met bijna 70.000 leden koopt al zestig jaar lang natuurgebieden en beschermt die voor een ieder die er van ge nieten wil. Als een kleine club idealisten werd in 1906 begonnen. Na 25 jaar had men drie en een half miljoen uitgegeven, vijfen twintig jaar later zes miljoen en onlangs, bij het zestigjarig bestaan, 17 miljoen. „Na tuurmonumenten" heeft nu een bezit van ongeveer 20.000 ha, waaronder het pracht- tige Naardermeer, terreinen in de Ankeveen- se plassen, de Kortenhoefse plassen en op de Waddeneilanden. Vrijwel in alle provincies maar vooral in Gelderland en speciaal op de Veluwe werden kleine en grote stukken bos, heide en plas onder de handen van specu lanten vandaan gehaald, aldus veilig gesteld en later toegankelijk gemaakt voor het pu bliek. |et Deelerwoud zou de grootste aankoop worden in het zestigjarig bestaan van de vereniging. Men was echter niet in staat het grote bedrag dat nog resteerde na vijftig procent subsidie door het rijk en 25 procent door de provincie, op tafel te bren gen. Toen werd het landgoed aangeboden aan de staat, maar in verband met de finan ciële positie van 's rijks schatkist kon ook die koop niet doorgaan. Er kwamen echter, bij een nieuw aanbod aan „Natuurmonumen ten", meer perspectieven toen de eigenaar bereid was de koopsom over verschillende termijnen uit te smeren en de rente te laten vervallen. „Natuurmonumenten" koos, ondanks een jaarlijks tekort en aan gebrek aan midde len, voor het behoud van het Deelerwoud. Daar kwam een beetje „wishfull thinking" bij; er werd als het ware een voorschot ge nomen op de medewerking die het Nederland se volk voor deze belangrijke aankoop onge twijfeld zou willen geven. Het alternatief was geweest, zo vertelde de voorzitter van Na tuurmonumenten, mr. H. P. Gorter, ons, dat de kans om het Deelerwoud nog eens voor het algemene belang van recreatie en na tuurbehoud te verwerven, verkeken zou zijn. ,r komt dus een actie om de twee miljoen schuld weg te werken. Daar doen de 70.000 leden aan mee. Verder hoop de vereni- De foto's bovenin de pagina tonen enkele landschappen in het Deelerwoud. In het hoge bunt verscholen zich twee reeën en zocht een koppeltje schapen luwte in een douglas- bos (foto's onder). ging op een flinke ledenaanwas, op hulp van het bedrijfsleven en verder op iedereen voor wie de keuze van Natuurmonumenten een vanzelfsprekende zaak is. Al onmiddellijk nadat de aankoop bekend was, kwamen er cheques bij de vereniging binnen. Op de eerste girostrookjes werd met allerlei aanmoedigingen de vereniging een hart onder de riem gestoken. Het inzicht, dat aankoop van natuurterrei nen een zinvolle belegging is van gemeen schapsgeld, groeit! ij stellen onze lezers voor aan die belegging mee te doen. Dat kan heel een voudig door een bedrag van t7,50 over te ma ken. Men wordt dan gewoon lid. Een bedrag van f 200,- is gesteld voor een lidmaatschap voor het leven: Het gironummer van de ver eniging is: 9933 Natuurmonumenten Amster dam. Het kan ook zo: onderstaande bon invul len en met het bedrag voor een gewoon lid maatschap of een lidmaatschap voor het le ven, sturen aan of bezorgen bij ons blad on der vermelding op de enveloppe: Deelerwoud. De verantwoording van de bedragen worden in ons blad gepubliceerd. Het bewijs van lid maatschap heeft toegang tot onder meer 300 fraaie landgoederen in alle delen van ons land. Nieuwe leden krijgen een mooi geïllus treerd handboek van de natuurgebieden in ons land toegestuurd. natuurmonumenten amsterdam (tegen een jaarlijkse contributie van 7.50)

De Vallei | 1967 | | pagina 9