Veenendaals dagblad WIJ Jnd®-4i i Duikers brachten munten boven Wrak Ooslindië vaar der met miljoenen aan boord Buiten MEER SOVJET-HULP AAN N.-VIETNAM BRITSE OVERDRACHT JD IN ADEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BLOEDIGE OVERVAL LEVERDE METS OP WÊUÊKÊ Bomaanslag op Oe Thant Arabische terroristen in Israël erg actief Leeruitspraak Assen niet meer bindend .jiP NAZOMER I Textiel werft in buitenland arbeiders Verkeerd lijk meegenomen naar uitvaartdienst mannen Twee bi] botsing levend verbrand WISSELGELD HARTPATIËNT NEDERLAND RECHTENS EIGENAAR BRITTEN WILLEN ZELF GAAN BERGEN Acht ondervoede verwaarloosde kinderen bij ouderpaar weggehaald Acclimatisering AMBASSADE EDELE METALEN 11e jaarbeurs van het oosten 20^27sept. ZUTPHEN Generale synode Geref. Kerken DUITSE RAKETEXPERT ZOU IN CHINA ZIJN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 26, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboeren Reel.- bureau J. Baars. MAANDAG 25 SEPTEMBER I967 VALLES Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG DELF „Ik moet geld hebben." Daarmee viel een onbekende jongeman zaterdagochtend vroeg het kantoortje van .het garagebedrijf N.V. Kinesis in Delft binnen, waar de nachtwaker A. M. Hoeke zat. Zonder antwoord af te wachten sloeg de overvaller met een ijzeren staaf op de 64-jarige nachtwa ker in, totdat deze zwaar bloedend in eenzakte. De heer Hoeke verloor echter geen moment het bewustzijn en bleef gillen, waarop de overvaller op de vlucht sloeg. Daarna had de gewonde man nog kracht het telefoonnummer van de heer N. J. A. de Vreede te draaien, de chef van de werkplaats, die boven de garage woont. „Ik ben overvallen, wil je de politie bellen", stamelde hij. De heer De Vreede deed dat en vloog daarna naar beneden. „Ik schopte de deur open, want ik wist niet wie ik bin nen zou vinden", vertelde hij ons gis teravond. „De overvaller was echter al weg zonder een cent mee te nemen. Er was trouwens niet veel geld. De heer Hoeke zit er voor nachtelijke stalklan- ten en bedient eventueel ook de binnen- staande benzinepomp. Hij heeft aleeen vijftig gulden wisselgeld in kas." De heer Hoeke heeft flinke wonden opgelopen door de klappen die hij in het gezicht en op het hoofd heeft ge kregen. Hij is hartpatiënt en had daar om 4Vt jaar geleden dit ogenschijnlijk rustige baantje aangenomen. In het ziekenhuis zie hij zaterdag te gen de heer De Vreede: „Dat zal mij niet meer gebeuren. Ik zal zorgen dat ik een volgende keer ook een stuk ijzer bij mij heb liggen." ENSCHEDE Textielbedrijven in Twente en Helmond hebben gebrek aan personeel. Hoewel duizenden in Overijs sel en Nrd-Brabant werkloos zijn, pro beren enkele fabrieken buitenlandse ar beiders aan te trekken. Onder de Nederlanders bestaat te weinig animo, hoewel de bedrijven be paald niet kieskeurig te werk gaan en ook met de leeftijd van aspirant-werk nemers zeer soepel zijn. Het ministerie van Economische Za ken is inmiddels op de hoogte gesteld van de personeelsproblemen. Zonder bijzondere toestemming mogen name lijk geen buitenlanders worden gewor ven. Zie elders in dit blad: „Twentse tex tiel ziet de toekomst iets hoopvoller". Donderdag overleed in een ziekenhuis in Arnhem de heer J. Bottenheim, die meer dan vijftig jaar leiding heeft gege ven aan de Kon. V.S.W. Zijn stoffelijk overschot werd hedenmiddag bijgezet op de algemene begraafplaats te Veenen- dapl. Op de Polderweg te Veenendaal raak ten zaterdagavond twee echtparen minwf meer ernstig gewond bij een bot sing \tussen twee personenauto's. lrt het afgelopen weekeinde bestond veel belangstelling voor twee herfst- excursles die door de V.V.V.'s van Rhe nen en *yeenendaal werden georganiseerd onder Itiding van de veldbioloog A. P. de Kleuvjer. Tijdeiis een Rode Kruis oefening be proefde de afdeling Rhenen samen met de Vtenendaalse colonnen een nieu we hospitaaltent. KERKRADE Een begrafenis- dienst in de O.L. Vrouw-Tenhemelop- neming-kerk in Chèvremont moest zaterdagmorgen worden onderbroken omdat de begrafenisondernemer het verkeerde ltyk mee naar de kerk had genomen. De dienst was om tien uur begon nen. Een kwartier later werd de ver gissing ontdekt in de rouwkapel van het Kerkraadse ziekenhuis, toen een andere begrafenisondernemer het lijk van een vrouw uit Nulland kwam ha len, dat daar om half elf zou worden begraven. Dat lijk was evenwel mee genomen naar de kerk in Chèvre mont. Er ging nogal wat tijd mee heen voordat de vergissing was hersteld. In de kerk in Chèvremont wachtte de familie van de overledene bijna een half uur lang, onwetend wat zich bui ten de kerkmuren afspeelde. De be- grafenisdienst begon daarna van vo ren af aan. In Nulland werd de be grafenis een kwartier vertraagd. BERGEN OP ZOOM De officier van justitie, te Breda heeft op verzoek van de Raad voor de kinderbescherming de acht kinderen van de familie P. In Bergen op Zoom voorlopig aan het ouderlijk gezag onttrokken. Dit gebeur de wegens verregaande verwaarlozing en ondervoeding waaraan de kinderen leden. Het op twee na jongste kind verkeer de in levensgevaar. Het zou bij niet in grijpen binnen enkele weken overleden zijn wegens bloedarmoede. Het driejarig kind woog maar elf pond. Een kind van anderhalf jaar is in een ziekenhuis op genomen wegens een ernstig kalkge- brek. Justitie en kinderbescherming waren pas sinds kort op de hoogte van de toe stand in het gezin. Een verloskundige, naar het gezin gestuurd wegens een ophanden zijnde bevalling, deed aangif te. Volgens de directeur van de Kinder bescherming in Breda, was het algemeen maatschappelijk werk in Bergen op Zoom al sinds jaren op de hoogte van de toestand van het gezin. De vader, bouwvakker, heeft al enige tijd geen werk. Overwogen wordt of te gen de ouders een strafvervolging moet worden ingesteld. - TTerhaaldelijk heeft men geprobeerd door bloedverversing en invoer uit andere landen, onze wildstand te ver beteren, te variëren en aan te vullen, doch vaak dunkt het ons wat kunst matig, zoals de kangoeroe's die ik in Kroner's tijd nog op de Hoge Veluwe ontmoette. Het zijn vervalsingen van de vaderlandse fauna al kunnen we fazant en moeflon nauwelijks meer als zodanig beschouwen. Men heeft het in Europese wildbanen en jacht terreinen getracht met Amerikaanse kalkoenen. Schotse korhoenders en zelfs Californische kuifkwanels. De hertog van Bedford bezat veel exoti sche cerviden en op zijn buitengoed kwamen o.a. grote antilopen voor; het Engelse klimaat schijnt beter geschikt dan het onze. In Nederland zijn wel proeven genomen met raven allang vóór de huidige van het Natuurfonds poolse hazen, auerhanen en (dit jaar) rode patrijzenin het zuid oosten van het Sticht, nabij Meer- langbroek. Het schijnt om een niet on belangrijk aantal te gaan, die onze in heemse patrijzen moeten aanvullen, want dit geliefde veerwild gaat sterk in getal terug. Reeds eerder werden deze vogels, wier eigenlijke vaderland in het zuiden van Europa ligt, zonder veel succes in het Hollandse duin uit gezet. Zij vallen, vooral in de vlucht, vrij moeilijk van onze eigen veldhoen ders te onderscheiden en het gevaar is niet denkbeeldig, dat er hier of daar wat van deze import aan kruit en lood ten offer zal vallen. In de eerste plaats wordt thans afgewacht, of de over levenden dezer nieuwe figuren in ons landschap zullen acclimatiseren en gaan broeden. Eigenlijk alles een slag in de lucht. 25-9-'67 A. B. WIGMAN LONDEN Nederland staat op het punt een overeenkomst te sluiten over de verdeling van een zilverschat in het wrak van de Oostindiëvaarder De Lief de, dat ligt bij een van de Shetland Eilanden. De waarde bedraagt tientallen miljoenen. Na drie jaar van intensief zoeken voor duikers, in het diepste geheim, zijn onlangs vierduizend zilveren dukaten uit het wrak van De Liefde geborgen, die per stuk zeker 150 gulden waard zijn. In het wrak moeten nog zeshonderddui zend geldstukken verborgen liggen. Deze vondst bij de Shetland Eilan den stelt die van de Scilly Eilanden voor de Engelse zuidwestkust volko men in de schaduw. Daar zijn de afge lopen dagen zoals gemeld twaalfhon derd zilveren en gouden munten van de zeebodem opgedoken, die afkomstig zijn uit het wrak van een Engels oor logsschip, de Association, dat daar in 1707 verging. Het wrak van het Ne derlandse schip kon wel eens de groot ste schat bevatten die er ooit in de wa teren rondom Engeland is gevonden. De Liefde, die toebehoorde aan de Nederlandse Oost-Indische Compagnie is vergaan in de nacht van de 7e no vember 1711. Dat gebeurde ten zui den van de eilandengroep Out Sker ries, die deel uitmaakt van de Shet land Eilanden, de noordelijkste eilan dengroep van het Verenigd Konink rijk. Ten zuiden van het eilandje Hou- say, in het oosten van de Shetlands, is De Liefde ondergegaan. Van de be manning van driehonderd koppen werd maar één gered. Wrakken in de Britse territoriale wa teren zijn gewoonlijk eigendom van de Britse kroon. Alles wat eruit is gebor gen moet dan ook worden afgedragen aan de Receiver of wrecks, de curator voor de scheepswrakken, een functio naris in overheidsdienst. Hij keert meestal 33 tot 50 procent uit van de op brengst van schatten aan diegenen die de vondst hebben gedaan. De Nederlandse ambassade in Lon den is als tussenpersoon opgetreden tussen de Nederlandse regering, die rechtsgeldig eigenaresse is van het wrak van De Liefde (de Nederlandse regering heeft immers alle rechten verworven van de Nederlandse Oost- Indische Compagnie) en een Engelse organisatie die het zoeken naar le schat van De Liefde financiert, Scienti fic Survey, een maatschappij van twee broers die restauranthouders zijn en twee ingenieurs, eveneens broers. Door een akkoord te sluiten met Ne derland denken dé Engelsen meer aan hun vondst te kunnen verdienen dan wanneer zij met de Britse curator van de wrakken zouden onderhandelen. Die heeft al erkend dat Nederland rechten kan laten gelden op het wrak van De Liefde, maar de Nederlandse ambassa de in Londen kon of wilde gisteravond niet zeggen wat de positie is van het wrak, binnen of buiten de Britse terri toriale wateren. Op 't tekenen van de overeenkomst na is de zaak beklonken, zei de ambassa de. Overigens vernamen wij direct van de Shetland Eilanden, dat het wrak wel degelijk binnen de Britse territo riale wateren ligt. Over de totale waarde van wat er nog van De Liefde op de bodem van. de zee ligt kan men nog niets met ze kerheid zeggen maar die moet ver scheidene tientallen miljoenen gulden zijn. Behalve geldstukken, zilveren du katen e.d., had De Liefde ook nog een grote' hoeveelheid edele metalen aan boord. De enorme publiciteit die de vondst van de Association vorige week in En geland kreeg heeft het werk van de duikers bjj het wrak van De Liefde in de kaart gespeeld. Zij konden hun werk ongestoord verrichten zonder hin der te ondervinden van concurrenten. De duikers staan onder leiding van een functionaris van British Petroleum, Owen Gander. John Bannon, een der twee restau ranthouders die het zoeken financie ren, heeft verteld dat dit zeker vijftig duizend gulden per dag heeft gekost. De twee ingenieurs met wie hij en zijn broer zich hebben geassocieerd, heb ben de apparaten ontworpen die onder water worden gebruikt bij het zoeken naar het wrak. Er wordt nu met dyna miet gewerkt en men haalt het zilver met emmers tegelijk boven. De eerste aanwijzingen dat De Lief de bij de Shetland Eilanden ligt kreeg men al in april en mei 1912. John Ban non heeft daar twee jaar geleden aan wijzingen over in handen gekregen toen hij er in een museum naar speur de. In datzelfde jaar braéhten twee duikers van de Britse marine de eerste keer dat zij naar beneden gingen al wat geldstukken mee naar boven. Vo rig jaar besteedde men veertien dagen aan onderzeese nasporingen maar pas deze zomer ontdekte men de enorme slechts 25 meter. MONTREAL Zondag is op de Ex- po-67 een bom gevonden op het terrein van „Africa Place". De bom werd ge vonden terwijl V.N.-secretaris-generaal Oe Thant de tentoonstelling bezichtigde. Deskundigen van het Canadese leger maakten de bom die in een plantsoentje lag onschadelijk. Africa Place, waar de Afrikaanse landen hun paviljoens hadden, zou door Thant bezocht worden. De bom werd lang voor Thants aankomst aldaar ge vonden, zo werd bekend gemaakt. TEL AVIV Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt, dat Israë lische troepen, met behulp van helikop ters, zondag 'n vuurgevecht hebben ge leverd met EI-Fatah-terroristen in de bergen by de stad Nabloes aan de wes- teiyke Jordaan-oever, 13 Arabische terroristen werden gevangen genomen, elf waren gewond. Een klein wapenar senaal werd in beslag genomen, bestaan de uit Russische automatische wapenen, Tsjechische mijnen en Syrische hand granaten. Het was het tweede vuurgevecht in twee dagen in de buurt van Nabloes, op de door de Israëlische troepen bezette westelijke oever, waarvan wordt aange nomen, dat het de El Fatah-basis huis vest. Israëlische grenspolitie heeft zater dagnacht een terrorist gedood en een ge vangen genomen, toen ze door een bende terroristen uit een hinderlaag werd be schoten. Bij het gevecht van ze idag, op 15 ki lometer ten zuidoosten ^un Nabloes, le den de Israëli's geen verliezen. Israëlische autoriteiten hebben zater dag sjeik Abdoel Hamid Sa'eh, de 55- jarige geestelijke leider van Oost-Jeru- zalem, die leiding heeft gegeven aan verzet tegen de Israëlische bezetting, gearresteerd en naar Jordanië gedepor teerd, aldus heeft het Israëlische leger bekendgemaakt. Het deportatiebevel dat het eerste zou zijn tydens de Israëlische bezetting was getekend door de minister van Defensie, gen. maj. Mosje Dajan. Sa'eh, president van het Jordaanse Shar'aia hof van appel, het opperste hof in het Islamitisch recht wordt er in het deportatiebevel van beschuldigd, dat hij Jordaniërs in Oost-Jeruzalem en aan de westelijke oever er toe heeft aan gezet zich tegen de Israëlische bezetting te verzetten en tot vijandige daden heeft opgeroepen. Na weken van toenemende sabotage en verzet treedt Israël strenger op tegen Arabieren aan de westelijke oever. ZEVENAAR Op de weg Utrecht- Arnhem, onder Zevenaar, zgn twee Spanjaarden levend verbrand, doordat een vrachtwagen in volle vaart op hun onverlichte en stilstaande auto reed. Ook de cabine van de vrachtwagen brandde uit. De Spanjaarden zyn de 46- jarige Jose Carranza-Rita en de 29-jari- ge Eusebio Lopez, beiden uit de Duitse plaats Essen. MOSKOU Rusland gaat kosteloos een aantal wapens en oorlogsmaterieel le veren aan Noord-Viëtnam. De eerste zending zal Viëtnam volgend jaar bereiken per schip en per spoor door China. Dit is gisteren in Moskou bekendgemaakt na afloop van besprekingen tussen Russische en NoordViëtnamese leiders. Tot dusver was niet veel bekend over de Russische hulp aan Hanoi. Men wist alleen dat Noord-Viëtnam beschikte over Russische vliegtuigen en raketten. De Russische leveranties zullen be staan uit vliegtuigen, raketten, lucht doelgeschut, artillerie, lichte wapens, munitie, militaire uitrusting, voertui gen, olieprodukten en andere goederen, die noodzakelijk zijn voor de verdere uitbreiding van de verdedigingskracht en de economische ontwikkeling van Noord-Viëtnam. Blijkbaar gesterkt door de Russische solidariteit verklaarde de Noordviëtna- mese minister van Defensie, generaal Vo Nguyen Giap, gisteren in Hanoi dat „een volledige Noordviëtnamese mili taire overwinning op de Amerikanen en hun bondgenoten werkelijkheid be gint te worden". Maar omdat het nog niet zover is, drukte hij zijn landgenoten wel op het hart dat „het gevecht tegen de Ameri kaanse vernietigingsoorlog nog lang en hard zal zijn". Inmiddels beweerde de Amerikaanse senator Karl Mundt, uit Zuid-Dakota, gisteren dat de Verenigde Staten China hebben gewaarschuwd zich buiten de Viëtnamese oorlog te houden op straffe van een bombardement van atoombom men. Mundt vertelde er niet bij wan neer China de waarschuwing had ge kregen en wie ze had overgebracht. Studenten van vier Zuidviëtnamese universiteiten hebben zondag tijdens 'n openbare bijeenkomst in Saigon, een open brief aan president Johnson ge richt met de volgende eisen: 1. Beëindiging van de Amerikaanse in menging in de Viëtnamese binnenland se aangelegenheden, daar de proble men van Viëtnam slechts door de Viët- namezen zelf geregeld kunnen worden. 2. Onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden, te beginnen met een staking van de bombardementen op Noord-Viëtnam, om tot vrede door on derhandelingen te komen. 3. Hulp zonder bijgedachten door ontwikkeling van de economie en de sociale en culturele vooruitgang. In Saigon, Da Nang en Hoe hebben zondag boeddhisten en studenten gede monstreerd en geëist dat de nationale vergadering de verkiezingsresultaten ongeldig verklaart. ADVERTENTIE Onze moderne Indus trie laat U zien wat zij presteert. Op 13.000 m2 expositie ruimte. Wees verstandig, re serveer een dag! Open: 14-22 uur,zater dag 10-18 uur, zondag gesloten. Dit zijn drie van de duikers, die zoe ken naar de schatten van het oude admiraalsschip „Association" dat bij de Scilly eilanden zonk in 1707. Reeds zijn honderden gouden en zilveren munten ontdekt en naar boven gebracht. Links DOUGLAS ROWE, rechts GEOFFRY UPTON. NEW YORK De Duitse raketge leerde Wolfgang Pilz werkt al drie maanden in China aan de ontwikkeling van een Chinees stelsel van ballistische raketten, aldus het Amerikaanse week blad „Newsweek". Pilz was in de Tweede Wereldoorlog assistent van prof. Werner von Braun en nam in 1960 de leiding op zich van het team geleerden en deskundigen dat zich in Egypte bezighield met de ont wikkeling van draagraketten. LUNTEREN Met vrywel algeme ne stemmen heeft de generale synode der Gereformeerde Kerken besloten dat de uitspraak van de synode van Assen (die onder meer leidde tot schorsing van dr. Geelkerken) niet langer zal gelden als een bindende leeruitspraak in de kerken. Daarmee is nog geen eerherstel van de toen geschorste predikanten o.a. dr. Buskes) bereikt: de synode zal zich in haai zittingen van januari be raden over de kerkrechtelyke aspecten van deze zaak. Er zal een commissie ad hoe benoemd worden die moet advise ren over de in 1926 genomen tucht maatregelen. Aan de beslissing zijn twee dagen van diepgaand beraad voorafgegaan. Twee punten vooral hebben de debatten be heerst. Als men nu disputabel stelt of de boom der kennis des goeds en des kwaads en de boom des levens zintui- gelijk waarneembare werkelijkheden zijn geweest en of de siang inderdaad heeft gesproken, waar ligt dan de grens zo vroegen velen zich af. Is met de ze terzijdestelling van de leeruitspraak van Assen het hek niet van de dam, zo stelden zij. Gaan de Gereformeerde Kerken dan niet steeds verder in de richting van de vrijzinnigheid? Een tweede punt was de verontrusting die die opheffing onder een deel van de kerkleden zou veroorzaken. Bij de uiteindelijke stemming bleken slechts twee leden hun bezwaren te handhaven. Op dringend verzoek van ds. G. Y Vellenga uit Apeldoorn zal aan de kerken mededeling worden gedaan van de genomen beslissing; weliswaar niet door middel van een herderlijk schrijven, maar door toezending aan de kerken van het enigszins omgewerkte commissierapport Na de stemming verklaarde dr. J. Schelhaas Hzn., een der deputanten die zich krachtig had verzet tegen deze be slissing, dat hij voor het genomen be sluit geen enkele verantwoordelijkheid wil dragen en dat hij zich zal bezinnen op de consequenties hiervan. 0 ADEN Britse en Zuid-Arabische troepen staan tegenover sura door de Britten aan het Zuid-Arabische Leger, zondag bot pnnW/>n..nt Juliet. Men verwacht dat de overdracht op elkaar tijdens de overdracht van Sheikh Otman en Al Man ochtend. De laa'ste post, welke overgedragen zal worden is 20 november gecompleteerd zal zijn. gistermiddag was de temperatuur in Zuid-Limburg 24 graden; in Mid den- en Zuid-Frankrijk 26 en 31 gra den. Deze sympathieke geste van de natuur hield verband met de opbouw van een stevig hogedrukgebied boven de Balkan met uitlopers tot Scandi navië en het „voor anker gaan" van een depressie ten westen van de Brit se eilanden. Tussen beide systemen voeren zuidelijke winden dan nu ein delijk voor de tijd van het. jaar war me luci.t aan. Vandaag en morgen kan de middagtemperatuur op de Ve luwe 24 tot 25 graden worden. De laatste maal dat Apeldoorn een zo merse temperatuur boekte was op 10 augustus. De bestendigheid van het weer zal in de eerste helft van deze week vermoedelijk niet honderd pro cent zijn in verband met de werking van de frontuitlopers boven de Britse eilanden, maar somber zien we het niet in. In de ochtend is er kans op mist. Het gebeurde in het verleden vaker dat zich tussen 23 en 30 september op het continent een zogenaamde „oude- i wijvenzomer" manifesteerde; de kans j dat dit gebeurt bedraagt zes op tien. i "Si PARAMARIBO Vandaag is de oud ste inwoonster van het koninkrijk, mevr. P. Mattes-Berenos in Suriname 109 jaar geworden. Zij heeft drie kinderen gehad, waarvan een zoon en een dochter nog in leven zijn. Op haar 100-ste verjaardag werd zij ereburgeres van Suriname.

De Vallei | 1967 | | pagina 1