de appelg bloeien Goede diensten' voor kwestie- Arie Kleywegt Huwelijksbalans AVRO-onderzoek naar relatie van S. van der Zee met Van Heijst Tentoonstelling hedendaagse Duitse boeken geopend Mamas and Papas naar Europa EngeSse kerkkoren willen 't samen kunnen uitzingen Bekroning „A man for all seasons' VANAVOND MORGEN BEATMISSEN VERBODEN Wereldbank klaagt Kind onder trein door te vroeg openen bomen HECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Medan wenst de P.N.I. verboden DEELNEMER N.M.B. KOST AAN STAAT 9 MILJOEN SCHOLTEN-VAN HEEK OPTIMISTISCH EUROPESE LENING Rijke stiefzoon van Goebbels verongelukt ■-dyina 2 MAANDAG 25 SEPi I. Deze was tus sen de fan-mail geraakt, en per toe val in zijn handen gekomen. Mona wist aan zijn ogen, dat Miller de brief gelezen had. Een ogenblik schoot de drift van haar Zuidelijk temperament omhoog. Maar ze be heerste zich. „Vergeet niet, een uittreksel ervan over te leggen bij mr. Diggers", voegde ze hem achteloos toe. Want zij wist, hoe hevig de intrige om haar heen gegroeid was, sedert zij voor het eerst had laten merken, Coen graag te mogen. Diggers stond scherp onder invloed van Bend, de man in Amerika, die zich directeur mocht noemen van twee filmmaatschappij en. Mona de Rez was nog te hoog in de gunst, om ontslagen te kunnen worden; zij was contractueel gebon den, en de opperste leiding zou geen storing in het werk gedogen. Maar zij voelde zich zo ontnuchterd door het te grote contrast tussen haar orthodoxe opvoeding en het film-le ven, dat ze zich welhaast vertwijfeld concentreerde op de betrouwbare ogen van een heel jonge man, die ar geloos en groot genoeg was, om het leven te durven baseren op een ideaal. In de geopende brief stond: „Ik hoop, dat je je nooit door mij van je kunstzinnige problemen zult laten af houden. Dat zou ik het grootste onge luk achten, wat de ene mens de an dere kan aandoen". Toen ze het las voelde ze zich warm worden. En tegelijk glimlachte ze geamuseerd: als Diggers dit ooit vernam, moest hij wel gerust gesteld zijn. Zij waren toen al weer met de be sprekingen doende, voor een nieuwe grote film. Het was opeens zo ver van haar af komen te staan... „Hij houdt me al van mijn kunst af", peinsde Mona. Het was een zoet geheim, dat zij met niémand zou kunnen delen. Op een middag, laat in november, bel de een zwaarlijvig heer in een dure jas, aan het huis van Alexander Ver- brinke; en aan het dienstmeisje vroeg hij met een vreemde stem, of me neer Van Wynendael thuis was. Het meisje meende deze kwaliteit winterjas en schoenen te mogen ver trouwen: zij had wel eens minder soort mensen moeten binnen laten. Ze zei en dat klonk al toestem mend: „Wie kan ik zeggen, dat 'r is?" De heer gaf zijn kaartje. Hij voer de de naam B. Peun, en woonde op een deftig adres. Hij werd in de klei ne spreekkamer gelaten, naast de voordeur. Coen voelde zich tamelijk gestoord in zijn oefeningen hij was juist aan de barre bezig, en had zich warm gewerkt. Het was vervelend, van het werk gehaald te worden, als de spie ren net soepel waren. Maar hij wilde uit kiesheid Barend Peun niet laten vragen, een andere keer te komen. Wat hadden zij elkaar in verschil lende situaties ontmoet! Eerst de machtige man met het dubbeltje, te genover de kleine jongen. Toen de bitse oudere en de onwillige, eigen wijze vlegel. Daarna de invloedrijke heer contra de jongeman, die geen macht had.En daar vonden ze mekander terug in die nette, kleine spreekkamer: de gespierde jonge ke rel met het zelfverzekerde air van ie mand, die zijn weg weet; en de oude re man, een beetje bevreemd, een weinig wankel... „Ik eh kom eens met je praten", zei neef Barend. Zijn stem was niet zo klankrijk, als Coen uit elke maand van zijn jeugd aan herinnering mee droeg. De lichtblauwe ogen, nog altijd ietwat dwaas-hooghartig door hun te bolle bouw, keurden de lange figuur voor zich: een dans-tricot en een haastig omgeslagen ochtendjas. Ba rend Peun wist, dat Coen zulke zaken op de „Wynendael" nooit bezeten had: niet zo rijk, niet zo schitterend van ruige wol en wijde mouwen niet zo vreugdevol in de diep-blauwe kleur met de zilvergrijze vogel-figu ren. Hij vond Coen een aansteller. En beiden dachten tegelijkertijd aan het grijs-blauwe pak, dat zij samen ge kocht hadden. „Ik heb een schrijven ontvangen..., van mijn advocaat...," zei Barend Peun. Het was een heel moeilijk ge sprek, om te beginnen. „Hij heeft contact opgenomen met jouw eh de heer Verbrinke..." Het ver baasde hem, hoe alles in het leven weer naar de oorsprong terugzwaai- de. Deze man, Verbrinke!... die hij na luchtige informatie als een jong broekje het minimale honorarium had durven bieden, waarvoor hij gouverneur werd op „Wynendael"... Die later weggezonden was En nu als een Nemesis opdook achter Coen, zijn schaduw werpend over het gan se verdere bestaan van hemzelf: Ba rend Peun... Coen antwoordde niet. Hij knikte. „Heb 'e wel goed gerealiseerd,... wat je doet,... als je mij voor het ge recht laat dagen met die beschuldi ging: valsheid in geschrifte...?" vroeg Peun. Coen fronste zijn wenkbrauwen. „Ik meen", antwoordde hij, „dat Verbrinke u voorgesteld heeft, een onderlinge regeling te treffen, en de ze zaak niet openbaar te maken". „Maar Coen hoe kan ik ooit vijf ton op tafel leggen?..." vroeg Barend. Hij hijgde een beetje, alsof hij te snel gelopen had, of te zwaar getild. Coen zette zich schrap tegen het medelijden. „De bezittingen, waarop ik recht heb, zijn zo schromelijk on dermijnd, neef Barend, trouwens, ik geloof niet, dat ik u hierop hoef te wijzen brak Coen af. „Maar ik heb toch geen vijf ton ge stolen! Ik ben toch geen misdadiger!" klaagde Peun. „Ik heb over het woord, waarmee ik de man zou willen tekenen nog niet nagedacht" antwoordde Coen scherp. „Ik weet alleen, dat de be zitting Wynendael berooid onder uw leiding vandaan komt, na een tijds-verloop van zestien jaar. De landerijen zijn verpatst, met dubbele prij en. Daardoor heeft u ook nog een wraakzucht onder de tegenwoordige bezitters gekweekt. De kosten, welke verantwoord moesten worden, zijn tot krankzinnige hoogte opgedreven, bijna alle bedragen, welke wij kun nen nagaan zijn vals verantwoord, ook ten overstaan van de kantonrechter. Dit is valsheid in geschrifte, neef Ba rend. De erfenis, die mij indertijd wachtte, is geslonken tot een onaan vaardbare last. Een oud, totaal niet onderhouden huis. De muren moeten op sommige plaatsen geheel ver nieuwd worden, het dak lekt. Ik heb minstens zeven kamers zelf gekeurd, waar de schimmel vuist-dik tegen de wand zit Enkele vloeren zijn dom weg verrot. De fruitbomen zijn nooit op tijd volledig behandeld, zoals Gel- les voorgeslagen had..." Hij zweeg ademloos. „Verwijten achteraf zijn zo gemak kelijk", zei Barend Peun, nog steeds met een soort vermaan-klank in zijn stem; alsof hij tot een ondeugend kind sprak. (Wordt vervolgd) z 3617. De professor klopte Sandra vaderlijk op de schouder en sprak geruststellend: „Wind je toch niet zo op, kindje. Wij zullen Arend wel even tot de orde roepen, hoor! Hij is toch niet gek of zo?" Maar het meisje schudde heftig het hoofd. „Och, jullie schij nen het niet te willen begrijpen. Hij is in de macht van de machine-godheid, of wat het mag zijn. Hij is volkomen bezeten! Hij herkent mij zelfs niet en kraamt allemaal onzin uit, over „de hoogste glorie" en „de eeuwige dynastie". Ik weet waarachtig niet hoe we hem weer bij zijn positieven moeten krijgen!" Zij zag de blikken van verstandhouding, die Buck en Dubois met elkaar wisselden en ongeduldig riep zij uit: „Als jullie mij niet geloven, kijk daar dan, en overtuig jezelf! Proberen jullie dan maar om hem tot andere gedachten te brengen!" De twee mannen sperden de ogen wijd open, toen zij daar inderdaad hun expeditie-leider zagen naderen, aan het hoofd van een bizarre optocht. En dat Sandra de waarheid had gesproken, daarvan konden zij zich weldra over tuigen. 24. Vanuit de boot zien de Rechter en Tsjiao Tai 't landschap langzaam aan zich voorbij trekken. Aan de linkeroever verheffen zich hoge heuvels, op de rechter oever zien ze werkende boeren met bruine strohoeden, bezig op hun rijstvelden. „Kolonel Shih Lang scheen nog steeds in Tsjeng's onschuld te geloven", zegt Rech ter Tie nadenkend. „Ja, die Shih Lang moet een ge schikte kerel zijn", zegt Tsjiao Tai. „Hij is kampioen in het beklimmen van stadswallen. De kerel is één bun del spieren. Hij kan evenveel met zijn voeten doen als een ander met zijn handen". De Rechter zit een tijd lang in gepeins verzonken. Dan zegt hij: „Als ik het goed begrijp hebben Tsjeng en jij je door de Koreanen laten trakteren. Hoe kwam dat zo?" „Tja, ziet u", ant woordt Tsjiao Tai verlegen, „we hadden burgerkleren aan en waren in een nogal uitgelaten stemming. Toen Pak en Yie ons vroegen wat we voor de kost deden, hebben we voor de grap gezegd dat we struikrovers waren. Dat schenen ze reuze interessant te vinden. Ze nodigden ons uit om de volgende week weer met ze te gaan drinken. Dan zouden ze nog veel meer geld heb ben, want ze verwachtten de betaling voor drie oorlogs jonken, die ze verkocht hadden. Maar misschien was het maar ten grap, want ze moesten er zelf geweldig om lachen". 10. Nogmaals klonk het „Oehoe!" „Brrr!" rilde Tek- ko en hij trok de deken wat vaster om zich heen. „Ik moet zien dat ik hier vandaan kom! Bah wat een ake lig geluid! Niet dat ik bang ben, maar leuk is het ook niet!" Hij liet zijn fiets tegen de boom staan en wierp een laatste blik op wat eens een volmaakte kampeer uitrusting geweest was en begon op goed geluk te lo pen. Hij had nog maar nauwelijks enige stappen ge daan toen met een krijsende schorre „Oehoe!" een grote uil voorbijvloog. „Oef! het is maar een nachtuil!" bibbérde Tekko, terwijl hij de vogel met de lichtende ogen nakeek. „Ik vind het hier niets leuk! Je kan hier van alles ver wachten. Het zou me bijvoorbeeld niets verwonderen als er nu plotseling op een oude bezemsteel eens...oei! Oh! Help!" Een vos was onhoorbaar uit het kreupel hout gekomen en onverwachts tussen Tekko's benen doorgeschoten. Onze vriend maakte een luchtsprong van schrik en holde toen, zo hard als zijn korte beentjes hem konden dragen, van angst weg. HILVERSUM Het hoofd van de te levisiesector van de VPRO, Arie Kley wegt, heeft het algemeen bestuur zater dag laten weten geen mogelijkheid te zien tot verdere samenwerking met de directie van deze omroepvereniging. Het bestuur heeft daarop een commissie van goede diensten benoemd, die moet trach ten deze crisis op te lossen en aanwijzin- gne te geven voor verbetering van de communicatie binnen het bedryf. De commissie, bestaande uit mr. Kuyl- man, ir. R. Maris, dr. K. H. Roessingh, H. Schaafsma en prof. P. Vinke heeft gistermiddag een gesprek met Kleywegt gehad. Zij zal vandaag spreken met de programmadirecteur, dr. I. J. van Hou- te. Binnen een week hoopt het bestuur de aanbevelingen van de commissie on der ogen te krijgen. Arie Kleywegt heeft inmiddels een week vakantie genomen, die hem nog restte. Hij noemde het gesprek met de commissie „nuttig en openhartig". In zijn standpunt heeft het echter geen wijzi ging gebracht. Over de verdere ontwik kelingen wilde Kleywegt zich niet uitla ten. „Ik heb gedaan wat ik goed vond. Nu is het niet aan mij om te beoorde len wat er gaat gebeuren", zei hij. Het algemeen bestuur van de VPRO is zaterdag langdurig bijeengeweest om zich over de situatie te beraden. Na af loop is meegedeeld, dat het program mabeleid niet zal veranderen en dat in dit beleid een krtisch cabaretprogram ma past. Het is duidelijk dat wanneer Kleywegt weer achter zijn bureau plaats zal nemen, de voorbereidingen voor het gewraakte programma zullen worden voorgezet, alsof er van een an nulering nooit sprake is geweest. Onder de titel „Balans van het hu welijk" heeft de KRO-tv gisteravond lang na kinderbedtijd aandacht besteed aan de uitslag van de enquête die het damesweekblad „Libelle" heeft laten houden over het huwelijksleven in Ne derland. De KRO revancheerde zich met dit programma voor de documen taire die deze omroep enige tijd gele den aan de katholieken en de geboor teregeling wijdde. In het grote team van deskundigen van sterk uiteenlopen de professionele pluimage zaten dan ook slechts twee priesters en een van hen, pasfoor Keet, was ook nog van mening dat priesters gehuwden met een pro bleem- in veel gevallen beter naar an deren meer deskundigen kunnen verwij zen. Nu moet gezegd worden, dat ook slechts een gedeelte van de uitzending aan de cijfers over het huwelijksleven van de katholieken werd besteed. Het was daardocfr voor iedere geinteres- de een programma dat de moeite waard was, al stond tegenover het voordeel van de nuchtere en doorzichtige aan pak het bezwaar, dat in vijf kwartier eigenlijk te veel facetten overhoop wer den gehaald. Daar het hier een com mentaar op de resultaten van een on derzoek betrof, miste men het „life"- element van interviews met betrokke nen, dat de recente „Achter het nieuws" uitzending over Maatschappelijke pro blemen zo boeiend maakte. Toch was er ook bij deze vormgeving nog vol doende om verwonderd over te zijn, zo als het feit, dat 37 procent van de on dervraagde vrouwen niet bleek te we ten hoe hun echtgenoten over de ";exu- ele kant van hun huwelijk denken (an dersom 32 procent), met alle nare ge volgen daarvan voor de voorlichting aan de kinderen. Over het huwelijksleven van aquari umvisjes werden we zaterdagavond uit voerig voorgelicht door pater Leopold Verhagen. Dat gebeurde in een reeds eerder „experimenteel uitgezonden, en nu gedeeltelijk herhaalde „Duys-vuist" in kleuren. De eerste aflevering van de serie „Denkend aan Holland... enz. enz." (zo is het toevallig ook nog eens een keer!) ging aan deze ingelaste uit zending vooraf. Vriendelijke plaatjes van de Maas en haar oevers, waarbij de zwart-wit-kijker de kleuren bijna ra den kon. Zondagavond presenteerde Ernst v. Altena in 't VPRO-programma de laat ste aflevering van zijn boeiende serie „Randfiguren". Ditmaal kwam het fan tasierijke, wat expressionistische oeu vre van de Amerikaanse dichter Carl Sanberg voor de camera's. Een weer boeiend programma, mede door de me dewerking van goede acteurs. Tenslotte nog even terug naar de za terdagavond, toen de TROS een genoeg lijk, zij het soms wat langdradig feest je rond de zestigjarige tekenaar Eppo Doeve opbouwde, onder de kennelijk op het devies „Doe het zelf" geïnspi reerde titel „Doeve zelf". Door de aan wezigheid van diverse collega's van 't weekblad, waaraan Doeve zijn gaven ten dienste stelt was het eigenlijk geen normale viering, maar een Elseviering. J. v. d. K. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Li. instr. trio. 18.50 Stereo: Kinderkoor met pia no. 19.15 Stereo: Vibrato: platenpr. voor stereoliefhebbers. 19.40 Humanis tisch Verbond. Een humanistische visie op het gezag. Toespraak door mr. M. G. Rood. NRU: 19.50 Openbaar Kunst bezit. 20.00 Nws. 20.05 1. Mod. ork. muz. (opn.).; II. Strijkkwartet: klass. en mod. muz. 21.30 Muz. en religie van verre volken. 22.00 Let the peoples sing: intern, competitie voor amateurkoren. 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister: rep. en gr.muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Li. koorzang. 18.20 Uitz. v. D'66. 18.30 Tienerama. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Li. gr.muz. 20.15 De London-Melbournera- ce, hoorspel. 20.30 Mod. muz. (gr.). 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespr. 22.50 Stereo: Li. gr. muz. 23.00 Li. gr.muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reel. CVK IKOR'RKK: 19.00 Kenmerk, wek. act.rubriek over kerk en samenleving. AVRO: 19.30 De Dick van Dyke-show. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.50 Vlucht zonder uitweg (1), tv-film. 22.15 twistgesprekken met God, gesprekken. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. KRO: 20.05 In kleuren: Filmrep. v.h. Wereld-Muziek-Concours te Kerkrade. 20.30 Bioscoopsuccessen van weleer: De goede aarde (The good earth - 1937), speelfilm. STER: 22.45 Reel. NTS: 22.50-23.05 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. 8.50 Morgenwijd. 9.00 Klank ju welen (9.35 - 9.40 Waterstan den). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. (Om 11.00 - 11.02 Nws.) 11.55 Beursberichten. 12.00 Licht instr. ensemble en zangsolist. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Orgelconcert: operette muziek. 13.00 Nws. 13.10 Journ. 13.30 Radio Matinee: A. Het Franse gitaar concours 1967: klass. en mod. muziek; B. Biennale Musicale van Zagreb 1967: mod. muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Internat. Beiaardconcert (gr). 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte gr. muz. voor de teenagers. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Gwoaaae...: lichte gr. muz. (7.30-7.32 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Lichte gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. 10.00 Stereo: Klasieke gram. muz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Musette orkest en zangsol. 12.18 markt berichten voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht ensemble met zangsol. 13.30 Musiësa:: licht gevar. muz.-progr. 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht instr. ensemble. 15.00 Pizzicato: muzi kaal middagmagazine. 17.00 Overheids voorlichting: Nieuws uit de Nederland se Antillen. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 rep. en com mentaren. 9.10 Platen maarrr. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en caba retdecor. (11.00 Nws.) 12.00 Verzoekpl. progr. voor de huisvrouw. 15.00 Nws. 15.02 Mix... licht platenprogr. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02 - 18.00 555en en 666en. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Sportpr. 11.35 Skaat en muz. 12.00-13.30 Act. kroniek. 15.25 Nws. 15.30 Wereldtoernooi hockey voor dames te Leverkusen. 16.45 Kookpraatje. 16.55 Tips voor woninginrichting. 17.15 In kleuren: Televisioeneh, tekenfilm. 17.25 In kleuren :pr. over platen. 18.00-18.05 Nws. Reg.pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Klaas Vaak. 19.00 Act 19.26 TV-film. 19.59 Pr.-overz. WDR: Nws. uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 In kleuren: De tijgervilla, tv-film. 18.25 Journ. (18.50-19.00 Goedenavond). 19.10 In kleuren: Idakobeelden uit een klei ne stad. 19.40 In kleuren: film over kristallen. 19.45 Weekjourn.). 20.00 Jour naal. en weeroverz. 20.15 Panorama. 21.00 In kleuren: Folkloristische film over Polen. 21.45 Filmrep. 22.30 Journ., weeroverz. en commentaar. 22.45 Euro visie: Vespero della Beata Vergine, Claudio Monteverdi, uitgevoerd in de San-Moarco te Venetië. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 TV-film. 18.20 Act. en muz. 18.55 Oude films. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Dagboek uit de evangelische wereld. 20.15 Medische rubriek. 21.00 Mouchette, Franse speelfilm (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.20 Nws., weerber. en act. HILVERSUM Terwijl het alge meen bestuur van de VPRO zaterdag op de 's-Gravelandseweg in Hilversum de crisis rondom Arie Kleywegt be sprak, hield aan de overkant van de weg het dagelijks bestuur van AVRO zich bezig met haar televisiechef: Sie- be van der Zee. De heer Van der Zee heeft in deze vergadering zijn relatie tot de familie Van Heijst toegelicht. Hij heeft erkend van t(jd tot tijd public relations advie zen aan de heer Van Heijst te hebben gegeven, waarvoor hij werd gehono reerd. Dat hij „dit jaar voor 20000 gul den op de loonlijst stond", zoals de di rectiesecretaresse van Van Heijst had verklaard, heeft hij echter ontkend. Het bestuur van de AVRO heeft be sloten een grondig onderzoek in te stel len naar de ware toedracht. De eerstvol gende bestuursvergadering is vastge steld voor zaterdag 7 oktober, maar de mogelijkheid van een tussentijdse spoed vergadering wordt niet uitgesloten. DJAKARTA De gemeenteraad van de Noordsumatraanse stad Medan heeft ontbinding geëist van de nationa listische partij P.N.I. vanwege haar Soekarno-gezinde houding. In verschei dene delen van het land hebben regio nale en plaatselijke P.N.I.-afdelingen zichzelf na de kritiek op hun partij al opgeheven. Veel P.N.I.-aanhangers wil len Soekarno weer aan de macht. De partij is op Oost- en Midden-Java sterk vertegenwoordigd. De eis van de gemeenteraad van Me- déyi steunt het besluit van generaal Sarwo Edie, militair bevelhebber van Noord-Sumatra, die vorige week de P.N.I. schorste. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiiifiiii' AMSTERDAM De minister van Ondewijs en Wetenschappen, prof. dr. J. H. Veringa, heeft in het RAI-cen- trum te Amsterdam de tentoonstelling „Hedendaagse Duitse Boeken" offi cieel geopend. In zijn toespraak sprak de bewindsman zjjn vertrouwen uit, dat dit boekenfeest de belangstelling zal krijgen die het verdient en dat het ook aan een niet minder belangrijk doel zal beantwoorden, nanielyk een hydrage tot de versterking en verdieping van de culturele betrekkingen tussen de beide volken. Enige honderden genodigden en be langstellenden uit alle kringen die bij „het boek" zijn betrokken, woonden de ze opening bij. De ambassadeur van de Duitse bondsrepubliek, de heer K. H. Knokke, begroette hen. Hij wees erop dat het boek voor de volkeren bij uit stek het middel is elkaar beter te le ren kennen. Verheugend is daarom de gebleken stijging van de belangstelling in onze beide landen wederzijds voor eikaars vakliteratuur en belletrie. Op deze, na 1956 tweede na-oorlogse Duitse boekententoonstelling in ons land wordt een selectie getoond van ca 1300 titels (boeken en tijdschriften) uit de nieuwste produktie van Duitse uitgevers daarbij zijn verscheidene vertalingen van Nederlandse werken en voorts „de mooiste boeken uit 1965 en 1966" en een speciale collectie van de „Duitse emigrantenliteratuur en Ne derland". Dit laatste als een hulde aan de Nederlandse uitgevers die in de oor- loesiaren werken - riuitcp deden verschijnen. Verscheidene daar van komen nog uit en worden nog ge lezen. De expositie is georganiseerd cioor de „Börsenverein des Deutschen Buchhandels" te Frankfort am Main, in samenwerking met het Comité van Boek- en Tijdschriften-importeurs te Amsterdam, daarna gaat zij (7 tot 15 oktober) naar Rotterdam, De Doelen, (21 tot 27 oktober) Groningen, Ge nootschap Pictura en (5 tot 12 novem ber) Enschede, het Rijksmuseum Twen te. „The Mamas and the Papas die hele maal niet tevreden z(jn over hun laat ste opnamen, gaan deze week naar Europa om daar nieuwe ideeën op te doen. Er is niet veel met zekerheid te zeg gen over de toekomst van de groep. Be kend is alleen dat men eind oktober in de Albert Hall in Londen een concert zal geven. „We wilden eerst ook naar Spanje gaan", aldus producer Lou Adler, „maar het bleek dat ze daar geen mensen met baarden willen hebben." Hnn reisdoel in Eurooa is niet bekend. De heer v.d. Zee zei ons: „Ik heb voorlopig hieraan niets toe te voegen. Ik acht het begrijpelijk, dat men door de vele geruchten de zaak verder wil on derzoeken; ik juich het zelfs toe". ff LONDEN De instandhouding van de zangkoren van de Londense kathe dralen kost zoveel, dat anglicanen en rooms-katholieken hebben besloten de handen in elkaar te slaan. De St. Paul kathedraal, Westminster Abbey en de (r.k.) Westminster-kathe draal hebben elk een opleidingsschool voor koorknapen en zij betalen salaris sen aan de beroepszangers in hun koren. Dezer dagen hebben zij laten weten dat de inkomsten van de drie kathedra len zo sterk bij de gestegen kosten ach terblijven dat besloten is gezamenlijk te proberen de toekomst van de eeuwen oude traditie van de koorzang veilig te stellen. Er zal een curatorium ingesteld wor den waar eminente musici, geestelijken, leken en verenigingen van toonkunste naars zitting zullen hebben. Het ere-pre- sidium wordt gevormd door de aarts bisschoppen van Canterbury, mgr. Mi chael Ramsey en kardinaal Heenan van Westminster. ASSISI, Italië De Britse film „A man for all seasons" is op het katho lieke filmfestival van Assisi onderschei den met de dertiende grote prjjs van het internationale bureau voor de ka tholieke film (OCIC). Er waren zeven films ingezonden naar het festival, die al eerder dit jaar op andere festivals in Europa OCIC-onder- scheidingen hadden gekregen. De jury noemde ,.A man for all sea sons", gemaakt door de Amerikaanse filmregisseur Fred Zinnemann „een overwinning van de geest". De jury, be staande uit vertegenwoordigers uit ne gen landen, vond ook dat Zinnemann „volmaakt trouw was gebleven aan het toneelstuk van Robert Bolt". In de film spelen Paul Scofield, Wen dy Hiller, Leo McKern en Orson Welles. De film werd al eerder onderscheiden met zes Oscars. WASHINGTON Een groep rooms- katholieke leken, die onder de naam „De mensen" in Washington en omge ving beat-missen organiseerden, mogen op last van de aartsbisschop van Wash ington, kardinaal O'Boyle, daarvoor niet langer gebruik maken van rooms- katholieke kerkgebouwen. Voor het ge bruik van versterkers en instrumenten als gitaren en trommels bij een mis is uitdrukkelijke toestemming van de „commissie voor de gewijde muziek", nodig. De bisschop wil dat de groep ontbonden wordt, omdat de liturgische praktijken niet te pas kwamen. De beat-missen werden geregeld door on geveer 400 personen bijgewoond. Eén van de leiders van de groep, de advocaat Landon Dowdey, zei dat het bevel van de bisschop in overweging ge nomen zal worden, maar dat hij niet kon zeggen waartoe de groep zal beslui ten. WASHINGTON De Wereldbank heeft in zijn jaarverslag de klacht ge uit, dat hulp aan de ontwikkelingslan den door de industrielanden van de vrije wereld steeds stagneert. „Voor het zesde achtereenvolgende jaar is er weinig verbetering geweest in het algemene peil van de ontwikke lingshulp met hoge inkomsten", aldus het verslag. De toeneming van buitenlandse hulp door 16 industrielanden is niet alleen ongedaan gemaakt, maar meer dan on gedaan gemaakt door een daling in de toevoer van particulier kapitaal naar minder ontwikkelde landen. De totale toevoer uit die 16 landen bedroeg het vorig jaar 9.9 miljard dol lar tegen 10.2 miljard dollard in 1965. De oorzaak is een scherpe daling in het particuliere kapitaal van de Ver. Sta ten. Het jaarverslag wordt voorgelegd aan de jaarvergadering van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds, welke dinsdag in Rio de Janeiro begint. DEN HAAG Als de Tweede Ka mer weigert 8,95 miljoen te voteren voor deelneming van de Staat in de uit breiding van het aandelenkapitaal van de Nederlandsche Middenstandsbank, zal een einde komen aan de zeggen schap van de Staat in de bank. Dit heeft minister Witteveen de Tweede-Kamer commissie voor financiën meegedeeld. De Staat heeft deelgenomen in het kapitaal van de bank om de krediet verlening aan de middenstand voldoen de te waarborgen. Nu de bank een fu sie is aangegaan met de Verenigde Bankbedrijven, moet het aandeel van de Staat met bijna negen miljoen wor den verhoogd om het vereiste aandeel van 36,8 procent te handhaven. Als er geen verhoging zou plaatsvinden, zou het aandeel van de Staat tot 30,6 pro cent dalen. Dit percentage biedt geen zekerheid ten aanzien van de zeggen schap van de overheid. Naar de mening van minister Witte veen moet de zeggenschap worden ge handhaafd zolang de bank blijft inge schakeld bij de uitvoering van het door de Staat gevoerde middenstandsbeleid. ENSCHEDE De directie van de band-, elastiek- en ritssluitingenfabriek Schol ten en Van Heek te Enschede deelt mee, dat de enige maanden geleden in gestelde arbeidstijdverkorting voor een gedeelte van het personeel nu geheel is opgeheven. Hoewel de directie met nadruk verklaart dat het nog te vroeg is om conclusies te trekken, deelt zij mee, dat de orderportefeuille, met name bij de verwerkende industrie, de laat ste vier weken is toegenomen. Tevens zijn de voorraden afgenomen. Een en ander heeft geleid tot het besluit het bedrijf weer op volle capaciteit te la ten draaien. BRUSSEL De Europese investe ringsbank gaat in Frankrijk een obli gatielening uitgeven van 200 miljoen Franse frank. De obligaties die een ren tevoet dragen van 6 1/4 procent per jaar, wordt van vandaag, af tegen een koers van 99.85 procent aan het publiek ter inschrijving aangeboden door een syndicaat van Franse banken onder lei- ing van het Credit Lyonnais, de Banque Nationale de Paris en de Banque de Pa ris et des Pays-Bas. De lening heeft een maximale looptijd van 18 jaar en bestaat uit 400.000 obli gaties van 500 Franse franks, verdeeld in nagenoeg gelijke series die om de drie jaar worden uitgeloot. Vervroegde af lossing zal na 5 oktober 1977 mogelijk zijn. Officiële notering van de obliga ties op de Parijse beurs zal worden aan gevraagd. MILAAN Harald Quandt, een van de rijkste mannen in het na-oorlogse Duitsland, is gisteren samen met vijf andere passagiers bij een vliegtuigon geluk om het leven gekomen. Het par ticuliere toestel waarmee het gezel schap van Frankfurt naar Nice vloog, stortte neer bij Saluzzo in de Italiaan se Alpen. De zogenaamde groep-Quandt, die in dertijd door de vader van Harald Quandt werd opgericht, is eigenaar van de autofabrieken BMW. Zij bezit tevens een minderheidsbelang in de autofa brieken van Daimler-Benz en meerder heidsbelangen in talrijke andere maat schappijen. Harald Quandt bezat boven dien de meeste aandelen in de maat schappij Safa te Milaan, die elektrische batterijen maakt Harald Quandt was de zoon van Günther Quandt en diens tweede vrouw Magda. Zij scheidde later van Quandt sr. en trouwde met Josef Goeb bels, de minister voor propaganda van de nazi's. ëBREDA Doordat de spoorbomen van een overweg in het centrum van Breda te vroeg werden geopend, is za terdag de 7-jarige G. v. d. P. aangere den door een rangeerlokomotief. De jongen verloor hierbij beide voeten. Hij is in zorgwekkende toestand in het zie kenhuis opgenomen. De spoorbomen gingen open nadat een personentrein uit de richting Til burg was gepasseerd. Op hetzelfde mo ment echter kwam van de andere kant een rangeerlokomotief aan. De politie onderzoekt in samenwerking met de spoorwegrecherche hoe het mogelijk is dat de spoorbomen te vroeg werden ge opend.

De Vallei | 1967 | | pagina 2