Veenendaals dagblad Nieuwe telg komt in lijn van troonopvolging op vierde plaats Bevalling vermoedelijk omstreeks eind april Griekse junta belooft voor volgend jaar referendum Buiten WIJ Damp°bevrij<lr Slachtoffer van vuurgevecht ROVERS EN POLITIE SLAAGS IN MILAAN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde K.V.P. raakt krap bij kas I MINISTER OPENDE I TROPISCHE KAS Alleen echter over nieuwe grondwet Akkoord van NLF met Flosy GEREF. KERKEN GAAN DRASTISCH BEZUINIGEN Twee dodenvele gewonden Radioreclame start volgend jaar Minder warm DEN HAAG Prinses Margriet is in verwachting. Zij zal waarschijnlijk tegen het einde van april moeder worden. De prinses voelt zich goed. Prof. Plate: Leergeld betaald 50 jaar bij de boer HOEDEN voor elke leeftijd. KLEM Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 26 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG PRINSES MARGRIET VERWACHT BABY De Rijksvoorlichtingsdienst, die dit gisteravond bekendmaakte, deelde mee dat de prinses voor lopig niet van plan is in haar dagelijks programma veel wijzigingen te brengen. Alleen in haar repre sentatieve verplichtingen zal zij zich beperken. Naar wy vernemen zal de prinses afzien van de reis naar haar geboorteland Canada, die zjj over enkele weken zou gaan maken. De prinses staat onder controle van haar huisarts. Zij heeft professor dr. W. P. Plate uit Utrecht aangezocht als specialist. Prof. Plate heeft, zoals bekend is, ook geassis teerd bij de geboorte van prins Willem-Alexander op 27 april. HU wilde gisteren geen enkel commentaar op zyn byzondere opdracht geven. „Wat dat betreft heb ik in april van dit paar mijn leergeld betaald", zei hy. Het kind van prinses Margriet zal om het even of het een jongen of een meisje is vierde zyn in lyn van troonopvol ging, na prinses Beatrix, prins Willem-Alexander en prinses Margriet zelf. Het kind krygt de titel van Prins of Prinses van Oranje-Nassau, Van Vollenhoven. Prinses Margriet en mr, Pieter van Vollenhoven trouwden op 10 januari van dit jaar in Den Haag. Mr. Van Vollenhoven moest daarvoor speciaal verlof uit de militaire dienst aanvra gen. Hij zal trouwens, wanneer hij eind april volgend jaar vader wordt, ook nog als vaandrig in dienst bij de Koninklyke Lucht macht zijn. Mr. Van Vollenhoven wordt op de vliegbasis Gilze- Rijen opgeleid tot piloot van lichte vliegtuigen. Hij zal waar schijnlijk midden volgend jaar met groot verlof gaan. Prinses Margriet en haar man wonen sinds hun huwelijk in een vleugel van paleis Het Loo by Apeldoorn. Prinses Margriet en toen nog student in de rechten Pieter van Vollenhoven uit Schiedam, verloofden zich op 10 maart 1965. Het nieuws gaf aanleiding tot ongekend enthousiasme in Soestdijk, Den Haag, Schiedam en Leiden, waar Pieter van Vol lenhoven studeerde. ATHENE Brigade-generaal Stylianos Patakos, vooraanstaand lid van de Griekse junta, heeft meegedeeld, dat in de loop van 1968 een referendum ge houden zal worden over een nieuwe Grondwet. Patakos, die minister van Binnenlandse Zaken is in het militaire regime, zei dat een aantal leden van de 20 man sterke Grondwetgevende commissie, bin nen enkele dagen naar Frankrijk, Duitsland, Engeland, De Verenigde Staten en Scandinavië zal vertrekken om overleg te plegen met Grondwettelijke des kundigen. pe zoudt wellicht denken, dat ik maar het liefst stil in het land schap rondneus, bij fauna en flora in bos en veld of gewoon in de tuin. In derdaad lijkt het daar soms wel een beetje op, doch eveneens mag ik graag bij de boer grasduinen, kijkend naar hun bedrijvigheid waaraan ik-zelf tekort kom! en genietend van de bontbebloemde weide, de welige graanvrucht en het vee in 't land. Wie er geboren en getogen is, in de dorps school begon en met de scheper of imker op de heide omging, vergeet de hartslag van het platteland nooit meer, alle verandering in de bedrijfs voering ten spijt. Vaak heb ik nostal gie naar de dagen van weleer. Daarbij kan het mij verheugen te zien, hoe het paard op de hoeve langzaam zijn plaats herneemt en hoe hier en daar nog vastgehouden wordt aan oude traditie. Er is gedurende een halve eeuw heel veel gewijzigd. We realise ren ons dit bij het lezen van het goed geïllustreerde en gedocumenteerde boek dat het agrarisch vei'oop uit nemend beschrijft en bij Misset van de pers kwam: „V ij fti g jaar Ne derlandse landbouw" door H. Hovius. Toen het weekblad „de Boer derij" zijn gouden jubilee vierde, ver schenen er een reeks bijdragen van deze historische ontwikkeling, zodat we ze nu zo makkelijk als 't maar kan in boekvorm kunnen herlezen. Dit is vaak de moeite waard, want we vergeten zo gauw de le wereldoorlog met zijn nasleep, de landbouwpolitiek en cultuurtechniek der jaren twintig, de crisismaatregelen, de 2e wereld oorlog met o.m. de Landstand en ten slotte de wederopbouwtijd en de mo derne Euromarkt. Wie nogeens zijn licht over die jaren 1915'65 wil op steken, kan in Hovius' geschrift het hart ophalen, b.v. in de komende win teravonden. 26-9-67 A. B. WIGMAN De grondwetscommissie moet voor 15 december haar voorstellen indienen. Patakos zei dat de regering dan zo no dig wijzigingen zal aanbrengen, waar na de herziene grondwet in de loop loop van 1968 aan een volksstemming zal worden onderworpen. Het referen dum zal wellicht in de vorm van een vragenlijst worden gehouden. Deze lijst zou twee, drie of meer vragen kunnen bevatten. Op de vraag wat het regime doet als een meerderheid de herziening van de grondwet verwerpt, zei Patakos: „Als 51 procent tegen is, ontwerpen we een nieuwe". Patakos, heeft tevens aangekondigd dat het militaire regime in de toekomst voorzichtiger te werk zal gaan bij het vrijlaten van linkse politieke gevange nen, omdat velen van hen die zijn vrij gelaten hun tegen de staat gerichte ac tiviteiten direct weer hebben hervat. Een groot aantal van hen die vrijgela ten zijn, werden later weer gearres teerd wegens ondermijnende activitei ten. De Times schrijft maandag dat het wellicht spoedig tot een confrontatie zal komen tussen koning Constantijn en de Griekse militaire junta. De ko ning zou vergroting van de macht der militairen in de regering zien als een stap terug op de weg naar het herstel der democratie. In het centrum van Athene is gister avond een bom ontploft, die paniek zaaide onder voorbijgangers maar geen slachtoffers maakte. In de tuin van het hoge gerechtsgebouw, waar de bom geplaatst was, werd geen schade aangericht. President Johnson heeft de nieuwe Griekse ambassadeur in de Verenigde Staten, Christian Xanthopoulospalmas in beleefde termen te verstaan gege ven, dat Griekenland slechts dan op voortzetting van de Amerikaanse mili taire steun kan rekenen wanneer het terugkeert tot de constitutionele demo cratie. ADVERTENTIE voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL BEIROET/CAIRO De twee riva liserende nationalistische organisaties in Zuid-Arabië zijn het eens geworden over een bestand met ingang van zes uur hedenochtend, zo heeft Radio-Cai ro omgeroepen. De mededeling was vervat in een ge zamenlijke verklaring van het „front voor de bevrijding van Zuid-Jemen" (Flosy) en het Zuidarabische nationale bevrijdingsfront (NLF). Daarin deden de leider van de twee organisaties, die in Cairo bijeen zijn geweest, ook 'n beroep op hun volgelingen op hetzelfde tijdstip op te houden met „provocaties en alles wat de voor het bereiken van de nationale eenheid vereiste sfeer zou kunnen schaden." Bestuurders van „de Eendracht" en „Unitas" de werknemersorganisaties in de textiel- en kledingsbedrijven gaan met de directie van de Scheepjeswolfa- brieken om de tafel zitten om een rege ling te treffen waarbij een 25-tal oudere werknemers voortijdig met pensioen gaan. De Veenendaalse padvinderij waar voor 'n toenemende belangsteling bij de jeugd te bespeuren valt heeft een gebrek aan leidsters en leiders. „Opper hoofd" A. H. van Pijpen wil het bijltje er ook bij neerleggen maar heeft deze be slissing tot dusver uitgesteld omdat er nog geen geschikte opvolger is gevonden. De Rhenense Instuif die binnenkort tien jaar bestaat gaat dit tweede lus trum vieren met een „snertfuif". 9 In Resteren zal een schoollokaal moe ten worden afgebroken omdat er geen rekening gehouden is met de bouw van een gymnastieklokaal op deze plaats. Rijkswaterstaat is druk bezig met het zoeken naar een oplossing voor de verkeerssituatie op de Klompersteeg (tus sen De Klomp en Veenendaal) die nogal wat zorgen geeft bij de afrit naar cam ping „de Batterijen". DEN HAAG In de KVP lijdt de kas onder de politiek. Op het partijbu reau in Den Haag klaagt men erover dat penningmeesters van vele afdelin gen achter zijn met de afdrachten aan de centrale partijkas. Oorzaak: men praat teveel over de zg. partijvernieu wingen en zo versloft de organisatie. Een groot deel van het lagere partij kader in de afdelingen, allemaal vrij willigers, laat het op deze manier af weten. De directeur van het partijbureau, W. M. Perquin, zit niet te piekeren over ledenverlies, want er hebben er in de afgelopen maanden maar een paar honderd bedankt van de meer dan een kwart miljoen. Hij verwacht wel een vermindering van inkomsten van meer dan twee ton over 1967: een totaal aan niet verrichte afdrachten van meer dan vijftigduizend leden. Er is weinig of niets aan dit euvel te doen, want het partijbestuur kan geen sancties treffen tegen slappe afdelin gen. Verhoging van de afdracht is de enige maatregel die wat meer geld in het laatje kan brengen. Daarom heeft de bestuursraad al be gin juli besloten om tegen 1 oktober het bedrag dat de afdelingen aan de partij kas moeten betalen, te verhogen van vier tot 7,50 gulden. De datum van 1 oktober is het begin van het nieuwe boekjaar. De raming van inkomsten voor 67/68 is gebaseerd op een afdracht van 160.000 leden. Over het jaar 66/67 schatte de heer Perquin dat hij de cen ten van minder dan 200.000 leden bin nen zou krijgen. Het zijn aflopende prognoses, zegt hij enigszins gelaten. UTRECHT De Gereformeerde Kerken gaan drastisch bezuinigen op hun landelijke kerkelijke arbeid, zoals evangelisatie, diakonale arbeid en pas torale zorg voor onder meer studenten, zieken, zeevarenden en Nederlanders in het buitenland. De Generale Synode heeft 'n personeelsstop afgekondigd tot 1970 en zelfs vervanging van personeel is alleen in zeer bijzondere gevallen toegestaan De Synode heeft tot deze maatrege len besloten toen uit een nota van het Fonds voor algemeen kerkelyke arbeid (Faka) bleek dat voor het thans bestaande werk volgend jaar vier mil joen gulden nodig zal zijn. De synode heeft besloten dit terug te brengen tot 3,6 miljoen. Het predikantentekort in de Gerefor meerde Kerken neemt nog steeds toe. Er zijn nu 214 predikantsplaatsen va cant; er zijn op het ogenblik 1064 dienstdoende predikanten. Het bestaan de predikantenkorps zou dus met twin tig procent moeten toenemen om alle plaatsen te kunnen bezetten. Verwacht wordt dat er pas na 1970 meer predi kanten beschikbaar zullen komen. ADVERTENTIE neus,keel en borst van vastzittend slijm HAREN Dr. G. H. VERINGA, de J minister van Onderwijs en Weten- J schappen, heeft maandag de officiële J t opening verricht van de nieuwe tro- J g pische kas (70x30 meter) van de Groningse Rijksuniversiteit. V.r.n.l.: S dr. G. H. VERING A, prof. dr. D. BAK- g KER, beheerder van de tropische kas g J en mr. N. J. POLAK, pres.-curator, g j tijdens de rondgang. RENO (Nevada V.S.) De bekende trompetmusicus Louis Armstrong is maandag met longontsteking in het ziekenhuis van de Amerikaanse stad Reno opgenomen. Volgens de impresario van de 67-ja rige trompettist is de toestand van Aromstrong niet kritiek en zal hij het ziekenhuis binnen drie tot vier dagen kunnen verlaten. Het lichaam van de 53-jarige chauffeur ODONI, in Milaan die in zijn cabine door een kogel werd getroffen, is af gedekt met een deken. Tijdens een vuurgevecht na een bank overval zijn twee mensen, onder wie de chauffeur van de vrachtwagen, om het leven gekomen en negentien gewond. Onder de gevonden bevinden zich vijf politiemannen. MILAAN Bankrovers en politiemannen zyn gisteren in het centrum van Mi laan in een wilde schietparty gewikkeld geraakt. Er zyn twee doden en 19 ge wonden gevallen. Vele slachtoffers waren burgers die door rondvliegende kogels Werden getroffen. Drie gewonden verkeren in levensgevaar. Kogels uit machinepistolen boorden zich in voorbygangers, auto's en gebou wen, terwyl de politie de rovers met gierende banden 10 km lang door drukke straten najoeg. Een schot kostte een vrachtwagenchauffeur achter het stuur van zyn gepar keerde voertuig het leven. Een andere automobilist werd in het hoofd getroffen en was op slag dood. Een vyfjarig jongetje kreeg een schot in de kaak en werd in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De schietpartij begon nadat drie ge maskerde mannen een bank hadden be roofd en met f 50.000,- trachtten te ont komen. Volgens de kassier hadden de twee overvallers in de rij voor de kassa staan wachten. Toen zij aan de beurt kwamen, bonden zij een zakdoek voor het gezicht en eisten al het geld op. Nadat zij een bezoeker en een politie beambte met de kolf van hun pistolen bewusteloos hadden geslagen, renden zij naar hun -uto. Toen een politieauto hun de weg versperde, openden de ro vers het vuur. De rovers hadden het ongeluk dat zich in de omgeving van het bankge bouw talrijke politiepatrouilles bevon den in verband met een verzoek om hulp van een nabijgelegen gevangenis. Daar dreigde namelijk een gevangene zich van het dak te storten, omdat hij onschuldig zou zijn aan een reeks dief stallen waarvoor hij was veroordeeld. In de avond weigerde de man nog steeds naar beneden te komen. De politie deelde later mee, dat de jacht eindigde toen de auto van de ro vers door politiewagens werd klem gereden. De rovers openden het vuur met machinegeweren en sloegen op de vlucht. Een rover werd in de arm ge raakt en gearresteerd. De andere ro vers er wordt over twee en drie ge sproken zijn nog op vrije voeten. In de beslissende slag werd een sergeant van politie levensgevaarlijk gewond. De buit werd aangetroffen in een zak in de door kogels doorzeefde auto van de bandieten. De gewonde arrestant is Adriano Ro- voletto (33), die volgens de politie een reeks overvallen in het noorden van Italië heeft bekend. DEN HAAG Minister Klompé ver trouwt erop dat in 1968 met radiorecla me kan worden begonnen. Zij verwacht dat de netto opbrengst maximaal 2,5 miljoen gulden zal kunnen bedragen. Waarschijnlijk zal de opbrengst lager zijn. Daarom houdt de minister veilig heidshalve een bedrag van anderhalf miljoen gulden aan, zo blijkt uit de toe lichting op haar begroting. Voor de kleurentelevisie zal ongeveer 23 miljoen gulden aan investeringskos ten nodig zijn. Tn de warme en vochtige lucht die met zuidelijke wind naar ons land stroomt, liep de temperatuur maan dag in het zuidoosten op tot ongeveer 26 graden. In Frankrijk werden zelfs temperaturen van 27 tot 30 graden be reikt. Voor het weer van woensdag is een oceaanfront dat behoort bij een vrij diepe depressie ten westen van Ier land van belang. Dit front dringt ver der op in oostelijke richting en kan Nederland in de nacht van dinsdag op woensdag met enkele buien of enige regen passeren. Woensdag overdag worden opklaringen verwacht, waar bij het op de meeste plaatsen droog J weer zal zijn. De overwegend matige wind ruimt van zuid naar zuidwest, terwijl de temperaturen lager zullen blijven dan dinsdag. 4

De Vallei | 1967 | | pagina 1