SCHOOLLOKAAL MOET DOOR MISVERSTAND WORDEN GESLOOPT Klompersteeg-probleem heeft alle aandacht Rhenense instuif jubileert Stichting werkt met veel succes Romeinse vondsten in Kesteren Rivierenweg project van de toekomst Openbare ULO gedupeerd Schoolhoofd T. de Jong: Ik weet nog van niets Politie leverde vlot werk E.H.B.O.-cursus in Amerongen Veilig Verkeer start cursus MARKTEN La mpi on optocht trok door Eist GEZELLIG FEESTAVOND Schakel de f in: Serieuze plannen voor oprichting van een Archeologische Werkgroep DINSDAG 26 SEPTEMBER 196, KESTEREN Het vijfde lokaal, dat onlangs aan de openbare Ulo-school in de Nedereindsestraat te Kesteren is bijgebouwd, zal in verband met 'n mis verstand op korte termijn weer moeten worden gesloopt. Plotseling is komen vast te staan, dat het betreffende lokaal van de noodschool voor een deel is gebouwd op de plaats waar binnenkort de bouw van het gymnastieklokaal van start gaat. Volgens betrouwbare bron bestaan er reeds plannen om maandag met de sloop van het lokaal te beginnen, waarna het direct weer zal worden opgebouwd bij de christelijke Ulo-school in Kesteren. Voor het vijfde lokaal van de openbare Ulo zal een andere plaats worden gezocht en verwacht wordt, dat men voor het begin van het volgend jaar voor de tweede maal met de bouw zal beginnen. De directeur van de openbare Ulo, de heer T. de Jong, wist gis teravond officieel nog niets van de sloopplannen af. 99 Tijdens de geheime informatieve bij eenkomst van de gemeenteraad van Kes teren, die vrijdag plaatsvond naar aan leiding van de verwikkelingen in be jaardencentrum „Het Anker", is over het bouw-probleem gesproken. De raadsleden gingen akkoord om het voorstel tot de sloop, dat vrijdag aan de raadsagenda zal worden toegevoegd tijdens de raadsvergadering zonder de bat goed te keuren. Men is van mening, dat het hier een menselijke fout betreft. De bouw van het vijfde noodlokaal vond plaats onder supervisie van de Technische Dienstkring Kesteren. Op dat moment was de plaats, waar het gymnastieklokaal zou komen, reeds lang bekend. Wat de kosten van sloop en opbouw zullen gaan bedragen is nog niet bekend. De firma Verlaats Houtbouw uit Giessendam, die met de werkzaamheden is belast, zal zo werd ons meegedeeld nog deze week prijs opgave doen. De heer T. de Jong, hoofd van de gedupeerde ULO-school, toonde zich hoogst verbaasd toen wij hem om com mentaar vroegen. „Ik weet officieel nergens iets van. Vanochtend is mij door een verwarmingsmonteur wel ter loops meegedeeld dat hij het buizen net in het betrokken lokaal moest af breken, omdat die weer gesloopt zou worden. Van de zijde van het gemeen tebestuur is mij echter nog niets mee gedeeld", aldus de heer De Jong. „Op het ogenblik hebben wij het lo kaal niet in gebruik, omdat we nog niet beschikken over de vijfde leerkracht. Aangezien ik goede hoop heb, dat be gin volgend jaar de toestemming af komt om deze leerkracht aan te mogen trekken, zouden wij door het gemis van een lokaal ernstig worden gedupeerd. De affaire gaf de heer De Jong enigszins een wanordelijke indruk. Het meest verontwaardigd toonde hij zich echter over het feit, dat hem nog niets officieel was meegedeeld. VEENENDAAL. Voordat twee bromfietseigenaren uit Veenendaal maandag aangifte deden, dat hun ver voermiddel gestolen was, had de politie de daders reeds geknipt. De 18-jarige M. v.d. S. en de 19-jari- ge G. V., uit Ede, stalen in de nacht van zaterdag op zondag een bromfiets op de Prins Bernhardlaan. Toen deze niet wilden starten verruilden zij het vervoermiddel in het Schrijverspark voor een ander. In Eist weigerde het vehikel alle diensten en te voet togen de „heren" naar Rhenen, waar zij een derde brommer van eigenaar deden verwisselen. ELST. Zaterdagavond werd in Eist een grote lampionoptocht gehou den, waarvoor vele belangstelling be stond. Er namen maar liefst 27 verkle de groepen aan deel. Een jury beoor deelde de diverse creaties en kwam tenslotte tot de volgende uitslag: 1. Vlaggetjesdag; 2. Pipo; 3. Kikker tjes in een boerensloot. Bij de individuele deelnemers was de uitslag als volgt: 1. Keukenprinses; 2. Koning; 3. Tabaksplanters. Muzikale medewerking verleende het tamboerkorps van „Crescendo". Langs de route stonden vele belangstellenden, onder wie de burgemeester van Rhe nen. Ds. Graafland spreekl >p jenpdappèl VEENENDAAL Rijkswaterstaat werkt momenteel aan een verbete ringsplan betreffende de spoorwegover gang aan de Klompersteeg tussen De Klomp en Veenendaal. Er zijn op het ogenblik verschillende wegverbeterin- gen in studie en binnenkort hoopt Rijks waterstaat afdeling Gelderland haar plannen aan het betreffende ministerie voor te stellen om tot de realisering hiervan over te kunnen gaan. Ver wacht wordt, dat over twee jaar de moeilykheden aan de Klompersteeg opgelost zullen zijn. Enige tijd geleden kwam de spoor wegovergang aan de Klompersteeg in het nieuws omdat er zich levensge vaarlijke verkeerssituaties voordeden. Komende van Veenendaal ligt juist over de spoorwegovergang de inrit naar camping „De Batterijen". Vakan- tie-gangers die de inrit naar deze cam ping wilden inslaan gingen voorsorte ren op de overweg. Doordat zij het te gemoetkomende verkeer voorrang moesten verlenen stonden zij dikwijls geruimetijd op de overweg. Vaak ge beurde het dat er een trein in aan tocht was, terwijl de overweg vol stond met voorsorterende auto's. Seinhuis wachters brachten hiervan de Neder landse Spoorwegen op de hoogte en de ze instantie trof in samenwerking met de Rijkswaterstaat maatregelen. Er werden verkeersborden „verbo den links af te slaan" geplaatst. Deze maatregel bleek echter niet te voldoen. Er waren automobilisten die zich niet aan het verbod stoorden en anderen keerden halverwege de Klompersteeg, waardoor op drukke dagen het verkeer eveneens in gevaar werd gebracht. An dere automobilisten keerden, naar aan wijzing van een door campinghouder C. Nap geplaatst bord, op het ver- keerspleintje bij De Klomp waardoor eveneens gevaarlijke situaties ontston den. Nu heeft de heer Nap enige tijd ge leden bij de Rijkswaterstaat een voor stel ingediend om een strook van het aan zijn camping en de Klompersteeg grenzende weiland af te halen en daar op een weg aan te leggen. Dan zullen de bezoekers van de camping, komen de van Veenendaal, niet meer hoeven voor te sorteren op de overweg, maar even verder de Klompersteeg op. Ir. A. B. Delmaar van de Rijkswa terstaat arrondisement Gelderland is echter niet geheel overtuigd van het welslagen van dit plan: „Ook hier zit ten tekortkomingen aan", zegt hij en hierbij denkt hij aan de moeilijkheden die in dit geval op de Klompersteeg zullen ontstaan. De heer Delmaar ver telt dat er samen met de NS naar een andere oplossing wordt gezocht. Zo wordt er gesproken over het doortrek ken van de Klompersteeg vanaf hotel „de Gouden Leeuw" zodat de hele bocht richting De Klomp wordt afge sneden. Maar welke oplossing aan Den Haag zal worden voorgelegd is nog niet zeker. Wel streeft men ernaar bin nen twee jaar de moeilijkheden bij de spoorwegovergang te boven te zijn. RHENEN „Breng eens een zon netje onder de mensen Deze me lodie schalt uit de jukebox in de bar van de instuif. Het is een toepasselijke melodie. Tien jaar lang hebben de be stuurders van de Stichting Jeugdzorg- werk Rhenen een zonnetje gebracht onder de jeugd van de Grebbestad. Komende week wordt namelijk het tienjarig bestaan gevierd van deze nog vrij jonge instelling. Dan wordt er in „Bella Vista", de voormalige ambts woning van burgemeester Bosch rid der van Rosenthal, een uitgebreid snertfeest gegeven. Om precies te zijn: woensdag 4 oktober. Gisteravond was de jeugd er nog niet. De leiders, deels gestoken in stofjassen, deels in overalls waren er druk in de weer om de laat ste hand te leggen aan de jaarlijkse op knapbeurt. Hier en daar een verfje in de schiettent, een bank en een stoel repareren in de bar, de kelder voor de handenarbeid wat opredderen, kortom overal was nog wel wat te doen om het interieur weer toonbaar te maken, na de lange zomerperiode van rust. Er waren tien jaar gel-eden vier ini tiatiefnemers, de heer Waiters, toenma lig chef van de afdeling sociale zaken ter gemeentesecretarie, de maatschap pelijk werkster uit die dagen mej. En gels en de maatschappelijk werker de heer B. Both, alsmede de heer Hulshof, ambtenaar van de afdeling onderwijs en personeelszaken van de secretarie. De heer Hulshof is nog steeds actief werk zaam in deze instuif, evenals de heer Both. Met hem maakten wij een praat je over de achterliggende jaren. „We zijn begonnen in het vroegere gymnastiekzaaltje aan de Bantuinweg", zegt de heer Both, „waarbij we geassi steerd werden doo'r een aantal vrijwil ligers. Allemaal mensen, die zich ge heel belangeloos gingen inzetten voor het jeugdwerk. De bedoeling was gedu rende twee avonden per week de jeugd van de straat bezig te houden. We be gonnen heel simpel met een biljart en een ping-pongtafel. Dat is langzaam uitgegroeid en al gauw moesten we naar een grotere ruimte omzien. Ons initiatief was aangeslagen. Gemiddeld kwamen er 's avonds zo'n dertig meis jes en jongens binnen vallen. Toen de ambtswoning van de burgemeester uit brandde, konden wij in het inmiddels opgeknapte „Bella Vista" terecht". In „Bella Vista" is nu al een jaar of zes alles op het jeugdzorgwerk in elf lokaliteiten geconcentreerd. Er zijn in de loop van de tijd hobbyclubs opge richt, waar radio's worden gebouwd en modelvliegtuigen en -schepen. Er kwa men biljarts bij, ping-pongtafels en een afdeling voor meisjes, die handenarbeid kunnen bedrijven in een sfeervol inge richte kelder. De bar werd wel vijf maal zo groot gemaakt, waar iedereen gezellig kan zitten, kortom de activitei ten zijn inmiddels zodanig uitgebreid, dat er vijf volle avonden per week met de jeugd wordt gewerkt. Zowel meisjes als jongens hebben tot de instuif toe gang. Ze betalen een luttel bedrag aan contributie. Die wordt in een reiskas gestort en van dat geld gaat het hele gezelschap éénmaal per jaar een dagje volken, om daar gezellig onder elkaar te babbelen. Een kopje koffie kost maar twee dubbeltjes. Frisdranken zijn al te krijgen voor dertig cent. Dit zijn allemaal factoren, die ongetwijfeld tot het welslagen van het initiatief heb ben bijgedragen. Eén hobbyclub is ter ziele gegaan. Dat was de bromfietssleutelclub. We gens gebrek aan belangstelling werd er een schiettent voor in de plaats ge bouwd. Daarvan wordt bijzonder veel gebruik gemaakt. Drie schoten voor één dubbeltje kan geen bezwaar ople veren. De jeugd kan hier op ballonnen schieten die mechanisch worden voort bewogen. Ook de club van radiobouwers is niet meer zo actief. Nogmaals, het zwaarte punt van de Rhenense instuif ligt tegen woordig op de ontmoeting van de jeugd. De meisjes, die dinsdagavond te- <1 EDERVEEN In de Nederlands. Hervormde kerk wordt woensdagavond een jeugdappèl gehouden op initiatief van de hervormde jeugdraad. Met dit appèl wordt het komende jeugdwerk seizoen geopend. Spreker is deze avond ds. Graafland uit Veenendaal die als titel voor zijn lezing heeft gekozen: Appèl 1967". Deze avond, is voor ie dereen toegankelijk; zowel voor de ou deren als voor de jeugd. Het optreden van het jeugdkoor, dat zijn medewer king aan deze avond zal verlenen, wordt afgewisseld met samenzang. AMERONGEN. De Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO organi seert jaarlijks in samenwerking van haar afdelingen, cursussen op het ge bied van Eerste Hulp Bij Ongelukken met het doel om mensen te scholen tot bekwame EHBO'ers, die kennis hebben en bereid zijn om bij ongevallen te kunnen helpen. Ook de afdeling Amerongen van de EHBO start met dit doel op woensdag 4 oktober met een cursus voor EHBO, waarvoor reeds een vijftiental cursisten zich hebben laten inschrijven. Als do cent stelde zich dr. C. P. Engel voor deze cursus beschikbaar. Men kan zich alsnog opgeven bij: L D. Boelhouder, Nederstraat 24; mevr A. van Ingen-Kortland, Overstraat 7; P. A. van de Geer, Pr. Margrietstraat 16, allen te Amerongen. SCHERPENZEEL De afdeling Scherpenzeel van het Verbond voor Veilig Verkeer is evenals vorig jaar, voornemens een veilig-verkeerscursus te houden. De cursus begint op maandag 16 ok tober a.s. en wordt gehouden in het zaaltje van het café-restaurant „de Hertog van Gelre". De cursusleider is de heer H. D. Hietbrink, groepscommandant van de Rijkspolitie te Scherpenzeel. Vooral nu de nieuwe verkeersregels van toepassing zijn geworden, verdient het aanbeveling dat een ieder zijn ver- keerskennis aanvult en uitbreidt. Vallei 1 cic uit. Het hele werk steunt op subsidie van de gemeente. Toen iedereen zag aankomen dat het initiatief ging slagen werd besloten een stichting op te richten. Daarvan is no taris S. J. Vleer voorzitter. Onder lei ding van het stichtingsbestuur werd het jeugdzorgwerk verder ontplooid tot wat het nu na tien jaar is gewor den. Tweehonderd vijf en twintig jon geren staan als vaste leden teboek. Zij brengen vriendjes en vriendinnetjes mee en in het afgelopen seizoen steeg het bezoek tot gemiddeld zelfs 70 lief hebbers per avond. Het doel van de stichting: de jeugd van de straat en de ze creatief bezig houden, is tenvolle be reikt. De instuif staat open voor jeugd van 13 tot 20 jaar. In de loop der jaren is gebleken, dat men 't accent moest gaan leggen op het ontmoetingspunt. Welis waar zijn de hobbyclubs grotendeels blijven bestaan, maar veel jongeren scheppen er behagen in de bar te be recht kunnen, zijn actief gebleven met de handenarbeid. Van de Kembo wordt veel gratis afvalmateriaal verkregen. Dat wordt verwerkt tot allerlei kunst zinnige voorwerpen. In het interieur van „Bella Vista" kan men veel van de werkstukken, die de meisjes ge maakt hebben, terug vinden. De Rhenense firma Jan Drost NV heeft de stichting een televisietoestel geschonken. Dat wordt alleen maar in geschakeld voor voetbalwedstrijden en andere veel-kijkers-trekkende uitzen dingen. Het tienjarig bestaan wordt gevierd op woensdag 4 oktober met een uitge breide snertfuif. De kok van het bejaar dencentrum „De Tollekamp" aan de Nieuwe Veenendaalseweg heeft zich be- bereid verklaard de snert te koken. Die snertfuif betekent tevens de opening van het nieuwe seizoen. De meisjes en jongens moeten zelf zorgen voor bord en bestek. Het kan een dol feest wor den. VEENENDAAL Aanvoer 52.00Ü stuks. Prijzen van f 13,tot f 14,25 voor grote per 100. Van f 7,tot f 11,voor kleine per 100. Handel matig. i RENSWOVDE Vorige week 5 deed het gerucht de ronde dat een j meisje uit de Taets v. Amerongen- J weg, dat 's morgens tegen 8 uur op j weg was naar school in Veenendaal. op het Slaperdijkje lastig was ge vallen door een man die plotseling uit de struiken te voorschijn sprong. Het betreffende meisje heeft hier geen aangifte van gedaan bij de po- litie. Toch wil de politie er met aan- j drang op wijzen dat zowel ouders als kinderen er goed aan doen, als men zo iets weet of meemaakt dit zo spoedig mogelijk bij de politie door te geven. KESTEREN OPHEUSDEN Bo venstaande schetstekening geeft een beeld van het tracé van de Rivieren- weg, dat onlangs werd goedgekeurd en waarover wy zaterdag reeds uitvoerig berichtten. Ten noorden van het Wal deck Pyrmontplein kruist de nieuwe weg door middel van een viaduct de noord-zuidverbinding Kesteren-Rhenen. Bij deze ongelijkvloerse kruising is een aansluiting op de weg geprojec teerd. hetgeen ook het geval is nabij „De Molenpol", ten westen van Op- heusden en buiten de bebouwde kom ten oosten van Opheusden. Op enige afstand van laatsgenoemde kruising is voor de toekomst een klaverblad ont worpen. De Rivierenweg kruist op dit punt een nieuw ontworpen weg, welke onder andere leidt naar een vaste oeververbinding tussen Wageningen en Rhenen. alsmede naar de in aanleg zijnde Rijksweg 15. Ten westen van Kesteren is een zogenaamde rondweg geprojecteerd, welke de verkeersdrukte in de Hoofdstraat aanmerkelijk zal ont lasten. De rondweg verlaat in de nabijheid van de Rhenense Rijnbrug de noord- zuidverbinding en komt hier weer op te rug in de oipgeving van rijksweg 15. Een zegsman van de Provinciale Wa terstaat merkte op, dat voor 1970 nog niets van de weg zichtbaar zal zijn. Een en ander duidt er op dat voorlo pig nog slechts voorafgaande werk zaamheden zullen worden uitgevoerd, zoals het aankopen van de betreffende gronden, hetgeen kennelijk geruime tijd in beslag neemt in verband met de ligging van het tracé. De Rivieren weg. provinciale weg nummer 37, zal naar wordt aangenomen niet voor 1972 het steeds drukker wordende dijk- verkeer ontlasten. KESTEREN Bij de aanleg van een grafkelder op de begraafplaats te Kesteren is door de plaatselijke aan nemer, de heer D. C. Ravensteyn jr. een opzienbarende archeologische vondst gedaan. Tijdens graafwerk zaamheden ontdekte men plotseling enkele prachtige vaasjes en een schaal, welke voorwerpen later uit de Romein se tijd bleken te dateren. De beschadi gingen aan de vondst waren uiterst ge ring. De Stichting Rijks Oudheidkun dig Bodemonderzoek heeft zich inmid dels over de gebruiksvoorwerpen ont fermd. Onze medewerker, de heer A. P. de Kleuver, noemde de vondst uitermate belangrijk. „Het staat voor mij vast, dat Kesteren het „Carvóne" van de Peutinger-kaart is. Dit houdt in, dat het de tweede grote Romeinse leger plaats is geweest aan de weg naar de kust. De eerste belangrijke legerplaats was Nijmegen (Noviomagum)", aldus de heer De Kleuver, die van mening is, dat de vondst in verschillende krin gen met grote belangstelling is ontvan gen. De heer A. Datema, hoofd van de openbare lagere school in Kesteren. en een van zijn onderwijzers, de heer J. de Kleuver, zijn beiden verwoed ama teur-archeoloog. Na de opzienbarende vondst op het kerkhof zijn zij enthou siast op onderzoek uitgegaan. Zonder al te veel moeite werd een groot aantal scherven gevonden, daterend uit ver schillende tijdperken, waaronder het Romeinse en Frankische. De heer Da tema heeft hierna onmiddellijk het plan opgevat om zo spoedig mogelijk te ko men tot de oprichting van een archeolo gische werkgroep voor Kesteren en om streken. Persoonlijk is de Kesterense hoofdonderwijzer al enige tijd lid van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland. „Al zouden we maar acht geïnteresseerde leden kunnen krij gen dan konden we onmiddellijk met de werkzaamheden starten. Ik ben ervan overtuigd, dat er nog veel meer be langrijke vondsten volgen", merkte de heer Datema gisteren op, nadat hij en kele zojuist gevonden scherven had ge toond. Od het ogenblik hebben zich al vijf personen voor de werkgroep aan gemeld, waaronder de heer A. P. de Kleuver uit Veenendaal. „Als het enigszins mogelijk is moeten we trachten om de gevonden voorwer pen in Kesteren te houden", vindt de heer Datema. „Ik vind dat de bevol king in de gelegenheid moet zijn deze opzienbarende vondsten te bezichti gen". Wanneer de officiële oprichting van de archeologische werkgroep Kesteren en omstreken zal plaatsvinden is nog niet bekend. „Ik hoop zo spoedig mo gelijk, want er wacht ons een hoop werk", zegt de heer Datema enthou siast. Eventuele belangstellenden kun nen zich in verbinding stellen met de heer A. Datema, Joost van de Vondel straat 1 te Kesteren (tel. 08886-354). De heer A. Datema toont een van de door hem gevonden voorwerpen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5