Israël sticht kolonies in bezette gebieden Russen overheersen op ruimtevaart-congres Bijzondere schakel tussen Oost-West en Peking Wat doe je met zin In wat hartigs? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Brug over Elbe Winst communisten in de Franse provinciale raden Praten kijk, zuiver scheerwol Politieke invloed Weg blij vers maar zeer gering zeer talrijk Over de grenzen hoe eerder,hoe beter! de kraan voor het water de knop voor het licht aardgas voor warmte Goudreserve V.S. Dr. Van Klef fens gaat heen MATRASSEN NADER BESCHOUWD DIOR WEER GOED GEMUTST China wijst twee diplomaten uit THUISBLIJVERS IJsbreker vast in Pool i j s Beu lab oorzaak van hoog water KRITIEK AANSLAGEN Groot ledenverlies voor N.P.D. MAAN DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 Een van de hoeden uit de collectie van DIOR, een citroenkleurige ve lours .hockey-hoed". Opvallend is de aangebreide oor- en halsbedekking. TOKIO China heeft maandag twee Indonesische diplomaten tot ongewens te personen verklaard en gelast, voor 29 september het land te verlaten. Aan genomen wordt dat hier sprake is van een represaille tegen het uitwijzen van twee Chinezen door Indonesië eerder deze maand. De Indonesische zaakgelastigde en tweede secretaris in Peking hebben zich volgens een Chinese nota ingela ten met bezigheden die de betrekkin gen tussen China en Indonesië onder mijnen. Het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken overhandigde de ambas sade de nota na krachtig te hebben ge protesteerd tegen de uitwijzing van zaakgelastigde Loe Tsjoe-Po en twee de secretaris Soe Sjeng uit Djakarta. Beide Chinezen keerden woensdag in Peking terug. PARIJS De communisten zijn de grote winnaars geworden van de zon dag in Frankrijk gehouden kantonale verkiezingen, die overeenkomen met de Nederlandse verkiezingen voor de Provinciale Staten. Ruim een kwart van de 8,2 miljoen uitgebrachte stemmen er stonden ech ter 14,75 miljoen kiezers ingeschreven ging naar de communistische partij, die daarmee haar landelijke percentage zag stijgen van 21,66 (1964) tot 26,4. De enigen die naast de communisten enige vooruitgang boekten waren merkwaardigerwijs de Gaullisten, die opklommen van 12,2 tot 14,5 procent. Hoewel zij een vijfde van het aantal stemmen veroverden (21,5 procent) en daarmee eveneens ver voor bleven op de Gaullisten, liep de linkse federatie van Mitterrand iets terug. De grote ver liezer was opnieuw het democratisch Centrum van Lecanuet, dat terugging van 16.8 pet. (in 1964 als M.R.P.) tot 8.1 pet. In tegenstelling tot Nederland zijn in Frankrijk de resultaten van deze ver kiezingen niet te vergelijken met die van de kamerverkiezingen, die in de maand maart van dit jaar werden ge houden. De departementale raden in Frankrijk zijn n.l. een zwak aftreksel van de veel krachtiger en onafhanke lijker Provinciale Staten in Nederland. De geringe staat van deze departe mentale raden blijkt duidelijk uit het aantal kiezers, dat is thuis gebleven (42.67 pet.), bijna een record. Dit blijkt tevens uit het feit dat precies een week voor deze verkiezingen 83 procent van een aantal kiesgerechtigden niet kon antwoorden op de vraag van het insti tuut voor opinieonderzoek wanneer de volgende verkiezingen in Frankrijk zouden worden gehouden! Op grond daarvan zijn reeds herhaal de malen bij de huidige meerderheid! stemmen opgegaan om deze departe mentale raden af te schaffen en hun bevoegdheden te doen overnemen door de onlangs opgerichte commissies voor de regionale economische ontwikkeling (C.O.D.E.R.) die een veel grotere macht en zelfstandigheid bezitten. WASHINGTON De Amerikaanse ijsbreker Northwind zit 470 mijl ten noordwesten van Barrow in Alaska in het ijs vast. Het schip was dieper in de ijsmassa's doorgedrongen dan enig an der vaartuig, maar heeft een blad van zijn stuurboordschroef verloren, zodat het zich niet meer uit het dikker wor dende ijs kan losmaken. Ofschoon er geen onmiddellijk gevaar bestaat voor het 82 meter lange schip en zijn tweehonderd bemanningsleden, heeft het wel hulp nodig. De Canadese ijsbreker John A. MacDonald is naar de Northwind onderweg. ADVERTENTIE Zie eens wat een mooi jongens- vest. Met V-hals. Een van de ves ten uit de fijne fully fashioned najaarscollectle van Delana. Zui ver Tasmanie scheerwol, krimp- werend - vervilt niet. Op en top Delana kindermode! Maat 104- 164, prijs vanaf f 19,50. kindermode, tricotmode WASHINGTON De Amerikaanse goudreserve is in het tweede kwartaal met 15,5 miljien verminderd. Tegen over verkopen naar Engeland van $34 miljoen en naar Zwitserland van $30 miljoen gevolg van de crisis in het Midden-Oosten stonden enkele grote aankopen. Zo kochten de Verenigde Staten goud van Canada voor 'n waar de van $50 miljoen, van Turkije van $21,2 miljoen en Peru van $15 miljoen. HARLINGEN (Texas) Het water van de Rio Grande, dat hoger staat dan ooit door de toevloed van de regen val die de orkaan Beulah begeleidt, heeft inderhaast opgeworpen dammen overspoeld en Harlingen overstroomd. Ongeveer 500 personen zijn naar hoger gelegen gebieden geëvacueerd. 25 hui zenblokken zijn ontruimd. Het water van de Aroyo stond maandag 12,5 me ter hoog. De situatie in Harlingen en andere steden aan de Aroye wordt aanzienlijk verergerd, doordat nu de overstromin gen van de Rio de Aroya op bepaalde plaatsen tezamen vloeien. Harlingen ligt 24 km ten noorden van de Rio Grande. De overstromingen be dreigen ook de stadjes Mercedes, La Feria, Rio Hondo en Lozano. De scha de die de orkaan Beulah alleen al in dit gebied heeft aangericht wordt ge schat op meer dan 125 miljoen dollar. JERUZALEM Israël gaat Joodse gemeenschappen stichten in voormali ge Syrische en Jordaanse gebieden. De eerste Israëlische kolonisten tref fen al voorbereidingen voor de bouw van drie dorpen in de buurt van Ba- nias op het Syrische plateau. Dit heeft de Israëlische premier, Le vi Esj kol, meegedeeld in een kabinets zitting, waarin tevens werd goedge keurd de bouw van een Israëlische ves tiging te Goesj Etzion bij Hebron in 't bezette gebied van Jordanië. Verder staat de bouw van een Israëlisch dorp op het programma in de vlakte van Je richo, eveneens voormalig Jordaans ge bied. Op een vraag over de politieke bete kenis van de vestiging van Israëlische dorpen in bezet gebied, antwoordde een woordvoerder: „Het kabinet heeft de po litieke kant niet besproken." Dit aspect van de vestigingen was echter wel ter sprake gekomen in een vergadering van het bestuur van de Rafi-partij, waarvan oud-premier Ben Goerion lid is. Ben Goerion kritiseer de daarin premier Esjkol omdat deze teveel zou hebben getalmd met de ves tiging van Joden in het „bevrijde" deel van Jeruzalem. Volgens Ben Goerion moeten zich in de Arabische wijken van de oude stad en in de omgeving, vooral tussen de Berg Scopus en de Olijfberg, sterke ge meenschappen Joden vestigen „anders loopt men het risico de stad te verlie zen." De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, deelde de vrees van zijn partijgenoot niet. Hij zei dat Israël de zesdaagse oorlog had gewonnen en dat het nu bezig was met de consolidatie van die overwinning. Hij was ook be reid, zei hij, zijn ontslag als minister aan te bieden wanneer zijn partij dat zou eisen. Inmiddels duren de aanslagen van Arabieren op Israëlisch gebied voort. De meeste aanslagen gebeuren in het gebied tussen Tel Aviv en Haifa waar vooral de El Fata-beweging actief is, die van Syrië uit zou worden geleid. In het dorp Ometz werd een huis op geblazen waarbij een kind van drie en een half jaar om het leven kwam. De moeder werd ernstig gewond. Een half uur later ontplofte een bom in een glu- cosefabriek te Ein Sjemer. Sporen van de daders leidden naar de westelijke oever van de Jordaan. Voor alle Ara bische plaatsen waar aanslagen zijn ge pleegd is een avondklok ingesteld. Den Bosch heeft gisteren zijn tach- tigduizendste inwoner geboekt. Het was de zoon van het echtpaar Jansen-Van Balveren. DEN HAAG -- Dr. E. N. van Kleffens gaat op 1 oktober zyn carrière beëindi gen. De vertegenwoordiger van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal in Engeland sinds 1 mei 1958 legt deze functie dan neer. Hy gaat zich teruggetrokken in Portugal vestigen, het land waar hy van 1950 tot 1956 Nederlands gezant was. Dr. Van Kleffens bijna 73 en de enige ambassadeur van de gemeenschap studeerde rechten in Leiden en werd in 1939 minister van Buitenlandse Za ken in het twee kabinet-De Geer. In Londen legde hij tijdens de oorlog de grondslag voor een nieuwe actieve bui tenlandse politiek, gebaseerd op de on mogelijkheid van neutraliteit bij we reldconflicten en tijdige aansluiting bij die machten, waarmee ons land door belang en wereldbeschouwing is ver bonden. In het na-oorlogse kabinet-Schermer- horn-Drees was dr. Van Kleffens even eens minister van Buitenlandse Zaken, totdat hij op 1 maart 1946 vertegen woordiger voor ons land werd bij de Verenigde Naties. In juli 1947 werd hij ambassadeur in de Verenigde Staten en nog diezelfde maand verdedigde hij in de veiligheidsraad het Nederlandse standpunt inzake de eerste politiële actie in Indonesië. In 1950 kreeg hij de titel minister van staat. Van 1956 tot 1958 vertegenwoordigde dr. Van Kleffens ons land in de Noord- atlantische verdragsorganisatie en de raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking. Na twee dagen van vergaderen heb ben delegaties van beide partijen beslo ten om onmiddellijk te beginnen met de voorbereiding van de conferentie van november. Werkgroepen zullen worden ingesteld om de landbouw-, industriële, arbeids-, transport- en handelsproble men te bestuderen die uit een voor keursverdrag kunnen voortvloeien. A mbassadeur Alberto Ullastras, leider van de Spaanse delegatie, was te vreden met de resultaten van de twee dagen en noemde de sfeer van de on derhandelingen uitstekend. Ullastras heeft gesteld dat Spanje bij de onderhandelingen door drie beginse len zal worden geleid, t.w.: 1. Spanje moet weten of het zijn eco nomie ontwikkelen kan op steeds nau wer wordende banden met de economie van de Gemeenschap. Anders zal het zich op andere mogelijkheden moeten oriënteren. aardgaswarmte BONN De uiterst rechtse National Democratische Partij (NPD) die eer der dit jaar door een scheuring getrof fen werd, heeft 5000 leden verloren se dert zij bijna drie jaar geieden opge richt werd, aldus deelt het ministerie van Binnenlandse Zaken mee. In zijn orgaan „Binnenlandse Veilig heid" zegt het ministerie dat de par tij nu naar schatting 23.000 tot 25.000 betalende leden heeft. Slechts een zeer klein deel van hen die uit de partij ge lopen zijn, heeft zich aangesloten bij de „Nationale Volkspartij", gesticht door Friedrich Thielen nadat hij in mei van dit jaar uit de leiding van de NDP gezet werd, aldus het ministerie. Het ministerie zegt, dat de NDP van plan is een advertentiecampagne te be ginnen en te proberen de leden voor het einde van het jaar terug te winnen. De NDP-leiders maken zich er ook zor gen over dat hun leden in staatsparle- menten een te geringe ontwikkeling hebben en niet genoeg parlementaire ervaring hebben om enige indruk te maken, aldus het ministerie. De partij heeft zetels in vier staats- parlementen: Beieren, Hessen, Rijnland- Pfaltz en Sleeswijk-Holstein. De partij ziet nu uit naar deskundi gen op de verschillende gebieden om als adviseurs van de parlementariërs te dienen, aldus het ministerie. ADVERTENTIE 0LGA BELGRADO Het achttiende con gres van de internationale astronauti- sche federatie is geopend en begonnen met een minuut stilte voor de eerste slachtoffers van de ruimtevaart-eeuw, Amerikaanse en Sovjet-astronauten. Meer dan 1000 raket- en ruimtevaart deskundigen uit 29 landen waren bijeen voor de openingsplechtigheid, die voor gezeten werd door professor Tatomir Andjelic, president van het Joegosla vische astronautische en raket-genoot schap. President Tito, de initiatiefnemer van het congres, had Torna Granfil, lid van de regering gezonden om hem te ver tegenwoordigen. De Sovjet-Unie heeft zeer veel afge vaardigden gezonden, onder wie de top deskundigen op het gebied van de ruim tevaart en Pavel Popovitsj een astro naut. Zij overheersten ook op de „ruimte voor vrede" tentoonstelling, waar zij veel van hun satellieten, ra ketten en het ruimtevaartpak toonden dat Alexei Lionof gebruikte voor zijn eerste wandeling in de ruimte. Het congres wordt gehouden enkele dagen voor de tiende verjaardag van de lancering van de eerste aardsatelliet door de Sovjets. Amerika heeft geen moeite gedaan op het congres met spectaculaire za ken te verschijnen. Op de tentoonstel ling „ruimte voor de vrede" was geen enkele Amerikaanse inzending en de Amerikaanse ruimtevaarder Walter Schirra is niet verschenen. Ook dr. William Pickering, directeur van het laboratorium voor straalaandrijving van Pasadena en Wernher von Braun, ver schenen niet. Dr. Leonid Syedof, de vader van de eerste kunstsateliet was de eerste spre ker op het congres en gaf een over- NEW YORK Een dodelijk ver moeide Cornelioe Manescoe tekende, bijna afwezig, lijntjes op een vel papier terwyl hy de onvermijdelijke vragen beantwoordde over Viëtnam en het Midden-Oosten. Een Amerikaanse journalist vroeg: „Heeft u als eerste communistische voorzitter een nieuw initiatief om de huidige impasse van de Volkerenor ganisatie te doorbreken? Manescoe leunde op zijn linker elleboog en zei in bijna traag, melodieus Roemeens: „Ik kan het heft niet in handen nemen, ons welslagen hangt niet af van het genie van één persoon". Het was de eerste persconferentie van de nieuwe voorzitter van de Alge mene Vergadering, opvolger van de Afghaan Abdur Rahman Pazhwak. De drie maanden van de eerste zittingspe riode die Manescoe voor de boeg heeft op het hoge podium naast Oe Thant de secretaris-generaal van de VN (met wie hij geen snel overleg kan plegen want Manescoe spreekt geen Engels, wel goed Frans) zullen niet gemakke lijk zijn. Hij is de eerste communist die deze veelbegeerde plaats inneemt en er wordt druk gespeculeerd in diploma tieke kringen over deze nieuwe schakel tussen Oost en West. Men wacht nieuwsgierig af hoe hij de spelregels van de debatten zal hanteren, vooral waar het zijn kritische mede-socialisti sche leden betreft. In 1946 was Manuilski, minister van Buitenlandse Zaken van de Oekra- ine, voorzitter van het belangrijke Po litieke Comité. Men zei van hem dat hij het bestuurde als een Partijverga dering en de regels wijzigde als dit be ter uitkwam voor Moskou. Maar het huidige Roemenië vaart op het ogen blik een onafhankelijker koers. De taak van de voorzitter van de Al gemene Vergadering is niet gemak kelijk. Behalve de lange uren van ver gaderen, waarin hij moet luisteren naar redevoeringen van ambassadeurs, mi nisters van Buitenlandse Zaken en staatshoofden en waarbij hij de orde moet handhaven en al te geestige spre kers van het podium weglokken, heeft hij ook een onoverzichtelijk aantal so ciale verplichtingen. Alle ambassades zullen hem uitnodi gen voor hun cocktails en diners Talloze verzoeken voor interviews van radio, televisie, politieke groeperingen en verenigingen in New York zijn al binnen. Manescoe zal een voorzichtige keuze moeten maken. Hij kan geen voorkeur laten blijken aan bevriende landen. Zijn perssecretaris zei: „Het is een kwestie van beslissen of je overdag op een stoel of 's avonds staand uit geput wilt raken." Corneliu Manescoe ziet er overigens uit of hij er tegen opgewassen is. Hij is een rijzige knappe man, 51 jaar oud, maar hij ziet er ondanks zijn zilveren haardos veel jonger uit. Hij is slank, loopt verend, lacht gemakkelijk. Hij tennist en zwemt en is een geestdriftig voetbalenthousiast. Met zijn echtgenote Dana heeft hij een suite betrokken in het Carlyle Hotel. Hun zeventienjarige dochter Alexandra studeert nog in Boekarest. Een van de mensen uit zijn omge ving vatte het zo samen: „Een minis ter van Buitenlandse Zaken in het communistische blok, die tegelijk het meest pro-westers en het meest pro-Pe king is, moet wel een waardig diplo maat zijn voor deze post." zicht van de 10 jaar ruimteonderzoek in de Sovjet-Unie. Hij legde er de na druk op, dat de afgelopen tien jaar een keerpunt zijn in de ontwikkeling van ruimte-wetenschap en techniek. Syedof, zei, dat de prestaties op ruim- tevaartgebied in de afgelopen tien jaar „de belangrijkste zijn niet alleen voor de 20ste eeuw maar voor de gehele ge schiedenis van de menselijke bescha ving". Hij zei verder dat er dit jaar geen bemande ruimtevluchten naar de maan gemaakt zullen worden, omdat de terug keer naar de aarde nog niet verzekerd is. „De kwestie van loven buiten de aarde en in 't bijzonder op Mars is een raadsel, dat in deze eeuw op doeltref fende wijze opgelost kan worden. Daarna nam Jack H. James het woord. Hij is onderdirecteur van het la boratorium van Pasadena. Hij las een document voor opgesteld door dr. Picke ring, waarin hij een overzicht gaf van het Amerikaanse ruimtevaartprogram ma, de Amerikaanse prestaties en de plannen voor de toekomst. Het congres zette daarna zijn werk zaamheid voort in commissies en sym posiums. FRANCO nog wachten 2. Een nauwere band tussen de zes en Spanje moet beide partijen voordelen bieden. Zou Spanje geen duurzame voordelen trekken uit een nauwere band met de EEG, dan zou het moeilijk zijn om zijn betalingsbalans en groeiend handelstekort met de zes te verbeteren. Bij het ontbreken van echte voordelen voor Spanje, zal het zijn economie niet kunnen herstellen en de Spaanse koop kracht zou er onder lijden. Het handelstekort van Spanje met de EEG is van 782 miljoen dollar in 1965 toegenomen tot 921 miljoen in 1966 en naar verhouding sneller gestegen dan het tekort met de rest van de wereld. Het handelstekort met de EEG bedroeg vorig jaar 38.8 procent van het totale Spaanse handelstekort. 3. Spanje vraagt een zekere mate van begrip voor zijn achtergebleven in dustrieën. Ullastras heeft op de vergadering ge zegd: De produktieve structuur van onze industrie is nog verre van volmaakt en eist aanpassing aan grotere concurrentie. Het tempo waarin de Spaanse industrie zich kan aanpassen hangt veel af van de voordelen die de EEG zou bieden. Ullastras gaf ook te kennen, dat het probleem van de sinaasappelen moet worden behandeld. T"ke instructies aan de EEG-delegat.ie luidden dat zij geen voorrechten aan Spaanse sinaasappelen kon verlenen, omdat de EEG overeenkomsten heeft met andere Middellandse-Zeelanden. Ullastras zei, dat bij de behandeling van landbouwformules, het praktisch onmogelijk is om de Spaanse positie als voornaamste leverancier te negeren. Jo te zien lijkt een akkoord van Spanie en EEG voorlopig nog wel ver weg. En de handel is ook niet het voornaam ste struikelpunt. Er is nog zo iets als politiek. ADVERTENTIE Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. GRONINGEN De Duitse makelaar Fritz Siegmeyer uit het Noordduitse stadje Glückstadt heeft grote plannen om tussen zyn woonplaats en het aan de overzyde van de vier kilometer brede Elbe gelegen Wishafen een brug te spannen. Deze brug zou vyf kilometer lang worden en de Elbe op een hoogte van 65 meter kruisen. De kosten voor de bouw worden op honderd miljoen mark geraamd. Het geld wil hy van particuliere zyde zien byeen te bren gen. Op een persconferentie die hij giste ren in Groningen hield, zette Siegmeyer zijn ideeën uiteen. De brug over de Elbe die de afstand tussen Nederland en De nemarken met drie uur zou bekorten zou, zo hebben deskundigen de Duitse makelaar verteld, drie miljoen voertui gen trekken. Op het ogenblik wordt het verkeer ter plaatse door een veerboot overgebracht. Deze veerboot brengt elk jaar vijfhonderdduizend mensen van de ene naar de andere kant. De makelaar wil per auto gemiddeld zes mark tolgeld heffen. Dat zou hem per jaar achttien miljoen mark ople veren. Hij is daarom van mening dat zijn brug een goed object is voor be leggers. Op 1 oktober wordt in Glückstadt een vereniging opgericht van sympathisan ten met de brug uit Nederland, Dene marken en Duitsland. ADVERTENTIE Cpanje en de Europese Economische Gemeenschap zullen in de eerste week van november hun onderhande lingen voortzetten, over het eerste sta dium van een voorkeurso\ ereenkomst voor de handel.

De Vallei | 1967 | | pagina 7