Onfortuinlijke Jan Klijnian voorlopig buitenspel Pure pech Henk Warnas bij selectie „Ik hoop nog steeds eens in de ring te komen" Henny Ardesch ligt met een rugblessure plat in bed Ik wist niet eens dat die bal zat" Schatrijk had ik kunnen zijn JAN SANDBRINK CLUBKAMPIOEN SCHUILEN OP TAHITI Ook Ajax-Twente waarschijnlijk op een latere datum Onderzoek naar dood van Dewilde Tafeltennisteam voor Europese beker Ploegen voor zesdaagse Berlijn Olympische Spelen in kleur op tv Australië klopte dameshockeyteam Gijs van Lennep snelste in Stockholm Verdiende nederlaag voor Advendo HET GING JUIST ZO LEKKER" Van de baan Twee of drie Dik waard Jarige Bep van Klaveren (60): Ongelijk Echt Zeven ronden Dronten „Zilveren Molen" Persoonlijk Bewogen Britse huizen onvoldoende Kroning van Sjah nationale aangelegenheid w w m V Alberto Moravia deed eindexamen Graf gevonden van Hxksos- prins DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 DORDRECHT Half over de rand van het bed hangt een been, ste vig in het gips verpakt. Brutaalweg steken aan het eind enkele tenen hun nagels omhoog. Het zijn het been en de tenen van Jan Klijnjan, de onfor tuinlijke DFCer, die zondag in de wedstrijd tegen Haarlem een scheur in zijn kuitbeen opliep. Mistroostig staart de Dordtenaar voor zich uit. Het ging juist zo lek ker. Ik had goede hoop weer voor het Nederlandse elftal te worden gekozen. En nu dit". Boven het hoofd van Jan Klijnjan (22) hangt zijn oranjeshirt. Keurig ge wassen en gestreken. Voorlopig zal hij het niet aantrekken. „Dokter Kweekei, de voorzitter van DFC, heeft gezegd dat het wel een week of zes zal duren. Zelf reken ik op vier weken, maar dan ben je toch je vorm kwijt. Dan moet je bovendien al tijd nog wel een paar weken hard trai nen om weer in goede conditie te ko men", meesmuilt Klijnjan. Na de charge van de speler van Haarlem, Kunst, die voor zijn overtre ding tegen de Dordtenaar van scheids rechter Mulder uit Leidschendam een officiële waarschuwing opliep „hij had mij al een paar maal fors op de huid gezeten" liet de blessure zich nog niet zo ernstig aanzien. Een vluch tig onderzoek in de kleedkamer bracht niets aan het licht. „Maar de pijn", zegt Klijnjan „trok niet weg. Des avonds zijn er twee foto's gemaakt. Een recht er op daar was niets op te zien de tweede schuin. Op die tweede foto heb ik het scheurtje zelf zien zitten". De onfortuinlijke DFC-er noemt het pure pech. „Ik liep al een reisje met het militaire elftal mis naar Madeira door een keelontsteking. DFC moest me toen ook in een beslissende fase van de competitie missen. Het finaletoemooi van de militaire kampioenschappen in Bagdad ging wegens de dreigende oor logstoestand niet door en mijn kans om voor de tweede maal in het Nederland se elftal te spelen, is voorlopig ook van de baan". De Dordtenaar is er van overtuigd dat het moeilijk zal worden om terug te komen. „Bondscoach Kessler moet nu een ander zoeken voor de rechtsbui tenplaats. Wie 't zal worden, ik weet 't niet. Maar stel je voor dat de speler die wordt opgesteld het voortreffelijk doet. Dan moet ik na mijn herstel toch eerst maar weer gaan bewijzen dat ik die plaats waard ben. Bovendien komt daarbij dat ik sinds mijn debuut in het Nederlandse elftal nu nog een zwaardere dekking krijg van de tegenstander. Steeds wordt je door twee of drie verdedigers omringd. Dat komt natuurlijk je spel ook niet ten beste. Juist de laatste tijd ging het lekker, alleen zondag kwam ik niet erg uit de voeten". Aan de muren van Jan Klijnjans ka mer in de stille Ceramstraat te Dor drecht hangen tientallen foto's. Klijn jan in velerlei houdingen, koppend, springend, schietend en juichend. De Dordtenaar heeft er geen oog voor. Een pijnlijke grimas trekt over zijn gezicht als hij zijn been verlegt. „Ik kan er wel een beetje op staan, maar lopen gaat bijna niet. Dat Kattestaart, toen hij nog bij ons in DFC speelde met een gebroken been is blijven doorspelen, kan ik niet begrijpen. Woensdag moet ik in het ziekenhuis terugkomen. Mis schien krijg ik dan loopgips. Dat is wel DEN HAAG Bondscoach Georg Kessler heeft in de selectie voor het Nederlandse voetbalteam, dat op 4 ok tober te Kopenhagen in het kader van het toernooi om de Europese beker voor landenploegen tegen Denemarken uitkomt, een wijziging aangebracht. De door een beenbreuk uitgeschakelde DFC-er Jan Klijnjan wordt vervangen door Henk Warnas van Go Ahead. Doelman Ton Thie van ADO even eens geblesseerd is in de selectie voor Jong Oranje, dat op 3 oktober in Den Haag met het Deense team van spelers onder de 23 jaar duelleert, ver vangen door Eddy Treytel van Xerxes/ DHC. Aan deze groep is Ruud Geels (Feijenoord) toegevoegd. ROTTERDAM De competitiewed strijd tussen Ajax en FC Twente te Amsterdam voor de eredivisie van het betaalde voetbal die oorspronkelijk op zondag 8 oktober is vastgesteld, zal zo goed als zeker op een latere datum ge speeld worden. Dit met het oog op de returnontmoeting voor de Europese be ker op 11 oktober in de Spaanse hoofd stad tussen Real Madrid en Ajax. Bo vendien speelt het Nederlandse elftal op 4 oktober te Kopenhagen in het ka der van de beker voor landenploegen tegen Denemarken. Het ligt in de bedoeling de uitgestel de wedstrijd DWS - Ajax aan het eind van oktober op een donderdagavond te laten spelen. zo prettig, je blijft dan een beetje in beweging, dat komt je spieren toch al tijd ten goede". Terwijl beneden de moeder van Klijn jan rammelt met kopjes „het thee- en koffiezaakje van ma loopt met al die visite weer best" snijdt Klijnjan nog even zijn eerste verkiezing als in ternational aan. „Het was een complete verrassing voor mij. Het kostte me ook twintig flesjes bier voor de jon gens, maar het was het me dik waard", besluit de in Soesterberg gelegerde mi litair die voorlopig nog niet aan af zwaaien toe is. Dat zal pas volgend jaar op 2 september gebeuren. Twee Nederlandse voetballers ston den dit weekeinde in de belangstelling. Het waren Jan Klijnjan van DFC en Henny Ardesch van ADO. Klijnjan liep een scheurtje in zijn linkerscheen been op. Ardesch, die bij ADO de bij de training geblesseerd geraakte Thie verving, raakte na het vijfde doelpunt van Feyenoord geheel van de kaart. Beiden vertelden hun ervaringen aan onze verslaggevers. Bep van Klaveren wordt vandaag zestig jaar een mijlpaal in een le- j ven vol emoties. Twee keer behaalde hij boksend Eurepese titels (1931 en 1938), in Amsterdam veroverde hij op de Spelen van 1928 Olympisch goud, acht keer „naar schatting" won hij een N?dfrU"dc U mei "enscUip. Hij zwierf over de wereld en verdiende kapitalen, die hij achteloos weer uitgaf. „Op een gegeven moment bezat ik in Amerika honderdduizend dol- lar en een jaar later had ik niet eens centen om een kop koffie te kopen. Ik heb weieens gedacht: jongen, wat ben jij toch diep gezonken". Met onderbrekingen woonde hij achttien jaar in de Verenigde Staten. Hij heeft zich thuis gevoeld in Australië, Japan en in de zon van Califor- nië en zeventien keer sprong hij met een parachute op zijn rug uit een vliegtuig. s Recent hoogtepunt: afgelopen vrijdagavond om half twaalf een tijd waarop hij meestal wegens een nog altijd intensieve training al anderhalf j uur pleegt te slapen belde hij vanuit zijn sigarenwinkel in Kralingen zijn schoonzuster op om te melden dat zijn vrouw het leven had geschon- ken aan „een moordgoser". DEN HAAG „Ik zag die bal aankomen en liep ge woon uit. Toen ik wilde springen, was het net of ik een enorme dreun in mijn rug kreeg. Het werd helemaal zwart om mij heen. Ik zag niets meer, alleen maar sterretjes en toen die pijn. Verschrikkelijk. Voorlopig ben ik er een week mooi mee. Ik moet stil en plat blijven liggen en niets is voor mij zo moeilijk als dat". Henny Ardesch, de twintigjarige invaller-doelman van ADO die zondag op een voor hem minder plezierige wij ze in het nieuws kwam, zegt het met een van pijn verwron gen gezicht. Hij moet zich op zijn tong bijten om het niet uit te schreeuwen. En toch wil hij graag het kopje thee nuttigen, dat een van de medebewoners van het huis aan de Neptunusstraat in Scheveningen hem vol zorgen heeft gebracht. „Na afloop toen de jongens bij mij kwamen hoorde ik pas dat die bal erin was gegaan. Ik kon het mij niet voor stellen, toen zij vertelden dat het 6-3 voor Feijenoord was geworden. Ik was er volgens mij bij 4-3 uitgegaan. Het was een heel naar moment, maar de jongens beurden mij allemaal op. Ze zeiden „sterkte" en „och, trek je er niets van aan; wij komen er wel over heen". En zelf zou Ardesch niets liever willen. Hij zou zo wel weer willen gaan trainen en dan meteen in het eerste on der de lat om te bewijzen dat hij een echt goedé doelman is. „Gewoon kei hard doorgaan", zegt hij, maar meteen kan hij zich wel weer op de tong bijten omdat hij te heftig reageerde. Hij wil graag bewijzen, dat de publi citeitsmedia die hem overspannen ver klaarden totaal ongelijk hebben gehad met die bewering. Bij ADO dachten zij er aanvankelijk ook zo over. De mening heerste daar, dat Ardesch al bleek en zenuwachtig aan de wedstrijd was be gonnen en dat het hem bij die vijfde treffer allemaal te veel werd. Het werd vergoelijkt met de opmerking dat het ook wat is om zo maar meteen tegen Feijenoord en dat nog wel plotseling te worden ingezet. Zelf zegt Henny Ardesch: „Natuur lijk ben je voor iedere wedstrijd ge spannen, maar het was echt niet de eerste maal dat ik in een eredivisie wedstrijd onder de lat stond. Toen Ajax twee jaar geleden kampioen werd, ge beurde dat in Eschede en toen stond ik bij Enschede onder de lat. Verleden jaar heb ik nog met ADO meegedaan tegen GVAV in de allerlaatste wed strijd. Ook in Amerika heb ik enkele wedstrijden gespeeld. Het maakt niet uit of je tegen welke ploeg dan ook staat, gespannen ben je altijd een beetje en 't zou geloof ik niet zo goed zijn als je dat niet bent." Van zijn tiende jaar af staat hij al in het doel. Hij begon bij de Twentse derdeklasser Phenix. Toen Ardesch zes tien werd kreeg hij van Sportclub En schede een jeugdcontract aangeboden en na de fusie met Enschedese Boys werd hij overgeheveld naar de stich- BRUSSEL Op het lichaam van de Belgische wielrenner Roger Dewilde is sectie verricht nadat ooggetuigen ver teld hadden dat hij vlak voor zijn nood lottige val zaterdag flauw was geval len. Dewilde overleed aan een schedelba- sisfractuur na een valpartij in Kemze- ke. Later zeiden toeschouwers dat de renner voor zijn val zwaaide en flauw viel. Bij de sectie werd naar mogelij ke sporen van opwekkende middelen gezocht. De uitslag van 't onderzoek is Sag niet bekend gemaakt. DEN HAAG De Nederlandse tafel tennisploeg, die op 5 oktober in Hilver sum in de eerste wedstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landenteams, uitkomt tegen Engeland is als volgt samengesteld: Bert van der Helm, Bert Schoofs en Ellen Kort. BERLIJN Voor de zesdaagse van Berlijn, die van 6 tot 12 oktober in de Duitslandhal wordt gehouden zijn de volgende ploegen aangetrokken: Merckx/Sercu (België); Rudi Altig/ Renz (W.-Dld.); Peter Post/Bugdahl (Ned./W.-Dld.-; Junkermann/Wolfsohl (W.-Dld.); Bölke/Grossimlinghaus (W.- Dld.); Pfenninger/Beghetto (Zwits./It.); Puschel/Peffgen (W.-Dld.); Rudolph/ Roggendorf (W.-Dld.); Schulze/Deloof (W.-Dld./Belg.); Ritter/Lawrie (Den./ Austr.)Errendonea/Rodriguez (Sp.) Wilde/Wedemann (W.-Dld.) en Glemser/ Streng (W.-Dld.). LONDEN De Olympische Spelen van Mexico zullen het volgend jaar di rect en in kleur op de televisie te vol gen zijn. De beelden zullen via een sa telliet in de Europese huiskamers ko men. ting FC Twente. Na een jaar werd hij gekocht door ADO, dat hem verleden jaar vrijwel steeds in het tweede op stelde. „Ach, in die tien jaar zijn er heel wat ballen langs mij heengesuisd. Er waren ook doelpunten bij door blun ders van mij." ,Maar na zo'n blunder krijg je altijd de kans om het weer goed te maken. En nu kreeg ik die kans niet. Trouwens 't was geen blunder, want ik wist niet eens dat die bal zat. Ik hoorde wel ge schreeuw, maar dat was er de hele wedstrijd al, want spanning zat er wel in. Weet je wat het nare is, ook met die publikaties? Ze vergeten altijd dat als een doelman een fout maakt het bijna altijd een doelpunt betekent." Echt De rugblessure van Henny Ardesch is echt niet gefingeerd. In het Johannes de Deoziekenhuis in Den Haag waar hij zondagavond werd onderzocht, werd hem opgedragen voorlopig tot donder dag plat in bed te blijven liggen. Indien het mogelijk is moet hij op die dag te rugkomen en gaat het niet, dan is lig gen het parool. Zijn huisgenoten Ar desch woont pas sinds anderhalve week LEVERKUSEN Het Nederlandse dameshockeyelftal heeft tijdens het in ternationale toernooi in Leverkusen met 1-3 van Australië verloren. Het was de tweede achtereenvolgende neder laag voor onze vertegenwoordigsters, die zaterdag met 0-3 door Zuid-Afrika werden verslagen. Hoewel de nationale ploeg in de eer ste helft in de meerderheid was, brak de rust aan met een 1-2 achterstand, omdat de kansen, die zeker aanwezig waren, niet werden benut. De Austra lische Johnson opende in de tiende mi nuut de score die vier minuten later door Heieen van Rooy werd rechtge trokken. Pritchard bracht na een half uur spelen de Australische dames op 2-1. Na rust verzwakte de Nederlandse ploeg door gebrek aan conditie en ech te doelkansen kreeg men niet meer. Na een fout van de oranje-achterhoede scoorde rechtsbuiten Johnson haar tweede doelpunt. De meerderheid van de Australische dames blijkt duidelijk uit het aantal strafcorners dat beide teams te nemen kreeg: drie voor Nederland en zeven voor Australië. Riet Küper was bij Ne derland op de linksbuitenplaats uit blinkster en ook Fuus Verloop en José Poelman lieten een goede indruk ach ter. Ster van het veld was echter de snelle Australische rechtsbuiten John son, die tweemaal raak schoot. STOCKHOLM Gijs van Lennep is zondag met de nieuwe DAF formule 3- renwagen winnaar geworden van een internationale race op het vliegveldcir cuit van Skarpnaeck bij Stockholm. De Nederlander had voor de 44 km 19 min. 48,45 sec. nodig. Hij bracht ook de snel ste ronde op zijn naam, die hij aflegde in 58.09 sec., een nieuw record. De uit slag luidde: 1. Gijs van Lennep (Ned.) met DAF, de 44 km (20 ronden) in 19.48,45; 2. Lars Linbergh (Zweden) met Brabham op 22 ronden; 3. Ronnie Pet- te rson (Zweden) met Brabham; 4. David Walker (Austr.) met Murlin. in het pension van de zorgzame me vrouw Van der Meer hebben hem reuzeleuk opgevangen. Ze vertroetelen hem een beetje. Maar toch zou Henny Ardesch het liefst meteen zijn trainings pak weer willen aantrekken. ROTTERDAM Zittend aan het kraambed zag Bep van Klaveren gis termiddag geamuseerd toe hoe zijn zoon van drie dagen zijn flesje leeg dronk. „We hebben hem Bep genoemd en natuurlijk hoop ik dat hij bokser wordt. Maar dan hoop ik wel, dat hij zijn kop beter gebruikt dan ik heb ge daan. Schatrijk had ik kunnen zijn en wat heb ik nu? Goed, een sigarenzaak- ie, een fijne vrouw, drie kinderen, twee honden en een vogeltje". Zijn glimlach maakte duidelijk dat hij er dik tevre den mee is. Het was in maart 1956 dat de klei ne Bep van Klaveren „ik was een echte vechter" in de Rotterdamse Ahoy-hal zijn laatste wedstrijd bokste. „Tegen de Duitser Werner Handtke. In de vierde ronde maakte de scheids rechter er een eind aan, omdat ik twee wenkbrauwblessures had. Kwaad dat ik was, enorm. Mijn oog ligt er toch niet uit?" riep ik. Sindsdien traint hij nog dagelijks: „Vier keer anderhalf uur per week hardlopen, twee avonden op zolder training met gewichten. Nog nooit in mijn leven ben ik uit conditie geweest. Ik rook niet, drink niet en per week eet ik vijftig sinaasappelen. Je kunt die training niet laten hè? Nog steeds hoop ik nog eens in de ring te komen, maar mijn vroegere promotor Theo Huizenaar durft het niet aan. En dat begrijp ik nou niet Ik ben toch niet oud? Een waarzegster in Lon- VEEN EN DAAL Zondag j.l. werd te Hoogland, onder cfè rook van Amersfoort, om 1 uur 's middags ge start voor het clubkampioenschap lan ge afstand voor amateurs en nieuwe lingen van de ren- en toerclub „Amers foort". Na het startsein vertrokken 21 ren ners op de lange weg, die 20 ronden van 5,7 km ofwel 114 km zou duren. Jan Sandrink werd clubkampioen. Gedurende de eerste twee ronden bleef men bijeen, maar reeds in de derde ronde vormde zich een kopgroep van 6 renners. Hieruit zouden Leo Sta pelbroek (Achterveld) en Jan Sand- brink ontsnappen. Ronde na ronde bleef dit tweetal aan de leiding en de voor sprong, die eerst enkele tientallen me ters had bedragen liep op tot 55 secon den. Inmiddels hadden zich nog zeven renners uit het peloton losgemaakt en wel Willem v. Middelaar, Frans Kisner, Aart-Jan Schurink, Max de Vries, Bert van Hoeijen, Sander van Doom en Wim van Dompseler (Putten). Deze groep zou gaandeweg enkele renners verlie zen, waarna een samensmelting plaats vond tussen de twee koplopers en de vijf volgers. Achter deze 7 kopmannen reed een groep van 6 renners, w.o. Dick Vervloet. Ton Brons, Gijs Brou wer (Hoogland) en Joop van Beek (Putten). Enkele achterblijvers com pleteerden het geheel. Aart-Jan Schu rink zou in de 15e ronde (plm. 85 km) nog moeten afhaken en daarna nam Jan Sandbrink alleen de kop. Hiermede nam Willem van Middelaar echter geen genoegen, zodat zij samen het veld aanvoerden. De volggroep werd terug gebracht tot 3 renners en daarachter lagen de renners verspreid. Tijdens de laatste ronde, die het langzaamste ging, beloerden de beide koplopers elkaar hevig, maar in de eindspurt die volgde, was Jan Sandbrink verreweg de snel ste. Willem van Middelaar werd met ruim 1 lengte geklopt. Om de 3e plaats werd hevig gespurt door de A-nieuwe lingen Frans Kisner en Leo Stapel broek, een spurt die door Frans Kisner (le A-nieuweling) werd gewonnen. Leo Stapelbroek werd 4e en 2e A-nieuwe ling. De totale uitslag luidt als volgt: 1. en clubkampioen Jan Sandbrink, de 114 km in 2 uur, 55 min. en 10 sec.; 2. Willem van Middelaar (Achterveld); 3. Frans Kisner (le A-nieuweling); 4. Leo Stapelbroek (2e A-nieuweling); 5. Sander van Doom; 6. Bert van Hoeij en) 7. Dick Vervloet; 8. Gijs Brouwer (Hoogland); 9. Aart-Jan Schuurink (le B-nieuweling); 10. Max de Vries (2e B- nieuweling); 11. Joop van Beek (Put ten; 3e B-nieuweling); 12. Geert Hum mel (Veenendaal; 4e B-nieuweling). Voor een strijd over 7 ronden of wel 39,9 km gingen 7 adspiranten van start. Toine Dorrestein trok het eerst de stou te schoenen aan en nam de leiding, die hij 3 ronden lang kon behouden. Inmid dels had Rolf Sas (Scherpenzeel) een fietsverwisseling achter de rug en wa ren de Woudenbergers Melis van Har- develd en Ronald de Beer naar het kleedlokaal verdwenen. In de 4e ronde werd Dorrestein ingelopen en was er 'n groepje van 4 renners aan de leiding. Jetze Reijenga (Veenendaal) raakte i^s achter, maar hij kon toch weer aken, zodat een groepje van 4 ren ners de laatste ronde in ging, waarna de spurt een verdeling moest opleve ren. Rolf Sas was de snelste, met H. Bokkers (Achterveld) 2e, Wim Pater (Bameveld) als 3e en Jetze Reijenga als 4e. Toine Dorrestein klaasserde zich als 5e. Tijdens de te Dronten (Flevo-polder) gehouden Nedc 'andse clubkampioen schappen leverde de nieuwelingenploeg, bestaande uit Jan van de Beek (Bame veld), Matti de Koning Jan Vlastuin en Arnold Voogt (allen Scherpenzeel), een beste prestatie door de 10e plaats te bezetten. .Er waren 75 ploegen ge start. Van belang is dat de ploeg als eerste moest starten en dus geen enkel richtpunt had. Ook de amateurploeg deed het bijzon der. Sander van Doom, Bert van Hoeij en, Willem van Middelaar (Achterveld) en Jan Sandbrink plaatsten zich als 22e. Er waren 64 ploegen. Aan het „Zilveren Molen"-toernooi op zondag 1 oktober a.s., verredent Wijde Wormer, zal met drie ploegen worden deelgenomen. De adspiranten- ploeg bestaat uit: Toine Dorrestein, Wim Pater en Jan Zwaagman (Bame veld) en Jetze Reijenga (Veenendaal). De nieuwelingenploeg telt de volgende renners: Jan van de Beek (Bameveld), Frans Kisner, Matti de Koning en Jan Vlastuin (Scherpenzeel). De amateurs, die ook in Dronten hebben gereden, zul len naar de Wijde Wormer gaan, dus: Willem van Middelaar (Achterveld). Bert van Hoeijen, Jan Sandbrink en Sander van Doorn. ROME De beroemdste na-oorlogse schrijver van Italië, Alberto Moravia, heeft op 59-jarige leeftijd het einddiplo ma van de middelbare school gehaald. Door ziekte kon Moravia in zijn jeugd niet naar school nu heeft hij met succes mondeling examen gedaan. De Corriere Delle Sera in Milaan bood Maravia onlangs een vaste aan stelling aan. De schrijver, die vaak ge noemd wordt als kandidaat voor de Nobelprijs, had hier wel oren naar, maar ontdekte dat volgens de Italiaan se wet beroepsjournalisten middelbare school moeten hebben. den heeft me eens gezegd dat ik 89 word. En daar houd ik het op. Boven dien kun je in de ring ook knock out gaan als je 22 of veertig bent. Zo is het toch?" Zo'n vijfhonderd partijen bokste Van Klaveren als prof. „Misschien heb ik er tien of elf verloren". Veel jonger lijkende Van Klaveren ravenzwart haar zonder een spoortje grijs heeft alle groten uit het ver leden persoonlijk gekend. Cassius Clay, vertegenwoordiger van een generatie die hem vreemd is, noemt hij „een groot bokser". Hij geeft die kwalifica tie wat meer gewicht door zuinig te oor delen over de legendarische, onlangs overleden Primo Camera. „Een vrese lijk aardige vent. Ik heb een paar keer met hem getraind. Altijd opgewekt weet je wel? En ontzettend moedig. Hij ging eens in een gevecht dertien keer tegen de grond, maar toch doorgaan hé! Maar als bokser? Hij kon nog geen gat in een pond boter slaan. Carnera had allerlei onderwereldfi guren om zich heen die de zaak in or de maakten. Hij won in een titelge vecht eens van Jack Sharky. Afgespro ken werk. Die Sharky, het was in 1934 meen ik, werd er zestigduizend dollar beter van. Een zuinige vent trouwens, die Sharky. Hij is er op het goeie mo ment mee gestopt". Mild mopperend verricht nu Bep van Klaveren zijn werk als sigarenwinke lier. Als hij nu geld had, zegt hij, zou hij de hele zaak meteen cadeau geven aan zijn schoonzuster om op een boer derij „fijn in de buitenlucht" zijn dagen te slijten. Hard trainend, dat wel. Want dat kan hij niet meer afleren. „En ik zou een paar paarden kopen. Prachti ge beesten". Hij zal het hoewel hij door het meespelen in de Duitse Lotto op geld blijft hopen voorlopig houden bij zijn winkeltje in Kralingen. En des avonds na zijn zoveelste veldloop in het Kralingse Bos, pleegt hij te lezen. EiiERVEEN Zaterdag jl. heeft Advendo uit Ederveen in de uiiwcJ- strijd tegen TOV in Baam zijn vierde nederlaag moeten incasseren. De thuis club verdiende de zege volkomen door een beter ploegverband en een betere conditie. Advendo, dat tot de rust goed partij had gegeven en een 1-0 voor sprong had, was deze middag zwaar gehandicapt, want men speelde met drie invallers. Van Hunen, Donkelaar en Greuter ontbraken wegens blessu res en vijf minuten voor de rust moest Hans van Beek, eveneens geblesseerd, het veld verlaten, zodat Advendo het team danig verzwakt moest laten aan treden. Het nog ongeslagen TOV bleek al gauw een betere techniek te hebben dan de Ederveners. De thuisclub combi neerde goed maar het schieten was bij zonder slecht. Ondanks het veldover- wicht kreeg keeper Donkelaar weinig moeilijk werk te verrichten. Advendo speelde defensief en probeerde met snelle aanvallen gevaarlijk te worden. Maar de drie man sterke voorhoede kon weinig uitrichten tegen de hechte TOV-verdediging. Nadat de TOV-voor- hoede enkele doelrijpe kansen lelijk had laten liggen nam Advendo na een half uur onverwacht de leiding. Links buiten C. Ru is wijk werd binnen de be ruchte lijnen gevloerd. Scheidsrechter Van de Heuvel wees resoluut naar de witte stip. G. Marcus benutte de penal ty feilloos: 0-1. De thuisclub bleef de meerdere maar kwam voor de rust niet tot score. Na de hervatting van de wedstrijd werd Advendo overspeeld. De ene aan val na de andere golfde op het doei van Advendo en in de vijftigste minuut was de stand al gelijk door een goed schot van de rechtsbinnen: 1-1. Advendo zak te toen al door de knieën en een kwar tier later had de thuisclub al een veilige 3-1-voorsprong. Advendo kon hier niets tegenover stellen al kreeg invaller, rechtsbuiten H. v. Beek kort voor 't ein de een opgelegde kans om de achter stand te verkleinen. Hij faalde echter voor open doel. Een verdiende neder laag voor Advendo dat het er dit sei zoen erg moeilijk mee heeft zich aan te passen in de tweede klasse. Verdere uitslagen: Valleivogels III - Advendo III: 3-2; Advendo asp. jun - Valleivogels jun.: 3-1; Advendo pupi1 len A - GVVV B: 1-2; Candia - Adver. do: 5-0. Hij koestert een boek dat hij zich aan schafte in 1932. Hij leest er dagelijks in en zou het naar zijn stellige verkla ring voor duizend gulden nog niet van de hand doen. „Allemaal echt gebeurd, verhalen over cowboys. Die Buffalo Bill bijvoorbeeld is helemaal niet zo'n grootheid als de meeste mensen den ken". Ook uit „Killers in Africa", een hevig vergeelde pocket waarvan hij nooit scheiden wil, citeert hij bewogen een verhaal dat hem sterk aanspreekt. Het gaat over een jager, die omsingeld wordt door woedende bavianen en het vege lijf redt door een vergiftigde jonge baviaan te redden. „Ik heb het wel honderd keer gelezen". Bedrijvige Bep van Klaveren heeft zich verzoend met het veel minder avontuurlijke leven. Maar hij denkt er vaak met een beetje weemoed aan terug. „Ontzettend veel geld heb ik ver gokt. En weggegeven. Je dacht dat je er nooit doorheen zou komen, maar het gaat veel harder dan je denkt. Vriend jes en zo, je kent dat wel". Nu vult hij braaf wekelijks de Lotto in. „Ook waardeloos. Een keer heb ik 75 gulden gewonnen". Zijn vrouw verheft zich lachend in het kraambed: „Hij gaf mij vijftig gul den en een tientje aan de man van de Lotto. Met die andere vijftien gulden kocht hij weer een Lottobriefje, dat na tuurlijk niets opleverde. Op zo'n gekke manier is Bep altijd zijn geld kwijt ge raakt". EASTBOURNE De Engelse ge zondheidsdienst heeft vandaag bekend gemaakt, dat in Engeland en Wales nog 27.000 gezinnen in huizen leven zon der stromend water. Het totale inwo nertal is 48 miljoen. De inspecteurs van de gezondheids dienst, die in Eastbourne hun jaarlijk se conventie houden, voegden hier aan toe dat er in meer dan 110.000 huizen geen behoorlijke w.c.'s zijn.. Nog een slecht punt is, dat meer dan de helft van het aantal geslachte koeien be smet is, zodat een deel van het vlees moet worden afgekeurd. De inspecteurs, die allen in gemeen tedienst zijn hadden ook aanmerkingen op verse room. De strenge controle op de melkpro- duktie, zeiden ze, is niet van toepassing op de roomfabricage, met het gevolg dat meer dan 40 pet. van de onderzochte monsters bacteriologisch onvoldoende bleken te zijn. o HAMBURG Bij de kroning van de Sjah van Perzië op 26 oktober zullen de Europese vorstenhuizen niet verte genwoordigd zijn. De koninginnen van Engeland en Nee derland en de koningen van Denemar ken, België, Griekenland, Noorwegen en Zweden zijn niet uitgenodigd omdat, naar het hof in Teheran langs diploma tieke weg aan het Deense hof heeft la ten weten, de kroning als een nationa le aangelegenheid van Perzië wordt be schouwd..- - -rr— De plechtigheden hebben op de 48e verjaardag van de Sjah in het Goles- tanpaleis plaats, 26 jaar nadat de Sjah zijn afgetreden vader opvolgde. De kro ning is volgens de grondwet noodzake lijk om de in 1960 geboren prins Reza Cyrus tot kroonprins te benoemen. Een firma in de Beierse plaats Selb heeft voor de kroning porselein ter waarde van ongeveer 600.000 mark ve vaardigd. De 13.000 delen vormen et aanvulling op een in 1957 geleverd se vies. In Wenen heeft het Perzische he. een galarijtuig laten maken naar hel model van een statiekaros van 't Oos tenrijkse keizershuis. De rijtuigmaker Josef Klicmann heeft met zijn mede werkers in negen maanden tijd 25.000 werkuren aan de bouw besteed. Televisiekijkers in West-Europa en in Noord-Amerika zullen in een recht streekse reportage kunnen zien hoe ce sjah eerst, zoals eens Napoleon, zij zelf zal kronen en daarna keizerin Fa- rah. HAIFA. (Israël) Archeologen heb ben op een heuvel aan de Middellandse- zeekust het 3700 jaar oude graf ontdekt van een oude prinselijke krijgsman, die daar begraven was samen met zijn lie velingspaard. Het in goede staat verkerende geraam te, de overblijfselen van het paard er bronzen wapens uit de 18-de eeuw vooi Christus werden ontdekt door opgravers van het stedelijk museum van Haifa. In het graf werd ook een scarabee gevonden, bedekt met hiërogliefen, die de deskundigen nu proberen te ontcijfe ren. Het aardewerk en de wapens die in 't graf werden gevonden wijzen er op dat de prins geleefd heeft in het midden van 't bronzen tijdperk en tot de Hyk- sos behoorden, de oude regeerders van 't Oostelijke Middellandse-Zee gebied, die voor 't eerst het paard in het Midden- Oosten invoerden uit Klein-Azië. De ontdekking heeft veel opschudding teweeg gebracht in de wereld van de archeologie. Men geloofde namelijk tot nu toe dat de vroegste bewoners van dit gebied pas in het laat-bronzen tijdperk voorkwamen, enkele eeuwen na de Hyk- sos. Deskundigen deelden mee dat de theorieën over de oorspronkelijke be woners nu wel herzien zullen worden. DJAKARTA „Wat doe je als je midden op de Grote Oceaan aan boord van een 11 meter lang zeilschip ruzie met je vrouw krijgt?" „Ach ze houdt zich dan bij een mast en ik pak de andere, maar gelukkig zijn wij grote vrienden", zo vertelt Sa- doen Boro, een gebruinde Turkse avon turier die nu reed® twee iaar rond de wereld zeilt. Boro, een 39 jaar oude vroegere tex tiel ingenieur uit Istanboel. en zijn blonde Duise vrouw Oda, hebben een bestaan waarvan de meeste mannen alleen maar dromen. Zeven jaar geleden moest ook Boro zijn acht uur werk per dag leveren, maar hij had zijn ideaal van met een eigen jacht over de wereldzeeën zwer ven. De bouw kostte hem vijf jaar. In augustus 1965, zonder zelfs een proeftocht, stapten hij en zijn vrouw aan boord en vertrokken. De Kismet heeft hem naar de Kana rische Ei'anden, over de Atlantische Oceaan, de Grote Oceaan en nu in In donesië gebracht. Zij zijn nu op de terugreis. „Als wij terug zijn dan ga ik Kismet verkopen voor een groter en beter schip". Het tweetal, dat geen kinderen heeft, denkt reeds over de nieuwe exotische plaatsen die ze dan zullen kunnen be zoeken. „Raken ze er niet op uitgekeken?" „Nee absoluut niet. Zelfs op onze lange tocht, 36 dagen van de Galapa gos Eilanden naar Frans Polynesië, begon het ons niet te vervelen. Wij heb ben er geen tijd voor. En wij houden te zeer van zeilen". Het tweetal heeft vijf maanden ten schuilen op Tahiti op het einde van het orkaanseizoen. „Kunt u een betere plaats beden ken?", vroeg e chef-kok, bordenwas- ter, zeilmaakster, stuurvrouwe en roer gangster, annex mevrouw P

De Vallei | 1967 | | pagina 9