Veenendaals dagblad Viëtnam-debat in de Amerikaanse Senaat Buiten IJ Partijsecretaris l eng uit zTi functies gezet Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Republikeinen onderling oneens Aanval op Enoegoe inde Roolvink's 2 ton hielp maar 5 man aan werk Btonctiüetten Textiel heeft kritiek op arbeids bureaus Curasao krijgt brug van stalen dozen"] Late zomer Spoedig meisjes naar Eton en Harrow Ook Van Heijst stalen ramen gaat dicht Paus werd 70 -Vermindering aantal bouwopdrachten Weer aanslagen in Israël Konijnenher komst AANVAL Sjelepin naar het Sovjet-vakverbond TACHTIG ONTSLAGEN Gold water naar Zuid-Afrika en Rhodesië WERVING PERSONEEL j Kopje koffie in Londen niet al te best Japanse vierling overleden Werkelijke kosten gebouwen Vinkeveen 3 maal hoger dan was opgegeven Meisje viel uit rijdende trein: geen letsel OVERHEMDEN HOOFDSTRAAT 75 Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 27 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG LONDEN Nigeriaanse federale troepen hebben vanmorgen Enoegoe, de hoofdstad van de afgescheiden republiek Biafra aangevallen. Dit werd door ra- dio-Lagos omgeroepen. Volgens het ra diostation worden op de stad bombar dementen uitgevoerd. LONDEN Een vooraanstaande op voedkundige meent, dat de dag niet ver meer zal zijn, waarop meisjes worden toegelaten tot particulere kostscholen als Eton en Harrow. Deze opvoedkundi ge, John Daney, hoofd van Marlborough College, zegt, dat ernstig wordt overwo gen beide volwerken van mannelijk En geland voor leerlingen van beiderlei kunne toegankelijk te maken. Eton en Harrow en andere particulie re kostscholen zijn beroemd als oplei dingsinstituten voor Britse ministers president en diplomaten. Sir Winston Churchill is bijvoorbeld een „Harro vian". De laatste tijd is er een campagne ge voerd om de particuliere scholen in het stelsel van de openbare scholen op te nemen, maar Lord James of Rusholme, vicekanselier van de universiteit van York, voelt daar weinig voor. „Het blijft nodig enkele vooraanstaande instellin gen te behouden om de grote leiders van de toekomst te vormen", zei hij. DEN HAAG In de eerste helft van dit jaar is voor 3,4 miljard gulden aan opdrachten voor de bouw van huizen en andere gebouwen gegeven aan archi tectenbureaus en overheidsdiensten. Dat is 0,3 miljard gulden of zeven pro cent minder dan in de eerste helft van het vorig jaar. Uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat de op drachten voor woningbouw in de eerste helft van dit jaar 1,8 miljard gulden be liepen tegen twee miljard in het eerste halfjaar van 1966. TEL AVIV Gisteravond is in de strook van Gaza een trein ontspoord door een dynamietontploffing, veroor zaakt door terroristen van de El Fa- tah-beweging. Een spoorwegbeambte werd gewond. In het gebied is een uit gaansverbod van kracht. In Ramleh op 20 kilometer van Tel Aviv werden dinsdagavond twee auto's en verscheidene huizen door een bom aanslag vernield. Hierbij liep niemand letsel op. JJr bestaan in ons land, dunkt me, weinig gebieden meer, waar we echt van een konijnenplaag mogen spreken. De myxamotose werkt nog altoos feller of gematigder door, doch vóór we met dit dodelijke virus te maken kregen, konden de witpluimen veel schade aanrichten. Slechts voort durende bejaging houdt hen binnen de perken. Eertijds heeft de mens in zijn onverstand met het invoeren der rabbies zo te zeggen het paard van Troje binnengehaald. Weinig zullen onze middeleeuwse voorouders, toen zij in omheinde „konijnentuinen" deze dieren fokten, hebben bevroed, dat hieruit op vele plaatsen allengs een ware plaag zou voortkomen. Zulk een „tuin" was 1 a 2 ha groot en kon „een cloeck huysman op sommige jaren tachent:"h oft hondert dozijn leveren" buiten het eigen gebruik. Om deze waranden te bevolken, werden er rennen gemaakt met kleine gaten voor de jonge dieren, die aldus de voedsters konden bereiken. De jongen verwilderen gemakkelijk en „weten sich niet te hoeden vanden aenstoot der vossen ende andere wilde beeste" aldus mijn kroniek van A° 1566. Dit voorgeslacht heeft er stellig toe mee gewerkt, dat de konijnenbevolking zich meer en meer verbreidde tot hin der, last en scha van tuinbouw, be bossing en beplanting. De dieren horen oorspronkelijk in Spanje thuis, vanwaar de Romeinse legioenen hen blijkbaar naar de veroverde landen overbrachten en daarmee de natuur ervan wellicht verrijkten, doch tevens geweld aandeden. Met inburgeren en ingreep moeten we steeds heel voor zichtig te werk gaan, anders loopt het mis. 27 september '67 A. B. WIGMAN WASHINGTON De aantijging van een republikeinse senator, dat presi dent Johnson een vertrouwenscrisis heeft veroorzaakt door het Amerikaanse volk de waarheid niet te zeggen over Vietnam, heeft de Senaat in grote op schudding gebracht. Senator Clifford P. Case (republikein-New Jersey), lid'van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, beschuldigde Johnson ervan de „Golf van Tonkin resolutie" uit 1964 te misbruiken. Hij zei dat de president de resolutie als „eeuwige kredietbrief" gebruikte om de oorlog op te voeren, terwijl hij slechts een motie van goedkeuring was voor represailles tegen een zee-aanval. Volgens Case krijgt het publiek de indruk dat „een sluwe president, de domme Congresleden weer te slim af is geweest". De .epublikeinse fractievoorzitter Everett M. Dirksen uit Illinois, die Case's beschuldigingen van de hand wees, verklaarde na de vergadering op een persconferentie, dat het debat over deze kwestie de vijand waarschijnlijk zou bemoedigen. Dirksen en de democratische fractie voorzitter Mike Mansfield van Montana welke laatste tegen de escalatie in Viëtnam is, verdedigden Johnson in 't debat. Mansfield zei dat de president „De waarheid heeft gesproken voor zo ver hij deze kende op het ogenblik dat hij sprak." Mansfield zei dat hij niet gelukkig was met de resolutie van 1964 of met de toestand in Viëtnam. Maar hij zei dat het te laat was om iemand de schuld te gaan geven. Volgens een door de „Los Angeles Ti mes" verrichtte opiniepeiling in Cali- fornië, is de oppositie tegen president Johnsons Viëtnamese politiek van 24 tot 59 pet gestegen in een periode van anderhalf jaar. Van de ondervraagden wenst 58 pet vredesonderhandelingen zonder voorwaarden vooraf. In maart 1966 was het percentage 35. Amerikaanse vliegtuigen hebben dinsdag voor de achtste maal de Noordviëtnamese havenstad Haiphong aangevallen en ook de spoorweg tussen Hanoi en China gebombardeerd. In het Amerikaanse communiqué hierover wordt geen melding gemaakt van Amerikaanse verliezen. Zware B-52 bommenwerrpr. hebben dinsdagavond en vanmorgen de bom bardering van Noordviëtnamese en Viët-Cong-stellingen rond de Ameri kaanse kampen Con Thien en Gio Linh voortgezet. Het hoofdkwartier van het militair district Thua Mhken te Hoee is van morgen met 20 mortiergranaten be stookt. Volgens een Zuid-Viëtnamese regeringswoordvoerder vielen bij het bombardement geen slachtoffers en werd geen schade aangericht. Op 42 kilometer ten noordoosten van Saigon werd 'n Amerikaans bivak met mortieren aangevallen. Twee Amerika nen werden gedood en 14 gewond. 0 De Veenendaalse padvinderij wordt in het bestaan bedreigd door een gebrek aan leidsters enleiders. „Opperhoofd" A. H. van Pijpen wil het bijltje er bij neer leggen maar heeft deze beslissing tot dusver uitgesteld omdat er nog geen ge schikte opvolger is gevonden. 0 De Veenendaalse kunstenaar Hedda Buys heeft een affiche ontworpen ter ondersteuning van de actie „Laat es wat voor 't grote bad". 0 In Resteren is gisteren de V.V.V. „Resteren en omgeving" opgericht. 0 De gemeente Veenendaal en de eige naren van de grond die nodig is voor de aanleg vande weg naar het Ruisse- veen beschuldigen elkaar over en weer te sterk hun (financiële) eindje vast te houden. MOSKOU Het centrale comité van de Sovjetrussische communisti sche partij heeft dinsdag op een ple naire vergadering Alexander Sjelepin ontheven van zijn functie van secreta ris van het centrale comité, zulks met het oog op zijn benoeming tot voorzit ter van het vakverbond. Met-het ontslag als partijsecretaris is Alexander Sjelepin door de Sovjet russische leiders verder teruggezet. Sjelepin was de eerste van de gene ratie-Russen van na de revolutie die tot de macht in het Kremlin was door gedrongen. De nu 49-jarige Sjelepin werd enige maanden na de bolsjewisti sche revolutie geboren. Zijn ster rees snel, eerst werd hij hoofd van de ver eniging van de communistische jeugd, de Komsomol, daarna van de veilig heidspolitie. Hij bezette hoge posten in de partij en de regering en drie jaar geleden werd hij nog beschouwd als de man die eens de hoogste topfuncties zou gaan bekleden. In december 1965 echter werd hij af gezet als vice-premier, in juli werd hij benoemd tot vakverbondsleider, een maatregel die erop wees dat zijn macht taande. Nu hij als partij-secre taris is ontslagen is hij weer verder uit de machtsgroep van het Kremlin verwijderd, hoewel hij lid van het Po litburo blijft. DEN HAAG Ook de afdeling sta len ramen van de failliete radiatoren- fabriek J. B. van Heijst en Zn. in Den Haag wordt zeer binnenkort gesloten. De curatoren hebben niemand kunnen vinden die bereid is deze afdeling over te nemen. „Dit is een van de naarste ogenblikken in mijn leven", reageerde bewindvoerder dr. ir. J. G. Schlinge- mann gisteravond. „Ik vind het heel erg dat ik dit nog heb moeten doen: ruim tachtig man alsnog ontslaan." De curatoren konden gisteren niet precies zeggen wanneer de ramenfa- briek definitief wordt gesloten. De juis te datum hangt af van het verloop van de orders die men nog aan het uitvoe ren is en van de vraag of en hoeveel werknemers alvast ergens anders werk gaan zoeken. Gisteren is het particuliere jacht van de heer Van Heyst sr. van de West einder plassen naar Den Haag ge sleept. Het luxe schip zal te koop worden aangeboden. „Meneer Leo", de butler van de N.V. Van Heyst is op vrije voeten gesteld. Er waren niet langer termen aanwezig om de man, de 51-jarige L.V., vast te houden. De butler, die vier dagen in de cel heeft gezeten, werd ervan verdacht medewerking te hebben verleend bij 't wegvoeren van meubilair en andere goederen uit een ontvangstcentrum van de firma. L.V. zal niet meer worden voorge leid. Dat wil echter niet zeggen dat 't onderzoek, dat de Haagse politie in op dracht van de officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, verricht, rond is. Een definitieve schuld is nog niet komen vast te staan. MADE De negenjarige D. A. M. Verweimeren uit Made is gistermorgen op de kermis in dit Noordbrabantse plaatsje uit een luchtschommel geval len. Het kind ligt met een schedelbasis- fractuur in een Tilburgs ziekenhuis. Voor zijn leven wordt gevreesd. WASHINGTON De voormalige se nator en republikeinse presidentskandi daat in de verkiezingen van 1964, Bar ry Goldwater zal in december een kor te vakantie doorbrengen in Zuid-Afrika en Rhodesië, aldus welingelichte zegs lieden in Washington. Goldwater zou van plan zijn op 3 de cember uit de Verenigde Staten te ver trekken voor een vakantie van ongeveer twee weken. ARNHEM De 200.000 gulden, die mi nister Roolvink (Sociale Zaken) in mei beschikbaar stelde om jeugdige werkloze bouwvakkers aan de slag te helpen heeft vrjiwel geen effect ge had. Zegge en schrijve vijf werkloze leerlingen kregen er werk door. Mr. A. G. J. van Abeelen, adjunct-di recteur van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, schrijft dit toe aan de zeer beperkende voorwaarden bij de overheidssteun voor werkgevers die leerlingen in dienst nemen. Bij de uitreiking van het 40.000ste diplo ma van de Stichting zei de heer Van Abeelen gisteren in Arnhem dat vijf procent van zijn leerlingen onge veer zevenhonderd hun opleiding voortijdig hebben afgebroken wegens de heersende werkloosheid in de bouw. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct ENSCHEDE Werkgevers- en werknemersorganisaties in de textiel industrie zijn van oordeel, dat het be middelingsapparaat van de gewestelij ke arbeidsbureaus in gebreke is geble ven. Vanmorgen zijn beide partijen de voorzitters van de drie +ex,t\elvakbon- den UW tas, De Eeridracht'ëtf' St. Lam- bertus, en hun distritsbestuurders in Twente met de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties bijeengeko men om te trachten een gezamenlijk standpunt te formuleren inzake de si tuatie bij de N.V. Stoomspinnerij Twen- the te Almelo. Dit bedrijf doet sedert vijf weken te vergeefs pogingen om Turken aan te trekken. Tot nu toe heeft men geen ver gunning gekregen. De zevenhonderd Nederlandse werk lozen uit de textielindustrie, uit welke categorie deze spinnerij geen mensen heeft kunnen aantrekken, zijn geregis treerd in de kaartenbakken van de ge westelijke arbeidsbureaus te Almelo, Oldenzaal en Enschede. Deze kaarten bakken bieden een volkomen ongenuan ceerd beeld van de mensen die daarin zijn geregistreerd. Zowel werkgevers als werknemers zijn van oordeel, dat er van een werkelijk bemiddelingsbe- leid geen sprak kan zijn. VATICAANSTAD De Paus heeft gisteren zijn 70ste verjaardag in alle rust doorgebracht. Er waren geen feestelijkheden en Vaticaanse zegslie den wilden zelfs niet zeggen of de Paus verjaardagsbezoek van familiele den heeft ontvangen. De entourage, van het kerkhof te Arlington, waaronder het grote cir kelvormige pad, rond het graf van wijlen president RENNEDY is nu geheel vol tooid. De president ligt met twee van zijn kinderen begraven in de rechthoek rechtsonder). J LONDEN In de koffiehuizen van J Londen wordt een niet al te best 5 kopje koffie geschonken. J Buitenlanders zeggen dat al jaar J 5 en dag. Hun conclusie is thans beves- tigd door een 50-tal professionele koffieproevers van de Egon Ronay organisatie. j Deze koffieproevers hebben ano- niem 350 koffiehuizen in het een- S J trum van Londen bezocht om uit. te j zoeken, waar het beste kopje koffie J wordt geschonken. J Van de 350 koffiehuizen konden 150 de toets der kritiek doorstaan, g maar slechts 17 werd de hoogste eer J wardig bevonden het symbool van g j een koffiekop. g Van de 150 aanbevolen koffiehui- j J zen werd een groot deel niet door g Engelsen, maar door Italianen ge- g g dreven. Andere goede koffiehuizen g werden geleid door Duitsers, Oosten- g rijkers, Fransen en Scandinaviërs. g Ronay is een Brits staatsburger g van Hongaarse afkomst. Hij geeft re- g J gelmatig hotel- en restaurantgidsen g uit en wordt beschouwd als een auto- J riteit op zijn gebied. 2 FUKUOKA (Japan) Een van de vier meisjes van de Japanse vierling, die zondag te vroeg werden geboren, is vanmorgen in het centrale ziekenhuis van Fukuoka overleden. Het was het derde van de vier kinde ren, waaraan mevr. Matsuko Munakata, de 28-jarige echtgenote van een koop man uit het naburige Tsjukushi, het le ven schonk. Het meisjes kreeg dusdani ge ademhalingsmoeilijkheden, dat haar hart het niet kon bolwerken. WILLEMSTAD Wanneer de bouw van de vaste brug over de St. Annabaai te Willemstad volgens de plannen blijft verlopen, zal volgend jaar tegen deze tijd de verbinding een feit zijn. Niet alleen zullen dan de twee stadsdelen, Punda en Otrabano die worden gescheiden door het kanaal naar het Schottegat, permanent verbonden zijn, doch ook alle toe voerwegen van en naar de brug zullen dan klaar zijn. Met 't project is een bedrag van NA f 27.500.000 gemoeid. De brug zelf kost alleen al NA f 11.340.000. De overspanning heeft een lengte van bijna een halve kilometer. Deze overspanning bestaat geheel uit stalen „dozen" die aan elkaar worden ge klonken en gelast. De dozen zijn in Nederland gemaakt. De ruimte in de dozen zal worden gebruikt voor kabels en voor olieleidingen. De foto toont de op- en afrit van de brug met de zevende sectie in de kraan. Precies onder de brug kan men de huidige schipbrug zien. TOKIO Het Pekingse blad Hoeng Wei Ping, een krant van de Rode Garde, waarvan dinsdag in Tokio een vertaling verscheen, bevatte voor het eerst een duidelijke aanwijzing dat Teng Hsiao-ping, de algemeen-secretaris van de Chine se communistische partij, waarschijnlijk uit zijn functie is ontheven. In een aanval op Teng betitelde het blad hem als „de gewezen algemene secretaris van de Chinese communisti sche partij". Er werden geen bijzonderheden ver meld. Teng, die samen met president Lioe Sjao-Tsji als grootste vijand geldt van partijvoorzitter Mao Tse Toeng, heeft zijn hoge functie in de partij niet langer dan een jaar bekleed. Hij heeft steeds aan zware kritiek blootgestaan, en is zelfs voor een tribu naal van rode gardisten gedaagd. Op een bepaald moment gingen er ge ruchten dat hij zelfmoord zou hebben gepleegd. Van ontheffing uit zijn func tie is echter nooit officieel sprake ge weest. In het blad Hoen Wei Ping stond ver der dat de broer van Teng, Teng Hsoe- ping, die wordt beschreven als een „op hol geslagen contra-revolutionair ele ment" op 15 maart zelfmoord heeft ge pleegd. Misschien heeft men uit berich ten hierover ten onrechte opgemaakt, dat Teng zelf dood was. Volgens in Londen ontvangen berich ten oefent de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, zijn functie niet meer uit. Zijn werk zou zijn overgenomen door premier Tsjoe En-lai. Rode gardisten hebben de laatste tijd herhaaldelijk hun afkeuring te kennen gegeven over Tsjen en zijn medewer kers. Volgens in Hongkong aangekomen reizigers, zijn in Kanton de afgelopen dagen 4000 mensen aangehouden. Voor het grootste deel zouden het ontsnapten uit werkkampen zijn, die in de stad van roof leefden. De toestand in Kanton zou overigens normaal zijn. In de havenplaats Hangtsau zijn vol gens de Chinese radio twee contra-revo lutionairen terechtgesteld. Zij hadden moorden op hun geweten. DEN HAAG Uit een door de rijks recherche en een vanwege de minister van Volkshuisvesting en ruimtelijke or dening ingesteld onderzoek omtrent de toepassing van de wettelijke voorschrif ten met betrekking tot het verlenen van bouwvergunningen en van goedkeuring voor bouwwerken met een bouwsom be neden f 10.000 kwam aan het licht, dat in eer groot aantal gevallen door het ge meentebestuur van Vinkeveen en Wa- verveen in strijd met deze voorschrif ten gehandeld was. In de onderzochte gevallen stond tegenover een totaalbe drag van ruim f500.000 aan opgegeven en aangehouden kosten rond f 1.600.000 aan werkelijke kosten. Aldus heeft minister Beernink van Binnenlandse Zaken geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Franssen (PvdA). Een en ander heeft ertoe geleid, dat de toenmalige minister van Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening de aan burgemeester en wethouders van Vinke veen en Waverveen verleende goedkeu ringsbevoegdheid op 20 oktober 1966 heeft ingetrokken. Bij het onderzoek kwam naar voren, dat ook in andere sectoren onregelma tigheden hebben plaatsgehad. De toenmalige minister heeft in sep tember 1966 de minister van Justitie ver zocht te bevorderen, dat naar de mis standen in Vinkeveen en Waverveen en naar de faits et gestes van de burge meester dier gemeente een onderzoek zou worden ingesteld. Het door de rechter-commissaris inge stelde gerechtelijke vooronderzoek is niet geëindigd. Aan de hand van te zijner beschik king staande gegevens beraadt minister Beernink zich in overleg met de com missaris der koningin in de provincie Utrecht over de stappen, welke zijner zijds in dezen eventueel zullen moeten worden gedaan. KOUDUM De vijftienjarige Meggy Klop uit het Friese dorp Koudum ligt thuis in bed te bekomen van een val uit een trein. De schrik is eigenlijk het enige letsel dat het meisje heeft opgelopen toen zij maandagmiddag uit een trein viel die op dat moment een snelheid had van ongeveer hon derd kilometer per uur. Meggy Klop, derde-jaarsleerling vn het lyceum in Sneek, was met de trein op weg naar huis. Zij was toen de trein tussen Hindelopen en Molk- werum reed, alvast op een balkon gaan staan om snel de trein uit te kunnen komen en probeerde daar een deur te openen, die meestal is geslo ten. De deur vloog open en het meisje werd door de luchtstroom naar buiten ge zogen. Bewusteloos bleef zij langs de kant van een sloot liggen. Toen zij weer bijkwam, strompelde zij onder de modder naar een vijf honderd meter verder gelegen boer derij. De bewoner, de veehouder J. de Koe, belde haar ouders. Die kwa men kort daarna hun dochter opha len. In de trein had niemand iets van het ongeluk gemerkt. Pas bij aankomst in Koudum ontdekten medescholieren van Meggy Klop dat de treindeur openstond. De schooltas van het meis je stond nog op het balkon. Haar moeder is later nog gaan kijken op de plaats waar het meisje uit de trein is gevallen. Zij vond daar een van de schoenen terug, die het meis je bij haar val was kwijtgeraakt. ADVERTENTIE Wit (5 mouwlengten) maar ook veel gekleurde en leuke ruitjes en streepjes. Diverse boordmodellen VEENENDAAL (Van onze weerkundige medewerker) TAe temperatuur is gisteren in een groot deel van het land zomers geweest. Apeldoorn boekte een maxi mumtemperatuur van 26 graden. Het was de eerste zomerse dag na 10 augustus en de negentiende van dit jaar. Maastricht werd „topscorer" met 28 graden. Het bijzondere van deze vochtige warmte stenen vloeren en muren sloegen sterk uit was het late tijdstip, waarop zij zich voordeed. Records zijn er niet gebroken, want in 1946 werd in Gelderland ook 26 graden waargenomen en de kalender wees toen 27 september aan. De ver vanging van de subtropische lucht door koelere en drogere uit het zuid westen is opvallend geruisloos in zijn werk gegaan. De zomer handhaaft zich in de eerstkomende dagen, zij het op een thermisch lager pitje met op de meeste plaatsen droog weer en zon nige perioden. De temperatuur maxi ma zullen tussen de 18 en 21 graden liggen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1