Groot geleerde bescheiden mens Financiën Vaticaan LUCHTSCHIP IN MINIATUUR Engeland gaat automobilisten strenger op drank bekeuren Ik zag twee apen ukunt meer doen met uw salaris via de NMB 2Vj glas bier al te veel... ALP0 - RUNDVLEES ALLEEN BU ALBERT HEIJN De bank waar u zich thuisvoelt! Beangstigend rapport in V.S. Zender HIJ ONTDEKTE VELE VITAMINEN VOETBAL MET PRIMITIEVE CAMERA EN REEDS BELICHTE FILM HOOFDPIJN Diefstal van schoorstenen Magie bij strijd om meisje Weigering Nee BIERPRAAT Belangrijk nieuws over salarisdag 2 Contant geld elke werkdag op te nemen aan de kas. 3 Door de NMB voor u kosteloos verrichte betalingen. 4 Periodieke betalingen, die desgewenst automatisch Yoor u worden verzorgd. 5 Maandelijkse overzichten van inkomsten en uitgaven. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 HEIDELBERG Soms werkt de spreekwoordelijke bescheidenheid van een geleerde nog na zijn dood door. Dat was onlangs het geval, toen pers en radio in de Duitse Bondsrepubliek slechts kort de dood van de Heidelbergse chemicus pro fessor Richard Kuhn vermeldden. Want er was nauwelijks iemand die de verdienste van Kuhn en daarmee ook zijn naam kende. Nu pas, enige weken later, spreken experts in de dagbladpers hun grote waardering uit over het levenswerk van deze „bescheiden geleerde", waarvan de wereld zo weinig wist, hoewel h(j een van de grootste onderzoekers en leermeesters van Duitsland was". Men kan Richard Kuhn zien als een van de medegrondleggers van de moderne tak van de chemie, die zich tot taak stelde, de chemische bases van de levensprocessen te on derzoeken: de biochemie. Reeds in het jaar 1939 werd Kuhn met de No belprijs voor chemie onderscheiden, en wel voor zijn baanbrekende werkstukken over de caratinoide, die hij als provitaminen van de be langrijke A-vitaminen herkende. Daarmee echter begon hij aan een serie fundamentele onderzoekingen, respectievelijk ontdekkingen, die o.a. door de namen van de volgende vitaminen en fermenten geken merkt is: polyene, cumulene, caro- tine, lactoflavine (vitamine B 2), adermine (vitamine B 6). In totaal is zijn onderzoekingswerk in meer dan 600 publicaties vastgelegd. Richard Kuhn, die op 3 december 1900 in Wenen geboren werd, pro moveerde in 1922 in München tot doctor in de wijsbegeerte en werd in 1925 eveneens aldaar privaat-do cent voor chemie. Een jaar later ging hij als ordinarius en directeur van de Chemische Instituten naar de Technische Hogeschool in Zürich, keerde echter in 1929 naar Duits land terug, om eerst als bijzonder hoogleraar en sinds 1959 als ge woon hoogleraar aan de universiteit van Heidelberg college te geven. Doordat hij vele jaren tevens direc teur van het Heidelbergse Max- Planck-Instituut voor medisch on derzoek was, werkte hij nauw sa men met de thans beroemde kan keronderzoeker Professor Karl Heinrich Bauer. Samen met hem stichtte hij twee jaar geleden het centrale Duitse kankerinstituut in Heidelberg. Evenals twee andere leden van het Heidelbergse Instituut voor me disch onderzoek werd ook Richard Kuhn een slachtoffer van de verra derlijke ziekte, waarvan hij jaren lang de oorzaken trachtte te vinden. Hij stierf op 31 juli van dit jaar op 67-jarige leeftijd aan een slokdarm carcinoom. T ADVERTENTIE TECHNIEK BEDREIGT PERSOONLIJKE VRIJHEID NEW YORK Volgens prof. Alan F. Westin, rechtsgeleerde en weten schappelijk onderzoeker, verbonden aan de Columbia Universiteit, houdt het toenemend gebruik van methoden en middelen om te neuzen in de levens van Amerikaanse burgers het gevaar in, dat binnen enkele jaren een deel van de persoonlijke vrijheid onherstelbaar verloren zal gaan. In een rapport betreffende een bestudering gedurende vier jaar van modern wetenschappelijk toezicht waarschuwt hij, dat het probleem, tenzij het spoe dig wordt aangevat, ons vermogen om het binnen de perken te houden te bo ven zal gaan. In de studie zijn de gevolgen geana lyseerd van recente technische vorde ringen in het afluisteren van telefoon gesprekken, de verbeteringen van ver borgen luisterapparaten, persoonlijk heidstests, leugenontdekker en centrale banken van in computers onderge brachte gegevens. De conclusie van Westin luidt: „Er is thans een omvangrijke reeks wetge vende, juridische, overheids- en parti culiere maatregelen nodig, wil de Ame rikaanse maatschappij de persoonlijke vrijheid kunnen beschermen tegen de opdringende wetenschappelijke techno logie". De studie heeft plaatsgehad onder auspiciën van de orde van advocaten van de stad New York en is bekostigd door de filantropische Carnegiestich- ting. Westin betoogt, dat reeds thans klei ne microfoons en zenders, niet groter dan knopen, van iemand een wande lend radiostation kunnen maken. Ca mera's met telelenzen, radar en licht stralen kunnen van een gewoon huis een zender maken, die elk woord en el ke daad van de bewoners doorzendt naar verborgen waarnemers. Westin voorspelde dat de eerstvolgen de uitvinding een elektronisch apparaat zal zijn, dat op 30 tot 300 meter hoogte in de lucht hangt en in de gehele omge ving beeld en geluid waarneembaar maakt. Zulk een apparaat, mits beperkt tot het luchtruim boven het terrein van de gebruiker, zou naar de mening van Westin waarschijnlijk met geen enkele bestaande wet in strijd zijn. Westin merkte op, dat een toenemend aantal ondernemingen, organen en an dere organisaties met camera's en mi crofoons toezicht houden op hun werk nemers tijdens het werk soms open- mlijk, soms in het geheim. Bij een enquête onder organen tot handhaving van de wet in het gehele land erkende 80 procent van die, welke antwoordden, dat op zijn minst van tijd tot tijd telefoongesprekken werden af geluisterd. Van deze verklaarde 30 pro cent dit steeds te doen als het mogelijk was. In elke telefoongids in 86 grote ste den kwamen advertenties voor, waarin elektronische afluisterdiensten en foto grafische waarneming werden aange boden. ASSISI (Italië) Een vooraanstaand Vaticaans administrateur Angelo kardi naal Dellatqua, verklaarde dat 't Va ticaan elk jaar moeite heeft met het vinden van 100 tot 200 miljoen lire (pirn. 1 miljoen gulden) om zijn begro ting in evenwicht te brengen. De kardinaal, die deze ongebruikelij ke onthulling deed op een bijeenkomst van de R.K.-lekerr, sloot de mogelijk heid niet uit, dat de begrotingen van het Vaticaan eens zullen worden gepu bliceerd. Kardinaal Dellacqua, wiens huidige functie die van plaatsvervangend staats secretaris is, richtte zijn verklaring rechtstreeks tegen de schattingen van de rijkdom der kerk door buitenstaan ders. Hij noemde vele van deze schat tingen overdreven en voegde hieraan toe: „Als de aangehaalde cijfers juist waren, zou onder meer niet het pro bleem bestaan, elk jaar tussen de 100 en 200 miljoen lire te vinden om de begroting in evenwicht te brengen". Kardinaal Dellacqua is genoemd als een mogelijk kandidaat om aan het hoofd te staan van het nieuwe orgaan, dat in de pers is vergeleken met een ministerie van Financiën. „Het heeft uitsluitend te maken met coördinatie. Op zijn hoogst kan worden gezegd met supercontrole", verklaarde de kardinaal. De financiën van het Vaticaan zijn altijd geheim gehouden, maar het is bekend, dat de kerk grote bezittingen aan staatseffecten heeft in Italië. Deze zijn in 1929 bij het verdrag van Latera- nen gegeven als genoegdoening voor de in 1870 bij de annexatie van de Kerke lijke Staat in beslaggenomen goederen. De Italiaanse minister van Financiën Luigi Preti, heeft op 16 maart in het parlement meegedeeld, dat het Vati caan in 1965 een bedrag van 3.262 mil jard lire (5.202 miljoen dollar) heeft verdiend met zijn Italiaanse staatsef fecten. Het meeste van dit geld is nodig voor het draaiende houden van de vele ker kelijke diensten in het Vaticaan geves tigd. Daarnaast zijn in de Vaticaanse musea vele (onbetaalbaar in waarde) kunstschatten. Doch deze brengen na tuurlijk niets op. En de kosten voor :1e musea, herstel en onderhoud vergen 'n zeer groot bedrag. Oud-arbeiders van de vroegere Zep- pelinfabriek hebben in hun vrije tijd een model gebouwd van het luchtschip Graf Zeppelin, de LZ-127, dat van 1926- 1937 dienst deed voor vervoer over de Atlantische Oceaan. Het model is tien meter lang doch luchtwaardig. Het werd in Friedrichshafen aan het meer van Con- stanz gebouwd waar ook de Zeppelin fa briek was. De bouw vergde 1500 vrije uren. n n In Dedemsvaart vond boer Bloem berg een aardappel ter grootte van een voetbal tussen zijn oogst. Het voedsel pakket woog een kilo; een gewone aardappel laat het doorgaans bij 125 gram. Anders kan hij de pan niet meer in. ADVERTENTIE Het beste voor uw hond Foto's uit de tuchthuiscel BERLIJN (DaD) Een sensa tionele en ongewone foto schoot tijdens zijn detinering de strafge- vangene Wolfgang Maurer in het Oostduitse tuchthuis Torgau. Mau rer, die in de door de Russen bezet te zone van Duitsland wegens ver moedelijke spionage tot zeseneen half jaar tuchthuis veroordeeld was, slaagde erin, uit het venster van zijn cel 417 in de beruchte strafge vangenis het binnenplein van het tuchthuis, een tegenoverliggend ge bouw en een aluminiumfabriek, waarin de gevangenen moesten wer ken, te fotograferen. De foto's, die Wolfgang Maurer na zijn vrijlating mee naar de Duit se Bondsrepubliek bracht, zijn meer dan alleen een document, dat be trekking heeft op de geschiedenis van deze tijd. De vroegere gedeti neerde voerde met succes een ex periment uit, dat als een belangrij ke ontdekking op het gebied van de fotografie kan worden gezien. Maurer maakte zijn opnamen na melijk met een zelfgebouwde, pri mitieve camera en een stuk film, dat al een keer belicht was. Reeds spoedig na zijn opsluiting in het tuchthuis Torgau dichtbij de Oostduitse stad Leipzig, begon de amateurfotograaf Maurer met de constructie van zijn camera. Hij kwam op het idee, toen hij op zeke re dag na een verhoor, een stuk be lichte Röntgenfilm vond, dat een arts had weggegooid. Van rester karton bouwde hij in enkele maan den van moeizame arbeid een een voudig camerahuis. Om bij mede gedetineerden en cipiers niet op te vallen, kon hij alleen tijdens de avond- en nachturen knutselen. Ter camouflage vulde hij zijn camera overdag met suiker. Als objectief gebruikte Maurer een defecte gloei lamp, die hij met water vulde en met kaarsenwas verzegelde, nadat hij met veel moeite alle luchtblaas- jes uit zijn „lens" verwijderd had. Maar nu kwam voor de van de bui tenwereld afgesneden gevangene het grootste probleem: hij moest zijn kostbare filmstrook de lichtgevoe ligheid teruggeven. Maandenlang bracht hij de nachten door met ex perimenteren, tot hij tenslotte tot een resultaat kwam. Hij bevochtigde de belichte Röntgenfilm gedurende enige uren in een donkere doos met urine. Tijdens de duisternis plaatste hij de nog vochtige film daarna in zijn camera. Maurer had uitgevonden, dat urinezuur als ge voelige ontwikkelaar gebruikt kan worden. Op een morgen deed Maurer alsof hij hoofdpijn had. Toen hij alleen in Op de bovenste foto demonstreert de ex-gevangene Maurer zijn primitieve came ra nog eens op de Kurfürsterdamm in West-Berlijn. Zijn doelwit is naar verluidt thans een ex-medegevangene. Onder de primitieve opname van de aluminiumfa briek in Torgau vanuit een tuchthuiscel met hand-camera en reeds belichte film gemaakt. zijn cel was, zette hij zijn camera in het venster van zijn cel en be lichtte de film. Spoedig stelde hij vast, dat bij stralende zonneschijn een belichtingstijd van ongeveer 40 minuten juist was. Vier foto's van de film, die hij na de opnamen in een keukenzoutopiossing fixeerde, toonden de buitenwereld, weliswaar wazig, maar van verbazingwekkende kwaliteit. De geslaagde foto's ver stopte de gedetineerde uit cel 417 achter de scheerspiegel van zijn reis- necessaire. Zij bleven ook bij zijn vrijlating na meer dan zes jaar ge vangenisstraf onontdekt. Bij experts, die hij van zijn succes volle experimenten in de tuchthuiscel vertelde, stuitte Wolfgang Maurer aanvankelijk op ongelovige verba zing. Maar tenslotte bewezen in En geland proeven met belichte films de bruikbaarheid van zijn methode. Om de laatste twijfelaars te overtui gen, bouwde Wolfgang Maurer nu in West-Berlijn zijn camera nog eens, weer van resten karton en met een watergevulde gloeilamp als nood-? objectief. Op de Kurfürstendamm, de wan delpromenade van het vrije deel van Berlijn, schoot de vroegere gedeti neerde met zijn primitieve camera enige herinneringsfoto's. LONDEN Er zijn mensen die alles stelen, verzuchtte de politie na een te lefoontje uit Rutland Lodge in Rich mond. Terwijl de Lodge tijdelijk onbewoond was, hebben dieven een Chippendale schouw van vloer tot plafond netjes uit de muur gesneden en meegenomen. De schouw had een waarde van naar schat ting 450.000 gulden. Ook een antieke marmeren schoor steen ter waarde van 5000 gulden ver dween. LONDEN Als er volgende maand een begin gemaakt zal worden met de steekproeven onder automobilisten, zul len miljoenen Engelse autobezitters hun drinkgewoonten moeten gaan aan passen. De automobilisten zullen er willekeurig uitgepikt worden en onder worpen worden aan een „ademproef". Verwacht wordt dat tijdens de cam- SUVA (Fiji) Een 18-jarig inheems meisje, dat door een aanbidder met „een magisch poeder was bestrooid", had zich een maand lang niet normaal gevoeld, werd meegedeeld aan de rech ter in Nadi Town op Vitilevu, het groot ste van de Fiji Eilanden. De politie ver klaarde dat het meisje naar een Hin doe-priester was gebracht om gerei nigd te worden. De 23-jari.ge neef van het meisje, Parsam Naidu, bekende de aanbidder, Muniappa Reddy, opzettelijk te hebben verwond. De politie verklaarde aan de rechter dat Reddy het meisje al een tijdje ach terna liep en zij zich bij Naidu hier over had beklaagd. Toen zij op een dag naar steno-les ging, was Reddy op een paard voorbij gegaloppeerd en had haar met poeder bestrooid, hopende dat dit een magi sche uitwerking zou hebben, zodat zij zich ook tot hem aangetrokken zou voe len. Later werd het meisje naar de hindoe priester gebracht. De rechter werd meegedeeld, dat Nai du Reddy in een huis had aangevallen en hem drie steekwonden het toege bracht. Hierna was hij weggerend. Hierna was hij weggerend. Naidu werd veroordeeld tot 2 jaar ge- pagnc om dronken autorijders te be trappen in een jaar ongeveer 2 miljoen „ademproeven" zullen worden geno men. Mevrouw Barbara Castle, minister van Verkeer, heeft gezegd, dat, nadat de nieuwe wet die op 9 oktober van kracht wordt, de enige veilige regel is, „na drank niet rijden". Tijdens de te nemen proeven kan de politie een chauffeur bevelen in een zak te blazen, waaruit zal blijken of hij meer dan 80 milligram alcohol per 100 millimeter bloed in zijn lichaam heeft. Als de uitslag van de test positief is dit blijkt uit de verkleuring van de chemische kristallen in het testbuisje van geel tot een bepaalde tint groen zal de chauffeur verzocht worden zich te onderwerpen aan een bloed- en uri- neproef. Strafvervolging zal worden ge baseerd op het alcoholgehalte in de bloed- en urinemonsters. Bij weigering de „ademproef" te wil len doen, kan men een boete krijgen tot 500 gulden en toeh nog gearresteerd worden voor dronkenschap achter het stuur. Bij een veroordeling voor dronken schap achter het stuur kan men 1.000 gulden boete of 4 maanden gevangenis straf krijgen. Het rijbewijs zal voor minstens een jaar worden ingetrokken. Deskundigen zijn het er niet over eens hoeveel een chauffeur kan drinken om niet betrapt te worden. Sir Edward Wayne, voorzitter van een commissie van de Engelse maat schappij voor Geneeskunde, die een studie maakt van alcohol bij snelver keer, zei, dat er vele factoren bij de vaststelling van dronkenschap van een autorijder te pas komen. Volgens hem ligt dronkenschap bij een gemiddeld persoon ergens tussen de 5 tot 12 normale glazen whisky-so da of tussen 2Vt tot 6 grote glazen bier. Mevrouw Castle zei dat 13.000 onge lukken met dodelijke afloop en zware verwondingen jaarlijks het gevolg wa ren van dronkenschap achter het stuur. Zij dacht dat als niemand reed die meer dan de 80 milligram alcohol per 100 milliliter in zijn bloed had, het ongelukken per jaar zeker met 2000 omlaag zou gaan en er 150 minder do den te betreuren zouden zijn. Zij wees er op, dat autorijders, die tengevolge van drankgebruik hun auto niet goed kunnen besturen, maar van wie het alcoholgehalte van het bloed onder het gestelde minimum blijft, toch zullen kunnen worden vervolgd. Twee commissarissen van politie maakten bekend dat zij niet op „café patrouille" zouden gaan. John Kelso, plaatsvervangend hoofd commissaris van politie te Glasgow, zei „we zullen onze agenten niet aan moedigen de wacht te gaan houden buiten cafés". Peter Matthews, hoofdcommissaris van het graafschap Suffolk denkt er net zo over. Hij zei: „Wij zijn niet van plan speciale patrouilles uit te sturen om de wacht te houden buiten publieke vermaakscentra". Net voor sluitingstijd is nog wat bierpraat binnengekomen. Uit Kafjord in Noorwegen helemaal. Daar had de gastheer op een bruiloftsfeest een em mer met bier op de stoep gezet om maken. Een koe kreeg de emmer in het zijn gasten wat gemakkelijker te de gaten en slobberde hem leeg. Enke le minuten later rende zij met klappe rende hoeven achter de gasten aan, totdat zij uitgeput in een sloot viel. ADVERTENTIE De eerste tweeling in gevangenschap is in de Frankforter dierentuin geboren. De thans een half jaar oude aapjes maken het best hoewel de moeder ze verstoten heeft. Ellen en Alice in 'n zusterlijke omhelzing van apenliefde op de feestkiek. Steeds meer bedrijven gaan er toe over om de salarissen niet meer contant uit te betalen. Hoe dan wel? Die vraag hoeft voor u geen probleem te zijn. U hoeft maar 3 letters banktaal te kennen om van A tot Z te kunnen profiteren van uw salaris op een particuliere bankrekening bij de NMB. Zoals: 1 Een bankrekening, die tevens spaarrekening is (3%% rente over uw tegoed!). 6 De uitgebreide persoonlijke service in alle financiële aange legenheden, waar u als cliënt recht op hebt. Kortom, alle voordelen van een NMB-bankrekening. Vraag de folder „U kunt meer doen met uw salaris via de NMB". Daarin vindt u alle inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Yeenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1.

De Vallei | 1967 | | pagina 11