Lord Chalfont in Nederland Debray voor gerecht DERBY UP DRINK 3.000 Mexicaanse boeren door water geïsoleerd Israël wil economisch met Libanon en Jordanië samenwerken Sovjet-Unie laat 5-jaren plannen thans los Praag royeert schrijvers nu met gratis sleutel hanger Vredesplan van Abba Eban koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN Ky: Slechts een klein groepje MEDEWERKING NIET ALGEMEEN Openbare executie in Peking OPWINDING Brandt naar Parijs JERUZALEM NEE Padvinders in één organisatie Vliegtuig viel op schoolplein Basis voor persoonlijk bezit DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 Boeddh isten in Vietnam opnieuw politiek aetief In de Boliviaanse stad Camiri is het proces tegen de jonge Franse wijsgeer Regis Debré begonnen. Hij wordt, samen met vijf andere verdachten, beschuldigd van deelneming aan de guerilla-strijd in dat land. Op de foto Debré bij het binnenkomen van de rechtszaal. De vader van Debré, de vooraanstaande Parijse advocaat Georges Debré, liet weten dat hij zich terugtrok omdat de Boliviaanse krijgsraad hem het recht onthield, om met zijn zoon overleg te plegen. Voor het gebouw van de bond van arbeiders in de olie-industrie in Camiri, waar het proces wordt gevoerd, betoogden woensdag ongeveer vijftig Columbianen onder wie vele familieleden van militairen die in de strijd tegen de verzetsbeweging zijn gesneuveld. Zij riepen leuzen als „Dood aan de verraders" en „Wij willen de hoof den van Debré en Bustos". Bustos, een Argentijnse schilder staat met Debré te recht op beschuldiging van deelneming aan de verzetsactiviteit in Zuidoost-Bolivia. ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig MEXICO Drieduizend boeren in het overstroomde deel van Noord-Mexico moeten voorlopig aan hun lot worden overgelaten. Zij zijn volledig geïsoleerd door het waten en alle pogingen om hen met helikopters te redden of te bevoor raden zijn mislukt. In het gebied, by de Amerikaanse grens, zyn naar schatting een miljoen mensen door de overstromingen getroffen. TOKIO. Een Chinees die door het persbureau Nieuw-China wordt om schreven als een „speciale Amerikaan se agent", is woensdag in Peking ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Li Fang-tsjcng (32) werd op een mas sa-bijeenkomst veroordeeld en onmid dellijk ter dood gebracht. Het persbu reau gaf geen bijzonderheden, behalve dat de berechterij en executie in het openbaar waren. Vier andere „Amerikaanse speciale agenten", onder wie Li's vrouw, wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen van levenslang tot 15 jaar „al naar ge lang de ernst van hun misdaden en de mate van hun berouw". Li en zijn vrouw, Li Tsjia-yin, zou den in 1961 naar Hongkong zijn ge gaan, om een speciale opleiding te krij gen in een „Amerikaanse organisatie". In september 1965 werd Li na vol tooiing van zijn opleiding naar Peking gestuurd, om militaire en economische gegevens over China te verzamelen. In oktober bracht hij in Hongkong ver slag uit aan de organisatie. In april 1966 keerde het echtpaar Li naar Peking terug, om zijn spionage werk te hervatten.. Het nam Lin Yoe- feng, Pai Yoeng-sjij en Foe Tsai-ti in dienst. Mevrouw, Li, Lin en Pai kre gen levenslange gevangenisstraf, Foe 15 jaar. In dit deel van Mexico is de toestand rampzalig. Door de onafgebroken regen blijft het water stijgen. Vooral aan de kust van de Stille Oceaan is de toestand ernstig. De grote autoweg van Mexico naar Acapulco is afgesneden en een brug over de Papagayo is weggerukt. De wegen in het overstroomde ge bied zijn alle op een of meer punten door het water afgesneden. Twintig plaatsen in de staat Guerrero staan on der water en in de staat Michoacan zijn vier dorpen volkomen afgesloten van de buitenwereld. Het oostelijk deel van Mexico City staat eveneens onder water, terwijl in andere wijken verscheidene gebouwen die door het water zijn ondermijnd dreigen in te storten. Het gevaar voor malaria en tyfus is hier en in andere overstroomde delen van het land niet langer denkbeeldig. Inmiddels deelde de meteorologische dienst gisteren mee dat men bedacht moet zijn op nieuwe stormen langs alle kusten van Colima tot Oaxaca. In de Gplf van Mexico vormde zich een nieu we wervelstorm. Met het oog daarop werden de scheepvaart en de kustste den gewaarschuwd zich voor te bereiden op het ergste. In de aangrenzende Amerikaanse staat Texas is de toestand eveneens kritiek. De overstromingen, die een gevolg zijn van de orkaan Beulah, hebben er onge kende vormen, aangenomen. De hele vallei van de Rio Grande, waarvan het water nog steeds stijgt, staat onder wa ter. DRAKA ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! HOEE (Vietnam) Een jaar ge leden verklaarde een magere uitgeteer de Boeddhistische monnik, dat de han den en het geweten van president Johnson besmeurd waren met bloed, omdat hij de regering in Saigon steun de, die overliep van corruptie. Vandaag zeggen de strijdlustige Boeddhistische monniken, aangevoerd door Thich Tri Quang precies hetzelf de, weliswaar in wat minder kleurrij ke bewoordingen en zonder veel aan hang. Zij dreigen met een nieuwe machtsstrijd. Vanochtend hielden zij een protestmars in Saigon. De laatste drie dagen zijn er in drie steden demonstraties gehouden. De boeddhisten zeggen dat er meer zullen volgen. Waarom? Wat hopen ze te bereiken? Wie zijn hun aanhangers? waarom verzetten ze zich tegen de nieuwe pre sident Ngoejen Van Thieu? Het grootste deel van de 17 miljoen inwoners van Viëtnam is boeddhist. De boeddhistische kerk is dan ook de aan gewezen plaats om van ontevredenheid te getuigen. Toch zijn er maar enkele duizenden die actief meewerken aan het strijdlus tige boeddhistische oproer. Volgens de boeddhisten is het volk te onwetend en te arm om de toestand in Viëtnam te bevatten. Tot de aanhangers behoren ongeveer 2000 van de 25.000 studenten in Viët nam, enkele militaire bevelhebbers de meesten zijn weggezuiverd en een paar intellectuelen. Een Amerikaanse hoge autoriteit zei: De boeddhisten zijn gek op macht, ze hebben er de smaak van te pakken ge kregen in 1963, toen ze Diem uit de macht hebben ontzet. Nu willen ze meer". De boeddhisten demonstreerden tegen Ngo Dinh Diem omdat hij hen zou on derdrukken en het leger maakte een eind aan zijn bewind. Diem was katho liek, net als president Thieu. De boeddhisten zeggen twee belang rijke punten te hebben. Ten eerste wil len ze dat de regering iets doet voor het volk en ten tweede staan ze er op dat Thieu een handvest herroept waarbij een gematigde vleugel van de boeddhis tische kerk tot de belangrijkste factie werd gemaakt. In Hoee hebben 200 studenten zondag morgen geprobeerd de universiteit bin nen te dringen om er een bijeenkomst te houden, maar ze werden door gewa pende politie op de vlucht gejaagd. Strijdlustige boeddhisten in Saigon zeggen, 2000 monniken als aanhangers te hebben. Een protestvergadering, die woensdagmorgen zou worden gehouden, moest echter worden afgelast omdat de opkomst te gering was. Een hoge Amerikaanse autoriteit zei: Het probleem is, dat al dat gepraat en die publiciteit, waar de boeddhisten zo gek op zijn, het volk tot opwinding brengt. In Hoee is de stemming hier en daar toch al sterk anti-Amerikaans en die stemming moet niet toenemen." Hoee is de oude keizerlijke hoofdstad van Viëtnam. Het ligt aan de kust, dicht bij de gedemilitariseerde zone. Vorig jaar had er een bloedbad plaats, toen Thich Tri Quang studenten en sol daten, die tot zijn aanhang behoorden, opzette tegen de regering. Ky slaagde er toen in ze te onderdrukken. Ky zegt dit weer te zullen doen als de boeddhis ten opnieuw in opstand mochten komen. Hoee is de bakermat van de boeddhis tische rebellie. De stad gaat er prat op altijd tegen de regering in Saigon te zijn gekant, wie er ook aan het bewind is. Monnikken in Hoee zeggen dat de an ti-Amerikaanse stemming er toeneemt en dat veel mensen sympathiseren met de communisten. Naar verluidt zou een van Tri Qiangs officieren, Ngoejen Khac Tu, de heuvels ingevlucht zijn en zich geschaard hebben aan de zijde van de Viët-Cong. BONN. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, zal op 16 en 17 oktober in Parijs zijn voor besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Cou- ve de Murville. De besprekingen maken deel uit van het regelmatig overleg onder het ver drag van samenwerking tussen Frank rijk en West-Duitsland dat in 1963 on dertekend werd. STRAATSBURG Abba Eban, de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, heeft gisteren een vredesplan voor het Midden-Oosten ontvouwd, gebaseerd op een nauwe economische samenwerking tussen Israël, Libanon en Jordanië. Hij zette zyn denkbeelden uiteen in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg. Eban stelde een economische unie voor tussen de drie aan elkaar gren zende landen Israël, Libanon en Jorda nië met vrije havens en open grenzen en met eerbiediging van de soevereini teit van de drie landen. De economi sche betrekkingen tussen de drie lan den zouden gelijk moeten zijn aan die tussen de landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap, meende Eban. De Israëlische minister sprak zich voorts uit voor een gemeenschappelijke exploitatie van de Jordaanse haven Akaba aan de gelijknamige Golf en het aan de andere oever gelegen Israëli sche Eilath. Hij zei verder dat Israël bereid is onder redelijke voorwaarden de Israëlische haven Haifa open te stellen voor Jordanië. Ook moet het volgens hem mogelijk zijn de Dode Zee te exploiteren. Eban legde er de nadruk op dat Is raël voor samenwerking is in het Mid den-Oosten. Een dergelijke samenwer king kan een nieuw historisch tijdperk inluiden, betoogde hij. „In de natuur kunde kent men een proces, waarbij hoge temperaturen een samensmelting doen ontstaan. Het bewustzijn dat er grote gevaren dreigen kan er toe bij dragen, dat ontdooit wat nu nog bevro ren is", zo zei hij. Over Jeruzalem zei Eban dat zijn land bereid is de heilige plaatsen een speciale diplomatieke status te geven. Over een dergelijke oplossing wordt in tussen al overleg gepleegd tussen de drie grote religieuze groeperingen Joden, Mohammedanen en Christenen die in Jeruzalem zijn vertegenwoor digd, zo voegde Eban er aan toe. Israël wil voorts bijdragen aan de op lossing van het vluchtelingenprobleem. Eban was overigens van oordeel dat het niet doenlijk is dat één land dit probleem oplost. Het is niet alleen een regionaal, maar een internationaal vraagstuk, aldus de Israëlische minis ter. Onder de toehoorders van Eban in Straatsburg bevond zich Kacem Zhiri, de afgevaardigde van de Arabische Li ga in Genève. Na de rede van Eban, deelde Zhiri een memorandum uit, waarin de aan dacht van de Raad van Europa geves tigd wordt op de positie van de Ara bische landen in de crisis in het Mid den-Oosten. In het memo wordt de beschuldiging uitgesproken dat Israël „de zedelijke principes en geestelijke waarden waar van beschaafd Europa de kampioen is, elke dag schade toebrengt". In de verklaring worden „de metho den van intimidatie en terreur en re- pressailles" tegen de burgerbevolking in de door Israël bezette gebieden aan de kaak gesteld. BUNNIK De Nederlandse gidsen, het Nederlands Padvindersgilde, de Katholieke Verkenners en de Neder landse padvinders zijn opgegaan in één nationale organisatie: Scouting Neder land. Ruim 120.000 jongens en meisjes zullen nu hetzelfde programma van sport en spel afwerken. LORD CHALFONT, de Britse onder handelaar voor Engelands toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap, is woensdagmiddag in Nederland aangekomen. Links STEPHEN OLVIR, zaakgelastigde van de Britse ambassade in Den Haag. ^DRAKA ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! DALLAS (Texas). Een tweemoto- rig straalvliegtuig is woensdag op een schoolplein in de Amerikaanse stad Dallas neergestort. Alle zeven inzitten den van het toestel kwamen om het le ven. Volgens onbevestigde berichten zou ook een kind gedood zijn, maar het hoofd van de school, Bill Bryant, ver klaarde niets af te weten van vermiste of gewonde kinderen. Het ongeluk gebeurde op een tijd waarop anders de kinderen de school verlaten, zij waren die dag echter vroe ger naar huis gezonden omdat een on derwijzersvergadering gehouden zou worden. ADVERTENTIE Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandeien. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen....) Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken,Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. MOSKOU Deze week heeft de Sov jet-Unie twee belangrijke besluiten ge nomen voor de ontwikkeling van de na tionale economie en verhoging van het welvaartspeil van het land. Vorige week zaterdag hebben de plancommis sie en de begrotingscommissie van de Opperste-Sovjet met nog maar drie maanden voor zich, besloten voor 1968 voor het eerst een plan voor één jaar te aanvaarden. Naar het thans schijnt, heeft het cen trale comité van de communistische partij door zich geheel achter deze be sluiten van de commissies te stellen be sloten, de coëfficiënten van het lopende vijfjarenplan 1966-'70, dat door het vol tallige comité werd gelanceerd in sep tember 1965, toen ook werd begonnen met de door premier Kosygin voorge stelde economische hervormingen, ge heel te herzien. Volgens het besluit van het voltallige comité schijnt het vijfja renplan, dat na in januari te zijn inge diend overigens nooit is aanvaard door de Opperste Sovjet, tot het jaar 1970, waarin het afloopt, te worden veran derd in een serie jaarplannen. Volgens waarnemers zal de economie der Sovjet-Unie door deze maatrege len bevrijd kunnen worden van haar tot op heden waar te nemen structurele stroefheid en zal zij zich geleidelijk kunnen aanpassen aan de hervormin gen door Kosygin door middel van wij ziging van de kwantitatieve en kwalita tieve coëfficiënten van de verschillende sectoren van het plan, naar gelang de behoefte. Wat de door het centrale comité ge nomen besluiten ter verhoging van het welvaartspeil betreft, deze kunnen wor den beschouwd als een „cadeau" aan de bevolking ter gelegenheid van de viering van de vijftigste verjaardag van de oktoberrevolutie. Dan vloeien zij, meent men, evenzeer voort uit be sluiten, die eerder door de partij en de Sovjet-regering zijn genomen en wel op het 23ste congres. Te verwachten is dus, zo meent men verder, dat op 10 oktober a.s., wanneer de Opperste Sovjet bijeenkomt, de nieuwe begroting voor 1968 alle aanwij zingen zal geven, voor de belangrijk heid van de vandaag door het voltallig comité genomen besluiten. Naar het schijnt zal voor een andere sector, die van de „sociale fondsen", veel meer worden uitgetrokken dan dit jaar. Vol gens de economische richtlijnen zouden de investeringen in deze sector in 1970 moeten zijn toegenomen tot 60 miljard roebel. Het is mogelijk, dat zij boven dit bedrag zullen komen. WENEN De Tsjechische commu nistische partij heeft drie vooraanstaan de schrijvers geroyeerd en een invloed rijk literair blad onder regeringstoe- zicht geplaatst. De maatregelen, die ge paard gaan met ernstige berispingen van de sehryversbond, werden gister avond door het centrale comité bekend gemaakt na een zitting van twee da gen. De geschorste schrijvers zijn Ludvik Vaculik, Antonin Liehm en Ivan Klima. Een vierde schrijver J. Prochazka werd ontheven van zijn functie als re serve-lid van het centrale commité. Vaculik, een 31-jarige romanschrij ver die in 1966 de prijs van de schrij versbond verwierf, staat bekend om zijn openhartige kritiek op het regime van president en partijleider Antonin Novotny. Tijdens het schrijverscongres in Praag leidde hij het verzet tegen de anti-Israëlische politiek van de rege ring. Vaculik eiste afschaffing van de cen suur en vrije contacten met Westerse schrijvers, en waarschuwde tegen een terugkeer naar het Stalinisme. £en eentonig piep - piep - piep, dat tien jaar geleden op geluidsband jes werd opgenomen, behoort nu tot de waardevolste documenten in de ge schiedenis van de techniek. Het is de stem waarmee op 4 oktober 1957 de eerste door mensenhand vervaardigde kunstmaan zich uit de kosmische ruim te liet horen. Als „Spoetnik 1" luidde de 83,6 kilo zware, kogelvormige kunst maan het ruimtevaarttijdperk in. Eenentwintig dagen lang verschafte de eerste Spoetnik gegevens over dicht heid en temperatuur van de atmosfeer, over kosmische straling en micro-me teorieten. Toen was de batterij uitge put. Drie maanden na de start gloeide zij op en verbrandde bij terugkeer in de atmosfeer. De radiosignalen van „Spoetnik 1", waarvan de oorsprong op weg van ho rizon naar horizon gemakkelijk kon worden gevolgd, maakten het de ver baasde wereld duidelijk dat de ruimte vaart geen dweperij van onverbeterlij ke fantasten meer was. Geleerden en ingenieurs bogen zich weer over hun leerboeken, de grondbeginselen van ra kettechniek en ruimtevaart waren plot seling in de belangstelling. Abstracte dingen als omloopsnelheid, centrifu- gaalkracht, zwaartekrachtveld en ge wichtloosheid kregen tastbare beteke nis. De pioniers zoals Ziolkofski, Es- nault-Pelterie, Goddard, Oberth, San ger en Wernher Von Braun, werden voor hun prestaties gewaardeerd. M aar terwijl Moskou het succes vierde en aan de radio-amateurs ter wereld zelfverzekerd de gegevens over de eerste kunstmaan bekend maak te, probeerden de Amerikanen eerst eens de schok van de Spoetnik te bo ven te komen. Niet alleen was de Sov jet-Unie eerder in de ruimte dan de V.S., zij had ook een veel zwaardere nuttige lading in een baan gebracht dan de Amerikaanse technici met hu slechts drie kilo wegende Vanguard kunstmaan van plan waren. Pas na de start van de tweede, z 508 kilo zware Spoetnik met het teefy Laika aan boord en na een mislukt start van de Vanguard slaagden dt V.S. er tenslotte in, hun onderzoek kunstmaan „Explorer 1" op 31 januari 1958 in een baan om de aarde te bren gen. Met deze 31 kilo zware kunstmaan werd tegelijk een van de belangrijkste ontdekkingen van het ruimtevaarttijd perk verricht: het bestaan van een stra lingsgordel rond de aarde. Toen dan nog korte tijd later de eerste Van- guard-kunstmaan, op 17 maart 1958 omhooggegaan, vaststelde dat de aarde een peervormige gedaante heeft, kon den de Amerikaanse ruimtevaartge- leerden weer opgelucht ademen. Het eenzame piep - piep - piep is in de loop der jaren uitgegroeid tot een honderdvoudig gesjirp. Ongeveer 700 kunstmanen en ruimtevaartuigen zijn sindsdien op reis gegaan, onge veer 250 daarvan waren begin augus tus van dit jaar volgens een Ameri kaanse statistiek nog in hun baan om de aarde, maan of zon. Een op de vier van deze 250 is van Sovjet-Russische oorsprong, tien ervan komen uit Cana da, Engeland, Italië en Frankrijk. Het gros kwam uit de Amerikaanse labo ratoria en werkplaatsen, die hard werk ten om de achterstand op de Sovjet- Unie in te halen. De bewaard gebleven groep kunst manen van de „eerste generatie" zijn uitsluitend „Made in USA". Onder de ze veteranen bevinden zich behalve de onderzoeksatellieten „Explorer 1" en „Vanguard 1" (1958), de eerste passie ve communicatiesatelliet de ballon „Echo 1" (1960) en de eerste actieve televisiekunstmaan „Telstar" (1962). De oudste nog om de aarde draaiende Sovjetrussische kunstmaan is volgens de Amerikaanse opgave de op 1 no vember 1963 gestarte „Poljot 1", die met manoeuvreermogelijkheden werd uitgerust. Enige van die oude kunstma nen zenden nog steeds dapper hun ge gevens naar de aarde, zoals de succes volle Canadese ionosfeer-kunstmaan „Alouette 1", die 28 september vijf jaar wordt. Meetsatellieten en enige tiental len ruimtevaartuigen, die naar de maan. Venus, Mars of in een baan om de zon zijn gebracht, hebben het in korte tijd mogelijk gemaakt een vollediger en juister beeld van de aarde en omgeving te verkrijgen. Bovenal werd bewezen dat de kosmische ruimte helemaal niet leeg is. Uit de zon stromen gestaag elektrisch geladen gasdeeltjes, die ook de aarde omhullen. M eer rechtstreeks dan deze onderzoe kingen weerspreken de televisie kunstmanen en de weerkunstmanen de veelvuldige kritiek inzake het nut van de ruimtevaart Zo leverden alleen al de Amerikaanse Tiros-satellieten meer dan een half miljoen bruikbare wolken foto's voor weersverwachtingen. In '61 konden bijvoorbeeld door de waarschu wingen van „Tiros 3" ongeveer 350000 mensen in de V.S. op tijd in veiligheid worden gebracht toen de orkaan Carla naderde. Voor de toekomst dienen zich navigatiekunstmanen, meetsatellieten. en kunstmanen voor waardebepaling van de oogsten en het herkennen van geologische voorraden aan. Een van de voornaamste doelen van de bemande ruimtevaart is de maan. Het onderzoek van de maan door men sen waarvan de noodzaak inderdaad niet onbestreden is is het doel van het Amerikaanse Apollo-programma. De Sovjet-Unie heeft er eveneens be langstelling voor, al heeft zij er niet veel' over meegedeeld. „Geen gasten, maar meesters van de maan" zullen de mensen tegen het einde van de twin tigste eeuw zijn, zo heeft de Sovjetrus sische geleerde prof. Anatoli Blagonra- wof een jaar geleden voorspeld. Intus sen hebben de V.S. met het „Gemini"- programma voor bemande ruimtevaart met tweemansvluchten de tweede fase van hun voorbereidingen voor 'n vlucht naar onze wachter afgesloten. Maar nadat elf Sovjetrussische kos monauten en 18 Amerikaanse ruimte vaarders hun avontuur van een ge wichtloze vlucht rond de aarde hadden overleefd, enige van hen zelfs vrij zwe vend in de ruimte en met gelukte ren- dez-vous-manoeuvres, sloeg de dood be gin dit jaar gaten in de gelederen van de wereldruimtepiloten. De Amerika nen Grissom, White en Young stierven op de grond bij een beproeving van een Apollo-ruimteschip, dat in brand vloog, de Russische ruimtevaarder Ko- marof verongelukte bij de terugkeer van zijn ruimteschip doordat zijn val scherm weigerde. Na de dagen van droefenis werd het werk aan de nieu we ondernemingen voor 't tweede tien tal jaren van de ruimtevaart voortge zet. De „wedloop naar de maan" is niet afgebroken.

De Vallei | 1967 | | pagina 13