Veenendaals dagblad Artillerie-duel van dag aan Suez-Kanaal Bulten WIJ Caltex 11a geschil gesplitst Arrestatie na tip over Utrechtse moord Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gebukt onder wereldzorgen KIND ALS WAPEN inde NEUTEBOOM Untung ter dood gebracht Rusk dineerde met Gromyko Nederlandse stap inzake Griekenland Aanslag op huis van Esjkol TRES schaft roetkap af i Van Heijst sr. boos om onttakeling bedrijf Aantal doden minstens 50 Gestrikt TERRORISTEN „GRAP" ECHTPAAR LICHTTE GEESTELIJKEN OP mmI, Epy®i*JiP MEUBELFABRIEK UITGEBRAV1) Mijnbrand in Japan mmm» Naam vervangen door „Chevron" „Texaco" en „Standard" nu eikaars concurrenten VERDEELD HARDE LIJN Prins Bemhard leidt conferentie over militaire strategie IDENTIEK Plaatselijk een bui Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VAL Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prljs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 28 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG UTRECHT Het studentengezel schap Tres Faciunt Collegium zal voortaan afzien van installatieriten van welke soort ook. Het zal zich verder onthouden van iedere manifestatie, waaruit voor buitenstaanders het be staan van Tres zou blijken. Tres heeft aan de Senaat laten we ten dat een adspirant-lid van het gezel schap alleen nog een verklaring zal worden gevraagd dat hij lid wenst te worden. Deze besluiten zijn een gevolg van de roetkap-affaire in april 1965. Toen kwam het adspirant-lid jonkheer D. L. L. Rutgers van Rozenburg door verstik king om het leven. Tn het Gelderse heeft de vangerij van lijsters op de herfsttrek nooit wat om het lijf gehad; zij konden de reis na een souper op bes en vrucht onge hinderd voortzetten. Dat ze bij tien duizenden het leven lieten in de strik ken van 't Gaasterland, de Wadden eilanden en de duinzoom, ligt wel goeddeels daaraan, dat de bevolking dezer uithoeken vroeger door grote armoe geplaagd werd, zodat dit be drijf een haast even noodzakelijke bij verdienste betekende als eertijds het 's winters bemachtigen van konijnen op de Veluwe. Als typisch stukje Ne derlands volks- en buitenleven bleef het lijsterstrikken in de herinnering bewaard; ge kunt er over lezen mits ge met het Fries overweg kunt in het boekje van H. Twerda: „Gaes- terlan; fan fügeljen, fiskjen en ike- boskjen". Engeland was van die ge vederde buit een grote afnemer, doch ook Fransen en Belgen behoorden tot de goede klanten van de werkloze arbeiders, die een perceel „lijsterbos" plachten te huren als minuscuul jacht terrein. Tevoren zaten zulke voge laars thuis dagenlang strikken te draaien van twijgjes en paardehaar, de z.g. „beugels", die in boom en struik werden gehangen met een tros je lokkende lijsterbessen als aas. Langs de paden lijnden zo in rijen de verraderlijke stroppen, de boegelrid- den". In de vroegte streken de moede en hongerige vogels vlak voor het wij de water der Zuiderzee, in het laatste hout vóór de oever neer, om er veel al de dood te vinden. Op goede trek- dagen gingen de vangers zelfs twee maal daags de ridden langs om de strikken opnieuw te stellen. 28-9-67 A. B. WIGMAN wVWS/S/V*A/WVWWVS/VW*AAAA('VWVVWW^ TEL AVIV Woensdag laat is een einde gekomen aan het artillerie- en tankduel tussen de Israëlische en Egyptische troepen aan het Suezkanaal, dat de hele dag had geduurd. Van de zijde van de Ver. Naties waren zes pogingen gedaan om een „staakt- het-vuren" tot stand te brengen, aldus heeft een Israëlische legerwoordvoerder in Tel Aviv gezegd. Hij weet het mislukken van deze pogingen aan de Egyp- tenaren. Een Egyptische woordvoerder heeft bekendgemaakt, dat in Isinailia op de westelijke oever van het Suezkanaal door Israëlisch vuur 36 mensen zijn ge dood en 85 ernstig gewond. Volgens de Israëlische opgave zijn vier Israëlische militairen gesneuveld en tien gewond. Al met al bedraagt het aantal doden aan de oostelijke over van't Suezkanaal 14 onder wie 10 burgers 8 Arabieren en 2 Israëliërs. Beide partijen beschuldigen elkaar ervan de eerste schoten te hebben ge lost. Volgens de Israëlische lezing openden de Egyptenaren het vuur op een Is raëlische patrouille op 5 km ten zuiden van Ismailia, waarna ook Egyptische tanks gingen schieten. Cairo zegt dat een Israëlische pantserwagen de eerste schoten lostte, waarna de Israëlische artillerie Ismailia ging beschieten. Uit verdere mededelingen blijkt dat de ar tillerie van beide partijen aan de be schietingen deelnam en dat de strijd zich verder langs het kanaal uitbreidde. Na twee uur leek de VN-commissie in haar opzet te slagen en zweeg het ge schut enige tijd, om later met grotere hevigheid de strijd te hervatten. Honderden ontdane vluchtelingen ver lieten de stad Ismaila op zoek naar vei liger oorden, terwijl de granaten nog links en rechts ontploften. Gouverneur Moebarak Rifai deelde een groep buitenlandse verslaggevers in een ondergrondse bunker mee, dat woensdagmiddag in ruim vier uur on geveer 1000 granaten op Ismailia vie len. Journalisten zagen tientallen ver woeste en beschadigde gebouwen waar onder moskeeën, kerken en tenminste een ziekenhuis. Het station werd zwaar beschadigd. Drie personentreinen die in het station stonden, waaronder een met schoolkinderen, werden door de eerste granaten verrast en brandden volkomen uit. Ambulances reden nog af en aan om gewonden naar ziekenhuizen te brengen langs straten met overal granaattrech ters en bezaaid met afgebroken metsel werk, bungelende elektriciteitsdraden e ander afval. Twee Israëlische grenswachten en twee terroristen van de El Fatah zijn bij vuurgevechten in de omgeving van Tulkarm op de westelijke oever van de Jordaan gedood, aldus een woordvoer der van het Israëlische leger. Drie ter roristen zijn gevangen genomen. De terroristen hebben in een kib boets een huis opgeblazen, waarbij een jongen gedood en zijn ouders gewond werden. Twee van de gevangen geno men mannen hebben hun medeplichtig heid aan deze aanslag in de kibboets Ometz bekend. Een zegsman van het Israëlische le ger heeft bekendgemaakt dat sabo teurs een aanslag op een goederen trein hebben gepleegd in de bezette Gaza-strook. Een persoon werd gewond. Een pakje met drie handgranaten is woensdag in Jeruzalem gevonden voor de woning van premier Levi Esjkol van Israël. Het bleken oude granaten te zijn, die niet meer kunnen ontploffen. De politie die de zaak onderzoekt houdt ook rekening met de mogelijk heid, dat het hier om een „grap" gaat. De Britse regering heeft blijk gege ven van haar verontrusting over de Is raëlische plannen voor de vestiging van drie kolonies Israëlische kolonisten op de westelijke Jordaanover, zo is van welingelichte zijde vernomen. De Britse staatssecretaris van Buitenland se Zaken, Roberts, zou dit in een on derhoud hebben meegedeeld aan de Is raëlische ambassadeur in Engeland, Aaron Remez. Tegelijkertijd had Roberts verklaard dat zijn regering de terroristische ac tiviteit in Israël van uit Syrië afkomsti ge Arabieren betreurt, aldus de zegslie den. DJAKARTA Kolonel Untung, de ter dood veroordeelde leider van de mislukte communistische staatsgreep in 1965 en twee andere officieren zijn gis teren in Bandung terechtgesteld, zo heeft het ANP uit betrouwbare bron vernomen. De twee anderen zijn de voormalige luchtmachtbevelhebber Su- jono en luitenant Ngadimo Hasuwigno. VUGHT Het in Duitsland (Braunschweig) wonende Nederlandse echtpaar V. is in Vught door de politie aangehouden, verdacht van oplichting. Het echtpaar schijnt er een gewoonte van te hebben gemaakt zich in diverse plaatsen in Nederland tot predikanten of katholieke geestelijken te wenden met het verhaal dat het door autopech in geldnood was geraakt en nu onvol doende middelen bezat om naar Duits land te kunnen terugkeren. Dit lukte o.a. in Alkmaar, Delft, Haarlem, Naar- den en Utrecht. In Vught liepen zij echter tegen de lamp zodat ze nu in gesloten ziin. NEW YORK De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en de Amerikaanse V.N.-verte- genwoordiger Arthur Goldberg, hebben woensdagavond met de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko gedineerd in het bureau van de Russische V.N.-vertegenwoordiger. Het was de derde ontmoeting tussen Rusk en Gromyko sinds de opening van de 22ste algemene vergadering der Verenigde Naties. Na afloop van het diner, dat meer dan drie uur duurde, zei Rusk dat het gesprek geen sensationele resultaten had opgeleverd, maar dat het een nut tige avond was geweest. Tijdens het diner waren „bilaterale kwesties" besproken, aldus Rusk. Ook was Viëtnam ter sprake gekomen, maar op 't ogenblik is in de Russische houding ten aanzien van dit probleem geen en kele verandering te bespeuren, aldus de minister. Rusk liet doorschemeren dat wel vooruitgang was geboekt in het opstel len van een ontwerpverdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Hij hoop te dat het verdrag spoedig aan de alge mene vergadering der VN kan worden voorgelegd. De kwestie van 't anti-raketstelsel was volgens hem niet aangeboord. Gro myko keert vandaag terug naar Mos kou. m ?«-• ADVERTENTIE voor HOEDEN voor elke leeftijd HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL 1 i -i f •- v •-• A- VV - President LYNDON JOHNSON en GEORGE BROWN, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, kuieren, wel licht gebukt onder de vele problemen, door de tuin van het Witte Huis. CULEMBORG Binnen een uur heeft een enorme brand de NV Meubel fabriek ,,'t Centrum" te Culemborg vol komen in de as gelegd. Om tien over half zes werd de brand ontdekt en bin- complex, w.o. kantoren en toonzalen in nen korte tijd stond het hele fabrieks- lichterlaaie. OMOETA (Japan) Door een brand in een kolenmijn te Omoeta in Zuid- Japan zijn zes mijnwerkers om het le ven gekomen. Een zevende mijnwerker wordt vermist. De overige 554 arbei ders in de mijn konden worden gered of zich in veiligheid brengen. //////////////////////////////////////////////////////////////////////////A (////- W///////////////////#//'///////'//A S HILVERSUM President-direc- teur J. P. J. Van Heijst sr. van de S 5 failliete radiatorenfabriek in Den s 5 Haag is allerminst te spreken over 5 de onttakeling van zjjn bedryf. 5 In een telefoongesprek met de j 5 N.C.R.V. zei hij gisteravond van België uit: „Het is volkomen on- S juist om binnen een week de sur- S seance van betaling in een faillise- 5 5 ment om te zetten. Eerst had een krediteurenvergadering moeten wor- 5 5 den bijeengeroepen". De president-directeur die niet naar Nederland wilde komen, vindt dat hij overal ten onrechte buiten is gehouden. Het plan voor een reorga- 5 nisatie van zijn bedrijf lag volgens hem gereed. Van een schuld aan het pensioenfonds wilde hij niet spreken: „Dat is onzin. Ieder be- 5 drijf mag een bepaalde schuld heb- 5 ben aan het pensioenfonds. We had- 5 den een stuk land willen verkopen om de schuld af te lossen. Maar 5 toen heeft de Amro-bank dit zo maar ingepikt". Over het vele geld dat hij voor 5 privé-zaken zou hebben uitgegeven 5 zei de heer Van Heijst: „De men- j sen zeggen maar wat". Andere nete- lige vragen werden met „nonsens" en „kletskoek" afgedaan. Het be- 5 drijf in België loopt volgens hem S 5 „lekker". Zelf werkt hij weer. De heer Van Heijst heeft de hoop niet opgegeven nog eens naar Den Haag terug te keren: „Als ik de fa- briek daar weer terug krijg begin ik opnieuw. Dan zal ik de N.S.S.N. eens laten zien wat een radiatoren- fabriek is", zo beloofde hij opge- 5 wekt vanuit zijn hotel in Grobben- J donk, waar hij tot voor kort zou zijn S verpleegd wegens een hartaanval. 5 Een woedende vrouw van een Perzische tapijthandelaar gebruikt haar kind als slagwapen tegenover een Oostenrijkse gendarme, terwijl andere vrouwen het uitschreeuwen. Zij behoren tot de groep, die enige tijd in niemandsland tussen Duits land en Tsjecho-Slowakije heeft doorgebracht. Reden voor de opwinding: De Oosten rijkers wilden de mensen in bussen naar de Joegoslavische grens brengen in plaats van in hun aftandse en overladen auto's 9 Honderden mensen hebben in het stemmige kerkje van Overberg gister avond afscheid genomen van ds. C. van Viegen die na acht jaar de hervormde gemeente te hebben gediend om gezond heidsredenen zijn werk neerlegt. Ook veel hervormden uit Achterberg waar ds. Van Viegen lange tijd het predikambt heeft vervuld waren bij deze af- scheidsdienst aanwezig. 0 In de eerstvolgende raadsvergadering van Leersum zal een nieuwe wethou der gekozen worden als opvolger van de heer J. M. van der Valk, die zich per 1 december in Amersfoort gaat vestigen. Er is dan tijd genoeg om de nieuwe man in te werken. De Platanenschool te Rhenen vierde gisteren het tweede lustrum. Het was de hele dag feest op school met als hoogte punt de verkiezing van miss en mister „tien". De Nutsspaarbank te Veenendaal nam gisteren op het Slot. de Bruïneplein een nieuw filiaal in gebruik. ROTTERDAM Een verschil van inzicht over de vraag hoe de snel groei ende markt van benzine en oliepro- dukten in Europa moeten worden be werkt is er oorzaak van, dat twee grote A111. oliemaatschappijen, die onder de naar Caltex in Europa samenwerkten, uit elkaar gegaan. Zij zijn in dit we relddeel eikaars concurrenten gewor den. De boedelscheiding tussen Texaco enerzijds en Standard Oil of California anderzijds, heeft ertoe geleid dat in Ne derland het hele Caltexapparaat over gaat naar de Standardgroep. Ze brengt in Noord- en Zuid-Amerika haar pro- dukten onder de naam Chevron in de handel. Onder dit merk zal ook in Nederland worden opgetreden. De 1500 Caltex-benzinestations in ons land zul len van deze naam worden voorzien. De belangen van Caltex in Enge land gaan grotendeels naar Texaco, die in Italië naar Standard, in Zweden naar Texaco, in Denemarken naar Standard enzovoort. De Duitse markt is verdeeld op fifty-fifty-basis. Texaco en Standard behielden zich het recht voor in elk land van Europa te werken. Dat wil zeggen dat Texaco ook in Nederland onder eigen naam vaste voet poogt te krijgen. Texaco heeft daar al een begin mee gemaakt op de markt voor stookolie. Het neerzetten van benzinestations vergt meer tijd. De achtergrond van de verschillen in inzichten in de wijze waarop de snel groeiende Europese markt moet worden bewerkt, spruit grotendeels voort uit de afkomst van de twee moeder-maat schappijen, waaruit Caltex in de voroor- logse jaren voortkwam. Texaco was van huis uit een verkoop maatschappij, die een harde lijn volg de. Standard Oil een exploratiemaat schappij, waarin het wetenschappilijke en voorzichtige element meer op de voorgrond stond. Texaco heeft inmiddels besloten in Gent (België) een raffinaderij te stich ten, die straks Benelux van haar pro- dukten moet voorzien. Chevron exploiteert nu ook de vroege re raffinaderij van Caltex in Pernis. waarvan de produktiecapaciteit zal worden vergroot van vijf tot 12Y2 min. ton 's jaars. DEN HAAG Prins Bemhard zal van vandaag tot 1 oktober in de Deense stad Helsingor een internationale confe rentie over militaire strategie voorzitten Ongeveer 150 diplomaten, geleerden en militaire deskundigen nemen aan de conferentie deel. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren vertrokken naar Zuid-Frank rijk voor een zeilvakantie aan boord van De Groene Draeck. Zij hopen half oktober weer in Neder land terug te zijn. DEN HAAG De Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa te Straatsburg, dr. J. Vixseboxe, heeft gisteren een ver zoekschrift overhandigd aan de secre taris-generaal van de Raad van Euro pa, waarin de Nederlandse regering be paalde maatregelen van de Griekse re gering onder de aandacht brengt van de Europese commissie voor de rech ten van de mens. Naar het oordeel van de Nederland se regering kunnen de getroffen maat regelen niet in overeenstemming wor den geacht met de bepalingen van het Europese verdrag van 4 november 1950 tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Zij heeft daarom de Europese Commis sie verzocht een onderzoek naar de ge signaleerde feiten te willen instellen. Op 19 september deelde minister Luns mee dat Nederland bij de Europese commissie voor de rechten van de mens een klacht over de Griekse regering zou indienen. Hij zei dit in antwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede-Kamerle den Mommersteeg (KVP), Wierenga (P.v.d.A.), Wiegel (V.V.D.), Geelkerken (ARP), Imkamp (D '66) en Van der Spek (PSP). De minister bevestigde dat Denemarken, Zweden en Noorwe gen een klacht hadden ingediend om dat naar hun oordeel de Griekse rege ring het verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden had geschonden. De klacht, vervat in het verzoek schrift, is identiek aan die, welke de re geringen van Denemarken, Noorwegen en Zweden op 20 september hebben in gediend. De klacht van de Nederlandse rege ring is onmiddellijk onder aandacht van de Griekse regering gebracht. De Griekse regering is uitgenodigd schrif telijk haar opmerkingen over de ont vankelijkheid van de klacht te geven. ADVERTENTIE met 500grams familiepak roodmerk nu samen slechts voor: UTRECHT Op aanwijzingen uit het publiek heeft de Utrechtse politie de 52-jarige magazijnbediende F. A. d. V. uit Utrecht aangehouden als mogelijke dader van de moord op de 80-jarige heer J. J. A. Donse. Deze werd woens dagmiddag 31 mei in de kamer achter zijn feestartikelenwinkel aan de Laan van Nieuw-Guinea te Utrecht vermoord. De chef van de Utrechtse recherche, hoofdinspecteur T. J. B. de Vries, zei ons dat bij het onderzoek al eerder de aandacht op deze man was gevallen. Hij kwam toen tevoorschijn uit 't onderzoek in de grote kring van relaties en ken nissen van dhr. Donse. Na 't uitloven van de 3000 gulden beloning leidden en kele aanwijzingen uit de grote hoeveel heid nieuw binnengekomen tips op nieuw naar De V. „Inmiddels", aldus hoofdinspecteur De Vries, „hebben wij enkele bezwa rende feiten en omstandigheden tegen deze De V. gevonden. Nu hij ook door anderen is aangewezen zijn wij tot ar restatie overgegaan". De politie werkt nu onder hoogspan ning in een ware race tegen de Wok. Er zijn nog onvoldoende aanwijzingen om de ontkennende man onder beschul diging van moord aan de officier van justitie voor te geleiden. Het besluit daartoe zal in de loop van vandaag ge nomen moeten worden. Krijgt de poli tie voor het aflopen van deze termijn geen sterker bewijzen tegeh De V., dan zal de man in de loop van vandaag moeten worden vrijgelaten. Het onderzoek dat de Utrechtse poli tie sinds de arrestatie van De V. uit voert, richt zich ook op de opsporing van een tot nu toe onbekende vrouw. Uit eigen onderzoek en uit binnengeko men mededelingen heeft de politie de overtuiging gekregen, dat er in Utrecht een vrouw is, die de identiteit van de moordenaar van de heer Donse kent. Deze vrouw zou ook tot de kennissen kring van De V. behoren. De vrouw zou op het tijdstip van de moord in en voor de winkel van de heer Donse zijn ge zien. rPen westen van Ierland verplaatste de kern van een depressie zich iets in zuidwestelijke richting, terwijl een gebied van hoge luchtdruk zich handhaafde boven onze omgeving, het Alpengebied en Italië. Tussen deze twee systemen blijft in de bovenlucht een zuidwestelijke stroming staan, waarin kleine storingen, vergezeld van wat regen of een onweersbui, worden meegevoerd. De depressie breidt haar invloed in oostelijke richting uit, waardoor in onze omgeving de onstabiliteit wat zal toenemen. Vannacht kan er weer op verschillende plaatsen mist ontstaan. Morgen overdag worden opnieuw zon- nige perioden verwacht, maar plaat- selijk kunnen ook enkele buien tot ontwikkeling komen. In het tempera- tuurverloop wordt- weinig verandering j verwacht. SIR JAMES LEARMONTH Sir James Learmonth, een van 's werelds grootste deskundigen op het gebied van de chirurgie van bloedvaten is in de ouderdom van 72 jaar overleden. In 1949 heeft hij wijlen koning George VI geopereerd. Door die operatie werd voorkomen, dat het rechterbeen van de vorst geamputeerd moest worden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1