M. v. d. Valk wil spoedig een opvolger Op korte termijn nieuwe wethouder in Leersum „Als ik 't over moest doen, koos ik toch weer het Ri Raad verdeeld over verkoop woningen Raad Kesteren Burgemeester kandidaat voor bestuursfunctie van ,,'t Anker" Jubilerende Pl koos mister en miss VOORLICHTINGSCURSUS VOOR AUTOMOBILISTEN Veiling Septer Tiel Scheidende landbouwconsulent ingenieur Th. S. Huizinga: Armoede Plezier Primeur voor Utrecht C.B.B. stelde agenda samen KRITIEK REUKEN DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 (Van een onzer redacteuren) LEERSUM In de eerstvolgende vergadering, die 25 oktober gehouden zal worden, zal de gemeenteraad van Leersum uit zijn midden een nieuwe wethouder moeten kiezen. Wethouder J. M. van der Valk (PvdA) deelde tij dens de raadsvergadering van gisteravond mee, dat hij wegens een benoeming in Amersfoort omstreeks 1 december uit Leersum zal vertrekken en dat hij gaarne zou zien, dat er op korte termijn een opvolger wordt benoemd in ver band met de voorbereidende werkzaamheden voor de begroting van 1968. De heer C. de Lange (SGP) was het hier roerend mee eens. Hij was van oor deel, dat de wethouder zo gauw mogelijk zijn zetel diende af te staan, om de nieuwe kandidaat de kans te geven zich ten volle in te werken. Volgens een mededeling van het col lege is men niet meer van plan woning wetwoningen aan de bewoners te verko pen, een standpunt dat diverse raads leden niet deelden. Diverse leden van de raad hielden pleidooien om de moge lijkheid te openen de bedoelde wonin gen wel te verkopen ter stimulering van het particuliere woningbezit. Wethouder Van der Valk had een andere mening. „Dit is een kwestie met veel haken en ogen. De woningen zijn met geld van de gemeenschap gebouwd en we moe ten er voor zorgen dat dit geld niet over de balk wordt gegooid..." Het college herinnerde de raad er nog eens aan, dat een koper van een wo ningwetwoning zijn huis reeds na drie jaar weer mag verkopen. Enkele raads leden en ook de heer Van der Valk achtten het wenselijk dat deze termijn werd verlengd. „Laten we er tien jaar van maken", zo luidde de suggestie van de wethouder. Het debat werd ten slotte afgerond door burgemeester mr. C. M. 's Jacob, des Bouvrie. Haar standpunt ten opzichte van de verkoop van de woningwetwoningen lichtte zij als volgt toe: „Men is geneigd de goe de huizen over te nemen, de gemeente blijft altijd met de slechte zitten..." De heer A. van de Bogert (Leersums Belang) ging nader in op de financiële afwikkeling van de nevelspuit, die sinds 1954 met de gemeente Amerongen in ge meenschappelijk gebruik is. Hoewel Leersum sinds enkele maanden be schikt over een eigen hoge-drukspuit en de oude nevelspuit niet meer nodig heeft, diende er met de gemeente Ame rongen nog een financiële regeling ge troffen te worden over diverse repara ties aan de oude spuit ten bedrage van f 2535,-. „We kunnen daar wel aan mee betalen, maar stel je voor dat Ameron gen de spuit daarna gaat verkopen...", zo stelde de heer Van de Bogert be zorgd. „Dan zijn wij onze centen kwijt", haakte de heer A. Takken (P.v.d.A.) in. Na rijp beraad besloot men dit voor stel aan te houden, omdat men eerst wilde nagaan in hoeverre er nog repara ties aan de oude nevelspuit moesten worden uitgevoerd. Het voorstel om de bouwverordening te wijzigen ontmoette kritiek van ver schillende raadsleden. De huidige ver ordening laat een bebouwing tot twaalf meter hoogte in de bebouwde kom toe. Het college stelde voor dit te wijzigen in negen meter. Dr. J. C. C. Dell (Leer sums Belang) voelde hier niets voor. Ook de heer E. Homan (A.R.) niet. „Ik zie geen enkele noodzaak om hierin iets te wijzigen...", zo sprak de laatste. Wethouder Van der Valk gaf namens het college een toelichting. „Wij willen natbouw in Leersum vermijden. Het gaat er om massale bouwwerken te we ren. Overigens geledt de bouwverorde ning alleen voor de bebouwde kom. Dat is eigenlijk alleen de Rijksstraatweg. De rest val onder de diverse bestem mingsplannen... Het voorstel werd tenslotte in stem ming gebracht. De stemmen staakten (vijf voor en vijf tegen) en de burge meester besloot daarom de zaak aan te houden tot de volgende vergadering. De heer J. F. Bennink (V.V.D.) ver klaarde zich niet akkoord met het be drag van f 1600, dat het college vroeg Drs. Schapenk (C.H.U.) notulering C. de Lange (S.G.P.) RESTEREN Morgenavond komt de gemeenteraad van Kesteren in maandelijkse openbare vergadering bijeen. De raad krijgt een bijzonder uitgebreide agenda te behandelen, wel ke als volgt luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Garandering rente en aflossing van een aan F. L. J. A. W. Verwer te Renkum te verstrekken geldlening i.v.m. aankoop van een woning te Kes teren. 5. Voorstel akkoord te gaan met be groting 1968 van de Vleeskeurings dienst kring Veenendaal. 6. Voorstel akkoord te gaan met het tracé van de Rivierenweg, zals dit is ontworpen door de Provinciale Wa terstaat te Gelderland. 7. Voorstel tot het treffen van ver- keersvoorzieningen in de Dorpsstraat te Opheusden en beschikbaarstelling van het daarvoor benodigde krediet. 8. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet ad f 10.700.voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen voor het 3e leerjaar van de openbare school poor uitgebreid lager onderwijs te Kesteren. 9. Voorstel om ex artikel 72 der la- ger-onderwijswet 1920 medewerking te verlenen aan de aanvrage, ingediend door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Lager- en Kleuteronderwijs te Opheusden om wijziging van de elektrische bedrading in de v.g.l.o.-school. 10. Voorstel tot benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Opheusden in de va cature ontstaan door het vertrek van de her G. Duijzer. 11. Beschikbaarstelling krediet aan het bestuur van de Stichting voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs Kesteren en Omstreken voor de aan schaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het 3e leerjaar. 12. Voorstel niet toe te treden als lid van de sectie Nederland van de Raad der Europese Gemeenten. 13. Voorstel tot de benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Opheusden in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer M. de Zeeuw. 14. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 20 december 1963 nr. 6, houdende medewerking ex artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 voor het stichten van een christelijke school voor uitgebreid lager onderwijs te Kes teren. 15. Voorstel tot wijziging van de in tercommunale I.Z.A.-regeling Gelder land. 16. Voorstel tot vaststelling van de le wijziging van de bezoldigingsveror- dening 1967. 17. Voorstel tot vaststelling van de 2e wijziging van de bezoldigingsveror dening 1967. 18. Voorstel betreffende subsidiëring van de Nederlandse stichting consulta tiebureaus voor huwelijks- en ge slachtsleven. 19. Voorstel betreffende het verle nen van een subsidie aan de Neder landse Vereniging tot bevordering van de zondagsrust en zondagsheiliging, gevestigd te Ede. 20. Voorstel akkoord te gaan met bezoldigingsmaatregelen secretarissen en ontvangers in Gelderland per 1 juli 1967. 21. Voorstel te besluiten tot aankoop van de woning Rijnbandijk 39-41 van D. van Doesburg en Mej. S. van de Kolk te Opheusden. 22. Voorstel tot aankoop van onroe rend goed te Kesteren van A. H. Tap te Dodewaard. 23. Voorstel tot wijziging van de be zoldigingsverordening voor de ambte naren van de burgelijke stand. 24. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ad. f200.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. 25. Aanbieding gemeente-begroting 1968 alsmede de begroting grond- en woningbedrijf 1968. 26. Benoeming commissie van on derzoek van de begroting 1968 met de bedrijfsbegrotingen. 27. Wat verder ter tafel wordt ge bracht. 28. Rondvraag. 29. Sluiting. LEERSUM In de gemeente raadsvergadering van gisteravond werd een opmerking gemaakt door de heer C. de Lange (SGP), die suggereerde dat het artigkel over de .bonnenaffaire" tussen de Oran jevereniging en het bestuur van de christelijke school, dat in augustus in ons blad verscheen, door onze Leersumse correspondent zou zijn geschreven. Wij stellen er prijs op te verkla ren, dat dit artikel door een van onze redacteuren werd gemaakt. Onze correspondent heeft banden met de Kon. Julianaschool. Dit ver band heeft echter in onze bericht geving geen enkele rol gespeeld. De verdachtmaking van de heer De Lange is in dit opzicht dan ook vol komen naast de realiteit. Redactie A. van de Bogert (Leers. Bel.) nevelspuit voor de aanleg van groenstroken langs de Bentincklaan. „Dat bedrag is veel te hog. Als we het als gemeente zelf doen zijn we voor ongeveer tweehon derd gulden klaar", zo stelde hij. De burgemeester beloofde dat gemeente werken in dit verband een kostenbegro- ting zal maken. Ook dit voorstel werd aangehouden tot de volgende vergade ring. Volgens een mededeling van de bur gemeester zullen de beuken langs de Lomboklaan op den duur moeten gaan verdwijnen. Steeds meer bomen wor den door zonnebrand aangetast en naar men verwacht zullen er dit jaar onge veer dertig moeten sneuvelen. De bur gemeester deelde ook mee dat wethou der J. F. de Vries, die met ziekteverlof is, zijn werk op 16 oktober hoopt te her vatten. Plaatsvervangend wethouder drs. Schapenenk (C.H.U.) zal dan zijn functie neerleggen. Tijdens de rondvraag tenslotte vroeg de heer Schapenenk of de raad akkoord wilde gaan met een andere, beknoptere wijze van notulering. „Zoals het nu ge beurt, is het schandalig", aldus de plaatsvervangend wethouder. „De amb tenaren zijn er dagenlang druk mee. Laten we ons toch beperken tot de di verse argumenten die door de raadsle den naar voren worden gebracht, dat is meer dan voldoende". Alleen de heer Homan had enkele bedenkingen tegen deze nieuwe aanpak. KESTEREN Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van bejaar dencentrum „Het Anker", die op 12 oktober wordt gehouden, zal de afvaardiging van de Nederlandse Hervormde Kerk te Kesteren burgemeester D. J. Pott voor dragen als secretaris van het dagelijks bestuur. In verband met het vertrek van de huidige secretaris, ds. C. Mulder uit Dodewaard, zal blijkens de agenda tijdens de komende vergadering in deze vacature moeten worden voorzien. De vertegenwoordigers van de Kesterense diaconie beschouwen burgemeester Pott als de meest geschikte persoon voor de vacant geworden functie. Volgens een zegsman van de Hervormde Kerk bestaat er een redelijke mogelijkheid, dat hier voor in het algemeen bestuur een stemmen-meerderheid wordt gevonden. Of de Kesterense burgemeester de kandidatuur zal willen aanvaarden is niet bekend. In verband met zijn vertrek naar Noordhorn-Niezijl is de Kesterense predikant ds. C. van den Berg reeds uit het algemeen bestuur getreden. Zijn plaats wordt sinds kort ingenomen door de heer Van Leusden, diaken van de Hervormde Kerk. RHENEN Gisteren was het feest op de Platanenschool. Het was tien jaar geleden, dat deze bijzondere lagere school werd gesticht, onder het toenma lige hoofd de heer Wielinga. Hfj werd opgevolgd door de heer J. Horst, die thans hoofd is van de Ericaschool. Mo menteel leidt de heer G. Timmerman deze school. Hij werd in 1963 benoemd. Er staan 180 leerlingen te boek en er zijn zes leerkrachten. De school leidt op voor alle soorten van onderwijs. „We hebben er geen uitgebreide ju bileumviering van gemaakt", vertelt de heer Timmerman, „daarvoor is tien jaar tekort, maar we meenden dit twee de lustrum voor de schooljeugd toch niet zonder meer voorbij te moeten la ten gaan en daarom hebben we in de ochtenduren een klein feestje gebouwd. Er zijn wedstrijden gehouden in lang zaam fietsen, er zijn lachfilms vertoond, we hebben een tekenwedstrijd gehouden op het schoolplein en de verkleedpar tijen waren niet van de lucht. Van de zijde van de ouders was er bijzonder grote belangstelling. Het gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door de wethouder van onderwijs de heer mr. J. Deen, het schoolbestuur door de voorzitter, ds. N. Kooreman en door het bestuurslid de heer J. H. Klaassen". Naast de feestelijkheden zijn de kin deren ook nog getrakteerd op lekker nijen. Verschillende ouders hebben filmopnamen gemaakt. De heer Tim merman is van plan die films aan el kaar te plakken en straks op een ouder avond te vertonen. Eén van de hoogtepunten van gister ochtend was ongetwijfeld de verkiezing van mtss en mister „Tien". Die verkie zing kwam tot stand uit een beoorde ling van de mooiste vermommingen. Miss „Tien" werd Willy de Bode, 10 jaar oud. Zij stelde een grootmoeder voor, gekleed in het zwart met veel kant. Mister „Tien" werd Wim Baard man, 10 jaar oud, die meneer Bom mel voorstelde. Ook Wim Baardman zag er bijzonder leuk uit. Er waren on noemelijk veel figuren uit de TV-pro- gramma's, bijvoorbeeld talrijke Swie- bertjes en Bromsnorren. 's Middags hadden de kinderen vrij van school. KESTEREN IT IEL Bijna iedere landbouwer in de Betuwe kent ingenieur Th. S. Huizinga, rijkslandbouwconsulent voor Zui delijk Gelderland. Ruim dertig jaar heeft de heer Huizinga onder ande re de Betuwse boer ter zijde gestaan met de nodige adviezen en voor lichting. Met name in de na-oorlog- se jaren kwam de landbouw sterk in beweging en maakte een spectacu laire ontwikkeling door, waarvan het einde nog steeds niet in zicht is. Het Landbouwconsulent schap, dat is gevestigd in Tiel, kreeg tal van moeilijke problemen te verwerken, die praktisch allemaal onder be kwame leiding van ingenieur Hui zinga konden worden opgelost. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd legt de heer Huizinga met ingang van 1 no vember zijn functie neer. Zijn ver trek wordt door velen betreurd, doch zijn sterke persoonlijkheid zal in ieders gedachten blijven voortbestaan. Theodorus Huizinga werd in 1902 te Groningen geboren, waar hij op groeide en na het doorlopen van de Middelbare Landbouwschool een eigen boerenbedrijf ging leiden. In verband met gezinsomstandigheden moest hij zijn bedrijf van de hand doen. Als assistent van de consulent in Groningen trachtte hij in 1928 een nieuwe carrière op te bouwen. „Ik kreeg de smaak van het voor- lichtingswerk direct te pakken. Mijn besluit stond dan ook weldra vast; ik wilde ook consulent worden. Aan gezien ik niet in Wageningen had gestudeerd beschikte ik niet over de benodigde diploma's. Nadat ik twee jaar assistent van de consulent in Groningen was geweest, kreeg ik de kans om aan de Landbouw Hoge school in Wageningen te gaan stude ren. De studie verliep buitengewoon vlot en in 1934 behaalde ik mijn in genieursdiploma. Na enkele maan den op het departement in Den Haag werkzaam te zijn geweest, kreeg ik in maart 1935 bericht, dat ik in Tiel was aangesteld als land bouwconsulent voor zuidelijk Gelder land". De heer Huizinga heeft het nooit betreurd, dat men hem deze streek toekende. „Als ik alles nog eens over mocht doen zou ik weer het ri vierengebied kiezen", merkte hij op. Toen de heer Huizinga in 1935 zijn werkzaamheden begon, was hij als enige werkzaam in deze streek, die zich toen reeds uitstrekte van de Duitse grens tot Gorinchem. Dat er in de afgelopen dertig jaren veel is veranderd, bewijst de personeelsbe zetting van het landbouwconsulent- schap, welke momenteel is uitge groeid tot 34 personen. „Het was in het begin erg moei lijk om het grote gebied te verken nen. Ik ben begonnen met een kaart te kopen, want ik stond er totaal vreemd tegenover. Na enkele jaren begon ik een beetje te wennen en leerde ik de mensen langzamerhand kennen. Ik bezocht de boeren en be sprak met hen hun moeilijkheden, die in die dagen nogal talrijk waren. Er heerste in dit gebied enorme ar moede, maar door voorlichting, sa menwerking en begrip kwam er langzamerhand verandering in de positie van de Betuwse landbouwer. Met name in de na-oorlogse perio de maakte het rivierengebied een snelle ontwikkeling door. Ook onze dienst veranderde sterk en er werd meer gestreefd naar spécialisatie in de voorlichting. Tegenwoordig be zoek ik de boeren zelf bijna niet meer, hetgeen ik eigenlijk wel jam mer vind". Ingenieur Huizinga kan boeiend over zijn functie vertellen. De pro blematiek van de landbouw in de Betuwe is hem niet onbekend. Hij toont er begrip voor en zijn advie zen en voorlichting hebben hem zeer dicht bij de bevolking gebracht. Iedere landbouwer in de Betuwe kent hem en zal ook zijn werkzaam heden waarderen. De heer Huizinga zelf zegt: „Er zijn geloof ik meer mensen die mij kennen als die ik ken. Ik heb altijd met veel plezier onder de bevolking gewerkt. Het karakter van de men sen in dit gebied heeft mij bijzonder aangesproken en ik vind het dan ook werkelijk jammer, dat ik me de laatste tijd niet meer geregeld onder de bevolking- kan begeven". Vandaar dat ingenieur Theodorus Huizinga 'dë wens te kennen heeft gegeven om voor zijn afscheid nog éénmaal tot alle boeren ui thet ri vierengebied te mogen spreken. De ze wens zal komende maand in ver vulling gaan op zeven plaatsen. Donderdag vijf oktober spreekt de heer Huizinga in Ingen. Zijn toe spraak behandelt de landbouw tus sen 1935 en 1967. Dezelfde toespraak zal te beluisteren zijn in Zaltbom- mel, Leeuwen, Nijmegen, Culemborg, Eist en Waardenburg. RHENEN De voortdurend nog in aantal toenemende verkeersongevallen waarbij 50 pet. van de verkeersslachtof fers ter plaatse overlijden, heeft de af deling Rhenen van het Nederlandsche Roode Kruis doen besluiten op de dins dagen 24 en 31 oktober, 7, 14 en 21 no vember van dit jaar een voorlichtings avond voor automobilisten te organise ren in de grote zaal van hotel „Stichtse Oever". Medewerking wordt verleend door de artsen B. Stegeman en P. Rienstra, de beide EHBO-verenigingen, de vereni ging Veilig Verkeer, de Rijkspolitie, de ANWB, de vrijwillige brandweer, de he ren A. van Dijk en M. Worries voor red dend zwemmen en de garagebedrijven, vertegenwoordigd door Garage De Rho- ter. De bedoeling is aan de hand van theoretische, maar ook praktische uit leg (onder meer film) te weten te ko men hoe te handelen bij verkeersonge vallen. Deze cursus is een primeur voor de provincie Utrecht. De deelneming is gratis. Aanmelding kan geschieden bij genoemde verenigingen of op de eerste avond op 24 oktober in hotel „Stichtse Oever". RHENEN In een vergadering van de plaatselijke centrale van het Chris telijk Nationaal Vakverbond (CNV) is uitvoerig gesproken over het komende vergaderseizoen. Vastgesteld werd on- de andere dat door de Christelijke Be sturen Bond weer gespreksgroepen zul len worden georganiseerd. Verder zal worden deelgenomen aan de kadervergadering van- het CNV in Ede. Inmiddels werd ook al weer de viering van het jaarlijks Kerstfeest be sproken. Er komen ook voorlichtings avonden over belastingheffing. Brederode 44—49 Conference k.2 4661 36—59 31—56 2549 x Legiponts k.2 37—46 35—41 18—37 24—42 St. Remy 35—41 24—31 Maagdeperen k.2 20—25 14—22 10—22 Giezewildeman 40—56 22—39 Winter jannen 36—41 28—35 IJsbouten 32—37 12—24 Perenkroet per 100 kg fl 6,40. Aardbeien per doosje van 250 gram 3956, 3237. Bramen per doosje van 250 gram 2534, bloc 65. Druiven Frankenthalers 130175, 85110. Groenten: Andijvie 2023; princessebonen 3864, 2135; pronkbonen 1632, 1018; snijbonen 6089, 2540; stokprincessebonen 35—65, 1815. Sla per 100 krop fl 6,00—14,00; savooiekool 1420; rode kool 812; prei 1121, 810; spinazie 2837; spruiten 2735; wortelen 810. x tomaten per kistje van 6 kg export a fl 2,062,80; export fl 2,703,20; export c fl 951,50; x tomaten per kistje van 6 kg binnenland fl 1,002,50, fl 0,951,50. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Opgave na klasse mm maat 70/75 Appelen x Bloemee x Cox Orange k.l x Cox Orange k.2 Dijkmanszoet Ellison Orange x James Grieve k.l x James Grieve k.2 Jasappel Ingrid Marie k.l Ingrid Marie k.2 Lemoenappel Manks Codlin k.2 Goudreinet k.l Goudreinet k.2 Glorie van Holland k.2 Wealthy k.2 Sterappel k.l Sterappel k.2 75/opw 22—48 22—39 31—40 21—34 65/70 60/65 55/60 34—44 27—38 30—39 28—38 32—40 26—33 28—32 24—31 26—31 20—26 17—20 14—18 1 16—35 20—33 14—28 2 8—15 10—10 14—19 33—39 18—25 34—38 30—36 32—35 28—34 31—34 20—30 22—27 27—30 20—26 21—23 25—29 21—28 21—24 21—23 17—19 15—17 17—22 16—20 20—22 41—43 17—20 20—24 15—19 18—24 13—19 4043 32—35 Zuurkroet per 100 kg fl 9,20; rood fl 8,00; zoet fl 4,00. Fabrieksfruit per 100 kg fl 11,80. Peren: Beurre Hardy Bonne Louise k.l 5662 Bonne Louise k.2 5560 62—67 40—52

De Vallei | 1967 | | pagina 3