Nutsspaarbank kreeg er 'nkleindochter' b"j AAN ONZE TAAK KOMT EEN EINDE, MAAR NIET AAN HET GETUIGEN Exploitant: „Ik kan nu wel inpakken" Drankvoorraad door politie uit Leersums café verwijderd „Raadsleden dronken hier zelf ook..." SCHOOLBESTUUR EN ORANJEVERENIGING PRATEN KWESTIE UIT ANBEEK Ruim vijftienduizend Veenendaalse spaarders OP SLOT. DE BRUINEPLEIN Leger des Heils houdt bazaar MARKTEN DS. VAN V1EGEN BIJ AFSCHEID Veel werk AGENDA ,Het Hoogeland' collecteert Hippisch feest op Grebbeberg MIST u uw „Caecilia"-feest voor jong en oud Bonnetjes weer ter sprake Korsetten - B.H.'s Gaines - Step-in's Panty's van ANBEEK Baby- en Kleuterkleding van ANBEEK Kousen van ANBEEK Bel: 10550 11079 Oude doos ging open voor de bejaarden VRAAGTEKENS DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 ADVERTENTIE VOORTAAN MEVROUW VOOR IEDER FIGUUR EEN PASSEND KORSET Pas-Tunette v. d. Velde Lastina Playtex Dé Wé Hamann Triumph Fantasie Lid van de Nederlandse Vereniging van Korsetspeciaalzaken Hoofdstraat 66a Telefoon 12976 VEENENDAAL VEENENDAAL In de Eierhal zal vrijdag en zaterdag de jaarlijkse ba zaar van het Leger des Heils worden gehouden. Er is een groot aantal attrac ties, met leuke prijzen. Bovendien zijn er enkele verkoopstands ingericht. De bazaar is geopend, vrijdag van 19-23 uur en zaterdag van 14-17 en 19-23 uur. BARNEVELD, 27/9 Pluimvee- markt: Aanvoer ca. 21.000 stuks. Han del: traag. Prijzen: slachtkippen, lichte 1.001.10, zware 1.151.50. Slachtkui- kens 1.45—1.50. OVERBERG „Als je ergens geplaatst bent moet je denken, dat je onmisbaar bent, maar zodra er gezegd wordt, dat het tyd is om heen te gaan, moet je besef fen, dat dit niet zo is", aldus ds. C. van Viegen tijdens zyn afscheidspreek in de Hervormde Kerk te Overberg, de gemeente die hy gisteren na ongeveer acht jaar daar gewerkt te hebben, verliet. Dat hij in die acht jaar die hij in Overberg door gebracht heeft en daarvoor in de byna 36 jaar dat de thans werkelijk met emeri taat gaande predikant in Achterberg stond, de liefde van zijn gemeenteleden heeft weten te winnen, werd wel bewezen door het grote aantal gemeenteleden d$t de- deze dienst bijwoonde. Naast velen uit Overberg was er ook een groep afgevaar digden uit Achterberg, zoveel zelfs, dat het gebouw tot in de uiterste hoeken ge vuld was. Zelfs in het portaal en de consistoriekamer waren stoelen neergezet om gelegenheid te scheppen de dienst te kunnen volgen. Behalve een groot aantal gemeente leden waren ook een aantal collega's uit omliggende plaatsen, de kerkeraad van Amerongen waar Overberg een wijkgemeente van is de burgemees ter van Amerongen, jhr. mr. O. R. van den Bosch, en de praeses van de ker keraad van Amerongen, ds. H. G. Kaas tra aanwezig. Onder de aanwezigen was ook de in deze streek bekende eme ritus predikant ds. Van Wijngaarden. Als tekst voor zijn afscheidspredika- tie had de scheidende predikant geko zen Openbaringen 1:12 en 13a: „En ik keerde mij om, en mij omgekeerd heb bend zag ik zeven kandelaren en in het midden van de zeven kandelaren Eén de Zoon des Mensen gelijk zijnde". De keuze van deze tekst verklaarde hij door te vertellen, dat hij in 1912 een, toen in zijn ogen zeer oude pre dikant van 65 jaar, met deze tekst af scheid had horen nemen. Tijdens zijn predikatie zei hij onder meer: „We heb- VEENENDAAL Na de Raiffeisenbank bezit nu ook de Nutsspaarbank een kantoor op het Slotemaker de Bruïneplein. Gistermiddag werd onder vry grote belangstelling de nieuwste vestiging van de Stichting Nutsspaarbank te Wage- ningen geopend door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. Met de opening van dit „bykantoor" van het „bykantoor" in Veenendaal de voorzitter van de stich ting, prof. dr. E. W. Hofstee sprak van een „kleindochter" wordt het dienstbe toon van de snelgroeiende Nutsspaarbank in Veenendaal verder uitgebreid. Be gon men ongeveer een jaar geleden met een rydend bijkantoor, dat een aantal punten in Veenendaal bezocht, thans behoeven de spaarders in Zuid op geen en kele dag van de week meer naar het centrum, omdat de spaarbank naar hen toe gekomen is. Professor Hofstee schetste de ontwik keling, die de bank sinds 1949 het jaar dat men in Veenendaal het bij kantoor aan de Hoogstraat opende tot nu. „We hebben momenteel ruim 15000 spaarders in Veenendaal," zo ver telde hij, „waardoor het het belang rijkste bijkantoor van Wageningen is. In de loop van die jaren heeft er een enorme ontwikkeling plaatsgevonden in het geldverkeer. Was vroeger een ba iets voor slechts een deel van de be volking, thans komt ook de gewone man met de bank in aanraking. Vooral sinds er steeds meer salarisen via de bank betaald worden komt men meer met de bank in contact. De spaarbank neemt nu een geheel eigen plaats in temidden van de banken." De heer Hofstee herinnerde aan de manier, waarop dit bijkantoor er ge komen was: „De heer Zilstra merkte, dat van het begin af de Spaarbankbus hier op het plein heel veel werk had. Toen begon hij te denken aan een vast bijkantoor. Op een keer liep hij over het plein en vond dit pand zeer ge schikt. Hij ging bij mej. Stoffels naar binnen en vroeg haar of haar pand te koop was. Na wat onderhandelingen vond ook mej. Stoffels het een goede oplossing voor haar persoonlijk leven om haar winkel aan de kant te doen en haar pand ter beschikking te stellen voor het bijkantoor, waarvan zij zelf beheerster wordt." Aan het einde van zijn toespraak overhandigde hij de burgemeester een spaarbankboekje met de mede deling er bij: „Het bedrag dat hier op staat kunt u besteden zoals u wilt, in het belang van de gemeenschap. Ik weet dat er hier een overdekt zwem bad gebouwd wordt. U kunt het daar voor besteden, maar ook voor een an der doel. Bewaar het boekje goed, want er komt misschien nog een keer een gelegenheid, waarbij wij het be drag kunnen verhogen." De burgemeester zei in zijn toespraak ondermeer: „Het is mij een genoegen hier aanwezig te zijn, want men zegt wel eens: „De gelegenheid schept de dief", maar met een kleine variatie zou ik willen zeggen: „De gelegenheid schept ook de spaarder. U hebt indertijd juist WINKELCENTRUM VEENENDAAL 9 Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. 9 Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 9 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wei open en is op maandagmorgen ge sloten). 9 Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 9 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. 9 WV-InlichtingenKantoor: Hoofd straat 84. tel. 08385—11607 en 11602 Heden, donderdag VEENENDAAL Pniëlkerk, Hoofdstraat, 19.30 uur: zen dingsavond plaatselijke Chr. Geref. Kerken. Sprekers ds. H. P. Brandsma en ds. J. Brons. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Jerry Cotton beukt er op los". Morgen, vrydag VEENENDAAL Nieuwe Raadhuis, 9.30 uur: bijzondere raadsvergadering t.g.v. opening door commissaris der koningin. Eierhal, 19—23 uur: bazaar Leger des Heils. SCHERPENZEEL Eierhal, 20 uur: cabaretavond Caecilia. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Jerry Cotton beukt er op los." gezien dat er gelegenheid gecreëerd moest worden, want in 1949 bedroeg het inleggerstegoed f 250.000,-. Nu bedraagt dat meer dan f 18 miljoen. Bij meer werk zijn er meer mensen nodig, ook al maakt u gebruik van een computer," aldus de burgemeester, die verder nog zei: „Instellingen als deze zijn ongeloof lijk nuttig voor diegenen die van geld en geldzaken geen verstand hebben. Zij weten, dat zij rustig kunnen praten met de deskundigen van de spaarbank. Het gemeentebestuur is u namens de gehele gemeenschap dankbaar voor datgene wat u voor de gemeenschap doet." De tegenwoordige spaarbank herin nert in niets meer aan de winkel van mej. Stoffels. Met in feite vrij eenvou dige middelen heeft ihen kans gezien er een echte bank van te maken. Mo dern van aankleding en vormgeving, ademt de hele sfeer toch iets vertrou wenwekkends uit, zodat daarmee het doel van de Nutsspaarbank als raadge ver in geldzaken voor de „kleine" man volkomen verwezenlijkt wordt. De be woners van Veenendaal-Zuid kunnen trots zijn op dit bijkantoor dat in hun wijk gecreëerd is. VEENENDAAL Van 2 tot en met 7 oktober wordt door de Stichting „Het Hoogeland" een collecte gehouden voor het werk van het opvoeden, verzor gen en reclasseren van relatiegestoor den, alcoholisten, maatschappelijk on aangepasten, thuislozen, meerderjarige debielen en imbecielen, kinderrechter pupillen, ouden van dagen en zieken. Om enigszins aan de zeer grote be hoefte van de verpleging van de rela- tiegestoorde lichamelijk en geestelijk minder validen te voldoen werd door deze Stichting een nieuwe verpleegin richting gebouwd. Door deze uitbrei ding kunnen 180 patiënten meer wor den geplaatst. Hulpbehoevenden die zo ernstig naar lichaam en geest gestoord zijn dat zij vrijwel nergens kunnen worden opgenomen, kunnen in de nieu we inrichting „Huilenoord" worden verpleegd. Bij de Stichting worden door allerlei instanties opname voor verpleging, verzorging en behandeling gevraagd. Voorzoveel mogelijk wordt aan deze verzoeken voldaan. Voor bovenstaand werk wordt subsidie van de Overheid ontvangen. Deze is evenwel niet toe reikend om alle noodzakelijke werk te kunnen verrichten. De verouderde ac commodatie in de verschillende tehuizen dient dringend aan de eisen van deze tijd te worden aangepast. RHENEN De landelijke rijvereni- ging „De Grebberuiters" organiseert zaterdag a.s. samengestelde wedstrij den op de Grebbeberg en op 'n weiland in de Rhenense Nude. Om 9 uur 's mor gens beginnen in de Nude de zogenaam de dressuurproeven op een weiland aan de Weidijk. Deze proeven zullen tot on geveer 12 uur duren. Een jury wordt in geschakeld voor een beoordeling op pun ten. Om één uur 's middags beginnen in de openluchtmanege op de Grebbeberg het springconcours en de cross. Het cross traject wordt aangegeven met vlagge tjes. Het parcours is ongeveer twee ki lometer lang. Veertig ruiters nemen zaterdag deel aan de wedstrijden. Ze zijn afkomstig van „De Grebberuiters", „De Harslo- ruiters" uit Bennekom, „De Valouwe" uit Ede, „De Batavieren" uit Kesteren en het „Streekverband Betuwe". Omstreeks acht uur vindt de prijsuit reiking plaats in hotel „De Grebbeberg" (Volmer). Een week later zijn er wed strijden voor pony's. Ook hieraan ne men 40 ruitertjes deel. ben in die acht jaar de boodschap van het Kruis gebracht. We mochten voor u staan in Zijn naam en u toeroepen: „Laat u met God verzoenen". De dokter vindt het nodig, dat aan onze taak hier een eind komt. Aan on ze taak, niet aan het getuigen. Want de christen moet overal getuigen, dat is niet alleen de taak van een predi kant, maar van de gehele gemeente"l aldus ds. Van Viegen, die tegen het einde van zijn preek zei: „Gemeente, weest trouw in de opkomst naar de eredienst. Ze zouden eigenlijk nooit in de krant moeten zetten, wie er preekt, want het gaat er niet om of er een do minee preekt, die u ligt, het gaat om het opgaan naar de openbare eredienst". Aan het slot liet hij het 83e vers van Psalm 119 zingen, waarvan de slotre gel luidt: „Uw liefdedienst heeft mij nog nooit verdroten". Een zestal sprekers bracht na afloop dank aan ds. Van Viegen voor hetgeen hij in de loop van die acht jaar in Overberg gedaan had. De rij werd ge opend door ds. Kaastra, namens de kerkeraad. „We begrijpen de ontroe ring, die u bevangt, nu u van uw werk afscheid moet nemen. Er is een grote dankbaarheid bij hervormd Amerongen dat u hier zoveel jaar hebt mogen wer ken, maar ik hoop, dat u nog lang met warmte en vuur van de Heilige Geest moogt getuigen. Namens het college van kerkvoogden en notabelen sprak de heer K. G. Tiel, die nog eens in herinnering bracht, hoe het onder leiding van ds. Van Viegen geweest is, dat de kerk gerestaureerd was. „U hebt uw actie op een buiten- ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI? tot 17.30 u. van 17.30 19.30 Zaterdags 16.30—17.30 uur gewone wijze gevoerd. De financiering hebt u niet gedaan, zoals het tegenwoor dig gewoonte is, want toen de restau ratie gereed was, had u nog f 60,- over." Voorts spreken nog burgemeester Van den Bosch, ds. A. Wisgerhof uit Veenendaal namens de ring Rhenen, ds. J. v. d. Haar, de huidige predikant in Achterberg en ouderling Van Dijk namens de gemeente Overberg. Laatst genoemde liet de scheidende herder en leraar toezingen: Ps. 121:3 en 4. „Zijn wacht waarop ik hopen mag" en „De heer zal u steeds gadeslaan". In zijn dankwoord maakte dominee Van Viegen gewag van het geschenk van de gemeente: een koelkast. „De gemeente heeft de wamte van het hart laten blijken met het schenken van een koelkast", merkte hij op. Na afloop van de dienst was er nog een samen zijn in de kleuterschool, waar de heer Tiel de predikant een afscheidscadeau aanbood namens de kerkvoogdij en waarbij velen gelegenheid hadden nog een woordje met de scheidende predi kant te wisselen. Bij het uitgaan der kerk, vlak daarvoor had ds. Van Vie gen al „zijn" Overbergers ten afscheid de hand gedrukt. SCHERPENZEEL Vrijdagavond 29 september zal de jubilerende mu- avond organiseren. Voor de 75-jarige ziekvereniging „Caecilia" een feest- maller, hoe mooier" gebracht worden met medewerking van vele artiesten bekend van radio en TV. Het hoogte punt op deze avond zal ongetwijfeld het optreden van Margie Ball zijn. Deze avond wordt gehouden in de gem. eier hal in Scherpenzeel. Zaterdagmiddag 30 september zal er in de gem. eierhal een kinderprogram ma gebracht worden, getiteld „Dikkie Dapper". Alle kinderen tot 14 jaar heb ben gratis toegang. De voorstelling be gint om 2 uur. RENSWOUDE Woensdagmiddag werd in Renswoude een bejaardensocië teit gehouden, waarbij ongeveer 60 deel nemers aanwezig waren. Ds. Van de Peut, die deze bejaarden middag opende, heette allen hartelijk welkom en noemde de opkomst prach tig. De heer S. Laansma, hield een causerie over het verleden van het dorp Renswoude, toegelicht met kleurendia's. Veel bejaarden die voor of rond 1902 geboren waren, kwamen verschillende beelden uit vroeger tijden nog bekend voor. Onder het genot van een kop kof fie hebben de meesten genoten van de ze gezellige middfcg. In oktober wil men weer een soortge lijke middag organiseren. Men heeft hiervoor uitgenodigd dr. van der Velde uit Maarsbergen, die dia's zal vertonen over zijn reis naar Zuid-Afrika. Bejaarden die geen uitnodiging heb ben gehad, kunnen alsnog aan deze mid dagen deelnemen. LEERSUM ln de nacht van maandag op dinsdag heeft de rijkspolitie te Leersum de gehele voorraad sterke drank van hotel-café-restaurant Het Cen trum aan de Rijksstraatweg in beslag genomen. Omstreeks drie uur 's nachts gingen de agenten in burger het café binnen en namen in hun auto on geveer zestig flessen mee, die een waarde vertegenwoordigden van meer dan vijfhonderd gulden. De.exploitant van Het Centrum, de heer P. G. Paumen, is een verbod aangezegd om in zijn zaak sterke drank te verkopen, omdat hij niet in het bezit is van een volledige vergunning. Hij is bijzonder verbitterd over de ze gebeurtenissen. Zijn commentaar gisteren: „De gemeente wil me geen ho telvergunning geven, maar na afloop van de gemeenteraadsvergaderingen, die in mijn zaak worden gehouden, blijven de raadsleden altijd nog wel even ge zellig een borreltje drinken Er is overigens nog geen goede kans dat de heer Paumen alsnog een volledi ge vergunning in zijn bezit krijgt, want per 1 november treedt de nieuwe drank wet in werking, die dit mogelijk maakt. Deze mogelijkheid betekent voor de heer Paumen op dit moment geen ge-' ruststelling. „Ik ga weg... acht maan den lang heb ik me hier kapot gewerkt en nu dit. Ik heb de gemeente gehol pen door ze in mijn café te laten ver gaderen. Ik heb een bioscoop geëxploi teerd voor Leersum, waar elke week flink wat geld bijging en nu dit..." De wachtmeester tenslotte: „Het Is een beroerde zaak, maar de zakelyke kant ervan laten wy buiten beschou wing. Dat is een zaak die de heer Pau men aan gaat". LEERSUM De Oranjevereniging zal binnenkort met het bestuur van de School met de Bijbel gaan vergaderen over de „bonnetjes-kwestie", waarover vorige maand in ons blad een artikel verscheen. Het schoolbestuur weiger de, zo schreven wij toen, deel te ne men aan een bonnenactie die door de Oranjevereniging was georganiseerd. Het was de bedoeling aan de school kinderen in Leersum bonnen uit te rei ken, die recht gaven op een gratis rit in de zweef- en de draaimolen die aan de Meester Bosweg stonden opgesteld. De christelijke school ging niet met de Oranjevereniging in zee en hierover luchtte destijds de heer W. F. Takken, voorzitter van de vereniging zijn hart. Inmiddels heeft de heer J. Kroon, hoofd van de school, die toen op de zaak geen commentaar wilde geven, in de school krant gereageerd. „De school is school en blijft school en werkt absoluut niet P. G. PAUMEN gedupeerd De heer Paumen tilt zo zwaar aan de kwestie, dat hij van plan is op korte termijn uit Leersum weg te gaan. „Ze hebben me nu het brood uit mijn mond gestoten, ik kan nu beter inpakken. Er is geen andere keus voor me... ik heb een flinke trap in mijn rug gekregen..." Het Centrum is het eigendom van een benzinemaatschappij en wordt sinds eind januari door de heer Paumen, die al geruime tijd in de Horeca-sector werkzaam is geweest, gepacht. „Toen ik hier kwam", zegt hij nu, „wist ik natuurlijk wel dat in deze zaak alleen maar een verlof A zat, maar ik had de overtuiging dat ik met weinig moeite een hotelvergunning zou kunnen bemachtigen. Maar ik kwam er al gauw achter dat ik die nooit van m'n leven zou kynnen krijgen. Dertien keer per jaar heb ik hier een gemeen teraadsvergadering en voorts nog ver schillende andere bijeenkomsten. De ge meente kan daarom zeggen dat ik niet genoeg ruimte voor mijn hotelgasten heb en zodoende een vergunning weige ren. Aan de andere kant kan ik ook moeilijk de gemeenteraad eruit zetten. Da's tenslotte de overheid en dan krijg je helemaal niets meer gedaan..." Volgens de hr. Panman moet 't al meer dan 2 jaa rin Leersum bekend zijn dat er tijdens bijeenkomsten sterke drank in Het Centrum werd geschonken. „Er waren genoeg mensen op de hoogte... en nu komt de politie midden in de nacht de hele voorraad drank in beslag nemen. Zelfs het gedistilleerd dat ik gebruikte voor de bereiding van spij zen hebben ze nog meegenomen..." De politie heeft inmiddels kennis ge nomen van deze argumenten van de heer Paumen en is van mening, dat het hier een kwestie met vele mense lijke kanten betreft, maar dat deson danks ingegrepen diende te worden om dat de drankwet werd overtreden. „Trouwens", zegt wachtmeester C. W. Aarse, die maandagnacht met een col lega de flessen in beslag nam, „we heb ben de heer Paumen er in april nog op gewezen dat hij in overtreding was. Vanzelfsprekend dat we de zaak daar na in de gaten gehouden hebben. Maan dagnacht brandde er nog om drie uur licht in het café. We zijn toen naar bin nen gegaan. De kantonrechter zal te zijner tijd gaan beslissen wat er met de in beslag genomen drank gaat gebeuren. Overigens heeft de exploitant van het Centrum geen klachten over het optre den van de politie. „Zij zijn natuurlijk gestuurd", zo stelt hij eenvoudig. Wachtmeester Aarse zegt hierover: „Welnee, we hebben geen tip gekre gen. Zoals gezegd; er brandde om drie uur 's nachts nog licht, we werden als door een magneet naar binnen getrok ken om een onderzoek in te stellen..." A. REGTER BETTO.WIEL ZWEEFMOLEN goed voor ÉÉN rit Het gewraakte bonnetje. O mee aan het spekken van de kas van de Oranjevereniging", zo schrijft het schoolhoofd. Volgens zijn commentaar in het schoolblad heeft het schoolbestuur be zwaren tegen de manier waarop de Oranjevereniging de bonnen uitdeelt en gaat het in dit geval niet om een prin cipiële kwestie. „Organisatorisch is het werken van de Oranjevereniging fout", aldus de heer Kroon die verder van oordeel is, dat het niet de taak van de school is de bonnen uit te delen. „Ik ben ervan overtuigd dat de Oranjever eniging alleen maar de makkelijkste weg volgt". „De verdachtmaking van de voorzit ter van het Oranjebestuur en in grote koppen geplaatst in de pers, dat de mschool de bonnen niet uitdeelt om be paald sterk rechts georiënteerde kerk mensen te ontzien is onwaar. De school kijkt niet naar kerkelijke richting, noch rechts, noch links, het zou beide fout zijn", aldus een andere passage in de schoolkrant. De heer Kroon noemt het samenvattend „organisatorisch, pedago gisch en psychologisch onaanvaardbaar om als school de gewraakte bonnen uit te delen". De heer Takken is het in verschillen de opzichten niet met de uitlatingen van het schoolhoofd eens. Hij en zijn mede bestuursleden zijn dan ook van plan tij dens de a.s. vergadering de zaak tot op de bodem uit te praten.Metn maeed de bodem uit te praten. Met name de bewering van de heer Kroon, dat de school niet van plan is de kas van de Oranjevereniging te spekken heeft bij de heer Takken en de zijnen nogal wat vraagtekens opgeroepen. „Als het schoolbestuur het been stijf houdt, dan doen wij het ook", aldus de heer Takken. Overigens deelde hij ook mee, dat de verhouding met het school bestuur vrij goed is, zodat er voor bei de partijen een aanvaardbare oplossing in het verschiet ligt.

De Vallei | 1967 | | pagina 5