POLITIE VERSTOPTE ZELF MARIHUANA IN M'N HUIS Verkouden Tanker „Verolme" verging door nemen groot risico Ontstellende situatie bij E.E.G.-vervoerspolitiek de individuele haarlotion Motie van wantrouwen tegen kabinet-Pompidou anders dan andere KROMMEN IE (R> VINYL OP VILT AA II AA IC TA IB AC Gromyko weer naar huis Tegen rovende bruidegom jaar geëist Z.-Afrikaanse politie misdroeg zich Politie twijfelt aan „aanvaring" gezonken boot AMERIKAANSE HOOGLERAAR FIEDLER: „SCHRAPPEN" E.E.G. ontraadt jen aan Griekenland Door uitbreid ine: industrie meer werkgelegen beid in het zuiden Geen fusie van Rafi en Mapai IETS NIEUWS OP DE VLOER Jongeman beloofde verloofde groot feest ONAANGEPAST GEEN HAKMES STAATSSECRETARIS KEYZER LAAKT DUITSLAND HAARTABAG is een individuele haarlotion-be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAG geeft u het gewenste resultaat: geizond, levendig en glan zend haar. HAARTABAC werkt verfrissend en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. HAARTABAC in de doserende fla con vanaf f 3.95 MAURER WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND ALLE TIJD Bliksem sloeg in chloorgas België steunt actie tegen Griekse regime Senator Geuze: IN '70 WETTELIJKE REGELING INZAKE GELUIDSHINDER VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 AMSTERDAM Voor de Algemene Studentenvereniging Amsterdam sprak gisteravond prof. Lesley Fiedler, de Amerikaanse hoogleraar die vorige maand door de Universiteit van Am sterdam werd geweigerd als gastdo cent omdat een gerechtelijke vervol ging tegen hem werd ingesteld. Later werden de bezwaren tegen de komst van prof. Fiedler weliswaar ingetrok ken, maar toen had de hoogleraar al weer afspraken gemaakt om als gast docent naar Brighton in Engeland te gaan. Prof. Fiedler, die gisteren voor een openbaar debat, georganiseerd door ASVA, uit Engeland overkwam, ant woordde op vragen: „Ik was wel boos en verdrietig, toen ik van het Amster damse besluit hoorde. In Amerika kan alleen een veroordeelde geweigerd worden. En dat is dan nog een gewoon te en bepaald geen wet." Het proces dat tegen prof. Fiedler In voorbereiding is „als het tenmin ste ooit een proces zal komen" be treft narcotica. De politie van Buffalo, de stad waar prof. Fedler les gaf, zegt marihuana in zijn huis te hebben ge vonden. „Zelf gebruik ik geen marihuana, maar ik ben er wel voorstander van dat dit middel van de lijst van verdo vende middelen wordt geschrapt", zei de hoogleraar. Hij meent dat het gebruik van mari huana en hasjies even legaal moet worden als het gebruik van alcohol, as- perine en koffie. Prof. Fiedler beschouwt zich in de strijd voor legalisering van het mari- huana-gebruik beslist niet als een mar telaar. Hij gelooft zelfs dat zjn advo caten het zo ver zullen brengen, dat het niet eens tot een proces zal komen. Belangrijk daarbij zal zijn hoe de ge rechtelijke instanties denken over de manier van optreden van de politie van Buffalo. „Het lijkt erop", zei de hoogleraar, „dat als zij iemand schuldig acht, gewoon bewijsmateriaal op hem plant. Bij mij hebben ze een meisje van zestien jaar, dat al verschillende malen met de politie in aanraking was geweest, als spionne in huis gezet. Ze kende één van mijn dochters van de middelbare school. Zij werkte ge woon voor de politie. Ze heeft een ra diozendertje binnen gebracht, zodat de politie de gesprekken in huis kon afluis teren en ze heeft een hoeveelheid mari huana mjn huis binnengesmokkeld, zo dat de poltie iets tevoorschijn kon ha len bij haar inval. Dit meisje is eigenlijk het beroerdste slachtoffer van de hele zaak. Maar het zijn natuurlijk manieren die, naar mjn idee strijdig zijn met de wet. Ik heb bovendien sterk het vermoeden, dat mijn telefoon werd afgeluisterd. Vandaag, na zijn toespraak over aca demische vrijheid in de Verenigde Sta ten, reist prof. Fiedler weer naar Enge land. BRUSSEL De EEG-commissie heeft zich gekant tegen verdere lenin gen aan Griekenland van de Europese Investeringsbank. In een verdrag met de zes EEG- landen is Griekenland geld toegezegd voor een ontwikkelingsproject op Kre ta. De lening zou deel uitmaken van de 70 miljoen die Griekenland nog tegoed heeft van 125 miljoen dollar in 1962 be loofde ontwikkelingshulp. De Europese Investeringsbank liet weten dat nog geen advies van de com missie ontvangen was. Als een negatief advies inderdaad wordt uitgebracht zal de financiële hulp worden beëindigd. De EEG-commissie vindt de politie ke toestand in Griekenland geen aan moediging voor verdere hulpverlening. De commissie zal de kwestie met de ministerraad bespreken op de vergade ring in Luxemburg van aanstaande maandag en dinsdag. NEW YORK. De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko is gisteren uit New York te ruggekeerd naar Moskou, na de ope ning van de 22ste algemene vergade ring der Verenigde Naties te hebben bijgewoond. Op het vliegveld liet hij een verklaring uitreiken, waarin stond dat de „eliminatie van de gevolgen der Israëlische agressie" een der grootste problemen voor de huidige algemene vergadering is, degenen die een oplos sing van dit probleem irf de weg staan, dragen een zware verantwoordelijkheid, aldus Gromyko. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig?Pasdanop! Neem bijtijds 'ASPRO'. *ASPR0' bevat alles om Uw ver- koudheid snel en doeltreffend te bestrijden. 2 'ASPRO'» 4*-»... U&Htuxxt fit.' GENNEP/FIJN AART De provin cies Limburg en Noord-Brabant worden driehonderd arbeidsplaatsen rijker: De Papierfabriek Gennep gaat het bedrijf in Gennep fors uitbreiden waar door er werkgelegenheid bijkomt voor 200 mensen. Het Westduitse concern Mannes- mann heeft besloten zijn Nederlandse activiteiten te vergroten met een vesti ging in de Brabantse gemeente Fijn aart en Heijningen. Aanvankelijk zullen er 40, later 100 mensen werk vinden. AMSTERDAM De erts- en olietanker Jacob Verolme (20.000 ton) is vergaan, doordat onaanvaardbare risico's werden genomen, zo meent de inspecteur van de scheepvaart. Hü kwam tot deze conclusie toen de ramp, die de Jacob Verolme op 22 januari op 120 mijl ten westen van de Canarische Eilanden trof, gisteren in Amsterdam voor de Raad van de Scheepvaart werd behandeld. TEL AVIV Er zal geen fusie ko men tussen de Mappai-partij van pre mier Levy Esjkol van Israël en de RAFI- partij onder leiding van oud-premier David Ben Goerion en de Israëlische minister van defensie Mosje Dajan. Het centrale comité van de RAFI heeft donderdag met algemene stem men de jongste voorstellen verworpen, die waren geformuleerd door de secre taris van de Mapai, de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken mevrouw Golda Meir. Het argument voor de ver werping van deze voorstellen is, dat zij de handhaving zouden verzekeren van het huidige bestuur van de Mapai over de gefuseerde partij gedurende tenminste vijf of zes jaar. Aan de an dere kant heeft het centrale comité van de RAFI met algemene stemmen zich uitgesproken voor handhaving van de huidige regering van nationale eenheid onder de huidige omstandigheden en de aanwezigheid van de RAFI in deze re gering. ADVERTENTIE HAARLEM Het had Jans laatste nacht op vrijgezellenvoeten moeten worden, maar het werd ztyn laatste nacht voorlopig althans op vrije voeten. Gisteren, voor de Haarlemse rechtbank, bleek hij nog steeds vrij gezel te zijn. Jan J. W. (21) had op 31 mei willen trouwen en hij had beloofd dat het een groots feest zou worden. Hij verdiende als kopergieter niet slecht, maar hij had toch meer beloofd dan hij kon waarmaken. De officier van Justitie op perde gisteren dat de vijf bekeuringen wegens het rijden zonder rijbewijs ook niet op een zuinige levenswandel we zen. Hoewel hij verder nog nooit iets met de Justitie te maken had gehad, had Jan zonder meer besloten in zijn finan ciële nood te voorzien door een nach telijke rooftocht. Hij zocht het huis van de bejaarde groentehandelaar K. Boes in de Breestraat op, waar hij met een hakmes dat hij tijdens een klimpartij over daken en platjes op een binnen plaatsje had gevonden, het raam om- hoogschoof. Binnengekomen ging hij op zoek naar geld. De heer Boes verraste hem daar bij. Jans reactie was geweest de heer Boes een klap met het hakmes op het hoofd te geven. „Het is gelukkig goed afgelopen, maar het had ook een dodelijk gevolg kunnen hebben", overwoog de officier, mr. J. J. Bredius, gisteren. Mr. Bredius zag in Jan die met veel haar op het hoofd, in de nek en op de bovenlip en gekleed in een modieus rood colbert voor het hekje stond een uitgesproken onaangepaste jongen. „Hij begrijpt niet zoveel en als hij iets niet begrijpt slaat hij er maar direct op." De raadsman, mr. B. C. Romijn, wees erop dat Jan ook zonder die klap wel weg had kunnen komen, want hij stond vlak bij de deur toen de heer Boes hem verraste. Het zou dus niet zoals de dagvaarding het noemde ge weld zijn om de vlucht te vergemakke lijken. Belangrijker vond mr. Romijn echter wat er met Jan verder moest gebeuren. De reclassering had Jan pas in twee de instantie tot medewerking bereid ge vonden. Zij had er in het voorlichtings rapport voor gepleit hem de kans te ge ven te gaan varen, waarbij de reclas sering toezicht op hem zou houden. De officier wilde daar wel in mee gaan, maar omdat een gedeeltelijk voorwaardelijke straf alleen mogelijk is bij een maximum van een jaar, wil de hij dan de ruim vier maanden voor arrest niet afgetrokken zien. Zo kwam hij tot een eis van twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaar delijk met drie jaar proeftijd, toezicht van de reclassering en behandeling door een psychiater. „Dan moet hij toch bij elkaar twaalf maanden zitten en dat is toch wel het minimum voor zo'n feit", vond mr. Bredius. De advocaat vond dat „veel ta zwaar". Jan zelf deed er verder het zwijgen aan toe. Zijn raadsman kondig de aan dat hij een nieuw leven zou gaan beginnen, maar voorlopig zal dat wel als vrijgezel moeten zijn, want zijn -,.;3 heeft alle contacten verbroken. ROTTERDAM De Nederlandse regering streeft niet tot elke prys oplos singen na voor de EEG-vervoersproblematiek. Alleen in het kader van een li berale politiek, zjj het dan ook een geordende vrijheid, ztyn wjj bereid om mee te werken aan oplossingen. Dit heeft de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer M. J. Keyzer, vanmorgen verklaard in een rede op de inter nationale havendag 1967 in Rotterdam. In deze rede getiteld „De positie van Nederland in de wereld" zei de heer Keyzer dat de onmacht of misschien ook wel het gebrek aan bereid heid van de regeringen om tot een besluitvorming van materiële betekenis te komen t.a.v. de EEG-vervoerspolitiek, waarlijk ontstellend is en dat het een bUna „onmenselijke geesteskracht vergt om daarbij niet de moed te verliezen". De Jacob Verolme eigendom van de Nederlandse ertstankermaatschappij was met een lading erts van Brazilië naar Europa onderweg. Tijdens las werk in het voorschip deed zich een he vige explosie voor, die de vierde werk tuigkundige A. Sengers uit Mierlo dood de en de bankwerker J. Molleman uit Amsterdam zwaar verwondde. De oorzaak van de ramp kwam gis teren zo goed als vast te staan. Op de heenreis naar Brazilië had de Jacob Verolme olie vervoerd. Nadat deze la ding was gelost, waren de tanks welis waar schoongemaakt, maar er was gas in blijven hangen. Vonken van het las apparaat hadden dit doen ontploffen. De inspecteur voor de scheepvaart meende dat „zowel de kapitein als de rederij een onaanvaardbaar risico had den genomen door dit laswerk te laten doen." De inspecteur zei dat op een erts-olietanker de voorschriften dienen te gelden van een olietanker. „Men dient altijd bedacht te zijn op gasvor- ming." De 51-jarige kapitein Willem K. uit Voorschoten trof duidelijk schuld aan de ramp, zo meende de inspecteur. Hij had opdracht gegeven voor het werk en bovendien had hij er niet genoeg toe zicht op gehouden. Hem zou daarom voor zes maanden de bevoegdheid moe ten worden ontnomen om als kapitein op een zeeschip te varen. Zwaardere straf had de inspecteur in petto voor de 63-jarige hoofdwerktuig kundige W. A. uit Vlaardingen. Tegen de order van de kapitein, oordeelde de inspecteur, had hij wel boven de la dingtanks laten lassen, en evenals de 38-jarige tweede werktuigkundige G. J. V. uit Amsterdam, die min of meer de werkmeester bij het karwei was, had hij onvoldoende toegezien op de uitvoe ring van het werk. Beiden zou voor negen maanden de bevoegdheid moeten worden ontnomen om in hun iunctie op een zeeschip te varen. De eerste stuurman van de Jacob Ver olme, de 58-jarige I. Smit uit West- Terschelling, ging volgens de inspec teur ook niet vrijuit. Hij had, meende de inspecteur, ook beter moeten oplet ten. Tegen hem vroeg de inspecteur 3 maanden ontzegging van zijn bevoegd heid. De Jacob Verolme kapseisde een half uur na de explosie. Het schip werd tot bij de Canarische eilanden gesleept en toen reparatie niet meer mogelijk bleek op 6 maart met trotyl tot zinken gebracht. ADVERTENTIE PARIJS De Franse communisti sche partij heeft donderdag haar in stemming betuigd met het plan van de linkse federatie van Francois Mitter rand, om bij de opening van de nieuwe parlementszitting volgende week, een motie van wantrouwen tegen de rege ring in te dienen. De regering heeft op papier een meerderheid van slechts een stem in de nationale vergadering. Het communistische centrale comité heeft meegedeeld, dat het zijn verte genwoordigers in het parlement op dracht heeft gegeven, contact op te ne- Economische en ook politieke inte gratie is een onmogelijkheid zonder een goede organisatie van het vervoer. Met wijs beleid zal het mogelijk zijn geleidelijk de impasse te doorbreken en voort te bouwen op eerdere pogingen om tot een compromis te komen. Hoofd zaak is dat de regeringen bereid blij ven het gesprek te voeren dat tot con crete besluiten zal moeten leiden, al dus staatssecretaris Keyzer, die in dit verband uitdrukking gaf een „ernstige teleurstelling en verontrusting" over de politiek van de regering van de Duitse bondsrepubliek in de afgelopen maan den. Hij sprak in de eerste plaats over de z.g.n. „Mitbeschaftigung" in de Rijnvaart, die allen die vervoerscon- tracten sluiten (ook niet-Duitsers) ver plicht een deel af te staan uitsluitend ten behoeve van Duitse particuliere schippers. Verder dacht de heer Key zer aan de aangekondigde beperking van de accijnsvrije inhoud van de brandstofreservoirs in het wegvervoer. De teleurstelling en verontrusting zijn door de publikatie van sommige denk beelden uit het naar verluidt nieu we vervoerplan van de bondsrepubliek beslist niet minder geworden, zo voegde hij hieraan toe. Wij kunnen niet accepteren dat anno 1967 door een lid van de EEG eenzij dig diep ingrijpende maatregelen wor den getroffen, die het vervoer tussen onze landen raken, aldus de heer Key zer. Sommigen gaan zich zo zei hij afvragen of wij met een rechtstreeks tegen Nederland gerichte actie te ma ken hebben. Voor de verdere Europese samenwerking is het eenvoudig funest als de regeringen weer hun toevlucht gaan nemen tot nationale protectie, tot eenzijdige acties tegen buitenlandse on dernemingen, tegen gevestigde buiten landse belangen. Een dergelijk optre den roept volgens de staatssecretaris onvermijdelijk een tegenactie op. daar geen regering werkeloos kan toezien als de belangen van haar onderdanen recht streeks door een andere staat worden aangetast. JOHANNESBURG In Johannes burg zullen vijf jonge politiemannen zich voor de rechter moeten verant woorden, omdat zij zich aan geweld pleging hebben schuldig gemaakt. Naar bij het vooronderzoek is gebleken, had den zij een auto, waarin zich een Duit ser en een vrouw van gemengd bloed bevonden, tot stoppen gedwongen en het tweetal meegenomen naar een af gelegen plaats. Daar werden de man en de vrouw mishandeld, ontkleed en gedwongen tot seksuele handelingen. De leeftijden van de politiemannen variëren van 19 tot 21 jaar. ADVERTENTIE caballero Toneelspeler en TV-acteur Julien Schoenaerta 25 STUKS 11.50-EEN LAURENS PRODUKT men met andere linkse afgevaardig den, om gezamenlijk een motie tegen het sociaal-economische beleid van de regering op tafel te brengen. Daarin zou moeten worden gevraagd om in trekking van de recente decreten, door de regering uitgevaardigd krachtens de speciale bevoegdheden die haar door het parlement voor een half jaar verstrekt zijn. Deze periode is bijna verstreken. Premier Pompidou heeft woensdag gezegd, dat zijn regering een geza menlijke linkse motie zou verwelko men als een gelegenheid om „het ab ces door te prikken", daarmee doe lend op de samenwerking tussen de communisten en de linkse federatie, de grootste oppositiegroep waartoe de voornaamste socialistische partij be hoort. In het voorjaar kwam de opposi tie met drie moties van wantrouwen, die echter zeven tot acht stemmen te kort kwamen om de regering ten val te brengen. HANS WEERT. De Rijkspolitie te water heeft gisteren de twee (Duitse) opvarenden aangehouden van de Rijn sleepboot Mieke, die gisternacht bij de ingang van het Nauw van Bath op de Westerschelde was gezonken. By de Rijkspolitie was twijfel gerezen over de verklaringen van de twee mannen, die zeiden dat hun schip was aangevaren. Beide Duitsers de 43-jarige kapi tein van de sleepboot H.S. uit Koblenz en een 24-jarige matroos werden de hele dag in het politiebureau van Kloos- terzande vastgehouden in afwachting van het onderzoek. Hoewel een kikvors man van de Vaar- en Duikerschool van de Koninklijke Landmacht gistermid dag op zeven meter diepte geen enkele schade aan de Mieke kon ont dekken. werden de mannen gisteravond toch losgelaten. Geen enkel ander schip heeft melding gemaakt van een aanvaring, die vol gens kapitein S. woensdagavond om half elf was gebeurd. Om half twee pas zonk de Mieke. „De kapitein heeft dus alle tijd ge had het schip op een plaat aan de grond te zetten", meende adjudant Bron van de Rijkspolitie te water. „Uit niets is trouwens gebleken dat de opva renden een poging hebben gedaan hun schip te behouden. Dit vonden wij vreemd genoeg om een onderzoek te beginnen. De Mieke was ten anker gegaan op een plaats die daarvoor zelden of nooit wordt gebruikt. Beide mannen zeiden dat zij sliepen tijdens de aanvaring. Na de klap waren zij aan dek gegaan en zagen zij een schip wegvaren, waarvan de identiteit niet kon worden vastge steld. Toen de sleepboot eindelijk zonk, roeiden kapitein S. en zijn matroos in een vlet naar de Zeeuwsvlaamse kust. Zij stelden de politie onmiddellijk op de hoogte. De hoop van de politie is nu geves tigd op de verzekeringsmaatschappij. Mocht deze besluiten de Mieke te laten lichten dan kan het bewL'c worden ge leverd. LOS ANGELES Tijdens een hevig onweer voor het aanbreken van de dag is de bliksem ingeslagen in een fabriek aan de haven van de American Chemi cal Co, waardoor een chloorgas-ontplof fing veroorzaakt werd, waarbij een man gedood werd en meer dan 60 ande re mensen naar ziekenhuizen vervoerd moesten worden wegens het inademen van dodelijke gassen. Verder viel in veel wijken de elektri sche stroom uit en hadden door het zware weer en de hevige regen ketting botsingen op de wegen plaats. In de duisternis sloegen veel inbrekers hun slag en werd honderden malen alarm geslagen. BRUSSEL. De initiatieven van Ne derland en de Scandinavische landen bij de R aad van Europa te Straats burg tegen het huidige Griekse bewind hebben de steun van de Belgische re gering, zonder dat België zich formeel bij die klachten aansluit. Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat een brief met deze mededeling is gezonden aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa, Peter Smi- thers. De mededeling van het ministerie luidde: in deze brief heeft de Belgische regering de secretaris-generaal laten weten dat zij, zonder zich hierbij aan te sluiten, het initiatief van de Scandi navische en Nederlandse regering steunt, waarbij deze regeringen een procedure hebben aangespannen voor de Raad van Europa betreffende de niet- naleving door de Griekse regering van de verplichtingen die voortspruiten uit de Europese conventie voor de rechten van de mens. DEN HAAG Het lid van de Eerste Kamer voor de CHU ir. M. A. Geuze heeft gisteravond verklaard dat hij in 1970 een wettelijke regeling verwacht op het gebied van de geluidshinder van vliegtuigen en dergelijke. Naar zijn oordeel zal men zich daar bij moeten spiegelen aan het Engelse voorbeeld. Reeds is bekend dat de En gelse regering het aanleggen van lan dingsbanen voor supersone vliegtuigen aan de Engelse oostkust overweegt op grond van de vele protesten die de bur gerij in verschillende counties tegen an dere plannen voor de aanleg van vlieg velden voor supersone vliegtuigen heeft geopperd. Ir. Geuze wenste in de wettelijke maatregelen te zien vastgelegd dat veel lawaai producerende vliegtuigen zwaar belast zouden moeten worden indien zij op vliegvelden in bewoonde streken lan den, terwijl hij voorts subsidie voor „ge luidsarme vliegtuigen" wenselijk vindt. Ook meent hij, dat de Departementen van Verkeer en Waterstaat en Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening veel intensiever samen moeten werken om een oplossing voor het vraagstuk van de geluidshinder van vliegtuigen te vinden. Ook acht hij een goede voorlich ting terzake, waarbij burgers zowel als gemeentebesturen worden betrokken, zeer belangrijk. Zij mogen nan- zijn smaak piet buiten t-»i v-**-*1-

De Vallei | 1967 | | pagina 11