Veenendaals dagblad Buiten Arrestatiebevel tegen v. Heijst Sr. en mevr. H.-K. Carillonconcert luidt nieuw tijdperk in Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GUINEE HEFT NA DRIE MAANDEN GIJZELING OP Financiële injecties brachten geen soelaas Veenendaall heeft een nieuw raadhuis Lord Chalfont terug Nieuwe onrust in Kanton Einde „wraak" voor landing met omaten in vijandig land Aan regeling overtocht naar Nederland ivordt al gewerkt Twee kleuters uit zelfde gezin dood onder vrachtauto De nieuwe AMK kalender is uit! Beukels I GRAFSCHENNER IN BELGIË Zuidelijk Texas rampgebied Commissaris der Koningin verrichtte met druk op de knop symbolische opening ECHTPAAR POLEN VOOR RECHTER Weer kan tegen een stootje WERKLOOSHEID SOEPELER SNELLER MISLUKT De Commissaris van de Ko- ningin in de provincie Utrecht J mr. C. Th. E. Graaf van Lyn- j den van Sandenburg bekijkt j in de hal van het nieuwe raad- j huis samen met burgemeester mr. dr. J. Hazenberg de ma- quette van het zwembadcom- J plex. Goed voor de huid het gehele jaar door AFSCHEID AFGEWEZEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1928. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prljs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 29 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG H. A. van Dijck J. M. Hoffenaar H. Oostveen H. Setjo VIER K.LJM.'ERS NU VRIJ DEN HAAG De vier gegijzelde KLM-employés in Conakry zijn na drie maanden gevangenschap vrijgelaten door de Guinese regering. Dit bericht heeft mr. J. H. W. Fietelaars, de tijdelijke Nederlandse zaakge lastigde in Monrovia (Liberia), gisteren vernomen. Mr. Fietelaars heeft zelf nog geen rechtstreeks contact kunnen opnemen met de vrijgelaten Nederlanders; gisteren werd in Conakry de nationale feestdag ge vierd en alle officiële kantoren waren gesloten. UTRECHT De financiële injec ties die de overheid heeft gegeven om de werkloosheid te bestrijden, heb ben vrijwel niets uitgehaald. Uit gesprekken met gemeentelijke en provinciale autoriteiten is het vak bondsleiders duidelijk geworden dat het overheidsgeld in vele gevallen de uit voering van werken met zes tot tien weken heeft versneld. Dat de projec ten zouden worden aangepakt, stond evenwel allang vast. De heren J. W. Spit (N.K.V.), F. Willems (N.V.V.) en P. Tjeerdsma C.N.V.) hebben de verschillende pro bleemgebieden bezocht. Zij merkten dat de gemeenten het geld alleen eerder kregen waardoor de maatregelen in fei te geen economisch effect hadden. „De problemen worden hoogstens uitge steld". Er moet meer gebeuren, menen de vakbondsleiders. Arme gemeenten heb ben vaak geen geld om hun deel in de kosten van aanvullende werken op te brengen. Het bedrijfsleven zou sneller en soe peler geholpen moeten worden. Men mist de in het begin van het jaar toe gezegde rente-subsidie, terwijl 'n maxi mum van drie miljoen gulden als pre mie op investeringen als een harnas wordt gevoeld. De Nederlandse maatregelen behoe ven op zich niet onder te doen voor de Belgische stimuleringsregelingen. De vakbondsleiders hebben evenwel het ge voel dat men bij onze zuiderburen snel ler reageert en handelt. Dat nog zo goed als niets is gedaan aan spreiding van administratieve diensten, wordt be treurd. BELTRUM In Beltrum (gem. Ei bergen) heeft gisteravond omstreeks half zes een verkeersongeval plaatsge vonden waarbij twee kinderen uit een gezin om het leven zijn gekomen. Beide kinderen, de zusjes Leonie en Maria Ernst, werden door de achter wielen van een met meel beladen vrachtauto overreden toen deze na in een inrit stil gestaan te hebben de weg op reed. De kinderen waren respectie velijk 2Yi en iVi jaar oud. ADVERTENTIE Voor 1968 een boeiend beeld van da grcxe godsdiensten van de wereld, (Hindoeïsme, Boeddhisme, Chinese religie, etc.). 40 exclusieve foto's in briljante kleurendruk van internatio nale topfotografen, toegelicht door prominente Nederlandse deskundigen. De interessantste kalender voor het nieuwe jaar. 5.- Bij boekhandel, gebruikelijke kontaktadressen of door storting op giro 17606 van de Werk groep Algemene Missie Kalender CMC, Den Haag, postbus 50. Het hoofdkantoor van de K.L.M. In Den Haag werd gisteravond meteen op de hoogte gebracht van de vrijlating door haar vertegenwoordiger in Monro via. Deze agent zal vandaag proberen een regeling tot stand te brengen voor de overtocht van de vier KLM'ers naar Nederland. Het zijn de 31-jarige H. A. van Dijck (hoofd van de KLM- vestiging). De 34-jarige H. Oostveen (chef passage), de 39-jarige H. Setjo (passage employé) en de 39-jarige J. M. Hoffenaar (stationsmanager). Zij werden 28 juni gevangen geno men door de Guinese regering bij wij ze van wraakmaatregel. De KLM had een paar dagen eerder de Guinese de legatie naar de Verenigde Naties ver voerd. Omdat een noodweer woedde, kon het vliegtuig niet landen in Cona kry. De piloot besloot met instem ming van de delegatieleden uit te wijken naar Ivoorkust. Dit land leefde echter op voet van onmin met Guinee en arresteerde het groepje diploma ten. De Guinese regering stelde daarop de KLM verantwoqrdelij'k en gesloot de vier KLM'ers in Conakry als gijzelaar vast te zetten. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken heeft langs alle moge lijke kanalen geprobeerd de vier gijze laars vrij te krijgen. Buitenlandse mo gendheden en de Uno werden daarbij betrokken. Tenslotte werd de vroegere ambassadeur in Monrovia, drs. H. Jon ker, die in Nederland met verlof was, uitgestuurd naar Liberia toen het scheen dat Guinee bereid was recht streeks met Nederland te onderhande len. Zijn missie mislukte echter. Pas nadat de vorige week de Guine se diplomaten waren vrijgelaten, groei de de zekerheid dat nu ook wel een ein de zou komen aan de gijzeling van de KLM'ers. TVa de halve storm van de nacht en de ochtend waaiden de eerste beukenootjes uit de bermbomen op 't fietspad, maar de meeste zijn nog loos; die vallen het eerst af. Of het een herfst met rijke boekmastzal worden, moeten we nog afwachten velen hopen er op, kinderen, vogels en viervoeters, de bosbaas, die er wat op de kweekbedden wil uitzaaien en de wandelaar-zonder-bepaald-doel, die geniet van een stille oktobermiddag, wanneer de zon haar dwarse stralen door de kronen der beuken schiet en tik-tik-tik de driekantige vruchtjes on ophoudelijk door tak en twijg ritselen. De krachtige geur der half-vergane bladeren doet even weldadig aan als de prikkelend-koele najaarslucht; ze zijn al gemixed met wat weemoed. Vooral wanneer het echt een periode mag wezen van overvloed en de beu kels zo dik gezaaid liggen, dat men ze maar voor 't oprapen, voor 't op harken en voor 't vegen heeft, prij zen we tevreden de gulle herfst. De pitten worden dan in 't bos ruw ge zuiverd, waarna thuis de zakken vol gereinigd worden van takjes, spriet jes en vuil. De loze vindt men heel ge makkelijk in een emmer water, want ze drijven boven. De schone oogst wordt op zolder gedroogd. Er is om de 8 10 jaar een zaadherfst. We moeten bij deze oktobersfeer maar niet teveel denken aan de fagine, die keelpijn en vergiftigingsverschijnselen veroor zaakt. Ik kom daar morgen nog even op terug. 29-9-67 A. B. WIGMAN BRUSSEL Op de nieuwe begraaf plaats te Mechelen is een grafschenner aan het werk geweest. Hij wierp een dertigtal houten kruisen omver en schreef met blauw krijt op een der ge denkstenen o.m. „Groeten uit Weert". De grafschenner die eerder deze week graven vernielde op het kerkhof te Herentals, liet een soortgelijk op schrift achter. DEN HAAG Nadat butler Leo van de N.V. Van Heijst was gearres teerd en vrijgelaten, ligt nu een arestatiebevel tegen de heer J. P. J. van Heijst sr. gereed. Ook ligt een arestatiebevel klaar voor mevrouw H.-K. Beiden worden ervan verdacht goederen te hebben onttrokken aan het faillis sement. Het gaat hier, evenals bjj de butler, om meubilair uit een luxe flat aan de Benoordenhoutseweg. De flat werd gebruikt als ontvangstcentrum voor onder andere buitenlandse gasten. Thans bl(jkt dat ook mevrouw H.-K. het huis be woonde. Zodra de heer Van Hejjst is aangehouden zal hfj worden voorgeleid. HARLINGEN (Texas). President Johnson heeft tijdens een bezoek aan het door zware overstromingen getrof fen zuidelijk Texas 24 districten tot rampgebied verklaard. In de stad Arroyo stortten woensdag avond laat woonhuizen en zakenpanden in onder de druk van de enorme wa termassa's van de Ragion Arroyo Co lorado, een zijrivier van de Rio Gran de. De nieuwe ramp op de tiende dag van enorme overstromingen, die ver oorzaakt zijn door de orkaan Beulah, kwam nadat de gevaren voor de stad minder groot leken te worden. ADVERTENTIE SCHIPHOL. Lord Chalfont is met het KLM-lijntoestel van Schiphol naar Londen vertrokken. De Britse onder handelaar voor Engelands toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap arriveerde, zoals gemeld, woens dagmiddag in ons land om in een per soonlijk gesprek kennis te maken met de Nederlandse ministers en andere re geringsvertegenwoordigers, met wie hij waarschijnlijk te maken zal krijgen bij toekomstige onderhandelingen over toetreding van Engeland tot de EEG. Met hetzelfde doel bracht hij reeds be zoeken aan Parijs en Bonn en zal hij nog naar Rome, Brussel en Luxemburg reizen. Op vragen wat het gevolg zou zijn wanneer Engeland eens niet tot de EEG zou worden toegelaten, antwoord de hij van oordeel te zijn dat dat niet alleen slecht voor zijn land, maar ook voor alle huidige EEG-landen zou zijn. Engeland zou als land uiteraard verder moeten en zich dan concentreren op de banden, die het land thans heeft. Gr.- Brittannië zou er dan het beste van moeten maken, maar hij meende dat de beste oplossing zou zijn wanneer En geland tot de gemeenschappelijke markt zou toetreden. Lord Chalfont merkte op dat de Fransen steeds gezegd hebben, dat zij geen veto zouden uitspreken en hij zei te geloven- wat de Fransen zeiden. Hij gaf evenwel toe ervan overtuigd te zijn dat de onderhandelingen wel eens lang zouden kunnen duren en moeilijk zou den zouden zijn. VEENENDAAL Nadat hij een buitengewone raadsvergadering had bij gewoond, verrichtte de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf Van Lynden van Sandenburg, vanmorgen tegen half twaalf de officiële opening van het nieuwe raadhuis. De commissaris stelde als offi ciële openingsdaad het carillon in werking, dat het Wilhelmus speelde. De plechtigheid werd bijgewoond door een zeer groot aantal genodigden en trok ook veel publieke belangstelling. In een toespraak bood de commissaris rfan de gemeente Veenendaal zijn geluk wensen aan. „Voor Veenendaal is het uiterst moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen. Veenendaal staat bij de pro vincie bekend als een gemeente die met beide benen op de grond blijft staan", aldus de commissaris. Hij legde de nadruk op de vele andere investeringen die Veenendaal naast de bouw van het raadhuis moet doen. Dat Veenendaal desondanks een sluitende begroting heeft vond hij een compli ment aan het adres van het gemeente bestuur waard. „Veenendaal zal in de toekomst een belangrijke rol gaan spelen en zal uit groeien tot een gemeente met 50.000 in woners", zei de commissaris. Het eerste plan voor de bouw van 'n raadhuis dateert van 1949, de rijksgoed keuring voor de bouw kwam eind 1964 af. De commissaris prees met name de Veenendaalse burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, die veel heeft gedaan om 't raadhuis te realiseren. Als geschenk van de provincie bood de heer Van Lynden van Sandenburg symbolisch een reliëf in brons aan, dat over enkele weken een plaats in het nieuwe raadhuis zal krijgen. In 1938 trok het toenmalige gemeen tebestuur er al op uit om zich over raadhuizen en raadhuisbouw elders te oriënteren, aldus burgemeester Hazen berg, tijdens de buitengewone raads vergadering. „De in die tijd dreigende en vrij spoedig helaas uitgebroken wereldoor log, de hierop aansluitende rampzalige bezettingstijd en de daarna volgende periode, waarin alleen sprake kon zijn van herstel en opbouw van het nood zakelijkste, had ten gevolge dat het be staande voornemen eerst in 1949 kon worden omgezet in een opdracht aan het architectenbureau Van Embden. Ik herinner o.a. aan het bepalen van een definitieve plaats, het ter beschik king krijgen van de nodige gelden, het verkrijgen van de goedkeuring van het college van gedeputeerde staten der provincie, alsmede binnen 't kader der bouwcontingentenverlening die van het Rijk. Die laatste barrière was tenslot te genomen, toen minister mr. Van Aartsen de definitieve rijksgoedkeuring op 30 december 1964 verleende. Op 3 mei 1965 beleefden we, mijnheer de commissaris, het voor de gemeente vreugdevolle moment, dat u eveneens naar Veenendaal kwam en wel om de eerste paal te slaan. Andermaal bent u in ons midden, nu om de officiële opening te verrichten, een dag waarnaar we hebben uitge zien. Aan allen op welke plaats ook, die daar opaan hebben gewerkt, zou ik het gezegde in herinnering willen brengen „De vrucht van de arbeid is 't zoetste van alle genoegens". Ik meen te mogen stellen, dat een zo wel in de omgeving als in onze als in dustrieel gekwalificeerde gemeente vol komen passend eigentijds bouwwerk is ontstaan, waarover we ons bijzonder kunnen verheugen. Dat we inmiddels van verschillende personen buiten eigen directe omgeving woorden van lof mochten horen ver heugde ons. Te verwachten dat er geen uitspraken in andere zin zullen worden vernomen, zou betekenen de wereld niet te kennen. Hierbij laat ik uit de aard der zaak buiten beschouwing een zekere categorie van lieden, die alleen maar leeft in het negatieve, waarvan slechts en altijd weer een afkeurend oordeel wordt gehoord met name wan neer het gaat om hetgeen de overheid doet of waarvoor deze verantwoorde lijk is. Hoe het ook moge zijn, ik ben van oordeel dat we een gebouw hebben gekregen, waarin het z.g.n. representa tieve deel met dat hetwelk aan de diensten (met uitzondering dan van de politie die nog enige tijd op haar ge bouw zal moeten wachten) en aan de afdelingen is toebedeeld, een gave een heid is geworden. Voor alle werkers in gemeentedienst die voortaan in dit raadhuis een plaats zullen innemen, betekent het een enor me verandering, die overgang van don kere en nauwe ruimten, naar kamers met licht in aangename sfeer. Ik ken onze medewerkers voldoende om te weten, dat ze niettemin ook in de nieuwe situatie de gedachte zullen blijven beleven, welke in Cicero's „De officiis" is te vinden: „Dat de heer niet eerbiedwaardig moet zijn door zijn huis, doch het huis door zijn heer". Mevrouw, mijne h^ren, leden van de raad: Niet minder groot dan voor de amb tenaren is voor u de verandering, die vanaf heden intreedt. Verreweg de meesten uwer hebben nog nimmer als raad vergaderd in het eigen huis der gemeente. De ruimere en betere accom modatie, welke voortaan te uwen dien ste staan, zal uw taak en de uitoefening daarvan veraangenamen en vergemak kelijken, nu een einde is gekomen aan een „zwerversperiode" van ongeveer 12 jaren. Zeer recent werden mijn gedachten nog weer eens bepaald bij een stukje gewijde geschiedenis, te vinden in 2 Kronieken 19. Om uw geheugen even tegemoet te komen, daar wordt ons be schreven, hoe Josafat, Koning van Ju- da, na een oorlogsperiode, zijn volk te rugvoerend op het oude pad der vade ren, in alle versterkte steden rechters aanstelt en hun opdraagt recht te spre ken zonder aanzien des persoons en de gerechtigheid te dienen. De normen dier taakstelling zie ik volkomen parallel lopen met die voor de uwe. Het is niet mijn bedoeling dat ge deze herinnering ondergaat als een ingebrekestelling met betrekking tot hetgeen achter ligt, doch veeleer als een aansporing, bij alle verschil welke er onder u is qua levensbeschouwelijk uitgangspunt, om voort te blijven gaan in het afdoen op zakelijke wijze van al hetgeen, waartoe u ook in de toekomst geroepen zult worden. Het belang der gemeente is daarme de in het verleden gebaat geweest en zal het zijn in de toekomst bij de uit eigen structuur voortkomende ontwik kelingsgang der gemeente en de rol haar toegedacht in van provinciaal- en rijks wege verschenen studies, alsmede niet minder tot welzijn van de Veenendaal se gemeenschap". Hierna nodigde burgemeester Hazen berg de Commissaris der Koningin uit de opening te verrichten. Het verzoek tot opsporing en aanhou ding is inmiddels doorgegeven aan alle Nederlandse politiekorpsen en aan het personeel van de grensbewaking. Tot nu toe zonder resultaat. De' heer Van Heijst sr. logeert al enige dagen in een hotel in Grobbendonk in België, waar een radiatorenfabriek van de fir ma staat. De officier van justitie mr. drs. E. A. J.'Hillen kan, indien hij dat wil, om uitlevering vragen. De officier wilde echter niets van zijn plannen bekend maken. Intussen heeft J. H. H. van Heijst jr. afscheid genomen van het Haagse be drijf aan de Cruquiuskade. Dat gebeur de gistermorgen, toen de curatoren hadden laten weten dat het beter was dat de 24-jarige directeur zich niet meer in de fabriek liet zien. Siebe van der Zee, directeur van het televisiebedrijf van de Avro, heeft er kend dat hij Van Heijst vaak „de weg heeft kunnen wijzen naar leuke orders, omdat ik nu eenmaal veel mensen ken; ook buiten de omroep. In ieder geval blijkt daar wel uit, dat ik er niet met de laatste centen van het arme perso neel vandoor ben gegaan, zoals wei is gesuggereerd". Siebe van der Zee zegt dat het be drag dat hij kreeg, per jaar verschil de. „De van Heijsts waren vrienden van ons. Ik ken hen al twaalf jaar. Dan is het toch normaal dat je wat doet als je daar kans toe ziet. Vroeger heeft hij wel eens aan me gevraagd of ik bij hem in dienst wilde komen, maar die voorstellen heb ik afgewezen, «1 bleef ik hem op een vriendschappelijke manier helpen". HONGKONG De Chinese geheime politie heeft een aantal hooggeplaatste anti-Maoistlsche luchtmachtofficieren gearresteerd en hun plannen om 20 MIG-straaljagers op de „witte wolk" luchthaven van Kanton op te blazen, verijdeld. Dit vertellen reizigers die van het vaste land in Hongkong aan kwamen. Twee Chinese luchtmachtpiloten zou den zich met messteken van het leven hebben beroofd, omdat zij met de dood bedreigd werden voor hun weigering naar het front tussen China en Sikkim te gaan. De plaatsvervangend militaire bevel hebber van de provincie Kwamtoeng waarvan Kanton de hoofdstad is, heeft een poging gedaan zich op te hangen, omdat hij verantwoordelijk werd ge steld voor het grootste deel van de chaotische pro-en anti-Mao machts strijd, vertelden de reizigers. Tanks zijn naar het vliegveld van Kanton gereden om de MIG-straalja- gers te beschermen die daar verschei dene dagen geleden aankwamen en die gebruikt zullen worden bij een lucht- show op 1 oktober, de nationale feest dag van China. Een reiziger zei dat hij gehoord had, dat een groep officieren die Lioe Sjao- tsji, Mao's aartsvijand, trouw waren gebleven, van plan waren de MIG's op te blazen om de festiviteiten in de war te sturen. De tijdbommen zouden op 30 sept. te middernacht afgaan. BREDA Het echtpaar Polen-Inne- mee uit Bergen op Zoom moet op 6 ok tober voor de Bredase rechtbank ver schijnen. Dan zal worden beslist of de voorlopige onttrekking van de acht kin deren van het echtpaar aan het ouder lijk gezag al dan niet bekrachtigd moet worden. (Van onze weerkundige medewerker) gistermiddag hadden we een prach- tig weertype met weinig wind en temperaturen tussen 22 en 23 graden. De tekenen wijzen er op, dat het weer ook gedurende 't weekeinde overwe gend gunstig zal blijven. Weliswaar neemt 't mooiweer-hogedrukgebied boven Zuid-Polen in betekenis af en verplaatsen storingsfronten boven het westelijk deel van de Noordzee en van Ierland tot Biscaje zich in noord oostelijke richting, maar de activiteit ervan zal in onze omgeving vermoede lijk niet erg groot zijn. De kans op een bui blijft in het binnenland tamelijk gering, terwijl er na ochtendmist op de meeste plaatsen zonnige perioden blijven voorkomen. Op zijn hoogst zal zo'n Noordzeestoring de bewolking tijdelijk wat doen toenemen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1