N.V. v.h. Fa. J. E. van Schuppen Overheid moet zich laten leiden door Gods Woord verzorgde de representatieve inrichting van het raadhuis In het nieuwe Raadhuis sanitaire installaties koud - warm - brandleiding dakbedekking binnenhuisarchitectuur hoogstraat 16 - veenendaal - tel. 10312 Bouwkosten Opdracht dateert van 1950 Uitkijktoren verdwijnt S.G.P. besprak gezag U HET WO E.H.B.O. -cursus van Rode Kruis Druk als een klein baasje Betaal per kwartaal Schoolcompetitie Veilig Verkeer werd door ons het volgende verzorgd LOODGIETERSBEDRIJF EIKENLAAN 20 - VEENENDAAL - TELEFOON 08385- 11445 Verlichtinffscontrole Vei lip Verkeer VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 ADVERTENTIE VEENENDAAL Dindsdagavond hield de studievereniging van de Staatkun dig Gereformeerde Partij, „Petrus Datheen" haar jaarvergadering in de con sistorie van de gereformeerde gemeente aan de Fluiterstraat. Tijdens de verga dering, die door 37 leden werd bezocht, werd een bestuursverkiezing gehouden, waarin de aftredenden, de heren G. van de Berg. F. Haaiboom en A. L. Snijders allen werden herkozen. De voorzitter van de studievereniging, de heer G. van de Berg, hield een inleiding over „het gezag". In zijn inleiding zei de heer Van den Berg ondermeer: „Het levenspatroon is vooral na de tweede wereldoorlog sterk gewijzigd. Een groot gedeelte van het Nederlandse volk is losgeweekt van Gods Woord en de criminaliteit, zowel van volwassenen als jeugdigen, neemt toe. Er wordt een steeds sterke re roep naar vrijheid gehoord, men wil vrij zijn om verdovende middelen te gebruiken, om te kunnen scheiden enz. Men wil in het algemeen geen gezag meer aanvaarden, zodat er sprake is van een gezagscrisis. De oorzaak van het feit, dat het gezag van de overheid niet functioneert moet waarschijn lijk gezocht worden in enerzijds de niet juiste taakvervulling van de overheid en anderzijds doordat een groot deel van ons volk niet meer leeft bij de Bij bel, maar sterk beïnvloed is door de welvaart. Hierdoor ontstaat een nihilis me en gaat de mens leven bij brood en spelen", aldus de inleider. De heer Van de Berg ging vervolgens in op wat hij ziet als de oorsprong van het gezag: „Het gezag vindt zijn oor sprong in Gods woord, waar God de mens heerschappij over de dieren, de aarde en de vruchten geeft. Na de val kreeg de ene mens ook heerschappij over de andere. Alle heerschappij komt dus van de Here God", aldus de inlei der, die verder ging: „God heeft in z'n algemene genade de ene mens heer schappij over de andere gegeven en de overheden ingesteld om der zonde wil, zoals Christus tegen Pilatus zegt: „Ge zoudt geen heerschappij over mij heb ben, indien u die niet van Boven ge geven ware". Calvijn heeft op het Bij bels fundament voortgebouwd, maar de opvatting over het gezag, die de Bijbel duidelijk leert, is regelmatig heftig be streden". De inleider dacht aan de Franse re volutie, waar tegenover de soevereini teit van God de „volkssoevereiniteit" gezet werd. „Men ging er van uit, dat de soevereiniteit naar haar wezen berust in het volk. Hierop is ons antwoord 't woord van Groen van Prinsterer, die schreef dat men tegen de revolutie het Evangelie moet plaatsen". „Aan de andere kant", aldus de heer Van de Berg, „zijn er stromingen, die de staatsalmacht voorstaan. De gedach te, dat de staat de hoogte uitdrukkings vorm van het leven is moet eveneens als niet-bijbels worden afgewezen. Men vindt deze stromingen ook in de huidi ge gezagsopvattingen terug, want ener zijds treedt de overheid regelend op, zonder dat zij daartoe gezag ontvangen heeft, als zij bijvoorbeeld mensen ver plicht te betalen voor een schap waar van men geen lid wil zijn en anderzijds handhaaft zij haar gezag niet als dat een bijbelse opdracht is. Er wordt bijvoorbeeld steeds meer toegegeven aan de aandrang tot bijv. gokken en andere bedenkelijke kunst uitingen als boeken en films. Boven dien worden misdadigers steeds milder behandeld. Het zal een zegen zijn, als de overheid zich in de gezangshandha- ving weer laat leiden door Gods woord, waartoe ze ook in 1967 geroepen is", aldus de heer Van den Berg in zijn in leiding. RHENEN Op de „Laarsenberg" gaat een ontsierend obstakel verdwij nen. Al enkele jaren staat er achter het sportcomplex „Candia" een hoog opge trokken uitkijktoren, die in gebruik was als observatiepost van de luchtbescher- mingswacht van het leger. Deze toren wordt momenteel gesloopt en zal wor den overgebracht naar Zeeland, waar herbouw plaats vindt. Daar zullen bo vendien nog enkele elementen aan het bouwwerk worden toegevoegd, teneinde een nog beter uitzicht te verkrijgen. Op de „Laarsenberg" stond de toren op een betonnen fundament. Dit enor me brok beton wordt in de loop van de volgende week door de genie opgebla zen. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie LEERSUM 28 september Nu de gasten na deze mooie zomer Leersum verlaten hebben, de dorpsstilte weer keert, en de tinten van de herfst de bomen gaan kleuren, voelen wij Leer- summers ons weer de eigenlijke bezit ters en dus ook behoeders van alles wat ons dorp en de natuur er omheen aan schoonheid biedt. De Vereniging voor Dorpskarakter en Natuurschoon, (de naam zegt het al), streeft er zoveel mogelijk naar de oude plekjes van ons mooie dorp in hun oorspronkelijke staat te houden, en meent bijvoorbeeld dat ook aan de ver zorging van het kerkhof wel iets gedaan mag (of mogen we zeggen MOET) wor den. Zouden enige mensen wel dan niet lid van onze vereniging, op zich willen ne men, hier af en toe een kijkje te nemen en met liefderijke hand een en ander te verzorgen? De technische dienst onder houdt het kerkhof wel, maar kan be zwaarlijk hier nog meer tijd en zorg aan besteden. Wie neemt hiertoe het inititatief? De jeugd houdt af en toe onder lei ding van onze leden, gewapend met prikstokken en plastic zakken, een tocht door onze bossen om alle rom meltjes en papier op te ruimen, achter gelaten door onachtzame bezoekers. Er valt veel te doen om ons dorp zo prettig en zo leefbaar mogelijk te ma ken. Werkt allen hieraan mee!!! a LEERSUM. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft besloten om een tweede verlichtingscontrole van motor rijtuigen of bromfietsen te organiseren voor hen die niet in de gelegenheid wa ren gebruik te maken van de reeds ge houden controle. Deze verlichtingscon trole zal plaatshebben op maandag avond 2 oktober van 19 tot 21 uur aan de Lomboklaan ter hoogte van garage Thijssen. Deze controle is geheel gratis en heeft tot doel na te gaan of de koplam pen juiste hoogte en lichtsterkte heb ben, goede achterverlichting, remlich ten e.d. Gegadigden dienen zich met hun voertuig van de Koningin Juliana- laan of Burgemeester Van de Bosch laan te begeven naar de Lomboklaan en richting Rijksstraatweg op te stel len, aangezien slechts aan een zijde van de Lomboklaan gewerkt kan wor den. NIEUWE GEMEENTEHUIS IN GEBRUIK STRAKKE LIJNEN UITGEVOERD IN GLAS EN BETON ADVERTENTIE matsen VEENENDAAL In verband met het 100-jarig bestaan geeft het bestuur van het Roode Kruis, afd. Veenendaal, de gelegenheid een cursus in EHBO te volgen. De eerste cursusavond is op maandag 2 oktober in het RK gebouw (naast het OCB gebouw). Men kan zich hiervoor opgeven op de onderstaande adressen: L. K. van Ooyen, Davidsstraat 37; J. van Donkelaar, Prins Bernhardlaan 139; H. M. Zilstra, Nutsspaarbank, Kerkewijk 6; A. van Manen, Dennen laan 73; J. van Vliegen, Van der Duyn van Maasdamstraat 20, en ook op 2 ok tober in het Roodekruisgebouw. tussen alle kamers. Hiermee is nog maals in zekere zin uitdrukking gege- van aan het gemeenschapsgevoel. De gevel hangt als een licht scherm van hout, glas en eterniet aan de struc tuur en het spel van open en dichte houten zonwering zal ervoor zorgen 't leven in het raadhuis naar buiten toe voelbaar te maken. Aan dit eenvoudige volume zijn nog enkele betonnen toe voegingen in de vorm van het volume van het trappenhuis aan de achterzijde, die de césure tussen representatie en werkruimten markeert. Aan de pleinzijde is een luifel met terrassen, begeleid door de toren met carillon, terwijl het burgemeestersbal kon uitsteekt, naar het plein toe als plastisch element voor de strakke ge vel. Het raadhuisplein, wordt metter tijd omringd door nieuwe bebouwing en zal aansluiten op het nieuwe winkelcen trum. Hiervan hoopt men dat, net als in de oude kernen waar het raadhuis plein vaak een aangewezen trefpunt is, hier ook een aangename stedelijke ruimte zal ontstaan waarvan het raad huis het hoofdaccent zal zijn. De archi tecten hebben verder alles in het werk gesteld om de binding van het gebouw met het plein te versterken Het raadhuis is wat betreft de con structieve opzet een betonskelet gefun deerd op voorgespannen betonpalen. De grondslag ter plaatse bestaat tot 8 a 10 meter onder het maaiveld, dat circa 6 m boven Nieuw Amsterdams Peil is gelegen, voornamelijk uit zandlagen met sterk wisselende vastheden. Daar onder wordt een vrij dikke veenlaag met geringe draagkracht aangetroffen. Nog dieper komt een zandpakket voor met een dusdanige vastheid dat hierop een gebouw als het onderhavige ge fundeerd kan worden zonder noemens waardige zettingen (of zettingsver- schillen) te mogen verwachten. Er werd daarom een fundering op pa len gekozen. Het werden circa 150 stuks geprefabriceerde voorgespannen betonpalen elk met een draagvermo gen van circa 70000 kg waarvan de voeten gemiddeld reiken tot circa 13 m beneden het maaiveld. Het gehele raadhuis is onderkelderd. De begane grondvloer bestaat uit een vlakke plaat met verzwaarde stroken die door kel derwanden en vierkante kolommen zijn belasting naar de fundering overdraagt. Met deze keuze werd een geringe con structiehoogte bereikt waardoor meer vrije hoogte in de kelde r beschikbaar kwam. De verdiepingvloeren en de dakvloer rusten op ronde kolommen. Deze vloeren zijn uitgevoerd als zo genaamde cassettevloeren. Hierbij wordt het beton op plaatsen waar in de constructie slechts trekkrachten optre den (die door de wapening worden op genomen) als het ware weggesneden. Hiermee wordt een aanzienlijke ge wichtsbesparing bereikt, terwijl toch door de hoogte van de overblijvende ribben een grote stijfheid wordt ver- Het Veenendaalse college van B. en W. en de gemeentesecretaris op het royale plein voor het nieuwe gemeente huis. V.l.n.r. C. N. van Kuyk, M. Bast- meijer, burgemeester mr. dr. J. Hazen berg, gemeentesecretaris D. van Manen, R. Koppenberg en Ant. de Ruiter. O kregen. Het is duidelijk dat de genoem de gewichtsbesparing de hoeveelheden beton en wapeningsstaal vermindert alsmede het aantal betonpalen. Aangezien bovendien de onderzijden van alle ribben per verdieping op één niveau liggen wordt een grote flexibi liteit wat betreft de indelingsmogelijk heden verkregen. Ten aanzien van het betonskelet als geheel valt nog op te merken, dat ho rizontale krachten zoals door wind op gewekt, worden opgenomen door ver ticale constructies, zoals trappehuizen en liftschachten. Tevens is het skelet praktisch geheel omgeven door aanéén gesloten gevelpanelen. Het voordeel van het toepassen van een dergelijke gevel is dat het beton niet wordt blootgesteld aan voortdurende temperatuurswisse lingen met de daarbij behorende vorm veranderingen. Totaal werd voor kelder en skelet circa 2500 m3 beton gebruikt, terwijl hierin circa 210.000 kg wape ningsstaal werd verwerkt. O De burgemeesterskamer in het nieu we raadhuis. Zuivere bouwkosten f 3.150.000.- Warmtetechnische installatie f 564.000. Elektrotechnische installatie f 236.000.- Liften f 96.000.- Telefooninstallatie f 75.000.- Diverse aansluitkosten f 14.000.- Archtectenhonorarium, ad- vieskosten, kosten van toezicht. f 625.000. 4.760.000.- Kunstwerken 1% f 47.600,- f 4.807.600.— Grondkosten, incl. plein f 430.000.- Inventaris, incl. carillon f 500.000.- Diverse kosten en afron dingen. f 2.400. Verleend krediet f 5.740.000.- VEENENDAAL - Vanmorgen heeft de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht het raadhuis officieel geopend. Hij stelde door op een knop te drukken het carillon in werking. Burgemeester Hazenberg hield tijdens een buitengewone raadsvergaderingdie aan de opening vooraf ging een toespraak. „In onze als indus trieel gekwalificeerde gemeente is een volkomen passend eigentijds bouwwerk ontstaanwaarover wij ons bijzonder kunnen verheugen"aldus de burgemeester. ADVERTENTIE Zó druk hebben de meeste huis vrouwen het U moest eens we ten, hoe vaak uw vrouw bijv. al leen al per dag, per week, per maand, naar de bel moet hollen. Tracht dót althans te beperken. Een mogelijkheid: als u als abon nee van het dagblad De Vallei per week of per maand betaalt, schakel dan over „op kwartaal" 10,80). U kunt dit doen op gironummer 1321600. Nóg beter: vraag ons om toezen ding van een machtigingsformu lier tot automatische afschrijving. Het bespaart u incassokosten. Maak het U zelf gemakkelijk VEENENDAAL Reeds een aantal jaren wordt door het Verbond voor Vei lig Verkeer een schoolcompetitie voor leerlingen van het voortgezet onder wijs gehouden. Werden de wedstrijden tot nu toe in het voorjaar georgani seerd, dit jaar zal men het in het na jaar doen. De organisatie is in grote lijnen gelijk aan andere jaren: het win nende team van de plaatselijke wed strijd gaat naar de districts wedstrijd in Zeist en maakt dan kans om uit te ko men in de landelijke finale. De winnaar van die fnale wordt afgevaardigd naar de internationale wedstrijd om de Cou pe Scholaire Internationale van het in ternationaal verbond voor Veilig Ver keer. Dit jaar zullen drie Veenendaalse scholen hun krachten meten tijdens een wedstrijd, die waarschijnlijk in de der de week van oktober gehouden zal wor den. De Chr. Huishoudschool I, het Christelijk Lyceum en de hervormde ULO I nemen elk met een team van vier man deel. De leertijd van de deel nemers ligt tussen 12 en 14 jaar. De districtswedstrijd in Zeist wordt gehouden op 11 november, terwijl de landelijke finale plaatsvindt op 25 no vember in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Met de toenemende ontwikkeling van Veenendaal kwam het gemeentebe stuur reeds in 1950 tot de conclusie, dat men het niet langer kon doen met het pand aan de Hoofdstraat als raadhuis. Trouwens, het is na zoveel jaren wach ten onbegrijpelijk hoe deze situatie nog gehandhaafd kon blijven. Voor het project van het nieuwe gemeentehuis werd in 1950 opdracht ge geven aan ir. S. J. van Embden. Maar tussen het plannen maken en het bou wen bleek nog een hele stap te lig gen. Men moest allereerst wachten op het benodigde krediet; later bleek dat de ontwikkeling nog sneller ging dan men had voorzien; het programma moest worden herzien en uitgebreid. Er kwam ook nog verandering in de si tuatie. Dit al had repercussies op het project, dat telkens bijgewerkt moest worden en aangepast aan de nieuwe eisen en ook aan de veranderingen in het uiterlijk van de plaats zelf Dus voor de oorspronkelijke archi tect en zijn huidige compagnons is het een plan met een zeer uitgebreid ver leden. De hoofdgedachte van het plan was en is gebleven de representatie ve ruimten en werkruimten in een sim pel volume samen te vatten. Hiermee werd uitgedrukt, dat het ene zonder 't andere niet mogelijk is en dat het hele gebouw ten dienste staat van de ge meenschap. Vanaf de hoofdingang treedt men binnen in de centrale hal, met hoofd trappenhuis, die zowel toegang geeft tot de representatieve ruimten aan de rechter kant, als tot de verschillende werkafdelignen aan de linkerkant. Als enige afwijking in de simpele op zet van zich repeterende vloeren is ten dienste van het interieur van de Raads zaal en publieke tribune gespeeld met de vloemiveaus. Deze zaal is hoger dan de andere ruimten, wat zich ook in de gevel manifesteert, en waardoor een speciaal accent verkregen wordt. Het gebouw bestaat uit een met zorg ontwikkelde betonstructuur, welke in het interieur zichtbaar is. Deze is bedoeld als bindend visueel element

De Vallei | 1967 | | pagina 3