Geelzuch t-epidemie wil niet wijken Caro wil je i een stok kaas uit het vuistje -rijpvitaal, echt... Actief beleid door creëren Raad voor Arbeidsmarkt Pleidooi van zeven kerken voor vrede VRIEZENVEEN NEEMT MAATREGELEN Si Kwartaalbericht DAGRAVIT TOTAAL Telexverkeer in gevaar door dreigende kabelbreuk VAN 0NZ1 ELI FXSTAI FEI L B NORTON KVP-zorgen Collegegelden Uitverkoop PLAN VAN DE DRIE V A KCEN TRALEIS: SAMENWERKING MEDEPLICHTIG LANGE TERMIJN TOPMAAND SCHOOLVERZUIM VARIATIE VOEDZAAM MAK^ BS H W H ^hvw rovvzaaoA ALTERNATIEF VIËT1SAM Veront rustin» in Limburg over tankwagens Dutch Internationals Funu Loop van kanon uit 18e eeuw gevonden bij Emmeloord .«KÏÏSf Ook radio en t.v. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 VRIEZENVEEN Vanochtend heeft burgemeester H. VV. K. ridder Huyssen van Kattendijk de raad van Vriezen veen een reeks maatregelen aangekondigd, die de geelzucht in Westerhaar Vriezenveensewijk moeten indammen. Ondanks alle inspanningen van medici en gemeentelijke over heid woedt de epidemie, die in mei begon, nog altijd voort. De hoofdinspecteur van de volks gezondheid heeft geen duidelijke be smettingshaard kunnen vinden van de geelzuchtexplosie die sinds het begin 620 mensen ziek heeft ge maakt. Zij constateert een nauwe lijks merkbaar afnemende stroom van twintig tot vijfentwintig nieuwe gevallen per week. De twee dorpen waar de geelzucht heerst tellen sa men 4.250 inwoners. „De top is voorbij. De ziekte zal nu langzaam afnemen. Het is ge waagd een schatting te doen, maar ik heb goede hoop dat de zaak met twee, drie maanden is afgelopen," verzekerde ons gisteravond echter de epidemioloog H. Bijkerk, die de ziekte in de Overijsselse dorpjes voor de inspectie van de volksge zondheid nauwlettend heeft bestu deerd. „De oorzaak is een virus. De ver-/ breiding gaat via contact-infecties. Een vaccinatie bestaat niet. We kun nen rustig aannemen dat het aantal mensen dat ermee is besmet enkele malen groter is dan het aantal dat ziek wordt. Het zou me niet verba zen als tweederde van de bevolking al besmet is geweest. Als op zeker UTRECHT De drie vakcentrales willen 'n Raad voor de Arbeidsmarkt in het leven roepen, bestaande uit ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers en uit hoge ambtenaren van de ministeries van Sociale Zaken en van Onderwijs en Wetenschappen. De Raad moet het werk van de be staande organen bundelen en hiaten opvullen. De adviezen moeten zo zwaar wegen, dat overheid en bedrijfsleven er in feite niet omheen kunnen. De werkgelegenheidscommissie van de samenwerkende verbonden (Neder lands Verbond van Vakverenigingen, Nederlands Katholiek Vakverbond en Christelijk Nationaal Vakverbond) heeft een „notitie met betrekking tot de institutionele opzet van een arbeids marktbeleid" gestuurd naar regering en parlement, naar Stichting van de Arbeid en naar de Sociaal-Economische Raad. In deze laatste instelling zou het nieuwe orgaan moeten worden inge bouwd. De vakcentralen menen dat er nog te weinig gegevens zijn, die een actief arbeidsmarktbeleid mogelijk maken. Het ministerie van economische zaken neen.t soms wel maatregelen om werk gelegenheid te scheppen, maar men werkt nog te weinig samen. De heer F. Willems, de voorzitter van de werkgelegenheidscommissie, verwees gisteren ook naar een uitla ting van de Organisatie voor econo mische samenwerking en ontwikkeling, die Nederland gebrek aan coördinatie verweet. Hoe de vraag naar werknemers op middellange termijn zal zijn, is vrijwel onbekend. Men weet wel hoeveel men sen op korte termijn de beroepsbevol king zullen versterken en welke oplei ding zij hebben. Na enkele jaren echter is men op deze groep de greep kwijt. Een Raad voor de Arbeidsmarkt zou met behulp van gegevens verzameld mede door regionale vertakkingen van de Raad de mogelijkheden voor een werkelijk beleid moeten verschaffen. Topambtenaren, van verschillende de partementen worden „medeplichtig" aan de adviezen, omdat zij zelf deel uitmaken van de Raad; lichtte de heer Williams toe. Voorzitter zou kunnen zijn een „regeringscommissaris voor arbeidsmarktpolitiek", die tevens voor de coördinatie in overheidskringen moet zorgen. De medewerking van de ondernemers is onontbeerlijk, beseffen de vakbon den. Men is echter wel optimistisch. Enerzijds werken de ondernemers mee aan de opstelling van een economisch programma op middellange termijn, anderzijds blijken in het Centraal-So- ciaal Werkgeversverbond gedachten te leven, die in dezelfde richting wijzen. Overigens eisen de vakcentralen niet dat adviezen dwingend worden opge legd. liet is zeer wel mogelijk dat een on dernemer tegen de richtlijnen ingaat omdat hij op korte termijn gezien na deel van deze aanbevelingen verwacht. Op langere termijn echter zullen ook werkgevers er helang bij hebben zich naar de adviezen van de Raad te rich ten, geloven de vakverbonden, vooral ook omdat hun eigen vertegenwoordi gers bij de opstelling zijn betrokken. Als een groot gemis voelt de vakbe weging het ontbreken van gegevens over de afzonderlijke bedrijfstakken. Automatisering kan- ook in tijden van hoogconjunctuur ontslagen teweeg brengen. Een ontwikkeling als in de Rotterdamse haven zou tijdig onder kend moeten worden. Daarom hecht de vakbeweging grote waarde aan haar plan, dat zij beschouwt als een bijdra ge tet pen flicpiiccie ogenblik 70 procent van de bevol king met het virus is besmet ge weest gaat de zaak aflopen, omdat de kansen voor het virus te gering worden." „Dat de top ruim voorbij is mag blijken uit een aantal nieuwe geval len. Begin juni hebben \ye een week gehad met 110 nieuwe kieken, later werden dat er 70 tot 80 en nu 20 tot 25. Dat is niet het minst te danken aan de Vriezenveense arts H. de Vries. Die man heeft zich werkelijk de beroerte gewerkt," aldus dokter Bijkerk. Minder optimistisch is behalve de hoofdinspectie van de volksgezond heid ook de Vriezenveese burgemees ter. „Ik constateer geen afneming van het aantal gevallen", zo zei hij ons gistermiddag. „Alle zwakke plekken in de beide dorpen worden uitvoerig bekeken. De deskundigen hebben me verzekerd dat het niet aan het drinkwater ligt, maar waar aan het wel ligt is tot nu toe een raadsel." Sociaal en hygiënisch staan Wes ten haar en Vriezenveensewijk niet zich de afgelopen maanden inge spannen vooral de persoonlijke hy giëne van de mensen te verbeteren. Ambtenaren van de Keuringsdienst van waren speuren in winkels en bedrijven naar een mogelijke be smettingsbron. „Opmerkelijk is", aldus de burge meester „dat de ziekte vrij duide lijk beperkt blijft tot Westerhaar en Vriezenveensewijk. Er zijn wel wat besmettingsgevallen in Vriezenveen, maar het ziet er toch naar uit dat de oorzaak in de twee dorpen moet worden gezocht." De ziekte veroorzaakt een zeer hoge absentie op de lagere scholen in beide dorpen. Van de 600 leerlin gen zijn er op het ogenblik ongeveer 100 ziek. „Het aantal zieke kinderen op mijn school is sinds de zomervakan tie steeds toegenomen", zei ons de heer J. A. G. van Oosten, hoofd van de Bijzondere lagere school. „Vori ge week waren het er 47 van de 260 leerlingen. Op 1 juli nog maar 30." Een sterke toeneming constateert ook de heer A. D. P. A. Hagoort, hoofd van de Rehobothschool. „Voor de vakantie waren er 5 van de 223 ziek, nu al 23." Aleen de veel klei nere openbare lagere school heeft een lichte teruggang geconstateerd. Daar zijn nu nog 25 scholieren ab sent. De sterke absentie stelt de onder wijskrachten voor problemen. „Het is ook zo gevarieerd", aldus de heer Hagoort. „Er zijn kinderen die in het ziekenhuis liggen, kinderen die de hele dag thuis moeten blijven en kinderen die voor halve dagen naar school mogen." Om de geelzuchtexplosie doeltref fend te bestrijden zijn volgens de autoriteiten ingrijpende maatrege len als versnelde sanering en nieuw bouw van scholen hard nodig. De openbare lagere school is al enkele jaren geleden afgekeurd. De ge meente heeft tot nog toe de school niet willen sluiten omdat men meent de kinderen op school beter onder hygiënische controle te kunnen hou den. Ook de woontoestanden zijn er al les behalve ideaal. Grote gezinnen die met tien tot vijftien mensen de beschikking hebben over 3 slaapka mertjes zijn er geen uitzondering. „Juist dergelijke dingen", bevestigt dokter Bijkerk, „geven deze ziekte hepatitis een kans. Die mensen leven daar dicht op elkaar." in het voorste gelid. Medici hebben ADVERTENTIE AC w *-9 3 w W N O H H SC M ba 3 w M f w W f M Ar Tijdens het uitzagen van takken is de negentienjarige Th. Degen uit Beunin- gen uit een boom gevallen. Hij was op slag dood. DEN HAAG Vooraanstaande ver tegenwoordigers van zeven grote ker ken in Nederland hebben gisteren in een oplaag van vijftigduizend exempla ren een verzoekschrift laten versprei den waarin zij het parlement en de re gering vragen om een duidelijke stel lingneming voor de vrede. Een van de punten uit het verzoek schrift dat omstreeks half december aan de Staten-Generaal en de regering zal worden aangeboden is: Niet de NAVO moet de kern zijn van onze bui tenlandse politiek, maar het werkelijk streven naar vrede in de wereld. De andere punten v^n het petitionne ment van het onlangs gestichte Inter kerkelijk Vredesberaad zijn: Het invoeren van een alternatieve dienstplicht. Daarbij zal iedereen naar eigen geweten een persoonlijke keus moeten kunnen maken uit de bestaan de militaire dienst, het dienst nemen bij politietroepen van de Verenigde Na ties,' het voor twee jaar gaan werken in een ontwikkelingsland en een bur gerdienst in eigen land. Een onafhankelijke opstelling van de Nederlandse delegatie op de komende wereld- en handelsconferentie in New Delhi (februari volgend jaar). Van het parlement wordt hierover een duidelij- ke uitspraak verwacht. De Nederlandse buitenlandse poli tiek moet worden gericht op het verster ken van de Verenigde Naties. Steun moet worden gegeven aan het streven van secretaris-generaal Oe Thant naar onvoorwaardelijke ^?ëin- diging van de bombardementen op Noord-Viëtnam om daardoor een oplos sing van de kwestie-Viëtnam-dichterbij te brengen. Intussen zijn ter voorbereiding van de vredesweek die van 8 tot en met 15 ok tober in ons land zal worden gehouden alle plaatselijke en provinciale initiatie ven op gang gekomen. Zo zal een 23-ja- rige jongeman uit Kamperland, Peter Geelhoed, leerling van de kweekschool in Middelburg, een vredesmars door Nederland lopen. Hij start 9 oktober in de Zeeuwse hoofdstad. Op 31 oktober zal hij zijn bevindingen vertellen aan het bestuur van het Interkerkelijk Vre desberaad. MAASTRICHT Gedeputeerde Sta ten van Limburg hebben bij minister Bakker (verkeer en waterstaat) hun verontrusting uitgesproken over het aantal ongelukken met tankwagens in de laatste maanden. De gedeputeerden willen: een wettelijke regeling voor het ver voer van brandgevaarlijke stoffen, voorschriften voo? de cyr^tr^ctie en de afmetingen van tankwagens,. aanduiding van de wégen die voor dit vervoer mogen wordën gebruikt. strikte nakoming van de Rijtijden- wet. ADVERTENTIE Het kwartaalbericht van het DJJ5. per 31 augustus 1967 is verkrijgbaar bij uw bankier of commissionair en bij Postbus 853 Amsterdam EMMELOORD Op een landbouw bedrijf bij Emmeloord hebben archeolo gen van de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders een kanonsloop gevonden, die vermoedelijk stamt uit de achttien de of negentiende eeuw. De ruim een ton wegende loop zal worden opgebor gen in de conserveringsloods op Ketel haven in Oostelijk Flevoland. ADVERTENTIE WEER STAND O >..GESS Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: AMSTERDAM. Even ten noorden van Rijksweg 1, nabij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal tussen Dlemen en Muiden, dreigt een grondverschui ving een breuk te veroorzaken in drie telex- en telefoonkabels tussen Amster dam en Utrecht en Amsterdam en Hil versum. De kabels staan onder zo gro te druk, dat het niet uitgesloten is dat zij op korte termijn bezwijken. Dit zou volgens de chef montage-, onderhouds- en storingsdienst van het landelijke in terlokale kabelnet, de PTT-inspecteur C. D. E. van Katwijk, een catastrofe betekenen, omdat heel Hilversum en wijde omgeving dan van telexverkeer zou zijn verstoken, zonder dat er on middellijk voorzieningen kunnen wor den getroffen om de storing op te hef fen. Wel worden op het ogenblik maatre gelen genomen om een breuk te voor komen. De bedreigde kabels omvatten 125 telexverbindingen en 100 telefoon- huurlijnen. De dreigende catastrofe werd ontdekt toen gistermiddag de telex- en telefoon kabel Amsterdam-Amersfoort gestoord raakte, terwijl men nog druk bezig was met reparatie van de vorige week vrij dag bezweken districtstelefoonkabel Amsterdam-Weesp. Bij onderzoek bleek toen dat ook de drie andere in de buurt lopende kabels gevaar liepen. Zij beho ren zich, aldus de heer Van Katwijk, op een diepte van 70 centimeter te bevin den, maar zelfs op lf/s meter zijn zij nog spoorloos. De eerste storing is inmiddels verhol pen. Men hoopt de kabel Amsterdam- Amersfoort, waarop 60 telexen van In dustrie, NTS en de verschillende radio stations zijn aangesloten, zaterdagnacht weer in orde te hebben. Getracht wordt door een noodvoorziening 48 van de 60 telexen vandaag nog in dienst te krij gen. Het deel van het terrein waarin de kabels liggen, verschoof nadat even verder grond was gestort in verband met werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe brug ten noorden van de weg Diemen-Muiden. Deze verschui ving was absoluut niet te voorzien, al dus de heer Van Katwijk, en niemand treft schuld. ADVERTENTIE de beste tabak is NORTON tabak NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt doormannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! 25 NORTON cigarettes ƒ1.50 mannen die alles weten van tabak volle weelderige tabak rijp, vitaal, echt World Copyrtflh» Dij alle politieke moeilijkheden in de KVP komen ook nog financiële zorgen. Dat blijkt uit het besluit om de contributie-afdracht ten bate van de centrale partij-kas- i;ors te verhogen. Het een is niet zonder meer het gevolg van het ander, aldus „De Volkskrant" (r.k.). In het hele verenigingsleven is altijd mensen, wie het bij een verho- ling voor zuiver organisatorisch werk merkbaar. Het kost steeds meer moei te om mensen te vinden, die bereid zijn om propagandamateriaal te ver spreiden, die er 's avonds op uit willen trekken om nieuwe leden te werven of om contributies op te halen. „Daaruit spruiten voor een niet gering deel ook de financiële moeilijkheden van de KVP voori. Als de contribu tie-inning door de afdelingen niet meer goed functioneert, heeft dat een geruisloze afval van leden tot ge volg. Dat betekent minder inkomsten. En als dit dan met contributie-verho- ging moet worden goed gemaakt, werkt die weer niet gunstig voor het leden-bestand, want er zijn uiteraard altijd mensen, die het bij een verho ging te veel wordt. Wat kan hieraan worden gedaan? Er zijn modernere inningsmethoden dan die nu bij de KVP worden toegepast. In sommige kringen van de partij worden die al geprobeerd. Onder meer behoort daartoe het systeem van automatische giro-overschrijvin gen. Het lijkt ons voor de KVP no dig, dat deze modernisering met spoed wordt doorgezet, al zijn hier aan ongetwijfeld ook weer moeilijk heden verbonden, omdat de partij een zowel maatschappelijk als stede lijk en gewestelijk zeer gevarieerd ledenbestand heeft. Daarnaast moet toch zeker wel voor een deel verband gelegd worden tus sen de politieke en de financiële moeilijkheden, waarmee de KVP worstelt. Als zich in een partij, zoals nu bij de KVP het geval is, sterke politieke tegenstellingen voordoen, als daar veel verschil van mening bestaat over de nieuwe structuur en de toekomst van de partij, dan laat zich verstaan dat dit zijn weerslag moet hebben op de organisatorische activiteit in de afdelingen. Daarom blijft niet minder nodig, dat er bin nen niet te lange tijd duidelijkheid komt over de vraag waar het met de KVP heengaat. Als die duidelijk heid er is, en voldoende kan aanspre ken, zal ook de animo om organisa torisch werk te doen ongetwijfeld weer toenemen. Het aantal mensen, dat daartoe in het verenigingsleven bereid is mag geslonken zijn, ze zijn er gelukkig toch nog wel en ze moe ten er ook blijven, omdat geen en kele partij of organisatie het tenslot te kan stellen zonder die persoonlijke inzet van onderop." ij de gevoelige kwestie van het collegegeld is minister Veringa op een niet al te onverdienstelijke wijze T^jd'Mr k°)Pereren geslagen meent »De „Er heeft een aanzienlijke verhoging van het collegegeld in de lucht ge hangen. Die verhoging is niet door gegaan. Er komt nu een commissie, die heel die lastige materie van col legegeld. studietoelagen, kinderbij slag en kinderaftrek gaat bekijken. Daar zit wel even werk aan vast. Intussen gaan de inschrijvings- en exa mengelden omhoog. Maatregelen waarmee geen minister zich populair kan maken, maar het inschrijvings geld wordt nu duidelijk bestemd voor de studentenvoorzieningen. De con sequentie lijkt-te moeten zijn, dat de studenten over de besteding van de gelden dan ook meespreken. Daar mee wordt niet weggepraat. dat het om een forse verhoging gaat: van tien tot honderd gulden. Maar het zat er in, dat er ergens gesneden moest worden en dat gebeurt nu tenminste niet met het botste mes. Wel blijft het wenselijk, dat eens deug delijk wordt uitgemaakt op welk standpunt we in ons land staan. Moet het onderwijs eigenlijk kosteloos toe gankelijk zijn, met als node getole reerde uitzondering dat de overheid enig bedieningsgeld ontvangt? Of moeten degenen die van het onder wijs profiteren dit zoveel mogelijk in hun portemonnaie voelen en steeds bedreigd worden door het verwijt dat ze nog veel te weinig betalen? De po litiek van de laatste jaren zweeft in de wijde ruimte tussen beide stand punten ln. De minister brengt naar voren, dat hij toch maar uiterst bescheiden bijdra gen vraagt. Dat is natuurlijk zo voor wie met een begroting van miljarden werkt. Er zijn echter stellig belang hebbenden, die op hun privé-begro- tinkje de bescheidenheid van de mi nister als onbescheidenheid zullen er varen." ^/e hebben steeds meer grond nodig in ons land. Grond voor de woning bouw, industrievestiging, wegen, havens recreatie. Veel van die grond zai nog in het westen gevonden moeten worden Het is daarom heel belangrijk dat we dat is de Staat der Nederlanden nog wat eigen grond hebben in de IJs- selmeerpolders, aldus „Het Vrije Volk" (P.v.d.A.). Duur verworven grond. Bij na met goud betaald. Zo duur, dat geen boer er aan zou denken de grond voor die prijs te kopen. „Het staatsbezit van de grond in de IJs- selmeerpolders garandeert een bepaal de mogelijkheid tot verschuiving wan neer er grond in het westen of el ders nodig is. Op die manier kan de dure grond in de IJsselmeerpol- ders wel tot volle waarde komen. Mi nister Witteveen van Financiën heeft nu het oude plan weer uit de kast gehaald om die grond te gaan verko pen aan de boeren die daar wonen. We vragen ons af of deze minister er in zal slagen die grond te verkopen voor de prijs die ze gekost heeft. Zeer waarschijnlijk niet. Zeer waarschijn lijk-ook zal de minister tegen een la gere prijs moeten verkopen en dat betekent eenvoudig uitverkoop van staatsbezit met alleen maar nadelen voor de gemeenschap. We meenden te weten dat een minister de staatsza ken moet beheren „als een goed huis vader". ROTTERDAM De 38-jarige eerste machinist Klaas Lansen van het bag gerbedrijf Adriaan Volker uit Sliedrecht viel gisteren op de zandzuiger Slie drecht 17 met zijn hoofd op een draai ende koppeling. De man was op slag dood. De zuiger was aan het baggeren in het Beerkanaal in Europoort.

De Vallei | 1967 | | pagina 7