Geen akkoord V.S.-Rusland over de wapenleveranties in M.-Oosten Terroristen tegen de muur Griekse uitgeefster buigt niet voor militair regime OPIUMOORLOG" IN NOORDELIJK BIRMA Jinton Bisschoppensynode voor veel taken OLGA KAREL1 Aanval Couve op V.S. CADEAU ALLEEN BU ALBERT HEIJN MATRASSEN Noren willen subsidie voor kranten Dit hebt u nog nóóit gegeten* SOVJET-UNIE EXPORTEERT WAPENS EN INCASSEERT POLITIEKE INVLOED Nevelverband uit spuitbus Syrisch kabinet gewijzigd mi Sotheby veilt geen Hitiers ALP0- KALFSVLEES MEVROUW VLACHOS: „NU KM JE LACHEN BURGERLIJK Als u voor één dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? Britse medicijnen te duur IRAN Prinses Margaret ziek Libanon verwerpt voorstel Eban Debré ziek terug PARELS voor frisse adem 95 ct. Nog meer tips over Utrechtse moord ZINLOOS LACHEN Spionnen in Berlijn veroordeeld TREINRAMP IN INDIA Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar gekookt Intussen maakten zij een apart romig sausje met exquise kruiden. Dat mengden zij door de spinazie. En toen proeven... verrassend 1 En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere spinazie a Ia crèmel Voor ui Tafelklaar! Alleen maar opwarmen. Niets toevoegenI Niets! Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst Spinazie a Ia crème! Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie! VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 WASHINGTON Amerika en Rusland hebben donderdag ontkend, dat ze overeenstemming hebben bereikt over de beperking van de wapenleveranties aan het Midden-Oosten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, noemde berichten daarover „misleidend en voorba rig". De kwestie was deze week noch met de Russische minister van Buiten landse Zaken Groniyko, noch met enige andere Russische functionaris in de VN-assemblee besproken, zei hij. De Amerikaanse regering bleef echter geïnteresseerd in regelingen waai-bij de wapen leveranties openlijk zouden wor den geregistreerd. De Russische delegatie bij de Verenigde Naties gaf een verklaring uit, waar in ze de bewuste persberichten a is „verzinsels" betitelde. Sinds de nederlaag van de door de Sovjet-Unie bewapende legers van de Arabische landen in de oorlog inet Israël, heeft de Sovjet-Unie geprobeerd steeds meer landen in het Midden-Oosten in de kring van de door haar met militaire steun geholpen landen te trekken en via militaire hulpprogramma's grotere politieke invloed te krijgen. Arabische „terroristen" in de rij te gen een muur, nadat zij door Israëli sche militairen gevangen zijn genomen. Twee van hen gaven toe Syrische in structeurs te zijn. Een ander bleek een Algerijnse commandoman. NEW YORK Couve De Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de algemene vergade ring van de Ver. Naties over Viëtnam gezegd: „als er zich geen nieuw feit voordoet, is het een eindeloze strijd die tot niets kan leiden. Zo'n nieuw feit zou de onvoorwaar delijke stopzetting van de bombarde menten kunnen zijn, waarna volgens Hanoi onderhandelingen mogelijk zijn. De enige regeling van het conflict die men zich kan voorstellen, aldus de Franse minister, is terugkeer tot de Geneefse akkoorden van 1954. De zaak voorleggen aan de VN had geen zin, aangezien een van de machtigste lan den ter wereld partij is. Slechts een initiatief van dat land zou een nieuw licht hierop kunnen doen schijnen. BANGKOK Birma, Laos en Thailand hebben in allerijl troepen naar hun noordelijk grensgebied gezonden, om te pogen een einde te maken aan de vecht partijen tussen elkaar bestrijdende groeperingen gewapende opiumsmokkelaars, die al honderden mensenlevens hebben geëist. .WASHINGTON. Een nieuw soort verband, dat met een spuitbus als een nevel wordt aangebracht en vrijwel on middellijk op wonden droogt, wordt op iet ogenblik met succes door de Ameri kanen in Viëtnam gebruikt. Dit deelt het Amerikaanse weekblad „Army Ti mes" in zijn jongste nummer mee. Het nieuwe middel mag slechts in noodge vallen worden gebruikt, b.v. om diepe wonden„af te dekken" in afwachting van de evacuatie van de betrokkene van het strijdtoneel naar een hospitaal. Na de zesdaagse oorlog in juni, heeft de Sovjet-Unie wapens aangeboden aan drie landen die voordien buiten haar militaire hulpprogramma vielen. Het zijn Soedan, Jemen en Jordanië. Op het moment is een Russische mi litaire missie in Soedan, afgelopen maand zijn in Jemen besprekingen ge voerd, en maandag wordt koning Hoes sein van Jordanië in Moskou verwacht. Jordanië, dat tot dusver uitsluitend door Westerse landen werd voorzien van wapenen, heeft nog niet van veel belangstelling blijk gegeven. Egypte, Algerije, Syrië, Irak en So mali ontvangen reeds lang militaire steun van de Sovjet-Unie. Het streven naar meer politieke invloed via de wa penleveranties is duidelijk te zien in Egypte. Men verwacht dat dit ook in enkele andere landen aai; het licht zal komen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Rond 800 man ex-Kwomintang-troe- pen nationalistische Chinezen die naar het zuiden vluchtten toen de com munisten de macht in China overnamen en in Birma bleven als opiumverbou wers en smokkelaars zouden zich langs de grens tussen Thailand en Bir ma hebben ingegraven, nadat de politie van Thailand hun geen toestemming had verleend door Thailands gebied naar Laos te trekken. De Chinezen willen naar Laos om zich te wreken cp gewa pende concurrenten, tegen wie zij kort geleden een nederlaag hebben geleden. Naar schatting leven er tussen de 5.000 en de 6.000 gewapende rebellen in het niemandsland tussen de drie landen. Zij houden zich voornamelijk bezig met het smokkelen van opium dat veel geld oplevert en vaak leidt tot heftige vecht partijen. Uit Viëntiane is gemeld, dat de Lao- tiaanse luchtmacht nog pas geleden bij een dergelijke vechtpartij tussenbeide is gekomen. Zij bombardeerde beide partijen. Na afloop van de strijd heeft men de lijken van 400 smokkelaars ge vonden. LONDEN Britse fabrikanten van geneesmiddelen hebben de nationale gezondheidsdienst de laatste jaren tien tallen miljoenen guldens teveel bere kend. Dit blijkt uit een rapport van een regeringscommissie, die pleit voor strenger toezicht op verkooptechnieken, merknamen en bestanddelen. De gezondheidsdienst betaalt 90 pro cent van de in Engeland gebruikte me dicijnen. De commissie verwierp na tionalisatie als middel om de stijgende prijzen te saneren, en wees er op dat de medicijnen voor 49 procent door Amerikaanse, voor 14 procent door Zwitserse en voor 10 procent door an dere Europese firma's worden ge maakt. Gepleit werd voor instelling van een onafhankelijke commissie voor genees middelen met de bevoegdheid de ver koop en octrooi-verlening te regelen. Over de prijzen van geneesmiddelen zou onderhandeld worden door het mi nisterie van volksgezondheid en de fa brikant, die een kostenspecificatie zou moeten indienen. Minister van Volksgezondheid Ken neth Robinson zal in de loop van de winter verslag aan het parlement uit brengen van de vindingen van de com missie. Een woordvoerder van de industrie verklaarde dat de voorstellen van de commissie neerkomen op staatsbe heer. Hij bestreed de conclusie dat te hoge winsten worden gep-iakt en zei, dat een paar uitzonderlijke gevallen van hoge prijzen te wijten waren aan hoge researchkosten. DAMASCUS De Syrische premier dr. Joessef Zeayen heeft bij een don derdagavond bekendgemaakte kabi netsreorganisatie, tien ministers „ge wipt", onder wie de minister voor Olie zaken, dr. Asaad Tkla. Ook de minis ter van Voorlichting, Mohammed Al Zoe'bi, moest zijn portefeuille afstaan. Tot de nieuwe ministers behoren zeker vier Nasser-gezinde politici. Samih At- teyyeh blijft als minister van verbin dingen de communisten in het kabinet vertegenwoordigen. Dr. Ibrahim Makhoes blijft vice-pre- mier en minister van Buitenlandse Za ken, Luchtmachtbevelhebber generaal- majoor Hafez Al Assad minister van Defensie, en ook op binnenlandse Za ken en Financiën is niets veranderd. Premier Zeayen vormde zijn oude ka binet op 16 oktober van het vorig jaar. dit Irish Coffee glas T>M 30 SEPT. 1987 bij elke fles John Jameson Irish Whiskey IMPORT: SCHAEFERS WÜRDEMANN N.V, A'DAM De Russische pers heeft in de afge lopen maanden scherpe kritiek op het leger van Egypte uitgeoefend, omdat zgn officieren volledig uit burgerlijke kringen z|jn gerecruteerd en de goede socialistische mentaliteit volkomen zou den missen. Er is openlijk gesugge reerd dat hierin verandering dient te komen. Volgens Russische bronnen zou wij len veldmaarschalk Hakim Abdel Amer met opzet in de Sovjet-Unie op geleide officieren op lage rangen heb ben gehouden. Hij wantrouwde hen. De ze situatie zou nu spoedig tot het ver leden behoren, aldus deze bronnen. Waarnemers in Moskou weten niet, of Moskou bij de komende leveranties de voorwaarde zal stellen dat in Rus land opgeleide officieren op belangrij ke posten worden benoemd. Gezien de ontwikkelingen in Egypte lijkt dit echter onwaarschijnlijk. De Sovjet-Unie kan moeilijk ver wachten dat de wapens die zij levert betaald zullen worden. De economi sche situatie van de betrokken landen zal dit niet toestaan. Slechts één onderontwikkeld land dat op dit moment Sovjet-Wapens ontvangt lijkt in staat hiervoor te betalen. Dat is Iran, dat eerder dit jaar met Rus land een overeenkomst afsloot voor de levering van militaire uitrusting tot een waarde van ongeveer 400 miljoen gul den, en daarvoor te betalen met aard gas, dat via een pijpleiding naar Rus land gepompt wordt. De „betaling" van de andere lan den, zal blijkbaar moeten bestaan uit het afstaan van politieke invloed. Maar daaraan zijn risico's verbon den. Syrië, eens een van Moskou's bes te bondgenoten en zeker het meest linkse van de Arabische landen, volgt op dit moment een „harde koers", ter wijl Moskou op matiging aandringt. Ook Algerije is het niet eens met het voor zichtige beleid van Moskou ten opzichte van het Midden-Oosten. Op lange termijn zou de opleiding en uitrusting van de Arabische legers door de Sovjet-Unie, deze natuurlijk vanzelf sprekend op Moskou richten en aan de Sovjet-Unie binden voor onafzienbare tijd. Dat is blijkbaar de reden waarom de Sovjet-Unie haar militaire hulppro gramma uitbreidt. LONDEN Twee waterverfschilderij en van 'n vroegere Oostenrijkse huis schilder worden te koop aangeboden, vraagprijs 5000 pond (50.000 gulden). Het zijn beide stadsgezichten van Wenen, geschilderd door een zekere Adolf Hitler. Sotheby, de firma die kunstveilingen houdt, geeft toe dat het echte Hit- Iers zijn. maar weigert ze te veilen. Men is bang voor gevechten onder het publiek, die bij een eerdere ver koping van werk, van Hitier uitbra ken. Dat was in 1960. De twee water verfschilderijen die toen werden ver kocht brachten 600 pond (6000 gul den) op. De twee schilderijen die nu te koop zijn, een stelt het St. Michaëlplein in Wenen voor zoals het er uit zag in 1912 en het andere de oude universi teit in Wenen, werden door Hitier ge schilderd toen hij 23 jaar oud was. Hij bezat toen geen cent en betaalde er zijn huur mee. LONDEN Prinses Margaret van Engeland die een acute amandelontste- king heeft, zal vandaag niet naar Brus sel kunnen reizen, voor de Britse week in die stad. „Haar herstel is niet zo snel ge weest als verwacht werd en haar art sen mr. Cecil Hogg en dr. William Mann die haar hebben onderzocht, willen haar in haar huidige toestand niet la ten reizen", aldus een woordvoerder van Kensington Palace. De woordvoerder zei dat de prinses bijzonder graag aan haar verplichtin gen in België wilde voldoen en zelf ge zegd had dat ze zich maandag mis schien goed genoeg zou voelen om te reizen. „De koningin heeft de graaf van Snowdon verzocht, de prinses in Brus sel te vertegenwoordigen en de ver plichtingen tijdens haar ongesteldheid op zich te nemen", zei de woordvoer der. Snowdon vliegt heden naar Brussel. BEIROET De Libanese premier. Rasjid Karami. heeft een Israëlisch voorstel tot economische samenwerking tussen Libanon, Jordanië en Israël van dc hand gewezen. In een persverklaring zegt de pre mier, dat Israël slechts wil misleiden en propaganda wil maken om „zijn agrssieve plannen" uit te voeren. Het Israëlische voorstel is gedaan door de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken. Abba Eban, in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Hij opperde woensdag, dat Israël, Jordanië en Libanon nauwe economische betrekkingen zouden moe ten aangaan in de trant van de EEG. Maar een dergelijke economische rege ling zou slechts tot stand kunnen ko men, als een vredesregeling in het Mid den-Oosten zou zijn getroffen door mid del van rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël en de Arabische staten. „Als Israël door dit voorstel verwar ring wil stichten tussen een groep Ara bische landen en andere groepen zal het zijn doel niet bereiken. De banden die de Arabische landen verbinden, in het bijzonder wat hun heilige zaak Palestina en hun gemeenschappelij ke vijand Israël aangaat, kunnen door deze manoeuvres niet worden aangetast", aldus Karami. ADVERTENTIE H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM UTRECHT De in Utrecht gear resteerde F. A. de V. (52), de mogelijke moordenaar van de tachtigjarige J. J. A. Donse, zal vandaag voor de officier van justitie mr. J. C. van den Berg worden geleid. Na de recente publikaties over deze moordzaak zijn weer enkele tips bij de politie binnengekomen. Die tips worden nu onderzocht. RIO DE JANEIRO De Franse mi nister van Financiën, Michel Debré, is wegens ziekte eerder dan het plan was, uit Rio De Janeiro vertrokken waar hij de jaarvergadering van het Internatio nale Mönetaire Fonds bijwoonde. Hij lijdt aan een nierontsteking. Zijn toe stand is niet ernstig, maar voor alle zekerheid besloot hij eerder naar Pa rijs terug te keren. ATHENE Mevrouw Helena Vla- chou, een vooraanstaand dagbladuit- geeïster in Griekenland, is gisteren door de Griekse militaire junta gear resteerd wegens „belediging van de re gering". Na een verhoor van vier uur werd zij in vrijheid gesteld in afwach ting van berechting door een militair tribunaal. Mevrouw Vlachou heeft het Griekse militaire bewind verscheidene malen verweten de belofte om de perscensuur op te heffen niet na te komen. Uit pro test tegen de censuur staakte zij op 21 april, de dag van de staatsgreep, de verschijning van haar conservatief rechtse kranten. Toen de regering dreigde de werkloosheidsuitkering aan haar vroegere werknemers in te hou den besloot zij deze zelf te betalen. Tot nu toe heeft zij geweigerd de kranten opnieuw te laten verschijnen. „Zonder vrijheid hebben kranten geen zin", zei ze. „Mijn krantenbedrijven blijven gesloten totdat de democratie in Griekenland is teruggekeerd". De Griekse minister van Binnenland se Zaken, generaal Patakos, beschul digde Helena Vlachou ervan, ministers, onder wie Patakos zelf, te hebben bele digd in een interview met de Italiaanse krant La Stampa. In dit interview noemde mevrouw Vlachou de huidige Griekse leiders „middelmatige en on ontwikkelde mensen". Mevrouw Vlachou zei na de onder vraging door een militaire aanklager „ik voel me best en ik heb honger. Er is een aanklacht tegen me ingediend en ik zal voor een militaire rechtbank moeten komen. Dan kun je lachen". De datum van het proces is niet be paald. Het internationale persinstituut (I.P.I.) heeft krachtig bij de Griekse regering geprotesteerd tegen de arres tatie van de uitgeefster Helena Vla chou. In een telegram aan premier Ko- lias zegt het I.P.I. dat deze maatregel erop wijst, dat de Griekse regering vastbesloten is ten koste van alles de kritiek tot zwijgen te brengen. Het doet een beroep op het bewind in Athene de herhaalde beloften van herstel van de persvrijheid na te komen. BERLIJN Een Westberlijns hof heeft een Berlijnse en twee Jordaniërs wegens spionage tot gevangenisstraf fen van respectievelijk 15, 30 en 10 maanden veroordeeld. Zij werden ervan beschuldigd paspoor ten van Westerse landen aan de Oost- duitse en Russische inlichtingendienst te hebben geleverd. Het onbevestigde gerucht verluidt dat de Russische spion George Blake met een van deze pas poorten uit Engeland kon verdwijnen, na zijn ontsnapping uit de gevangenis. ADVERTENTIE Het beste voor uw hond VATICAANSTAD Op de agendastellen en of deze commissies jaarlijks van de bisschoppen-synode die hier he den geopend is staan vijf onderwerpen. Over de vernieuwing van de liturgie zullen rapporten aan de orde komen van een commissie onder leiding van kardinaal Lercaro. Hierin komen sug gesties voor misgebeden en het dage lijkse breviergebed voor priesters. Het Vaticaanse Concilie heeft destijds tot een aantal liturgievernieuwingen beslo ten, waarvan de voornaamste zijn: ver eenvoudiging van de zondagse misvie ring, grotere actieve deelname van de gelovigen aan de eucharistieviering en het gebruik van de moderne talen. In maart heeft Paus Paulus zelfs de mo gelijkheid geopend voor jazz-muziek bij de eucharistieviering. Nog nauwelijks een maand geleden heeft kardinaal Lercaro van Bologna, het nodig gevonden priesters die op eigen houtje liturgie-vernieuwingen invoeren, voor te houden, dat zij daar door „ernstig de toekomst van de ge hele liturgische vernieuwing in gevaar kunnen brengen". De progressieven op de synode zullen zich ongetwijfeld verzetten tegen elke conservatieve poging om de vernieu wingsbeweging aan banden te leggen, evenals pogingen om de zeggenschap van de nationale bisschoppenconferen ties over de liturgische experimenten aan de Curie terug te geven. Het is ook vrijwel zeker dat de epis copaten meer zeggenschap zullen krij gen over de opleiding van priesters. De discussie zal hierover worden geopend door de pro-prefect van de congrega ties voor de seminaries, de Franse pre laat Garrone. Deze zal de afgevaar digden vragen of zij er mee akkoord gaan speciale commissies voor de se minaria in elk land of gebied in te in Rome zullen bijeenkomen. Verwacht wordt dat er een grote meerderheid voor deze voorstellen zal bestaan. Het is bekend dat de Paus dit debat met speciale belangstelling tegemoet ziet vooral ook gezien het sterk teruggelo pen aantal priesterstudenten en de noodzaak hun opleiding te modernise ren. Ook bij dit debat zal het er om gaan de decreten van het concilie prak tische vorm te geven. In het algemeen kan worden gezegd dat dit ook geldt voor het gehele kanon- nieke recht, dat zoals het liberale Brit se tijdschrift der jezuieten, The Month onlangs schreef, radicaal herzien moet worden in het licht van het nieuwe be wustzijn van de kerk en haar rol in de wereld. Een zeer omstreden onderdeel van dit karonnieke recht vormen de wetge- vinf inzake de gemengde huwelijken. 18 maart 1966 heeft de paus besloten de wetten iets te verzachten. Hij hief de excommunicatie op van katholieken die buiten de kerk trouwen en bepaal de dat het niet langer nodig is voor de niet-katholieke partner een belofte te ondertekenen dat de kinderen katholiek zullen worden opgevoed. Het Vaticaan houdt er echter nog steeds aan vast dat de kinderen katholiek moeten blijven en dat het huwelijk door een katholiek priester moet worden ingezegend. CALCUTTA (India) Elf mensen zijn omgekomen en zeker 25 gewond toen de posttrein van Assam bij Alf- poerdoear in Noord-Bengalen vanmor gen uit de rails liep. De locomotief en 12 wagons ontspoor den en kantelden. De trein was op weg naar Baraoenin in de staat Bihar. ADVERTENTIE OSLO Een door de Noorse rege ring ingestelde comissie heeft de re gering voorgesteld de kranten van over heidswege te subsidiëren ter handha ving van een democratische pers en om het opheffen van nieuwsbladen te voor kómen. Het voorstel omvat gereduceerde prijzen voor PTT-diensten, een subsidie op krantepapier en de instelling van beurzen en andere maatregelen die kunnen bijdragen in de opleiding van journalisten. Ook wil de commissie de overheid verplichten voor tenminste vijf miljoen kronen (ongeveer 2,5 miljoen gulden) per jaar in kranten te adverteren. Verder zou een persraad moeten worden ingesteld, die zich bezig moet houden met alle zaken die betrekking hebben op de financiële en economische positie van de Noorse pers. Tussen 1950 en 1965 zijn in Noorwegen eenendertig, merendeels kleine plaatse lijke kranten verdwenen. Het aantal kranten kwam daardoor van 191 op 160. De laatste paar jaren zijn echter verscheidene nieuwe kranten versche nen. ADVERTENTIE Spinazie a la crème ER iS MAAR ÉÉN

De Vallei | 1967 | | pagina 9