Veenendaals dagblad Regering grijpt in na verhoging particuliere aankondiging tarieven PRIJSSTOP VOOR HUISARTSEN Mooi geschenk uit Indonesië Paus waarschuwt voor onberaden vernieuwing Buiten Johnson biedt Hanoi weer vrede aan n jaar gratis vlees Nederlandse arbeiders hebben weinig vertrou wen in hun werkgevers Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vakbeweging wil vrije lonen niet als „experiment" Frisser en i een bui L.H.V.: We zullen ons niet aan pr ij zenbeschikking houden Paulus VI zichtbaar vermoeid Beroep van Paus op Oe Thant Vakorganisatie moet op volks gezondheid invloed krijgen aardgaswarmte Beukels II Na 42 jaar Gezonken duikboot gevonden Vriezenveen krijgt een speciale geelzucht-arts KOM VOORAL NIET AAN HET HEK Untung zong tijdens executie HOEDEN voor elke leeftijd Stigter Messemaeckers Verwarmingstechniek Deventer Zwolseweg 56 Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 30 SEPTEMBER I967 4Ie JAARGANG ROME Paus Paulus heeft gisteren de synode van katjkiVtke bisschoppen' in Rome geopend met een rede, waarin grote bezorgdheid sprak voor de hui dige ontwikkelingen binnen de kerk. Hij wees de bisschoppen op de „onmetelijke gevaren van de moderne wereldse mentaliteit" en op het „arglistige gevaar" bin nen de kerk van leraren en schrijvers die erop uit zijn „de kerkelijke leer en de dogma's aan te passen aan een wereldse taal en gedachtengang". ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 fisteren herinnerde ik bij de beuke- nootjes aan een zwak giftige, nar cotische stof, het z.g. „fagine" (de beuk heet Fagus), dat bij te veel eten van deze boomvruchtjes hoofd- en keelpijn veroorzaakt. Zo waren vee koeken, geperst uit beukepitten, geen succes, wan paarden stierven eraan. Ook andere dieren vooral eenhoe- vigen, maar toch ook katten kun nen niet tegen deze gifstof, terwijl rund, schaap en varken van het nutti gen geen nadelige gevolgen ondervin den. Mensen reageren er niet zelden ongunstig op, al heb ik nooit van do delijke afloop vernomen. Over de oor zaak dezer giftige werking lopen de meningen der onderzoekers uiteen, doch zij wijzen er wèl op, dat een on beperkt gebruik van beukels voor de menselijke voeding gewantrouwd moet worden. Onschadelijk werd echter de uit de pitten geperste olie bevonden. Men is evenwel licht geneigd hen vooral in tijden van oorlog met schaarse voeding als kostelij1- 3, gratis vet- en eiwitbron te beschou wen en bij het voorkomen van echte „boekmast" kunnen ze dagelijks en misschien onmatig worden gebruikt, wat slecht kan bekomen. Deskundigen zijn het erover eens, dat de gepelde nootjes het beste als genotmiddel in kleine hoeveelheen (b.v. als smakelijke belegging op de boterham) geconsu meerd kunnen worden. In weerwil van dit alles heeft de beuk een voorname plaats in de farmacie en volksgenees kunde behouden, want hij bezit tal van prijzenswaardige eigenschappen. 30-9-67 A. B. WIGMAN De Paus schetste het voornaamste doel van de synode als het meewerken aan het behouden en versterken van het geloof. Hij zei dat hij rekende op de hulp van de bisschoppen bij de bestrij ding van wat hij noemde „de belang rijkste bedreigingen van de hedendaag se kerk". Een van deze bedreigingen was naar zijn oordeel „de eigenmachtige veran deringen", die sommige rooms-katholie- ke leraren in de kerkelijke leer willen aanbrengen. TEGEN STELLIJSG De toespraak van de paus bij de ope ning van de synode van bisschoppen was in sterke tegenstelling met de ope ningsrede die paus Joannes indertijd uitsprak bij het begin van het Tweede Vaticaanse Concilie. Paus Joannes legde toen de nadruk op de aggiorna- mento de vernieuwing van de kerk, terwijl de rede van paus Paulus gisteren geheel gewijd was aan de vrees voor eigenmachtige vernieuwingen binnen de kerk. Paus Paulus hield zjjn toespraak on der de mis, die hü ter gelegenheid van de opening van de synode opdroeg. Naarmate de mis vorderde, raakte de paus zichtbaarder vermoeid. Bij het be gin van de mis zag hü er al slecht uit. Tüdens de mis zat de pauselüke arts, prof. Fontana, by het altaar met een in strumententas naast zich. De Pauselijke rede was zeer conser vatief van strekking. Een aantal waar nemers was echter van mening dat de waarschuwende woorden van de Paus ook bedoeld waren om de conservatie ven in de Romeinse Curie te vermur wen, die, volgens de verwachting, op de synode een heftig achterhoede gevecht zullen voeren tegen de pogingen van de progressieve bisschoppen om voor eens en voor altijd af te rekenen met de macht van de Curie. NEW YORK Paus Paulus heeft vrydag een beroep op V.N.-secretaris- generadi Oe Thant gedaan, de vredespo gingen inzake Viëtnam te hervatten en hem daarby „elke medewerking welke maar nuttig kan zyn" aangeboden. In een brief aan Thant deed de Paus een nieuwe en „dringende" oproep tot vrede in Viëtnam en verklaarde hij, met verlangen uit te zien naar de dag „dat, de wapens neergelegd, de volken van Vietnam zich sereen, en in een klimaat van vrijheid en onafhankelijkheid kun nen wijden aan de wederopbouw van hun vaderland". De kerkvorst zei zich wel bewust te zijn van de bezorgdheid van de secretaris-generaal over de be dreiging die de voortduring van de oor log voor de vrede in de wereld vormt. HERNE Vier mijnwerkers zijn vrij dagmiddag in een mijn te Heme in het Ruhrgebied bedolven geraakt door een instorting. Hoewel het reddingswerk onmiddellijk ter hand werd genomen, is er weinig hoop dat de bedolvenen le vend worden aangetroffen. 0 SOESTD1JK De koningin heeft vrij dagmiddag de Indonesische parlemen taire delegatie ontvangen, die momen teel in Nederland verblijft. Vice-voorzit- ter BEN MANGRENSAY van de volks vertegenwoordiging heeft de koningin een rookstel aangeboden, vervaardigd uit Djokj a-zilver. UTRECHT De vakbeweging is niet bereid om alleen by wyze van proef over te stappen op het systeem van een vrije loonvorming. Wanneer de werk gevers de volgende week in de Stich ting van de Arbeid zouden zeggen: „Laten we het maar eens een paar jaar proberen", zouden de Vakcentrales hierop „neen" zeggen. Zy willen defini tief op een vrye loonvorming overstap pen. Dit zei de voorzitter van het Neder lands Katholiek Vakverbond (N.K.V.), de heer P. J. J. Mertens, gisteren in Utrecht. Hij meende verder, dat de tijd nu rijp is om de werkgever „om" te krijgen. De looncommissie van de Stichting heeft een rapport moeten samenstellen over de technische uitwerking van het nieuwe systeem. Zo ligt er de vraag of, indien er in het belang van 's lands economie toch moet worden ingegrepen in de loonvorming, de Stichting of het College van Rijksbemiddelaars hierin een aandeel moet hebben. Een andere vraag: Zal als de gemid delde loonstijgingen te hoog worden, alleen worden beknibbeld op nog af te sluiten c.a.o.'s? Daardoor zouden zij, die hun contracten reeds in hun zak heb ben, geen last van een matiging behoe ven te hebben. Uit de mededeling dat de looncom missie „vermoedelijk" niet meer voor 6 oktober als de Stichting vergadert, bij eenkomt, kan worden afgeleid dat er een rapport klaar is. De grote vraag is echter of werkge vers en werknemers dezelfde opvattin gen over de technische uitwerking voor het nieuwe systeem hebben. Volgens de heer Mertens zijn deze technische pun ten zeer belangrijke onderdelen bij de besprekingen, die de Stichting de vol gende week houdt. LONDEN Een duiker heeft een Britse onderzeeër op de bodem van het kanaal gevonden die 42 jaar geleden met 69 bemanningsleden zonk. Het mi nisterie van Marine is echter heftig ge kant tegen berging. Hoewel de M-l buiten de territoriale wateren ligt, komt de duikboot volgens het ministerie niet in aanmerking voor berging, omdat de bemanning nooit van boord is gegaan. „Wij beschouwen hem als een graf van de opvarenden en zijn niet van zins nog in leven zijnde familie van de bemanning verdriet te doen". De M-l werd ontworpen door Admi raal John A. Fisher en in 1917 gebouwd. Het schip werd uitgerust met een 30 mm kanon op het voordek, om de Duitse kust te beschieten, maar was te laat gereed om nog aan de eerste we reldoorlog te kunnen deelnemen. Op 12 nov. 1925 zonk de duikboot op raadselachtige wijze. De oorzaak van de ramp is nooit vastgesteld. De M-l is misschien gedoken zonder het kanon binnen te halen. In dat geval is het water door het open luik naar binnen gestroomd. DEN HAAG Tussen regering en huisartsen dreigt een nieuw, fel conflict te ontstaan. De ministers De Block (Economische Zaken) en Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) hebben gisteren een prijsstop voor de hulp door huisartsen afgekondigd, nadat de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) haar leden had geadviseerd de tarieven voor particuliere patiënten met ingang van zondag te verhogen. Gisteravond liet de LHV ons weten: „Wij zullen ons in principe niet aan de prijzenbeschikking houden". De prijzenbeschikking die in de Staatscourant van gisteren is afge drukt, schrijft voor dat huisartsen met ingang van morgen geen hogere tarie ven mogen berekenen dan die golden in de week van 23 tot 29 september. De ministers waren van oordeel dat de hogere tarieven, waartoe de L.H.V. had geadviseerd, belangrijk zouden uit gaan boven de maximumtarieven die de regering overeenkomstig het advies van de commissie-Van der Ven aanvaard baar vond. OVER DE GRENS Met het advies van de Landelyke Huisartsen Vereniging wordt de grens overschreden van een sociaal-econo misch aanvaardbaar prijspeil voor me dische hulp, zo menen de ministers. De brief van de L.H.V., waarin het advies werd aangekondigd, was pas gistermorgen op het ministerie van eco nomische zaken ontvangen. Minister De Block heeft nog telefonisch geprobeerd om de huisartsen tot andere gedachten te brengen. Het resultaat was echter negatief. De circulaire was uit en aan de in houd daarvan kon niets meer worden veranderd, deelden de huisartsen mee. Wij zijn dus min of meer voor een vol dongen feit gesteld, aldus het commen taar van het ministerie van economische zaken. Het centraal bestuur van de L.H.V. zal zich nog beraden over de vraag wat het de leden nu zal gaan adviseren. „Wat wij vandaag hebben geadviseerd is niet anders dan een trendmatige aan passing van onze tarieven zoals die in heel Nederland al jaren gebruikelijk is." „Wij biyven ons overigens onverkort op het standpunt plaatsen dat een prij zenbeschikking op- iuci, vatfje beroep niet van toepassing is", aldus de L.H.V. Voor de omvang van de door de L.H.V. voorgestelde tariefsverhogingen leze men elders in dit blad het artikel „Huisartsen verhogen de particuliere tarieven". VRIEZENVEEN De Overüsselse gem. Vriezenveen zal tydelyk 'n arts in dienst nemen om het hoofd te bieden aan de geelzucht-epidemie die nu byna vyf maanden lang de dorpjes Wester- haar en Vriezenveensewyk teistert. Overleg tussen de hoofdinspectie van de Volksgezondheid en het gemeentebe stuur heeft tot deze maatregel geleid. De arts, die begin volgende week door de hoofdinspectie zal worden aange zocht, zal uitsluitend de driehonderd geelzuchtpatiënten behandelen die in beide dorpen het bed houden. Mocht volgende week geen arts be schikbaar zijn dan zal een militaire dokter worden gevraagd. De burgemeester van Vriezenveen, H. W. K. ridder Huyssen van Kattendijk heeft dit gisteren aan de gemeenteraad meegedeeld. Hij zei dat het gemeente bestuur in mindere mate verontrust is door het verloop van de epidemie die de laatste weken weer is toegenomen. Ook in Zuid-Friesland is een geel zucht explosie geconstateerd. In Ureterp, Bakkeveen, Frieschepalen en Siegerswoude vier dorpen onder de gemeente Opsterland zijn sinds deze maand 130 mensen ziek geworden. De geelzucht is echter minder ernstig dan in het Overijsselse Vriezenveen. UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond meent dat de vakorga nisatie bemoeienis moet hebben met de volksgezondheid. De drie grote vakcen trales moeten volgens het N.K.V. over wegen „of het brede terrein van de volksgezondheid gezamenlyk optreden vereist." „Als het N.V.V. en het C.N.V. het hiermee eens zijn dan ligt er een groot arbeidsveld braak", zei gisteravond de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het N.K.V. „Met de gezondheidszorg is ten slotte een flink stuk loon van de werknemers gemoeid. In plaats van al les voor kennisgeving aan te nemen moeten wij streven naar inspraak in allerlei instituten, waaronder de zieken huizen. Wij leven in een stroomversnel ling waarin we niet achteruit willen lo pen". „Onze inspraak in de academische ziekenhuizen en in de militaire hospi talen is eenvoudig nihil", constateerde de heer Mertens en hij voegde eraan toe: „met alle verspilling van dien". „Daarom voelen wij niets voor over- heidsziekenhuizen". Over de Ziekenfondsraad zei de heer Mertens: „Zou het niet beter zijn als dit college zou zijn samengesteld uit ziekenfondsen aan de ene kant en de werknemers als tegenpartij. ADVERTENTIE Dezer dagen kom t de Vlees Expres99 in uw bus, de speciale krant over vlees. Let op de prijsvraag! Win een der prijzen en eet een jaar lang gratis vlees en/of vleeswaren. (en/of vleeswaren) Een Chinese en een Indische soldaat staan tegenover elkaar aan de grens van hun landen, die hier gevormd wordt door een prikkeldraadhekje in de Nathoe- la pas. Tegen de oprichting van de prik keldraadversperring werd door de Chine se soldaat geprotesteerd; het gevolg van een dergelijk protest betekende in sep tember j.l. 'n grensschermutseling waar bij aan beide zijden 300 doden vielen. DJAKARTA De echo van „de In ternationale" weerkaatste tegen de ber gen boven Bandung, terwyl het salvo weerklonk van het executiepeloton, ge richt op ex-kolonel Untung en de twee officieren, die als de organisatoren wor den beschouwd van de mislukte com munistische staatsgreep van 1965 in In donesië. ADVERTENTIE voor HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL TILBURG De Nederlandse werknemer heeft niet veel op met de werkge vers. Niet meer dan de helft heeft vertrouwen in de directies van de bedryven. Een op de drie werknemers vindt, dat de directie alleen de belangen van de eige naars voor ogen staan. Dit is naar voren gekomen uit een onderzoek dat de Vrye Universiteit van Amsterdam hield over directies van Nederlandse ondernemingen. Prof. dr. H. J. van Zuthem, die dit onderzoek leidde, heeft gisteren op een bijeenkomst van de Brabantse katholie ke werkgevers in Tilburg enkele mar kante resultaten opgesomd uit het on derzoek. Zo is ook komen vast te staan, dat tachtig procent van de ondervraag den meer medezeggenschap wil. Daarbij stelden de geïnterviewden uitdrukkelijk geen behoefte te hebben aan minder in vloed van de ondernemers. De Amsterdamse hoogleraar zei, dat het gebrek aan vertrouwen bij de werk nemers in de directie twee achtergron den heeft: Allereerst het voortbestaan van de tegenstelling werkgever-werk nemer en voorts het ontbreken van ver trouwen in de leidersposities in het al gemeen. Hij vond dat het gebrek aan vertrouwen niet uit vooroordeel of on kunde voortkomt. Zonder openheid en medezeggenschap is geen vertrouwensbasis mogelijk, con cludeerde prof. Van Zuthem. Onze tijd vraagt daarom, want de mensen zijn kritischer geworden. Nodig vond hij ook dat de werkgevers minder defensief zijn. Zij moeten meer actief en constructief inspelen op de gewenste ontwikkelingen. Prof. Van Zuthem noemde het van veel belang dat er meer sociaal onder zoek komt naar de functie van de onder neming in de maatschappij. Waarom wel het T.N.O., dat zich bezig houdt met natuurwetenschappelijk onderzoek, en niet een T.S.O., dat gericht is op Toege past Sociaal Onderzoek. Dit onderzoek moet er komen voor het kweken van een gunstiger sociaal ondernemerskli maat, aldus de hoogleraar. SAN ANTONIO (Texas) Presi dent Johnson heeft vrijdagavond ver klaard, bereid te zijn onmiddellijk „met Ho Tsji Minh en andere betrok ken staatshoofden" besprekingen te voeren in een poging een vredesconfe rentie over Viëtnam te beginnen. In een uitvoerige verdediging van zün beleid ten aanzien van Zuid-Oost-Azië zei de Amerikaanse president voorts, dat de V.S. bereid zijn onmiddellijk de lucht- en vlootbombardementen van Noord-Viëtnam te staken „wanneer dit meteen zal leiden tot vruchtbare be sprekingen". Johnson voegde er even wel aan toe, ervan uit -ie gaan, dat tü dens de onderhandelingen Noord-Viët- nam geen voordeel zou trekken uit het stopzetten of beperken van de bombar dementen. In zijn rede, gehouden tijdens een diner van leden van de wetgevende macht in Texas, betoogde president Johnson voorts, dat de Verenigde Sta ten deze voorstellen steeds weer had den gedaan, maar dat Hanoi ze niet aanvaard had. Volgens president John son is het aan Noord-Viëtnam te wijten dat de oorlog voortduurt, niet aan de V.S. of aan de rest van de wereld. Johnson waarschuwde Hanoi, dat de oorlog zal voortduren, tenzij de commu nisten zouden toestemmen in onderhan delingen en dat de Amerikanen tot het einde zouden vechten. Hanoi heeft het volgens Johnson mis als het meent, dat de Amerikanen de strijd zullen opgeven. „Het is het gebruikelyke onvermogen van totalitaire regimes, dat zij de aard van onze democratie niet kunnen be grijpen. Zij zien verschil van mening aan voor ontrouw. Zij vatten redevoe ringen van individuen op als officiële opvattingen". Johnson zei ervan overtuigd te zy'n, dat de rede tenslotte de overhand zal kry'gen, dat Hanoi zal beseffen, dat het niet kan winnen, dat het zich zal afwen den van de stry'd en zich zal keren naar de opbouw ten behoeve van zün eigen volk. GELEERD De president zei,, de Amerikanen niet met zekerheid te kunnen zeggen, dat een communistische verovering van Zuid-Viëtnam gevolgd zal worden door communistische veroveringen elders in Zuid-Oost-Azië of dat een communis tische overheersing van dat gebied een derde wereldoorlog dichter bij verwe- zenlijking zal brengen. „Maar al wat wü hebben geleerd in deze tragische eeuw. doet sterk vermoeden, dat dit zo zal zün", aldus Johnson. „Als president van de Verenigde Sta ten ben ik niet bereid te speculeren op de kans dat het niet zo is. Ik ben niet bereid de veiligheid ja zelfs 't voort bestaan van de V.S. in de waagschaal te stellen louter op grond van hoop en van wat men graag zou willen. Ik ben ervan overtuigd, dat door deze strijd in Viëtnam tot een einde te brengen, wij, Amerikanen, de kans verminderen op een grotere oorlog, wellicht een kern oorlog. Johnson gaf echter toe dat de strijd hard is. Hij sprak de bewering tegen dat de Amerikanen een onevenredig zwaar aandeel in de strijd hebben. De Zuidviëtnamese regeringstroepen had den even zware verliezen als de Ame rikanen geleden, aldus de president. ADVERTENTIE (Van onze weerkundige medewerker) 1.1 et hogedrukgebied, dat ons de -®"1 laatste dagen warm weer heeft gebracht in Gelderland werd het gistermiddag opnieuw 22 graden zakt in elkaar. Tegelijkertijd diepte een depressie bij Ierland uit. Daar door zal een front over het Engelse Kanaal naar onze omgeving bewegen en dit weekeinde aanvankelijk kans geven op bewolking en hier en daar een bui. Achter het front zijn geluk kig weer zonnige perioden te ver wachten, nog wel geflankeerd door enkele plaatselijke buien, bij lucht- aanvoer uit het zuidwesten. Zondag middag verwachten we geen hogere temperaturen meer dan tussen 17 en j 20 graden, wat overigens nog heel be- hoorlijk is voor de tijd van het jaar.

De Vallei | 1967 | | pagina 1