„Bezoek slachtoffer en neem sigaren mee N.C.V.B. Rhenen vierde zilveren feest ,Eigengeld' barometer hoe dorpshuisleeft' Televisie? Kleur? Zwart-wit? Fa. W. VAN SCHUPPEN EN ZONEN f 649 .00 Waarom van bromnozem ineens heer in verkeer Kampioenschappen 1967 van p.v. „De Snelpost" Verqaderinq „Macro" Forellen naar wintertraining Weet U geen weg meer in alle aanbiedingen, de een nog meer spectaculair dan de andere De nieuwste modellen van de Firato zijn bij ons binnen. Wij geven U daarbij HOOFDSTRAAT 102 - TELEFOON 12729 - VEENENDAAL Hftir vnns) Wasautomaten Gas of elektrische fornuizen Grammofoonplaten llUeV VvUll Koelkasten Taperecorders Alle huishoudelijke apparaten Diepvriezers Grammofoons Nalatige bakker kreeg advies van Wageningse kantonrechter V) DE DEUR UIT HINDERWET Provincie inventariseerde zalenaccommodaties Graadmeter Een eerlijke en deskundige voorlichting Een leeus uit de beste merken Een betrouwbare service door onze eigen mensen Mogelijkheid van gunstige inruil van uw oude toestel Eventueel een gemakkelijke betalingsregeling. Dit alles is niet zo bijzonder, want wij doen dat al bijna 50 jaar, en we willen ernog heel lang mee doorgaan. Profiteert U ervan, het kost U niets meer PHILIPS T.V. 799.- Tijd. inruilpremie 75.- Uw oude toestel is bijv. waard 75.- U hoeft dan slechts te betalen ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 WAGENINGEN Aanvankelijk zag het er vrij gunstig uit voor de 32-jarige Wageningse banketbakker Wilhelmus S., die zich bij de vrijdagse zitting van het kantongerecht moest verantwoorden voor een verkeersongeluk, dat door hem werd veroorzaakt. Wilhelmus had op de kruising Annastraat, Utrechtse- weg geen voorrang verleend aan een bromfietser die op de voorrangsweg reed. Deze was gevallen en liep hierbij een breuk in beide knieschijven op. Op de vraag van waarnemende kantonrechter mr. H. P. Jager antwoordde de Wage- ninger, dat hij de naderende bromfietser eenvoudigweg niet had gezien. Na het ongeluk was hij zo verbouwereerd geweest dat hij doorreed, maar hij meld de zich later toch bij de politie. Dat was dan ook zijn geluk geweest vond de officier van Justitie, jhr. mr. R. A. Th. Gevers Deynoot, „want dan had u een ernstiger feit gepleegd dan voor hetgeen u nu hier staat". De zaak leek bekeken en de kanton rechter nodigde de offiecier met zijn requisitor te beginnen. „Nog een vraag", aldus de kantonrechter, „ver dachte hebt u nog wel eens contact op genomen met het slachtoffer". Wilhel mus vertelde dat hij wel eens aan de deur was geweest, maar toen niemand thuis had getroffen. Alles wat ook maar even in het voordeel van Wilhemus had geleken verdween, toen bij het horen hiervan, een schaduw over de gezichten van de rechtsprekenden gleed. Kantonrechter: „Dat is nou niet zo bijster belangstellend". „Tja", ver ontschuldigde de bakker zich, „ik ben nogal druk met mijn werk". Kanton rechter, zuchtend: „Dat vind ik toch wel een slechte beurt". Verdachte, nog eens proberend: „Ik was ervan over tuigd, dat hij niets mankeerde", welke mening bij hem gevestigd was toen het slachtoffer na het ongeluk kon lopen. De al even zeer geschokte officier van justitie keek de Wageninger streng aan en zei hem, op bijna bevelende toon: „Ik zou maar eens gaan kijken en dan een flinke kist sigaren meenemen, want u schijnt niet te beseffen wat het bre ken van knieschijven betekent. Het zijn maar een paar kleine dingetjes, maar wanneer ze beschadigd raken zou dit er toe kunnen leiden dat je je hele leven niet goed meer kunt lopen." In zijn requisitor schetste de officier de zaak in zijn geheel als „heel naar". „Het begon al met doorrijden". En als commentaar op het verweer van ver dachte die meende dat het allemaal wel mee was gevallen. „Natuurlijk viel het mee, meneer had wel dood kunnen zijn". Opnieuw noemde hij het hoogst onplezierig dat hij zich van de zaak nooit meer iets had aangetrokken. Hij eiste een geldboete van f 100,- of tien dagen, waar de kantonrechter zich met weinig verdere woorden aan con formeerde. Wilhelmus kon gaan, maar kreeg als goede raad van de officier mee: „Gaat u maar gauw naar het slachtof fer". De kantonrechter aanvullend: „Ja, zou ik maar doen". Wel naar het slachtoffer omgekeken, maar de deur uitgegooid was de Ben- nekomse loodgieter Jacobus V. (54). Hij had als inzittende van een perso nenwagen op de Edese Stationsweg zonder voldoende op te letten het por tier aan de rechterzijde geopend. Een juist aankomende fietser was met het portier in aanraking gekomen, was gevallen en had een hersenschud ding opgelopen. De kantonrechter kon er wel inko men dat de man het huis was uitge stuurd. „Als mij iets dergelijks over komen was, was ik vermoedelijk ook bijzonder kwaad geweest". Hoewel hij uit de deur gooien wel wat ver vond gaan, want „het was per slot van te kening gebeurd". De officier van justitie zei in zijn re quisitoir begrip te hebben voor de si tuatie en best te kunnen indenken, dat iets dergelijks gebeuren kan. Hij eiste een geldboete van f 20,- of twee dagen, waar de kantonrechter accoord mee ging. De 36-jarige Veenendaalse fabrikant Peter C. had in een constructiewerk plaats een inrichting geplaatst waar voor een vergunning van de hinderwet noodzakelijk was. De fabrikant, zich van geen kwaad bewust, was toch wel van geen kwaad bewust, was toch wel even geschrokken toen hij een proces verbaal kreeg en had zich gehaast zo snel mogelijk in het bezit te komen van de vereiste vergunning. Maar het verbaal was gemaakt en daar stond de fabrikant nu voor terecht. Hij vertelde dat de vergunning nog steeds niet was afgekomen, „maar ze hebben gezegd, dat het in behandeling zou worden ge nomen". De officier maande dat het nu enkel nog administratieve handelingen zijn, waar het wachten op is en meende de zaak daarom nu wel af te kunnen han delen. Hij eiste een geldboete van f 25,- of twee dagen en vermaande de Vee- nendaler, dat wanneer hij de zaak, die nu in goed vertrouwen afgehandeld werd, mooier had voorgesteld dan hij in werkelijkheid is, dat zeer ernstig te zullen nemen. De kantonrechter volgde de officier en zei de overtreding wel als een slor digheid te willen zien. Hij vonniste met f 15,- of een dag en: „Ik zal u dat vertrouwen ook maar schenken, maar zorg dat het in orde komt". De ontgroende Oosterbeekse Maar ten B., 19 jaar, stond terecht omdat hij zonder richting aan te geven en met te hoge snelheid in Renkum van de Utrechtseweg de Weverstraat indraai de. Daarbij kwam nog, dat bij aan houding bleek, dat de bromfiets niet helemaal in orde was en omdat de gaskabel niet functioneerde. Wat de gaskabel betreft, daarvan zei Maarten dat ze diezelfde avond, even te voren geknapt was. Veel meer was er voor hem niet in te brengen, want geschrok ken deelde de officier zijn bevindin gen mee, die hij had opgedaan bij het doorneuzen van het dossier van Maar ten. „In 1966 en 1967 hebt u nogal wat keer gezondigd tegen de maximum snelheid". Weliswaar had Maarten de brommer er aan gegeven en was in middels overgestapt op een auto, maar de officier wilde toch wel eens weten of dat ook een andere rijwijze met zich mee zou brengen. „Waarom van bromnozem ineens heer in het verkeer?" was zijn vraag. Maarten vertelde dat hij nu in Utrecht veeartsenij studeerde. Het kwam er op neer dat met de verandering van zijn levenspatroon ook de heer in het verkeer geboren was. De officier ge loofde er nog niet zo erg in, want „van waar ineens die revolutie", wilde hij wten. „Zeker als u veeartsenij gaat studeren, moet u straks paardenkrach ten in bedwang weten te houden". In zijn eis kwam hij tot voor het geen richting aangeven f 10,- of een dag, voor de snelheid f 50,- of vijf da gen en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. De kantonrechter ging mee met de eis van de officier en voeg de er aan toe: „Past u nu maar op in Utrecht". VEENENDAAL De eindklassering van de kampioenschappen 1967 van de Veenendaalse p.v. „De Snelpost" luidt als volgt: Vitesse oude duiven: 1. E. Sukkel 961% pnt.; 2. R. van Doorn 929 pnt.; 3. T. den Hartog 927 pnt. Vitesse oude duiven aangewezen: l.G. de Geit 494 pnt.; 2. R. van Doorn 38916 pnt.; 3. H. Ulrich 334 pnt. Duif kampioen Vitesse: H651334505 R. v. Doorn 31616 pnt. Fond oude duiven: 1. E. Sukkel 832 pnt.; 2. H. Ulrich 656% pnt.; 3. T. den Hartog 548 pnt. Fond oude duiven aangewezen: 1. E. Sukkel 325 pnt.; 2. H. Ulrich 306 pnt.; 3. G. Heikamp 280 pnt. Duif kampioen Fond: E. Sukkel met H62—1175373, 180 pnt. Generaal oude duiven: 1. E. Sukkel 179316 pnt.; 2. T. Den Hartog 1475 pnt.; 3. R. van Doorn 1380 pnt. Duif kampioen oude duiven: R. van Doorn met H651334506, 470 pnt. Jonge duiven: 1. R. van Doorn 124716 pnt.; 2. J. v. Nw. Amerongen 1126 pnt 3. E. Sukkel 1104 pnt. Duif kampioen jonge duiven: R. van Doorn met H67—1376828, 334 pnt. Jonge duiven aangewezen: 1. G. de Geit 410 pnt.; 2. R. van Doorn 397 pnt.; 3. J. v. Geerenstein 27316 pnt. Navlucht aangewezen: 1. E. Sukkel 32216 pnt.; 2. J. v. Nw. Amerongen 317 pnt.; 3. N. v. Barneveld 143Vi pnt. Navlucht: 1. E. Sukkel 451% pnt.; 2. J. v. Nw. Amerongen 414 pnt.; 3. J. v. Gee renstein 362% pnt. Totaal Generaal oud en jong: 1. E. Sukkel 2897V* pnt.; 2. R. van Doorn 2627% pnt. 3. T. den Hartog 2382V» pnt. Totaal Generaal oud en jong aange wezen: 1. G. de Geit 1182 pnt.; 2. R. v. Doorn 990 pnt.; 3. H. Ulrich 640 pnt. RHENEN De afdeling Rhenen van de Ned. Chr. Vrouwen Bond vierde deels in paviljoen „Grebbeberg", deels in gebouw „Irene" het vijfentwintigjarig be staan. Omstreeks het middaguur werd door een veertigtal leden deelgenomen aan de feestelijke lunch, die in het paviljoen werd gehouden. Tegen twee uur werd door het bestuur een receptie gegeven om alle afgevaardigden van vrou wenorganisaties de gelegenheid te geven hun gelukwensen over te brengen. De ze receptie werd druk bezocht en vrijwel geen enkele vereniging uit Rhenen liet verstek gaan. Verschillende bloemstukken werden de jubilerende afdeling aangeboden. Om half drie was er een voorlich tingsbijeenkomst van het produktschap voor groente en fruit. Ondanks het prachtige zomerweer, dat meer lokte om de bossen in te gaan, was de op komst zo groot, dat de zaal weldra te klein bleek. Op een vlotte wijze werd er de aandacht op gevestigd hoe nodig en nuttig het is veel groente en fruit te gebruiken. Verschillende dia's werden vertoond. Onder het genot van een kopje koffie of thee werd een verlo ting gehouden. Om half acht 's avonds werd in het verenigingsgebouw „Irene" een recep tie gehouden die onder meer werd be zocht door afgevaardigden van de af delingen Amerongen, Bennekom, Eist, Renswoude, Veenendaal Noord- en Zuid en Wageningen. Vele bloemen en andere geschenken mocht de presiden te in ontvangst nemen. Tegen acht uur werd in de grote zaal van „Irene", die in een bloementuin was herschapen, de feestavond voor leden en genodig den gehouden. Verschillende afgevaar digden betraden het podium. Mevrouw Bosch van Rosenthal - Den Tex, echt genote van Rhenen's burgemeester, sprak zeer waarderende woorden over de wijze, waarop de afdeling Rhenen het vijf en twintig-jarig bestaan vier de. Ze sprak haar grote dank uit. dat deze afdeling de moed had gehad om ALLE vrouwenorganisaties in Rhenen uit te nodigen om deel te hebben aan deze jubileumdag. Zij hoopte, dat nog vele organisaties deze geste zouden mogen navolgen. Mevrouw Klijn-Voge- lesang uit Driebergen, presidente van het gewest Utrecht, vertegenwoordigde 's avonds het hoofd- en gewestelijk be stuur. Ze sprak de afdeling enkele warme en sympathieke woorden toe en over handigde de voorzitster een kandelaar met kaars, het symbool van het licht. Tevens werd döbr rtievrouw Klijn het zilveren insigne op het verenigings vaandel bevestigd. Mevrouw Wessetijk-Lengkeek uit Den Haag declameerde na de eerste peuze op de haar zo eigen manier verfijnde humor en vertelde na de tweede pauze onder adembenemende stilte op pak kende wijze een ernstig verhaal. Het koortje onder leiding van mej. R. Linde zong op voortreffelijke wijze enige liederen. Vooral „Zilvervreug de", gedicht door de heer Van Bree- nen, viel zeer in de smaak. De afdeling Rhenen van de Ned. Chr. Vrouwen Bond kan terugzien op een prettige jubileumdag, welke op een waardige en stijlvolle manier werd ge vierd. VEENENDAAL Het college van Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht heeft twee nota's het licht doen zien, inzake culturele zaken en volksontwikke ling in de provincie. De eerste is een „nota inzake de totstandkoming van dorps huizen" de andere een „nota betreffende de culturele situatie in de provincie Utrecht en het beleid op dit terrein voor de komende tüd". Beide nota's geven een overzicht van de stand van zaken en een visie op de toekomst. In de nota over de culturele situatie z(jn de lichamelijke opvoeding en de sport, het jeugd werk en de openluchtrecreatie niet ondergebracht. Uit de nota over de Dorps huizen blijkt dat over het geheel genomen er in de plaatsen in Zuidoostelijk Utrecht voldoende zalenruimte is om aan de vraag van dit moment te voldoen. Alleen in Lcersum Is de bestaande accommodatie onvoldoende en voor het ver enigingsleven ongeschikt. De nota over de culturele situatie geeft een groot aantal cijfers van sub sidiebedragen, die uitgetrokken zijn voor diverse regionale en plaatselijke manifestaties en gezelschappen. Zo krij gen zangverenigingen per uitvoering 'n subsidie van f350,-. Voor het organise ren van concoursen kunnen harmonie- en fanfaregezèlschappen een subsidie van f 500,— krijgen. Een bedrag van f 10.000 is uitgetrokken voor de aankoop van opdrachten voor kunstwerken, ter wijl f3.000,- besteed kan worden „als blijk van belangstelling aan publiek rechtelijke lichamen, diensten enz., bij gelegenheid van bijzondere gebeurtenis sen". Het totaal aan subsidies bedraagt momenteel ruim een miljoen gulden. De Stichting Stichtse Culturele Raad ontvangt naast een rijkssubsidie van f 15.000 een provinciale subsidie van f 70.000. Deze stichting vervult, als be kend een belangrijke taak op het ge bied van het tot het brede publiek bren gen van de hedendaagse kunt. Verder worden subsidies gegeven voor monu mentenzorg, instandhouding van mo lens, blindenbibliotheken, openbare lees zalen, bibliotheken, musea. Een aan tal kleinere subsidies wordt verleend „om morele belangstelling voor meest al landelijke instellingen, waarvan het nut in verwijderd verband eveneens toe valt aan de provincie en haar inwo ners". Deze subsidies moeten dus ge- zi enworden als een betuiging van in stemming door de provincie met 'tdoel Vfen die instellingen. Een voorbeeld daarvan is de „bond tegen het vloe ken", die een subsidie ontvangt van f 150,per jaar. ZALEN. Over de situatie met betrekking tot de zaalaccommodatie in de verschillen de gemeentes in ons verspreidingsgebied zegt de andere nota het volgende: VEENENDAAL. Aan accommodatie is in deze gemeen te beschikbaar: het verenigingsgebouw (700 zitplaatsen), het gebouw „Eltheto" (450 zitplaatsen), het NW-gebouw (100 zitplaatsen) en het OCB-gebouw (100 zitplaatsen). Momenteel bieden deze ruimten voldoende mogelijkheden. Ver wacht wordt evenwel, dat dit in de toe komst niet meer het geval zal zijn. Plannen voor een dorpshuis zijn voors hands nog niet aanwezig. De resultaten van 'n uitvoerig onderzoek over de toe komstige ontwikkeling van deze ge meente dienen te worden afgewacht. RHENEN. De gemeente beschikt thans over vol doende zaalruimten voor het vereni gingsleven. Zo hebben de buurtschap Achterberg en het dorp Eist beide een buurtschapshuis annex gymnastieklo kaal en kan men in Rhenen-stad be schikken over de gebouwen „Irene" en het „Eigen Gebouw". Hiernaast is ook nog een groot aantal kleinere zaalruim ten beschikbaar bij cafés, restaurants en kerkelijke gebouwen e.d. Of de ac commodatie ook in de toekomst vol doende zal zijn, zal afhangen van de stedelijke ontwikkeling. AMERONGEN. In februari 1965 is in deze gemeente eefi dorpshuis annex gymnastieklokaal in gebruik genomen. De accommodatie is voor alle mogelijke activiteiten zeer geschikt. LEERSUM In Leersum is de bestaande accom modatie onvoldoende en voor het ver enigingsleven ongeschikt. Een deel hiervan (de bioscoopzaal) is onlangs nog of zal binnenkort (vrij schoollokaal achter het gemeentehuis en het gebouw „Rehoboth") aan de ver enigingen komen te ontvallen. In voor bereiding is de bouw van een jeugdka- pel. Voorts is er in enige hotels/restau rants nog wat accommodatie, welke ruimten echter lang niet altijd ten be hoeve van de plaatselijke activiteiten beschikbaar zijn. In verband met de bouw van een zwembad zijn thans nog geen concrete plannen voor een dorps huis ontwikkeld. Wel is er een voorlopig comité tot oprichting van een dorps huis gevormd, dat inmiddels een onder zoek heeft ingesteld naar de behoefte aan accommodatie voor de plaatselijke sociaal-culturele activiteiten. RENSWOUDE. Sinds 1949 heeft Renswoude een ver enigingsgebouw, dat wordt geëxploi teerd door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente. Hierin is een grote zaal met podium (plm. 300 zitplaatsen) en een kleine zaal (plm. 50 zitplaatsen) aanwe zig. Als regel is deze accommodatie voldoende. Of zij ook in de toekomst voldoende zal zijn, hangt af van de uit breiding van de bevolking. Het is een normaal verschijnsel, zo staat er in het rapport, dat voor de tot standkoming van een dorpshuis met de voorbereiding ervan jaren gemoeid zijn. Het ontbreken van financierings- en dekkingsmiddelen bij de gemeente is de grootste hinderpaal, die overwonnen moet worden. Zodra dit punt tot een op lossing is gebracht, kan als regel vrij spoedig met de afwikkeling van de dorpshuisplannen begonnen worden. Om voor provinciale en rijkssubsi die in aanmerking te komen, die bei de respectievelijk 15 en 26 procent van de bouwkosten voor hun rekening nemen, moet de bevolking 10 procent bijeenbrengen. Die tien procent wordt gezien als graadmeter om te zien in hoeverre het dorpshuis in de plaatse lijke gemeenschap leeft en als een waarborg voor het slagen van de ex ploitatie in de toekomst. „In een aantal gemeenten wordt dui delijk de behoefte aan een dorpshuis onderkend, maar moet aan andere pro jecten bijvoorbeeld aan een zwembad voorrang gegeven worden. De financi ële positie van de gemeente, die niet toe staat, dat twee projecten gelijktijdig worden gerealiseerd, speelt hierbij ook et.i rol", aldus de nota. Onder deze ge meentes wordt Leersum genoemd, waar kennelijk het zwembad nog voorrang heeft, ondanks de door de nota gesigna leerde zalennood. In Renswoude, Rhenen en Veenendaal wil men eerst afwachten in welke mate de gemeente zich zal uitbreiden. RHENEN Maandag 2 oktober be gint de R.Z. en P..C „De Forellen" met de wintertraining in het overdekte zwembad „Lijsterberg". De training omvat deze winter niet minder dan drie avonden, te weten: maandagavond van 18.30 - 19.15 uur jongenspupillen; van 19.15 - 20.00 uur jongens pupillen; woensdagavond van 18.30 - 19.15 uur meisjes pupillen; van 19.15 - 20.00 uur meisjes pupillen; van 20.00 - 20.45 uur dames, en van 20.45 - tot 21.30 uur gehuwde vrouwen; donderdag avond van 19.00 - 19.45 uur meisjes ad- spiranten; van 19.45 - 20.30 uur jongens adspiranten; van 20.30 - 21.15 uur heren en van 21.15 - 22.00 uur gehuwde he ren. De kosten bedragen evenals vorig jaar f 0,50 per training, dit bedrag is verschuldigd boven de contributie. Er bestaat onder de leden va% de snel groeiende zwemclub al weer zo veel belangstelling voor deze training, dat vermoedelijk het aantal uren nog zal moeten worden uitgebreid. RHENEN De Macro komt 5 okto ber in ledenvergadering bijeen. Op de agenda komt voor het punt „verkie zing van een nieuw bestuurslid", zonder verdere aanduiding wie als zodanig af tredend is. Bij informatie bij één van de meest vooraanstaande bestuursleden die nog zitting hebben konden wij geen antwoord krijgen op onze vraag in wel ke vacature voorzien zal moeten wor den. „Dat zal ter vergadering wel blij ken", was het commentaar. VEENENDAAL In verband met de opening van het raadhuis heeft het be stuur van de winkeliersvereniging Han del en Nijverheid besloten de weekend actie een extra tintje te geven. Het dubbele aantal kopers, dan tij dens normale weekends zal verrast wor den door de „grote onbekende". LEERSUM De vereniging voor dorpskarakter en natuurschoon te Leer sum houdt op maandag 2 oktober een ledenvergadering in hotel „Vogele- sang".

De Vallei | 1967 | | pagina 4